Po vijn Geminidt, meteort e dhjetorit q pritet t sjellin at q quhet shiu i yjeve m i madh i 2014-s.

Emri:  meteor-31.jpg

Shikime: 1323

Madhsia:  40.2 KB

Rreth 100 yje q bien do t jen t dukshme pr do or t nats mes s shtuns dhe t diels. Nuk do t duhen as dylbi dhe as teleskop, spektakli mund t shijohet me sy t lir, duke e drejtuar shikimin nga lindja, n kostalacionin e Binjakve.

Emri Geminidt vjen pikrisht nga kostalacioni i Binjakve (Gemelli), q do t burojn n lindje mbrmjen e 13 dhjetorit,

Geminidt jan meteor t pazakont, pasi nuk formohen nga pluhurat e nj komete, por nga asteroidi Phaeton 3200, q i shkon shum afr Diellit.