Close
Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 140
 1. #61
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Elbasan: Shkatrrohet laboratori i drogs, kapen 100 kg kokain kolumbiane

  Kokaina e Xibraks

  Droga vinte n Shqipri e shkrir n rroba fmijsh, trafikohej n Itali me krom

  Hetuesit zbardhin edhe linjn e trafikut q fillonte n Kub e prfundonte n Gjermani

  Przgjedhja e Xibraks pr t ngritur laboratorin sht br pr arsye se ishte n afrsi t rrugs
  Trafikimi – 19 kilogram kokain, q u bllokuan n makinn e Saimir Butkut, do t ‘fshiheshin’ n Portin e Durrsit n kontejnert q drgonin minerale n Itali

  Sokol obo

  laburatori i droges ne XibrakeGrupi kriminal q ngriti n Shqipri nj laborator kokaine, ka vepruar n disa shtete, q nga vendet e Ameriks Latine e pr t prfunduar kryesisht n Gjermani, ku ishte i siguruar edhe nj treg. Hetimet e drejtsis gjermane zbrthyen kt band, antart e s cils jan rezident n disa kontinente.

  Akuza ka provuar se Ermal Hoxha, nipi i diktatorit, ka bashkpunuar me nj shok fmijrie q sht rezident n Kub, ndrsa n bashkpunim me Ilir Hysenin dhe Gentian Gjonajn, ngritn struktura edhe n vendet e tjera, duke “sheshuar” kufijt e disa vendeve.

  Ata lviznin shpeshher n shum vende perndimore, por edhe n Amerik apo Azi, ku dhe ishin pikat e kontaktit. Megjithat, drejtsia shqiptare thot se ka zbardhur nj pjes t ktij trafiku, ndrsa verifikimet e mvonshme, n bashkpunim me autoritetet gjermane, mund t gjejn edhe origjinn e kokains, e cila mendohet se sht nga Kuba, Kolumbia apo Venezuela.


  Linja e trafikut

  Burimet nga Policia e Shtetit than pr gazetn “Shqip” se kokaina vinte me anije t mdha n portet turke, ku dhe zbarkonte. M pas, celula e bands merrte kokainn dhe e fshihte nn rroba fmijsh. Prokuroria ka provuar se laboratori i ngritur n Shqipri funksiononte pr heqjen e kokains s paprpunuar nga rrobat. Pr kto procese kimike ishin punsuar dy ekspert, shtetasit kolumbian t arrestuar.

  “Kemi prova se kokaina vinte nga Turqia nn rrobat e fmijve, apo rripave t lkurs. Ajo ‘shkrihej’ dhe n Elbasan bhej edhe prpunimi”, – pohojn burimet nga grupi hetimor, t cilt saktsojn se grupi kriminal kishte ngritur edhe nj firm, q importonte veshje n Shqipri.

  N lidhje me rrugn q ndiqte kokaina pas zbarkimit n Turqi, hetuesit saktsojn se ajo kalonte nprmjet Bullgaris dhe Maqedonis, ndrsa przgjedhja e Xibraks pr t ngritur laboratorin sht br pr arsye se ishte n afrsi t rrugs dhe mund t lvizte lirisht drejt Portit t Durrsit, ku dhe trafikohej n Itali.


  Trafikimi n Itali

  Prokuroria, bazuar n materialet e ardhura nga Gjermania, pohon se grupi kishte arritur t fuste n Shqipri tri ngarkesa. “Sasia e sjell n Shqipri, sipas informacioneve t ardhura nga autoritetet gjermane, kap nj shifr rreth 100 kilogram kokain, e cila m pas do t nxirrej n tregun perndimor nprmjet Portit t Durrsit”, pohojn burimet nga prokuroria, e cila saktson se dy shtetasit kolumbian bnin edhe procesin q hiqte kokainn nga rrobat e fmijve apo nga rripat e lkurs.

  Pas prpunimit t kokains n Xibrak, hetuesit thon se grupi kishte zgjedhur nj mnyr origjinale pr ta trafikuar n Itali. Banda kishte ngritur nj firm q merrej me tregtimin e mineraleve. Megjithse nuk pranohet zyrtarisht nga hetuesit, pjestar t grupit e trafikonin kokainn nprmjet kromit. “Sasia e kokains e bllokuar n makinn e Saimir Batkut, rreth 19 kg, dhe parat rreth 300 mij euro, ishin nisur drejt Durrsit pr t’u vendosur n nj nga kontejnert q transportonte minerale pr ta drguar n Itali. Ndrhyrja e policis ka br arrestimin dhe bllokimin e sasis s drogs, si dhe zbulimin dhe sekuestrimin e laboratorit n Xibrak”, – vijojn burimet, ndrsa saktsojn se ndihm n hetim kan dhn pikrisht autoritetet gjermane, q kan pasur informacionin e sakt t sasive t kokains q mbrrinte n vendin ton.

  Sipas t dhnave t dosjes, msohet se gjermant prej kohsh po ndiqnin Ilir Hysenin, i cili sht arrestuar tashm n Shqipri dhe q mendohet se sht pjes e nj rrjeti t fuqishm t trafikut t drogs.

  Shqip

 2. #62
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Dy kolumbiant rrfejn njohjet dhe punn q bnin n laboratorin e kokains n Xibrak

  ABC NEWS zbardh nj pjes t dshmis s tyre dhn para gjyqtares Liljana Baku  Dy kolumbiant e arrestuar brenda laboratorit t kokains n Xibrak t Elbasanit, pranojn se kan punuar prej muajsh n prpunimin dhe nxjerrjen e ekstraktve t kokains nga rrobat dhe solucionet e ndryshme.
  Cezar Avila dhe Valther Moreno, me ndihmn e pkthyeses ligjore i treguan gjyqtares s masave, arsyen e ardhjes n Shqipri, rrugn e ndjekur, lvizjet dhe vend qndrimin n Tiran si dhe pagesat pr punn q kishin br n laboratorin e Xibraks.
  Ata i than gjyqtares se ishin njohur me nj shtetas kolumbian me shtetesi Holandeze n Bogota me emrin Karlos, i cili fliste mir spanjishten dhe i kishte ofruar pun n Greqi. Sipas tyre kan udhtuar me aeroplan nga Bogota n Lisbon, m pas n Rom, Athin e Janin nga ku me autobusin e linjs kishin ardhur n Gjirokastr. Ata i than gjyqtares se gjith kohs ishin t shoqruar nga Karlosi dhe pas ardhjes n Greqi i kishte treguar se do punonin n Shqipri n nj pun t ligjshme. Por, sipas tyre, nga Gjirokastra n Tiran kan ardh me makin t vogl ku I kan vendosur n nj hotel pran ish-stadiumit Dinamo. Aty, sipas dy kolumbianve Karlosi I ka dhn fillimisht 4 mij euro pr ushqim dhe qndrim dhe m pas edhe 5 mij euro t tjera pr punn q bnin n laboratorin e drogs n
  Ata i than gjykats, se pr t shkuar nga Tirana n Elbasan, ndrronin disa makina t vogla deri n laboratorin e Xibraks, ku sipas tyre, gjithmon ishte present Karlosi i cili i tregonte se si duhet t punonin pr t nxjerr ekstraktin e kokains.
  Edhe ditn q u arrestuan, kolumbiant pretenduan se aty ndodhej edhe Karlosi, q pr hetuesit sht emr fiktiv ose ndonj pseudonim I t arrestuarve, q po punohet pr ta zbardhur identitetin e tij. Ata i than Gjykats se ditn e arrestimit kishin nxjerr rreth 450 gram kokain dhe ishin n process e sipr pr t nxjerr pjesn tjetr q mendohet se ishte przier me nj solucion te ardhur nga vendet latine. I gjith procesi sipas tyre, ishte pr t nxjerr kokainn e pastr q m pas przihej dhe paketohej pr t nxjerr n treg.
  Ndrkoh, avokatt mbrojts n salln e gjyqit, msohet se kan krkuar nga gjykata caktimin e mass s siguris s bllokimit t pasapoorts, krkes kjo q nuk u pranua nga Gjykata.

  ABC News

 3. #63
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Akuzat e PD pr kokainn, Dalipi: Opozita t sjell fakte, ndryshe prpara ligjit

  Emri: alfred-dalipi-655x356.jpg

Shikime: 384

Madhsia: 20.2 KB

  Zv/ministri i Truizmit Alfred Dalipi ka reaguar pas akuzave q opozita adresoj n drejtim t tij pr n lidhje me laboratorin e kokains n Xibrak.
  Sipas Dilipit nse rezulton qoft edhe nj lidhje fare e vogl mes tij dhe trafikut, ai sht gati t prballet me ligjin por edhe me pasojat politike.
  Ai thot se prfshirja n listn e t ndaluarve t personave q mbajn mbiemrin e tij i ka dhn shkas opozits s Lazaratit t akuzoj edhe at.
  Nse opozita nuk provon akuzat, ai thot se do t prballen me pasoja ligjore q burojn nga dmshprblimi dhe impotenca e tyre pr tu prballur me betejn q qeveria po bn kundr drogs dhe krimit.

  ORA NEWS

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e par
  Antarsuar
  10-09-2010
  Postime
  821
  Faleminderit
  13
  54 falenderime n 50 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  N nj shkrim t ksaj t hne, lidhur me dilemat e operacionit antidrog, publicisti Fatos Lubonja ka krkuar ta shikoj kt ngjarje prtej scoop-it mediatik t arrestimit t nipit t Enver Hoxhs. N gazetn "Panorama" ai ngre nj sr pikpyetjesh q kan trhequr kto dit vmendjen e publikut.

  Duke u nisur nga dilema nse nj operacion i till duhet par si nj hap drejt pastrimit t shoqris dhe politiks apo jo?- ai vazhdon... “Pikpyetja e par sht se si ka mundsi q kjo fabrik– m e madhja n Ballkan– qenka ngritur pikrisht n kohn kur sht kjo maxhoranc n pushtet, madje nj maxhoranc q i ka shpallur luft botrisht drogs. Ksaj i shtohet edhe pyetja nse sht e vrtet se rrjeti e ka kryer aktivitetin m par jasht, si thuhet n disa media, dhe fakti q tani vendosn ta zgjerojn n Shqipri, a nuk t bn t dyshosh se kan pasur nj garanci m t madhe, pikrisht pse jan afr apo edhe sponsor t ksaj maxhorance– si pretendon edhe opozita?

  U shtohen ktyre pyetjeve edhe disa informacione lidhjesh farefisnore, miqsore apo t biznesit t nj pjese t ktyre njerzve me pushtetar socialist. Shtohet gjithashtu edhe nj pyetje, q sht ngritur s fundmi: n nj koh q Policia dhe Prokuroria mburren q kan mbajtur sekretin, si shpjegohet q kan ndrhyr q t nesrmen e dits kur sht zbuluar laboratori (13 janar), ndrkoh q ta do mendja se pr t zbuluar bashkpuntort e rrjetit n dogana e kufi apo edhe pritsit n Gjermani do t duhej t ndiqej i gjith trafiku? A mos vall ndrhyrja me kaq shpejtsi sht br pr t mbuluar gjurmt e kokave m t rndsishme”?

  Kto jan pikpyetjet q shtron Lubonja, prgjigjen e t cilave ai e pret nga mnyra se si do t hetohet kjo ngjarje. Pikrisht pr kt ai e konsideron si nj rast pozitiv e t rndsishm q duhet ndjekur me vmendje.

  Lapsi.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 20-01-2015 m 11:45
  Morali & Miresia
  Virtyte te trazuara nga mendje te modifikuara.

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Lubonja, ne ate vend eshte nga te paktet qe mund te lexohet per te mos thene qe eshte i vetmi qe thote ndonje gje te zgjuar.

 6. #66
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-09-2009
  Vendndodhja
  Ke dollari
  Postime
  1,424
  Faleminderit
  12
  52 falenderime n 49 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Lubonja, ne ate vend eshte nga te paktet qe nuk mund te lexohet per te mos thene qe eshte i vetmi qe s'thote ndonje gje te zgjuar.
  Ta rregullova postimin se kishe bere gabime!
  Kliko pr t msuar se prse nuk duhen marr seriozisht ato q shkruan Albo => http://bit.ly/1fAVbUU

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Citim Postuar m par nga Xinxerfilli Lexo Postimin
  Ta rregullova postimin se kishe bere gabime!
  Rrofsh,ta paa borxh. Do ti them Albos dhe stafit drejtues te't bojn moderator tek temat per Saliun.haha..

  Edhe se nuk ka te njejtin kuptim,si forma pohore dhe ajo mohore.Nese mohimi bie mbi te gjithe fjaline,forma mohore perfitohet duke i shtuar formes pohore pjesezen Nuk dhe S' para foljeve ne menyren deftore,habitore,kushtore. Mungon vetem forma "mos" qe duhet te perdoret para foljeve ne menyren urdherore,deshirore,lidhore.

 8. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  2043 (21-01-2015)

 9. #68
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Laboratori i kokains u dha me qira pr 30 mij lek n muaj. Zbulohet akti noterial, Dalipi e dha pr 3 vjet

  Emri: kontrata_laboratorit.jpg

Shikime: 284

Madhsia: 46.4 KB
  Faksimile e kontrats s qiras pr magazinn

  Godina ku ishte ngritur laboratori i drogs n Xibrak t Elbasanit, ishte dhn me qira pr 30 mij lek t rinj n muaj. Nj dit pas dshmis s dhn n gjykat nga i arrestuari Kelment Dalipi, i cili sht pronar i godins q prdorej si laborator pr prpunimin e drogs, sht br publik edhe dokumenti i kontrats s qiras.

  Sipas kontrats s qiras, t firmosur pran noterit, godina n pronsi t Kelment Dalipit i sht dhn me qira shtetasit Aleksandr Nasufi, nga Berati, q prej dats 13 nntor t vitit 2014.

  N kontrat thuhet se: “N Elbasan, m dat 13 nntor 2014, para noteres Alma Limani, regjistruar pran Dhoms s Noteris Durrs, me studio ligjore n Elbasan, u paraqitn personalisht qiradhnsi Kelment Dalipi dhe qiramarrsi Aleksandr Nasufi. Palt e msiprme, n baz t nenit 801 e vijues t Kodit Civil, krkuan prpilimin e kontrats s qiras s nj siprfaqeje ndrtese.

  Si rezulton nga certifikata pr vrtetin pronsie, qiradhnsi ka n pronsi nj siprfaqe ndrtese (magazin) prej 200 metrash katror, e ndodhur n Xibrak, Elbasan, t ciln deklaron se e ka t lir nga do barr apo detyrim ndaj t tretve, nga e cila i jep me qira nj dhom shtetasit Agim Bogdani. Kontrata do t jet pr nj periudh 3-vjeare, duke filluar nga data 13 nntor 2014, deri m dat 13 nntor 2017, mund t rinovohet pas ktij afati me plqimin e t dy palve. mimi i qiras sht 30 mij lek n muaj, pages e cila do t bhet parapagim do 3 muaj”.


  Pronari i magazins: E dhash me qira, s’e dija pr kokainn. Ja debati me prokurorin n gjykat

  Emri: klement_dalipi.jpg

Shikime: 383

Madhsia: 15.2 KB
  Kelment Dalipi

  I vetmi q ka br deklarime n seancat e mbajtura n Gjykatn e Krimeve t Rnda ishte Kelment Dalipi, 45 vje, nga Elbasani.

  N gjyqin q u zhvillua me dyer t mbyllura pr shkak t sekretit hetimor, ai ka pranuar se magazina n Xibrak t Elbasanit ku u gjet laboratori i kokains ishte n pronsi t tij.

  I arrestuari deklaroi para gjykats, se disa muaj m par e ka dhn me qira objektin n fjal dhe nuk dinte far ndodhte brenda mureve t godins. Prmes avokatit mbrojts, Kelment Dalipi ka paraqitur para gjykats dokumentacionin prkats t dhnies s godins me qira, duke krkuar q akuzat ndaj tij t rrzohen.

  Deklarimi i t arrestuarit n lidhje me magazinn ku ishte vendosur laboratori i drogs, shkaktoi reagimin e prfaqsuesit t Prokuroris. Ai e pyeti t dyshuarin se prse n raportet e vzhgimit t bra gjat muajit janar 2015 n Xibrak t Elbasanit, Kelment Dalipi sht filmuar duke hyr e duke dal n godinn e laboratorit t drogs t paktn tri her.

  Ksaj pyetjeje t prokurorit, msohet se i arrestuari i sht prgjigjur me faktin se n janar, qiramarrsi i godins e ka njoftuar se linja e furnizimit me energji t ish-magazins ka pasur probleme. Sipas 45-vjearit, ai kishte hyr n godin deri te kutia elektrike pr riparimin e problemit ndrsa pretendoi se nuk kishte lidhje me aktivitetin q zhvillohej n laborator.


  Panorama

 10. #69
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Grupi i kokains, si u largua Pranvera Ebeling nga Shqipria 1 dit pasi Gjermania solli dosjen

  Panorama shkruan sot se shqiptaro-gjermanja Pranvera Ebeling, e krkuar pr implikim n trafikun e kokains nga Shqipria drejt Gjermanis, mendohet se sht larguar nga Shqipria para nisjes s hetimit pr grupin kriminal ku bnte pjes.

  Sipas t dhnave paraprake nga hetimi, femra e krkuar n Shqipri dhe Gjermani mendohet se sht larguar nga vendi yn n datn 18 dhjetor 2014.

  T dhnat tregojn se ajo ka ikur nga Shqipria nprmjet Portit t Durrsit, n drejtim t Italis dhe m pas gjurmt e saj humbasin pasi nuk dihet asgj pr lvizjet e saj. Femra e prshkruar nga pala gjermane si organizatore e trafikut t drogs, bashk me partnerin e saj Ilir Hyseni, kishte hyr n Shqipri n datn 14 dhjetor, po nga Porti i Durrsit.

  Pasi ishte nisur nga Gjermania m 13 dhjetor 2014, Pranvera Ebeling ka mbrritur n Itali dhe m pas sht nisur drejt Shqipris ku qndroi vetm pes dit. Pikrisht pr lvizjet e saj, pala gjermane po kryente hetime dhe m 17 dhjetor 2014 njoftoi me an t nj letre Prokurorin shqiptare.

  Emri: ilir-hyseni.jpg

Shikime: 400

Madhsia: 32.6 KB
  Ilir Hyseni, i arrestuar si kreu i grupit te kokaines

  Personi q njihet me t dhnat si Ilir Hyseni, ka ardhur n Shqipri, ndrkoh q edhe shtetasja Pranvera Ebeling sht nisur drejt Shqipris ku mendohet se ndodhet lnda narkotike, thuhej n shkresn e mbrritur n Tiran nga Gjermania n datn 17 dhjetor 2014. Sipas t dhnave, pala gjermane e ka identifikuar shtetasin Ilir Hyseni edhe me emrin tjetr Bali Meta, ndrsa ka theksuar se ai dhe partnerja e tij bnin pjes n organizatort e trafikut t kokains nga Shqipria drejt Gjermanis. Nga hetimet rezulton se shtetasja e krkuar ka ikur nga Shqipria n kohn kur shtja ishte n hapat e par t hetimit. Menjher pasi mori njoftimin nga pala gjermane m 17 dhjetor 2014, Prokuroria e Krimeve t Rnda filloi hetimet pr pjesn e grupit kriminal q vepronte
  n Shqipri. Hetimi u finalizua m 14 janar 2015, duke vn n pranga 9 persona gjat aksionit q zbuloi laboratorin e drogs n Elbasan dhe kapi edhe 330 mij euro e 19.5 kilogram kokain. Pranvera Ebeling i shptoi arrestimit pasi ishte larguar nga
  Shqipria 26 dit para operacionit q mori emrin Xibraku, bazuar n vendin ku ishte vendosur laboratori i kokains. Dyshohet se femra e krkuar ka pasur rolin e piks s kontaktit pr lvizjen e sasive t kokains q jan nisur nga Shqipria n drejtim t
  Gjermanis pr trafikim.

  Panorama
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 20-01-2015 m 11:45

 11. #70
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Fillojne atentatet e vrasjet me tritol te lidhjeve te organizates kriminale dhe ndaj njerezve te administrates:

  http://www.forumishqiptar.com/thread...-nga-Elbasani
  http://www.forumishqiptar.com/thread...plagoset-rnd
  http://www.forumishqiptar.com/thread...t-Ardian-Trota

  Albo

 12. #71
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Ja femra q drejtonte laboratorin e kokains

  Emri: kokaina_4.jpg

Shikime: 317

Madhsia: 37.7 KB

  Kjo sht Pranvera Ebeling, e dyshuara si korriere e trafikut t kokains nga Shqipria drejt Gjermanis, pasi makina e saj ishte drguar nga Ilir Hyseni pr modifikim pran nj servisi n Kombinat.

  ABC News ka msuar se autoritetet gjermane prej muajsh po ndiqnin lvizjet e Ilir Hysenit dhe Pranvera Ebelingut, pr shkak t dyshimeve se ata ishin pjes e nj rrjet t fuqishm t trafikut t kokains. Referuar ktyre informacioneve, ata I krkuan prokuroris pr krime t rnda hetimin e aktivitetit t tyre n Shqipri. Nga t dhnat paraprake dhe pas arrestimit t 9 personave, prokuroria ende nuk ka arritur t provoj ndonj veprim konkret t vajzs q solli makinn e saj nprmjet portit t Durrsit n mes t muajt dhjetor dhe m pas u largua me dat 3 janar drejt shtetit gjerman nga Rinasi.

  Jo zyrtarisht thuhet se ndaj t dyshuares Pranvera Ebeling dhe Ilir Hysenit tashm t arrestuar n Shqipri, autoritete e drejtsis gjermane po vazhdojn hetimet pr aktivitetin e tyre atje.

  Sipas prokuroris, nga hetimet sht provuar se Hyseni kishte kontakte t vazhdueshme me Kastriot Imerin dhe Ermal Hoxhn nipin e ish-diktatorit Enver Hoxha.

  Ky komunikim ka nisur q nga Gjermania pr t vazhduar n Tiran me takime t ndryshme. Hetuesit than se gjat vzhgimit dhe ndjekjes s Hysenit jan identifikuar edhe personat e tjer, mes tyre t arrestuarit Arjan Dalipi q po shihni n foto dhe Klement Dalipi q pr hetuesit ka qen me aktiv gjat bisedave dhe lvizjeve nga Elbasani n Tiran. Ndrkoh, i dyshuari si nj nga organizatort e rrjetit Gentjan Gjonaj pr hetuesit sht edhe personi q mendohet se kishte kontaktet e vazhdueshme me t gjith t dyshaurit e tjer q tashm jan prangosur.

  ABC News ka qen pran laboratorit t drogs n Elbasan, ku ka msuars e dera kryesore e laboratorit tashm sht dyllosur dhe ruhet nga efektiv t policis s shtetit.

  Nga ana tjetr n baz t ligjit antimafia prokuroria pr krime t rnda ka krkuar nga t gjith zyrat e regjistrimit t pasurive t paluajtshme evidentimin dhe bllokimin e pasurive t regjistruar n emr t personave t arrestuar apo t afrmve t tyre.

  MAPO

 13. #72
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Fillojne atentatet e vrasjet me tritol te lidhjeve te organizates kriminale dhe ndaj njerezve te administrates:

  http://www.forumishqiptar.com/thread...-nga-Elbasani
  http://www.forumishqiptar.com/thread...plagoset-rnd
  http://www.forumishqiptar.com/thread...t-Ardian-Trota

  Albo
  Rendesi ka qe administrata te vazhdoje punen dhe mos zbrapset nga terrori i bandave kriminale. Te vazhdoje puna per pastrimin e Shqiperise nga droga dhe kriminelet.

 14. #73
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Berisha sulmon emisionin “Opinion” t Fevziut dhe opinionistt e emisionit

  Ne nje shkrim te tij ne Facebook ish kryeministri Berisha reagon ashper ndaj nje emisionin te Blendi Fevziut. Ja se fare shkruan :"Te dashur miq, zbulimin e organizates se kokaines, fabrikes se saj te miellit ne Xibrake nga Policia gjermane, Interpoli dhe Europoli, Rama dhe Tahiri, padrinot e vertete te kesaj organizate, vrapuan t'ia atribojne vetes si suksesin e madh, qe ne fakt ishte i njejte me ate te operacionit "rrota e Partise".

  Ne deklaratat e tyre ata nuk permenden ne asnje rast Policine gjermane, Interpolin apo Europolin por e paraqiten operacionin si nje arritje te madhe te tyre dhe policise partiake, pavaresisht se fabrika e kokaines, me e madhja sipas Rames ne Ballkan, kishte rreth 1 vit qe prodhonte mallin e Partise. Po ne histerine zyrtare, per te paraqitur deshtimin e tyre me te madh ne nje sukses te vertete, te enjten qe kaloi, padrinot bene kurban ne "Opinion" ne Tv Klan HD si deshmitare te rreme jo menaxherin e konsumuar Didi por zevendesin e tij te ri fringo, opa!

  Miq, ju lutem kthehuni dhe shifeni dhe nje here ate "Opinion". Ne njeren ane zevendesdrejtori i Policise se Shtetit i fryre dhe i kapardisur si deshmitar i nje suksesi te rreme dhe nga ana tjeter 7 gazetare, nder ta papagalli numer 4, qe eshte nje bashkepuntor i njohur i policise kriminale dhe bandave, i pranishem aty me rolin e ndihmesit te deshmitarit te rreme, te tjeret qe iu pelqente te genjeheshin apo te mbanin ison e genjeshtres dhe qe e degjonin me adhurim cdo fjale lidhese dhe presje te Hakiut, supermenit te "Opinionit" sikur nxirrte jo genjeshtra por mjalte nga goja, dhe me ne fund edhe dy gazetare e nje gjysem, qe pavaresisht se deklaruan se njoftimi per organizaten kishte ardhur nga Policia Gjermane, Interpolit, Europolit, apo dhe se shpetuan nga arrestimi mbi 12 anetare te bandes, mbeten thjesht zera periferik ne ate kor festiv, qe me ze te larte apo sfond kendonte "rrofsh Haki sa bukur fole!"

  Te nesermen, Prokuroria e Krimeve te Renda do t'u ngrinte buzeqeshjen ne "Opinion" jo vetem Hakiut, qe shkoi aty i perzgjedhur si deshmitar i rreme pra shkoi aty me qellim per te mashtruar qytetaret qe me taksat e tyre i paguajne rrogen atij, eproreve dhe deproreve te tij, por dhe isoisteve qe njolloj si ai shisnin me kenaqesi deshtimin per sukses dhe natyrisht me shume se sa atyre padrinove, Rama e Tahiri, per suksesin edhe me te madh, edhe me te rreme se sa ai i "rrotes" se Partise Siiliste apo rrotes se avionit te Riformatos!!"

  Sali Berisha

  Koha Jone

 15. #74
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Shqiptaret ne rrjetet sociale tallen me Edvin Enver Kokainen:

  http://www.forumishqiptar.com/thread...-Enver-Kokaina
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 20-01-2015 m 16:37
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 16. #75
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Dilemat e operacionit antidrog

  FATOS LUBONJA

  N kronikat e operacionit t zbulimit t fabriks s kokains n Xibrak t Elbasanit dhe arrestimit t nj grupi trafikantsh ka spikatur n media veanrisht emri i nipit t diktatorit Hoxha. Nj sr teorish konspirative jan ngritur me kt rast, sipas meje duke shprqendruar, qllimisht ose jo, vmendjen nga thelbi i shtjes q ngre kjo ngjarje. Vmendja dhe shqetsimi q bart ky operacion, sipas meje sht krejt tjetr nga kurioziteti q mund t ngjall te nj pjes fakti se ndr t arrestuarit na qenka edhe nipi i Enver Hoxhs.
  E para gj q duhet thn duke komentuar kt operacion, sht se droga dhe trafikimi i saj nuk bien si nj rrufe n qiell t kaltr. Qielli i Shqipris ka vite e vite q sht dshmitar i mbjelljes s marijuans nga jugu n veri dhe i trafikimit t saj s bashku me drogra t tjera. S fundi, ai sht br dshmitar i transportimit t saj edhe me avion t ardhur posarisht nga Italia.
  Po ashtu, prej kohsh sht folur pr industrin e pazakont t ndrtimit n Shqipri, pr numrin e pazakont t kafe-bareve dhe restoranteve apo t karburanteve n nj koh kur vendi prodhon shum m pak t mira materiale q t mund t sjellin t ardhura financiare pr t’i justifikuar kto investime – duke u shpjeguar kjo ekonomi, e ashtuquajtur “shrbimi”, ku m hapur e ku m me doreza, si lavatrie e pastrimit t parave t pista t drogs.
  Ajo ka sht m e keqja, lidhet me at se, sipas asaj thnies s njohur “politika sht shprehje e koncentruar e ekonomis”, – q nse nuk sht njqind pr qind e vrtet, ka shum t vrtet brenda – ky aktivitet kriminal, dora-dors q sht zhvilluar, jo vetm q ka pushtuar ekonomin e vendit, por nprmjet saj ka kapur edhe politikn e mediet n Shqipri e, akoma m keq, ka pervertuar nj shoqri t tr pr sa i prket moralit dhe sistemit t saj t vlerave kulturore. N kt aspekt t fundit, do t thosha, fakti q ky aktivitet ka deprtuar deri edhe n familjen e ish-diktatorit q, sidokudo bn pjes n kategorin e njerzve t shkolluar apo edhe t s fejuars s tij, kngtare e njohur, flet shum. Ai denoncon vlerat e nj shoqrie t dukjes, t imazhit, t mashtrimit e hipokrizis, ku njerzit jan tjetr n at q shesin si imazh publik dhe krejt tjetr n t vrtet. Aq sa elita e ktij vendi, dora-dors q kalon koha, n vend t’u afrohen vlerave meritokratike, shkojn drejt atyre vlerave q mund t’i quajm t imazheve t droguara, n sensin figurativ dhe real t fjals.
  Po ende, edhe demokracia dhe liria n vend jan t cunguara dhe t krcnuara si rrjedhoj e faktit se ekonomia, politika apo sistemi i vlerave jan tejet t prekura nga ky aktivitet kriminal. Kjo jo thjesht sepse krimet q kan kryer gjat viteve trafikantt e drogs kan mbjell n vend nj klim frike dhe terrori, aq sa n mediet tona shpesh e m shpesh ata q jan vrar jan mbiquajtur me emrin e dukjes: “biznesmen ndrtimi” apo edhe thjesht “biznesmen”, por pr sistemin q kan ngritur duke kapur ekonomin, politikn, mediet, kulturn: drogokraci.
  Kto jan gjra t ditura, veanrisht nga ata q merren me politik dhe gazetari, por edhe m gjer. Pjesrisht dihen edhe emrat edhe lidhjet q kan kto grupe me njerzit e politiks dhe pjesrisht sht shum e leht t zbulohen – mjaft q shteti t hetoj burimin e pasurive t dyshimta t shum prej qytetarve t vet. Vshtirsia ka qndruar n ato q thash m sipr.
  Prandaj, sipas meje, ka shum vmendje lidhur me kt operacion t fundit. Pyetja thelbsore q ngre opinioni, sht: a po bhemi me kt operacion dshmitar t prpjekjes s pastrimit t ekonomis, t politiks, t shtetit t krejt shoqris shqiptare nga intoksikimi i drogs, apo jo?
  Prgjigjja n sy t par sht tejet kontradiktore, sepse ngjarja mund t ndahet n dy pjes. Njra sht ajo ku ngulmon maxhoranca, q thot me mburrje se ky sht zbulimi i fabriks m t madhe t drogs n Shqipri dhe eliminimi i saj, s bashku me rrjetin, sht n vazhdn e operacioneve, si edhe ai i Lazaratit apo Dukagjinit. Dhe nuk mohohet se gjat ksaj maxhorance ka pasur disa operacione kapjeje laboratorsh prpunimi droge, si dhe kundr kultivimit e trafikimit t saj.
  Por ka edhe nj gjysm tjetr t ngjarjes, q bazohet n disa pikpyetje q ngre ky operacion. Pikpyetja e par sht se si ka mundsi q kjo fabrik – m e madhja n Ballkan – qenka ngritur pikrisht n kohn kur sht maxhoranca n pushtet, madje nj maxhoranc q i ka shpallur luft botrisht drogs. Ksaj i shtohet edhe pyetja: nse sht e vrtet se rrjeti e ka kryer aktivitetin m par jasht, si thuhet n disa medie, fakti q tani vendosn ta zgjerojn n Shqipri, a nuk t bn t dyshosh se kan pasur nj garanci m t madhe, pikrisht pse jan afr apo edhe sponsor t ksaj maxhorance – si pretendon edhe opozita? U shtohen ktyre pyetjeve edhe disa informacione lidhjesh farefisnore, miqsore apo t biznesit t nj pjese t ktyre njerzve me pushtetar socialist. Shtohet gjithashtu edhe nj pyetje, q sht ngritur s fundmi: n nj koh q Policia dhe Prokuroria mburren q kan mbajtur sekretin, si shpjegohet q kan ndrhyr q t nesrmen e dits kur sht zbuluar laboratori (13 janar), ndrkoh q ta do mendja se pr t zbuluar bashkpuntort e rrjetit n dogana e kufi apo edhe pritsit n Gjermani do t duhej t ndiqej i gjith trafiku? A mos vall ndrhyrja me kaq shpejtsi sht br pr t mbuluar gjurmt e kokave m t rndsishme?
  E pra, nse gjysma e par e ngjarjes t bn t shpresosh, gjysma e dyt t bn t dyshosh se ose operacioni sht kryer pr shkak t presionit t gjermanve dhe sht dshtuar me qllim duke mbetur te peshqit e vegjl, ose q brenda socialistve ka grupe rivale q krkojn t kontrollojn kt “biznes”, ose q brenda maxhorancs ka nj pjes q krkon sinqerisht ta luftoj kt t keqe dhe nj pjes tjetr q krkon ta mbaj n pushtet dhe ta zhvilloj.
  Rezultati prfundimtar i ktij operacioni, nprmjet procesit hetimor dhe gjyqsor q do ta pasoj at, do t na jap prgjigje ndaj ktyre dilemave. Prgjigje q lidhen me at se sa do t krkohet t zbulohen e t asgjsohen kokat, rrnjt e degt e ktij rrjeti, t cilit, deri tani, duket sheshit se i kan mbetur shum pjes jasht. Qoft edhe vetm pr kt prgjigje ky operacion meriton t konsiderohet si nj ngjarje tejet e rndsishme dhe pozitive e t ndiqet me vmendje t veant.

  Panorama

 17. #76
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,716
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  gjithshka filloi nga gjermania ku nje i penduar tregoi gjithshka ,po te ishte per shqipot laboratori do ishte ne pune 24 ore non stop

 18. #77
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Makina qe sipas ish kryeministrit eshte e Ermal Hoxhes

  Emri: makina-ermla-hoxha.jpg

Shikime: 1064

Madhsia: 28.9 KB

  Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot fotografi t disa makinave luksoze, t cilat sipas tij jan t nipit t Enverit, Ermal Hoxhs. N nj postim n faqen e tij n rrjetin social facebook ai shkruan avokati Asad, pas seances gjyqsore te Ermal Hoxhes, organizatorit kryesor te grupit te kokaines, bandes se Partise Hakmarrja per Drejtesi, menaxherit te uzines me te madhe ne Ballkan jo te nitratit por te kokaines, iu deklaroi shqiptareve se klienti i tij ishte nje i papune, i pastrehe dhe per pak sa nuk i shkau goja te thoshte se ai kishte vetem 3 mije euro kursime (fiks sa miku per kok i prinderve te tij, Edvin Kristaq Rama).

  Sipas Berishs Per te faktuar pretendimet publike te avokatit Asad, policia e partise po ben gjthka per te ndihmuar ne zhdukjen e provave. Keshtu, Policia e Partise po fsheh parkun e baronit te varfer te droges Ermal Hoxha ne Durres prej 20 autoveturave luksoze me mim nga 60 170 mije euro secila. Ne fotot poshte keni disa prej tyre qe deshmojne se sa i varfer eshte ne te vertete klienti i avokatit Asad! Partia Siiliste eshte ne kembe per te nxjerre Ermalin viktime politike te Berishes, si e quajti Zonja e Zeze ne deklaraten e saj.

  Panorama

 19. #78
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Nuk diskutohej qe ne kete eshtje do futej dhe Saliu,eshte loja e spondit qe e kerkon.,dhe natyrisht dhe familja e xhaxhit me PS.

  Me pak fjale,polikisht,kjo deklarata perkthet: "Une punen time e bera,po ja fus kot per publikun dhe po udhezojme dhe gjykatat ,tani e ka ne dore qeveria ".

 20. #79
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Lapsi gjen korrieren e kokains s Xibraks n Elbasan(fotot)

  Ajo sht nj nga femrat m t krkuara dhe m t prfolura sot n Shqipri, ndrsa sht vn n listn e krkimit edhe nga drejtsia gjermane. Pranvera (Aga) Ebeling, shqiptarja me pasaport gjermane akuzohet se do t transportonte pr n Gjermani kokainn e prodhuar n laboratorin e Xibraks n Elbasan. Ajo rezulton t jet bashkjetuese e kreut t rrjetit t trafikut t kokains, Ilir Hysenit, i divorcuar prej 10 vitesh. Fotot e publikuara u solln n redaksin e lapsi.al ndrsa t njjtat burime than se ajo jetonte bashke me vajzn e saj n qytetin e Pegestorf Holzminden n Gjermani. Sipas t njjtave burime ka edhe 2 djem, njeri qe jeton ne Rome dhe tjetri ne France.

  Ebeling sht marr n survejim nga ana e autoriteteve t rendit gjermane, m 14 dhjetor 2014, me qllim pr t zbuluar origjinn e kokains e cila hynte n Gjermani, prmes bands s kryesuar nga vet Hyseni. Prgjimi dhe survejimi i saj, veanrisht m 17 dhjetor, ditn kur Ebeling po merrte tragetin pr t hyr n territorin shqiptar, bri t mundur q policia shqiptare dhe ajo ndrkombtare t zbuloj rrjetin e strukturuar t trafikantve ( lapsi.al)

  Emri: l1.jpg

Shikime: 286

Madhsia: 34.4 KB

  Emri: l3.jpg

Shikime: 323

Madhsia: 93.3 KB

  Lapsi.al

 21. #80
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Kokaina, i dyshuari si furnitor i laboratorit u denoncua n 2011 pr pastrim parash. Tani jeton n Kub

  Gazeta “Panorama” duke zbardhur sot detaje nga hetimet pr laboratorin e kokains shkruan se Genci Xhixha, shpallur n krkim pr trafikun ishte denoncuar n prokurori n vitin 2011 nga Drejtoria e Pastrimit t Parave pran Ministris s Financave.
  N kallzimin e br asokohe n prokurori thuhej se personi n fjal ka qarkulluar shuma t mdha parash me veprimet bankare q kryente. Nuk dihet fati q ka pasur padia penale n prokurori, por msohet se shqiptari q jeton n Kub, n qytetin e Holguinit, sht mbajtur n vzhgim pr veprimet financiare q ka kryer gjat viteve n vazhdim.

  Shtetasi Genci Xhixha u shpall n krkim nga prokuroria menjher pas aksionit t zhvilluar n Tiran dhe Elbasan, pasi rezultoi se kishte biseda telefonike me t arrestuarit n Shqipri, Ermal Hoxha dhe Gentian Gjonaj. Sipas akuzs, ka dyshime se Xhixha ka qen personi q siguronte kokainn q nisej pr n Shqipri nga vendet e Ameriks Latine.

  Panorama

Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •