Close
Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 140
 1. #81
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Laboratori i kokains, zgjerohet hetimi, tre prokuror ndjekin dosjen

  Rritet n tre numri i prokurorve q po hetojn dosjen e laboratorit t kokains n Xibrak t Elbasanit. Pas hetimeve paraprake nga prokurori Olsian ela, q u finalizuan me nnt arrestime dhe me kapjen e sasive t konsiderueshme t kokains, prziersit, armve dhe kartmonedhave, grupit t hetimit i jan bashkuar edhe dy prokuror t tjer.

  N kt mnyr, tre prokuror do t hetojn n vazhdim dosjen penale pr laboratorin e kokains. Rritja e numrit t prokurorve sht br pr shkak t numrit t madh t veprimeve q nevojitet t kryhen, si kqyrjet, ekspertizat, marrja n pyetje e t arrestuarve dhe dshmitarve dhe vazhdimi i hetimit pr bashkpuntor t tjer t grupit kriminal.

  Panorama

 2. #82
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Trafiku i kokains, nipi i Enverit krkon lirimin n Apel. Prokuroria: Kemi filmime kur onte kolumbiant n laborator

  Ermal Hoxha, nipi i ish-diktatorit Enver Hoxha, ka firmosur apelimin drejtuar Gjykats s Shkalls s Dyt, n t cilin krkon lirim nga paraburgimi. Avokati i Hoxhs, Hasaf Hadraj, ka thn dje se sht takuar n burg me klientin e tij, i cili ka firmosur krkesn drejtuar Gjykats s Apelit.

  N kt ankim, avokati dhe vet Ermal Hoxha krkojn heqjen e mass s siguris “arrest me burg” t vendosur nga Gjykata e Shkalls s Par dhe caktimin e nj mase t re sigurie “detyrim paraqitje”. Sipas avokatit, Ermal Hoxha, 40 vje, nuk ka lidhje me trafikun e kokains. N gjykat, avokati deklaroi se klienti i tij kishte punuar si taksist me makinn e nj t afrmi dhe kishte transportuar shtetasit kolumbian Cesar Avila dhe Valther Moreno pa i ditur qllimet e lvizjeve t tyre n Shqipri. Para gjykats vet Ermal Hoxha ka mohuar akuzn, ndrsa pretendoi se ka pritur n banesn e tij mbrritjen e policis m 14 janar.

  Prokuroria ndrkoh ka prgjime t bisedave mes Ermal Hoxhs dhe Ilir Hysenit si dhe fotografime e filmime t disa rasteve kur Ermal Hoxha transporton “kimistt” kolumbian n laboratorin e kokains ku ka hyr edhe vet.

  Panorama

 3. #83
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Kjo sht korrierja e kokains

  Emri: pranvera-aga.jpg

Shikime: 400

Madhsia: 75.7 KB

  Pranvera Aga ose Ebeling, sht e dyshuara nga Prokuroria si korrierja q do t trafikonte lndn narkotike.

  Ebeling msohet se ka mbrritur nga Gjermania n Shqipri me datn 14 dhjetor, vetm tri dit prpara se autoritetet gjermane t sillnin krkesn pr hetimin e Ilir Hysenit dhe Ermal Hoxhs.

  Kta ishin personat q komunikonin shpesh mes tyre pr sistemimin e punve q kishte marr prsipr pala shqiptare n rrjetin e trafikut t kokains.

  Vetm tri dit pas mbrritjes n Shqipri t Pranvera Ebeling, autoritetet gjermane vun n dispozicion t Prokuroris s Krimeve t Rnda nj dosje, sipas s cils, e dyshuara kishte komunikim me shqiptarin Ilir Hyseni, i njohur si kreu i trafikut.

  MAPO

 4. #84
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Ilir Hyseni i drogs: Nse flas duhet t arrestoni edhe 120 t tjer!"

  Ilir Hyseni, njri nga trafikantt q Gjermant dhe prokurort shqiptar e kan mbajtur n vzhgim t rrept, ka habitur grupin e hetimit, kur kta t fundit i kan ofruar t bashkpunoj me drejtsin pr t treguar aktivitetin e ktij rrjeti. Prgjigjia e Ilir Hysenit ka qn “…nse un flas, do t arrestohen 120 persona t tjer…”.

  Fill pas ksaj deklarate, ai ka vijuar se n kto kushte q ndodhet tani nuk ishte i gatshm t fliste, ndrkoh q do e rishikonte ofertn e prokuroris n nj moment t dyt. Ilir Hyseni, babai i tre fmijve, me gjendje civile i divorcuar, ka dal dje pr her t par para Gjykats s Krimeve t Rnda, ku sht njohur me masn e siguris “Arrest me burg”.

  Hetuesit gjermane po insistojne per te gjetur koken e ketij trafiku si dhe gjithe lidhjet e mundshme me politikane shqiptare, por edhe njerez te biznesit . Pas ofertes se Prokurorise Ilir Hyseni mbahet ne kushte sigurie teper te larta pasi kane friken e eliminimit brenda burgut nga segmente te mafias qe kane kudo fije e agjente te tyre. Ka informacione se dy deputet po interesohen se si mund te mbyllet kjo eshtje. Mundet te jene ata kapot e droges apo dikush siper tyre?

  Koha Jone

 5. #85
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Ja si kryhej procesi kimik i kokains nga Bolivia n laboratorin e drogs

  Kokaina e paprpunuar vinte nga Bolivia dhe ajo prftohej pas nj procesi t gjat kimik n laboratorin e Xibraks”. Kshtu e nis rrfimin e tij pr “Gazetn Shqiptare”, nj prej agjentve t Antidrogs shqiptare q ka ndjekur operacionin pr kapjen dhe asgjsimin e grupit kriminal q vepronte n Xibrak. Ai thot se ekspertt gjerman q kan qen t shtunn n vendngjarje mendojn se laboratori nuk ka m shum se 1 muaj n pun. “Kt dyshim e mbshtet edhe m shum fakti se n pjesn e drunjt mbi t ciln jan vendosur sitat ku bhej kullimi i przierjes nuk ka mbetje, gj q tregon se druri sht i ri dhe i sapomontuar me pjesn tjetr”, u kan thn ekspertt e huaj atyre shqiptar.

  Prej nga dyshohet se vinte lnda e par organike prej nga nxirrej ekstrakti i kokains?

  Ne kemi dyshime se lnda e par organike vinte nga Bolivia, por kto jan dyshime paraprake, sepse hetimet vazhdojn dhe, pr t qen m t sakt, duhet t themi se vinte nga vendet e Ameriks Latine. Edhe pr mnyrat se si sht transportuar deri n vendin ton ka disa versione, njri nga t cilat sht ai i tretjes n rroba, por edhe i przierjes
  me nj lnd tjetr organike q prdoret pr lkurt e kafshve, por edhe pr kt gj hetimet vijojn.

  Si bhej nxjerrja e ekstraktit t kokains n kt laborator?

  Nxjerrja e ekstraktit t kokains ka kaluar n disa procese. S pari, sht br przieja e lnds organike me aceton, me acid klorhidrik dhe acid sulfurik. Ekspertt, q mendohet se kan qen dy kolumbiant, sipas formuls s prllogaritur kan przier masat e acidit dhe lnds organike brenda fuive t mdha, por edhe acidi, edhe lnda organike jan hedhur me mas t prllogaritur. M pas e gjith przierja sht hedhur n sitn e par. Masa q sht prftuar nga sitja e par przihet me nj acid tjetr, ose si quhet ndryshe me amoniak, dhe kjo przierje e gjitha kalon n procesin e dyt t sitjes. M pas, masa q prftohet nga sitja e dyt kalon te procesi “bagnomari”, (proces i ngrohjes ose distilimit indirekt, t ngadalt) dhe pikrisht n kt proces bhet ngrohja e mass dhe avullimi i saj pr t prftuar masn e kokains. E gjitha kjo mas kalon n nj proces t tret sitjeje dhe e gjith masa n fund kalon te tavolina metalike, e cila nuk ndikohet nga acidet. N kt tavolin bhet matja e aciditetit dhe masa e PH e kokains s prftuar.

  far ndodh m pas me kokainn q prftohet nga kto procedura?

  Pasi sht prftuar masa e kokains, kalohet n fazn tjetr, q sht faza e presimit dhe pjekjes s mass. Pasi sht prfituar kokaina nga procesi i sitjes dhe avullimit, e gjith masa kalon te presa, ku kokaina presohet n mnyr t ngjeshur dhe n form kallpi. Pas ksaj, kallpi kalon te mikrovala dhe pasi lihet pak minuta aty, sa parashikohet nga specialistt, kallpi kalon te llambat e pjekjes, ku pas ksaj e gjith masa kalon n tavolin dhe me peshore bhet peshimi i saj. Pas ksaj sht gati pr t dal n treg.

  Prej sa kohsh mendohet se funksiononte ky laborator?

  Kjo gj po hetohet, por ekspertt gjerman na than, se nga ato q pan ktu n laborator kan dyshime se nuk ka m shum se nj muaj q ai sht ngritur. Ekspertt gjerman pan drurt t cilt jan montuar me sistemin e sitave dhe than se drurt jan t rinj dhe se tek ata nuk ka mbetje, q do t thot se jan montuar tani von, sepse nse do kishin koh q do ishin montuar, drurt do kishin mbetje.

  Lavatrija q ndodhet ktu, pr se sht prdorur?

  Ne mendojm se sht prdorur pr nj lloj procesi nga i cili prodhohet pasta e kokains, e cila prftohet nga procesi i centrifugs, por mund t jet prdorur edhe pr procesin

  Koha Jone

 6. #86
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  "Kokaina", alibia e Ilir Hysenit: Si sht futur n Shqipri, pa ln asnj gjurm?

  Ilir Hyseni, i njohur tashm si koka e trafikut ndrkombtar t drogs, q prpunonte kokainn n laboratorin e Elbasanit, u paraqit m 5 janar 2014, n orn 15:40, n aeroportin e Rinasit dhe mori fluturimin e linjs “Blu Panorama” q shkonte drejt Pizs, n Itali. Ky sht kalimi i fundit i regjistruar me emrin e tij n kufirin shqiptar. Por, Ilir Hyseni ishte nj nga 9 t arrestuarit pas zbulimit t laboratorit t kokains, m 14 janar.

  Si sht futur Ilir Hyseni n Shqipri, pa ln asnj gjurm n sistemin e kufirit?

  Hipoteza e par mbi t ciln po heton policia sht se Hyseni ka nj pasaport t dyt, pra, nj identitet t dyt: Ai mund t ket dal nga Shqipria me emrin Ilir Hyseni, por t jet kthyer me nj emr tjetr. Po me cilin emr? Dhe si ka mundur ta falsifikoj pasaportn biometrike?

  Nj lvizje tjetr e uditshme regjistrohet n mars 2014. Pas 3 muajsh n Itali, Ilir Hyseni u kthye n Shqipri m 4 mars, duke kaluar n portin e Durrsit. M 7 mars, ai riniset drejt qytetit italian t Pizs, duke kaluar nga Rinasi, por q nga ajo dit deri m 28 dhjetor 2014, n orn 10:30 (kur futet n territorin shqitpar), askush nuk e ka regjistruar m emrin e tij n kufi.

  Ka mundsi q Ilir Hyseni, i akuzuar nga policia si drejtues i trafikut t kokains n Shqipri, t ket mbetur jasht vendit pr nnt muaj? Apo mes marsit dhe dhjetorit 2014 ka hyr dhe her t tjera n vend, por duke prdorur identitetin e tij t dyt?

  Mbajtja e nj identiteti t dyt sht komod pr nj trafikant, pr t krijuar alibi dhe pr t ngatrruar hetimet. Nse Ilir Hyseni konsiderohet si kreu i trafikut t kokains, far krimesh t tjera mund t ket kryer jasht apo n Shqipri me identitetin e tij t dyt?

  A1 report

 7. #87
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  “Vejusha” e kokains, nn e tre fmijve, jet n tri shtete

  TIRANE - Nj nga femrat m t krkuara n Shqipri sht Pranvera Eberling, e cilsuar si “vejusha” e kokains s Xibraks. Prokuroria po e krkon pr t zbrthyer trafikun e drogs nga Shqipria n Gjermani, ku dyshohet se Pranvera ishte edhe korriere, madje kishte lidhje dashurie me Ilir Hysenin, i arrestuar pak dit m par n Shqipri. Ajo sht mbajtur n vzhgim nga data 14 dhjetor deri n dat 17 dhjetor, dit kur sht larguar nga Shqipria. Ditn q sht larguar, autoritetet gjermane kan sjell n Shqipri materialin pr kt trafik, ku hetimet njmujore solln nnt t arrestuar dhe disa t tjer t shpallur n krkim. Po kush sht “vejusha”, e shumkrkuar nga drejtsia shqiptare dhe ajo gjermane?

  Jeta n tri shtete
  Prokuroria thot se Pranvera Ebeling sht me origjin nga Shqipria. Ajo ka pasaport gjermane, ndrsa mbiemri i vajzris sht Aga. Ajo akuzohet se do t transportonte n Gjermani kokainn e prodhuar n laboratorin e Xibraks n Elbasan. Koht e fundit, sipas t dhnave nga akuza, ajo bashkjetonte me kreun e rrjetit t trafikut t kokains, Ilir Hyseni. Ky i fundit sht i divorcuar, po ashtu edhe Pranvera. Sipas t dhnave, Pranvera jetonte bashk me vajzn e saj n qytetin e Pegestorf Holzminden n Gjermani. Msohet se 40-vjearja ka edhe dy djem, njri jeton n Itali dhe tjetri n Franc. Prokuroria thot se Pranvera jetonte kryesisht n Gjermani, por lvizte edhe n Shqipri e Itali. Ajo ka pasur lvizje edhe n Itali, ku banon i biri, ndrsa dyshohet se Italia sht “rrug” e trafikimit t kokains n vendet e tjera perndimore. Pranvera ka qen n survejim nga ana e autoriteteve gjermane, t cilat kan krkuar ndihm nga Italia e Shqipria. Madje, n Shqipri ka hyr pr her t fundit n dat 14 dhjetor 2014, pr t dal disa dit m pas.

  T arrestuarit e tjer
  Prokuroria thot se ka krkuar dshmin e nnt t arrestuarve, ku vetm dy kolumbiant dhan disa informacione pr punn q bnin. Prokuroria thot se nuk i ka marr t mirqena kto rrfime, pasi kan kontradikta, ndrsa u ka shkuar n qeli edhe t arrestuarve t tjer. Msohet se shtat t arrestuarit shqiptar gjat operacionit “Xibraku”, nuk pranuan t flasin apo t bashkpunoj me prokurorin. Akuza u ka krkuar ktyre t arrestuarve q t bashkpunojn, me qllim zbrthimin e t gjith grupit, por asnj prej tyre nuk ka pranuar. N lidhje me zbardhjen e grupit, akuza thot se shpreson te “bashkpunimi” me kolumbiant, pasi ata kan qen t vetmit q kan rrfyer disa detaje.

  Krkesat n Apel
  Disa nga avokatt e nnt t arrestuarve kan dorzuar ankimin n Gjykatn e Apelit pr krime t rnda, duke krkuar shfuqizimin e vendimit t arrestit me burg pr t dyshuarit e arrestuar pasditen e dats 14 janar n Elbasan, Durrs dhe Tiran. Ermal Hoxha, nipi i ish-diktatorit komunist Enver Hoxha, ka krkuar n gjykat ndryshimin e mass s siguris “arrest n burg”. Sipas pretendimeve t avokatve t Hoxhs, klienti i tyre ka qen n vendin e gabuar dhe n momentin e gabuar kur ka transportuar n cilsin e taksistit, dy shtetasit kolumbian. Avokatt gjithashtu pretendojn se arrestimi n kushtet e flagrancs duhet t cilsohet i paligjshm, pasi Hoxha nuk ka qen as n Xibrak, as n laborator dhe me ndonj prej antarve t ktij grupi narkotrafiksh, por sht kapur n banesn e vjehrrs s tij n Durrs. Sipas tyre, n kto kushte nuk plotsohet flagranca dhe pr pasoj, arrestimi i Ermal Hoxhs sht i paligjshm.

  Shqip

 8. #88
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  “Kokaina”, Ermal Hoxha udhtoi 32 her jasht vendit pr 4 vite me automjete t ndryshme  TIRAN- Ermal Hoxha ka prdorur 18 makina t ndryshme n 32 udhtime jasht vendit. News24 ka aritur t siguroj t dhna t reja nga grupi hetimor pr t arrestuarit e laboratorit t kokains n Xibrak dhe m konkretisht t dhna mbi hyrje-daljet e Ermal Hoxhs nga Shqipria. Nga kto t dhna msohet se Ermal Hoxha ka kryer 32 udhtime jasht vendit vetm n 4 vitet e fundit.

  Sipas verifikimeve 39-vjeari rezulton se ka prdorur 18 makina t ndryshme n 32 udhtimet e kryera. Kryesisht gjat udhtimeve prdorte automjete me qira ose makina t miqve t tij.

  Udhtimi i fundit i Ermal Hoxhs drejt Brukselit, ka qen m 14 nntor t vitit t kaluar ku ka qndruar tre dit dhe m pas sht kthyer. Po kshtu nga hetimet rezulton se 7 udhtime t Ermal Hoxhs jan kryer drejt Malit t Zi dhe 6 t tjera n Maqedoni.

  M 4 nntor t vitit t kaluar rreth ors 8 t mngjesit, Ermal Hoxha ka dal nga Kakavija me mjetin me targa AA653DM dhe sht kthyer sbashku me dy shtetasit kolumbian m 6 nntor srish nga Kakavija rreth ors 18 e 30. Pikpyetje pr t cilat po hetohet jan ngritur mbi hyrje-daljet e Hoxhs m kmb drejt Kosovs. Gjithashtu po hetohet pr destinacionin prfundimtar t udhtimeve.

  Ermal Hoxha, nipi i ish-diktatorit Enver Hoxha u arrestua pas nj operacioni n Xibrak t Elbasanit ku u zbulua nj laborator i prpunimit t kokains. Nga ky operacion u arrestuan edhe 8 persona t tjer.

  (m.k/BalkanWeb)

 9. #89
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Si i shptoi policis kapobanda e kokains s Xibrakut

  Emri: Genci-xhixha.jpg

Shikime: 214

Madhsia: 41.5 KB

  Genci Xhixha, personi q dyshohet si organizatori dhe financuesi i rrjetit t trafikut t kokains dhe q dyshohet se ka sjell dy kolumbiant n Shqipri sht shpallur n krkim nga Prokuroria pr Krimet e Rnda.

  Xhixha sht brenda Shqipris dhe i fshihet drejtsis. Ai ka ardhur n Tiran dy dit para operacionit t policis, ku u arrestuan 9 personat e dyshuarte dosjes “Xibraka”.

  Nga t dhnat e sistemit TIMS, rezulton se Genc Xhixha, ka dal pr her t fundit nga Shqipria, n datn 13 Dhjetor 2014 prmes aeroportit t Rinasit, nga ku sht kthyer n Tiran n 12 janar t ktij viti.

  Pas ksaj date Xhixha nuk ka lvizur nga Shqipria, por policia nuk ka arritur ta gjej.

  Xhixha dyshohet si organizator i rrjetit t kokains, pasi kishte kontakte t vazhdueshme me Ilir Hysenin, Gentjan Gjonajn dhe nipin e ish-diktatorit Enver Hoxha, Ermal Hoxha.

  Nga verifikimi i bisedave telefonike, rezulton se personi m i afrt me t cilin Xhixha komunikonte vazhdimisht, ishte Ermal Hoxha.

  Sipas t dhnave paraprake, dy kolumbiant kan ardhur n Shqipri, prmes Genci Xhixhs, i cili flet spanjisht dhe ka lidhje me Amerikn Latine, pasi bashkshortja e tij, sht kubaneze.

  Hetuesit thon, se po verifikohen deklarimet e kolumbianve, Cesar Avila dhe Valter Moreno, lidhje me nj tjetr person t identifikuar prej tyre me emrin Carlos.

  Prokurort than se do ti tregojn foton e Genc Xhixhs dy kolumbianve, pr t par nse e njohin, dhe pr t kuptuar nse Xhixha sht n t vrtet Carlosi.

  Gjat dshmis n gjykat, kolumbiant treguan, se ishte Carlosi q i paguante, komunikonte me ta dhe punonte pr prpunimin dhe nxjerrjen e ekstraktit t drogs.

  Madje edhe n ditn e arrestimit ata than, se i njohuri si “Carlos”, ishte n laboratorin e Xibraks.

  Prve Genci Xhixhs sht shpallur n krkim edhe nj person tjetr me inicialet A. T., q mendohet t jet personi q ka bler t gjitha pajisjet e laboratorit.

  Kto mjete, sipas ekspertve, prdoreshin pr t nxjerre ekstraktin e kokains nga rrobat e fmijve, solucionin i prpunimit t lkurs dhe plehun kimik t ardhur nga Bolivia.

  Gjithashtu, hetuesit kan sekuestruar nj mori shkresash dhe faturash tatimore, t cilat tregojn blerjet e kimikateve dhe sendeve me t cilat isht pajisur laboratori.

  Prokuroria nuk jep detaje pr datat e faturave, por mendohet, se jan t gjitha t ktij viti, dhe q on drejt nj ideje pr kohn e ngritjes dhe instalimit t laboratorit t kokains n Xibrak.

  Abcnews

 10. #90
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Kokaina, trafikanti me identitet t dyt, kaloi kufirin pa gjurm

  Hoxha do lirin: Isha n kohn dhe vendin e gabuar  TIRANE - Pasditen e 5 janarit 2014 n orn 15:40 Ilir Hyseni, i konsideruar si kreu i trafikut ndrkombtar t drogs q prpunonte kokainn n laboratorin e Elbasanit, u paraqit n aeroportin e Rinasit dhe hipi n nj fluturim t linjs “Blu Panorama” q shkonte drejt Pizs, n Itali. Ky sht dhe kalimi i fundit i regjistruar me emrin e tij n gjith kufirin shqiptar. E megjithat, ditn e 14 janarit Ilir Hyseni ndodhej n Shqipri: n fakt policia e arrestoi bashk me 9 t tjer pas sekuestrimit t 90 kilogramve kokain.

  A1Report sht n gjendje t dokumentoj nj mister t ri rreth figurs s ktij supertrafikanti, e fejuara e t cilit, Pranvera (Aga) Ebeling, ka humbur gjurmt dhe tani krkohet edhe nga policia gjermane. Sipas informacioneve t televizionit A1 Report, pra Ilir Hyseni, ka mundur t rifutet n Shqipri pas udhtimit t tij n Itali me 5 janar, pa ln asnj gjurm n sistemin e kufirit:

  Po si e ka br?
  Hipoteza e par mbi t ciln po heton dhe policia sht se Hyseni ka nj pasaport t dyt, pra ka dhe nj identitet t dyt: Duke dal me emrin Ilir Hyseni, mund t jet kthyer n Shqipri ndonj dit m pas me nj emr tjetr, pa ngjallur asnj dyshim n kufi. Po me cilin emr? Dhe si ka mundur t falsifikoj dhe pasaportn biometrike t gjenerats s re?

  Mund t mos jet e para her q ndodh kjo gj. Nj lvizje tjetr e uditshme regjistrohet n mars t vitit 2014. Ilir Hyseni me 4 mars kthehet n Shqipri pas 3 muajsh t kaluar sipas lvizjeve n Itali, duke kaluar n portin e Durrsit pas udhtimit me anijen Brudge.

  Pas 3 ditsh, pra me 7 mars, riniset duke kaluar nga Rinasi srish drejt qytetit italian t Pizs. Por nga ajo dit askush nuk regjistron m emrin e tij n kufijt shqiptar deri kur m 28 dhjetor 2014, n orn 10.30 rifutet n Shqipri.

  Esht e mundur q Ilir Hyseni, i akuzuar nga policia si drejtues i trafikut t kokains n Shqipri, t ket mbetur jasht vendit pr nnt muaj? Apo mes marsit dhe dhjetorit 2014 ka hyr dhe her t tjera n vend por duke prdorur n pikat e kalimit identitetin e tij t dyt?

  Mbajtja e nj identiteti t dyt sht komod pr nj trafikant pr t krijuar alibi dhe pr t ngatrruar hetimet. Nj mekanizm perfekt q ngeci pr shkak t arrestimit t tij.

  Ditn e 28 dhjetorit Ilir Hyseni kthehet n Shqipri, kalon ktu festat e fundvitit dhe pastaj me 5 janar riniset pr n Piza. Ktu kontrofigura e tij zhduket. Objektivi i tij ishte t tregonte se ndodhej n Itali. N t vrtet ai ishte rikthyer n Shqipri, por me identitetin e dyt: dhe n fakt me datn 14 janar policia e bllokon n laboratorin e kokains n Elbasan. Nse Ilir Hyseni konsiderohet si kreu i trafikut t kokains, far krimesh t tjera mund t ket kryer jasht apo n Shqipri me identitetin e tij t dyt?

  Shqiptarja

 11. #91
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  GRUPI I KOKAINES/ Kryeprokurori i Krimeve t Rnda, Beci: Fillimisht kishte t dhna sporadike, prgjimet implikuan t arrestuarit”

  Kreu i Prokuroris s Krimeve t Rnda, Eugen Beci, gjat nj inteviste televizive mbrmjen e s enjtes, deklaroi se njoftimi pr zhvillimin e nj aktiviteti t mundshm kriminal n fushn e trafikut t drogs n Shqipri, erdhi nga prokuroria gjermane.

  Pas mbrritjes s informacioneve t para, sipas Becit, prokuroria n bashkpunim me Drejtorin e Prgjithshme t Policis s Shtetit ngritn hetimet, duke kryer edhe prgjime ndaj personave t prfshir n kt ngjarje.

  “Gjat gjith periudhs q ka qen hetimi, s’ka pasur asgj pr t’u shnuar. S’ka pasur t dhna q do t onin n provn konkrete. Kan qen t dhna shum sporadike dhe pr kt arsye s’kishim se si t krkonin bashkpunim t vazhdueshm. M pas, nprmjet policis shqiptare, dhe prgjimeve q u kryen nga Prokuroria, ather patm dyshimet q ky grup po realizonte dika n nj objekt”,-deklaroi Beci n emisionin televiziv “Opinion” n “Tv Klan”.

  Sipas tij, nga hetimet e deri tanishme nuk dihet ende se pr sa koh zhvillonte aktivitetin kriminal grupi i personave t arrestuar.

  Duke thn se kontaktet me paln gjermane u vendosn menjher pas operacionit, Beci tha se disa nga personat kishin nj t kaluar kriminale.

  “Nuk kishte shum informacion pr personat, aq m tepr q ishin identifikuar, nj pjes e mir, ditn kur sht br ndrhyrja e policis. Disa persona q prgjoheshin nuk kishin rekorde kriminale. Prgjigjimi u zhvillua pr rreth nj muaj”,-deklaroi Beci.

  Pyetjes se drogat e forta n Shqipri, kalojn transit, apo prodhohen n vendin ton, Beci tha se “Kokaina dhe heroina nuk sht se prodhohet asnjher n Shqipri. Ky nuk sht nj laborator prodhimi droge, por ekstranimi. Kemi pasur raste kur droga sht transportuar nprmjet Vajit t Palms, nprmjet shisheve t vers dhe ky laborator shrbn pr kt lloj gjje”.

  Sipas kreut t Prokuroris pr Krimet e Rnda, parat e sekuestruara nga kapja e drogs n Shqipri, zakonisht mbahen n gjendje kesh dhe llogari bankare.

  “Ne dim q n baz t ligjit t 2009-s, dhe prgjithsisht parat t cilt trafikantt, jo vetm t drogs, por edhe t qenieve njerzore e veprimtari t tjera kriminale, prgjithsisht jan gjetur kesh n Shqipri, npr apartamente, llogari bankare, toka dhe mjete me vler t lart”,-deklaroi Eugen Beci. Ndrsa shtoi se pr parat e investuara n ekonomi, sht tepr e vshtir pr ta prcaktaur pr shkak t ekonomis informale.

  Panorama

 12. #92
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Kokaina e Xibraks

  Bosi i kokains, i njohur si Karlos, mund t jet shqiptar

  Prokuroria dyshon se personi pr t cilin flasin dy kolumbiant sht Genci Xhixha, rezident prej vitesh n Kub

  Miku i nipit t diktatorit erdhi n Shqipri dy dit para operacionit policor

  Lvizjet – Genci Xhixha ka dal pr her t fundit nga Shqipria n datn 13 dhjetor t vitit 2014 prmes Aeroportit t Rinasit. Ai sht kthyer n datn 12 janar
  Qndrimi – “Pas ksaj date, ai nuk ka lvizur, t paktn nga pikat e kalimit kufitar. Gjat kontrolleve n banesat e t afrmve, policia nuk ka mundur ta ndaloj
  Dyshimi – Provat e fundit kan sjell dyshimin se personi q prmendin kolumbiant me emrin Karlos mund t jet pikrisht Genci Xhixha

  Genci Xhixha, organizatori dhe financuesi i grupit kriminal q trafikonte kokain nga vendet e Ameriks Latine drejt Europs Perndimore, ku n Shqipri lnda prpunohej n nj laborator n Xibrak t Elbasanit, ka ardhur n vendlindje dy dit para zhvillimit t operacionit policor. N pranga ran nnt persona, shtat shqiptar dhe dy kolumbian, ndrsa disa t tjer u shpalln n krkim, njri prej t cilve edhe Xhixha, q jeton prej rreth 10 vitesh n Kub, ku dhe ka krijuar familje. Prokuroria e Krimeve t Rnda thot se roli i tij sht parsor, pasi ai kishte kontakte t drejtprdrejta n Amerikn Latine, ndrsa verifikimet e mvonshme do t prcaktojn m qart rolin e tij. Megjithat, nga t dhnat paraprake prej sistemit TIMS, por edhe nga dokumentet e Aeroportit t Rinasit, Xhixha mund t jet n Shqipri. Ai ka hyr n territorin e Shqipris n datn 12 janar, ndrsa nuk ka dal prej andej n pikat e kalimit kufitar. Nga ana tjetr, dshmia e dy kolumbianve t arrestuar se jan shoqruar gjat gjith kohs nga nj person i quajtur Karlos, q fliste mir spanjisht, ka hedhur dyshime se mund t jet i njjti person.


  Lvizjet n Shqipri

  Prokuroria konfirmon zyrtarisht se Genci Xhixha sht shpallur n krkim policor. Ai dyshohet se sht organizatori dhe financuesi i ktij grupi kriminal, madje kishte krijuar edhe grupin q nga Amerika Latine e prfundonte n vendet e Bashkimit Europian. Xhixha sht 37 vje dhe banon prej shum vitesh n Kub. Ai sht martuar me nj shtetase kubane dhe kan dy fmij. Emri i tij u lakua n vitin 2011, ku ai u hetua pr pastrim parash. Por, akuzat ndaj tij nuk jan faktuar asnjher, pasi Drejtoria e Parandalimit t Parave, por edhe policia e prokuroria, nuk kan gjetur prova. N datn 14 janar t ktij viti, emri i Xhixhs doli n sken, ku policia tha se po e krkonte pr ta arrestuar, n baz t nj urdhri t Prokuroris s Krimeve t Rnda. Ai nuk u arrestua, ndrsa verifikimet e mvonshme zbardhn edhe lvizjet e tij, kryesisht hyrje-daljet n Shqipri. Duke qen se rezidenca e tij ishte n Kub, prokuroria ka par vetm t dhnat nga pikat e kalimit kufitar. Msohet se Xhixha sht futur n territorin e Shqipris n datn 12 janar, pra dy dit para operacionit q prangosi nnt persona. Dyshimet e prokuroris flasin se ai mund t jet shoqruesi i dy shtetasve kolumbian, ndrsa akuza thot se fillimisht krkon arrestimin e tij. Grupi hetimor, nisur edhe nga dokumentet nga pikat e kalimit kufitar, beson se 37-vjeari mund t jet n Shqipri dhe i fshihet drejtsis. “Genci Xhixha ka dal pr her t fundit nga Shqipria n datn 13 dhjetor t vitit 2014 prmes Aeroportit t Rinasit. Ai sht kthyer n datn 12 janar. Pas ksaj date, ai nuk ka lvizur, t paktn nga pikat e kalimit kufitar. Gjat kontrolleve n banesat e t afrmve, policia nuk ka mundur ta ndaloj”, than burimet nga Prokuroria e Krimeve t Rnda.


  Komunikimet me antart e grupit

  Prokuroria dyshon se Ermal Hoxha, nipi i diktatorit Enver Hoxha, ka qen pika e kontaktit mes Genci Xhixhs, q siguronte kokainn nga vendet e Ameriks Latine dhe Ilir Hysenit, q trafikonte lndn n vendet europiane. N Shqipri, “kapo” ka qen Hoxha, duke organizuar punt si pr shoqrimin e kolumbianve, ashtu edhe pr pagesat e “puntorve” apo korrierve”. Burime nga prokuroria than pr gazetn “Shqip”, se Xhixha ka pasur kontakte t vazhdueshme me Ilir Hysenin apo me Gentjan Gjonajn. Madje, jan prgjuar edhe disa biseda mes njri-tjetrit. Megjithat, personi m i afrt pr Xhixhn ka qen Hoxha, pasi ata kan qen shok fmijrie. T dy kan jetuar n zonn e ish-Bllokut n Tiran, ku njri ishte nip i diktatorit dhe tjetri nipi i disa udhheqsve komunist.

  Misteri i emrit Karlos

  Hetimet e fundit q faktuan se Genci Xhixha ka ardhur n Shqipri dy dit para operacionit, kan sjell n vmendje edhe dshmin e dy kolumbianve Cesar Avila dhe Valter Moreno. Ata than n gjykat se i kishte shoqruar n Shqipri nj person me emrin Karlos, q fliste mjaft mir spanjisht dhe u ishte prezantuar si kolumbian, por me pasaport holandeze. Dy kolumbiant dshmuan se ishin nisur nga qyteti i Bogotas n Kolumbi dhe kishin zbarkuar n Europ n Portugali. M pas u nisn drejt Italis, Greqis pr t ardhur n Shqipri dhe qndruan n nj hotel n Tiran, ku dhe morn pagesn e par. M pas, ata udhtonin shpeshher n Xibrak t Elbasanit, ku dhe morn me qira nj banes, n afrsi t laboratorit. Kjo dshmi nuk sht marr e mirqen fillimisht, por provat e fundit kan sjell dyshimin se personi q prmendin kolumbiant me emrin Karlos mund t jet pikrisht Genci Xhixha. Pr kt arsye, hetuesit do t’u tregojn dy kolumbianve fotografit e Xhixhs. N gjykat, Avila dhe Moreno than gjithashtu se Karlosi, ditn q jan arrestuar, ka qen n laborator, n Xibrak t Elbasanit. Prokuroria dhe policia nuk japin t dhna nse ka shptuar apo jo ndonj person nga arrestimi.

  Shqip

 13. #93
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  ‘Kokaina’, zbulohet personi q bleu pajisjet e laboratorit

  Hetimet pr trafikun e kokains kan nxjerr ‘n drit’ nj tjetr person t prfshir n rrjet. Gazeta “Panorama” duke iu referuar burimeve shkruan sot se prve Genci Xhixhs e femres identifikuar si Pranvera Ago (Ebeling) sht shpallur n krkim edhe nj person tjetr.

  Ai eshte me inicialet A.T. dhe mendohet t jet personi q ka bler t gjitha pajisjet e laboratorit. Sipas ekspertve, kto mjete prdoreshin pr t nxjerr ekstraktin e kokains nga rrobat e fmijve, solucionin e prpunimit t lkurs dhe plehun kimik t ardhur nga Bolivia.

  Gjithashtu grupi hetimor ka sekuestruar disa shkresa zyrtare, fatura tatimore, t cilat tregojn blerjet e kimikateve dhe sendeve me t cilat ishte pajisur laboratori.

  Panorama

 14. #94
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  Pr: Elbasan: Shkatrrohet laboratori i drogs, kapen 100 kg kokain kolumbiane

  Berisha: I krkuari i kokains, Genci Xhixha, mik pr kok i Bushatit. Ministri e vizitoi n Kub

  Ish-kryeministri Sali Berisha, n nj tjetr reagim pr banden e kokaines, shkruan sot se i kerkuari i policise si organizatori i rrjetit, Genci Xhixha, nuk eshte vetem mik i nipit te Enverit, por edhe ‘mik per koke’ i ministrit te Jashtem, Ditmir Bushati. Madje, sipas Berishes, Bushati, madje edhe Rama e eksponente te tjere te larte te PS kane bere pushime ekzotike ne shoqerine e Xhixhes.

  Ne nje postim ne rrjetin social Facebook, Berisha, shkruan se Xhixha eshte mik qe nga femijeria edhe me Bushatin. “Burime pohojne se Bushati ka vizituar Xhixhen ne Kube dhe se te dy miqte e ngushte kane bere pushime se bashku ne zona ekzotike te dheut”- shkruan Berisha.

  Statusi i plote i Berishes ne FB

  Xhixha, perve Ermalit, mik per koke ka dhe Ditmir Bushatin, por te njohur shume te afert ka dhe Ramen!

  Mik per koke qe nga femijeria i Genc Xhixhes pervec Ermal Hoxhes eshte Ministri i Puneve te Jashtme, neo-bllokmeni Ditmir Bushati. Burime qe vijne nga ish nomenklatura e vjeter bejne me dije se Bushati me Xhixhen kane miqesi te ngushte edhe familjare te hershme. Nuk eshte e rastit qe ata se bashku realizuan ardhjen e kolumbianeve te organizates “Hakmarrja per Drejtesi” ne Shqiperi. Ishte Bushati vet, qe me kerkese te mikut te tij te ngushte, Xhixhes, dergoi ne Beograd nje njeri posaerisht per vizat e dy kolumbianeve pa asnje lloj vetingu dhe ne kundershtim me rregullat per vizat per shtetas nga zona problematike.

  Burime te tjera pohojne se Bushati ka vizituar Xhixhen ne Kube dhe se te dy miqte e ngushte kane bere pushime se bashku ne zona ekzotike te dheut. Por theksoj gjithashtu se Xhixha eshte i njohur shume i afert dhe i hershem i Edi Rames. Ai eshte sponsor i rregullt dhe i fuqishem i te gjitha fushatave elektorale te Edvinit. Burime te brendshme bejne me dije se ne dy fushatat e fundit te Edi Rames ai ka derdhur rreth 1.1 milion euro. Po keto burime thone se Xhixha sponsorizon udhetime dhe vizita te kupoles se Partise ne Europe dhe ne bote, nder te tjera edhe viziten e delegacionit te kesaj partie te kryesuar nga Arta Dade tek aves ne Venezuel!

  Duke qene se grupi i hetimit prane Prokurorise se Krimeve te Renda ka kufizime ligjore ne hetimin e zyrtareve te larte, i bej thirrje Prokurorit te Pergjithshem te krijoje te gjitha hapesirat e domosdoshme procedurale per hetimin e te gjitha lidhjeve, telefonatave, udhetimeve, sponsorizimeve, vakancave te Xhixhes me Ramen, Bushatin, qeveritaret aktual dhe kupolen e PS, lidhje te cilat nxijne emrin e Shqiperise si Kolumbi e Europes!!

  Sali Berisha

  Panorama  ceshte ki xhixha mo?
  shum i fort qenka
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 23-01-2015 m 13:29

 15. #95
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-09-2009
  Vendndodhja
  Ke dollari
  Postime
  1,424
  Faleminderit
  12
  52 falenderime n 49 postime

  Pr: Elbasan: Shkatrrohet laboratori i drogs, kapen 100 kg kokain kolumbiane

  Qe budallalliqet e Berishes nuk kane te sosur kjo dihet, por keto te fundit edhe me budallai i kupton. Si i sponsorizoka udhetimet zytare Xhixha kur keto dalin nga buxheti shtetit?

  Lere pastaj burime te shumeta qe sjane asgje me shume se spekulime per te mos thene mashtrime. Perse Brisha llomotit ne Facebook po nuk i dorezon keto "prova" ne prokurori?

  Pale pastaj kru thote per kolumbianet e Hakmarrjes per Drejtesi

  Ky ka rrjedhur fare!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 23-01-2015 m 13:30
  Kliko pr t msuar se prse nuk duhen marr seriozisht ato q shkruan Albo => http://bit.ly/1fAVbUU

 16. #96
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Zbulohet identiteti i dyt i Ilir Hysenit. Krkohet n Kanada pr trafik droge

  Emri: bali-meta-foto.png

Shikime: 326

Madhsia: 89.7 KB

  Sipas Interpol, personi me identitetin Bali Meta (alias Ilir Hyseni) sht shpallur n krkim nga autoritetet kanadeze pr trafik kokaine
  Hyseni ndodhet aktualisht me masn e siguris "arrest me burg", ndrsa pritet q nj letr porosi t'u drejtohet autoriteteve kanadeze

  Zbardhen detaje t reja pr Ilir Hysenin, i njohur tashm si personi ky n trafikun e kokains nga Shqipria drejt Gjermanis. 47-vjeari i arrestuar n operacionin "Xibraka", m 14 janar, ka dy identiete: Ilir Hyseni dhe Bali Meta.

  N fakt, si duket edhe nga faqja zyrtare e Interpol, personi n foto me shtetsi shqiptare, me identitetin Bali Meta sht shpallur n krkim nga autoritetet kanadeze lidhur me dyshimet pr trafik kokaine. Ai rezulton n krkim dhe me shenjn e kuqe t Interpol, ka prfaqson nj person t rrezikshm pr drejtsin ndrkombatre.

  Ilir Hyseni u arrestua m 14 janar, me 6 shqiptar t tjer dhe dy kolumbian, ndrsa informacionet pr Hysenin dhe bashkjetuesen e tij, Pranvera (Aga) Ebeling erdhn nga autoritetet gjermane, sipas t cilave, kta dy shtetas ishin prfshir n nj rrjet droge.

  Hyseni ndodhet aktualisht me masn e siguris "arrest me burg", ndrsa pritet q nj letr porosi t'u drejtohet dhe autoriteteve kanadeze n lidhje me veprimtarin e Hysenit, i njohur si Bali Meta n shtetin kanadez, shkruan "A1 Report".

  Emri: Meta_Bali.jpg

Shikime: 221

Madhsia: 24.1 KB


  A1 Report

 17. #97
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Elbasan: Shkatrrohet laboratori i drogs, kapen 100 kg kokain kolumbiane

  FOTO/ Kokaina, jeta luksoze e Genci Xhixhs dhe lidhja me Ermal Hoxhn

  TIRANE - A1 Report sjell disa foto nga jeta luksoze e 38 vjearit shqiptar me banim n Kub, Genci Xhixha t shpallur n krkim pas operacionit t policis ku n periferi t Elbasanit u zbulua nj nga laboratort m t mdhenj t prpunimit t kokains n vend.

  Xhixha i dyshuar pr lidhjet e tij me trafikun e kokains, nuk l pas jetn e luksit teksa si shihet nga fotot ai sht frekuentues i resorteve dhe hoteleve luksoze duke filluar nga plazhet e Cancun me suita presidenciale, Panama, e deri tek vaskat me hidromasazh n hotele n Kub.

  Po ashtu n faqen e tij t Facebook, Xhixha prezanton dhe foto me Ermal Hoxhn n prill t 2012 me shnimin, "Erdhi Pranvera".

  Sipas hetimeve paraprake t prokuroris dyshohet se Xhixha, shqiptari me banim n Kub sht personi i cili ka krijuar lidhjet me kartelet e drogs jasht Shqipris pr t arrestuarit shqiptar mes tyre dhe Ermal Hoxhn, nipin e ish-diktatorit. Ai sht shpallur n krkim nga policia shqiptare pas faktimit t lidhjeve telefonike me pjestar t tjer t grupit Kokaina dhe dyshimeve se ishte personi ndrlidhs mes shqiptarve dhe trafikantve kolumbian. Sipas t dhnave t sistemit Tims, Xhixha ka hyr pr her t fundit n Shqipri me 12 janar dhe nuk ka dal m t paktn n mnyr legale.

  Emri: 155457_1.jpg

Shikime: 184

Madhsia: 92.7 KB

  Emri: 155459.jpg

Shikime: 183

Madhsia: 54.0 KB

  Emri: 151934.jpg

Shikime: 171

Madhsia: 96.1 KB

  Shqiptarja
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 23-01-2015 m 13:39

 18. #98
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Zbulime t reja nga Kanadaja: Hyseni kishte edhe 5 laborator pr falsifikim dokumentash

  Nga SPARTAK KOKA*

  “Kreu i grupit t kokains s Xibraks, Ilir Hyseni, nga viti 2006 deri n vitin 2009, ishte nj prej organizatorve t rrjetit m t madh t falsifikimit t pasaportave, ltrnjoftimeve dhe kartave t kreditit n Kanada.”

  T dhnat jan zbuluar nga Policia Qndrore e Montrealit, e cila, q me dat 25 nntor 2009, e ka shpallur n krkim ndrkombtar, 47-vjearin q n Kanada njihej me identitetin e ndryshuar Bali Meta.

  Sipas t dhnave t asaj periudhe, Ilir Hyseni ishte pjes e nj grupi t strukturuar kriminal prej 33 personash dhe kishte n zotrim 5 laborator q prodhonin dhe fabrikonin n mnyr identike, nga pasaportat, patentat kanadeze, q i shisnin prkudnrejt prfitimeve financiare. Gjithashtu, grupi prodhonte dhe karta krediti, q shrbenin pr t vjedhur parat e shtetasve kanadez.

  N operacionin e koduar C-DEVANCER, i cili u zhvillua me datn 25 nntor 2009, u angazhuan rreth 400 polic kanadez e u arrestuan t paktn dhjet persona, ndrsa 3 antart kryesor t grupit u shpalln n krkim.

  Akuzat q rndojn mbi Ilir Hysenin n Kanada jan pr krijim t organizatave kriminale, falsifikim t pasaportave dhe kartave t kreditit, vjedhje t kartave t kreditit si dhe posedim t pajisjeve pr falsifikime.

  Autoritetet ligjzbatuese shqiptare bjn t ditur se kan njoftuar Interpolin dhe Policin Kanadeze pr arrestimin e Ilir Hysenit, alias Bali Meta.

  Pas njoftimit, Interpoli ka nisur procedimin pr heqjen e emrit t Bali Mets nga lista e t krkuarve.

  Pas 9 arrestimeve n Xibrak, ku figuronte edhe Ilir Hyseni, nga burime t policis shqiptare u msua se hetimet do t shtriheshin, ve Gjermanis, edhe n Kanada, pasi atje Hyseni, me identitetin Bali Meta, rezultonte i shpallur n krkim.

  “Grupi i kokains” u zbulua m 14 janar 2015 sbashku me laboratorin e drogs q kishte ngritur n Xibrak. N p♪7rb♪7rje t tij ishin 7 shqiptar dhe 2 kolumbian.

  (ar.sh/BalkanWeb)

 19. #99
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Media gjermane: Ja si e zbuluan hetuesit tan grupin kokaina

  Emri: Untitled-127.jpg

Shikime: 149

Madhsia: 19.3 KB

  Nga: AURORA KOROMANI*

  TIRANE - Prokuroria e Hanoverit n Gjermani ka br publike fakte t tjera pr grupin e kokains s sekuestruar n Shqipri. Mediat gjermane shkruajn se n nj njoftim zyrtar t organit t akuzs, thuhet se laboratori i drogs n Xibrak sht zbuluar fal hetuesve nga Saksonia e Poshtme. N mediat e huaja shkruhet se gjat ktij operacioni u arrestuan 11 persona, mes t cilve edhe nipi i ish-diktatorit shqiptar Enver Hoxha. Hetuesit gjerman, n njoftimin e br publik pr mediat hedhin dyshime se laboratori funksiononte prej kohsh.

  Mediat gjermane
  Referuar njoftimit zyrtar t Prokuroris s Hanoverit, mediat gjermane shkruajn se nga operacioni policor n Shqipri sht arrestuar edhe nj 46-vjear, q jetonte n Hameln t Gjermanis, duke iu referuar Ilir Hysenit. Por, organi i akuzs gjermane bn me dije se mes bashkpuntorve t grupit t kokains sht edhe nj 47-vjear me banim n Holzminden, banesa e t cilit sht kontrolluar nga policia, por pa dhn detaje se kush sht ky bashkpuntor. “He-tuesit kan kapur 20 kg kokain t pastr, disa arm zjarri, kartmonedha t ndryshme n vlern e rreth 400 mij eurove. Mes t arrestuarve sht edhe nipi i ish-diktatorit shqiptar Enver Hoxha. Banesat e 46-vjearit n Hameln dhe nj bashkpuntori 47-vjear n Holzminden jan bastisur. Hetuesit e Saksonis s Poshtme e kishin prej kohsh n shnjestr 46-vjearin, pasi mendohej se ishte antar i nj bande ndrkombtare t trafikut t drogs. Pas marrjes s informacionit se Shqipria ishte qendra e tregtis s drogs, u informuan autoritetet atje. Sipas t dhnave t tanishme, autort e krimit e przienin kokainn n Amerikn e Jugut me substanca t tjera t padmshme dhe kur dorzohej n Shqipri, ajo nxirrej srish. Laboratori i drogs ishte ndrtuar n nj vend shum t sigurt, n afrsi t nj fshati n Elbasan, dhe kishte me sa duket muaj t tr q funksiononte”, thuhet n njoftimin e prokuroris t publikuar n median gjermane “Kreiszeitung.de”.

  Grupi i kokains
  Burime pran grupit hetimor n vendin ton kan dyshime se nj nga drejtuesit e grupit t trafikimit t kokains sht pikrisht personi me emrin “Karlos”, i cili ende nuk sht identifikuar. T njjtat burime pohojn se Karlosi ka qen n laboratorin e Xibraks disa dit para se t bhej operacioni policor, ku ka par gjith procesin e puns. Burime t sigurta pr “GSH” bjn me dije se personi i ashtuquajtur Karlos, ka qen drejtuesi i gjith grupit dhe se ai ka par nga afr gjith procesin e prpunimit t kokains n Xibrak, por kto burime sqarojn se Karlosi ka qen n laborator disa dit para se t bhej operacioni policor. Ndrkoh, pr nj nga drejtuesit e tjer t grupit, Ilir Hysenin, ose si njihej ndryshe me emrin Bali Meta, nga Kanadaja vijn informacionet se ai ka qen n krye t nj bande me 33 persona dhe se ka qen n krye t 5 laboratorve q prdoreshin pr falsifikim dokumentesh. Dyshohet se Hyseni dhe njerzit e tij vidhnin identitete personash dhe m pas i prdornin ato pr dokumente dhe karta identiteti.

  Gazeta Shqiptare

 20. #100
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Kokaina, Ermal Hoxha vizit te servisi i makins s drogs

  Emri: 155655.jpg

Shikime: 190

Madhsia: 28.5 KB

  TIRANE- Nipi i ish-diktatorit komunist Enver Hoxha, jo vetm q ka vizituar laboratorin e kokains n Xibrak t Elbasanit, por ka shkuar dhe n servis “Hyundai Service” q ndodhet n rrug “Thimi Keit” n zonn e Kombinatit. Prgjimet e kryera dhe survejimi n terren nga agjentt e policis, kan faktuar se Ermal Hoxha ka qen pikrisht n ambientet e ktij servisi, s bashku me shtetasin Ilir Hyseni dhe Kastriot Imeri.Ky fakt rrzon alibin e tij, se ka qn si taksit i dy shtetasve kolumbian, pasi n ambientet e servisit ai sht takuar me Ilir Hysenin dhe shtetasin tjetr Kastriot Imeri. Sipas raporteve t vzhgimit t agjentve t policis, sht provuar se Hoxha ka shkuar dhe m pas larguar me automjetin tip “Volvo”, me t cilin ka transportuar dhe shtetasit kolumbian.

  Flet pronari i servisit
  Administratori i “Hyundai Service”, ka pohuar se ditn e operacionit policia ka shkuar n servisin e tij dhe ka krkuar t marr nj automjet tip Benz, i cili ishte lyer nga puntort e servisit. Pr gazetn “Shqiptarja.com” ai tregon se automjetin e ka sjell shtetasi Kastriot Imeri, por nuk pranon se ky i fundit sht punonjs n servisin e tij. Sipas pronarit, n pun sht vetm vllai i Kastriotit, shtetasi Ferdinand Imeri, i cili ditn e djeshme nuk ishte paraqitur n pun.

  M tej pronari, rrfen pr gazetn “Shqiptarja.com” se fillimisht jan habitur me pranin e policis, por pasi ka shpjeguar gjithka q dinte ai dhe vet puntort e tjer, polict kan marr vetm automjetin tip “Benz” dhe jan larguar. Pikrisht kt makin n servis e kishte uar Kastriot Imeri, i cili duke shfrytzuar punn e t vllait t tij Ferdinandin, ka zgjedhur q t lyej makinn. Sipas prokuroris, pikrisht n kt servis, sht br dhe modifikimi i vendit se ku do t futej lnda narkotike. Dyshimet flasin se kokaina, pasi t futej n trupin e automjetit, vendi do lyhej me boj, me qllim pr t mos rn n sy t kontrollorve n pikat e kalimit kufitar.

  Shok q n fmijri
  Deri n kt faz ku ndodhet hetimi prokuroria e Krimeve t Rnda ka msuar se dy t arrestuarit Ilir Hyseni dhe Kastriot Imeri, njiheshin prej vitesh dhe se ishin shok fmijrie. Askujt tjetr, Ilir Hyseni, nuk do t’ja kishte besuar modifikimin e makins, se shokut t fmijris, Kastriot Imeri. Sipas burimeve nj porosi e till sht arritur t kryhet deri n fund, por ndrhyrja e policis n 15 janar, ka sjell arrestimin e dy shokve si dhe sekuestrimin e automjetit tip Benz. Tashm makina, sht nj prov materiale dhe se ka dyshime t forta se ajo do prdorej pr trafikimin e 19 kg kokain.


  Dy kolumbiant qndruan tek “Nov Hotel”, pran stadiumit

  Nga verifikimet e kryera, Policia e Shtetit dhe Prokuroria kan zbuluar se dy shtetasit kolumbian Cesar Avila dhe Valther Moren Morena, kan qndruar n hotel “Nov Hotel”. Sipas burimeve t prokuroris, nj fakt t till e kan zbulur nga raportet e vezhgimit t shtetasit Ermal Hoxha, si dhe pamjet filmike q jan sekuestruar n kt hotel. Vet kolumbiant gjat marrjes n pyetje kan pranuar se kishin qndruar n kt hotel, pasi ishte pikrisht shtetasi q i shoqronte me emrin “Karlos”.

  Sipas tyre, ky njeri sapo jan akomoduar n hotel ka paguar nj shum prej 4 mij euro tek dy kolumbiant, si shpenzime pr hotelin dhe ngrnien. Ndrkoh q nj shum tjetr prej 5 mij euro sht paguar disa dit m von. Burimet pran prokuroris than se jan marr n pyetje disa nga punonjsit e hotelit dhe sht br nj kontroll n dhomn ku qndronin dy kolumbiant, por n fakt nuk sht zbuluar ndonj prov q do i shrbente hetimit.

  Gazeta “Shqiptarja.com” ka qen dje pran ambienteve t ktij hoteli, ku ka tentuar t flas me punonjsit e tij, lidhur me pranin e dy shtetasve kolumbian, t arrestuar si antar t grupit kokaina. Punonjsit jan treguar shum t rezervuar duke pohuar se nuk ndalojn asknd pr t prenotuar hotelin, pasi nuk din se me far aktiviteti merren n Shqipri t huajt. Sipas prokuroris hetimet pr kt dosje vijojn me qllim nxjerrjen e emrave t tjer n kt shtje.


  Hetimet, Pranvera Aga Akuza: S’ka lidhje me trafikantt

  Pranvera Aga(Ebelig),femra q u etiketua nga policia si njeriu q ishte pjes e grupit t kokains, pr Prokurorin e Krimeve t Rnda,nuk sht e prfshir n kt rjet trafikantsh.Burimet pran prokuroris than se Pranvera Aga ka qn fillimisht e dyshuar, por n fakt implikimi i saj n kt shtje sipas prokurorve nuk sht provuar.Pr pasoj, sipas tyre shtetsja Shqiptaro-Gjermane sht e lir dhe se pr t nuk ka asnj urdhr-arresti nga autoritet Shqiptare dhe ato Gjermane.

  Shqiptarja

Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •