Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit


  Marrdhniet n mes t Rusis dhe NATO-s jan n nj pik kritike, dhe nuk prjashtohet nj luft n mes ktyre dy superfuqive.  Nj ekspert ushtarak rus thot se Rusia mund t nis shum leht 10 mij tanke drejt Ballkanit, t cilat i ka t vendosura n Malet Urale.
  Konflikti i armatosur midis Rusis dhe Aleancs s Atlantikut t Veriut (NATO) nuk prjashtohet t ndodh n nj t ardhme t afrt, n qoft se palt nuk fillojn q t gjejn nj kompromis.

  N nj artikull t shkruar n Financial Times profesori i marrdhnieve ndrkombtare dhe konflikteve n Universitetin George Mason n SHBA, Denis Shandol, thot se zgjerimi i vazhdueshm i NATO-s n lindje dhe planet pr t prfshir Gjeorgjin dhe Ukrainn n gjirin e saj, po e fut Rusin n nj rrug qorre, transmeton lajmi.net.

  Pas lufts s ftoht, blloku ushtarak i NATO-s nuk sht shprbr, por vazhdoi t marr pjes n shum konflikte t armatosura npr bot. Pjesmarrja e NATO-s npr shum konflikte npr bot, sipas ktij eksperti, ka br q ajo ta shprndaj fuqin, pr dallim nga Rusia q ka nj fuqi t prqndruar.N ann tjetr, eksperti i Qendrs pr Hulumtime Ushtarako-Politike MGIMO (Instituti Shtetror pr Marrdhnie Ndrkombtare n Mosk) Mihail Aleksandrov , beson se mundsia e nj lufte t madhe sht vrtet e madhe, por njerzit duhet t mendojn n at mnyr q ta parandalojn at.

  Aleksandrov thot se Rusia shum leht mund ta pushtoj Ballkanin, duke prfshir ktu edhe Bullgarin dhe Rumani. Sipas tij, Rusia n kt rast do t mund t ndrtonte nj alenac me Serbin, ku s bashku fillimisht do t pushtonin Kosovn dhe Malin e Zi. N kt rast ai vlerson se NATO do t futej n nj gjysmrreth.

  Ai thekson se ushtria ruse n Malet Urale ka 10 mij tanke t cilat shum shpejt dhe leht do t’i fuste n kt funksion. Prkundr asaj q NATO ka aftsin pr mobilizuar miliona ushtar, sipas tij, edhe rust do t jen n gjendje t mbledhin nj ushtri prej dy deri n tre milion pjestarsh.

  Ky ekspert ushtarak thot se n kt luft sigurisht se do t futeshin n funksion edhe armt brthamore, t cilat i kan t dyja fuqit. Ai thot se Perndimi mund t ket makineri moderne, por edhe Rusia ka raketa q mund t’i hedh nga aviont, anije dhe nndetse, t cilat jan t aft pr t goditur seciln pik n Evrop.

  “Rusia kontrollon shumicn e burimeve n bot, ka nj territor t gjer, dhe potenciale t madhe brthamore. Nse do t donte ti fuste ato n funksion mund t shkatrroj Evropn dhe Shtetet e Bashkuara t Ameriks. Stalini nuk e ka pasur nj mundsi t till, por ne e kemi at”, ka theksuar ai. /Lajmi.net  p.s. Titulli origjinal i lajmit mbaronte me ...per pushtimin e Kosoves, por une ja ndryshova ne Ballkanit pas e gjykova si spekulativ dhe qe nuk perputhej me brendine e shkrimit.

 2. #2
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Kosovs

  Rastesi qe Shesheli para disa ditesh shprehu mendimin se Serbia do rikthehet ne Kosove, qofte dhe me arme.


  SERBI - Lideri i radikalve serb Vojsllav Sheshel ka deklaruar se Serbia do t kthehet n Kosov edhe me luft nse sht nevoja. Sheshel madje ka dhn disa pohime tronditse kur ka treguar se n qendrn e paraburgimit n Hag ka takuar Fatmir Limajn e Ramush Haradinaj dhe se ka kaluar mir me ata.

  “Ne do t kthehemi n Kosov me ose pa ushtri. Duam ta bjm kt n paqe dhe rezoluta 1244 i garanton Serbis kt kthim. S’do t pengojm jetn e shqiptarve dhe politikanve t tyre. Nse kjo do t thot luft, ather bhuni gati, ushtria serbe do t kthehet o sot o nesr”, tha Sheshel.

  Sheshel tha se do e vizitoj Kosovn edhe pse e di se do ta ket t vshtir. “Nuk do t m lshojn n kalimet administrative por m duhet t shkoj ilegalisht nprmjet ndonj rruge dhish q t mos m ndal policia. Do t’i vizitoj Mitrovicn, Prishtinn e Graanicn. Mund t m vrasin por jo edhe t m ndalin”, tha ai.

  12 vjet n burg n Holand ku u mbajt si i dyshuar pr krime lufte e kan zbutur pak njeriun q sht simbol i urrejtjes etnike dhe fetare ndaj shqiptarve, myslimanve boshnjak dhe kroatve.

  m.k/

 3. #3
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,794
  Faleminderit
  192
  275 falenderime n 208 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Perfaqsuesit Serbe ne PE filluan te ngrejn zeri kto dite...

  Esht vetem presion, nuk munden me teper, e dine mire...


  Rusia ndenji urt kur NATO hodhi bombat mbi Beograd.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 4. #4
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Rusia e gatshme pr Luftn e III Botrore


  Emri: avione-ruse.jpg

Shikime: 1751

Madhsia: 78.2 KB

  Rusia ka pozicionuar forca t mdha ushtarake n Arktik, gati pr t zhvilluar nj luft t re botrore kundr SHBA-ve dhe vendeve t tjera Perndimore. Revista prestigjioze amerikane National Interest ka publikuar nj studim, i cili analizon pozicionimin e forcave ruse n Arktik, duke konstatuar se atje sht vendosur nj fuqi aq e madhe ushtarake, e cila sht e gatshme t udhheq me nj luft botrore, e cila mund t shprthej si pasoj e tensioneve n mes fuqive t mdha.

  Sipas ksaj reviste, Rusia ka pozicionuar n Arktik s paku pes lloje armatimi, me t cilat mund ti kundrvihet fardo lloj sulmi t mundshm.

  Arktiku, si nj pik gjeostrategjike, sht br mjaft e rndsishme pr shkak t fenomenit t shkrirjes s akullit, pasi kjo mundson studime m t lehta t ujrave, mineraleve dhe pasurive t tjera natyrore, citon Telegrafi.

  Nuk duhet harruar se Rusia sht plotsisht e gatshme ushtarakisht n Arktik, shkruan National Interest duke shtuar se Rusia pr vite t tra sht prgatitur ta aftsoj Arktikun, kurse pr kt e ka prvojn edhe nga periudha e Bashkimit Sovjetik.

  Rusia ka pozicionuar n Arktik katr anije nukleare akullthyese, t cilat jan t angazhuara pr operacione n Arktik dhe t rndsishme n aspektin strategjik pr veprime t mundshme ushtarake, kurse SHBA dhe Kanadaja kan vetm disa anije t rndomta akullthyese prgjat zons kufitare.

  Prve ksaj nn akull jan stacionuar nndetset e fuqishme Ajkula, gjithsej 6 t tilla dhe q jan superiore n raport me nndetset e vendeve perndimore.

  Aeroplant luftarak Mig-31, t cilt kan predispozita t larta pr fluturime n hapsira me ajr tjetr dhe me shtypje atmosferike, si sht Arktiku, gjithashtu sht nj adut pr luft kundr aeroplanve luftarak amerikan. Aktualisht Rusiaka mbi 200 aeroplan Mig-31.

  E njjta vlen edhe pr bombarduesit Tu-95 dhe Tu-142, t cilt gjithashtu jan t krijuar pr hapsira specifike si sht Arktiku, shkruan National Interest.

  Kta bombardues do t jet e vshtir ti eliminosh n nj hapsir prej 5 mij kilometrash, sa sht radiusi luftarak i Arktikut, thot pr revistn eksperti ushtarak Robert Farli.

  Farli potencon se n Arktik jan pozicionuar njsi t ndryshme elitare t ushtris speciale t Rusis, t cilat q nga epoka e Bashkimit Sovjetik jan strvitur pr sulme ndaj NATO-s dhe pr luft n rrethana t jashtzakonshme.

  Telegrafi/
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  per aktikun jane disa shtete dhe kane shume vjet qe nuk merren vesh ,aty kane dale ne pah burime te shumta energjitike dhe jane ne mosmareveshje disa shtete per ti shfytezuar, psh rusia dhe kanadaja, etj,etj

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e hektor.m
  Antarsuar
  08-01-2012
  Postime
  39
  Faleminderit
  34
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Nese behet kshtu ateher John Titor paska pas te drejte .

 7. #7
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime n 22 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  eshte per te pare se cfare do ndodhi fjal dhe mendime ka shum por nje zot e di se cdo te behet
  Partizoni

 8. #8
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Antarsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  180 falenderime n 135 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Nj gabim i br n periudhn osmane po i kushton shum shtrenjt ballkanit. Ishte dashur t merren t gjith Serbt dhe syrgjynoseshin n Iran apo gjetk andej nga e kan prejardhjen dhe pastaj Ballkani do ishte mse i qet.
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 9. #9
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  SHBA– Situata ekonomike n t ciln ndodhet Rusia dshmon faktin se politika e Vladimir Putinit sht e gabuar. Kshtu ka deklaruar presidenti amerikan, Barack Obama. Ai hodhi posht iden se mund t ishte ln n hije nga Vladimir Putin gjat krizs ukrainase duke ironizuar me faktin se presidenti rus nuk ishte nj “mjeshtr i shahut”.

  ”Vladimir Putin nuk mund t jet nj mjeshtr i shahut duke ia hedhur Perndimit dhe Obams. Prkundrazi, politika e Putinit dhe sanksionet perndimore kundr Rusis kan drejtuar vendin n nj kriz t thell”, theksoi presidenti amerikan n nj intervist pr CNN.

  “Tre apo katr muaj m par sht thn se Putini, si nj mjeshtr i shahut kishte mundur Perndimin apo Obamn, por sot ai qeveris vendin t prballur me zhvlersimin e monedhs, me krizn financiare dhe recesionin ekonomik. N kt kontekst, sht e vshtir t besosh se ai m ka mundur apo ka mundur SHBA-n”, theksoi Obama.

  Rusia po prballet aktualisht me nj kriz financiare t rnd si pasoj e kolapsit monetar q ka prekur vendin dhe prkeqsimit t ekonomis ruse.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,074
  Faleminderit
  2
  38 falenderime n 34 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Sipas Albert Pike:

  Lufta e tret botrore do t duhet t bhet n mes hebrenjv dhe bots islame. N kt luft do t duhet q hebrejt dhe muslimant t shkatrohen me njri tjetrin.
  Ndrkoh nj numr i madh i kombeve t bots do t jen t rraskapitur ekonomikisht dhe shpirtrisht. N at moment do t lshohen nihilistt dhe atesistt, dhe do t bhet nj kataklizm sociale.
  Pasi t jet shkatruar kultura krishtere n bot do t futet rrnjsisht t msuarit e satans.
  La verita' ti rendera' libero!

 11. #11
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Letra ku Pike ka shkruar kete parashikim nuk eshte vertetuar kurre qe eshte autentike. Ndonese ka patur nje refuzim zyrtar nga British Museum Library qe kjo leter nuk eshte vene kurre ne stend nga ky muzeum, serisht kjo leter vazhdon e citohet gjeresisht online. Qe te jemi korrekt ne gjerat qe themi, letra e Albert Pike derguar Xhuzepe Mazinit eshte nje sajese. Sajese eshte dhe vizioni i Pike mbi tre konfliktet boterore.

  Dikur ne kete forum kam shkruar gjeresisht per kete leter por me kalimin kohes dhe duke mesuar gjithmone e me shume pashe qe letra ishte falsifikim.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  rusia eshte me krize por ruset kan pushtuar qendrat tregtare duke bere blerje me rastin e festave,sipas sondazheve popullariteti i putin eshte 80%

 13. #13
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Citim Postuar m par nga ATMAN Lexo Postimin
  rusia eshte me krize por ruset kan pushtuar qendrat tregtare duke bere blerje me rastin e festave
  Gjithashtu edhe n Shqipri.. e 'a pastaj ?
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 14. #14
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  191 falenderime n 177 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  Rusia e gatshme pr Luftn e III Botrore


  Emri: avione-ruse.jpg

Shikime: 1751

Madhsia: 78.2 KB

  Rusia ka pozicionuar forca t mdha ushtarake n Arktik, gati pr t zhvilluar nj luft t re botrore kundr SHBA-ve dhe vendeve t tjera Perndimore. Revista prestigjioze amerikane National Interest ka publikuar nj studim, i cili analizon pozicionimin e forcave ruse n Arktik, duke konstatuar se atje sht vendosur nj fuqi aq e madhe ushtarake, e cila sht e gatshme t udhheq me nj luft botrore, e cila mund t shprthej si pasoj e tensioneve n mes fuqive t mdha.

  Sipas ksaj reviste, Rusia ka pozicionuar n Arktik s paku pes lloje armatimi, me t cilat mund ti kundrvihet fardo lloj sulmi t mundshm.

  Arktiku, si nj pik gjeostrategjike, sht br mjaft e rndsishme pr shkak t fenomenit t shkrirjes s akullit, pasi kjo mundson studime m t lehta t ujrave, mineraleve dhe pasurive t tjera natyrore, citon Telegrafi.

  Nuk duhet harruar se Rusia sht plotsisht e gatshme ushtarakisht n Arktik, shkruan National Interest duke shtuar se Rusia pr vite t tra sht prgatitur ta aftsoj Arktikun, kurse pr kt e ka prvojn edhe nga periudha e Bashkimit Sovjetik.

  Rusia ka pozicionuar n Arktik katr anije nukleare akullthyese, t cilat jan t angazhuara pr operacione n Arktik dhe t rndsishme n aspektin strategjik pr veprime t mundshme ushtarake, kurse SHBA dhe Kanadaja kan vetm disa anije t rndomta akullthyese prgjat zons kufitare.

  Prve ksaj nn akull jan stacionuar nndetset e fuqishme Ajkula, gjithsej 6 t tilla dhe q jan superiore n raport me nndetset e vendeve perndimore.

  Aeroplant luftarak Mig-31, t cilt kan predispozita t larta pr fluturime n hapsira me ajr tjetr dhe me shtypje atmosferike, si sht Arktiku, gjithashtu sht nj adut pr luft kundr aeroplanve luftarak amerikan. Aktualisht Rusiaka mbi 200 aeroplan Mig-31.

  E njjta vlen edhe pr bombarduesit Tu-95 dhe Tu-142, t cilt gjithashtu jan t krijuar pr hapsira specifike si sht Arktiku, shkruan National Interest.

  Kta bombardues do t jet e vshtir ti eliminosh n nj hapsir prej 5 mij kilometrash, sa sht radiusi luftarak i Arktikut, thot pr revistn eksperti ushtarak Robert Farli.

  Farli potencon se n Arktik jan pozicionuar njsi t ndryshme elitare t ushtris speciale t Rusis, t cilat q nga epoka e Bashkimit Sovjetik jan strvitur pr sulme ndaj NATO-s dhe pr luft n rrethana t jashtzakonshme.

  Telegrafi/
  Nje gje eshte e qarte dhe e vertete,qe ruset jane shume te forte
  dhe e perballojne mjaft mire akullin boren temperaturat e uleta
  sepse jane trajnuar ne kushte klimaterike teper ekstreme ne Siberi
  vend shume i ashper ne klime dhe ku ruset kane qendra trajnimi per ushtrine.
  Trajnimet e ushtareve ruse jane shume te forta te veshtira,brutale,qe i ben ushtaret shume te afte dhe te forte.
  Nqs ato hyjne ne lufte ne arktik me cilendo ushtri te botes,
  ruset e fitojne luften,jane me te forte me te kalitur.
  Per lufte ajrore aviona me aviona nuk ka garanci si del,kurse ne toke
  ne terrene akulli ushtria ruse fiton.
  Ushtaret ruse e perballojne me mire te ftohtin.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 15. #15
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,750
  Faleminderit
  68
  191 falenderime n 177 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Sipas artikullit ne postin e pare,Rusia vazhdon te drejtohet
  nga gjenerale me mentalitet bulli dhe megalomane.
  Dikur ruset luftuan dhe cliruan europen nga nazistet.
  Sot po mendojne te pushtojne territore
  Si e justifikojne kete?Me cte drejte kerkon te hysh ne nje territor
  qe nuk eshte joti???
  E cuditshme eshte sepse sot Rusia eshte transformuar ne shtet demokratik.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  prjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime n 49 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Citim Postuar m par nga benseven11 Lexo Postimin
  Nje gje eshte e qarte dhe e vertete,qe ruset jane shume te forte
  dhe e perballojne mjaft mire akullin boren temperaturat e uleta
  sepse jane trajnuar ne kushte klimaterike teper ekstreme ne Siberi
  vend shume i ashper ne klime dhe ku ruset kane qendra trajnimi per ushtrine.
  Trajnimet e ushtareve ruse jane shume te forta te veshtira,brutale,qe i ben ushtaret shume te afte dhe te forte.
  Nqs ato hyjne ne lufte ne arktik me cilendo ushtri te botes,
  ruset e fitojne luften,jane me te forte me te kalitur.
  Per lufte ajrore aviona me aviona nuk ka garanci si del,kurse ne toke
  ne terrene akulli ushtria ruse fiton.
  Ushtaret ruse e perballojne me mire te ftohtin.

  Po behet fjale per luften e III-te boterore.

  Kete lufte, nese ndodhe, nuk mund ta fitoje askush. Perkundrazi: humbin qe te gjithe.

  Kete e dijne si "te fortit" ashtu dhe "te dobetit".

  Prandaj dhe nuk do te kete L3B

  *
  klipp&klar

 17. #17
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,180
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Rusia nuk ja ka ngene per lufte, po keshtu as Nato me langojt qe rrine verdalle per nje cope kocke...
  Kriza po pushton tere kontinetin , ku prioritet po i jepet paqes e jo luftes...!
  Ukrahina ka kerkuar vertete per te hyre ne Nato, por qe pergjigja ishte;"do kohe te behet kjo...."
  Ndaj Kievi i ka bere petullat vetem me uje, por viti 2015 do ta nxjerri me kepuce te kuqe!
  Ose do te shesin menderen ne Perendim ose do ti lepijne doren qe beshtyne ne Lindje..., mvaret si do te jete situata pas disa muajsh.
  Por qe nderhyrja e Rusise ne ndihme te vellezerve te etnise ruse, kjo nuk do universitet, eshte natyrshme pashka qe nuk i pelqen gjermaneve...,
  duke i prishur planin e ekspansionit te merkatos qe e ka enderruar me kohe.
  Ndersa Usa, ben mire te ribleje borxhin qe i ka Kines!
  Kjo e fundit eshte vertete shqetesuese, pasi ne zemer sikur ne fytyre kane maska, e nuk i njihen qellimet ...
  Ndersa Rusia dhe Amerika luajne shah, Kina ka blere tere boten, e ne fakt eshte rreziku n1 .....!!!
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Invulner
  Antarsuar
  06-06-2013
  Postime
  11
  Faleminderit
  8
  6 falenderime n 6 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Citim Postuar m par nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Rusia nuk ja ka ngene per lufte, po keshtu as Nato me langojt qe rrine verdalle per nje cope kocke...
  Kriza po pushton tere kontinetin , ku prioritet po i jepet paqes e jo luftes...!
  Ukrahina ka kerkuar vertete per te hyre ne Nato, por qe pergjigja ishte;"do kohe te behet kjo...."
  Ndaj Kievi i ka bere petullat vetem me uje, por viti 2015 do ta nxjerri me kepuce te kuqe!
  Ose do te shesin menderen ne Perendim ose do ti lepijne doren qe beshtyne ne Lindje..., mvaret si do te jete situata pas disa muajsh.
  Por qe nderhyrja e Rusise ne ndihme te vellezerve te etnise ruse, kjo nuk do universitet, eshte natyrshme pashka qe nuk i pelqen gjermaneve...,
  duke i prishur planin e ekspansionit te merkatos qe e ka enderruar me kohe.
  Ndersa Usa, ben mire te ribleje borxhin qe i ka Kines!
  Kjo e fundit eshte vertete shqetesuese, pasi ne zemer sikur ne fytyre kane maska, e nuk i njihen qellimet ...
  Ndersa Rusia dhe Amerika luajne shah, Kina ka blere tere boten, e ne fakt eshte rreziku n1 .....!!!
  China ka 1,398,017,723 njerez.. ata po duan te pushtojne boten o vlla.. dhe jane vertet rrezik i madh.. Rusi per mendimin tim e ka mar me te drejt krimene.. perderisa ajo toke ishte e banueshme me perqindjen me te madhe nga rus.. amerikes i pelqen te jet superheroi si ne te gjithe filmat..
  I n v u l n e r

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-05-2013
  Postime
  215
  Faleminderit
  10
  22 falenderime n 18 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Perfaqsuesit Serbe ne PE filluan te ngrejn zeri kto dite...

  Esht vetem presion, nuk munden me teper, e dine mire...


  Rusia ndenji urt kur NATO hodhi bombat mbi Beograd.
  Rusia ne ato vite ka qene afro ne kaos, si puna e shum shteteve ish komuniste, e po perpiqeshe te mblidhte veten nga ndryshimi i sistemit politik. Natyrisht qe nuk kishte shanse te merte pjese ne ndonje lufte. Nqs lufta ne Kosove ndodhte tani NATOs nuk do tja mbante b^tha aq lehte te nderhynte.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Bamba
  Antarsuar
  22-12-2006
  Postime
  3,411
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime

  Pr: Rusia luft me NATO,10 mij tanke pr pushtimin e Ballkanit

  ka me shume mundesi te filloje ndonje lufte ketu per fshirje postimesh se sa pushtimi i ballkanit!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •