Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3

  far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Shoqria dhe njerzia n kohn q jetojm sht e marrosur pas fjals "sukses". T gjith duan t jen "njerz t sukseshm". T gjith e dgjojm kt fjal t prsritet e riprsritet kudo dhe m lindi natyrshm pyetja:

  - far do t thot t jesh njeri i suksesshm?

  Q t'i japsh prgjigje ksaj pyetje, secili prej nesh mund t'i duhet ti japi prgjigje edhe ktyre pyetjeve t tjera:

  - far sht "suksesi"?
  - Cili sht metri q duhet t prdorim pr t matur shkalln e suksesit t njezrve?
  - A mund t prdorim t njjtin metr mats pr suksesin pr t gjith?

  Do t jet tepr interesante t lexojm perspektivat e ndryshme t antarve t forumit mbi kt shtje.

  Albo

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Tem e qlluar dhe shum aktuale. Prpara se t nisim t debatojm pr tematikn e mposhtme, fillimisht t sqarohemi se termi "sukses" domosdoshmrish t analizohet sipas disa parametrave baz, t cilt mund t jen: familja, rrethi shoqror, edukimi, mentaliteti, gjendja politike, gjendja ekonomike-financiare apo mosha e pritjet e individit etj. Nse prgjat analizs son nuk i marrim parasysh kto parametra, vshtir se mund t definojm fjaln "sukses".

  M posht do t tentojm t japim qndrimet pr fjaln "sukses" pr rrethanat e mentalitetit shqiptar, pr nj familje me pritje mesatare t edukuar/arsimuar dhe me t ardhura solide:

  "Suksesi" sht mbiemr apo atribut q ju dedikohet njerzve t cilt prgjat nj cikli t caktuar kohor arrijn t ken nj arritje/ngritje t konsiderueshme n disa fusha primare t jets, si psh: prfundim t studimeve dhe punsimin adekuat; krijimin e familjes (martes + fmij); ndrtimin e nj shtpie apo blerjen e nj apartamenti; pjesmarrje aktive n jetn publike (marrja me politik, pjesmarrje n sektor civil, marrja me biznes etj). Kur nj njeri pr rrethanat tona arrin kto, mund t konsiderohet se ka arritur sukses apo t paktn ky sht perceptimi shoqror nisur nga prvoja e prditshme q hasim e dgjojm n vazhdimsi.

  Njsi matse t unifikuar apo metr pr matjen e suksesit nuk ka pasur asnjher dhe nuk do t ket kurr, ngaq gjithka ndryshon nga pritjet e njeriut, rrethanat kohore, statusin n shoqri apo edhe ambiciet individuale. Nuk mund t kemi nj metr t njjt pr nj t ri shqiptar q ambicie kryesore ka punsimin dhe mirqenien sociale t familjes s tij, n krahasim me djalin e nj sheiku arab q ambicie kryesore ka blerjen e sa m shum villave luksoze n Zvicr apo t porosis Mercedesa t qndisur me diamante apo ambiciet e nj t riu afrikan q si sukses jetik do t kishte emigrimin n vendet e zhvilluara n krkim t nj jetese m t mir. Ky krahasim dshmon brutalisht se 1 M nuk ka 100 CM pr t gjith njerzit.

  Por, ka e konsideroj sukses un pr nj individ, n mnyr m t prgjithsuar: shkollimin, punsimin adekuat, krijimin e familjes, sigurimin e kushteve pr banim/jetes dhe kontributin e prgjithshm pr shoqrin. Nse nj individ arrin t'i bj kto gjera me forcat e tij, sipas meje pr do shoqri sa do qoft moderne (apo e prapambetur) t jet ajo - ky sht SUKSES!
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. Anetart m posht kan falenderuar Davius pr postimin:

  Albo (16-09-2015)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-09-2015
  Postime
  44

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Mendoj se fjala sukses* ashtu si fjala dashuri* prej vitesh ka humbur gjithnje e me shume sensin e saj.
  Ashtu si dashuria* ngaterrohet me terheqjen seksuale,
  suksesi* shpesh eshte i lidhur me shumen e parave (dhe vetem me parate) qe individi zoteron.
  Kam lexuar nje citat te P. Coelho ku pak a shume e permblidhte suksesin* si mundesine e te fjeturit do mbremje me shpirtin ne paqe.

  Pjesa tjeter eshte shpesh e kendshme te jetohet, por efemere !

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-12-2003
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  979

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Citim Postuar m par nga lellalola Lexo Postimin
  Mendoj se fjala sukses* ashtu si fjala dashuri* prej vitesh ka humbur gjithnje e me shume sensin e saj.
  Ashtu si dashuria* ngaterrohet me terheqjen seksuale,
  suksesi* shpesh eshte i lidhur me shumen e parave (dhe vetem me parate) qe individi zoteron.
  Kam lexuar nje citat te P. Coelho ku pak a shume e permblidhte suksesin* si mundesine e te fjeturit do mbremje me shpirtin ne paqe.

  Pjesa tjeter eshte shpesh e kendshme te jetohet, por efemere !
  Pikrisht , dashnia ska sens po s'pati terheqje seksuale.

  Ashtu dhe suksesi , po nuk arrite qe talentin ta konvertosh ne leke quhesh i deshtum.

  Problem tjeter sa je i zoti qe suksesin ta arrish me pun t'paster apo me pisllik. Kjo varet nga ndergjegja personale e cdo njeriu. Ka nga ato qe e bojn gjumin rehat edhe pse kan vjedh gjith dynjon.

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Te jesh vertet i suksesshem do te thote te jesh edhe i padukshem, ndryshe prezenca e rende, ne ringun e suksesit, te implikon!

 7. #6

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  une nuk dua te jem i suksesshem ,une dua te jem nje njeri i mire dhe i lumtur sepse nese jam i lumtur dhe i mire do jem edhe i suksesshem.

 8. Anetart m posht kan falenderuar ervini2005 pr postimin:

  murik (07-03-2016)

 9. #7

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Te jesh moderator. O tek temat e seksit ose tek temat fetare.

 10. #8
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,767

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Shoqria dhe njerzia n kohn q jetojm sht e marrosur pas fjals "sukses". T gjith duan t jen "njerz t sukseshm". T gjith e dgjojm kt fjal t prsritet e riprsritet kudo dhe m lindi natyrshm pyetja:

  - far do t thot t jesh njeri i suksesshm?

  Q t'i japsh prgjigje ksaj pyetje, secili prej nesh mund t'i duhet ti japi prgjigje edhe ktyre pyetjeve t tjera:

  - far sht "suksesi"?
  - Cili sht metri q duhet t prdorim pr t matur shkalln e suksesit t njezrve?
  - A mund t prdorim t njjtin metr mats pr suksesin pr t gjith?

  Do t jet tepr interesante t lexojm perspektivat e ndryshme t antarve t forumit mbi kt shtje.

  Albo

  - Pyetjes se pare do i pergjigjem ne nje postim tjeter...

  - Metri" qe mat shkallen e suksesit esht numri i dashnoreve qe ke...

  - Ne Shqiperi per 99,99% te atyre qe kane sukses" i mat me metrin" e siperm...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 11. #9
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,767

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Persa i perket pytjes se pare,

  Qe thoni ju, (qe s'thate gje...), un here pas here shkoj ne Shqipri per pune.
  Ne nje nga keto here, na duheshin disa krahe pune me shume.
  I them vllait te marre edhe Nojen (nje qe banon afer nesh, familjar, hallexhi).
  Qe thoni juve, Noja, sa here qe shkoja ne Shqipri, kur takoheshim me thoshte "ti je boss" (i suksesshem )

  Dita e pare e punes per kete projekt:
  - Ulem me vellan ne tavolin, dhe po mundoheshim te organizonim sa ma mire prodhimin ne menyre qe ta dorzonim punen ne kohen e kerkuar nga klienti. N'baze t'llogarive, i binte qe te punonim nga 15 ore/dite per nje jave.
  Ok dita e pare, ok dita e dyte, diten e trete iken dritat e partise per rreth 24 ore.
  Tani mbetej qe kto ore duhet te rikuperosheshin.
  Mblidhemi te gjithe, i njoftoj se per te dorzu punen ne kohe, duhet te punonim nga 8-mengjesit deri 02 te nates per 3 ditet e fundit.

  Qendrum si burrat, dhe punen e dorzum ne kohe!!


  Pas asaj eksperience, kemi pase nevoje prap per Nojen, por njher jam i smur, njehere kam ca pune..., e s'erdhi ma.
  Noja ohet nga gjumi nga ora 8/9, ban nje xhiro naper oborr me pulat, shef ato telenovelat me bashkshorten..., asht burr zotniii, kujt n'qafe si bjen...
  Kur takohemi, nuk me thote ma "ti je boss" (i suksesshem pra.. )


  Suksesi, me fjale te tjera, esht fruti i punes.

  Keshtu e mendoj une.

  Ndersa ne nje postim tjeter, do ju sjell dika qe me ka tregu im ate, i shkon shum pershtat pyetjes se Albos.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 12. #10
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,767

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Shpresoj te sjell sa me sakte ate qe im ate me ka pas treguar.

  Zoti, dergonte ne toke engjejt ne formen e njeriut, per te marr vesh nga afer se si ecen njerzimi, fare hallesh kane, fare mendojne etc.

  Nje nga engjetjt ishte Hazreti.
  Nje nga kto dite Hazreti, del ne nje katund, ishte koha kur mbillej misri.
  Te gjithe neper ara, duke punuar token e duke hedhur faren e misrit.

  Duke ecur rruges Hazreti sheh nje fshatar qe po hidhte faren e misrit siper tokes se pa punuar.
  Hazreti, I habitur, pasi e pershendet ket fshatarin, e pyet sesi pret te mbije fara pa punuar token fare, por fshatari thot "he se Zoti do e bej mire!".

  Diku me pertej, shef nje fshatar tjeter qe po e punonte token per se dyti.
  Prap i habitur, Hazreti pershendet fshatarin dhe e pyet se pse po e punonte token per se dyti, fshatari i pergjigjet "e punoj dy here se e dua misrin me dy kallinj".


  Kthehet Hazreti ne darke tek Zoti, dhe i tregon per te dy fshataret.
  Ne fund Hazreti pyet Zotin, se kishte ndermend te bente me fshatarin e pare, ate qe hidhte faren siper tokes te pa-punuar. Zoti i thote qe derisa i i kishte permendur emrin, pa prodhim nuk do e linte...
  Pastaj Hazreti e pyet Zotin edhe per fshatarin qe e punonte token dy here dhe qe donte misrin me dy kallinj. Zoti i pergjigjet "Me dy kallinj do ja jap, s'mund ti ha hakun"
  Ndryshuar pr her t fundit nga skender76 : 04-03-2016 m 15:41
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 13. #11
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,683
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Nse do t dallosh n jet, t kaprcesh nivelin e ambjentit shoqror n t cilin je burgosur aktualisht, t dominosh t tjert n vend q t jesh shrbtor i prjetshm, mbi t gjitha vendose veten mbi tjetrin. Vlersoje veten m shum se t gjith, syno t bhesh nj nga njerzit m t mdhenj t kohs tnde, prfytyro veten vazhdimisht n nj post komandues. Pozicioni q ti do t arrish t fitosh n shoqri sht ai q ti ndjen, deri n kohn q do mundesh e do duash ta arrish. Duke menduar shum e n mnyr t pandrprer pr energjin, ka mundsi t bhesh energjik; duke menduar n mnyr t palodhur pr bukurin, ti brumos nj mentalitet dhe nj temperament prej artisti; duke menduar me bindje t thell dhe me entuziazm t paprmbajtur pr ambicien, ti bhesh i aft t prfaqsosh n rrethin e hiearkive m t larta shoqrore nj pjes n planin e par. Nse mendimi yt dominues sht “t arrish sukses”, t gjith prbrsit e personalitetit tnd, t inteligjencs tnde, t instiktit tnd do t ndikojn drejt ktij mendimi, do t’i nnshtrohen me mblsi, do ta forcojn me ndihmn e energjive t tyre t shumfishuara e do t marrin nga ai nj gjurm t vetme. Ti do t bhesh n kt mnyr tipi ideal i njeriut t prirur pr sukses: i vendosur, agresiv, e i pathyeshm.

 14. #12

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Suksesi ... iluzioni qe na shtyn deri ne fund te jetes per te arritur cdo gje qe nuk e dime perse e duam

 15. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Te jesh i suksesshem dmth te genjesh veten dhe te mos besh si derr, vetekenaqesh!!!!

 16. #14
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,767

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Nse do t dallosh n jet, t kaprcesh nivelin e ambjentit shoqror n t cilin je burgosur aktualisht, t dominosh t tjert n vend q t jesh shrbtor i prjetshm, mbi t gjitha vendose veten mbi tjetrin. Vlersoje veten m shum se t gjith, syno t bhesh nj nga njerzit m t mdhenj t kohs tnde, prfytyro veten vazhdimisht n nj post komandues. Pozicioni q ti do t arrish t fitosh n shoqri sht ai q ti ndjen, deri n kohn q do mundesh e do duash ta arrish. Duke menduar shum e n mnyr t pandrprer pr energjin, ka mundsi t bhesh energjik; duke menduar n mnyr t palodhur pr bukurin, ti brumos nj mentalitet dhe nj temperament prej artisti; duke menduar me bindje t thell dhe me entuziazm t paprmbajtur pr ambicien, ti bhesh i aft t prfaqsosh n rrethin e hiearkive m t larta shoqrore nj pjes n planin e par. Nse mendimi yt dominues sht “t arrish sukses”, t gjith prbrsit e personalitetit tnd, t inteligjencs tnde, t instiktit tnd do t ndikojn drejt ktij mendimi, do t’i nnshtrohen me mblsi, do ta forcojn me ndihmn e energjive t tyre t shumfishuara e do t marrin nga ai nj gjurm t vetme. Ti do t bhesh n kt mnyr tipi ideal i njeriut t prirur pr sukses: i vendosur, agresiv, e i pathyeshm.
  Lazo,

  "Te dominosh, te nenshtrosh.." te mashtrosh...

  Shkalla e hierarkise ndertohet ne baze te cilesive/aftesive, e jo me dredhi..


  Sukses nuk esht t'jua fu.sesh te tjereve...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 17. #15
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,540

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Te jesh Kryetar partie besoj se ke arrit max
  te meson vete puna aty se si te behesh i sukseshshem
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 18. #16
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,683
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  REPOST

  "Pune, pune nate e dite qe te shohim pakez drite"

 19. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Pergjigjia me e thjeshte e kesaj pyetje qe vjen ne mendje, eshte pergjigjia qe bota i jep kesaj pyetjeje me te cilen ne perballemi perdite. Bota vlereson mbi gjithcka pasurine dhe famen. Sa me shume para a pasuri te kesh dhe sa me shume njerez ne bote te te njohin ty dhe emrin tend, aq me i suksesshem je!

  Njeriu jeton ne kete bote dhe perballet me kete realitet. Por njeriu i shkrete, nuk duhet te perballet vetem me boten, duhet te perballet edhe me vdekjen. Secili prej nesh do te vdesi nje dite. Shume prej nesh mendojme se vdekja eshte fundi i jetes, sic e njeh bota. Dhe vdekja eshte nje problem i jashtezakonshem, sidomos per ata njerezit e suksesshem sipas botes. Si ai pasaniku me i madh i botes, si ai njeriu me varfanjak ne bote, do te vdesin nje dite. Si ai njeriu me famemadh ne bote si ai njeriu qe jeton fillikat mes kafshesh te egera ne maje te nje mali, do te vdesin nje dite.

  Bota nuk do qe ti te mendosh per vdekjen. Vdekja duhet te jete tabu. Bota kerkon te te imponoje ty monopolin mbi jeten. Bota te fryn ty ne vesh: jeta fillon me lindjen e mbaron me vdekjen. Kjo eshte jeta jote. Njerezit e urte do te vene re se bota vete nuk vdes, njerezit vdesin. Dhe kjo i shtyn njerezit ti bejne ate pyetjen e rendesishme vetvetes:

  - Cfare eshte gjeja me e rendesishme, me e shenjte, ne jeten time?

  Vetem duke iu pergjigjur kesaj pyetjeve me pare, do te mund ti japesh pergjigje pyetjes mbi suksesin. Ne fillim duhet te njohesh prioritetet e jetes tende, para se te matesh suksesin apo deshtimin e realizimit te ketyre prioriteteve. Dhe secili prej nesh i jep pergjigje kesaj pyetjeje ne menyren e vete personale. Dhe pergjigjia mund edhe te ndryshoje me kohen. Ajo qe eshte e frikshme eshte qe shumica e njerezve ne kohen qe jetojme, as nuk e marrin mundimin te mendojne per keto gjera. Ia lene vendimarrjen mbi jeten e tyre, botes. Dhe ajo forca e padukshme pa fytyre qe e quajme "bota", eshte mese e lumtur ti marri keto vendime per ju.

  Kur Zoti e pyeti mbretin e Izraelit Solomon, "Cfare deshiron te te jap si dhurate?" Solomoni u mendua dhe i tha: "Me jep dhuraten e urtesise! Me bej te urte qe te mund te marr vendimet e duhura per popullin tim!" Nuk kerkoi para apo pasuri, nuk kerkoi as nje pallat mbreteror me te madh apo nje tempull, nuk kerkoi as pavdekesine. Kerkoi urtesine! Dhe gjithe brezat dhe gjithe popujt e botes me pas, do te perdorin edhe sot e kesaj dite shprehjen "I urte si Solomoni!"

  Suksesi ne jete per mua matet me shkallen e urtesise qe ne arrijme te fitojme mbi jeten. Mbi jeten, jo mbi boten. Bota eshte e vdekur, nuk ka jete. Ti si njeri ke jete. Urtesia mbi jeten fitohet duke jetuar dhe duke mesuar nga gabimet qe ne bejme ne jete. Gabime qe i bejme vete, apo gabime qe i bejne te tjeret rreth nesh. Dhe po ta mendosh thelle thelle, lakuriq vijme ne kete bote dhe kur ikim prej saj nuk marrim gje materiale dot me vete. Por urtesia e nje shpirti eshte pasuria e vetme shpirterore qe e kapercen pengesen e vdekjes.

  Kush eshte njeri i suksesshem?

  Ai qe ka urtesine e duhur per te zbuluar misterin e jetes se tij.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 03-01-2021 m 01:26

 20. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  skender76 (30-12-2020)

 21. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,767

  Pr: far do t thot "t jesh njeri i suksesshm"?

  Njeriu i suksesit eshte vetem ai person qe eshte i realizuar shpirterisht, te tjeret bredhin te pavetedijshem nga njeri rimisherim tek tjetri,dhe kur nuk bejne praktike shpirterore per tu bere te plote shpirterisht, largohen gjithnje e me shume nga thelbi suprem absolut ,ky eshte ferri i vertete,kjo e degradon personin dhe ben te shkoje ne degradim deri aty sa te zbrese me poshte se kafshet ne shkallen kozmike te evolucionit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •