Personi q denoncoi studimet e rreme rreth
qelizave burimore n Koren e Jugut thot se
vendi ende dominohet nga vlerat q lejuan
mashtruesin e klonimit Hwang Woo-suk t bhej
nj hero kombtar. Pas gati 10 vjet heshtjeje,
Ryu Young-joon thot se mimi i t treguarit t
vrtetn ende peshon mbi t, por shton se ai
nuk sht penduar q e zbuloi Hwang-un si
profet t rrem.
Ndrsa punon n laboratorin e Universitetit
Kombtar Kangwon, Ryu Young-joon sht tani
nj profesor patologjie me nj doktoratur n
bioetik. Por jeta e tij u prmbys krejtsisht n
vitin 2005, kur ai ishte nj studiues i ri pr
shkenctarin e diskredituar t qelizave
embrionale Hwang Woo-suk.
Zoti Ryu i tha nj gazetari se puna novatore,
ather e vlersuar lart, e shkenctarit Hwang
mbi qelizat burimore embrionale t njeriut ishte
e falsifikuar. I konsideruar nga mbshtetsit e
Hwang-ut si nj tradhtar, zoti Ryu u detyrua t
jepte dorheqjen dhe t jetonte i fshehur pr
muaj me radh.
"Edhe pse Hwang bri veprime t kqija, disa
njerz ende e mbshtesin. Ajo q Hwang bri
ishte pasqyrimi i vetes son, dhe ne nuk mund
t mohojm vetveten. Ky sht mentaliteti i
njerzve. Kur vendosa t tregoja mbi skandalin e
qelizave t Hwang-ut, mendova se duhej t
prballoja gjith kritikat e publikut derisa ata t
kuptonin se far po ndodhte n t vrtet. Un
mendova se publiku reagoi n at mnyr sepse
ata nuk e dinin se far po ndodhte. Megjithat,
u ndjeva i keqtrajtuar," thot ai.
N vitin 2005, shkenctari Hwang njoftoi se
kishte arritur nj prparim t rndsishm n
klonimin e qelizave burimore embrionale t
njeriut. Mundsia e t qenit n gjendje pr t
krijuar qeliza t reja t shndetshme ngjalli
shpresa t shumta, si pr kurimin e smundjeve
t shtylls kurrizore apo Alzheimerit. Hwang nisi
t trajtohej si nj hero kombtar, derisa u
zbulua si mashtrues.
N vitin 2006, ai iu drejtua mediave dhe krkoi
falje pr veprimet e tij:
"Un - si autor i raportit - marr prgjegjsi t
plot pr prdorimin e t dhnave t rreme n
lidhje me tezn mbi qelizat burimore. Pranoj
do gj dhe krkoj falje edhe nj her."
Nj gjykat e shpalli zotin Hwang fajtor pr
prvetsim t fondeve qeveritare dhe shkelje t
ligjeve t etiks mjeksore. Ai u dnua me dy
vjet burg dhe iu hoq licenca pr t kryer
eksperimente pr klonime njerzore. Por pati nj
reagim t madh nga publiku, me shum njerz
q ende e mbshtesnin.
Han Hak-soo ishte gazetari q bri publik
mashtrimin, pasi u njoftua nga studiuesi Ryu. Ai
shqetsohet se shum pak ka ndryshuar pr t
parandaluar q nj situat e ngjashme t
ndodh prsri.
"Nuk mendoj se ka prmirsim rrnjsor. Nse
flasim pr shtjet strukturore, marrveshjet pr
heshtje mes t fuqishmve t ekonomis,
politiks dhe akademis, si dhe aleancat
fitimprurse q kan me njri-tjetrin, jan
probleme t mdha q nuk jan trajtuar n
shoqrin koreane," thot ai.
Rrjeti televiziv MBC transmetoi dy emisione q
vinin n dyshim vrtetsin dhe denonconin
metoda joetike t prdorura pr krkimet
shkencore t zotit Hwang. Gazetari Han
shprehet:
"Ne ishim t vetm, sepse shumica e njerzve
ishin kundr nesh dhe ishte nj situat shum
serioze pasi njerzit po thoshin se nuk donin ta
shihhin programin dhe se nuk u interesonte e
vrteta. Disa kmbngulnin q emisioni duhej t
anulohej pr t mirn e kombit. Lidhur me
shumicn e njerzve, n vend q t ndiheshim
sikur po punonim pr ta, ne ndiheshim sikur
ishim t dbuar prej tyre."
Ryu e informoi gazetarin e televizionit MBC mbi
t vrtetn sepse Hwang kishte n plan t
kryente nj trajtim intensiv me qeliza burimore
ndaj nj djali 10 vjear t paralizuar.
Hwang kishte premtuar se djali do t ecte
srish, nse i nnshtrohej t njjtit trajtim q ai
thoshte se kishte qen i suksesshm me nj
qen. Studiuesi Ryu raportoi mbi mashtrimet e
zotit Hwang n vitin 2005, sepse ai besonte se
procedura eksperimentale mund ta vriste djalin.
Pas gati 10 vjet heshtjeje, Ryu thot se mimi i
t thnit t vrtetn ende peshon mbi t, por ai
nuk sht penduar.
Ai gjithashtu dshiron t sigurohet q nj situat
e ngjashme t mos ndodh srish:
"T gjitha faktet q shkaktuan skandalin Hwang
Woo-suk ende qarkullojn. Edhe sot, shum
studiues jan ende t tunduar nga kto fakte
dhe un mendoj se n qoft se dikush sht i
tunduar, nj gj e ngjashme mund t ndodh
srish."
Ai thot se nuk ishte e leht t mbijetonte si
personi q zbuloi mashtrimin m t madh n
historin e shkencs n vend. Sa i prket zotit
Hwang, ai sht rikthyer si studiues i klonimit t
kafshve dhe ende gzon mbshtetjeje n disa
media t Kores s Jugut.

Emri:  qeliza.jpg

Shikime: 4576

Madhsia:  61.5 KB

www.noa.al/mob/index.php?type=artikull&id=454249