I SHpetuar eshte nje nga fjalet me te rendesishme ne besimin kristian. Nese NUK je i shpetuar atehere je i humbur. Nuk ka nje rruge te mesme. Nje miku im me tha:- Une nuk jam me asnje fe, nuk e perfshije vehten time as andej as ketej, pra jam i paanshem. Perse valle duhet te gjykohem nga Perendia perderisa jam i papanshem? Kjo ishte pyetja e tij. Miku im (i thashe une), ti je i anshem ne paanshmerine tende, per kete ti do te gjykohesh se bashku me te gjithe ata qe jane te anshem ne paanshmerine e tyre. Problemi nuk eshte nese jemi te anshem apo te paanshem(perseri i bie te jesh i anshem), por problemi qendron ketu:- A je i shpetuar??? Kjo duhet te jete nje pyetje qe duhet te beje gjithsecili vetes se tij. Por lindin edhe shume pyetje te tjera, si:- C'fare eshte shpetimi, pse duhet te shpetohem, nga se duhet te shpetohem, perse me duhet te shpetohem , kush me shpeton, c'fare ndodh pasi shpetohesh, etj, etj. kjo eshte nje teme ku do te shikojme se ne c'fare pozite ndodhen Ateistet, Katoliket, Ortodokset, Muslimanet, Bektashijte, Protestantet, Budistet, etj perballe shpetimit dhe perballe Zotit.