Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
 1. #1
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585

  Klub pr Programet kompjuterike t Artit.

  Mendova se nj tem, ose m ndryshe, nj "klub bashkbisedimi" pr programet pr Artin sht me shum vler.

  Ktu mund t kshillojm njri-tjetrin pr programe t ndryshme, t sjellim njohuri interesante, mund t pyesim pr sugjerime, ose t ndihmojm njri-tjetrin me komanda t veanta pr ndonj program.

  Shpresoj q ky klub t'na ndihmoj n do fush t Artit

  :)
  drini.

  p.s. nse dini mund t sillni linkun e faqes "official" t programit q mund t sugjeroni.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 18-04-2003 m 03:15

 2. #2
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Program pr skica

  Quhet Sketchup dhe do ta kshilloja kdo q t prdorte kt program nse ka dshir t skicoj modele n 3 dimensione ashtu si me prmasa t prcaktuara, por edhe m dor t lir. sht vrtet nj knaqsi m vete sepse pr t'u prdorur sht shum i thjesht. Mua m'u deshn disa or q ta msoja :). Linku i faqes s ktij programi

  drini.

  P.S. po patt, sillni shmbuj, pyetje, sugjerime, ose pyetje t veanta pr ndonj program, n mynyr q t ndihmojm njri-tjetrin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 18-04-2003 m 03:14

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Floriani
  Antarsuar
  08-11-2002
  Mosha
  35
  Postime
  91
  Me pelqen qe e ke hap kete tem lal
  una kisha nje pyetje per Orion_DYRRAHU ....!
  O lal me cfar programi i ben qe ke ber tek tema me lart me Gjirokatren etj..?
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 13-04-2003 m 04:12
  Ne Qoftese e ke zemren e paster
  Mos prit te tjeret per te ndihmuar
  Duhet te perpiqesh vet per te fituar
  Se sa me shume ke per te ndihmuar
  Aq me shume kane per te tradhetuar
  Se shqiptaret e sotem
  Pas interesit kane shkuar
  (`-Florjan Furxhiu ````n.n.s Fixhu-`)
  .................................................. ..........
  Una qe po flas keto fjal nuk jam as Filozof as Politikan thjesht nje 18-vjecar qe shume gjera kisha por tani cfar kam.......

 4. #4
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Florian,
  meq lexova shkrimin tnd m par se Orioni, ai ka prdorur programin fotoshop, (Photoshop, nga Adobe Inc.). sht nj nga programet m t prdorura q nga fotograft, tek artistt pamor. sht nj nga programet m standard dhe q prdoret sot. N t gjen shum komanda, por mund edhe t'i shtosh "plugg-ins" m shum, etj, etj. Faqja e fotoshopit

  drini.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 18-04-2003 m 03:17

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042
  Drini, tash do te abonohem ne kete teme dhe uroj te kete sa me shume PhotoShopen! Ketu diku do te jem, do te kthehem ndonjehere ta ekzekutoj ndonje note ne klubin tend :)

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042

  Prizreni (perpunuar ne Photoshop 6)

  Eshte i punuar ne disa shtresa me threshold e pastaj duotone bazuar ne nje grayscale fotografi te vjeter.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042

  ...dhe aplikimi :)

  ja punimi final:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 8. #8
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Shum e bukur Tahox Prizrenaliu!

  Ktu duket q ke punuar me dy layers. Dmth t parn q postove dhe e dyta q prmban poprap t dyja bashk (nse s'gabohem)

  Hartn me Emblemn aty ku thot Ver...Kosove e ke gjet ashtu apo e ke br vet? Po formn e "layer-it" t par, dmth foton e Prizrenit si e ke br si form t till q prmban edhe kornizn? Shum bukur ka dal puna e prfunduar. ;)

  drini.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 17-04-2003 m 01:19

 9. #9
  kill your idol Maska e Pedro
  Antarsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Postuar m par nga drini_n_L.A.
  Program pr skica

  Quhet Sketchup dhe do ta kshilloja kdo q t prdorte kt program nse ka dshir t skicoj modele n 3 dimensione ashtu si me prmasa t prcaktuara, por edhe m dor t lir. sht vrtet nj knaqsi m vete sepse pr t'u prdorur sht shum i thjesht. Mua m'u deshn disa or q ta msoja :).

  drini.

  P.S. po patt, sillni shmbuj, pyetje, sugjerime, ose pyetje t veanta pr ndonj program, n mynyr q t ndihmojm njri-tjetrin.
  drini, edhe mua me ka rene ne dore nje program SketchUp 2.0 Version i Spirit*. Nuk e di ne njihet ne USA ky program. Une kam tani per tani per prove, nuk paguaj gje. Megjithate skicat vazhdon te me pelqej ti bej me dore te lire.:)
  Pershendetje
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042
  Drini, amblema eshte e kompanise (me duket se e ka punuar Rodiqi, i njohur per kete lloj te artit). Eshte skenuar ne rezolucion 1200 dpi si line-art per ta ruajtur mpreftesine. Harta eshte nje harte mesjetare e Kosoves (marre nga libri "Prizreni - udhetim neper kohe" te Salajdin Krasniqit). Harta eshte kthyer ne negativ dhe e bardha eshte shnderruar ne ngjyre hiri, qe ne shtyp planifikohej te shtypet me ngjyre te argjente. Pra, nuk eshte planifikuar te behet separim i zakonshem CMYK, por me perdorimin e dy ngjyrave shtese metalike: argjente dhe ari. Kornizat jane shtuar ne Corel Draw bashke me tekstin, ne menyre qe te fitohet saktesi vektorike e konturave pa dithering.
  Pra punimi eshte punuar ne disa shtresa ne Photoshop, por pastaj eshte shtresuar ne CorelDraw, duke kombinuar fotografine baze ne rezolucion 300 dpi, amblemen ne 1200 dpi dhe tekstin e kornizat si elemente vektorike.

  p.s. te faleminderit per vleresimin e punimit.

 11. #11
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Tahox,
  S'ka gj, ajo bukur ka dal bre niri ;). E prdor 3ds Max? E ke parasysh se far programi sht? sht nj nga programet m t prdorura sot pr animocion filmash por edhe lojrash kompjuterike (videogames). Nse ke mundsi ta gjesh ta garantoj se ka pr t t plqyer megjithse sht paksa i vshtir pr t'u prdodur. Ky program sht i bazuar n kodin e C++, dhe gjithaka tjetr jan funksione t bashkangjithuar (plug-inns). Programi mund t ndahet n tre pjes kryesore:

  - modelim
  - teksturim
  - animacion

  plus, mund ta mendosh vet se far mund t bsh po t punosh me fotoshopin ;). Megjithat, do t mundohem edhe un pr t sjell stile ose teknika pr fotoshopin, gjeri tani duket sikur ti i di ;)

  Pedro,
  far programesh prdor n zyre? Zyra jote sht studio projektimi pr arkitektur? Un n shkoll, por edhe vet, prdor AutoCAD 2002, FormZ, 3ds Max, Sketchup, Photoshop, etj.

  prshndetje
  drini n.

  faqet e ktyre programeve: 3ds Max, AutoCAD, FormZ.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 18-04-2003 m 03:23

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Floriani
  Antarsuar
  08-11-2002
  Mosha
  35
  Postime
  91
  Bukur fare Drini Hallall la po do jet shume i veshtir per tu perdorur Huh? Nejse do ta mar njeher edhe ta shikoj ca do ngateroj Lol Faleminderit Bye BYe.
  Ne Qoftese e ke zemren e paster
  Mos prit te tjeret per te ndihmuar
  Duhet te perpiqesh vet per te fituar
  Se sa me shume ke per te ndihmuar
  Aq me shume kane per te tradhetuar
  Se shqiptaret e sotem
  Pas interesit kane shkuar
  (`-Florjan Furxhiu ````n.n.s Fixhu-`)
  .................................................. ..........
  Una qe po flas keto fjal nuk jam as Filozof as Politikan thjesht nje 18-vjecar qe shume gjera kisha por tani cfar kam.......

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042
  Drini, nuk e perdor asnje 3D program, jam i orientuar me teper ne boten dydimensionale :) Por, per punime vektorike kuazi 3D perdor CorelDraw qe nga versioni 2 deri ne versionin aktual 11. Po nuk doli nga koncepti i temes, ndonje dite tjeter do te mund te postoja ca punime ne Corel te konvertuar ne GIF.

 14. #14
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Tahox,
  Cdo gje eshte e mire pritur qe ka te bej me programet qe lidhen me Artin. Une jam duke punuar ne 3ds max keto dite, dhe po pata kohe do te mundohem te sjell pajme/imazhe.
  Gjithesesi pershendetje Tahoxi!
  Tungi bre Prizrenit ictuq!
  drini.

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042

  Eliminimi i efektit 'moire'

  Nj prej problemeve me kryesore gjate perpunimit te fotografive te skenuara nga materialet e printuara (libra, revista, katalogje, etj) eshte paraqitja e efektit 'moire'. Eshte nje strukture ne forme rrjete qe shtrihet mbi gjithe siperfaqen e imazhit. Deri te ky efekt vie ngaqe fotografite shtypen ne forme te rasterit, gjegjesisht te pikave me madhesi te ndryshme qe simulojne efektin e intensitetit te ngjyres, strukture kjo e rregullt gjeometrike e me rastin e skanimit te tyre, optika e skanerit jo gjithmone eshte ne gjendje ta percjelle ate strukture dhe ta barte ne program te pademtuar. Nese fotografia nuk eshte vendosur drejte, apo rezolucioni i skanimit eshte i papershtatshem, patjeter vie deri te ky efekt, i cili i ngjan mozaikut rrjetor qe formohet kur dy copa perdesh te tejdukshme vendosen mbi njeri-tjetrin. Pra, kete situate mund ta imagjinojme sikur fotografia e printuar ka nje siperfaqe sikur nje perde, ndersa skaneri e sheh nepermes nje perdeje tjeter dhe cdo mosperputhje shkakton efektin e fotografise se "brymosur".

  Skaneret e avancuar kane funksionin 'descreening' i cili ndihmon ne eliminimin efikas te ketij efekti. Por ne rastet kur perdorim ndonje home/office class skaner, patjeter duhet ta gjejme ndonje metode softuerike per eliminimin apo zbutjen e ketij efekti te padeshiruar. Por, nuk eshte gje e lehte, sepse duhet te behet nje lloj sinkronizimi ndermjet resolution/screening te imazhit origjinal dhe te atij te skanimit e pastaj reprodukimit. Sa me shume te perafrohen keto cifte parametrash, efekti i moires do te jete me i vogel dhe eliminimi i tij final softuerik do te lehtesohet.

  Efekti moire eshte gati i paevitueshem ne imazhet e printuar ne rezolucion te ulet (psh. 300 dpi) apo screening te ulet (80 vija per inch). Dimensioni i pikselit ne keto raste eshte aq i madh sa veshtire gjindet ndonje metode efikase per maskimin e efektit. Te ato imazhe qe jane separuar/printuar ne rezolucion te larte (>2540 dpi, >150 lpi), efekti moire eliminohet me filterin Filter-Blur, apo Filter-Blur More ne Photoshop. Me zbatimin e ketij filteri, fotografia humb fare pak ne qartesi, por struktura rrjetore eliminohet me sukses.

  Per imazhet e rezolucioneve te mesme, 600-1200 dpi, mund te perdoren truqe te ndryshme qe ndihmojne ne eliminimin e efektit moire.
  Disa nga metodat e eliminimit:
  1. Fotografia te skanohet si line-art ne rezolucionin maksimal te printerit. Me kete nuk do te vije deri te mosperputhja e screeningut, por fotografia do te dergohet ne printer ne formen e vet origjinale, natyrisht me detaje/hijezime sikur ne origjinal. Vlen vetem per fotografite grayscale. Kunderefekti: fotografi e kontrastit te larte me shume gradacione kah e erreta.

  2. Fotografia (grayscale ose RGB) skanohet ne rezolucionin maksimal te skanerit e pastaj ne sekuence perseritet procedura Filter-Blur More / Image Resize, ku rezolucioni i fotografise ulet ne disa shkalle deri ne rezolucionin final te pershtatshem per printim. Vlerat e rezolucioneve te ndermjetme duhet te mos jene te plotepjestueshme me vleren e rezolucionit te skanimit, ne menyre qe sa me mire te 'shpartallohet' struktura rrjetore. Konkretisht, fotografia skanohet psh ne 600 dpi, jipet filteri Blur More, pastaj behet resize ne psh. 555 dpi, prape Blur More, pastaj resize ne 444 dpi, prape Blur more, resize 300 dhe arrijme ne rezolucionin e deshiruar (zakonisht 300 dpi). Me kete arrihet mjegullimi i siperfaqes ndermjet pikseleve, gje qe shkakton qe te 'shkrihet' rrjeta mbi fotografi. Kur arrihet ne rezolucionin final 300 dpi, ajo strukture do te jete e zhdukur fare, por cmimi i kesaj eshte nje mjegullime e fotografise qe mund te korigjohet me Unsharp Mask, por jo ne vlera te medha, ne disa tentime duhet ta gjeme vleren optimale. Kjo ngaqe Blur dhe Unsharp mask jane dy algoritme te kunderta, njera per mjegullim, tjetra per qartesim dhe nese per Unsharp mask jipet nje vlere teper e larte, e gjithe puna do te shkoje huq sepse serish do te rishfaqet efekti te cilin tentuam ta eliminojme.

  3. Rastet ekstreme jane fotografite e shtypur ne rezolucion apo screening te ulte. Efekti qe mund te ndihmoje qe te maskohet 'moire' eshte Add Noise (Gaussian), i cili do ta plotesoje bardhesine ndermjet pikselave te medhenj me piksele me te vegjel ne dendesi te ndryshme, e qe pastaj ne sekuencen e perseritur Blur More/Resize, do te ndihmoje qe struktura e moire's gradualisht te shkrihet. Kjo metode eshte si alternative per metoden 1, nese rezultatet e metodes 1 nuk jane te kenaqshme.

  4. Nese fotografia do te perdoret per Web ose PowerPoint prezentacione, mjafton qe vetem te skenohet ne 72 ose 96 dpi sepse ne kete rezolucion, skaneri do te jete 'i verber' ta shohe strukturen e rregullt te moire-se. Pra, jo skanim ne rezolucion te larte e pastaj Resize, por drejtepersedrejti te skanohet ne rezolucionin final te reprodukimit.

  E di se teksti eshte shume i ngaterruar, por besoj se ata qe mirren me reprodukimin e fotografive ne Photoshop nuk do te kene problem ta kuptojne :)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2003
  Vendndodhja
  pz
  Mosha
  48
  Postime
  8
  qenke shume i talentuar tahox po shifet puna se si e ke bere sukses hala di

 17. #17
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Tahox,
  Shum interesant shkrimi pr Moire. Falemnderit q e shkrove dhe e ndave mes nesh. T fola pr 3dsmax si program, tani po t postoj disa pamje t modelit tim arkitekturik t ndrtuara n kt program. Fotot i kam bashkangjitur n fotoshop, dhe m von do t flas edhe pr layers.

  Pamjet e Ndrtess q do t mbaj pikturn "pema e kuqe" e piktorit Piet Mondrian. sht e rrethuar plotsisht me grafite dhe murale q jasht gjeri brnda.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 18. #18
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Si t shkrish objekte prmbi siprfaqen e nj pamjeje me Fotoshop

  Fillmisht shkarko pamajen e shkmbit q ndodhet i zipuar n postin e mtejshm, dhe m pas hape q t punojm bashk me kt udhzues. Prfundimi i msimit do t jet kjo pamje:

  :q
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 19. #19
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  39
  Postime
  1,585
  Udhzuesi

  1. Hape pamjen e shkmbit n fotoshop, dhe m pas ktheje n RGB mode: Image/mode/RGB color

  2. Kliko tek tabela Channels Palette (dritarja e Layers n t djath zakonisht), dhe mundohu t gjesh ngjyrn q ka m shum kontrast (t errt n t ndritshme. N rastin ton sht Channeli i kuq. Tani pamja fillestare do t t dali bardh e zi.

  3. Na duhet t bjm nj file (dokument) t ri me Channel-in e ri. Ose kliko-djathtas(miun)dhe bj Select All, ose tek kjo pamje bj CTRL+A (e zgjedh t tr pamjen), dhe CTRL+C. M pas shko n file/new, ose CTRL+N. Pasi t hapsh filin e ri, bj paste tek edit/paste, ose m shpejt CTRL+V.

  4. Tani kami nj dokument t ri. Kjo pamje do t bhet pamja e zhvendosjes s teksturs, e cila do ti jap pamjes ndjenjn e zhvendosjes. Shko n Filter/blur/Gaussian blur dhe apliko kt filter me vler 0.7, q t zbehim fokusimin. Si prfundim kjo do ta bj pamjen m t zbeht dhe t rrafsht.

  5. Shpto dokumentin n *.psd version. Emri nuk ka shum rndsi, vetm memorizo se ku ndodhet dhe sesi e quajte.

  6. Dokumentin origjinal q hapm fillimsht riktheje n RGB mode duke e br n Channels Palette (dritarja e Layers).

  7. Tek kutia e veglave (toolbox n t majt zakonisht) shtyp T q t shkruajm teksin: KafenejaeFotoshopenve KEF (gjithashtu mund t shkruar far t t vij ndrmnd, mos u kufizo me kt tekst :))Un kam prdorur grmat Arial Black.

  8. Bj rasterimin e teksit si layer duke shkuar n layer/rasterize/layer.

  9. Tani t aplikojm zhvendosjen, shko n filter/distort/displace Prdor kto t dhna: Harozontal Scale = 10%, Vertical Scale = 10%, Displacement Map: X Strength to Fit, Undefined Areas: X Repeat Edge Pixels. Tani shtyp OK.

  10. Tani do t t pyesi pr nj file, hap filin q punuam dhe q shptove n fillim.

  11. Tani mund t shofsh punn artistike me teksin duke u shkrir mbi siprfaqen e shkmbit. E prpunojm edhe m shum.

  12. Tek dritarja e Layers ndrysho llojin, nga Normal n Overlay. Dyfisho layerin q ta prforcojm edhe m shum pamjen duke shkuar n layer/duplicate layer. Tani harrite t bsh pamjen e msiprme :).

  13. Nse dshiron ti japsh m shum fuqi shkronjave, n layerin e dyt apliko hije duke br kto veprime: kliko-djathas layerin e fundit q krijuam dhe zgjidh Blendig Option/(shno)Drop Shadow. Tani luaj me pamjen dhe gjej sasin e hijes s duhur.


  Shij :)
  Drini.
  Skedart e Bashkngjitur Skedart e Bashkngjitur

 20. #20
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  :)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Si pastrohet kompjuteri nga reklamat dhe spiunt
  Nga edspace n forumin Trajnim & leksione
  Prgjigje: 307
  Postimi i Fundit: 09-08-2018, 08:02
 2. Programet mesimore ne fakultete !!!???
  Nga EDLIN n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 27-04-2009, 16:03
 3. Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 02-02-2006, 06:19
 4. Programet shkollore per gjuhen shqipe
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-09-2003, 01:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •