Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet nė Bllog
  19

  Ndahet nga jeta aktori Aristotel Stefani

  Ndahet nga jeta Teli Stefani, aktori i batutės: “Tė lumtė Gjino” nė “Pėrrallė nga e Kaluara”

  Emri: teli-stefani-ok.jpg

Shikime: 2327

Madhėsia: 57.7 KB

  Ndahet nga jeta nė moshėn 84 vjeēare aktori Aristotel Stefani. Teli Stefani siē njihet ndryshe nga qytetarėt gjirokastritė, ndėrroi jetė ditėn e djeshme pas tre atakeve kardiake, nė banesėn e tij, nė lagjen “18 shtatori” nė qytetin e Gjirokastrės.
  Nė nderim tė tij sot u zhvilluan homazhe nė hollin e Teatrit “Zihni Sako” nga familjarė, miq, kolegė e banorė
  Teli Stefani, ka lindur nė fshatin Lliar tė Zagorisė nė Gjirokastėr. Ai ėshtė njė nga emrat mė tė spikatur tė kinemasė edhe teatrit shqiptar pėr rolet episodikė, me tė cilėt ka krijuar njė karrierė tė spikatur.
  Roli i tij episodik te “Pėrrallė nga e kaluara”, i skalitur edhe interpretuar plot mjeshtėri, mbahet edhe do tė ngelet gjatė nė kujtesėn e shqiptarėve.
  Teli Stefani e ka nisur rrugėn e artit me grupin amator tė klubit tė Kuēovės. Nė vitin 1956 ka kontribuar pėr ndėrtimin e Estradės Profesioniste tė Gjirokastrės. Kėtė kontribut e vazhdoi deri nė vitin 1966, ku njėkohėsisht punonte edhe si regjisor i trupės. Gjatė kėsaj periudhe ka qenė edhe drejtori i Shtėpisė sė Kulturės nė Gjirokastėr. Ai do tė mbahet mend pėr rolet e tij nė pjesėt: “14 vjeē dhėndėr”, “Fundi i botės”, “Pas vdekjes” nė rolin e Adfhamudit, “Shqetėsimet e Anės”, ku interpreton prof. Selckėn, “Djepi i shitur” etj.
  Ka qenė pjesėmarrės nė14 filma artistikė, nė tė cilėt shfaqet talenti dhe bie nė sy interpretimi i tij i bukur .
  “Ėshtė nder pėr mua, qė kam bashkėpunuar me Piro Manin, me Dhimitėr Anagnostin, Viktor Gjikėn”, ėshtė shprehur dikur ai. Gjithashtu ka qenė edhe pjesė e filmave: “Njeriu me top”, “Liri a vdekje”, “Koncert nė vitin 1936”, “Dritat e qytezės”, “Pėrrallė nga e kaluara”, “Kthimi i ushtrisė sė vdekur”, e shume role tė tjera.
  Nė vitin 1998 Teli Stefani do tė interpretojė edhe rolin e shėrbėtorit I cili do tė jetė edhe roli I tij I fundit, nė filmin “Dasma e Sakos”.

  ORA NEWS

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:

  SERAFIM DILO (13-01-2015)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,874
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Ndahet nga jeta aktori Aristotel Stefani

  Ngushellime familjes dhe aktoreve qe humben nje koleg!

 4. #3
  Prof. Dr. Kristal fare!
  Anėtarėsuar
  18-09-2012
  Vendndodhja
  Aziatik prej Hallit!
  Postime
  329

  Pėr: Ndahet nga jeta aktori Aristotel Stefani

  I lehte i qofte dheu! Na dhuroi aq shume kenaqesi ne kete jete aq shume humor!
  Faleminderit Aristotel!

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,938

  Pėr: Ndahet nga jeta aktori Aristotel Stefani

  RIP edhe doktor Adhamudhit :(
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •