Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Shoqria dhe njerzia n kohn q jetojm sht e marrosur pas fjals "sukses". T gjith duan t jen "njerz t sukseshm". T gjith e dgjojm kt fjal t prsritet e riprsritet kudo dhe m lindi natyrshm pyetja:

  - far do t thot t jesh njeri i suksesshm?

  Q t'i japsh prgjigje ksaj pyetje, secili prej nesh mund t'i duhet ti japi prgjigje edhe ktyre pyetjeve t tjera:

  - far sht "suksesi"?
  - Cili sht metri q duhet t prdorim pr t matur shkalln e suksesit t njezrve?
  - A mund t prdorim t njjtin metr mats pr suksesin pr t gjith?

  Do t jet tepr interesante t lexojm perspektivat e ndryshme t antarve t forumit mbi kt shtje.

  Albo

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 21 postime

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Tem e qlluar dhe shum aktuale. Prpara se t nisim t debatojm pr tematikn e mposhtme, fillimisht t sqarohemi se termi "sukses" domosdoshmrish t analizohet sipas disa parametrave baz, t cilt mund t jen: familja, rrethi shoqror, edukimi, mentaliteti, gjendja politike, gjendja ekonomike-financiare apo mosha e pritjet e individit etj. Nse prgjat analizs son nuk i marrim parasysh kto parametra, vshtir se mund t definojm fjaln "sukses".

  M posht do t tentojm t japim qndrimet pr fjaln "sukses" pr rrethanat e mentalitetit shqiptar, pr nj familje me pritje mesatare t edukuar/arsimuar dhe me t ardhura solide:

  "Suksesi" sht mbiemr apo atribut q ju dedikohet njerzve t cilt prgjat nj cikli t caktuar kohor arrijn t ken nj arritje/ngritje t konsiderueshme n disa fusha primare t jets, si psh: prfundim t studimeve dhe punsimin adekuat; krijimin e familjes (martes + fmij); ndrtimin e nj shtpie apo blerjen e nj apartamenti; pjesmarrje aktive n jetn publike (marrja me politik, pjesmarrje n sektor civil, marrja me biznes etj). Kur nj njeri pr rrethanat tona arrin kto, mund t konsiderohet se ka arritur sukses apo t paktn ky sht perceptimi shoqror nisur nga prvoja e prditshme q hasim e dgjojm n vazhdimsi.

  Njsi matse t unifikuar apo metr pr matjen e suksesit nuk ka pasur asnjher dhe nuk do t ket kurr, ngaq gjithka ndryshon nga pritjet e njeriut, rrethanat kohore, statusin n shoqri apo edhe ambiciet individuale. Nuk mund t kemi nj metr t njjt pr nj t ri shqiptar q ambicie kryesore ka punsimin dhe mirqenien sociale t familjes s tij, n krahasim me djalin e nj sheiku arab q ambicie kryesore ka blerjen e sa m shum villave luksoze n Zvicr apo t porosis Mercedesa t qndisur me diamante apo ambiciet e nj t riu afrikan q si sukses jetik do t kishte emigrimin n vendet e zhvilluara n krkim t nj jetese m t mir. Ky krahasim dshmon brutalisht se 1 M nuk ka 100 CM pr t gjith njerzit.

  Por, ka e konsideroj sukses un pr nj individ, n mnyr m t prgjithsuar: shkollimin, punsimin adekuat, krijimin e familjes, sigurimin e kushteve pr banim/jetes dhe kontributin e prgjithshm pr shoqrin. Nse nj individ arrin t'i bj kto gjera me forcat e tij, sipas meje pr do shoqri sa do qoft moderne (apo e prapambetur) t jet ajo - ky sht SUKSES!
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. Anetart m posht kan falenderuar Davius pr postimin:

  Albo (16-09-2015)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-09-2015
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Mendoj se fjala sukses* ashtu si fjala dashuri* prej vitesh ka humbur gjithnje e me shume sensin e saj.
  Ashtu si dashuria* ngaterrohet me terheqjen seksuale,
  suksesi* shpesh eshte i lidhur me shumen e parave (dhe vetem me parate) qe individi zoteron.
  Kam lexuar nje citat te P. Coelho ku pak a shume e permblidhte suksesin* si mundesine e te fjeturit do mbremje me shpirtin ne paqe.

  Pjesa tjeter eshte shpesh e kendshme te jetohet, por efemere !

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-12-2003
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  984
  Faleminderit
  115
  47 falenderime n 45 postime

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Citim Postuar m par nga lellalola Lexo Postimin
  Mendoj se fjala sukses* ashtu si fjala dashuri* prej vitesh ka humbur gjithnje e me shume sensin e saj.
  Ashtu si dashuria* ngaterrohet me terheqjen seksuale,
  suksesi* shpesh eshte i lidhur me shumen e parave (dhe vetem me parate) qe individi zoteron.
  Kam lexuar nje citat te P. Coelho ku pak a shume e permblidhte suksesin* si mundesine e te fjeturit do mbremje me shpirtin ne paqe.

  Pjesa tjeter eshte shpesh e kendshme te jetohet, por efemere !
  Pikrisht , dashnia ska sens po s'pati terheqje seksuale.

  Ashtu dhe suksesi , po nuk arrite qe talentin ta konvertosh ne leke quhesh i deshtum.

  Problem tjeter sa je i zoti qe suksesin ta arrish me pun t'paster apo me pisllik. Kjo varet nga ndergjegja personale e cdo njeriu. Ka nga ato qe e bojn gjumin rehat edhe pse kan vjedh gjith dynjon.

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Te jesh vertet i suksesshem do te thote te jesh edhe i padukshem, ndryshe prezenca e rende, ne ringun e suksesit, te implikon!

 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-04-2005
  Postime
  40
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  une nuk dua te jem i suksesshem ,une dua te jem nje njeri i mire dhe i lumtur sepse nese jam i lumtur dhe i mire do jem edhe i suksesshem.

 8. Anetart m posht kan falenderuar ervini2005 pr postimin:

  murik (07-03-2016)

 9. #7
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Te jesh moderator. O tek temat e seksit ose tek temat fetare.

 10. #8
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,794
  Faleminderit
  192
  275 falenderime n 208 postime

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Shoqria dhe njerzia n kohn q jetojm sht e marrosur pas fjals "sukses". T gjith duan t jen "njerz t sukseshm". T gjith e dgjojm kt fjal t prsritet e riprsritet kudo dhe m lindi natyrshm pyetja:

  - far do t thot t jesh njeri i suksesshm?

  Q t'i japsh prgjigje ksaj pyetje, secili prej nesh mund t'i duhet ti japi prgjigje edhe ktyre pyetjeve t tjera:

  - far sht "suksesi"?
  - Cili sht metri q duhet t prdorim pr t matur shkalln e suksesit t njezrve?
  - A mund t prdorim t njjtin metr mats pr suksesin pr t gjith?

  Do t jet tepr interesante t lexojm perspektivat e ndryshme t antarve t forumit mbi kt shtje.

  Albo

  - Pyetjes se pare do i pergjigjem ne nje postim tjeter...

  - Metri" qe mat shkallen e suksesit esht numri i dashnoreve qe ke...

  - Ne Shqiperi per 99,99% te atyre qe kane sukses" i mat me metrin" e siperm...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 11. #9
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,794
  Faleminderit
  192
  275 falenderime n 208 postime

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Persa i perket pytjes se pare,

  Qe thoni ju, (qe s'thate gje...), un here pas here shkoj ne Shqipri per pune.
  Ne nje nga keto here, na duheshin disa krahe pune me shume.
  I them vllait te marre edhe Nojen (nje qe banon afer nesh, familjar, hallexhi).
  Qe thoni juve, Noja, sa here qe shkoja ne Shqipri, kur takoheshim me thoshte "ti je boss" (i suksesshem )

  Dita e pare e punes per kete projekt:
  - Ulem me vellan ne tavolin, dhe po mundoheshim te organizonim sa ma mire prodhimin ne menyre qe ta dorzonim punen ne kohen e kerkuar nga klienti. N'baze t'llogarive, i binte qe te punonim nga 15 ore/dite per nje jave.
  Ok dita e pare, ok dita e dyte, diten e trete iken dritat e partise per rreth 24 ore.
  Tani mbetej qe kto ore duhet te rikuperosheshin.
  Mblidhemi te gjithe, i njoftoj se per te dorzu punen ne kohe, duhet te punonim nga 8-mengjesit deri 02 te nates per 3 ditet e fundit.

  Qendrum si burrat, dhe punen e dorzum ne kohe!!


  Pas asaj eksperience, kemi pase nevoje prap per Nojen, por njher jam i smur, njehere kam ca pune..., e s'erdhi ma.
  Noja ohet nga gjumi nga ora 8/9, ban nje xhiro naper oborr me pulat, shef ato telenovelat me bashkshorten..., asht burr zotniii, kujt n'qafe si bjen...
  Kur takohemi, nuk me thote ma "ti je boss" (i suksesshem pra.. )


  Suksesi, me fjale te tjera, esht fruti i punes.

  Keshtu e mendoj une.

  Ndersa ne nje postim tjeter, do ju sjell dika qe me ka tregu im ate, i shkon shum pershtat pyetjes se Albos.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 12. #10
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,794
  Faleminderit
  192
  275 falenderime n 208 postime

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Shpresoj te sjell sa me sakte ate qe im ate me ka pas treguar.

  Zoti, dergonte ne toke engjejt ne formen e njeriut, per te marr vesh nga afer se si ecen njerzimi, fare hallesh kane, fare mendojne etc.

  Nje nga engjetjt ishte Hazreti.
  Nje nga kto dite Hazreti, del ne nje katund, ishte koha kur mbillej misri.
  Te gjithe neper ara, duke punuar token e duke hedhur faren e misrit.

  Duke ecur rruges Hazreti sheh nje fshatar qe po hidhte faren e misrit siper tokes se pa punuar.
  Hazreti, I habitur, pasi e pershendet ket fshatarin, e pyet sesi pret te mbije fara pa punuar token fare, por fshatari thot "he se Zoti do e bej mire!".

  Diku me pertej, shef nje fshatar tjeter qe po e punonte token per se dyti.
  Prap i habitur, Hazreti pershendet fshatarin dhe e pyet se pse po e punonte token per se dyti, fshatari i pergjigjet "e punoj dy here se e dua misrin me dy kallinj".


  Kthehet Hazreti ne darke tek Zoti, dhe i tregon per te dy fshataret.
  Ne fund Hazreti pyet Zotin, se kishte ndermend te bente me fshatarin e pare, ate qe hidhte faren siper tokes te pa-punuar. Zoti i thote qe derisa i i kishte permendur emrin, pa prodhim nuk do e linte...
  Pastaj Hazreti e pyet Zotin edhe per fshatarin qe e punonte token dy here dhe qe donte misrin me dy kallinj. Zoti i pergjigjet "Me dy kallinj do ja jap, s'mund ti ha hakun"
  Ndryshuar pr her t fundit nga skender76 : 04-03-2016 m 15:41
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 13. #11
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,235
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Nse do t dallosh n jet, t kaprcesh nivelin e ambjentit shoqror n t cilin je burgosur aktualisht, t dominosh t tjert n vend q t jesh shrbtor i prjetshm, mbi t gjitha vendose veten mbi tjetrin. Vlersoje veten m shum se t gjith, syno t bhesh nj nga njerzit m t mdhenj t kohs tnde, prfytyro veten vazhdimisht n nj post komandues. Pozicioni q ti do t arrish t fitosh n shoqri sht ai q ti ndjen, deri n kohn q do mundesh e do duash ta arrish. Duke menduar shum e n mnyr t pandrprer pr energjin, ka mundsi t bhesh energjik; duke menduar n mnyr t palodhur pr bukurin, ti brumos nj mentalitet dhe nj temperament prej artisti; duke menduar me bindje t thell dhe me entuziazm t paprmbajtur pr ambicien, ti bhesh i aft t prfaqsosh n rrethin e hiearkive m t larta shoqrore nj pjes n planin e par. Nse mendimi yt dominues sht “t arrish sukses”, t gjith prbrsit e personalitetit tnd, t inteligjencs tnde, t instiktit tnd do t ndikojn drejt ktij mendimi, do t’i nnshtrohen me mblsi, do ta forcojn me ndihmn e energjive t tyre t shumfishuara e do t marrin nga ai nj gjurm t vetme. Ti do t bhesh n kt mnyr tipi ideal i njeriut t prirur pr sukses: i vendosur, agresiv, e i pathyeshm.
  Silence is golden.

 14. #12
  i/e regjistruar Maska e Selena1
  Antarsuar
  24-02-2016
  Postime
  50
  Faleminderit
  7
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Suksesi ... iluzioni qe na shtyn deri ne fund te jetes per te arritur cdo gje qe nuk e dime perse e duam

 15. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Te jesh i suksesshem dmth te genjesh veten dhe te mos besh si derr, vetekenaqesh!!!!

 16. #14
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,794
  Faleminderit
  192
  275 falenderime n 208 postime

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Nse do t dallosh n jet, t kaprcesh nivelin e ambjentit shoqror n t cilin je burgosur aktualisht, t dominosh t tjert n vend q t jesh shrbtor i prjetshm, mbi t gjitha vendose veten mbi tjetrin. Vlersoje veten m shum se t gjith, syno t bhesh nj nga njerzit m t mdhenj t kohs tnde, prfytyro veten vazhdimisht n nj post komandues. Pozicioni q ti do t arrish t fitosh n shoqri sht ai q ti ndjen, deri n kohn q do mundesh e do duash ta arrish. Duke menduar shum e n mnyr t pandrprer pr energjin, ka mundsi t bhesh energjik; duke menduar n mnyr t palodhur pr bukurin, ti brumos nj mentalitet dhe nj temperament prej artisti; duke menduar me bindje t thell dhe me entuziazm t paprmbajtur pr ambicien, ti bhesh i aft t prfaqsosh n rrethin e hiearkive m t larta shoqrore nj pjes n planin e par. Nse mendimi yt dominues sht “t arrish sukses”, t gjith prbrsit e personalitetit tnd, t inteligjencs tnde, t instiktit tnd do t ndikojn drejt ktij mendimi, do t’i nnshtrohen me mblsi, do ta forcojn me ndihmn e energjive t tyre t shumfishuara e do t marrin nga ai nj gjurm t vetme. Ti do t bhesh n kt mnyr tipi ideal i njeriut t prirur pr sukses: i vendosur, agresiv, e i pathyeshm.
  Lazo,

  "Te dominosh, te nenshtrosh.." te mashtrosh...

  Shkalla e hierarkise ndertohet ne baze te cilesive/aftesive, e jo me dredhi..


  Sukses nuk esht t'jua fu.sesh te tjereve...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 17. #15
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,568
  Faleminderit
  43
  59 falenderime n 51 postime

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Te jesh Kryetar partie besoj se ke arrit max
  te meson vete puna aty se si te behesh i sukseshshem
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •