Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 53 prej 53
 1. #41
  Larguar Maska e cunimartum
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  37
  Postime
  680
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  doja ta vazhdoja diskutimin me shembullin e "djallit" i cili po ashtu si xhinet eshte i krijuar nga zjarri pa tym
  (ka te beje me psikollogjine sepse c'do aspekt shkencor ka pjesen e vet psikologjike)

  Kurani per "djallin" citon:
  " 12. (All-llahu) Tha: "Ēka tė pengoi ty tė bėsh sexhde, kur Unė tė urdhėrova?" Ai (Iblisi) tha: "Unė jam mė i vlefshėm se ai, mė krijove mua nga zjarri, e atė e krijove nga balta!" (k.7 v.12)

  "... Ai ishte nga xhinėt..." (k.18 v.50)

  ". 120. Ai u premton atyre dhe i bėn tė shpresojnė, por djalli nuk premton tjetėr vetėm se mashtrim." (k.4 v.120)

  " 53. E pėr a bėrė atė (dyshim) qė djalli e hedh si sprovė pėr ata qė nė zemrat e tyre kanė dyshim (munafikėt) dhe pėr ata, qė i kanė tė zemrat e shtangėta." (k.22 v.53)


  Keto verse te Kuranit indikojne qe Iblisi ishte i krijuar nga e njejta energji si edhe xhinet. Ai eshte Kompozuar nga energjia sic jane kompozuar njerezit nga Materia ( kujto se ne Bing Bang mendohet qe energjia dhe materia jane bazat e universit)
  ndoshta duke paraqitur mundesine e nderveprimit te materies dhe energjise ai deklaroi " Do ti udheheq ata (njerezit) shtrember dhe do eksitoj ne ta deshira te keqia". Disa semundje te trupit shkatktohen nga krimba te padukshem. Ndoshta ne jeten shpirterore semundjet zemre (le ti quajme keshtu) shkaktohen nga djalli. Semundjet trupore sherohen nga mjekesia dhe ne disa raste nga rezatime elektromanjetike, keshtu qe semundjet e "shpirtit, zemres" sic u permend me siper mund te kurohen nepermjet Kuranit qe ne Kuran cilesohet si "Noor" dhe qe mund te kuptohet si energji rezatuese (perkthimi i fjales eshte drite e cila eshte e tille) Pra po ta shofesh shkencerisht s'ka asnje gje te cuditshme te kurosh semundje te tilla me ane te Kuranit. Eshte si puna e asaj qe ti pa bere asnje levizje fizike dhe kur degjon muzike (disa lloje) zemra fillon rreh shpejt, gjendja emocionale rritet dhe gjaku qarkullon shpejt. A nuk eshte i ngjashem me procesin e leximit te kuranit per te luftuar xhinet por ne aneen e kundert????
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga cunimartum : 01-05-2003 mė 15:01
  Fen e ke krejt personale. MEMEDHEUN E KEMI TE PERBASHKET.

 2. #42
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Anėtarėsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  43
  Postime
  787
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po mire Cunimartum, por ketu ka nje problem, sepse ti e di se une jam e krishtere, dhe si e tille, besoj vetem Biblen.

  Me fal qe po ta them po ato qe shkruhen ne Kuran per xhindet, per mua jane pak absurde.

  Keshtu qe te mos kemi kontradita me njeri- tjetrin le ti diskutojme si ngjarje dhe fakte qe kane ndodhur, dhe gjithsecili, le te thote ato qe di apo qe ka perjetuar.

  Sepse nuk mund ta besoj dot qe ka xhinde te mire sot, qe mund te bejne gjera te mira apo te adhurojne Zotin sic shkruan me lart.

  Personat qe jane me xhinde gjithmone vuajne nga ata.

  Miqesisht Abigail!
  Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

 3. #43
  Larguar Maska e cunimartum
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  37
  Postime
  680
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Abigail ti s'mund ta besosh po qe ja qe keshtu eshte
  gjithe ai shkrimi im eshte per sqarim dhe eshte shume i qarte dhe per me teper eshte shume i bindshem edhe nga ana shkencore per ata qe ju duken perralla punet e xhineve

  Pershendetje
  Fen e ke krejt personale. MEMEDHEUN E KEMI TE PERBASHKET.

 4. #44
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Hijet, xhindet dhe njerezit

  ??????????????

 5. #45
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Hijet, xhindet dhe njerezit

  Citim Postuar mė parė nga Akus Lexo Postimin
  Ok Abigal , meqe e hape kte teme vete , po dal aty ku sdesha te dilja. Sunriser shpresoj me gjith shpirt te mos keshe probleme me xhindet , por e verteta eshte se existojne !!!
  Magjia , per te cilen spekullohet aq shume behet me ane te xhindeve.Per xhindet ne fene Muslimane ka mjaft informacion.Ne Kur'an flitet per dy krijesat me inteligjence , njeriu dhe xhindet.Ne toke perparesii eshte dhene njeriut , ai eshte qenia me e dashur tek Zoti.
  Magjia i eshte mesuar njerezve nga disa engjej te cilet nuk ua mesonin askujt para se ti thonin se kjo ishte nje sprove per ta dhe nuk duhej ta praktikonin. Bashkepunimi i njeriut me xhindet njihet prej kohesh dhe perdoret per shume qellime nder te cilat me i perhapuri eshte magjia.
  Nuk duhet te shkojme shume larg per kete .Ne shqipri kemi me mijera raste te praktikimit te magjise , sidomos ne zonat me injorance te "tepruar".Nuk kam deshire te flas rreth procedurave qe ndjekin keta te ashtuquajtur magjistare per te bere ate qe bejne.Efektet jane mjaft te shemtuara.Njerezit ngacmohen nga xhindet , ne disa raste edhe abuzohen fizikisht ( kam pare raste qe jane perpelitur deri ne tavan )
  Magjia me e perdorur eshte ajo e ndarjes se burrit nga gruaja.Ne kte rast personit i shpifet partneri si pasoje e qendrimit te nje xhindi ne trup te tij .(xhindet mund te futen brenda personave si dhe mund te marrin pamjen e nje njeriu , imitojne zerin etj)
  Duke qene se ne shqipri ky fenomen eshte mjaft i perhapur , existojne edhe te ashtuquajjturit "doktore popullor" te cilet shumicen e rasteve jane njerez ordinere te cilet komunikojne me xhind.Kur "pacienti" shkon te keta "doktore"ata (sic eshte pare edhe ne televizion ne shqipri) e fusin ne "krize"( i fusin xhindin brenda) dhe personi fillon te dridhet , perpelitet e transformohet dhe aty "doktori" nderhyn perseri duket e nxjerre nga kriza."Doktori" duke qene se komunikon me xhind ka mundesi ti thote pacientit se ku qendron m,agjia e tij/saj dhe ku eshte fshehur dhe per kete sigurisht kerkon shperblimin e caktuar.

  Para se te largohesha nga shqipria , u be mjaft i famshem nje fare "Gazmend Male" .Rreklamat se ky "doktor"sheronte semundje te pasherueshme nuk pushonin ne televizionet prestigjoze te shqiprise(nese mund ti quajme te tille) por kjo mori fund pas nje inisjative te nje gazetari te televizionit"gjelivizion" ne mos gabohem , i cili filloi te zbardhte te verteten rreth ketij "doktori " dhe shume te tjereve ne si ai ne "tirane"
  Sic tregonin edhe videot , keta "doktore" nuk ishin tjeter vecse njerez qe merreshin ne xhind.Kishin mundesi ti perpelisnin njerzit e ti "sheronin" duke u kerkuar shuma jo te vogla parash.
  Ajo qe i bente pacientet te perpeliteshin e te transformoheshin cudiste mjaft publikun , biles u mundua te shpjegohej edhe nga disa doktore shqiptar por qe si perfundim deklaruan se ishte dicka teper misterioze.
  Njerzit qe vuajne nga kto lloj semundjesh apo magjishe kane pasoja nga me te ndryshmet.Shpesh here degjohen te flasin me ze tjeter (psh nese eshte grua , flet si burre dhe anasjelltas).Sillen teper ndryshe dhe zeri apo fjalet e tyre nuk kombinojne me pjeset e tjera te trupit.

  Nuk jane te rralla rastet kur njerzit jane pare te "fluturojne"( te ngrihen nga toka per disa sekonda).Keto lloj njerzish i kam pare edhe ktu ne usa duke cuditur njerezine."Fluturimi" behet pikerisht me ane te xhindeve.

  Po ashtu besoj se e kuptoni tashme se me se cfare metode ndjekin ata "lexuesit e fatit" .Ata nuk bejne gje tjeter vec kontaktojne me xhindin e personit(harrova tu them qe cdokush ka nje xhind pas tij) dhe normalisht te tregojne se si quhesh , sa vjec je e plot gjera qe te len pa mend!!!

  Per sot shume thashe me duket , nese keni ndonje pyetje do tu pergjigjem sipas mundesive.
  Shumė fjalim mbreslės, sidomos ajo qė kam shėnuar me tė kuqe lol !
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 6. #46
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Hijet, xhindet dhe njerezit

  A din ndo njeri te me tregoj se si mundemi te kontaktojm p.sh me demonet, apo djajt?
  Se keta muslimant ja mbajn vetes si dietar te medhenj, por pytjes as nje nuk mu pergjigj

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
  Anėtarėsuar
  23-04-2011
  Vendndodhja
  Hijen e drites
  Mosha
  26
  Postime
  223
  Faleminderit
  7
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Hijet, xhindet dhe njerezit

  Citim Postuar mė parė nga cunimartum Lexo Postimin

  Keto verse te Kuranit indikojne qe Iblisi ishte i krijuar nga e njejta energji si edhe xhinet. Ai eshte Kompozuar nga energjia sic jane kompozuar njerezit nga Materia ( kujto se ne Bing Bang mendohet qe energjia dhe materia jane bazat e universit)
  ndoshta duke paraqitur mundesine e nderveprimit te materies dhe energjise ai deklaroi " Do ti udheheq ata (njerezit) shtrember dhe do eksitoj ne ta deshira te keqia".
  Cunimartun, Albert Anshtajni e definon materien keshtu: Materia ėshtė Energji e koncentruar ne njė cak. Nuk ka shkėputje mes energjis dhe materies nė Univers qe Lėvizin nė Kohė dhe Hapsire.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Urimy-meraga : 20-07-2013 mė 09:42 Arsyeja: gabim

 8. #48
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Hijet, xhindet dhe njerezit

  Din ndo njeri se si mund te komunikojm apo th therasim demonet?

 9. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime nė 49 postime

  Pėr: Hijet, xhindet dhe njerezit

  Citim Postuar mė parė nga aska_peja Lexo Postimin
  Din ndo njeri se si mund te komunikojm apo th therasim demonet?
  E paske sosė ti, me hesap.
  Po per cfare hamami te duhet kjo?
  Bleje nje konop (litar, mundesisht te trashe e stabil) dhe kerkoje nje vend te mire ku mund te varesh...
  ...te bie me mire se "te mesohesh" te komunikosh a vallezosh me demonet...


  *
  klipp&klar

 10. #50
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Hijet, xhindet dhe njerezit

  Norqa.li
  Litarin ( konopin ) ta lo ty, une veq nje pytje e shtrova, e nuk mu duft nje pergjigje budallake, po qe nuk ki pergjigje ateher mos u inkuadro ne tem, se na e prishe temen

 11. #51
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime nė 49 postime

  Pėr: Hijet, xhindet dhe njerezit

  Citim Postuar mė parė nga aska_peja Lexo Postimin
  Norqa.li
  Litarin ( konopin ) ta lo ty, une veq nje pytje e shtrova, e nuk mu duft nje pergjigje budallake, po qe nuk ki pergjigje ateher mos u inkuadro ne tem, se na e prishe temen
  Jo, o Tupi i Pejes...
  Une e pata per keshille, per te miren tende.
  Nese ti je aq i pagdhendur (plus i poshter deri ne ate mase cfare ke shkrua) shko ne...

  Une vet nuk e di kete pune. Por e di kush merret me keto pune (ka nga ta edhe ne forum...).
  Ka dhe menyra te tjera: Shkon ne "EsoterieShop" dhe gjene libra (me thes)... Geisterbeschwörungen, Geisteranrufungen ... bla, bla, bla... edhe "kenaqesh" aq shume gjat gjithe jetes sate, sa qe me mire e me lire e ke LITARIN qe ta permenda

  *
  klipp&klar

 12. #52
  Kosovė e Shqiperi nje Maska e aska_peja
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Vendndodhja
  gjermani
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Hijet, xhindet dhe njerezit

  C'ka qenke krijes e poshter, po ik e mos e ndy temen o bish e eger, e aty shko ti

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime nė 49 postime

  Pėr: PERSONA ME HIJE APO XHINDE, SEMUNDJE TOKE...

  Citim Postuar mė parė nga ABIGAIL Lexo Postimin
  A keni degjuar per persona burra dhe gra, ne Shqiperi, qe vuanin nga nje semundje qe quhej semundje toke (Epilepsi), te ashtuquajturat hije, apo xhinde...

  Cfare jane ne te vertete keto? Si i shpjegonin dikur dhe si shpjegohen sot?

  Cilet jane keta persona qe preken nga keto gjera dhe pse?

  Cfare fshihet pas tyre dhe cfare jane ne te vertete keto gjera?

  Shume prej ketyre personave, fitojne disa veti si te parashikojne te ardhmen, te yshtin, dhe shume prej tyre mund te ushtrojne dhe magji?

  Ne te shumtet e rasteve qe kam degjuar, dhe kam njohur, tregojne se keta persona torturohen nga keto hije apo xhinde, semuren shpeshhere prej tyre, dhe detyrohen te bejne gjera qe ata kerkojne duke i kercenuar.

  Nese dikush ka njohur ndonje person te tille dhe di dicka ne lidhje me kete, ose mund ti kete ndodhur ndonje te afermit te tij, mund te na tregoje dicka ne lidhje me keto?

  Diskutimi eshte i lire per te gjithe anetaret e Forumit.

  Miqesisht Abigail!
  Ketu s'kemi te bejme me EPILEPSI.
  Njeriu i semure nga epilepsia e humbe vetedijen befas dhe per nje kohe te shkurter (nese i hedhim uje fytyres...zgjohet permenjehere), qe eshte e kunderta e te renit ne trans (me siguri e ke pasur fjalen per kete kur ke permendur epilepsine).

  Personat per te cilet e ke fjalen jane "qartepames", "qartedegjues" (gjerm: Hellseher, Hellhörer, ang.: clairvoyant, clairaudiant) [mos i shikoni fjaloret, sepse asnje fjalor nga gjuhet e huaja ne shqip nuk e jep kete shpjegim].

  Pos evolucionit njerezor kemi dhe evolucionin tjeter paralel: Evolucionin e devave apo engjejve (Deva-Evolution)[Religjionet i quajne engjuj devat suprahumane kurse devat subhumane i quajne xhinde, xhinde, exhine...]

  Ky evolucion eshte i padukshem per shumicen e njerezve. Por ja qe ka dhe perjashtime, sic i permenda keta me lartartepamesit dhe qartedegjuesit. Pra, ka njerez me te pamur eterik si dhe me te degjuar (ate qe nuk e degjojne dot te tjeret). Perndryshe, keta quhen mediume. Njerez me atftesi per te perceptuar dicka nga bota paralele.

  Shkenca moderne, bie fjala, nuk e njeh (as pranon boten paralele, te padukshme) dhe, ne anen tjeter, keta njerez i trajton si njerez te semure nga Skizofrenia...dhe ne kete menyre i izolon neper shtepite "e budallenjve" [sic!].

  Natyrisht qe keta njerez marrin dhe lajme (kryesisht te rrejshme, gjysme te verteta, lajme te perlyera... nga kjo bote) dhe kete (disa) e shfrytezojne per biznes, pa marre parasysh se si quhen; fallxhore, sherues alternativ...


  ***
  klipp&klar

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Fjal te urta nga Hasan el Basri
  Nga Nur_11 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-03-2009, 07:40
 2. Roli i Akides sė Selefėve nė bashkimin e muslimanėve
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-02-2009, 05:28
 3. Mjerė pėr ju …zgjohuni, o ju tė rinj !!
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 17:20
 4. Justin Dėshmori: Apologjia e parė
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:48
 5. Lumi i zjarrtė
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-02-2005, 07:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •