Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  18
  30 falenderime n 26 postime

  "Reuters": Ja si luftuan amt kundr fashizmit

  DOSSIER NGA NEXHAT MERXHUSHI 27 NENTOR 2014 - 10:53
  Fakte t reja,
  "Reuters": Ja si
  luftuan amt kundr fashizmit


  Agjencia Rojter m 22.12.1940, gjat kohs s lufts italo-greke, transmetonte kt lajm nga Manastiri: Ushtart shqiptar t mobilizuar me forc n ushtrin italiane kan ngritur krye dje n nj sektor t prapavijave italiane dhe i kan shkaktuar armikut, humbje t mdha deri sa u kapn. Nj pjes e tyre, pa marr prpjet brigjeve ku vazhdon t rezistoj. M 4.12.1940 agjencia Anatoli lajmronte nga Athina se nj gjeneral italian i kapur rob prej grekve, ka deklaruar se ushtria italiane po pson humbje t rnda nga shkaku i tradhtis s shqiptarve. Dhe Musolini vet, n nj letr drguar Hitlerit m 22 nntor 1940, donte ti justifikonte po n kt mnyr humbjet. Dhe ja se thot Badolio n kujtimet e tij: Fushata fillon, pra. Gjith bota i di zhvillimet e saj. Trupat greke n Epir qndrojn trimrisht n Kalamas, kurse bandat dhe trupat shqiptare, q bnin pjes n divizionet ton, ose na tradhtuan, duke br sabotazhe ose u hodhn te grekt. Gazeta Figaro, nr.588, 4 korrik 1946, duke br fjal pr luftn italo-greke, shkruante: etat shqiptare nga ana e tyre sulmonin autokolonat dhe trupat italiane, n rrugt q onin n front. Ndrsa radio Londra m 26.10.1940 transmetonte: Msohet nga Shqipria se eta shqiptare n veprim t prapavijave italiane, presin dhe sabotojn vijat e komunikacionit, duke u futur tmerrin reparteve italiane t izoluara. Grupe t armatosura kan mundur t hyjn n kryeqytet dhe kan afishuar mbi t gjitha godinat qeveritare dhe deri n pallatin e qeveris italiane proklamata, me t cilat ftojn italiant t zbrazin Shqiprin. Gjithashtu m 4.1.1941, BBC-ja (radio Londra) transmetonte: N rrethet ushtarake vihet re se, shqiptart u sjellin ndihm t madhe grekve kundr italianve. Ja pra cila ka qen popullsia ame. Populli shqiptar i amris nuk ka qen kurr bashkpuntor i pushtuesve. Kemi jetuar gjithnj mir me popullin grek, me t cilin kemi luftuar krah pr krah kundr okupatorve fashist italian e gjerman.

  Gjat lufts son antifashiste, populli shqiptar i amris u lidh n nj miqsi t sinqert me popullin grek. Nn dritn e ktyre fakteve, akuza e vetme e historiografis greke t paslufts dhe e diplomacis greke gjat periudhs s lufts s ftoht, por edhe sot, t cilt kan mbrojtur tezn absurde se populli am (an blok) ishte bashkpuntor i nazistve dhe fashistve dhe u largua me ta pr n Shqipri n fund t lufts, duket nn figurn e saj t vrtet, e gnjeshtrt dhe pa asnj baz.E kundrta sht e vrtet: Napoleon Zerva ishte nj kriminel kolaboracionist.

  Si qndron e vrteta?
  sht rasti t pohohet se n luftn antifashiste popullsia shqiptare e amris inkuadroi n formacionet luftarake shqiptare dhe greke mbi 1000 lufttar, pa llogaritur qindra t tjer q punonin n terren. Vetm n radht e ELAS-it dhan jetn 68 partizan am. M 8 shtator 1943, ditn e kapitullimit t Italis, gjermant hyn n Konispol duke ardhur nga ana e Sajadhs, t udhhequr prej kapitenit zervist t quajtur Vito dhe dogjn mse 50 shtpi. Gjat ofensivs s madhe t dimrit 1943-1944, organizuar prej gjermanve kundr ushtris son Nacionallirimtare, forcat gjermane me bandat e Zervs erdhn nga Greqia n Shqipri dhe u vun zjarrin krahinave t Zagoris dhe t Pogonit. Banda t tjera zerviste, bashk me gjermant, luftuan kundr partizanve shqiptar n janar 1944 dhe u vun zjarrin katundeve Kran dhe Drmish, si dhe shtpive t t gjith partizanve minoritar t dropullit, kurse n shkurt 1944, kto banda dogjn katundin Dhrovjan. Gjat ofensivs tjetr t madhe t gjermanve n qershor t vitit 1944, forcat zerviste erdhn prsri bashk me ushtrin gjermane nga Greqia, nga ana e Voshtins dhe dogjn n Zagori kishin ln hern e par. Kshtu, kurdoher gjermant vinin nga Greqia pr t goditur forcat e ushtris son Nacionallirimtare, mbshtetja e tyre kryesore prbhej nga bandat e gjeneralit kuisling grek, Napoleon Zervs. Nga ana tjetr, gjith bota sht informuar pr terrorin e ushtruar ndaj popullsis ame n Greqi. N qershor t vitit 1944 dhe n mars t vitit 1945, bandat e gjeneralit kuisling Napoleon Zerva, dogjn katundet tona, plakitn pasurit dhe vran me mijra burra dhe gra, fmij dhe pleq. Mse 25 mij am, q mundn t shptonin nga vdekja, u arratisn n Shqipri.

  Kjo sht nj arsye m shum q populli shqiptar i amris, i vogl n numr, por i madh n sakrificat q ka br pr kauzn e prbashkt, t ket gjith t drejtat e bots pr t krkuar trojet e veta dhe gjithka q grekt i kan grabitur me dhun dhe gjenocid t papar. Fakte t tjera t pakundrshtueshme Para se t hynte n Greqi, ushtria fashiste italiane, qeveria greke filloi nj fushat t re masakrash dhe krimesh nga m monstruozt kundr popullsis shqiptare t amris. Dy muaj para konfliktit italo-grek, qeveria fashiste e Metaksait kreu nj akt pa precedent n historin botrore. T gjith meshkujt nga 16-70 vje, mbi 5000 burra, u burgosn dhe u drguan n ishujt e largt t Egjeut. Ky veprim u krye n baz t vendimit t marr m par n Gumecin nga nj mbledhje e kryesuar nga Dhespoti i Janins, Spiridoni, ku merrnin pjes edhe zv/Prfekti i Gumenics Jorgo Vasilako, komandanti i Korafilaqis dhe prfaqsues t grekve t amris. Nga ky kontigjent viktimash 350 veta u masakruan, 400 t tjer vdiqn m von gjat internimit nga torturat dhe uria. "N kt mnyr -shkruan Jani Sharra - qeveria e vendosi elementin shqiptar, mysliman, haptazi n kampin e armikut", duke e paragjykuar popullsin ame. Rekrutt am, si shtetas grek t mobilizuar n vitet 1939 dhe 1940 q n at koh ndodheshin n shrbim ushtarak, me urdhr t Korparmats s Janins, u vun t thyejn gur dhe t ndreqin rrug n formn e puns s detyrueshme. N takimin q pati Komandanti i Divizionit VIII t Epirit, gjenerali Kaimitro, me 2000 djem am, u krkonte mendime pr rrezikun q i kanosej vendit nga Italia fashiste. amrit u treguan t gatshm pr t luftuar armikun e prbashkt. Por pr udi, n vend t armve u dhan kazma dhe lopata pr t vepruar n prapavija pr ndrtim rrugsh. Ishte nj qndrim mosbesimi i autoriteteve greke ndaj amve dhe njherazi dhe nj fyerje e poshtrim pr ta, duke i trajtuar jo si bashklufttar, por si robr lufte. Nga ana tjetr, Italia gjat prgatitjeve t lufts me Greqin nuk mund t mos merrte n konsiderat pr interesat e saj gjendjen diskriminuese t shqiptarve t amris. iano, ministr i Jashtm i Italis, n gusht t vitit 1940, do t'i vinte n dukje ambasadorit grek n Rom se "Greqia ishte e vendosur me t gjitha mjetet q disponon t vazhdoj nj program politik, ka diskriminuar n mnyr tepr t rnd shqiptart n favor t grekve. Dhe kt e ka br n t gjitha fushat e veprimtaris, q nga ajo e liris

  personale e n at ekonomike, deri n at t msimit t gjuhs... i kan larguar shqiptart n rajone larg qendrave t mdha, duke i mbajtur n kushte primitive". Shprthimi i Lufts Italo-Greke m 1940 thelloi tensionin politik n amri. Megjith prpjekjet e pushtuesit pr ta trhequr minoritetin shqiptar n ann e tij dhe pavarsisht se popullsia ame gjat regjimit fashist t Metaksait kishte vuajtur shum, ajo prgjithsisht mbajti nj qndrim neutral ndaj palve n konflikt. "Edhe kur italiant pushtuan Gumenicn-shkruan Jani Sharra-rrall ndonj am u bashkua me ta". Gjithkush mund t shtroj pyetjen: pse u mbajt ky qndrim i ashpr ndaj minoritetit shqiptar ? A ishte kjo nj mas vetmbrojtjeje nga ana e autoriteteve lokale dhe qendrore greke ? A u shkaktua kjo vetm nga frika e nj hakmarrjeje t mundshme t shqiptarve pr krimet q ishin kryer ndaj tyre nga regjimi i Metaksait dhe bandat greke ? T dhnat provojn se asnjra prej ktyre arsyeve nuk prbnte shkakun e ktij veprimi kriminal. Synimi ka qen akoma m i largt dhe njkohsisht m antishqiptar. Edhe n situatat e vshtira dhe t komplikuara, kur Greqis po i trokiste lufta n der, autoritetet greke me gjakftohtsi u prpoqn t prfitonin 't mundnin. Ata gjykuan se ishte krijuar nj moment i prshtatshm n marrdhniet ndrkombtare pr spastrimin etnik prfundimtar t amris. Kt e provon edhe fakti se pas shprthimit t lufts, pasi u b e qart se kapitullimi i Greqis prball ushtrive italiane ishte i afrt, autoritetet lokale greke t amris prgatitn listat dhe po prpiqeshin t siguronin mjetet e nevojshme t mbartjes pr t gjitha grat dhe fmijt q kishin mbetur n amri me qllim q kur t hynin ushtrit e huaja ktu, t mos gjenin kmb shqiptari. Pas thyerjes s ushtrive italiane dhe trheqjes s tyre nga Greqia u intensifikua dhuna dhe terrori i qeveris s re greke mbi popullsin shqiptare t amris. T burgosurit dhe t internuarit am u liruan vetm pas pushtimit t Greqis nga ushtrit gjermane n nj gjendje t rnd shndetsore dhe shpirtrore. ǒndodhi pas pushtimit gjerman?

  Pas pushtimit t Greqis nga gjermant, pritej q amt e kthyer nga internimi t hakmerreshin ndaj forcave shoviniste greke q kishin qen shkaktar t vuajtjeve. Por ndodhi krejt ndryshe. Ata u ngritn mbi pasionet shoviniste dhe zgjodhn rrugn e bashkpunimit dhe t bashkjetess pr t prballuar bashkrisht gjendjen e rnd q u krijua nga pushtuesit e rinj gjerman. Pr kt qllim u organizuan dy mbledhje t gjera n Kosk dhe

  n Spatar. Njerz me ndikim n krahin punuan me prkushtim pr t krijuar atmosfern e mirkuptimit midis dy komuniteteve, grek dhe shqiptar N zonn e Gumenics dhe t Filatit ishte br rregull q asnj grup i rezistencs greke nuk dilte n zonat e lira pa qen i shoqruar nga nj shqiptar am. Pikrisht pr kt veprimtari e sakrific, jo pak am doln para gjykatave t pushtuesit dhe u burgosn. Duke pasur parasysh kt realitet t mirkuptimit dhe t bashkpunimit midis dy komuniteteve (greke dhe ame shqiptare) studiuesi Niko Zhangu shkruante: "Sikur shqiptart am t ishin kriminel, do t zhdukeshin t gjith fshatrat e krishter t Thesprotis rreth fshatrave shqiptaro-ame". Ajo q i shqetsoi m shum ather forcat shoviniste greke ishte ngritja e kshillave shqiptare n t gjith amrin. N mars t vitit 1943 u formua eta e par mikste, e cila bashkpunonte me EAM-in. Tashm, edhe biograft e Zervs, si Mihal Miridhaqi nuk e mohojn kontributin dhe pjesmarrjen e amve mysliman n radht e rezistencs antifashiste greke, n formacionet e ELLAS-it dhe EAM-it. Historiani i lartprmendur thekson se amt nxorrn mbi 1000 lufttar. Popullsia ame filloi t organizohej n luftn kundr fashizmit n dimrin e viteve 1942-1943, madje q n vern e vitit 1942 u krijua n Filat grupi ilegal i rezistencs antifashiste i prbr nga Njazi e Kasem Demi, Mustafa Sulo (Kalbaqi), Dervish Dojaka, Muharrem Demi, Braho Karasani, Sami Alushi,Musa Demi, Tahir Demi, Petrit Demi, Vehip Huso, Qemal Vrsela, Myfit Sejko, Taho Sejko e shum t tjer. Ata punuan n rrz t kufirit t Shkalls s Zorjanit e m thell pr organizimin e rezistencs, pr krijimin e bazave t lufts, pr popullarizimin e ideve t Karts s Atlantikut, e cila u garantonte popujve e pakicave etnike liri, barazi dhe t drejtn e vetvendosjes pas fitores mbi fashizmin. N shkut t vitit 1943 u krijua eta "amria" dhe pak m von batalioni "amria", i cili zhvilloi n shtator 1943 betejn e famshme t Konsipolit kundr gjermanve, q zgjati 55 dit. Ajo betej u shqua pr pjesmarrjen e gjer t popullsis s amris, t Delvins dhe t minoritetit pa dallim kombsie e shtresash shoqrore. N mars t ktij viti u krijua formacioni i par mikst shqiptaro-grek. Ai luftoi me trimri kundr gjermanve dhe zervistve n Mallun, n Revani, n Theojefira, n Pleshavic, n malin Kacidhjar e gjetk. N pranver t vitit 1944 n Qeramic u formua Batalioni IV "Ali Demi" me m shum se 500 djem am. Ky batalion hyri n prbrje t Regjimentit XV t Ushtris Nacionallirimtare Greke (EAM). Gjat luftimeve t tij n rrugn Janin-Gumenic, Kosk, Smart e Lops si dhe n Mallun ran trimrisht dshmort Muharrem

  Myrtezai, Ibrahim Halluni, Husa Vejseli etj. Gjithashtu, shum am morn pjes n Brigadn VI, VII, IX dhe XI t ushtris greke. Edhe misioni britanik q kreu hetime n amri nuk e mohonte pjesmarrjen e amve n radht e EAM-it. Edhe gjermant u prpoqn ta hedhin minoritetin shqiptar n luft kundr EAM-it dhe Frontit Nacionallirimtar Shqiptar. Kto prpjekje regresive shoqroheshin me nj propagand me ngjyra t theksuara nacionaliste. Pesh jo t vogl n trajtimin e shtjes ame dhe t pozits s amris n vitet e Lufts s Dyt Botrore do t luante dhe qndrimi i nacionalistve am, i cili aspironte hapur me qndrimin e vet bashkimin e amris me Shqiprin. Kt lvizje e drejtonte nj Kshill krahinor me organizmat e tij n nnprefekturat dhe fshatrat. Pjestar t kshillit krahinor t amris ishin njerz me influenc si vllezrit Dino, Adem Muha, Hamza Rexhepi, Hizder Ahmeti, Mahmut Mala, Ramadan Sulo, Bido Taho, Haxhi Shehu etj.

  Dokumenta q provojn bashkpunimin e Zervs me gjermant
  sht tashm e provuar se masakrat dhe dbimin e dhunshm t popullsis shqiptare t amris i kreu Zerva, i cili ishte dhe bashkpuntor i gjermanve. Pikrisht ktu mendojm se duhen rikujtuar disa dokumenta q provojn bashkpunimin e tij me gjermant dhe kshtu do t mbetet absurd pretendimi grek se nj aleat i gjermanve ka dbuar nga trojet etnike nj popullsi t tr pse ishte n bashkpunim me aleatt e tij. Bashkpunimi i Zervs me gjermant sht i provuar nga dokumentat gjermane si dhe nga shtypi grek i kohs dhe i paslufts, i cili ka dhn dhjetra dshmi n kt drejtim. Nga arkivat sekrete t Vermahtit gjerman pr Greqin, zbulohet nj marrveshje bashkpunimi midis Zervs dhe pushtuesve gjerman q t godiste grekt e tjer. Autori q ka publikuar kt marrveshje shprehet se "ekzistonte n thellsi nj miqsi me ujkun". N dokumentin gjerman thuhet: "Gjat nats s 1-2 shkurtit 1944, Zerva i parashtroi Komands s Korparmats XXII malore, me ann e nj oficeri t plotfuqishm propzimin pr bashkpunim mbi bazat q vijojn: armpushim, bashkpunim n luftn kundr ELAS-it ne azhornim t vazhdueshm mbi qllimet e tij, mbi vet pozitn e tij si dhe mbi forcat armike". Propozimi i Zervs iu parashtrua dhe t Plotfuqishmve t Posam t Rajhut pr Evropn Juglindore, ministrit Nojbaher. Prgjigja ishte: t vazhdojm traktativat deri sa t merret vendimi prfundimtar. M 9 shkurt 1944 u arrit aprovimi pr marrveshje lokalisht t prkufizuar... Kjo situat vazhdoi deri

  n fillim t korrikut 1944. Forcat e Zervs n mars 1944 kishin rreth 10000 lufttar. Bashkpunimi i Zervs me gjermant, ishte dshmuar edhe n Senatin Amerikan nga oficeri i ushtris amerikane me origjin greke Kouvras m 31 mars 1947, duke e cilsuar at si nj kolaboracionist t tipit t Mihailloviit t Jugosllavis. Kouvaras i paraqiti Senatit nj dokument shum kompromentues, i cili provonte marrveshjen q ekzistonte midis forcave t armatosura gjermane n Epir dhe EDES-it t Zervs. Ky dokument ishte nj memorandum i Shtabit t Prgjithshm t Korpusit t 22 t Ushtris Gjermane. Tezn greke e hedhin posht edhe dokumentat diplomatike angleze t kohs. Kshtu, sipas dshmive t njrit nga zyrtart e lart t misionit anglez n Shqipri, majorit Palmer, i cili kreu nj udhtim eksplorues n Greqin e Veriut pohohet se "Forca 399" nuk mohonte faktin q pati rreth 700 shqiptar q luftuan n radht e ELLAS-it kundr gjermanve. Palmeri, i cili sht mbshtetur si e thot dhe vet n t dhnat e pals greke e konkretisht t majorit Sarandis, i cili-thot Palmeri- "pranoi prgjithsisht veprimet e kryera prej grekve kunr minoritetit shqiptar" hedh paksa drit edhe mbi nj shtje tjetr mjaft t rndsishme, e cila ka t bj me faktin se 'vend patn gjermant n genocidin q kryen forcat ultrashoviniste dhe fashiste greke kundr popullsis shqiptare, t cilin Palmeri, pa u shqetsuar pr tragjedin e dhimbshme t ksaj popullsie, me gjakftohtsi e quan thjesht nj "situat grindjesh". Ai pohon sidoqoft, nj t vrtet se ky akt "padyshim ishte i inkurajuar nga gjermant". Genocidin zervist pr spastrimin etnik n amri e konfirmonte edhe koloneli Monague @oodhouse, ish kryetar i Misionit Anglez n Greqi, i cili thot se "Zerva i ndoqi amt nga shtpit e tyre n 1944... Dbimi u krye me gjakderdhje t madhe. Qllimi ishte dbimi i popullsis s padshirueshme shqiptare nga vendi i vet".

  Justifikimi grek vazhdon
  Teza e fabrikuar greke e "bashkpunimit me pushtuesit vazhdon t mbetet arsyeja e vetme me te ciln grekt justifikojn akoma spastrimin e dhunshm t amris m 1944 dhe 1945. Prof. Beqir Meta, nj studiues dhe historian i njohur, thot se abuzimi me shtjen e bashkpunimit t amve me gjermant ka qen dominues gjat gjith ktyre viteve. Por vet gjenerali i ushtris Republikane greke EDES, Napolon Zerva, ishte pr nj koh t gjat bashkpuntor i gjermanve, derisa anglezt e bindn t bashkohet me aleatt", thot historiani Meta.

  Grabitja dhe shtrmbrimi i historis sht shkaku q frymzon sot ultranacionalizmin grek dhe nxit qarqet shoviniste pr ti fryr ers s pretendimeve territoriale.

  Redaksia Online
  (Shqiptarja.com)
  - See more at: http://shqiptarja.com/home/1/si-luft....W5HwMqKF.dpuf
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 2. Anetart m posht kan falenderuar shitesi pr postimin:

  nurie dika (05-11-2015)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  18
  30 falenderime n 26 postime

  Pr: "Reuters": Ja si luftuan amt kundr fashizmit

  JAMES PETTIFER: GREKT DUHET T HAPIN BISEDIMET PR SHTJEN AME

  Edhe pse impenjimi sht shtuar, ka pak koh q punon edhe si pedagog i shum t famshmit universitet t Oksfordit, profesor James Pettifer, nuk heq dot nga grmimi i arkivave pr t zbuluar t vrtetat e shtjes shqiptare. Dhe Londra sht pa dyshim vendi nga ku flen ende shum t vrteta t panjohura, por q britaniku q e njeh m mir shtjen shqiptare nuk resht s zbuluari dhe s elaboruara studime q ndihmojn kancelarit t punojn.
  Pettifer, i cili prej vitesh punon n Qendrn e Studimeve Ushtarake t Madhris s Saj n Londr, ka sjell n Shqip librin m t ri oodhouse, Zerva dhe amt, ku flet pr rolin britanik n kohn e masakrave greke ndaj popullsis ame.

  Por, n nj intervist pr Shqip, profesor Pettifer bn nj analiz t gjer mbi zhvillimet n Shqipri dhe n Ballkan. Sipas tij, Athina zyrtare duhet t nis t negocioj mbi t drejtat e amve sa m shpejt q t jet e mundur, pasi ajo do t hapet dikur, por e rndsishme sht q ajo t bhet shpejt. N kt intervist, studiuesi i njohur flet edhe pr krizn e fundit, por edhe pr shtjen e integrimit t Shqipris dhe Ballkanit Perndimor n Bashkimin Europian. Dhe n kt pik, James Pettifer, nuk sht aspak optimist kur parashikon se shtetet ballkanike do t rrin n radh edhe pr nj koh t gjat, pasi sipas tij, Europa ka nj dhimbje t madhe koke q sht kriza greke, e cila mund t sjell pasoja t rnda kudo, madje edhe n Shqipri

  Hapja e arkivave t kancelarive perndimore po nxjerrin dita-dits nj t vrtet t ndryshme pr Ballkanin dhe n veanti pr shtjen shqiptare. Ju sapo keni botuar nj tjetr libr pr shtjen ame pas grmimeve n arkivat ballkanike. shtja ame, sipas jush, sht nj rast politik apo shtje e t drejtave pronsore?

  N fakt, ky sht nj problem i t drejtave t njeriut, por nuk sht vetm i till, ndaj duhej t ishte zgjidhur shum koh m par. sht nj shtje e nj identiteti t gabuar dhe shtetsie, ndaj duhet nj q t kuptohet n mnyr korrekte se ka ndodhur. Un mendoj se duhet br nj pun historike, un jam munduar t nis dika n librin vogl oodhouse, Zerva dhe amt. Por shtja kryesore sht se grekt duhet t nisin t negociojn. amt kan pasur nj prvoj t keqe prej shum kohsh dhe kan harxhuar shum pasuri pr pasurit e tyre t patundshme.

  Problemet e vjetra t Ballkanit po grmohen, por politika greke si konservatort ashtu edhe socialistt e cilsojn t mbyllur shtjen ame, ndrkoh q reagimi i Tirans sht kondicionuar nga dobsia e shtetit shqiptar. Ju mendoni se kjo shtje zgjidhet n suazat bilaterale apo duhet nj ndrhyrje ndrkombtare?

  N fakt, faktori ndrkombtar sht aktivizuar, por e rndsishme sht q grekt do t duhet t vendosin bhen realist dhe t fillojn t bisedojn, sepse prndryshe do t kemi turbullira pr vite t tra. Ndrkaq, edhe qeverit shqiptare, si t s majts ashtu edhe t s djathts kan ndrmarr prpjekjet e tyre pr ta hapur kt shtje, por grekt nuk e kan marr n konsiderat. Un mendoj se doktor Berisha duhet t bj m shum presion nprmjet shqiptarve q jetojn n Greqi, t cilt jan nj faktor i rndsishm pr ekonomin greke, merren me ndrtime, n biznesin e restoranteve etj., duke i dhn vlera t rndsishme ekonomis s Greqis. Ndrkoh q shtja e emigrantve sht edhe rast i t drejtave t njeriut, pasi kemi munges t arsimimit t tyre n gjuhn amtare, gj q sht nj standard i njohur n Bashkimin Europian.

  N lidhje me shtjen ame kemi disa zhvillime edhe n lidhje me komunitetin q e prfaqson n Shqipri. Nga nj shoqat, tani kemi edhe dy parti politike, a mendoni se kjo prbn faktor pozitiv?

  Un mendoj se duhet t jen m shum t bashkuar, por opinioni im dhe i koleges, Miranda Vickers, sht q amt duhet t grumbullohen vetm n nj parti politike.

  N Shqipri kan nisur procedurat pr regjistrimin e ri t popullsis, i cili ende pa filluar ka hapur polemika t mdha n vend n lidhje me shtjen e deklarimit t prkatsis etnike dhe at religjioze. Shum mendojn se vrtetsia e deklarimit do t varet edhe nga kushtzimi ekonomik

  E njoh kt argument dhe ka koh q e kam vn re kur nisa t punoj n Ballkan 20 vjet m par. Por ndryshimet e fundit kan dhn nj panoram t ndryshme, ku Shqipria sht nj vend m i fort se 20 vjet m par dhe sht thuajse i barabart me Greqin dhe jo nj protektorat. Qeveria shqiptare duhet t ket m shum besim, pasi ka shum miq t fuqishm q e ndihmojn dhe besoj se ky regjistrim do t realizohet mjaft mir, pasi ky regjistrim sht shum i rndsishm pr shtjen e pronsis.

  Prve shtjes s etnicitetit polemika ka hapur edhe problemi i fes, si mendoni ju pr kt?

  N fakt, kjo sht nj shtje e njohur n Ballkan q i ka rrnjt q nga koha e Perandoris Otomane. Un mendoj se ktu kemi t bjm me shtjen e lidershipit t Kishs Ortodokse Greke, pasi ka ende disa besimtar ortodoks q e konsiderojn fuqin e Greqis. Un mendoj se kjo nuk sht shtje kombsie, por thjesht e karakterit fetar. Duhet t kemi parasysh se shum ortodoks shqiptar n t gjitha periudhat historike, kan qen pjes e brthams dhe e drejtimit t shtjes shqiptare, kemi shum patriot q kan qen jo vetm besimtar, por edhe klerik t kishs ortodokse.

  Tani n Ballkanin Perndimor kemi disa zhvillime t reja q ndahen n dy shtje kryesore liberalizimin e vizave pr qytetart e rajonit dhe procesin e integrimit n BE ku shumica ka aplikuar pr statusin e vendit kandidat. Vetm Shqipria dhe Bosnja mbetn t fundit pr liberalizimin e vizave, sipas jush kjo sht nj shtje politike apo teknike?

  N fakt, sht e vrtet q nj pjes e madhe e opinionit publik n Britani e konsideron fen si shtje t rndsishme, ndaj sht shum e vshtir t pranojn hyrjen n BE t vendeve me shumic myslimane. Nuk jam shum i sigurt pr vendet e tjera, por fakt sht q kriza ekonomike i ka ndryshuar mjaft gjrat. Duhet t presim edhe m shum pr shtjen e antarsimit t vendeve ballkanike. Sipas mendimit tim, situata do t kondicionohet edhe m shum nga kriza e rnd ekonomike n Greqi. Ajo sht thelbsore pr nj koh t gjat pr zhvillimet n t gjith rajonin, por edhe m gjer. Patm pranimin e Bullgaris dhe Rumanis, por kjo nuk solli shum entuziazm, pasi taksapaguesit europianoverior nuk duan t hedhin para e t blejn antar t BE-s. Opinioni im sht q edhe Kroacia nuk do t pranohet n BE n vitin 2012, kjo pasi kriza greke do t jap m shum reaksion n t gjith strukturn europiane pr vite. Un mendoj se NATO dhe BE jan gjra t ndryshme, pasi NATO sht Amerika dhe Shqipria sht nj mik i mir i SHBA-s. N lidhje me marrdhniet ndrkombtare, mendoj se nj rol t rndsishm mund t luaj Turqia, e cila ka nj qeveri efektive dhe mund t luaj nj rol t rndsishm n zhvillimet n Ballkan si n Shqipri, Maqedoni, Kosov etj. N kt aspekt un nuk jam me nj mendim me disa njerz si Piro Misha q mendon se Shqipria rrezikohet nga nj otomanizm i ri. Nuk kemi t bjm me kt, por thjesht me peshn specifike t nj shteti t fort.

  Mund t flasim pak pr krizn aktuale politike n vend

  Flasim, ju vazhdoni t keni nj polarizim t lart politik n vend. Ne duhet t shohim se do t ndodh me parat e njerzve pr t dhn nj mendim m t sakt. Duhet t presim pasojat e krizs greke, por mendoj se n disa pjes t Shqipris kriza greke ndihet mjaft dhe po l gjurm do dit. Un isha n Peshkopi, ku shum familje punojn n Greqi n ndrtim dhe shum jan kthyer se nuk ka pun, ndaj sht e rndsishme q t ndrhyhet.

  Bisedoi : Ylli PATA
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 4. Anetart m posht kan falenderuar shitesi pr postimin:

  nurie dika (05-11-2015)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •