Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kanonizohet si shenjtor Shen Paisio i Malit t Shenjt

  Sot, ne kete dite, 12 korrik, ka fjetur ne Krisht, Shen Paisio i Malit te Shenjte. Ne kete dite Kisha Orthodhokse kujton e nderon shenjtorin, qe arriti te ndihmoje e preki mijera shpirtra njerezish sa ishte gjalle mes nesh.

  Mbrona nga kurthet e te ligut e udhezona ne rrugen tone drejt Krishtit o Shen Paisio!
  Lutju Zotit tone Krisht per te gjithe ne mekatataret!

  Albo

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kanonizohet si shenjtor Shen Paisio i Malit t Shenjt

  Nj dhi n ati

  Nj dit Jeronds i kish shkuar nj murg i ri pr vizit n oshnarin e tij. Jeronda e rregulloi murgun t flinte n nj stol druri n korridor. I hodhi nj kuvert prsipr mbuless plastike t stolit dhe pr jastk i vuri nj qilim t vogl q nuk e prdorte t cilin e palosi si jastk, dhe kshtu u b nj krevat i shklqyer asketi. "Njerzit q flen mbi kt jastk", bri shaka Jeronda me murgun, "shikojn vegime natn."

  N mngjes, pasi i buzqeshi murgut, Jeronda e pyeti: "H, si flejte natn? Pate ndonj vegim apo jo?"

  "Jo, Jeronda" - iu prgjigj murgu.

  "A pe ndonj dhi?" e pyeti - duke nnkuptuar demon.

  "Jo, asgj fare."

  "Dje", i shpjegoi Jeronda gjith seriozitet, "nj rreshter policie erdhi nga Karies q t m takonte, dhe q t dy dgjuam nj dhi q bnte beeee n maj t atis."


  Shkputur nga libri "Elder Paisios of Mount Athos" nga Hieromurgu Isaak, faqe 260-261.

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kanonizohet si shenjtor Shen Paisio i Malit t Shenjt

  Oshnaria e Jeronds vezullon me shum drita

  Ditn e Pashks n vitin 1982, dy etr, fmij shpirtror t Jeronda Paisios, vizituan Oshnarin e Ravduhou q t takonin Jeronda Joanin q shrbent si dhiak atje, dhe i than: "Krishti u Ngjall!" Jeronda i pyeti nse e kishin kremtuar Pashkn tek Oshnaria e Jeronda Paisios.

  "Jo", - i than, "ishim tek manastiri i Koutloumousiu. Atje ishte me ne edhe Jeronda Paisio."

  Dhiaku Joan ishte n mdyshje. U shpjegoi atyre se ai dhe disa etr t tjer ishin tek nj oshnari fqinj pr Pashkn. Kur doln prej andej, pan shum drita vezulluese tek Panaguda - e gjith oshnaria ishte mbuluar nga dritat qiellore! I mahnitur, Dhiaku Joan u tha t tjerve, "Shikoni me far shklqim e kremton Ngjalljen e Krishtit Jeronda Paisio. Kurse ne e mbaruam shrbesn para kohe."

  Por askush nuk ishte tek Panaguda at nat, as vet Jeronda Paisio. far t kishin qn kto drita vall? Kur murgjit ia zun n goj kt ndodhi Jeronds, ai u prgjigj me prulsi: "Perndia e lejoi q t'i thot dika Dhiak Joanit. Nganjher vizitort e mi e shqetsojn duke e pyetur se ku e kam qelin. Ai sht njeri, dhe mbase ka shfryr ndonjher ose sht lodhur nga kjo gj. Prandaj Perndia ia tregoi atij."

  Shkputur nga libri "Elder Paisios of Mount Athos" nga Hieromurgu Isaak, faqe 261
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-07-2017 m 02:58

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kanonizohet si shenjtor Shen Paisio i Malit t Shenjt - 12 korrik

  Premtimi i Nns s Zotit

  Emri: panagia2.jpg

Shikime: 45

Madhsia: 58.5 KB

  Teksa ishte n gjum, e pa veten sikur po bnte gati dokumentat q i duheshin pr nj udhtim t gjat. Kish edhe njerz t tjer q po i bnin gati dokumentat e tyre. Nj grua e bukur dhe e mrekullueshme iu shfaq, e veshur me flori, e cila ia mori dokumentat dhe ia mbajti afr gjoksit t saj. Ajo i tha Jeronds se do t'ia bnte gati por nuk kish ardhur ora akoma q t nisej - ishte shum shpejt. Pak m prpara, Jeronda ishte lutur "Nn e Shenjt, pashaporta dhe dokumentat nuk jan gati", duke dashur t thosh se nuk ishte gati t ndahej nga kjo jet.

  Pak koh m pas ksaj, kur shkoi n Jeruzalem vajti t vizitonte Kopshtin e Gethsemanes dhe atje pa ikonn e Nns s Zotit t Jeruzalemit (shikojeni tek faqja 306). Jeronda e njohu fytyrn e saj si t gruas q i kish dal n ndrr dhe e shikonte me aq habi aqsa edhe atyre q e shoqronin u bri prshtypje. Atje e kuptoi se gruaja q i shfaq ishte Nna e Zotit dhe udhtimi i gjat ishte largimi nga kjo bot - pr t cilin, nuk kish ardhur ora akoma.

  Shkputur nga libri "Elder Paisios of Mount Athos" nga Hieromurgu Isaak, faqe 262
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-07-2017 m 03:10

 5. #25
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Kanonizohet si shenjtor Shen Paisio i Malit t Shenjt

  N Tokn e Shenjt dhe Sinai

  N 1982, Jeronda bri vizitn e tij t vetme n Tokn e Shenjt, duke nderuar me devotshmri vendet e shenjta. Jeronda fliste me frik pr hirin e madh q zotron Toka e Shenjt, dhe veanrisht Golgotha dhe Varri i Trshenjt.

  Kur vajti t nderonte n Malin Tabor, pati nj prjetim shpirtror teksa ishte duke u lutur - nj person na rrfen se e dgjoi Jerondn t thodh se pa nj drit. M pas, i tregoi rojes s vendit t shenjt vending ekzakt ku kish ndodhur shprfytyrimi i Shptimtarit.

  N Nazareth, pa nj nj burr hebre q ishte i krishter n fshehtsi. Burri n fjal - pasi u sigurua q nuk po e shikonte njeri - me nderim hoqi jarmulkn (206) e tij dhe piu uj t shenjt nga burimi i Nns s Shenjt. "Ka shum hebrej atje" - na tregonte Jeronda - "q fshehurazi jan t Krishter - dhe kan frik ta shpallin besimin e tyre hapur nga frika e persekutimit. M von shum prej tyre do t pagzohen e do t kthehen n miqt tan m t ngusht."

  N Malin e Ullinjve, i pyeti murgjit t cilt e shoqronin q ta linin t lir pak koh q t lutej vetm. Jeronda ra n gjunj mbi gurin mbi t cilin Zoti u lut me agoni para se Ta arrestonin. Jeronda e prqafoi gurin fort, sikur donte t bhej nj me t, dhe u lut me pshertima pr disa aste. Kjo ngjarje i bri shum prshtypje rojes romano-katolik atje.

  "Tre burra", - tha Jeronda, "m bn prshtypje. I pari ishte Peshkopi i Nazaretit, Isidori [me kujtim t bekuar], dhe tjetri [ nj at q sht ende gjall]." Nuk e dim se prse Jeronda nuk na tregoi emrin e personit t tret.

  M pas shkoi n Sinari q t ndihmonte manastirin. Jeronda donte edhe t qndronte atje pr ca koh. "Dua t kujtoj vitet e kaluara", na thosh "dhe t'i jap edhe Malit t Shenjt pak paqe e qetsi nga vizitort e shumt."

  Jeronda gjeti nj vend t prshtatshm pr t qndruar q e quanin Mbrojtja e Shenjt, nj vend i fshehur me nj kish t vogl dhe nj qeli. Por nuk mundi q t qndronte gjat. E ndihmoi manastirin me aq sa mundi dhe u kthye n Malin e Shenjt. Si na tregoi m pas, "Shkova n Sinai me mendimin q t qndroja pr nj koh t gjat por nuk munda dot. Ditn q ram dakord q t niseshim nga Greqia pr n Jeruzalem un isha smur me ethe - isha shum keq. E kisha t pamundur pr t shkuar n rrug t gjat por far t bja? Miku im kish br sakrifica t mdha, kshtu q si t'i thosha q nuk vi dot? Qndrova n Selanik pak koh, u bra pak m mir, dhe e shtyva veten me zorr q ta bja kt udhtim. Shkuam m par n Jeruzalem para se t shkonim n Sinai se doja q t nderoja vendet e shenjta atje."

  "Pastaj, kur morm autobuzin pr n Sinai, dritarja ishte e hapur dhe m zuri pneumonia. Q ta dish, un kam vetm nj mushkri. Kur arritm, isha pothuajse i vdekur. Doktori q kan atje vendosi q t m bnte nj gjilpr me kortizon. I thash, "Nuk kam marr as edhe nj aspirin q nga viti 1960 dhe tani ti do q t m bsh gjilpr me kortizon?" Doktori kmbnguli kaq shum aqsa m n fund u dorzova. Sapo m bri kortizonin, m filloi hemoragjia e zorrve t barkut. Pastaj m bri nj tjetr gjilpr pr t ndalur hemoragjin e gjakut. Nuk dija se far t bja m! Sikur t kisha vdekur, do t kisha shptuar nga ato dhimbje. "far - un t vdes?" I thash vetes. Kam akoma plot mkate pr t paguar."

  "Por e kuptova q nuk do t kisha fuqi pr t qndruar pr nj koh t gjat, pasi edhe shkrettira kishte ndryshuar: nuk ishte m ajo q mbaja un n mendje. Beduint nuk ishin m paqedashs dhe t heshtur si vite m par. Tani kishin makina, vegla dhe radio, dhe mu n mes t shkrettirs s Sinai do t shikoje at shpirtin e shqetsuar t bots. Tani ishte m qetsi brenda n Manastir se sa jasht tij n shkrettir."  206. Jarmulka (ose kipah) sht nj kapele e vogl tradicionale q mbahet n maj t koks nga burrat dhe djemt hebrej. N Izrael, kur nj burr nuk mban asnj form mbulese t koks do t thot se ai nuk praktikon judaizmin.

  Shkputur nga libri "Elder Paisios of Mount Athos" nga Hieromurgu Isaak, faqe 262-264
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-07-2017 m 03:52

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •