Close

Rezultati i Sondazhit: A jeni dakort te behet karikature me te vdekurit e "Charlie Hebdo"

Votues
18. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Po

  6 33.33%
 • Jo

  12 66.67%
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 30 prej 30
 1. #21
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime

  Pėr: A jeni dakort te behet karikature me te vdekurit e "Charlie Hebdo"

  Po te thosha PO do isha hipokrit. Prandaj pergjigjia ime eshte JO ne kete rast.
  Tani le te shtrojme pyetjen e dyte induktive ne vijen llogjike:

  -Nese dikush do bente karikatura me te vdekurit e Charlie Hebdo, a do merrja kallashin e te shkoja ta vrisja duke uleritur rrugeve "In nomine Christi..." ???

  Sigurisht qe JO...

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Force-Intruder pėr postimin:

  Izadora (14-01-2015)

 3. #22
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: A jeni dakort te behet karikature me te vdekurit e "Charlie Hebdo"

  Kur flitet dhe nė FSH pėr lirin e fjalės tė vijnė zorrėt nė gojė !! Kėtu tė pėrjashtojnė thjeshtė se del fitimtarė nė njė debat ku ti ke 100% tė drejt
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Wordless pėr postimin:

  ATMAN (19-01-2015)

 5. #23
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  30
  Postime
  837
  Faleminderit
  43
  59 falenderime nė 52 postime

  Pėr: A jeni dakort te behet karikature me te vdekurit e "Charlie Hebdo"

  Ofendimi dhe fyerja te quhet liri e fjales dhe shprehjes se lire ! Zoti i udhezofte se aq shume jane degraduar njerezit sa qe udha ne oborr ju ka humbe !
  Nuk jane ne gjendje te mendojne se cka eshte e mire ! Ky eshte degjenerimi dhe arritja me primitive qe e mbrojne shetet diktaoriale-demokratike !

  Per ofenduesit dhe te pafete , ofendimi eshte e drejte ! Keto jane praimet fundamentale te demokracise lol
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ceni-1 : 14-01-2015 mė 16:32
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 6. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime

  Pėr: A jeni dakort te behet karikature me te vdekurit e "Charlie Hebdo"

  Citim Postuar mė parė nga shitesi Lexo Postimin
  Sa qenka lodh ky per te thene qe nuk eshte dakort per nje ligj qe mbron perdhosjen e figurave kombetare.
  Ta provojme ndryshe, me nje gjuhe qe mbase ti e kupton kesaj here shkurt dhe qarte:

  Ai qe vete e dhunon bustin e Gjergj Kastriotit qe ti do vesh ta zesh me shkelma e me grushta, si per te na treguar qe je patriot i madh, e ben kete gje nga injoranca. Ai nuk e di se kush eshte Gjergj Kastrioti. Ai nuk e di se perse nderohet dhe i eshte ngritur nje bust nga shqiptaret. Ti mund ta rrahesh e besh te vdekur sa te duash, do t'i mesosh mbase qe nuk duhet te perdhosi bustin, por nuk e meson dot me te rrahur qe te nderoje Gjergj Kastriotin. Ai meson te nderoje Gjergj Kastriotin, kur lexon apo degjon nga goja tende se kush ishte Gjergj Kastrioti.

  Njerezit e lire nuk perdorin dhunen per te zgjidhur mosmarveshjet e tyre, por diskutojne e negociojne per te arritur nje konsensus e mirekuptim. Dhe kur nuk arrijne kete mirekuptim dot pasi kane mendime te ndryshme, dalin e thone: hajde te biem dakord qe nuk mund te biem dot dakord per kete ceshtje. Por nuk i hane koken njeri-tjetrit dhe nuk shpallin armiq te perbetuar ne qiell e ne toke kedo qe nuk mendon si ata.

  Albo

 7. #25
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  18
  30 falenderime nė 26 postime

  Pėr: A jeni dakort te behet karikature me te vdekurit e "Charlie Hebdo"

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Ta provojme ndryshe, me nje gjuhe qe mbase ti e kupton kesaj here shkurt dhe qarte:

  Ai qe vete e dhunon bustin e Gjergj Kastriotit qe ti do vesh ta zesh me shkelma e me grushta, si per te na treguar qe je patriot i madh, e ben kete gje nga injoranca. Ai nuk e di se kush eshte Gjergj Kastrioti. Ai nuk e di se perse nderohet dhe i eshte ngritur nje bust nga shqiptaret. Ti mund ta rrahesh e besh te vdekur sa te duash, do t'i mesosh mbase qe nuk duhet te perdhosi bustin, por nuk e meson dot me te rrahur qe te nderoje Gjergj Kastriotin. Ai meson te nderoje Gjergj Kastriotin, kur lexon apo degjon nga goja tende se kush ishte Gjergj Kastrioti.

  Njerezit e lire nuk perdorin dhunen per te zgjidhur mosmarveshjet e tyre, por diskutojne e negociojne per te arritur nje konsensus e mirekuptim. Dhe kur nuk arrijne kete mirekuptim dot pasi kane mendime te ndryshme, dalin e thone: hajde te biem dakord qe nuk mund te biem dot dakord per kete ceshtje. Por nuk i hane koken njeri-tjetrit dhe nuk shpallin armiq te perbetuar ne qiell e ne toke kedo qe nuk mendon si ata.

  Albo
  O zotri shkurt e qarte.Ate turkun per sa kohe nuk ka ligj nuk e ndalon dot qe cdo mengjes te kaloj nga busti i Skenderbeut dhe ta fyej.Une them duhet ligj ti po me thua duhen negociata.Po flamuri a mbrohet me ligj?Liria e shprehjes ka kufij kjo dihet se ne toke banojme te gjith dhe e shohim cfar behet.
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 8. #26
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  18
  30 falenderime nė 26 postime

  Pėr: A jeni dakort te behet karikature me te vdekurit e "Charlie Hebdo"

  “Ekzistojnė kufijtė kur ėshtė nė pyetje liria e shprehjes, veēanėrisht kur ėshtė fjala pėr ofendimin apo pėrqeshjen e njė feje tjetėr”, ka thėnė Papa Franēesku duke komentuar sulmin ndaj revistės satirike "Charlie Hebdo" nė Paris, gjatė njė bisede me gazetarėt nė avionin nė udhėtimin pėr nė Filipine, transmeton Anadolu Agency (AA).

  Kreu i Vatikanit ka thėnė se liria e shprehjes nuk ėshtė vetėm e drejta themelore e njeriut, por edhe obligimi i shprehjes sė mendimit tė dikujt pėr tė mirėn e pėrbashkėt. Por, siē tha, ekzistojnė kufijtė.

  Si shembull ka marrė Albert Gasparrin, pėrgjegjės pėr organizimin e vizitave tė Papės, i cili qėndronte pranė tij. "Nėse miku im i mirė dr. Gasparri thotė ndonjė fjalė tė keqe pėr nėnėn time, atėherė ai duhet tė presė goditje. Kjo ėshtė normale. Nuk duhet tė provokoni. Nuk duhet tė ofendoni fenė e njerėzve tjerė. Nuk mund tė bėni shaka nė llogari tė fesė sė tė tjerėve", ka qenė ky mesazhi i dhėnė nga Papa Franēesku.
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 9. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime

  Pėr: A jeni dakort te behet karikature me te vdekurit e "Charlie Hebdo"

  Citim Postuar mė parė nga shitesi Lexo Postimin
  O zotri shkurt e qarte.Ate turkun per sa kohe nuk ka ligj nuk e ndalon dot qe cdo mengjes te kaloj nga busti i Skenderbeut dhe ta fyej.Une them duhet ligj ti po me thua duhen negociata.Po flamuri a mbrohet me ligj?Liria e shprehjes ka kufij kjo dihet se ne toke banojme te gjith dhe e shohim cfar behet.
  Nuk jemi duke diskutuar per nje akt rrugacerie. Per to ka ligje dhe e gjobit, denon ne gjykate, e ceshtja mori fund. Jemi duke diskutuar rastin, kur nje shqiptar del e shprehet: une nuk kam respekt per Gjergj Kastriotin sic ke ti! Te pelqen apo nuk te pelqen ty kjo gje, ajo eshte e drejta e tij ta shprehi. Cdo ligj qe do te fuste ne burg nje njeri vetem se shprehte nje mendim te lire qe bie ndesh me botekuptimin e shumices se shoqerise, do te ishte nje ligj anti-demokratik dhe anti-njerezor. Pasi eshte liria qe e ben njerine dhe jo njeriu lirine.

  Ligjet qe shoqerite nxjerrin, jane ligje konsensusi qe aprovohen ne menyre demokratike. Se cilat forma te lirise se shprehjes jane te demshme per shoqerine, e diktojne vete njerezit e lire te asaj shoqerie qe e hedhin ne vote, dhe nese shumica e shoqerise e aprovon, ligji hyn ne fuqi. Por ligjet ne fjale, si ligjet qe gjen ne Turqi, nuk jane ligje qe i ka nxjerre vete shoqeria, jane ligje qe i jane imponuar shoqerise si trashegimi e kultures osmane. Ashtu si ne komunizem, ligjin ne Shqiperi nuk e benin shqiptaret, e bente diktatori me njerezit e tij te besuar qe i sherbinin atij verberisht per te mbajtur nen terror nje popull te tere.

  Dhe gjeja tjeter qe duhet te kuptosh eshte qe ligjet qe shoqerite nxjerrin, nuk duhen kuptuar si "nuk ekziston liria pa kufij". Pasi as ligji nuk me pengon mua apo ty ta shkelim ate ligj duke i qendruar besnik lirise sone si njerez. Ka plot njerez qe protestojne e prishin rendin e qetesine publike, arrestohen e denohen ne gjykate, gjobiten apo bejne edhe dite burg. E bejne kete me vetedije dhe paramendim, pasi zgjedhin me mire gjoben e burgun, se sa kompromentimin e shprehjes se asaj qe mendojne e besojne si te drejte.

  Dhe te moskeqkuptohemi: une nuk jam per kthimin e shoqerise ne nje kopsht zoollogjik ku secili ben sic i do qejfi. Njeri ka nevoje per moralin e fituar nepermjet vetecensurimit, dhe ky eshte nje proces qe njerui e fiton ne familje, ne bankat e shkolles, ne shoqeri. Edhe te zgjedhesh te mos ofendosh profetin Muhamed apo Zotin Krisht, eshte nje forme e shprehjes se lirise. Nuk duhet kuptuar qe vetem ata qe shajne Muhamedin e Krishtin jane te lire e ne qe nuk e bejme kete gje nuk jemi te lire.

  Albo
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 15-01-2015 mė 23:03

 10. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-12-2014
  Postime
  27
  Faleminderit
  1
  3 falenderime nė 2 postime

  Pėr: A jeni dakort te behet karikature me te vdekurit e "Charlie Hebdo"

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Nuk jemi duke diskutuar per nje akt rrugacerie. Per to ka ligje dhe e gjobit, denon ne gjykate, e ceshtja mori fund. Jemi duke diskutuar rastin, kur nje shqiptar del e shprehet: une nuk kam respekt per Gjergj Kastriotin sic ke ti! Te pelqen apo nuk te pelqen ty kjo gje, ajo eshte e drejta e tij ta shprehi. Cdo ligj qe do te fuste ne burg nje njeri vetem se shprehte nje mendim te lire qe bie ndesh me botekuptimin e shumices se shoqerise, do te ishte nje ligj anti-demokratik dhe anti-njerezor. Pasi eshte liria qe e ben njerine dhe jo njeriu lirine.

  Ligjet qe shoqerite nxjerrin, jane ligje konsensusi qe aprovohen ne menyre demokratike. Se cilat forma te lirise se shprehjes jane te demshme per shoqerine, e diktojne vete njerezit e lire te asaj shoqerie qe e hedhin ne vote, dhe nese shumica e shoqerise e aprovon, ligji hyn ne fuqi. Por ligjet ne fjale, si ligjet qe gjen ne Turqi, nuk jane ligje qe i ka nxjerre vete shoqeria, jane ligje qe i jane imponuar shoqerise si trashegimi e kultures osmane. Ashtu si ne komunizem, ligjin ne Shqiperi nuk e benin shqiptaret, e bente diktatori me njerezit e tij te besuar qe i sherbinin atij verberisht per te mbajtur nen terror nje popull te tere.

  Dhe gjeja tjeter qe duhet te kuptosh eshte qe ligjet qe shoqerite nxjerrin, nuk duhen kuptuar si "nuk ekziston liria pa kufij". Pasi as ligji nuk me pengon mua apo ty ta shkelim ate ligj duke i qendruar besnik lirise sone si njerez. Ka plot njerez qe protestojne e prishin rendin e qetesine publike, arrestohen e denohen ne gjykate, gjobiten apo bejne edhe dite burg. E bejne kete me vetedije dhe paramendim, pasi zgjedhin me mire gjoben e burgun, se sa kompromentimin e shprehjes se asaj qe mendojne e besojne si te drejte.

  Dhe te moskeqkuptohemi: une nuk jam per kthimin e shoqerise ne nje kopsht zoollogjik ku secili ben sic i do qejfi. Njeri ka nevoje per moralin e fituar nepermjet vetecensurimit, dhe ky eshte nje proces qe njerui e fiton ne familje, ne bankat e shkolles, ne shoqeri. Edhe te zgjedhesh te mos ofendosh profetin Muhamed apo Zotin Krisht, eshte nje forme e shprehjes se lirise. Nuk duhet kuptuar qe vetem ata qe shajne Muhamedin e Krishtin jane te lire e ne qe nuk e bejme kete gje nuk jemi te lire.

  Albo
  PUSHTETI I FJALĖVE
  Nė njė auditor sociologjie, tė hapur pėr publikun e gjerė, oratori po trajtonte temėn interesante «Pushteti i Fjalėve». Natyrisht, jo tė gjithė dėgjuesit arrinin ta kuptonin si duhej ligjėratėn e tij. Ai po e vlerėsonte pushtetin e fjalėve si njė nga mė kryesorėt nė marrdhėniet ndėrnjerėzore. Si rregull, nė fund tė ligjėratės sė tij, profesori priste pyetje apo vėrejtje prej dėgjuesve. Njėri prej tė pranishmėve u shpreh:
  - Profesor, ju na e bėtė fjalėn si mbret tė jetės. Nuk mė duket e drejtė kjo. Le tė them unė sa herė tė dua «lumturi, lumturi, lumturi !», pėrsėri nuk bėhem dot mė i lumtur nga sa jam. Gjithashtu edhe sikur tė pėrsėris njėqind herė fjalėn «fakteqėsi, fatkeqėsi, fatkeqėsi!», nuk do tė ndihem mė pak i kėnaqur nga sa jam. Fjalėt mbeten fjalė dhe ato i merr era, thotė populli. Nuk kanė si tė kenė pushtet fjalėt.
  - Jeni vėrtet i bindur nė vetvete, zotėri, se fjalėt nuk kanė pushtet? e pyeti profesori buzagaz.
  - Jam aq i bindur, profesor, saqė po fillon tė mė bėjė pėr tė qeshur kėmbėngulja juaj nė tė kundėrtėn.
  - Lidhe gjuhėn, more idjot, qė nuk ditke ēfarė nxjerr nga ajo gojė e shkretė! i bėrtiti profesori me ton pėrēmues.
  - Unė idjot ? ulėriti dėgjuesi i acaruar, duke u ēuar nė kėmbė, spec i kuq nė fytyrė.
  - Jo, unė, - ia ktheu me nxitim profesori dhe shtoi: «Ju lutem pėrulėsisht tė mė falni pėr fyerjen qė ju bėra!».
  Tė pranishmit nė sallė filluan tė pėshpėrisnin me njėri-tjetrin tė habitur, ndėrsa personi i ofenduar i tha me sinqeritet:
  - Ju kam falur, profesor. - Tė gjithė njerėzit gabojnė; edhe ju njeri jeni.
  - Faleminderit pėr mirėsjelljen, - ia ktheu profesori. - Sigurisht tė gjithė njerėzit gabojnė, i nderuar, por unė nuk do t'ia lejoja kurrė vetes njė gabim kaq trashanik. Mirėpo nėpėrmjet gjestit tim tė pahijshėm, unė doja t'ju vėrtetoja konkretisht pushtetin e fjalėve: Mjaftuan vetėm disa fjalė tė dobėta nga ana ime, qė ju tė acaroheshit nė kulm me tė drejtė; pastaj mjaftuan disa fjalė tė tjera ndjese, qė ju tė bėheshit pėrsėri qengj. A nuk e kuptuat mė mirė tani leksionin tim «Pushteti i Fjalėve»?
  Tė pranishmit shpėrthyen nė tė qeshura e nė duartrokitje.
  Leksioni rezultoi sa praktik edhe i suksesshėm.

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar A.A pėr postimin:

  Albo (22-01-2015)

 12. #29
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: A jeni dakort te behet karikature me te vdekurit e "Charlie Hebdo"

  Citim Postuar mė parė nga shitesi Lexo Postimin
  Ne emer te lirise se shtypit jeni dakort te behet karikature me te vdekurit e "Charlie Hebdo"?
  Jo sikur qe nuk jam dakort qe te behet karikature me masakren mbi familjen Jasharaj ne Prekaz...
  Do te ishte imorale , kete mund ta bejne vetem disa myslimane dhe ateiste, pra talljen me viktimat e tyre.
  Destroyer of falsehood :)

 13. #30
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  18
  30 falenderime nė 26 postime

  Pėr: A jeni dakort te behet karikature me te vdekurit e "Charlie Hebdo"

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Nuk jemi duke diskutuar per nje akt rrugacerie. Per to ka ligje dhe e gjobit, denon ne gjykate, e ceshtja mori fund. Jemi duke diskutuar rastin, kur nje shqiptar del e shprehet: une nuk kam respekt per Gjergj Kastriotin sic ke ti! Te pelqen apo nuk te pelqen ty kjo gje, ajo eshte e drejta e tij ta shprehi. Cdo ligj qe do te fuste ne burg nje njeri vetem se shprehte nje mendim te lire qe bie ndesh me botekuptimin e shumices se shoqerise, do te ishte nje ligj anti-demokratik dhe anti-njerezor. Pasi eshte liria qe e ben njerine dhe jo njeriu lirine.

  Ligjet qe shoqerite nxjerrin, jane ligje konsensusi qe aprovohen ne menyre demokratike. Se cilat forma te lirise se shprehjes jane te demshme per shoqerine, e diktojne vete njerezit e lire te asaj shoqerie qe e hedhin ne vote, dhe nese shumica e shoqerise e aprovon, ligji hyn ne fuqi. Por ligjet ne fjale, si ligjet qe gjen ne Turqi, nuk jane ligje qe i ka nxjerre vete shoqeria, jane ligje qe i jane imponuar shoqerise si trashegimi e kultures osmane. Ashtu si ne komunizem, ligjin ne Shqiperi nuk e benin shqiptaret, e bente diktatori me njerezit e tij te besuar qe i sherbinin atij verberisht per te mbajtur nen terror nje popull te tere.

  Dhe gjeja tjeter qe duhet te kuptosh eshte qe ligjet qe shoqerite nxjerrin, nuk duhen kuptuar si "nuk ekziston liria pa kufij". Pasi as ligji nuk me pengon mua apo ty ta shkelim ate ligj duke i qendruar besnik lirise sone si njerez. Ka plot njerez qe protestojne e prishin rendin e qetesine publike, arrestohen e denohen ne gjykate, gjobiten apo bejne edhe dite burg. E bejne kete me vetedije dhe paramendim, pasi zgjedhin me mire gjoben e burgun, se sa kompromentimin e shprehjes se asaj qe mendojne e besojne si te drejte.

  Dhe te moskeqkuptohemi: une nuk jam per kthimin e shoqerise ne nje kopsht zoollogjik ku secili ben sic i do qejfi. Njeri ka nevoje per moralin e fituar nepermjet vetecensurimit, dhe ky eshte nje proces qe njerui e fiton ne familje, ne bankat e shkolles, ne shoqeri. Edhe te zgjedhesh te mos ofendosh profetin Muhamed apo Zotin Krisht, eshte nje forme e shprehjes se lirise. Nuk duhet kuptuar qe vetem ata qe shajne Muhamedin e Krishtin jane te lire e ne qe nuk e bejme kete gje nuk jemi te lire.

  Albo
  Pertej retorikes per demokracine ti beson tek vetcensurimi kurse une besoj te ligji dhe per rastin konkret te ligji qe i ndalon ata gjermane qe duan te dalin me foton e hitlerit neper duar ne rruget e Gjermanise.
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •