Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 53
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Altin , selam!!!

  Nuk e di se sa dije ke rreth ketyre puneve , por nese nuk ke te sugjeroj te studjosh pak.

  Abigal!!
  Me vjen keq qe nuk kam undur te te pergjigjem kto dite pasi kam qene [ak i zene por do te sqaroj per pyetjet me aq sa kam mundesi!!!

  Persa i perket epilepsise , mesa kam degjuar nuk eshte prej xhiundeve.

  Tani persa i perket Kur'anit. Ata personat qe bejne magji dhe se cfare bejne ata me Kur'anin do te ta shkruaj ne MP.
  Permendja e verseteve te Kur'anit behet per sherim magjie , sepse xhindet nuk e durojne dot Kuranin dhe digjen kur recitohen versetet e tij.Ata personat qe permende , te cilet hapin ne liber(nuk eshte Kur'an) sic e kam thene edhe me pare jane magjistar qe merren me xhind dhe kane libra te vecante dhe shprehje per thirrjen e xhindeve!

  Nuskat!!
  Nuskat , zakonisht jane lutje apo ndonje verset Kur'ani i shkruar ne nje cope leter !Ka raste qe aty shkruhet ndonje gje tjeter.Shumica e dijetareve Islam nuk nuk jane dakort me perdorimin e nuskave pasi nuk ka baze ne Kur'an ose ne hadith(theniet ose veprime te profetit)

  Per ate personin qe permende se sa here kerkon kerkon te "shohe" njeri e kapin xhndet, ai/ajo vuan nga pasojat e magjise.Eshte mjaft e zakonshme per personin qe ben magji te ngacmohet vazhdimisht nga xhindet , shume prej tyre edhe vriten.

  Sunriser!!! Po tregohesh teper arrogant.!Nese nuk beson ne kte , ska nevoje te ofendosh!
  Shif mos na gjesh ndonje teori shkencore se si thyhet hekuri me dhembe.
  Peace!

 2. #22
  pa he!... Maska e korēar
  Anėtarėsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ky forum eshte i mrekullushem, betohem. Por jane akoma me te mrekullushem ata qe e perbejne.
  Une nje pyetje te vogel kisha : cne kjo teme ketu tek Filozofia-Psikologjia-Sociologjia?
  Kjo duhet vene tek Humori. Jo per gje por vetem ne menyre qe te gjithe te kene mundesine te perfitojne, te kalojne nje moment te kendshem duke qeshur.

  Ju hengert ndonje xhin me brire...
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 3. #23
  i shplodhur
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Mosha
  42
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Postuar mė parė nga Mina
  Epilepsia shkaktohet nga qarku i shkurter i nervave. Nuk di nese ka interpretim tjeter. Hijet dhe xhindet, mendoj se nuk kane lidhje me epilepsine.
  Ky eshte pak a shume shpjegimi shkencor i epilepsise mesa di dhe une. Eshte nje pushim i aktivitetit te trurit per disa momente.Vjen shpesh si rezultat i nje mbingarkese emocionale, dhe aktiviteti te larte trunor.

  Njerezit me xhinde, apo skiziofrenet, apo si te doni i quani jane thjesht njerez qe shfaqin nje crregullim, semundje. Sesi trajtohet kjo semundje nga disiplina sherimi te ndryshme, kjo varet prej tyre.

  Hoxhallaret ne kete rast bejne ate qe duhet, kendojne pjese te kur'anit per qellimin e vetem qe te sherojne pacientin(duke sjelle Zotin me prane tij). Dhe ne pergjithesi kane sukses. Eshte besimi tek Perendia, Allahu dhe forca e dashurise se tij qe ben mrekullira.
  Mjekesia i kuron keto raste me metodat e saj.
  Mjekesia popullore ka dhe ajo metodat e veta.

  (Akus!) Me kujtohet diskretitimi qe iu be njefare Gazmend Male, qe ne Shqiperi kishte hapur nje goxha klinike dhe mashtronte ne menyren me te pameshirshme njerezit me probleme, pretendonte se sheronte xhindet, apo epilepsine ndryshe, bente lloj-lloj marifetesh per ti rrjepur njerezit duke perfituar nga vuajtja e tyre dhe shpesh nga injoranca. Sec tregonte dhe je certifikate pjesemarrje ne nje kurs dy-tre javor organizuar nga nje shoqate humanitare dhe pretendonte se ishte deshmi diplomimi ne Gjermani per Psikiarti a ku di une.

  Persa i perket Xhindeve dhe Kur'anit ata qe e kane lexuar besoj e dine qe aty permenden xhindet dhe jepet nje shpjegim i shkurter i natyres se tyre, thuhet ato jane krijuar prej zjarrit, dhe qendrojne nje shkalle me poshte se ne persa i perket Lirise, forces se besimit dhe perkushtimit(devotshmerise) ne Allah. Por thuhet edhe qe shume prej tyre u bene besimtare pasi degjonin profetin Muhamet tek recitonte sure' te Kur'anit.

  Ne pergjithesi mendohet se xhinet jane te keqinj. Une mendoj se puna eshte keshtu: njerezit jane me te pushtetshem se to dhe nese eshte e vertete qe ne mund te krijome kontakt me to, atehere varet nga njerezit qe krijojne kontakt me to dhe ushtrojne pushtet mbi to. Fakti qe Xhinet kane vecori dhe Aftesi te ndryshme prej nesh nuk do te thote se jane me te pushtetshem se ne. Ne hierarkine e pushtetit ne jemi me lart. Pra varet nga njerezit, te mire apo te lige qe lidhen me keto.

  Lidhja me xhindet, semundjet prej tyre, torturimi prej tyre, mund qe fare thjesht te trajtohet si Skizofreni, dhe shkenca mjekesore paraqet kuren e vet.
  Ne fund te fundit pak rendesi ka e gjitha kjo, ajo qe ka rendesi eshte qe njerez me shqetesime dhe crregullime te tilla te gjejne sherim.
  Mendimi im eshte qe: ne sferen e botes mendore dhe shpirterore ajo qe jep me teper rezultat edhe BESIMI, nderhyrja e fese, prania e ZOTIT. Ne kete, mendoj une, eshte Dashuria dhe Vullneti i Zotit ai qe vepron me shpejt se ilacet apo seancat psiqike, psikoanalitike etj.

  Persa i perket menyres se diskutimit ketu ne forum duhet ti shmangemi ironizimeve te njeri-tjetrit sepse kjo pengon debatin dhe paralizon diskutimin e hapur.

  AKUS! po hajde u burre hidhi ketu ne forum ato qe di, pse me MP?
  Eshte is puna e asaj qe jane tre vete duke bere muhabet dhe njeri afrohet e thote tjetrit dy fjale ne vesh, i treti kuptohet qe ndihet i fyer. Ja keshtu po na i ben edhe ti .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga armandovranari : 21-04-2003 mė 00:07

 4. #24
  pa he!... Maska e korēar
  Anėtarėsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Epo kur duan te diskutojne dhe keta... e mori dreqi e mori!

  Abigail po e bej vetem per ty meqe paske pjestare te familjes qe vuajne nga kjo semundje. Epilepsia ose me mire epilepsite - sepse jane disa llojesh - jane semundje kronike neurologjike te shkaktuara nga "SHKARKIME ELEKTRIKE" pergjate rrjetit neuronal. 80% te rasteve mund te kurohen, le te themi me mire mund te stabilizohen, me ane te ilaēeve ; per ato 20% qe ngelen qe parashtrojne simptoma me te ashpra, eshte kirurgjia ajo qe mund te beje diēka - ne te shumten e rasteve ja del mbane por ka dhe raste ku... Per te mos u zgjatur shume e dashur Abigail me lejo te te them ti lesh menjane keto perrallat e xhindeve dhe ta parashtrosh problemin ashtu siē qendron ne te vertete. Sidoqofte e kuptoj qe mund te kete dhe njerez qe besojne akoma ne keto marrezira, kesilloj njerezish ka edhe ne vendet me te perparuara, merre me mend ne Shqiperi pastaj.
  Dhe keta specialistet e forumit - duke me hequr menjane mua - mos i degjo shume se po ta dije ti se sa ja futin siē ju vjen per mbare, kot me nje llaf, nuk do te vije me ne forum - une vij per gallate, megjithese di te jem serioz. Dhe nje gje tjeter, nuk e di kush tha se epileptiket jane skizofrene - une dyshoj per ata qe e thane se mos jane vete... -, por mos e beso sepse nuk eshte aspak e vertete.

  Nje inovacion i tanishem ne France nga ana e disa doktorove epileptologe, te cilen kane fabrikuar nje "kuti parashikuese" e cila mat energjine trupore elektrike te trupit dhe mund ta parashikoje krizen deri 7 minuta para se te realizohet efektivisht. Kjo gje lejon te semurin qe te marre masat e duhura kryesisht te mbrohet nga shikimi, dhe paragjykimi, i te tjereve.
  Po te duash me shume informacione me thuaj.

  P.S. Keta xhandarmet e forumit nje rast nuk lene pa shfytezuar, si e si ta shfarosin ironine. E panjohura ka frikesuar gjithmone te varfrin.
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 5. #25
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime nė 23 postime
  O Armando e ti befsh hajer o burr
  Zoti ta shperbleft

 6. #26
  i shplodhur
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Mosha
  42
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Korcar.
  Po pse vella me quan Skizofren? Une me lart kam shkruar se rastet e njerezve me xhinde mund qe fare lehte te trajtohen si raste skizofrenie,( halucinacione dhe fiksasione). Askund nuk kam thene qe epilepsia eshte skizofreni.
  Po edhe sikur, kjo me ben mua skizofren?

  I madh je per be. Hajde flasim hapur pa sponde, ketu nuk ka as xhandare e as skizofrene. Edhe ironia eshte shume e mirepritur po jo e drejtuar ne menyre kaq vulgare dhe te drejteperdrejte ndaj diskutanteve. Ketu e kisha une i dashur!

  Miqesisht,
  shume i kthjellet nga trute si gjithmone,
  me respekt,
  armandovranari

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O Korcar , avash pak more djale se me duket po ja fut kooooot fare.Ke degjove ti ktu te permend epilepsine per semundje xhindesh?Te gjithe kane thene qe nuk ka te beje me ate.

  Nese je i zoti te na i shpjegosh shkencerisht keto fenomene(pervec epilepsise se per ate kemi rene dakort me shekuj) atehere na trego cfare e ben njeriun te perpelitet e te ngrihet nga krevati deri ne tavan?Te flase me zera te padegjuar ndonjehere ?

  Edhe me me kujdes pak me ato ofendimet , mos u bej djale i keq!!!
  Peace!

 8. #28
  Njohuria te ben te lire Maska e SuNRiSeR
  Anėtarėsuar
  29-05-2002
  Vendndodhja
  ...where everything fades...
  Postime
  373
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  o korcaro!
  te te thote lali nje fjale si andej nga anet tuaja. mos u dhjaks po lexo perse eshte muhabeti dhe pastaj fillo te gjykosh mbi ata qe kane shkruar.

 9. #29
  maniac AMORPHIS fan Maska e Jeans-boy
  Anėtarėsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  44
  Postime
  241
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kur nje femije nuk e mbaron dreken se nuk i pelqen spinaqi,kur nuk fle gjume pasdite se do te luaje me shoket etj, et., dhe mamaja i thote se po nuk i beri keto gjera "do te vije gogoli" dhe i vogli shqyen syte nga ajo nga cfare kercenohet,eshte normale qe truri i tij ne te ardhmen te prodhoje hije ,xhinde,fantazma.
  MJERE FEMIJET ! U jepet gjella me luge e frika me garuzhde !!!
  ...niente che amassi di piu'...

 10. #30
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime nė 23 postime
  Akus!!! (nuk pata nundesi te pergjigjesha me pare)
  Mos hidh gurin dhe fshen doren c'far eshte ajo qe ke shkruajtur Abigail do te pergjigjem ne MP pse ne MP ????????????
  Me vjen keq per ato qe ke shkruajtur
  Dhe per c'far me sygjeron te studijoj Gaza me shoke
  Eudhu bil-lahi minesh shejtanir rraxhim(me ndihmen e Allahut mbrohem prej demit te djallit te mallkuar)

  Korcar
  C'far dmth Abigail po e bej per ty dhe c'far bere ti per Abigail mos fluturo me presh dhe jo te futesh ne forum i dehur skizofrena dhe xhandar thuaju atyre qe ke ne shtepi PUNCK

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-03-2003
  Vendndodhja
  Rumani
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  E di qe po grindeni kot ! une them te bjemene konsensus psh te bashkpunojne muslimane e te krishtere e te mbrohemi nga "xhindet " dhe "demonet " te nxjerim psh librin e shenjte Biblo-kuran ose Kuran-Biblo qe mos kemi qefmbetje . bye ja kalofshi mire
  Mace mace pis pis pis
  c'ka dollapi qe leviz
  eshte miu kaca miu
  gjithe pjatat i lepiu

 12. #32
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Anėtarėsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  43
  Postime
  787
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O bobob..... cfare behet ketu????????????

  Fakti qe ekzistojne disa persona qe komunikojne me xhindet, hijet, apo demonet, quheni si te doni, eshte i padiskutueshem!
  Per ata qe e hedhin poshte, eshte e thjesht sepse nuk dine dhe nuk u eshte dhene rasti te shikojne gjera te tilla.

  Keni pare ndonjehere njerez qe te verviten sa nga njera ana e dhomes ne ana tjeter, te ngrihen ne tavan apo nga krevati perpjete, te nxihen e te demtohen, nga gjera te padukshme, ose me mire te them nga keto frymera?

  Ne qofte nuk u ka rene rasti, mos u nxitoni te flisni dhe te gjykoni te tjeret.

  Me mire rrini e lexoni deri ne fund, e pastaj diskutoni.

  Une nuk di vetem nje rast, te tille, por plot, sa te duash, dhe i kam ardhur ne komunikim personalisht me keta persona, dhe te gjithe keta persona, kane Kuranin si liber te shenjte, ndoshta mund te kene edhe libra te tjere te fshehur, ;po kudo qe te shkosh ne njerez te tille ne Shqiperi qe ashtuquhen, "Parashikues te se ardhmes", jane te prekur nga fenomene te tilla.

  Pervec kesaj, meqe erdhen gjerat deri ketu, do t'ju tregoj dicka personale nga jeta ime. Une kam pasur nje daje qe vdiq duke u torturuar nga keto gjera ne nje moshe te re, duke lene nje femije nga pas.

  Dhe ju siguroj se nuk flas kot ne ajer, por te gjitha keto jane realitet.

  Sa per ate gruan qe ju thashe, vete ajo me tregon se vuan nga keto xhinde, semuret, rrihet, dhe i paraqiten keto si 5 vajza motra dhe pervec ketyre i paraqiten dhe frymera te tjera, me te cilat komunikon. Nese harron dhe largohet nga shtepia pa u marre leje, e rrahin dhe e semurin. Shpesh kur do te shohi nje njeri hap kuranin dhe te gjen disa gjera nga e kaluara, dhe ndoshta dicka qe mund te ndodhi ne te ardhmen, por ne 5 qe thote nje do te dali e vertete.

  Demonet dhe fuqite e erresires, kane fuqi te bejne shume gjera per ti terhequr njerezit larg se vertetes duke perdorur disa te verteta, dhe nuk eshte e cuditshme, qe keto fuqi te erresires te dine te kaluaren tende dhe te shohin pak me larg sesa ne dicka nga e ardhmja jone, qe ne nuk mund ta shohim.

  Personalisht nuk i gjykoj keta njerez qe vuajne nga keto frymera, sepse shumica e tyre jane torturuar dhe kercenuar nga keto frymera deri sa i kane pranuar, ky ka qene nje gabim fatal, do te thosha nga ana e tyre, sepse duke u detyruar ti pranojne terheqin pas vetes se tyre edhe njerez te tjere me mashtimet e tyre, dhe gjasme "parashikimet" e tyre, njerez te dobet ne karakter dhe njerez me jo shume dituri, duke u bere per ta te domosdoshem, dhe duke i terhequr ne humbje larg te vertetes.

  Te gjithe keta jane nje shkaterrim, dhe kete e them sepse ne fisin tim shume njerez kane vuajtur nga keto gjera dhe vazhdojne te vuajne akoma.

  Zoti le te vere doren e Tij ne keta njerez dhe te jape dituri ne njerez te tjere qe vrapojne pas ketyre gjerave!

  Miqesisht Abigail!
  Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  138
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Abigail , ku bazohesh kur flet per demonet dhe "fuqite e erresires" Me kto fuqite e erresires nje here me cudit se tepermi!!!
  Peace!

 14. #34
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Anėtarėsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  43
  Postime
  787
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Akus, nuk te kuptoj, si ku bazohem?

  Xhindet, apo demonet jane fuqi te erresires, dhe kete gje e dime shume mire, sepse prej tyre nuk rrjedh ndonje gje e mire.

  Keto frymera quhen fuqi te erresires. Nuk te kuptoj se cfare eshte e veshtire ketu per tu kuptuar, ndoshta ti nuk po me kupton.

  Une bazohem ne Bibel, e para dhe e dyta nga vete eksperienca ime dhe nga llogjika qe me ka dhene Perendia, kuptoj lehte se kush jane fuqite e erresires dhe kush te drites.
  Kur them fuqite e erresires, natyrisht ka kuptim metaforik. Besoj se e kupton.

  Miqesisht Abigail!

 15. #35
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Anėtarėsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  43
  Postime
  787
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje te gjitheve!

  Per sa i perket semundjes se epilepsise, qe mjekesia nuk ka gjetur shkaqet e saj gjer me sot, dhe eshte nje semundje “e pasherueshme” shpeshhere, nuk eshte gje tjeter vecse nje semundje qe shkaktohet nga frymerat e keqija dhe nga demonet, ose ne gjuhen e hershme popullore, nga hijet dhe xhindet.

  Kjo semundje ka qene shpesh e perhapur ne Shqiperi, e theksuar ne zonat myslymane, por per shkak te panjohurise, nuk mund te shpjegohej. Sic e thashe edhe me lart kjo semundje shkaktohet nga xhindet apo demonet.

  Ne Bibel, flitet hapur per njerez qe kane vuajtur nga kjo lloj semundje dhe pershkruhet me hollesi per shenjat dhe pasojat qe sillte kjo semundje dhe shkaqet e saj.

  Vete Zoti Jezus sheroi nje djale epileptik, qe ishte I pushtuar nga nje fryme, e cila e mundonte qe ne femijeri. Ja se cfare shkruhet tek Ungjilli i Llukes kapitulli 8, qe nga vargu 38.

  ”Dhe ja, nje fryme e kap dhe menjehere ai bertet; pastaj e perpelit dhe e ben qe te nxjerre shkume dhe mezi largohet, pasi e ka sfilitur……
  Dhe, ndersa femija po afrohej, demoni e perpeliti ate dhe e sfiliti. Por Jezusi e qortoi frymen e ndyre, e sheroi djalin dhe ia dorezoi atit te vet.”


  Sic e shikoni edhe vete Zoti flet hapur per kete lloj semundje dhe shkakun e saj.

  Po keshtu edhe Mateu tek kapitulli 17, qe nga vargu 14.
  ”Zot, ki meshire per birin tim, sepse eshte EPILEPTIK dhe vuan shume; shpesh ai bie ne zjarr dhe shpesh ne uje….
  Atehere Jezusi e qortoi demonin dhe ky doli nga djali; dhe qe nga ai cast djali u sherua.”


  Ja pse e kisha futur semundjen e epilepsies ne kete teme.

  Miqesisht Abigail!

 16. #36
  pa he!... Maska e korēar
  Anėtarėsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Abigail avash me te "padiskutueshmet" me goce se jane te ralla gjerat e padiskutueshme. Per shembull, ne kete rast vetem nje gje eshte e padiskutueshme, qe ti po ja keput kot se koti. Ti mundet ta kesh perjetuar kete semundje por kjo gje nuk te ben aspak me eksperte, pikerisht per faktin se nuk ke pasur mundesine te marresh distancat ndaj epilepsise ne menyre qe ta gjykosh me arsye.
  Ne "Testamentin e vjeter" shumica e semundjeve ishin te kualifikuara si te shkaktuara nga ana e frymave - buuuu... - ose nga padashamiresia e Zotit. Kohe me vone doli mjeksia popullore ne radhe te pare e me pas ajo shkencore, dhe ja qe "per fat te keq" i zgjidhen shumicen e ketyre problemeve.

  Sidoqofte, po e perseris edhe njehere : 80% te rasteve te kesaj semundjeve jane te sherueshme me ane te ilaēeve. Per rastet me te kopmplikuara eshte KIRURGJIA. Ta dinin kirurget se ka fryma te keqija ne trupin, ose rreth e rrotull, ketyre pacienteve, nuk i zinin me dore. Per me shume ato ilaēet qe jepen, dhe qe sherojne, nuk jane as te "kenduara" as te "yshtyra".
  Ne epilepsie eshte nje fakt shkencor se keto shkarkimet neuronale shkaketohen edhe nga probleme psiqike.

  Sipas teje asaj gruas ne 5 gjera qe thote te pakten njera i del e vertete, apo jo?! Edhe pastaj cfare! Une ne 5 qe them me dalin 4 te verteta dhe te siguroj se nuk jam epileptik dhe as nuk komunikoj me shpirtra apo frymera. Megjithate mbase ti mund te besh dicka dhe ta pyesesh kete gruan - qe per me shume kush e di cka hequr e gjora pasi te pati thene ty te verteten, kush e di ci kane bere frymerat e kane zhdepur ne dru patjeter ; apo nuk e rrahin ne keto raste, kur ju tregon te tjereve sec vuan? - , nejse ta kisha llafin, pyete njehere kete gruan se cfare llafos me keto frymerat? dhe pse nuk mundohet te kete ndonje merredhenie te mire me to, nuk e di une te pijne ndonje kafe bashke per shembull, te sqarohen, te ndihmojne njeri tjetrin etj. Pastaj pse keto shpirtrat nuk dynden njehere andej nga ty (nuk po te uroj kete gje, jo)?
  Vetem me ane te pyetjeve qe mund ti besh te gjores grua do te kuptosh se do te thote ose gjithmone te njejten gje si rrjedhoje e bllokimit psiqik, ose gjera te pakuptimta fare (mbase te pakuptimta mund te jene, perderisa...). Ti e di! Perndryshe : BEATI PAUPERUS SPIRITU.

  P.S. I falemnderit njerit qe me kujtoi "dhjaksjen" se e kisha harruar. Mbase une u dhjaksa por nje gje eshte e sigurte, e padiskutueshme, qe ju u sterdhjakset me pergjigjet qe me dhate.
  Dhe nje cope l... qe perdor sharje te fjalorit anglez do desha ta pyesja neqofte se ajo qe i ka bere koken ka bere ndonje punck.
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 17. #37
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Anėtarėsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  43
  Postime
  787
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kush te tha qe jam vajze e para, dhe e dyta nuk thashe qe kam vuajtur nga kjo lloj semundje.

  E treta nuk thashe qe te gjithe ata qe jane me xhinde jane epileptik.

  Dhe e fundit nuk ia vlen qe te diskutoj me ty!

  Gjithe te mirat! Abigail.
  Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

 18. #38
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  persa i perket xhindeve ato egzistojne jane te ndare ne fe te ndryshme ka prej tyre muslimane krishtere llojet e tyre jane te ndryshem ka qe fluturojne qe zvarriten ne toke etj.persa i perket se si e semurin njeriun .eshte se shume njerez nuk perdorin ato mjete qe kurani ka tregu per ruajtjen ndaj tyre ndaj magjise syrit te keq e xhindeve e njerzve jane tre syret e fundit 113 ,114,xhindi hyn ne trupin e njeriut e ben ate si budalla etj por kurrsesi ai nuk hyn tek nje person qe falet 5 falet e ben dua e mengjesit e mbremjes perkundrazi xhindet kane frike nga besimtaret sepse nje nga vetite e kuranit eshte se i djeg ato kam qelluar vete kur nje person po i kendonte kuran nje te semuri dhe e rrihte xhinin me bismilah sepse besimi eshte ai qe i jep njeriut fuqi mbi xhindet ka prej tyre xhineve qe kane fuqi si ne syren nahel kur permendet sulejmani dhe xhini qe donte ta sillte fronin e mbretereshes belkisa sa ai te luante prej vendi e njeta gje ndodh me magjistaret te cilet bashkupunojne me xhinet e bejne sir ose magji po keshtu ne kuran tregohet per magjistaret qe hudhen litar ne kohen e musait e ato u bene gjarperinj e musai hodhi shkopin e ai u be gjarper me te vertete jo si haculacioni qe prune magjistaret qe ishte vetem mashtrim ne syte e tyre e shkopi i sulejmanit ei gllaberoi litaret e magjistareve e pastaj te gjithe magjistaret rane ne sexhde duke u bere besimtare te zotit lexoni ne suren arafe junus etjpor e rendesishme eshte qe xhinet kur degjuan kuranin ne kohen kur ai zbriti hipnin siper njeri tjetrit per ta degjuar dhe kur u kthyen tek populli i tyre thane ne kemi degjuar nje kuran qe mahnit dhe pranuan fene islame pastaj muhamedi a.s erdhi si profet edhe per xhindet e per kete zoti tregon ne kuran.NE NUK I KRIJUAM XHINET DHE NJERZIT PER TJETER GJE VETEM QE ATO TE ME ADHUROJNE"HUXHURATE" Pra qellimi i krijimit te xhindeve eshte adhurimi i Zotit e kush e ben kete do shperblehet si ne kete bote e ne ate tjetren e kush nuk e ben kete pra te adhuroje Zotin do kete denim si ne kete bote edhe ne tjetren.por e rendesishme eshte qe njeriu te njihet me pare me Zotin e tij me Ate qe e ka krijuar e pastaj te shtoje diturine per krijesat.

  shikoni temen njihe Zotin tend

 19. #39
  Larguar Maska e cunimartum
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  37
  Postime
  680
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Abigail ti kerkove deshmi nga ata qe kane pare dhe une kam qene nje nga ata
  Ka qene ne Shqiperi, e gjetem ne rruge andej nga Zogu Zi dhe nga simptomat dhe perpelitjet dukej qe s'ishte dehje ose ndonje gje e tille,
  Filluam ti kendonim Kuran per arsyet qe i tha mesiper Klevis dhe reagimi ka qene i tille qe s'do ta harroj ndonjehere.
  Kur i kendonim ai robi qe s'dukej sikur kishte kontroll mbi trupin e vet dukej qe se duronte dot dhe mbyllte veshet dhe nje ulurime e brendshme theksej jashte pa e ngacmuar fare gurmazin, damaret i fryheshin dhe i shfryheshin ne menyre shume te cuditshme
  E kam shume te qarte qe do kete nga ata qe do tallen dhe do tu duket si nje perralle per te fjetur gjume por raste te tilla s'kane qene te rralla mesa di une dhe sic tha dhe Abigail. E rendesishme eshte qe te nxirret nje mesim (ka pas nga ata te cilet kane pas pushtet te pasfidueshem dhe u jane dorezuar krijesave te "zjarrit pa tym")

  Vetem se menyra si po mundohesh ta paraqisesh ti Abi (kishe dhene goxha shembull se si tremben xhinet nga Kurani) s'do te coje larg pasi mesa po shof i ke shume te kufizuara dijenite per kete teme. Nese me tere mend do te mesosh dicka me shume rreth "demoneve" hape Kuranin dhe lexoe me kujdes do ti gjesh te tera ato qe te nevojiten per te pasur Ide te qarta
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga cunimartum : 01-05-2003 mė 13:45
  Fen e ke krejt personale. MEMEDHEUN E KEMI TE PERBASHKET.

 20. #40
  Larguar Maska e cunimartum
  Anėtarėsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  37
  Postime
  680
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ne emer te ZOTIT Meshiruesit, Meshireberesit.

  27. E xhinėt i krijuam mė parė nga zjarri, nga flaka e fortė. (kapitulli 15 versi 27)

  Keto verse te Kuranit na japin nje impresion te lehte qe xhinet jane te kompozuar nga nje energji rezatuese dhe kane aftesine te kryejne pune ashtu sic ka mundesine edhe energjia te kryeje pun (kujto formulen e W dhe F, formula te panjohura ne kohen e ardhjes se Kuranit)
  Ne shume vende ne Kuran, xhinet jane permendur krahas qenieve njerezore dhe eshte permendet sakte ne kete vers qellimi i krijimit te tyre:
  " 56. Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė. (kapitulli 51 versi 56)

  Ne fushen e Fizikes Kuantike eshte vertetuar qe nese nje photon i vetem (copez drite) ose nje elektron, lejohet te bjere ne nje faqe me dy te cara te ngushta kemi nje "interference pattern" qe jep idene se photoni i vetem ose elektroni kaloi nepermjet dy te carave ne te njejten kohe. Per cdo veshtrues qe e shikon fotonin ose elektronin te kaloj nepermjet njeres nga te carave, gjendet nje tjeter ne nje "dimension ose bote tjeter" qe e shef te kaloje neper te caren tjeter, sepse ne Fiziken Kuantike veshtruesi eshte nje pjese integrale e eksperimentit dhe asgje s'egziston derisa te merret "kapet, dallohet". Te dy veshtruesit jane njejtesisht real. Universi e ndan vetveten ne "dy" (nese e marrim bazen ke copeza dhe derisa s'ka asnje copez qe mos te kaloje ne te dyja te carat ne te njejten kohe kjo sjell ndarjen e asaj qe copeza ka krijuar ne dy) A eshte veshtruesi tjeter nje xhin i shoqeruar me pikerisht kete njeri?
  Eshte reportuar nga Masood (R.A.) qe mesazheri (a.s.) i Allahut ka thene, "Nuk ka asnje ne mes tuaj por ka te mbingarkuar, nje shoqerues nga xhinet dhe nje shoqerues nga engjejt... " (transmetuar nga Muslim)

  Ky eshte shpjegimi ndaj atyre qe mendojne se te jesh shkencetar do te thote te mohosh Krijuesin
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga cunimartum : 01-05-2003 mė 14:36
  Fen e ke krejt personale. MEMEDHEUN E KEMI TE PERBASHKET.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Fjal te urta nga Hasan el Basri
  Nga Nur_11 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-03-2009, 07:40
 2. Roli i Akides sė Selefėve nė bashkimin e muslimanėve
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-02-2009, 05:28
 3. Mjerė pėr ju …zgjohuni, o ju tė rinj !!
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 17:20
 4. Justin Dėshmori: Apologjia e parė
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:48
 5. Lumi i zjarrtė
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-02-2005, 07:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •