Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-12-2014
    Postime
    5

    Si te perdor JavaScript ?

    Pershendes te gjithe antaret e forumit dheJu uroj nje vit sa me te mbare dhe me suksese ne te gjitha fushat !
    Une jam antar I ri ne kete forum dhe me duket I mrekullueshem .
    Problemi Im eshte ky : SI MUND TE PERDOR JAVASCRIPT PER TE PROGRAMUAR NJE E-COMMERCE (SHITJE ONLINE) NJE FAQE SI AMAZON OSE EBAY ? DO IU LUTESHA TE GJITHE ANTAREVE TE FORUMIT TE ME NDIHMONIN .
    FALEMINDERIT

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Pėr: Si te perdor JavaScript ?

    Nje projekt/faqe e tille vetem nje pjes te saj ka ne javascript, pjesen qe eshte per "user interaction", ose client side me sakt.

    Nga pas (server side) ka gjuhe te tjera si p.sh ruby, php, java servlets etj, varet ca perdor secili. Gjithashtu duhen dhe aftesi ne database design (sidomos po flasim per relational databases si p.sh mysql, mariadb etj).

    Tani qe e shikoj prap pyetjen, "SI MUND TE PERDOR JAVASCRIPT PER TE PROGRAMUAR NJE E-COMMERCE", nuk e di mos valle do te perdoresh javascript dhe per server side? nuk them se eshte e pa mundur por sigurisht nuk eshte ide e mire.

    Personalisht javascript e quaj nje te keqe te nevojshme, nga halli e perdorim se nuk kemi alternativa. Na mungojn alternativat sepse jemi te varur nga browser-at e ndryshme (firefox, chrome etj), ate gjuh qe perdorin browser-at (javascript) ate do punojm.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-12-2014
    Postime
    5

    Pėr: Si te perdor JavaScript ?

    Po e kam pare qe cdo sit ka dy ane CLIENTSIDE qe me se shumti perdoretJavaScript dhe SERVERSIDE qe perdoret Java etj dhe une dicka te till dua te di si ta programoj ne keto gjuhe ?
    Une nuk do perdor JavaScript dhe per SERVERSIDE por nje gjuhe tjeter Java-n

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Pėr: Si te perdor JavaScript ?

    A njeh per ekzistence e "platformave" si ta them, te gatshme?

    P.sh drupal ose ruby on rails?

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-12-2014
    Postime
    5

    Pėr: Si te perdor JavaScript ?

    Po I njoh di edhe te tjera si SHOPIFY , MAGENTO , BIGCOMMERCE etj por nuk deshiroj te perdor ato deshiroj te krijoj dicka krejtsisht timen prandaj do doja ndihme . Si tia nis me programimin ?

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Pėr: Si te perdor JavaScript ?

    Rruge te veshtir do te marresh!

    Qe tja nisesh me programimin se pari te duhet compiler/interpreter i gjuhes qe te intereson. Per web programming nuk mjafton vetem kjo, te duhet nje web server dhe nje db server.

    Mendohu mir cilen gjuh do zgjedhesh, secila zgjidhje ka dhe te mira dhe te keqija. php ka shume te mira, eshte e lehte, por... ka dhe disa gjera shume negative si p.sh loosely typed.
    Nuk dua te te them cilen gjuhe te zgjedhesh, por mund te te them se me gjuh si p.sh python, te pakten, nuk do thuash neser "o c'mu desh"! as nuk do pendohesh qe zgjodhe python.

    E mira eshte te punosh me nje sistem profesional si p.sh linux per shume arsye. Duke punuar ne linux, do fitosh mjaft eksperienc mbi "db/web server configuration" kur neser do shkosh te besh upload projektin tend ne nje linux vps do e kesh te lehte.

    Nenkuptohet qe gjithcka mund te punohet localy, ne laptopin/desktopin tend, kur te jesh gati, vetem ateher, jep lekun per nje vps te vogel.

    Pasi te zgjedhesh ca gjuhe do dhe te instalosh ato qe te duhen (linux, db server, (web) apache server, compiler/interpreter, ide (p.sh net beans)) atehere, nisja me nje tutorial nga interneti ose akoma me mir me nje liber, pasi libri ka material te grumbulluar/perqendruar dhe te con diku te pakten.

    Por nuk mjafton vetem programmimi, eshte edhe relational db design, po ke veshtiresi me db design, mund te zgjedhesh nje schemaless db, si p.sh mongo, mongo eshte shume me e lehte se nje relational database, kerkon me pak dituri.

    Per fat te keq, nuk mbaron, ketu puna, edhe sikur te kesh mesuar mir programimin, as kjo nuk mjafton. Arsyeja eshte madhesia dhe kompleksiteti i projektit. Do jet shume e veshtire, pas nje far pike, te vazhdosh/zgjerosh/permirsosh punen! sepse do jet grumbulluar shume "source code", i cili per arsye se je fillestar, do ket mjaft mangesi ne organizimin e tij.

    Me kalimin e kohes, do shikosh qe njohja e programimit nuk eshte gjithcka, ceshtje se reusability, patterns etj do vijn ne siperfaqe. Per te zvogeluar keto probleme do rekomandoja, pasi te kesh fituar pak eksperienc ne programim, ti futesh nje MVC framework dhe ta mesosh shume mire.

    Nuk flas per vegla si puna e Drupal, drupal nuk eshte nje framework, por nje produkt e krijuar nga nje framework me nje qellim te caktuar.
    Pra sic e kupton mvc framework, eshte koncept me i gjer, si ta them, mvc framework shikoje si nje "parallelogram" kurse druapl shikoje si nje "katror", parallelogrami eshte koncept me i gjere, kurse katrori i percaktuar.

    Do rekomandoja django per python, po ndoqe rrugen e php-se ajo mvc framework qe ja vlen eshte yii.

    Sa do i fiksuar te jesh per te ber gjerat vet, do detyrohesh ne nje cast, te ndjekesh nje menyr projektimi/organizimi, mvc (framework) eshte jo e vetmja por nje rruge e vjeter, e provuar dhe e sigurte!

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-12-2014
    Postime
    11

    Pėr: Si te perdor JavaScript ?

    Citim Postuar mė parė nga javascript Lexo Postimin
    Pershendes te gjithe antaret e forumit dheJu uroj nje vit sa me te mbare dhe me suksese ne te gjitha fushat !
    Une jam antar I ri ne kete forum dhe me duket I mrekullueshem .
    Problemi Im eshte ky : SI MUND TE PERDOR JAVASCRIPT PER TE PROGRAMUAR NJE E-COMMERCE (SHITJE ONLINE) NJE FAQE SI AMAZON OSE EBAY ? DO IU LUTESHA TE GJITHE ANTAREVE TE FORUMIT TE ME NDIHMONIN .
    FALEMINDERIT
    Qe te fillosh te programosh, duhet te dish dicka rreth kesaj gjuhe, sepse nuk mund te nisesh direkt me programim pa ditur se cfare po ben. Per te filluar te kuptosh javascript do te te sugjeroja www.w3schools.com , tutoriale falas per javascript, te shoqeruara me shembuj te ndryshem.
    sic kane thene edhe te tjeret, javascript ze vetem nje pjese te programimit, ajo qe do te te duhet tjeter eshte PHP (eshte shume e perdorur ne ndertimin e nje webi te tille)
    Ndryshoni ngjyren e syve duke Perdorur Photoshop
    http://youtu.be/NyuHmsmaMTs

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •