Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 140
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e par
  Antarsuar
  10-09-2010
  Postime
  821
  Faleminderit
  13
  54 falenderime n 50 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Kto jan pamjet e operacionit t policis n fshatin Xibrak t Elbasanit, ku u zbulua nj laborator kokaine dhe u arrestuan disa persona. Pamjet jan shprndar nga Ministria e Brendshme, por n vend q t'i shkonin t gjitha mediave, ato u jan dhn vetm televizioneve pran qeveris, Top Channel dhe A1 Report. Kto televizione i kan servirur pr publikun si pamje t tyre ekskluzive, por q n fakt nuk jan t tilla. Kjo nuk sht hera e par q policia furnizon me informacion mediat pran saj, duke shmangur kshtu mediat e tjera n vend q jan kritike me t./Lapsi.al
  Morali & Miresia
  Virtyte te trazuara nga mendje te modifikuara.

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Elbasan: Shkatrrohet laboratori i kokains, arrestohet nipi i Enver Hoxhs

  Citim Postuar m par nga benseven11 Lexo Postimin
  1.Te ben pershtypje qe te gjithe te arrestuarit 11 jane arrestuar SI TE DYSHUAR.Pra nuk konfirmohet nga policia qe komplet te 11 personat
  jane kapur ne aktivitet te paligjshem dhe thyer ligjet.Ato jane arrestuar si te dyshimte,dmth vetem dyshohet,asgje nuk eshte e sigurte.
  Atehere edhe Ermal Hoxha si pjese e 11 veteve konsiderohet i dyshuar?
  Si ka mundesi qe policia ka kohe qe e heton kete grup pasi ka marre informacion nga Gjermania dhe vazhdon te deklaroje personat te dyshuar?
  Nese policia i cileson si fajtore, atehere kot qe kemi gjykata

 3. #43
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Laboratori i kokains, policia la t lir edhe Fatmir Hoxhn, dy kolumbiant hyn nga Kakavija

  Lirohet edhe nj tjetr nga t arrestuarit e bands s kokains. Policia la sot t lir Fatmir Hoxhn pasi nuk kishte prova pr implikimin e tij n trafikun e kokains dhe bandn e laboratorit t drogs q u zbulua dy dit m par n Xibrak t Elbasanit.
  Dje iu hoqn prangat edhe Egest Danksit, duke e uar tashm numrin e t arrestuarve n 9, ku 7 jan shqiptar dhe 2 kolumbian.
  Mes t arrestuarve sht edhe nipi i Enver Hoxhs, Ermal Hoxha i cili u prangos nga policia e Durrsit gjat operacionit t forcave RENEA.
  Ndrkoh msohet se dy kolumbiant e kapur n laboratorin e drogs nuk ishin ilegalisht n Shqipri. Ata rezultojn t ken hyr n datn 14 nntor nprmjet dogans s Kakavijs shoqruar nga nj shtetas shqiptar me inicialet A.GJ, q drejtonte nj makin me targa shqiptare.
  Pritet q nesr t arrestuarit pr laboratorin e kokains n Xibrak t dalin para gjykats pr tu njohur me akuzat dhe masn e siguris.  ORA NEWS

 4. #44
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Elbasan: Shkatrrohet laboratori i kokains, arrestohet nipi i Enver Hoxhs

  Ja shqiptari n Kub q krijoi lidhjet me kartelet e kokains, pritet arrestimi  TIRANE - A1Report sjell disa prej fotove dhe t dhnat q grupi hetimor ka mbledhur pr nj nga personat m t krkuar pas goditjes s laboratorit t kokains n periferi t Elbasanit 2 dit m par. Ai sht Genci Xhixha 38 vje nga Tirana, prej vitesh rezident n Kub ndrsa n prgjimet e tij me nipin e ish-diktatori Hoxha, Xhixha rezulton si personi ky pr furnizimin me kokain t shqiptarve nga kartelet kubane dhe kolumbiane.

  Sekuestrimi i nj sasie i mbi 100 kilogramve kokain n operacionin “Xibraka” dhe zbulimi i laboratorit ku prpunohej kokaina n periferi t Elbasanit ka nxjerr n pah nj nga rrjetet m t mdha t narkotrafikut nga Amerika Latine drejt Shqipris.

  Si pjes e ksaj organizate kriminale tashm jan prangosur 9 persona mes tyre dhe nipi i ish-diktatorit Enver Hoxha, ndrsa nj prej tyre sht shpallur n krkim. Bhet fjal pr 38-vjearin Gerti Xhixha, pr t cilin hetuesit e Prokuroris s Krimeve t Rnda kan krkuar arrestimin.

  Po cili sht 38-vjecari Xhixha? Burime nga Prokuroria e Krimeve t rnda than pr A1Report se Xhixha prej vitesh jeton n shtetin kuban n qytetin e Holguin.

  Xhixha sht nga Tirana, rezulton se n vitin 1995 ka mbaruar gjimnazin “Petro Nini Luarasi”, ndrsa n zonn e ish-bllokut, n lagjen ku ka jetuar prej vitesh n Tiran ka krijuar dhe miqsin me Ermal Hoxhn e disa bashkmoshatar t tjer.

  Emri: 154474.jpg

Shikime: 1907

Madhsia: 39.6 KB

  T njjta burime sqaruan se nga prgjimet e kryera deri tani ka rezultuar se Genci Xhixha sht personi, i cili ka krijuar lidhjet me trafikantt latin me organizatn kriminale shqiptare.

  Dhe pse e pa konfirmuar zyrtarisht nga agjencit ligjzbatuse, t dhnat paraprake sipas prokurorve hedhin drit mbi lidhjet e Xhixhs me disa prej karteleve m t mdha t kokains si sht ai i Bienevids n Kub dhe karteli i Medelin n Kolumbi.

  Emri i Genci Xhixhs than burimet pran Prokuroris sht zbuluar gjat komunikimeve q ky i fundit mbante n Shqipri me personin e kontaktit Ermal Hoxha, i cili ishte n prgjim sbashku me disa shtetas t tjer shqiptar pas informacioneve t ardhura nga Gjermania.

  Oficert e Policis Gjyqsore msohet se kan pyetur t arrestuarin Ermal Hoxha n lidhje me njohjet e tij me Genci Xhixhn. Msohet se Hoxha ka pranuar njohjen dhe raportet miqsore me t, por ka mohuar t jen prfshir n trafikun e kokains.

  Hoxha sht pyetur dhe n lidhje me udhtimet n Amerikn Latine, por prgjigja e tij ka qen se kto udhtime ishin private e disa her dhe pr pushime.

  Gjykata e Krimeve t Rnda ka vendosur t komunikoj ditn e shtun masat e siguris ndaj 9 t ndaluarve deri m tani, ku mes tyre rezultojn dy kolumbian, dy vllezrit shqiptar nga Elbasani Kelmend dhe Arjan Dalipi, Ermal Hoxha nipi i ish-diktatorit Enver Hoxhn si dhe 5 persona t tjer.

  Kush sht Genci Xhixha
  Banues n Kub Hologuin, i Martur me dy fmij, i pa dnuar m par. N vitin 1995 mbaruar gjimnazin “Petro Nini Luarasi”.

  Emri: 154476.jpg

Shikime: 1174

Madhsia: 189.1 KB

  Shqiptarja

 5. #45
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Elbasan: Shkatrrohet laboratori i kokains, arrestohet nipi i Enver Hoxhs

  Akuzat e Berishs, reagojn Leart dhe Orik Shyti

  Pas akuzave q ka br dje ish-kryeministri Sali Berisha mbrmjen e djeshme, ku ngrinte hipoteza pr lidhje mes drogs s kapur n Elbasan dhe organizats s njohur me emrin “Hakmarrja pr Drejtsi”, sot kan reaguar dy vllezrit Leart dhe Orik Shyti.

  N nj letr publike ata shprehen se “qyshkur Sali Berisha krijoi “Hakmarrjen pr Drejtsi” dhe deri m sot nuk ka reshtur s akuzuari neve si autor t gjith krimeve t rnda q kan ndodhur n Shqipri. Edhe kur autort jan gjetur e dnuar shpifjet kan vazhduar, duke i cilsuar ata si pjes t “Hakmarrjes pr Drejtsi” ose lidhje t saj, q i emrton: “filiale”, “segmente” e si i ka ardhur pr mbar”. N kt linj, ata shprehen se dhe akuzat e br s fundi nga Berisha jan nj sajes.

  Leart dhe Orik Shyti shprehen se organizata “Hakmarrja pr Drejtsi” sht nj sajes e Berishs. Ndrsa shtojn se krimet q i atribuohen ksaj organizata t krijuar nga Berisha jan br nga njerzit e tij. Ata prmendin rastin e vendosjes s bombs tek VEFA, duke u shprehur se kan qen bashkpuntor e Berishs ata q e kan vendosur. “Prve t tjerave, hall pr t jan provat e administruara nga gjykatat shqiptare dhe t huaja q faktojn se krijuesi i “Hakmarrjes” sht ai. Muajt e fundit hallet ia shtuan edhe ish-bashkpuntort e tij t mbetur gjall, q, duke shfrytzuar iltrsin e tyre naive, i ndau, i prau e i vrau pa mshir. Ata i than botrisht se autobombn dhe vrasjen e kryen njerzit e bands s tij, me emra e mbiemra”.


  Letra e plot

  Pak fjal pr shpifsin e palodhur Sali Berisha

  Leart Shyti

  Orik Shyti

  Qyshkur Sali Berisha krijoi “Hakmarrjen pr Drejtsi” dhe deri m sot nuk ka reshtur s akuzuari neve si autor t gjith krimeve t rnda q kan ndodhur n Shqipri. Edhe kur autort jan gjetur e dnuar shpifjet kan vazhduar, duke i cilsuar ata si pjes t “Hakmarrjes pr Drejtsi” ose lidhje t saj, q i emrton: “filiale”, “segmente” e si i ka ardhur pr mbar.

  Nuk mund t bnte ndryshe as n rastin e fundit. Fill pas zbulimit t grupit t drogs n Elbasan i nxiri e nxiu fejsbukun. Pr t nuk ka aspak rndsi nse i njohim apo jo ata q akuzohen apo dnohen, i kemi apo nuk i kemi lidhje familjare. Sigurisht kur rastis q jan t njohur a lidhje familjare ngazllimin e ka m t madh. E rndsishme pr t sht t prsris se pas do krimi qndron “Hakmarrja pr Drejtsi”. I jemi prgjigjur n shum raste dhe, ndryshe nga ai, i kemi dhn opinionit prova nga ato t administruara n gjykat pr t gjitha akuzat q na ka br, deri edhe aktin e ekspertimit grafik q provon se platformn e “Hakmarrjes pr Drejts” nuk e kemi shkruar ne, por ai.

  Prve t tjerave, hall pr t jan provat e administruara nga gjykatat shqiptare dhe t huaja q faktojn se krijuesi i “Hakmarrjes” sht ai. Muajt e fundit hallet ia shtuan edhe ish-bashkpuntort e tij t mbetur gjall, q, duke shfrytzuar iltrsin e tyre naive, i ndau, i prau e i vrau pa mshir. Ata i than botrisht se autobombn dhe vrasjen e kryen njerzit e bands s tij, me emra e mbiemra.

  Nuk po e zgjasim m tej Sali, ngase i vlersojm kshillat e lexuesve q t mos merremi m me ty. Nuk duam t’i lodhim ata, por t sigurojm se energjit e harxhuara nuk do t t shkojn dm. sht e sigurt q mbi gurin e mortit tnd politik shkruesit nuk do ta shmangin dot emrin e “Hakmarrja pr Drejtsi”. E meriton kt n epitafin e prjetshm dhe askush nuk ka t drejt t t hyj n pjes.

  Ta gzosh!

  16.01.2015

  Koha Jone

 6. #46
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  E kujt ishte droga?

  Operacioni i zhvilluar nga policia shqiptare pr shkatrrimin e nj baze t prpunimit dhe trafikimit t drogs ka br t mundur sekuestrimin e nj sasie rekord droge n Shqipri dhe n Ballkan. Bilanci i operacionit me 11 persona t arrestuar dhe 121 kilogram kokain tregon se n Shqipri ka ekzistuar nj laborator dhe jo vetm nj q furnizojn vendet e Bashkimit Europian. “Nj laborator modern dhe m i madhi n Ballkan”, - u shpreh dje ministri i Brendshm, Saimir Tahiri pas vizits q bri n vendin ku u b operacioni. Vlera e monetare e drogs s sekuestruar arrin n rreth 10 milion euro. Por nse bhen llogarit me sasin e prziersve t drogs s kapur nga policia, grupi kriminal ka parashikuar t kishte “pun” pr tonelata kokaine. N loj kan qen qindra miliona euro q qarkullonin nga vendet e Ameriks Latine, si Panamaja dhe Kolumbia, pr n Shqipri dhe m pas, drejt vendeve t Bashkimit Europian. Zyrtarisht, thuhet se grupi kriminal ishte nn hetim prej disa muajsh dhe se bazn e prpunimit t drogs n Elbasan e kan hapur gjat vitit t kaluar. Kjo l t kuptohet se aktiviteti i tyre kriminal nuk ishte i shtrir shum n koh. Por t dhnat hetimore flasin se shum nga t arrestuarit kan kompani biznesi e investime t konsiderueshme n prona dhe apartamente n Tiran, por sidomos n zonat bregdetare t vendit. Nj pasuri q mund ta kaloj shifrn e 20 milion dollarve. Nj pasuri e till nuk mund t jet vendosur brenda pak muajve dhe personat e prfshir n tregtin e drogs duket se kan pasur vite q ishin pjes e rrjeteve t trafikut ndrkombtar. Pra, nuk sht nj tregti q lulzoi brenda pak kohsh, por nj trafik i organizuar n mnyr t prkryer, duke u fshehur pas tregtis s bimve medicinale dhe bizneseve t tjera. Baza e kapur n Elbasan mund t jet m modernia dhe e hapur s fundmi, por duket se nuk ka qen e vetmja n Shqipri. Parat q ka prfituar grupi kriminal duket se jan shum pr t qarkulluar vetm n duart e pak njerzve, shumica e t cilve, prve nipit t Enver Hoxhs, ishin emra anonim pr publikun. Madje disa syresh dhe pa precedent t mparshm penal. Nj grup i till kriminal nuk ka lindur “brenda” pak kohsh. Ajo q sht shqetsuese lidhet me faktin se prse policis shqiptare i ra n sy vetm vitin e kaluar, kur u sinjalizua nga autoritetet gjermane? Ktu shtja nis dhe komplikohet. Ata q jan arrestuar rezultojn si persona q bnin tregtin. Nj trafik i till me dhjetra milion euro dhe tonelata drog nuk mund t bhet vetm nga nj organizat kriminale me 11 persona, pa pasur nj mbshtetje t fort t sferave t larta. N Shqipri sferat e larta jan gjithmon njerzit e veshur me pushtet politik, t vetmit q kan “aftsin” t bjn t heshtin shrbimet inteligjente, t bllokojn hetimet e prokuroris dhe t lajmrojn n kohn e duhur trafikantt pr t’u shptuar operacioneve t policis. Faktet n kto 24 vite kan qen t shumta, ndaj dyshimi mbetet prezent.

  Deklaratat e br nga politika pas operacionit hedhin drit edhe m shum mbi nj pist t till. Kryeministri Edi Rama prgzoi mbrmjen e dy ditve m par policin pr operacionin spektakolar. Megjithat, nj fjali e tij flet shum, por dhe ngre pikpyetje t tjera lidhur me kt operacion. “Sekuestrimi i mbi 100 kg kokain sht rezultati spektakolar i nj policie t ndar nga krimi, e cila sht kthyer n detyr. Uroj q opozita t mos mrzitet nga kjo arritje madhore e policis”, - u shpreh kreu i mazhorancs. Pse duhet t mrzitet opozita kur nj operacion gjigant anti-drog shkon mir? Kryeministri nuk ka dhn prgjigje duke ln t hapur mundsin e aludimeve nga m t frikshmet, t cilat shkojn deri atje sa t aludohet se n kohn e qeverisjes s PD-s trafiku i drogs ishte pjes e qeverisjes s saj. Ose edhe m keq; q qeverisja e drejtonte trafikun n fjal. Qndrimi i kryeministrit Rama ka shkaktuar nj reagim t fort n Partin Demokratike. Sekretari i Prgjithshm i PD-s, Arben Ristani, ish-zvendsministr i Brendshm n qeverin e PD-s ka br dje aludime pr financimet e organizats kriminale. Ai i ka br disa pyetje publike kryeministrit, ku ka krkuar sqarime lidhur me financimet e fushats elektorale t PS-s, duke ln t nnkuptohet se parat e nj prej t arrestuarve kan shkuar pr mitingjet e mazhorancs s sotme. Ndrsa ish-kryeministri Sali Berisha ka shtuar dozn e akuzave. Sipas tij, i arrestuari kryesor sht nipi i diktatorit Enver Hoxha, i njohur “pr lidhjet e ngushta me kupoln m t lart t PS-s n trsi dhe n veanti, e personalisht pr lidhjet e ngushta e familjare me Edi Ramn, mik i ngusht i kahershm i prindrve t narkotrafikantit”. Dalja n sken e emrit t nipit t Enver Hoxhs e bn m interesante pr opinionin gjith kt histori trafiku droge. Fakti sht q nj operacion i till, megjithse detajet e para jan dhn nga Gjermania, mund t ishte i dshtuar nse nuk do t kishte nj vendosmri nga ana e Kryeministrit dhe e Ministrit t Brendshm pr t goditur trafikun e drogs. Ndaj prfituesit e tjer t ktij trafiku miliarda leksh, mund t jen edhe n politik, edhe n media, por nuk duhet krkuar e keqja tek ata q bn t mundur arrestimin e trafikantve. Si mundet t hidhen dyshime nga PD-ja pr ministrin e Brendshm apo kryeministrin sikur jan kupola e krimit, ndrkoh q nuk e kishin t vshtir me nj telefon t’i kishin lajmruar “q merrni masat se ne po vijm!”. Dhe asgj nuk ishte kapur! Ose, ishin ln ca kazan bosh e ca tasa e pak miell, por njeri nuk kishin kapur e vn n pranga.

  Partia Demokratike thot se droga sht e njerzve t PS-s, bile as e LSI-s, porse vetm e miqve t ngusht t kreut t qeveris. Bile burime n selin blu, por q kan punuar n Policin e Shtetit, tregojn se ka patur rrjedhje informacioni nga nj segment i policis n momentin q ka filluar stuhia e arrestimeve. Dikush nga ata, n nj mnyr fine, pr t lajmruar pjestart e grupit t ikin ka dhn lajmin n media n dark se “u arrestua nipi i Enver Hoxhs”, ndrkoh q ai nuk ishte arrestuar! Pra, nj sinjal mediatik q t largohej, pasi prdorimi i telefonit ishte i rrezikshm se gjithka monitorohej e prgjohej direkt nga Prokuroria e Prgjithshme, pala gjermane dhe drejtori i prgjithshm i Policis s Shtetit. Ky sht varianti i PD-s se droga ishte e lobit t PS-s. Ndrsa kryeministri Rama hodhi “ushtn e zjarrit” kur tha se “t mos na mrzitet opozita pr kapjen e laboratorit t drogs!”. Ka dhe nj t vrtet t madhe, e cila duket sikur sht anashkaluar; Prokurori i Prgjithshm i Republiks, Adriatik Llalla, Ministri i Brendshm, Saimir Tahiri dhe Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit, Artan Didi kan muaj q jan n radh t par t goditjes ndaj krimit t organizuar. Por pa mbshtetjen e Kryeministrit nuk mund t besohet se forca goditse do t ishte vendimtare, pasi kreu i qeveris sht njeriu m i informuar. Interesant sht se nuk pati asnj rrjedhje informacioni nga strukturat e hetimit, si mund t ket ndodhur n ndonj rast t mparshm. Msohet nga burime t rezervuara, se pala gjermane ka edhe prgjime me emra t tjer nga radht afr politiks dhe do t’ia jap Prokurorit t Prgjithshm javn e ardhshme.

  Qamil Xhani

  Koha Jone

 7. #47
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Shqiptaret ne rrjetet sociale, humor me Edvin Enver Kokainen:

  http://www.forumishqiptar.com/thread...13#post3777313

 8. #48
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Ja si bnte trafik edhe Enver Hoxha

  Spartak Ngjela nuk prdor gjysmshprehje, por tregohet i drejtprdrejt duke mos u rezervuar n asnj fjal.

  N nj status t hedhur n FB lidhur me arrestimin e Ermal Hoxhs dhe lidhjet e tij me trafikun e kokains, Ngjela ka thn se nuk kishte se si nipi t mos ecte n gjurmt e gjyshit.

  Ngjela tha se historia vjen e prsritet dhe do t vijoj t prsritet n sagn kriminale Hoxha.

  Sipas tij asgj nuk lind nga asgjja, por gjithka trashgohet, prfshir edhe aftsia pr t trafikuar.

  Ja postimi i plot i Spartak Ngjels:

  Historia vjen e prsritet, dhe do t vijoj t prsritet n Sagn kriminale Hoxha. Kurr mos mendoni se trafiku vjen dhe lind befas n nj familje – ai sht nj tendenc apo nj propensitet natyror i trashgueshem.

  Kshtu sht n t gjith botn: trafikantt jan fis: nga gjyshi te nipi. Kjo ndodhi edhe me familjen apo me Sagn Hoxha. Dhe nuk kishte se si t ndodhte ndryshe, sepse edhe Enver Hoxha veprimtarin e tij politike e ka nisur n funksion t trafikut. Hoxha ishte trafikant i madh n Shqiprin e pushtuar nga Italia: n Shqipri dhe n Kosov.

  Enver Hoxha luante 70 prqind t trafikut t duhanit n Shqipri ne fund te viteve 30′. Dhe kt mundsi ia kishte dhne Ibraim Bixhaku, latifondisti i madh i Elbasanit. Me an t nipit t Biakut, Enver Hoxha luante volumin m t madh t duhanit n tregun shqiptar dhe si trafik kontrabande, n at t ashtuquajturn kiosk q e kishte emrin, Dyqani Flora, e q ndodhej n Rrugn e Dibrs.

  Por, kjo s’ka qen gj, sepse ajo q e bn t theksohet kt trafik sht fakti se, me parat e trafikut t duhanit, Enver Hoxha bleu Partin Komuniste n vitin 1941 dhe, me t, i solli gjmn Shqipris.

  Bleu me ar t dy jugosllavt q ai vet, me parat e tija, i fliroi nga burgu afr Rogozhins, dhe, me an t tyre, vuri n dor Partin Komuniste, pa qn as simpatizat e jo m antar i ndonj grupi komunist.

  Ja, tani, pas shtatdhjet vjetsh, prsri nj trafikant, nipi i Enver Hoxhs, me an t trafikutr t kokains, sigurisht q ka menduar t blej Partin Socialiste. Nuk e ka menduar keq se partit shiten e blihen ende n Shqipri, madje deri dhe me tet apartamente sht shitur njra n vitin 2003.

  Por, kjo sht sekondare; ajo q vlen t prmendet sht fakti q Shqiprin ka 100 vjet q e marrin n dor trafikant dhe hajdut. Por, ama, ky sht bash shkaku q shqiptart jan padrejtsisht t varfr n kta 100 vjet. Dhe do t vijojn t jen po t varfr sa koh do t drejtohen nga hajdut dhe trafikant.

  MAPO

 9. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Sorkadhe_Kelcyre (16-01-2015)

 10. #49
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Ja itinerari i kolumbianve! Erdhn si turist

  Policia ka mundur t msoj itinerarin e ndjekur nga dy kolumbiant pr t mbrritur n Shqipri.

  Burime pran uniformave blu than se Cesar Adolfo Avila dhe Walther Moreno kan hyr n Shqipri legalisht si turist.

  Ata kan kaluar nga pika e kalimit kufitar t Kakavijs m 8 nntor t vitit 2014.

  Kolumbiant q punonin n laboratorin e prpunimit t kokains n Xibrak t Elbasanit jan futur n Kakavij me nj makin me targa, AA 877 CF, n pronsi t nj shtetasi shqiptar me inicialet V.Gj.

  Nga t dhnat q disponojn hetuesit, dy kolumbiant jan paraqitur si turist n pikn e kalimit kufitar dhe n deklarimet e tyre kan thn se vinin n Shqipri pr festat e fundvitit.

  Prokuroria ende nuk ka nxjerr urdhr- ndalimi pr pronarin e automjetit me t cilin kan hyr kolumbiant, ndrkoh q vijojn verifikimet pr t msuar nse ai kishte njohje me to.  Kolumbiant: N Shqipri erdhm pr kokainn, s’jemi paguar ende

  Dy shtetasit kolumbian, t arrestuar n laboratorin e kokains n Xibrak t Elbasanit jan t vetmit mes 11 t arrestuarve q kan pranuar t dshmojn prpara grupit hetimor. Ata kan pranuar se n Shqipri kan ardhur pr prpunimin e kokains pasi jan kontaktuar nga dy shqiptar, por nuk kan qen n gjendje t’i identifikojn ata.

  Dy shtetasit kolumbian, t identifikuar si Cezar Avila, 67 vje dhe Walther Moreno, vje 42, e kan nisur rrfimin e tyre me njohjen “rastsore” me dy shtetas shqiptar n Bogota t Kolumbis.

  Ata jan shprehur prpara grupit hetimor se me dy shqiptart jan takuar rastsisht dhe nuk i njohin kta persona.

  Ky takim mendohet t jet kryer rreth 3 muaj m par n kryeqytetin kolumbian, ku dy t arrestuarit pranojn se kan marr nj ofert nga shqiptart pr prpunimin e kokains n nj laborator n Shqipri.

  Shqiptart ju kan premtuar se do t paguheshin mir pr punn q do t kryenin dhe dy shtetasit kolumbian kan rn dakord t vinin n Shqipri si specialist t ndarjes apo przjerjes s kokains sipas rastit.

  Pas mbrritjes n Shqipri ata jan drguar n zonn e Xibrakut pran fshatit Labinot n rrethin e Elbasanit, ku “pundhnsit” ju kan marr nj shtpi me qira dhe ju kan thn se nuk do t paguanin asgj pr shpenzimet e strehimit dhe ushqimin.

  Pasi jan sistemuar n nj banes me qira n zonn ku ndodhej magazina, dy shtetasit kolumbian jan uar n laboratorin e kokains i cili ishte prshtatur nga shqiptart me t gjitha mjetet e nevojshme.

  Bhet fjal pr furra pjekjeje, makineri centrifug, peshore, fui pr przierjene e kokains me lnd t tjera me qllim shtimin e sasis, si dhe t gjitha mjetet e tjera t nevojshme q dy shtetasit kolumbian t kryenin si duhet punn pr t ciln ishin kontraktuar.

  Cezar Avila dhe Walther Moreno kan deklaruar se ata kan punuar rreth dy muaj, kryesisht me przierjen e kokains duke prodhuar sasi t konsiderueshme lnde narkotike, e q dyshohet se m pas transportohej jasht vendit.

  Por sipas tyre, edhe pse kishin punuar pr dy muaj n laboratorin e kokains n pronsi t shtetasve shqiptar, ata nuk ishin paguar ende pr punn e br, ndryshe nga premtimi q u ishte dhn n fillim gjat takimeve t zhvilluara n Bogota t Kolumbis.

  T pyetur nse i njihnin shqiptart q i kontaktuan dhe q bn t mundur sjelljen e tyre nga Bogota n Shqipri, dy shtetasit kolumbian thon se nuk mund t’i identifikojn ata, pasi nuk kan asnj njohje mes tyre, por jan kontaktuar dhe kan ardhur t punojn pr para.

  Kolumbiant kan pranuar se kan njohuri t mjaftueshme pr ndarjen dhe przierjen e kokains dhe pagesa e premtuar ka qen joshse pr ta.

  Ata nuk kan dijeni se ku prfundonte lnda narkotike e prpunuar prej tyre, por prokuroria dyshon se ajo trafikohej n forma t ndryshme n Gjermani, pasi autoritetet e ktij vendi kan sjell informacionet e para pr trafik ndrkombtar kokaine nga nj grup shqiptarsh q kryesohej nga shtetasi Ilir Hyseni, rezident prej disa vitesh n shtetin gjerman.

  MAPO

 11. #50
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Drejtuesit e bands, kushrinjt e zv/ministrit

  Pas operacionit t bujshm pr kapjen e nj grupi t trafikut t drogs, natyrisht vijn edhe shum pikpyetje.

  Partia Demokratike sht prqendruar sidomos n dy prej tyre.

  E para, si ka mundsi q n fillim t ktij viti, Saimir Tahiri deklaroi se Shqipria nuk sht m vend i prodhimit t drogs, ndrkoh q nj laborator droge ishte ngritur kaq pran Tirans.

  E dyta, a e mundsuan kt operacion policit evropiane?

  Droga ishte e destinuar pr n Europ dhe kapja e dy kolumbianve sugjeron se ndihma e t huajve ka qen e rndsishme n arrestimin e grupit.

  Por ndrkoh po shtohen gjithmon e m shum spekulimet e PD se pas grupit qndrojn emra t rndsishm e me pushtet.

  Deputeti i PD, Luiano Boi tha se banda ka lidhje me nj zvendsministr t qeveris.

  Fal policive partnere, u arrit konstatimi dhe ndalimi i autorve e sekuestrimi i laboratorit.

  Edi Rama dhe Saimir Tahiri nuk gjetn asnj moment dje t tregonin t vrtetn, dhe as t falenderonin partnert europian, q jo vetm solln informacionin por dhe ndihmuan n suksesin e operacionit, kryesisht me faktin se mbajtn kontakte me nj pjes t strukturave tek t cilat ata kan besim.

  Ajo cfar i mbeti qeveris dhe autoriteteve tona ishte t bnin transparence dhe ti japin prgjigje pyetjeve t qytetarve:

  Si ka mundsi q ushtronte prej nj viti aktivitetin nj fabrik e till, dhe autoritetet kishin mbyllur syt e vesht?

  A jan antart e ksaj bande kriminale financues t fushats s Partis Socialiste?

  A jan krert e ksaj bande t lidhur me zyrtart e lart t partis n pushtet dhe sponsorizues edhe n qndrimet jasht t funksionarve t lart, si prshembull n Bruksel?

  A jan drejtuesit kryesor t ktij grupimi kushrinj t afrt t ish- deputetit socialist, sot zvendsministr i Rams?

  Mungesa e transparencs, mungesa e prgjigjeve i damkos ata si prgjegjs t shndrrimit t Shqipris n Kolumbi t drogs nga bandit t lidhur me qeverin, tha t premten deputeti i PD, Boi.

  MAPO

 12. #51
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Hoxha u filmua te laboratori, u arrestua te vjehrri

  Ermal Hoxha, nip i Enver Hoxhs, dukej se e priste arrestimin.

  Ai u arestua si pjes e nj grupi ndrkombtar t trafikut t drogs.

  Msohet se ai sht prangosur n banesn e vjehrrit t tij, n Durrs.

  40- vjeari ishte n shoqrin e vjehrrit, vjehrrs dhe kunats, kur oficert e Policis s Durrsit i vendosn prangat.

  Ai nuk bri rezistenc dhe dukej sikur e priste arrestimin, q ndodhi rreth ors 18:00.

  Pran pallatit t vjehrrit, ai kishte edhe makinn Volkswagen, e cila sht kontrolluar imtsisht.

  Ka raportime kontradiktore sikur n makin iu gjetn para. Por disa media thon se n makin nuk i sht gjetur asgj komprometuese.

  Megjithat, msohte se Ermali sht filmuar n laboratorin e kokains.

  Ndrkoh, bashkshortja e tij, Rezarta Shkurta, e cila ndodhej n Kin, sht kthyer me shpejtsi n Shqipri.

  MAPO

 13. #52
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Trafiku i kokains me rroba fmijsh. Gjermant kontrollonin gjithka

  Sipas versionit jo zyrtar t Prokuroris s Krimeve t Rnda t arrestuarit e pak ditve m par do t prfundojn n Gjykatn e Krimeve t Rnda si pjestar t nj grupi t strukturuar kriminal, i cili rezulton si i prfshir n trafikun ndrkombetar t drogs, referuar nj materiali tepr sekret q ka drguar shteti gjerman.

  Nj burim tha se kokaina, e cila u sekuestrua ne laboratorin e fshatit Xibrake ne Elbasan, ka ndjekur linjen Turqi- Bullgari- Maqedoni, e konkretisht ne Struge, e mandej nepermjet dy pikave kufitare ka hyre ne Shqiperi.

  Sasia prej 100 kilogramsh e kokaines se perziere, shpjeguan burimet jo zyrtare, ishin t tretura kryesisht ne rroba femijesh, te cilat bliheshin ne Turqi nepermjet nje kompanie te nenkontraktuar nga grupi i trafikanteve.

  Me pas ato shpelaheshin ne punishte ku kondensohej kokaina. Hetimet tregojne se zberthimi i ketij rrjeti droge ka nisur ne muajin tetor 2014, atehere kur Gjykata e Mynihut ka derguar nje leterporosi per te mbajtur nen kontroll shtetasin Ilir Hyseni.

  Per kete, ne vijim te veprimeve hetimore speciale dhe teper sekrete, autoritetet kane vezhguar dhe ndjekur hyrjen ne Shqiperi te tre ngarkesave me droge per te cilat shteti gjerman ka kmbngulur qe te lejohet derisa te zbulohet i gjithe grupi dhe baza ku ajo perpunohej.

  Gjate vezhgimeve dhe pergjimeve, thane pjesetare te grupit hetimor, u mesua se ne nje episod eshte prdorur si transportues shtetasi Arjan Dalipi nga Elbasani. Nderkohe, qe shfaqen mjaft aktiv n kete proces trafiku shtetasit Gentjan Gjonaj 43 vje dhe Ermal Hoxha 40 vje dhe per te dy ata ka dyshime se kane rolin e financuesit.

  Burimet thane se per dy nga 11 te ndaluarit perkatesit shtetasit Fatmir Hoxha dhe Egest Dankesi eshte kerkuar lirimi i tyre i menjehershem, pasi nuk rezultojne te implikuar ne rrjet.

  Dy shtetasit kolumbian, sipas te njejtave burime te besuara, Cezar Avila dhe Valter Huan Moreno, rezultojn se kane hyre ne Shqiperi duke deklaruar se jane turiste. Ata kan hyr n Shqipri n daten 8 nentor 2014 nga pika e kalimit kufitar te Kakavijes me nje automjet me pronesi te shtetasit me inicialet V.GJ., dyshohet se jane ne rolin e laboranteve apo thene ndryshe te specialisteve qe bejne veimin e droges nga rrobat dhe tharjen e saj.

  Pjestar t grupit t hetimit than se grupi do ta trafikonte drogen nepermjet pikes se kalimit kufitar te Durresit, nepermjet nje kompanie tjeter qe merrej me tregti mineralesh drejt Italise. Te pakten kjo e dhene del nga pergjimet ambientale te te dyshuarve.

  Sidoqofte, ajo qe thone burimet eshte se te dyshuarit si pjesetare te grupit kriminal ishin maft te kujdesshem ne komunimet telefonike, derisa sa gjithka eshte saktesuar nga nje pergjim ambiental ne nje restorant n Elbasan, ky disa nga te dyshuarit duke drekuar kane folur edhe per pazaret e droges.

  Nderkohe qe ende nuk thuhet se kur kishte nisur ky biznes dhe kush ishte personi qe e zoteronte pronesine mbi te.

  Top Channel

 14. #53
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  E mo, ju thash q do ket ndonj gabim aty ? U liruan gjysma dhe gjysma tjetr pret t lirohet.. Se kush dreqin t'i ket ln aty t braktisura ato tonelata prziers droge dhe ato kilogram drog edhe edhe edhe ato 300.000 euro nj Zot e di !! Po nuk ishin ata q u kapn jo... u nxituan ca ata t Policis me deklarata t papbaza.. po pr kt gabim Qeveria do i pushoj nga puna re se nuk i toleron Rama t tilla gabime !!

  8-9 ball shkundje sht pak besoj pr kt vnd
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 15. #54
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Porosia e Ilir Hysenit, kreu i grupit t kokains: Kur jeni n laborator fikni telefonat. Didi: Do ket arrestime t tjera

  UPDATE-Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit, Artan Didi, gjat analizs vjetore pr vitin 2014-t, q zhvilloi me drejtues t policis n Kuks, komentoi edhe zbulimin e laboratorit t drogs pak dit m par n Elbasan.
  Sipas Didit, hetimet po vazhdonjn dhe mund t ket arrestime t tjera n lidhje me kt shtje.

  Ndrkoh, Kreu i grupit t drogs t kapur dy dit m par u kishte krkuar bashkpuntorve t tij t bnin shum kujdes kur ndodheshin n ambientet e brendshme t godins ku prpunohej droga.

  Gazeta “Panorama” shkruan sot se nga mbikqyrja e telefonave t t dyshuarve sht konstatuar se Ilir Hyseni u kishte dhn urdhr t gjith personave q lviznin n laborator q t’i fiknin celularet dhe t’u hiqnin baterit qkur ndodheshin n rrugn kryesore Elbasan-Librazhd.

  Zbulimi i godinave ku gjendej laboratori sht br vetm pas ndjekjes n terren t Ilir Hysenit dhe personave t tjer.

  Parat e kokains jo ne makinn e Ermal Hoxhs

  N makinn e Ermal Hoxhs policia e Durrsit nuk ka gjetur asnj element komprometues. Ky fakt konfirmohet nga zyrtart e policis disa or pas arrestimit t 40-vjearit, nip i Enver Hoxhs.

  Gjat zhvillimit t operacionit “Xibraku” n trekndshin Tiran- Durrs-Elbasan, q prfundoi me 10 t arrestuar, burime t Policis than se u bllokuan 300 mij euro. Ndonse fillimisht t dhnat e para flisnin se kjo shum u gjet n makinn e Hoxhs, nga hetimet e mtejshme nuk rezultoi se parat u zbuluan aty. Kontrolli n makinn “Volvo” t Hoxhs nuk nxori asnj prov kundr tij. Vetm dje Policia e Shtetit deklaroi se gjat operacionit u gjetn 359 mij euro, bashk me 2.7 milion lek dhe 4150 dollar.

  Nga ana e policis nuk sht specifikuar vendi apo personi q iu bllokuan parat, duke dhn n total shifrat e operacionit. Emri i Ermal Hoxhs msohet se ka dal gjat hetimit t grupit t prpunimit t drogs s shtrenjt dhe pamjeve q kan fiksuar pranin e tij n laboratorin e Elbasanit. Kto fakte pritet q t paraqiten para Gjykats s Krimeve t Rnda n Tiran pr t krkuar masn e siguris ndaj 40-vjearit Ermal Hoxha, si t vetmet q e implikojn at n trafikun ndrkombtar t drogs.

  Panorama

 16. #55
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Pr: Elbasan: Shkatrrohet laboratori i drogs, kapen 100 kg kokain kolumbiane

  Policia duhet te pluhurosi komplet laboratorin dhe marre
  shenja gishtash(fingerprints) per te identifikuar personat
  qe kane qene ne laborator,kush ka punuar aty, kush ka marre droge.
  Kjo eshte shume e rendesishme per te grumbulluar prova fajesie krimi
  per ne gjykate.
  Nqs shenjat e gishtave te Ermalit gjenden ne laborator ai eshte fajtor
  dhe i zhytur ne krim.
  Thuhet qe Ermalit ju kontrollua makina Volvo dhe nuk u gjet asgje.
  Varet se si e kane bere kontrollin policat.
  Si eshte kontrolluar makina?A eshte perdorur qen antidroge?
  Nqs nuk kane perdorur qen atehere perseri mund te dyshohet qe ne makine
  ka droge te fshehur diku.Ato duhet ta cojne makinen ne nje pike servisi qe perdoret nga policia per makinat e saj
  dhe ta zberthejne volksvagenin copa copa dhe mund te gjejne drogen.
  Eniwej nqs e sheh makinen me kujdes te bullonat poshte mund te zbulohet qe dikush ka futur duart
  duke pare shenjat e bullonave filetove qe mund te kene shenja qe dikush i ka rrotulluar, shenje te fresketa.
  Mund te perdoren lente zmadhuse te medha te fuqishme per te pare shenja te fresketa shtrengimi bullonash shenja gervishjesh te fresketa ne metal
  te krijuara nga vegla pune.
  Prej aty mund te percaktosh zonen se ku mund te kete droge te fshehur.
  Qeni ndihmon shume per droge te fshehur,ai nqs gjen droge ndalon te vendi ku eshte droga e fshehur dhe ngjit hunden atje,lol
  Po shtepia e vjerrit te Ermalit,ne Durres a u kontrollua?????Mund te kete droge atje?
  A eshte vjerri i perfshire ne shitje????
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 17-01-2015 m 17:15
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 17. #56
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  Jo 121 kg droge, por n laborator eshte gjetur mbi 400 kg. Pse e fshehin?

  Sasia e kokains e sekuestruar n laboratorin e drogs zbuluar m 14 janar 2015 n kuadr t operacionit “Xibraku” mund t jet 4 her m e madhe se 100 kg q u deklarua e sekuestruar fillimisht.

  Burimet t nga Prokuroria dhe policia bjn t ditur se kjo sasi mund t jet m shum se 400 kg. Por pse duan ta fshehin mbi 250 kg? Apo me shprese qe ta rinxjerrin ne treg pjesen prej 250 kg ?! Kush? Ndaj po shtohen hetimet nga ana gjermane. Kush politikan fshihet pas ketij rrjeti te madh? Pyetje qe duan pergjigje, nga pak e perdite. Por derisa te arrestohet KAPO i grupit ende asgje nuk eshte bere. Kush eshte firma private pas tyre? Cili eshte pronari? Pse nuk thuhet? Apo eshte nen hetim qe te ikin nga Shqiperia?

  Ka shume pikepyetje per kete rrjet trafiku !

  Nga ekspertimi q kan br ekspert gjerman thuhet se thast e gjetur n magazin si me mbeturina kolli (material ndrtimi pr pllakat) n t vrtet brenda kan kokain.

  T arrestuarit

  1. Saimir Sadik Batku, vje 43, lindur dhe banues ne Tirane.

  2. Kastriot Haxhi Imeri, vje 47, lindur dhe banues ne Tirane, .

  3. Gentjan Hasan Gjonaj,vje 43, banues ne Vlore .

  4. Arjan Zeni Dalipi, vje 50, banues n Elbasan .

  5. Kelment Zeni Dalipi, vje 45, banues n Elbasan.

  6. Cezar Adolfo Avila lindur ne Tunja Kolumbi, vje 67.

  7. Walther Moren Juan Moreno, vje 42 banues ne Bucaramanga, Kolumbi

  8. Ilir Skender Hyseni, vje 47, banues n Tiran .

  9. Ermal Ilir Hoxha, vje 40 , banues ne Tiran.

  T Liruar

  Fatmir Hoxha, Egest Danksi

  Koha Jone

 18. #57
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Elbasan: Shkatrrohet laboratori i drogs, kapen 100 kg kokain kolumbiane

  “Peshku i madh” i kokains


  Hetimeve pr zbardhjen e plot t trafikut t drogs dhe laboratorit q u zbulua n Elbasan u jan shtuar dhe disa ekspert dhe prokuror gjerman. Ditn e djeshme n Tiran kan mbrritur prfaqsues t prokuroris gjermane pr t par ekzaminuar provat e kapura n laboratorin gjigant nga ku dyshohet se kryhej nj trafik miliona eurosh. Por m shum sesa nj ndihm pr autoritet shqiptare, prania e prokurorve gjerman l vend pr dyshime q mund t ken autoritetet gjermane lidhur me efikasitetin e shrbimeve shqiptare n hetimin e ksaj shtje. Kjo lidhet me disa detaje q kan dal gjat kryerjes s operacionit. Pas informimit t Prokuroris shqiptare nga autoritet gjermane pr aktivitetin e bands s dyshuar t trafikut t drogs, disa her nga pala gjermane sht krkuar mosarrestimi i personave pa u zbuluar m par baza e trafikut t drogs. Vetm kur u bindn se laboratori gjigant i drogs ndodhej n Elbasan, Prokuroria dhe Policia ndrhyn pr t br arrestimet. Bilanci aktual i operacionit sht 9 persona t arrestuar. Dy prej t arrestuarve gjat t mrkurs u lan t lir, pasi nuk jan gjetur prova pr prfshirjen e tyre n trafik. Por duket se operacioni i dats s mrkur sht i paplot. Dje, Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit, Artan Didi pranoi se mund t ket arrestime t tjera lidhur me kt trafik droge. N list jan disa persona shqiptar q jetojn n vendet e Ameriks Latine dhe q dyshohet se jan personat q organizonin dhe bnin porosit pr blerjen e drogs. Por arrestimi i tyre pritet t bhet nga autoritet e vendeve ku ata jan rezident. Nj deklarat e br nga zvendsdrejtori i Policis s Shtetit, Hako ako, n emisionin “Opinion” kaloi pa shum vmendje. Teksa informoi mbi rezultatet e operacionit, ai tha se baza e grupit nuk ishte n Elbasan, ku u sekuestrua dhe kokaina, por n nj vend tjetr, ka do t thot se baza e vrtet e tyre nuk sht zbuluar ende dhe arrestimet e tjera pritet t mos vonojn. Ai e tha por asnj nuk e kapin n emision se kupola duhet t jet n Tiran e mu n Bllok.

  Detajet e dala nga hetimet e prokuroris dhe policis tregojn se rrjeti i trafikut t drogs ishte shum i madh. Lnda e par e kokains q u sekuestrua n laboratorin e fshatit Xibrak n Elbasan, para se t mbrrinte n Shqipri nga Kolumbia, ka ndjekur linjn Turqi-Bullgari-Maqedoni. Pas Maqedonis ajo mbrrinte n Shqipri ku prpunohej dhe bhej gati pr vendet e Europs. Pas prpunimit n laboratorin e Elbasanit, droga nisej drejt Italis me anije duke kaluar nga Porti i Durrsit. I gjith ky aktivitet ka qen i kamufluar me an t disa kompanive tregtare, emrat e t cilave dhe pronart nuk jan br t ditur nga policia. Rezultojn t jen t paktn dy kompani private q kan siguruar transportin e drogs. Kompania e par, ajo q e sillte drogn e paprpunuar nga Turqia rezulton t ket pasur si aktivitet kryesor t saj importin e veshjeve, kryesisht veshje pr fmij. Sipas policis droga ishte e tretur n veshje pr fmij dhe m pas n laboratorin e Elbasanit bhej kondensimi i saj. Rezulton se firma q kryente importin e veshjeve ishte kontraktuar nga pronart pr kryerjen marrjen e veshjeve. Por nuk sht kompania e vetme me t ciln kryhej trafiku i drogs. Nj tjetr biznes garantonte drgimin e drogs nga Elbasani drejt Italis dhe vendeve t tjera t Bashkimit Europian. Nga t dhnat e deritanishme rezulton se nj kompani q kryente eksportin e lndve minerare jasht vendit garantonte drgimin e drogs n Itali. Kokaina fshihej n brenda ngarkesave t mineralit dhe n kt mnyr e ka pasur m t lht pr t kaluar kontrollet n pikn kufitare shqiptare. Ktu pra ka hyr n loj nj tjetr kompani private q zyrtarisht vepron n industrin minerare. Mesohet se pas prpunimit n Elbasan, trafikantt e drgonin drogn pikrisht tek kjo kompani q merrej me nxjerrjen dhe eksportin e mineraleve. M pas, kokaina fshihej n ngarkesat e mineralit dhe merrte rrugn drejt Portit t Durrsit. Aty kontrolli ishte jo i imtsishm, pr shkak edhe t llojit t mallit q eksportohej (mineralit). Por nuk prjashtohet mundsia q trafikantt t kishin edhe aty bashkpuntort e tyre. Prej Portit t Durrsit, kokaina merrte rrugn drejt vendeve europiane, kryesisht Gjermani. Dhe ishin pikrisht shrbimet gjermane ato q i ran n er ktij trafiku t sofistikuar dhe krkuan bashkpunimin e hetuesve shqiptar. Sipas informacioneve t par, policia gjermane kishte gjetur nj sasi droge t fshehur n nj ngarkes minerali ose mermeri dhe prej aty ka nisur investigimin e saj. Zhvillimi i m pasm i ngjarjes dihet. Hetimet nisn n muajin tetor 2014, ather kur Gjykata e Mynihut drgoi nj letrporosi prokuroris shqiptare pr t mbajtur nn kontroll shtetasin Ilir Hyseni. N vijim autoritetet kan vzhguar dhe ndjekur hyrjen n Shqipri t tre ngarkesave me drog pr t cilat shteti gjerman ka kmbngulur q t lejohen derisa t zbulohet i gjith grupi dhe baza ku ajo prpunohej.

  Si shihet, goditja e punishtes s drogs sht vetm nj pjes e aksionit antidrog. Pjesa tjetr, dhe m e vshtira, ka t bj me hetimin e kompanive q bnin transportin nga Turqia pr n Shqipri nprmjet importit t veshjeve dhe nga Shqipria n Europ, nprmjet eksportit t mineraleve. Thuhet se pas tyre jan emra mjaft t njohur dhe me pushtet dhe se prokuroria e Krimeve t Rnda ka nj sfid t madhe prpara. Fakti q n kt operacion sht prfshir edhe Gjermania, sht nj mbshtetje pozitive pr t zbardhur deri n fund funksionimin dhe lidhjet e rrjetit kriminal t trafikut t drogs.

  Linja e trafikut t drogs nga Turqia, prmes importit t veshjeve, ka qen shqetsuese edhe vite m par pr policit partnere t Shqipris. N shum raporte t policis italiane evidentohej kjo rrug e trafikut.

  Trafiku i drogs prfshin t paktn 7 shtete, Kolumbi-Turqi-Bullgari-Maqedoni-Shqipri-Itali-Gjermani. Baza e prpunimit t drogs ka qen n Shqipri ku dhe kryhej aktiviteti m i madh i organizatorve. Por ve t arrestuarve jan dhe bizneset q mundsonin trafikimin e drogs n pikat doganore duke e fshehur her si veshje pr fmij dhe her mes mineraleve. Emrat q fshihen pas kompanive, q siguronin transportin, pritet t jet nj hetim edhe m i vshtir, pasi pas kompanive t till qndrojn njerz me pushtet t madh financiar, bile thuhet edhe politik, por edhe njohje n sferat e larta t politiks. Msohet se Kryeministri Rama ka udhruar q t hetohet kushdo t jet ai, qoft edhe n parlament.

  Ardhja ditn e djeshme t prokurorve gjerman pritet t jet edhe nj garanci m shum pr punn e Prokuroris dhe Policis s Shtetit, pr t br t mundur zbardhimin dhe arrestimin e t gjith pjesmarrsve n grupin q qarkullonte miliarda lek nga trafiku i drogs. Por “peshku i madh” ende nuk sht arrestuar. Po survejohet edhe nga hetuesit gjerman me an t pajisjeve t sofistuara. Msohet se kto dit “peshku i madh” nuk sht n Shqipri dhe biletn e kthimit pr ditn e diel e ka shtyr pa limit. Jan angazhuar Interpoli, Europoli dhe Policia Gjermane q ta gjejn kokn e trafikut, natyrisht n bashkpunim me paln shqiptare.

  Koha Jone

 19. #58
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Shkatrrohet rrjeti i kokains, drejtohej nga nipi i Enver Hoxhs

  “Kokaina”, avokati i nipit t Hoxhs: Ermali sht pa shtpi dhe pa pun, i shoqroi kolumbiant si taksist

  TIRANE - Gjykata e Krimeve t Rnda vendosi masn e siguris “arrest me burg” pr nipin e ish-diktatorit Hoxha, Ermal Hoxha, shtetasit Ilir Hyseni dhe Kastriot Imeri, si dhe dy kolumbiant Cesar Avila dhe Wather Moreno, t akuzuar pr trafik ndrkombtar lndsh narkotike. N seancat e zhvilluara me dyer t mbyllura, gjyqtarja e shtjes Liljana Baku, pasi dgjoi interesin e palve dhe krkesn e Prokurorit, Olsian ela, vendosi t pranoj krkesn e hetuesis, pra “arrest me burg” pr katr t pandehurit. N nj prononcim pr mediat pas seancs, avokati i Ermal Hoxhs, Asad Hadraj, ka pranuar se klienti i tij i ka shoqruar kolumbiant n Xibrak, duke u paguar prej tyre si taksist. Sipas avokatit Hadraj, lajmet se nipi i Enver Hoxhs lviz me Ferrari nuk jan t vrteta, pasi ai jeton n kushte t vshtira ekonomike, n shtpi me qira dhe i pa pun.  “Ne krkuam n gjykat q arrestimi i kryer n drejtim t klientit q un prfaqsoj t konsiderohet i paligjshm, pr faktin se n adres t tij nuk ka asnj prov konkrete q t legjitimoj akuzn. Po i ka shoqruar kolumbiant. donjeri nga ne mund t shoqroj persona pr interesa ekonomike. Ai ka shoqruar dy kolumbiant, ata e kan paguar si taksist. Ne do t ndjekim shkallt e gjykimit. Ermal Hoxha s’ka makin t tijn, nuk ka lvizur me Ferrari npr Tiran, sht i papun, i pashtpi, sht me qira. Klienti im nuk e pranon akuzn sepse s’ka kryer vepr penale. Me makinn e vllait t tij i ka shoqruar kolumbiant”- tha avokati.

  Prokuroria pr Krime t Rnda dorzoi nj dit m par n gjykat krkesat pr caktimin e mass s siguris pr 9 t arrestuarit pr trafik ndrkombtar lndsh narkotike, t arrestuar gjat aksionit n laboratorin e kokains, n Xibrak t Elbasanit. Organi i akuzs ka krkuar pr t gjith t pandehurit masn e siguris “arrest me burg”.

  Gjat dits s diel do t jepet masa e siguris pr pjesn tjetr t t arrestuarve n operacionin “Xibraku”: Saimir Batku, 43 vje, Gentjan Gjonaj 43 vje, Arjan Dalipi 50 vje dhe Kelment Dalipi 45 vje.

  DOSJA E PROKURORISE

  “Gazeta Shqiptare” ka zbardhur sot dosjen e Prokuroris. Hetimet mbi grupin kriminal q trafikonte drog nga Kuba n Shqipri mandej me destinacion final vendet e Europs, nisn mbi bazn e nj informacioni t ardhur nga autoritetet gjermane. Prokuroria urdhroi vzhgimin e t dyshuarve, ku disa prej tyre u prgjuan n nj dreke n nj lokal n Elbasan, ku flisnin hapur pr pazaret e drogs. Mbi nipin e ish-diktatorit Enver Hoxha, Ermal Hoxha dhe t tjert rndojn t paktn 5 akuza mes t cilave “grupi i strukturuar kriminal” dhe “prodhim lndsh narkotike” i cili kur kryhet n bashkpunim dnohet deri n 15 vjet burg.

  Sinjalizimi nga Gjermania

  N datn 18.12.2014, Prokuroria pr Krime t Rnda ka regjistruar procedimin penal nr.335 pr veprn penale t “trafikimit t narkotikve” e parashikuar nga neni 283/a i Kodit Penal. Nga aktet e ktij hetimi rezulton se n datn 17.12.2014, ka mbrritur n Prokurorin pr Krime t Rnda nj informacion nga ana e autoriteteve gjermane mbi organizimin e nj aktiviteti t trafikimit t nj sasie lnde narkotike t dyshuar si kokain nga Shqipria drejt Gjermanis. Si organizator t trafikut dyshohej se ishte shtetasi shqiptar, i quajtur Ilir Hyseni. Nga hetimet rezulton se Ilir Hyseni ka komunikuar shpesh nj person t quajtur Joti (i identifikuar m pas si Kastriot Imeri). Sipas informacioneve t autoriteteve gjermane, Ilir Hyseni komunikonte edhe me nj person me emrin Ermal, i cili m pas gjat hetimit rezultoi t ishte Ermal Hoxha. Nga hetimi i kryer prmes metodave speciale t hetimit, rezultoi se Ilir Hyseni pas mbrritjes n Shqipri kishte kontakte me Kastriot Imerin, i cili rezultoi t ishte pronar i nj servisi automjetesh, n Kombinat, Tiran. N kt rezultoi t ndodhej automjeti “Mercedes Benz” me ngjyr gri, me targ xxxx, i cili rezultoi se do t modifikohej me qllim trafikimin e nj sasie lnde narkotike pas mbrritjes s korrierit. N vijim t veprimeve t tij, Ilir Hyseni, prve kontakteve me Kastriotin, kishte kontakte edhe me Ermal Hoxhn. N kto kushte policia gjyqsore vazhdoi me vzhgimin e lvizjeve t shtetasve Ilir Hyseni dhe Ermal Hoxha deri sa n datn 13.1.2015, u zbulua se kta shtetas hynin n ish-magazinat e rezervave shtetrore n Xibrak t Elbasanit. N kto kushte vazhdoi vzhgimi i ktyre ambienteve, nga ku rezultoi se prve Ilir Hysenit dhe Ermal Hoxhs, aty hynin edhe Kelmend Dalipi, pronari i magazins, Arjan Dalipi, dhe Gentian Gjonaj dhe Sajmir Batku, i thirrur me nofkn “kinezi”. Rezultoi gjithashtu se personat komunikonin shpesh me njri-tjetrin. Personat e msiprm komunikonin pr vajtjet n Elbasan dhe lvizjet e tyre.

  Shoqrimi i kolumbianve

  Gjithashtu u konstatua nga vzhgimet se edhe dy shtetas t huaj t cilt m pas rezultuan t ishin kolumbian, Cesar Avila dhe Walther Moren Moreno, hynin n ambientin e siprcituar. Shoqrimi i tyre sht br nga Ermal Hoxha dhe Kelmend Dalipi. Nga raportet e vzhgimit t dats 13.1.2014, rezulton se ka qen Ermal Hoxha q i ka marr dy shtetasit kolumbian nga magazina n Elbasan dhe i ka uar n Tiran. Ermal Hoxha, mngjesin e dats 14.01.2015, komunikon me nj person tjetr n mnyr q t mundsonte transportimin e dy personave pr n Elbasan. Nga bisedat del q personat duhet t’i vinte t’i merrte Kelmendi. Dhe n fakt, nga raportet e vzhgimit, rezulton se n orn 10.30, Kelmendi ka hyr n ambientet e magazins me mjetin e tij nga ku kan dal edhe dy persona t veshur me t zeza q ishin shtetasit kolumbian Cesar Avila dhe alther Moren Moreno. N kto kushte, duke par mnyrn se si kta persona vepronin, policia gjyqsore ndrhyri n kushtet e flagrancs duke ushtruar nj kontroll n magazin. N momentin e ndrhyrjes, aty u gjetn Arjan Dalipi, Ilir Hyseni, Gentian Gjonaj, Cesar Avila dhe alther Moren Moreno, t cilt u arrestuan n flagranc pasi n ambientin e kontrolluar u zbulua nj laborator pr prodhimin e prpunimin e lndve narkotike.

  Balkanweb

 20. #59
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Elbasan: Shkatrrohet laboratori i drogs, kapen 100 kg kokain kolumbiane

  Ortaku i Rezarta Shkurts trafikant droge n Kanada

  TIRANE- Bashkshortja e Ermal Hoxhs, nj nga t akuzuarit kryesor t “Grupit Kokaina”, Rezarta Shkurta ka nj agjensi fotografike s bashku me person t dnuar n Kanada si trafikant droge. Kngtarja e famshme ka hapur m 15 maj 2014 agjensin fotografike “Hera Company”.

  Kjo agjensi njihej prej kohsh si pron e Rezarta Shkurts, por sipas ekstratit t Qendrs Kombtare t Regjistrimit, gruaja e Ermal Hoxhs zotron vetm gjysmn e aksioneve t ksaj agjensie.
  Po sipas QKR-s bashkaksioner i “Hera Company” rezulton t jet Denis Profka, i cili ka 50% t aksioneve t agjensis. Denis Profka rezulton si nj person me problem me drejtsin n Kanada, ku ai ka jetuar prej vitesh. Sipas t dhnave q disponon “Shqiptarja.com”, Denis Profka, q sht me origjin nga qyteti i Fierit, sht arrestuar m 5 korrik 2007 me akuzn pr trafik droge.

  Miku i Genci Xhixhs
  Denis Profka ka jetuar n Toronto t Kanadas, ku sipas autoriteve t policis vendase sht prfshir n nj grup kriminal q trafikonte marijuan e kokain. Grupi kishte antar nga Shqipria, Hungari, Rumania e Algjeria. Pas rreth 8 muaj hetime policia kanadeze ka zbuluat e faktuar t gjith aktivitetin e grupit t trafikantve dhe m 5 korrik 2007 ka arrestuar 24 persona. Katr nga t arrestuarit ishin me kombsi shqiptare dhe njri nga ata ishte Denis Profka n at koh 27-vje dhe tashm 35-vjear.

  Personi i vetm q i ka shptuar arrestimit t “Grupit Kokaina”, Genci Xhixha, para se t shprngulej n Kub, ka jetuar pr vite me radh n Kanada. Kjo sht konfirmuar si nga burime t “Shqiptarja.com” ashtu edhe nga profili i tij n “facebook”. Madje, gruaja e Xhixhs, q sht me origjin nga Kuba, ende si rezidenc kryesore n “facebook” ka nj qytet n Kanada. Burimet e siprprmenduar shprehen se Genci Xhixha dhe Denis Profka kan nj miqsi t vjetr me njri-tjetrin.

  Tregti rrobash
  Edhe pse firma e Rezarta Shkurts kishte si aktivitet parsor at t agjensis fotografike, n ekstratin e QKR-s shkruhet se ajo kishte t drejt t ushtronte nj veprimtari m t gjer tregtare deri tek import-eksporti i konfeksioneve. Fakti q Prokuroria thot se kokaina sillej e shkrir n rroba fmijsh si dhe q ortak i “Hera Company” sht nj person i dnuar si trafikant kokaine n Kanada lind shum pikpyetje pr arsyen e vrtet t ngritjes s ksaj agjensie.

  Verifikimi pasuris s gjith antarve t familjes Hoxha
  Pas arrestimit t Ermal Hoxhs dhe akuzave q pritet t ngrej Prokuroria, hapi tjetr ligjor do t jet verifikimi I pasuris s trafikantve. Sipas ligjit n fuqi kur nj person akuzohet pr trafik droge, kontrollohet jo vetm pasuria e tundshme dhe e patundshme e tij, por edhe e gjith familjarve. Madje ligji ia kalon barrn e provs pr t vrtetuar origjinn e parave personave q i zotrojn dhe jo shtetit. N kt mnyr kngtarja Rezarta Shkurta tashm duhet t vrtetoj se parat me t cilat ajo ka bler makin superluksoze Ferrari dhe gjith pasuria e saj vijn nga biznese ligjore dhe jo nga ai i trafikut t kokains s burrit t saj.

  Por ve gruas s Ermal Hoxhs, do t’i duhet edhe babit t tij Ilirit dhe mamas Teuta q t deklarojn burimin e pasuris s tyre. Kshtu pas shum vitesh djalit t ish-diktatorit Enver Hoxha do t’i duhet q t prballet me drejtsisn pr t treguar se cila sht origjina e t ardhurave t familjes s tij, nj fakt ky mjaft kurioz pr publikun shqiptar. Legjendat urbane pr pasurit prallore t familjes Hoxha kan koh q qarkullojn dhe tani po ndizen edhe m tepr.

  Emri: 154527.jpg

Shikime: 797

Madhsia: 58.3 KB

  Shqiptarja

 21. #60
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Elbasan: Shkatrrohet laboratori i drogs, kapen 100 kg kokain kolumbiane

  Laboratori i kokains, nipi i diktatorit lvizte me makin t dy kolumbiant  TIRANE- Nipi i ish-diktatorit Enver Hoxha, Ermal Hoxha sht njeriu q ka sjell dy kolumbiant, specialist t kokains, t cilt prgatisnin lndn narkotike n laboratorin e ngritur n Xibrak t Elbasanit, kshtu thon burimet e “Shqiptarja.com”, pran organeve hetimore. Hoxha, shfaqet mjaft aktiv n prgjimet telefonike dhe proces-verbalet e vzhgimit n terren, madje sht vrtetur me filmime dhe prgjime se ai ka qen vet i pranishm n laboratorin e kokains.N dosjen e prokuroris ka prova t pakundrshtueshme q tregojn se nipi i ish-diktatorit Hoxha, interesohej personalisht pr transportimin e dy kolumbinve nga Xibraka n Tiran dhe anasjelltas, madje n nj rast ai i ka marr vet n makin dy puntort Cesar Avila dhe Walther Moreno. Plani i grupit kriminal ishte q drgesn e rradhs, prej 19 kg kokain ta nisnin n drejtim t Gjermanis me ann e nj Benz-i, i cili po modifikohej n nj servis n zonn e “Kombinatit” dhe q ishte n pronsi t Kastriot Imerit. Makina po modifikohej me qllim fshehjen e kokains, ndrkoh njhersh banda ishte n krkim t gjetjes s nj korrieri.

  Informacioni gjerman
  N datn 18 dhjetor 2014, Prokuroria pr Krime t Rnda ka regjistruar procedimin penal nr.335, duke u mbshtetur tek nj letrporosi e sjell nga gjykata e Mynihut, Gjermani, mbi organizimin e nj aktiviteti t trafikimit t nj sasie lnde narkotike t dyshuar si kokakin nga Shqipria drejt Gjermanis. Si organizator t trafikut dyshohej se ishte shtetasi shqiptar, i quajtur Ilir Hyseni. Shtetasi i njohur si Ilir Hyseni ka komunikuar shpesh nj person t quajtur Joti (i identifikuar m pas si Kastriot Imeri). Sipas informacioneve t autoriteteve gjermane, shtetasi Ilir Hyseni komunikonte edhe me nj person me emrin Ermal, i cili m pas gjat hetimit rezultoi t ishte shtetasi Ermal Hoxha.

  Makina n servis
  Nga hetimi i kryer prmes metodave speciale t hetimit, rezultoi se Ilir Hyseni pas mbrritjes n Shqipri kishte kontakte me shtetasin Kastriot Imeri, i cili rezultoi t ishte pronar i nj servisi automjetesh, n Kombinat, Tiran. N kt rezultoi t ndodhej automjeti “Mercedes Benz” me ngjyr gri, me targ xxxx, i cili rezultoi se do t modifikohej me qllim trafikimin e nj sasie lnde narkotike pas mbrritjes s korrierit. N vijim t veprimeve t tij, Ilir Hyseni, prve kontakteve me Kastriotin, kishte kontakte edhe me shtetasin Ermal Hoxha.

  Hoxha brenda n laborator
  N kto kushte policia gjyqsore vazhdoi me vzhgimin e lvizjeve t shtetasve Ilir Hyseni dhe Ermal Hoxha deri sa n datn 13.01.2015, u zbulua se kta shtetas hynin n ish-magazinat e rezervave shtetrore n Xibrak t Elbasanit. N kto kushte vazhdoi vzhgimi i ktyre ambienteve, nga ku rezultoi se prve Ilir Hysenit dhe Ermal Hoxhs, aty hynin edhe Kelmend Dalipi, pronari i magazins, Arjan Dalipi, dhe Gentian Gjonaj dhe Sajmir Batku, i thirrur me nofkn “Kinezi”. Rezultoi gjithashtu se personat komunikonin shepesh me njri-tjetrin. Personat e msiprm komunikonin pr vajtjet n Elbasan dhe lvizjet e tyre.

  Transporti i kolumbianve
  Gjithashtu u konstatua nga vzhgimet se edhe dy shtetas t huaj t cilt m pas rezultuan t ishin kolumbian, Cesar Avila dhe Walther Moren Moreno, hynin n ambientin e siprcituar. Shoqrimi i tyre sht br nga Ermal Hoxha dhe Kelmend Dalipi. Nga raportet e vzhgimit t dats 13.01.2014, rezulton se ka qen Ermal Hoxha q i ka marr dy shtetasit kolumbian nga magazina n Elbasan dhe i ka uar n Tiran, ku dhe grupi i kishte gjetur banesn pr strehim.

  Ermal Hoxha, mngjesin e dats 14.01.2015, komunikon me nj person tjetr n mnyr q t mundsonte transportimin e dy personave pr n Elbasan. Nga bisedat del q personat duhet t’i vente t’i merrte Kelmendi. Dhe n fakt, nga raportet e vzhgimit, rezulton se n orn 10:30, Kelmendi ka hyr ambientet e magazins me mjetin e tij nga ku kan dal edhe dy persona t veshur me t zeza q ishin shtetasit kolumbian Cesar Avila dhe Walther Moren Moreno.

  sht pr t’u theksuar se gjat vzhgimit n datn 14.01.2015, Ilir Hyseni, Arjan Dalipi dhe Gentian Gjonaj jan par duke derdhur n pjesn e pasme t objektit prmbajtjen e disa kovave blu, ka tregon pjesmarrjen e tyre aktive n procesin laboratorik. N lidhje me shtetasit kolumbian, dyshohet se ata ishin personat q kishin njohurit e duhura pr transformimin e lnds baz q dyshohet se ka prmbajtje kokaine n produktin final.

  Kapja e grupit
  N kto kushte, duke par mnyrn se si kta persona vepronin, policia gjyqsore ndrhyri n kushte e flagrancs duke ushtruar nj kontroll n magazin. N momentin e ndrhyrjes, aty u gjetn Arjan Dalipi, Ilir Hyseni, Gentian Gjonaj, Cesar Avila dhe Walther Moren Moreno, t cilt u arrestuan n flagranc, pasi n ambientin e kontrolluar u zbulua nj laborator pr prodhimin e prpunimin e lndve narkotike.

  Nga kontrolli dhe kqyrja e vendit t ngjarjes, rezulton se magazina shrbente pr t fshehur nj laborator pr transforminin dhe prpunimin e substancave q kishin prmbajtje kokaine, t cilat pas kalimit n procese kimike prmes ndrhyrjes s prekursorve dhe substancave t tjera kimike, dilnin n nj produkt prfundimtar q ishte lnda narkotike e dyshuar si kokain e gatshme pr t’u hedhur n treg.

  Sekuestrimet
  N magazin, u sekuestrua n nj peshore nj sasi prej 436 gr e cila ka karakteristikat e kokains. Gjithashtu, t futura n qese apo thas, u sekuestrua edhe nj sasi tjetr lnde pluhur me ngjyr t bardh, t prshkruara n detaje n kqyren e magazins.

  Gjithashtu, u sekuestrua e futur n tre thas nj sasi me pluhur t kuqerremt. I njjti pluhur u gjend edhe n 30 qese plasmasi. N fui apo en t ndryshme u gjetn edhe sasi t lnds kimike n gjndje t lngshme apo tretsira, t cilat dyshohet se prdoreshin pr procesin e prpunimit t substancs baz ku ndodhej kokaina. Gjithashtu, u sekuestruan edhe shum pajisje t cilat prdoreshin n procesin e prpunimit si furra me mikroval n pjatat e t cilave kishte mbetje pluhuri t bardh q dyshohet si kokain, pres, lavatrie, boiler, termometra, doreza plastike, provza, bidona me mbishkrime lndsh acide, sob gazi etj.

  N vijim t kontrollit, n magazin u sekuestrua edhe nj automatik model 56, si dhe 70 cop fishek 7,62 mm dhe nj krhr automatiku me 19 fishek.N vijim t operacionit policia ka arrestuar n flagranc shtetasin Sajmir Batku, t cilit iu sekuestruan n automjetin e tij “Jeep” me targ TR xxxxT, 19,416kg lnd narkotike q dyshohet si kokain, e futur n 18 pako n form paralelopipedi. N makin iu gjetn gjithashtu edhe nj pistolet dhe nj kuti me 50 fishek 50 mm. Ktij shtetasi iu sekuestruan edhe 322 010 euro dhe 293 000 lek. N flagranc u arrestua edhe shtetasi Kelmend Dalipi, Ermal Hoxha u kap n Durrs, nuk ju gjet asnj gj e kundraligjshme.

  T arrestuar
  Ilir Hyseni
  Gentian Gjonaj
  Kelmend Dalipi
  Arjan Dalipi
  Sajmir Batku
  Ermal Hoxha
  Kastriot Imeri
  Cesar Avila
  Walther Moreno

  Shqiptarja

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •