PERSONAZH/ Flet aktorja, regjisorja dhe poetja Eliona Thomaraj

- Arma mė e fortė e femrės ėshtė brishtėsia

- Politika jonė nuk ėshtė gati pėr idealistė

- Vlerėsimi pėr artistėt shqiptar sot pėr sot ėshtė mbijetesa

- Femra Shqiptare vetėm probleme ka sot...mbi tė gjitha, pasiguria pėr tė ardhmen

- Teatri shqiptar ka shumė probleme, duhet ti zgjidhim me durim


Albert Z. ZHOLI

Dikujt edhe si besohet, apo mund ti duket paradoksale, pro ajo ėshtė njė femėr e guximshme, qė edhe pse poezinė e ka lėvruar qysh nė bankat e shkollės sė mesme, librin e parė me poezi tė titulluar “Poezi aktorėsh” e botoi para disa muajsh dhe la gjurmė tek lexuesi. Si aktore ajo ka mbi 20 role, si regjisore 5 vepra tė vėna nė skenė, dhe ajo ėshtė gjithmonė nė kėrkime tė reja tė profesionit tė saj. Duke parė vėshtirėsitė e artit sot, ajo thekson me plot gojėn se problemi mė i madh i artisti sot ėshtė mbijetesa. Nė Shqipėri aktualisht ka pak teatro dhe kėto tė pėrqendruara nė qytetet mė tė mėdha. Universiteti i Arteve nxjerr pak aktorė dhe regjisorė pėr vetė faktin se kėrkesat e tregut janė tė pakta po ashtu dhe mundėsitė e punėsimit jashtė vendit. Ajo qė e veēon jetėn e Elionės ėshtė dashuria pėr librin. Atė e gjen gjithmonė me libėr nė dorė, ku veēon librat filozofik, por edhe ata me poezi.

Emri:  DSC01512-300x225.jpg

Shikime: 2932

Madhėsia:  21.7 KB

-Pėr njė regjisore pushimet e verės apo tė dimrit janė absolute apo dhe meditime pėr dramėn apo komedinė e radhės?

- Asnjėherė pėr njė artist pushimet s’janė vetėm pushime. Ėshtė fazė parapėrgatitore pėr projektin e radhės. Pėrpiqesh tė spikatėsh karaktere ose situata.

-Regjisore por dhe aktore, ku ndiheni mė komode?

Mė komode sigurisht e ka njė aktor pasi pėrqendrohet tė bėjė vetėm rolin e tij...regjisori duhet te krijojė gjithė spektaklin.

-Ku i bėtė pushimet verore?

- Pushimet kryesisht nė Jugun tonė.

- Cili vend i Shqipėrisė tė pėlqen pėr plazh?
Pėrtej Llogorasė mė duket njė super-perlė, plazhi ynė.

- - Pse qėndroni larg politikės?

- Pasi politika jonė nuk ėshtė gati pėr IDEALISTĖ.

- -Ēfarė lexuat kėto kohė?
“Identiteti dhe dhuna” - i nobelistit A.Seen. Njė libėr interesant qė dėshiroj ta lexojnė tė gjithė.

- -Para lexuesit dolėt me njė vėllim poetik “Poezi aktorėsh”, si erdhi poezia tek ju. Tė qenit poete sa ndikon nė profesionin tuaj?

- Poezia tek unė ka qenė gjithmonė e pranishme edhe pėrpara se tė frekuentoja Akademinė e Arteve. Tė qenurit poete nuk ndikon drejtpėrdrejt nė aktrim, por indirekt ndjehet lirika poetike. Poezia ime merr forcėn nga unė dhe unė marr prej saj. Sa pėr rininė tonė, mė vjen keq pėr ta.

- Nė kėtė stinė tė pėlqen tė udhėtosh me aeroplan apo me makinė?

- Udhėtimet brenda Shqipėrisė detyrimisht me makinė, pėrndryshe nuk i ndahem avionit.

Cili ėshtė ushqimi i mėngjesit?

-Qumėsht pa diskutim.

-Cila ėshtė arma mė e fortė e femrės nė jetė?

- Arma mė e fortė e femrės ėshtė,brishtėsia.

-Cilat janė problemet e femrės shqiptare sot?

- Femra Shqiptare vetėm probleme ka sot...mbi tė gjitha, pasiguria pėr tė ardhmen.

- A ndiheni e vlerėsuar ju dhe artistėt?

- Vlerėsimi pėr artistėt shqiptar sot pėr sot ėshtė, mbijetesa.
-Aktualisht si aktore ēfarė jeni duke realizuar?


- Si aktore luajta tek "Borxhlinjtė" e Strinberg e cila garoi nė Festivalin e Aktrimit Dibėr 2014 me datė 29 Tetor, ku pėrfaqėsuam qytetin e Vlorės.

-Po si regjisore?

-Si regjisore po pėrgatis njė vepėr tė Angelo Longoni " Mysafiri"