Close
Faqja 44 prej 44 FillimFillim ... 34424344
Duke shfaqur rezultatin 861 deri 864 prej 864
 1. #861
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Te pyeta.......Mu pergjigj

  Me ke e pive kafen sot ? Supozon se duhet te keshe kujtese kundrejt personit o jo, dhe kundrejt lendes te supozuar qe duhet te jete kafja.
  Kujtesa eshte nje dukumentacion i lidhur me pronen personale subjektive te se kaluares. Por,lind pyetja si mund ta quajm nje kujtese te nje kujtese ? Personi qe pim kafen e kujton njesoj si ne kete veprim ? Natyrisht mund te pergjigjemi,qe me qe jam une qe kujtoj,kete akt te se shkuares me konotacion temporal memorizues,per te mos pasur ambiguitet prezence o jo,kemi dy mundesi ; mundesia e gabimit o te paqarstesise se kujtimit dhe mundesine qe kete kujtim ta hedhim ne leter per te mos pasur asnje dyshim mbi kete imazh mental,per te mos krijuar konflikt midis asaj qe kujtojme dhe asaj qe ne ndejme o perceptojme si nje kujtim.

  Ju kujtohet pse farmacisti ben sikur lexon receten kur e di qe do shesi drogen qe do vet ?

 2. #862
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Te pyeta.......Mu pergjigj

  Citim Postuar mė parė nga busavata Lexo Postimin
  se e shet drogen legal ..

  per qka fliste Zaratustra ?

  p.s. pershendetje shoku im

  Duhet,te fliste per mosuksesin e autorit me femrat.Duhet,te fliste per femren fatale Lou Solome.

  Salome-Rée,Salome-Rilke,Salome- Freud. Kush ishte Lou Salome ?

 3. #863
  E dua letėrsinė Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,041
  Faleminderit
  72
  98 falenderime nė 81 postime

  Pėr: Te pyeta.......Mu pergjigj

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Duhet,te fliste per mosuksesin e autorit me femrat.Duhet,te fliste per femren fatale Lou Solome.

  Salome-Rée,Salome-Rilke,Salome- Freud. Kush ishte Lou Salome ?
  nje intelektuale ruse e cila ka jetue edhe ka vdekur ne gjermani ..
  ( mos gabofsha )

  cilat jan shtate qudirat ma te medhat te botes ?

 4. #864
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Te pyeta.......Mu pergjigj

  Citim Postuar mė parė nga busavata Lexo Postimin
  nje intelektuale ruse e cila ka jetue edhe ka vdekur ne gjermani ..
  ( mos gabofsha )

  cilat jan shtate qudirat ma te medhat te botes ?
  Toka.
  Klima
  Hardhia
  Rrushi
  Uji
  Zjarri
  Kazani
  Rakia.
  Shtate ēudite e para sherbejne per diēka !
  Cudirat,ne kuptimin e "habis", misterit o te mbrekullis ? Por, mbase ēudia eshte per ato te cilat eshte shkuar me shume.

  1) Antlantida,Kopshtet e Babilonis,Omeri,Piramidat-Sfinksi,Shekspiri,Gral,Sindone e Torinos.

  Po ta konceptojme farmacistin si nje model,rregull o forme,si nje labirint ,ky farmacist-pusher eshte hyrje o dalje nga ky labirint ? Eshte nje rruge e humbur apo nje rruge e gjetur ? Cfare sinjifikon ky njeri ? Kush eshte njeriu ? Pse maskohet mbas perparses se bardhe ?

Faqja 44 prej 44 FillimFillim ... 34424344

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •