Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Mila
  Antarsuar
  16-02-2003
  Vendndodhja
  OZ
  Postime
  92
  Une mbeta shume i zhgenjyer kur vizitova Prizrenin dhe zbulova se "paria" e qytetit flisnin turqisht.
  Prizreni i Lidhjes se Shqiptareve!!!
  Mu duk absurde po ishte fakt.
  Don't let anyone take away your voice.

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Ky sht nj problem shum i nxeht me disa prizrensa q prve shqipes flasin edhe nj gjuh q nuk sht as turqisht e as shkinisht, kta jan mbeturina, qelbsira t shoqris shqiptaro-dardane, por q ky numr sht duke u zvogluar gjith kohn dhe shum shpejt nuk do t kemi till.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Mila
  Para lirimit t tokave shqiptare nga Turqia, gjith Ballkani gjuh zyrtare ka pasur turqishten dhe si rrjedhoj edhe shqiptart e qyteteve domosdoshmrisht kan qen t detyruar t msojn turqishten n at koh, kurse shqiptart e qytezave dhe atyre t fshatrave pr shkak t kontakteve shum t vogla me pushtetin edhe nuk e kan msuar gjuhn fare, pra kan qen m t lir n prdorimin e gjuhs amtare.
  Kshtu, pas lirimit t tokave shqiptare n veri dardania dhe lindje maqedonia pushtohen nga sllavt dhe kta pastaj me dhjetra vite deri shum von detyronin shum shqiptar t fes islame dhe q flisnin edhe turqishten (nga koht e sundimit osman) t deklaroheshin turq, me kt arsyetim edhe patn dbuar me qindra mijra shqiptar n Turqi (fat t till kan prjetuar edhe shum pjestar t familjes sime), mos t harrojm se vetm n Stamboll ka m shum se dy milion shqiptar dhe m shum se pes milion n gjith Turqin.
  Njerz t till kemi pasur m shum n Prizren, por edhe n Prishtin, Gjilan e qytete tjera. Mirpo prderisa n Prishtin njerzit me arsimimin e tyre e kuptuan se far identiteti kombtar kan edhe ndrpren s deklaruari se jan turq (sidomos gjat proceseve deri diku demokratike t viteve 70-80 n ish-RFJ, koh kur edhe ne gjysmliruam Dardanin), poashtu edhe n Gjilan e n qytete tjera duke prfshir edhe vet Prizrenin, por ktu ende kemi disa q tani kan krijuar edhe parti kinse turke (t ju prkujtoj se edhe gjuha e tyre e dyt nuk sht turke por thjesht nj przierje turko-sllavishte), por edhe kta nuk kan ardhmri t till sepse e dijn fare mir sikur ish-t tjert sikur ta n Prishtin e n qytetet tjera t Dardanis, prve atyre n Maqedoni sepse n Maqedoni deri von kan qen t detyruar dhe n njfar mnyre t nxitur nga sllavt (q shumica e tyre poashtu nuk jan gj tjetr vese shqiptar dhe kt e dijn fare mir dhe besojm t kthehen n identitet t tyre kombtar edhe kta shum shpejt) q t deklarohen si jo-shqiptar turq e boshnjak.
  T njjtin problem kemi edhe me Sanxhakun por atje ata tani nuk flasin shqip fare edhe pse e deklarojn se jan shqiptar, kryetari i partis s Sanxhakut Ulanini para disa viteve e pati deklaruar hapur se ne jemi shqiptar q na kan hequr dhunshm gjuhn ton shqipe dhe na kan t detyruar t flasim sllavishten (edhe ktu shpresojm q n nj t ardhme t afrt ti kthejm prap kta njerz, sepse nuk kemi njerz pr t humbur).
  Kshtu kemi edhe n Mal t Zi pothuajse i gjith Mali i Zi, prve atyre shqiptarve q nuk e kan ndrruar kombsin n Tivar, Ulqin, Plav, Guci, Vuthaj, Malsi etj sht i banuar me shqiptar kristian q e quajn veten malazez dhe q sflasin m shqipen dhe nga shqiptar islam q e quajn veten thjesht mysliman tani por q jan shqiptar q t dy palt.
  Kshtu, pra kemi humbur shum njerz gjith kohn, por q tani e tutje nuk ka m humbje dhe jemi duke i rikthyer edhe ata q i kemi humbur dalngadal.
  Edhe n Prizren shum shpejt nuk do t kemi m aso shqiptarsh, po sikur n Maqedoni, Mal t Zi, Jug t Shqipris, Sanxhak, dhe amri.

  Prshndetje
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  537
  Si u zhduk gjuha turke nga prdorimi i shqiptarve n Dibr t Madhe .

  Pasi theu qfn turqia nga trojet Arbrore ,disa familje shqiptare q e kishin pasur mbl me turkun n kohn e sundimit turk ,edhe pas largimit t turqis e prdornin turqishten si gjuh t tyre n kominikim me familje e bashkqytetar .

  Ksi kan qenur familjet Krliu ,Rusi ,Kaba .

  Dibrant npr raste gzimesh e pikllimesh n prezencn e antarve t ktyre familjeve jan ndier t ofenduar ,se kta kan komunikuar n gjuhn turke npr Oda.

  Paska pas qenur Muaji i Shenjt i Ramazanit dhe Dibrant paskan lidhur BES ,q atyre familjeve q prdorit turqishten si gjuh t mos iu bhen vizita e eurime pr Bajram .

  E thnur e br .
  Mirpo kta shqiptart shipfolsa ( Krliet, Ruset e Kabat ) qenkan ankuar .
  Prse nuk na vizituat e uruat Bajramin ?
  ka ngjau kshtu me ju ?

  Dibrant ishin prgjigjur -thjesht dhe kjart :-
  Na jemi SHQIPTAR dhe urojm e vizitojm SHQIPTART - VLLEZRIT tan .
  Ju flitni turqishten ,e na flasim SHQIP .
  Pr ka me humbur koh kot kur nuk kuptohemi mes vedi .
  Dhe ka qenur ky shkak dhe kta familje e haruan m prdorimin e turqishtes pr kominikim mes vedi e me Dibrant tjer ( pr mende t madhe ) .

  ====================
  Pr n Prizern me sa dij ,se kam jetuar pr dy vite n at qytet sht dika karaketeristike .
  Jo me qytetart Prizrenas ,por me t ardhurit ( fshatart ) .
  Posa kalojn n qyetet e ndjen si form nevoje apo kulture msimin -praktikimin e t folurit turqisht pr tu ndjer qytetar.
  Pra e folura e turqishts sht kthyer n ves tek ardhacakt -naivt .
  ( Njsoj si prindrit Shqiptar q jan n migrim q prdorin gjuhn e vendit me fmijt e vet , me justifikm se kemi ardhur ktu e duhet me e msuar gjuhn e vendit . E q i ln fmijt gjysmak me gjuhn e nns/amtare as pes para nuk japin ).

  E them kte ,shkaku se sa sht populluar Prizreni nga '' migrimi '' i fshatrve ( sidomos pas 1970 vit ) ,sot asnj fjal turke nuk duheshte t ndgjohet n Qytetin historik t '' Lidhjes s Prizrenit '' .
  T shpresojm se do ndron kjo praktik pr t mir edhe n Prizren .

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-04-2003
  Postime
  200
  bravo ,bravo,bravo ju lumte goja vellezer.......

 6. #6
  Shqiptaret qe flasin turqisht jane ate njerez qe nuk posedojne ndjenja kombetare dhe i duan me shume turqit se shqiptaret.

  Dodon, ti thua se ne Turqi jetojne 5 milion shqiptare: a dijne keta njerez shqip, a kane shkolla atje , a kane gazeta shqipe , radio televizion etj. apo jane nje mase e asimiluar ?

  Ka edhe ne Mal te Zi Bushatlic qe jane asimiluar, pro keta nuk i numrojme me si shqiptar.

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042

  Turqishtja e Prizrenit

  Eshte e vertete se ne Prizren flitet nje gjuhe qe i ngjan turqishtes. Ne fakt eshte perzierje e nje dialekti te turqishtes te perzier me fjale sllave e tash vone edhe shqipe. Eshte vertet nje gjuhe qesharake, te cilen nuk e kuptojne as turqit (e Turqise), as sllavet, as shqiptaret. Nje krijese endemike por kryekeput artificiale.

  Ndonese ne shume familje ruhet tradita e te folurit te kesaj "turqishteje", shume prej tyre femijet e tyre i dergojne ne shkolla shqipe, veprim shume pozitiv. Disa dekada ka zgjatur nje oportunizem i quajtur "tolerance" qe ka parandaluar zhdukjen e kesaj gjuhe.

  Ka shume familje qe deklarohen turke, gjersa mbiemrat i kane Byty(i), Krasniq(i), Gash(i), Tha(i), etj. Nuk di si e spjegojne gjenezen e familjeve te tyre, por qartas shihen se jane shqiptare. Bile ne fshatin Mamushe, pleqte ende mbajne plis te bardhe ndersa deklarohen si turq. Disa prej tyre deklarojne se jane familje te shqiptarizuara me dhune, por faktet flasin ndryshe.

  Po te mbetej si e tille, kjo gjuhe gradualisht do te zhdukej, sepse shkolla shqipe ka arritur ne mase te madhe t'ia riktheje gjuhen dhe identitetin kombetar nje pjese te konsiderueshme te rinise. Por, ekziston nje rrezik tjeter ne forme te eksportimit te gjuhes dhe kultures turke permes televizioneve satelitore. Shume te rinj, duke percjellur keto programe, fillojne ta mesojne turqishten e Turqise, identifikohen me vlerat e tyre kulturore, behen tifoze te ekipeve sportive turke. Ka shume te atille qe kete gjuhe e flasin nga "qallmi", nga mendjemadhesia, si nje gjuhe zoterish.

  Nje pjese e rinise vijon studimet ne universitetet turke, gradualisht duke riforcuar pozicionin e minoritetit turk. Prandaj, eshte momenti qe asaj rinie t'i qartesohet identiteti i tyre i vertete kombetar, permes aktiviteteve te ndryshme. Pra, eshte neglizhenca e autoriteteve lokale dhe inteligjencise qe nuk ka ndermarre asgje pas luftes.

  Ketu nuk e ngaterroj kombin dhe fene. Ky turqizim aspak nuk ka te beje me ruajtjen e perkatesise fetare, eshte nje proces tjeter i nxitur nga tendencat e pushtuesit per ta shpartalluar kombin shqiptar dhe duke krijuar "kombesi" artificiale, proces i percjellur me nje indiference te pakuptueshme nga intelektualet shqiptare. Mbijetimi i kesaj gjuhe ka te beje deri ne nje mase edhe me lidhjet tregtare te Prizrenit me Stambollin, lidhje keto qe kane funksionuar nje kohe te gjate dhe funksionojne ende. Me importimin e mallerave, eshte importuar edhe nje pjese e kultures joshqiptare.

  Me kete nuk perkrah asimilimin e dhunshem te pakices "reale" turke, por duke pasur kontakte me shume familje "turke", nuk hasa ne ndonje qe vertet i ka rrenjet ne Anadoll apo gjetiu. Nuk them se te tille nuk ekzistojne, por nuk mund te jene ne numer aq te madh sa fitohet pershtypja kur e degjon ate mori njerezish qe e flasin kete gjuhe ne Prizren.

 8. #8

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-04-2003
  Postime
  200
  une se kuptoj ku eshte patriotizmi o vellezer nga kosova.si i lejoni ju ato njerez te flasin nje gjuhe tjeter ndryshe nga shqipja mu ne djepin e kombit tone.atyre ju duhet tja shtypni kokat ju ashtu sic ja shtypim kokat neve grekut ketu.une se kuptoj nese keta njerez jane shqiptare dhe flasin kete loj gjuhe qe ska ngjashmeri me shqipen si merren vesh me prishtinen apo gjakoven keta shqipe dhe si perfaqesohen ne jeten e perditshme me shqiptaret e tjere .a mund te me jepni nje shpjegim qe te me kthjellohen gjerat?dhe prape dua ta perseris kete;si i lejoni pakicen turke qe eshte ne kosove te kene gjuhen dhe shkollat e veta dhe programet e veta ne televizionin shqiptar rtk?te gjithe turqit e kosoves duhet te asimilohen dhe te kthehen ne shqiptare ashtu sic u kthyen ne turq shqiptaret e turqise...

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3
  Duhet te arrini te beni dallimin midis pakicave kombetare turke dhe atyre qe flasin turqisht edhe pse jane shqiptare.

  Pakicat kombetare jane pakica dhe kombesia e tyre eshte turke dhe keta gezojne cdo te drejte qe te flasin gjuhen e tyre te nenes qe eshte turqishtja, ashtu sic e gezojne edhe minoriteti grek ne Shqiperi, edhe malazezet edhe arrumunet, edhe pakicat sllave maqedonase. Thjeshte, nuk mund tu imponosh ketyre njerezve te flasin shqip pasi keta nuk jane shqiptare. Ne si shqiptaret duhet tu njohim ketyre pakicave te drejten e tyre qe te perdorin gjuhen amtare krahas asaj shqipe.

  Problemi yne lind atehere kur shqiptaret me kombesi shqiptare perdorin nje gjuhe te huaj per ta, sic mund te jete turqishta, greqishtja, gjuhet sllave etj. Me keta njerez eshte per te ardhur keq pasi jane asimiluar keq dhe kane nevoje per ndihme dhe ndergjegjesim.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 11. #11
  Ne te vertete turq ne Kosove dhe Maqedoni nuk ka.

  pas terheqjes se Turqise ne vitin 1912 dhe pas shpernguljeve te shumeta drejt Turqise , turq te ne nuk kane mbetur, por shqiptare qe nuk kishin dhe nuk kane dinjitet kombetar, por per shkak te fese flasin turqisht. Deri ne vitin 81 ka pasur te ne fshtara te tera qe jane shkruar si turq, edhe pse askush turqisht nuk dinte.
  Pleqt akoma vende vende betimin me te madh e kane: " Nkofsha turk"
  Ka ndodhur keshtu se nuk ka pasur vije te qarte ndarese ne mes fese islame dhe Turqise. Ne mbremjet e pasdarkes ne familje te tilla, nuk eshte folur per historine shqiptar, por per " Baba sulltanin"!
  Kur quhet pushtuesi baba, atehere aty vereht se ku ishim, kush ishim dhe cfare ndjenja kombetare kishim. Ky problem ka rrjedhur nga hoxhallaret, sepse ata nuk shkruheshin si shqiptar dhe keshtu vepronte edhe populli. Ata shpresonin se duke u shkruar si turk, do te jene me afer xhenetit.

  Ne kohen e Rankovicit nuk jane shperngulur vetem shqiptaret qe se dinin veten se cka ishin, por edhe ata dhjetra turq qe kishin mbetur. Neper qytete ne Kosove dhe Maqedoni deri ne fund te vietve te 60 disa famlije shqiptare ne shtepi kane folur turqisht.

  Karakteristike kombetare e shqiptareve jasht kufirit eshte se shumica e dijen fisin e vet: si Gashi, Morina, Thaci, Berisha etj. e tash me kombesi turke na dalin edhe famlije me mbiemra fisesh shqiptare. Nuk mund dikush ta kete fisin Gash, por te jete turk.

  Ne Sanxhak ka ndodhur problemi tjeter i asimilimit dhe i shndrrimit ne boshnjak. Ne Tutin , Novi Pazar, Bijelo Polje, ka boshnjak ( keshtu e quajne veten apo musliman ) qe mbiemrine e kane Ku (fisi Kui ) , por shqip nuk flasin. Pastaj kemi Bushatlic etj.

  Si shembulli i meparshem, si ky i fundit tregojne asimilimin e shqiptareve dhe kalimi ne nje kombesi tjeter e cila ndoshta ne nje kohe te caktuar u ka sjelle perfitime si dhe mungesa totale e ndejnjave kombetare.

  Tash ne Kosove kemi nje sallate, sallate prej 10 %. Serb, rome, keta u shndrruan ne egjyptian, ashkali , e per ne me pare ishin te gjithe maxhup, por per Rambujen Milloshevici krijoi kombe te reja sepse i duheshin dhe ironia e madhe eshte me turqit apo te vetquajturit turq. NE Kosove jane nja 10 000 te tille dhe kane te gjitah te drejtat, eshte mire, kane edhe gazeta ehde shkolla fillore, por sa te drejta kane miliona shqiptare ne Turqi. As gazete, as shkolle, as radio. Turqia ka asimiluar atje shqiptaret me keq se Milloshevici! KY i fundit toleronte shkolla neper bodrume, ne Turqi nuk lejohen as ne tunele!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shn Albani : 01-05-2003 m 02:47

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-02-2003
  Postime
  1,042
  Fenomeni m i shmtuar sht kur disa familja shqiptare q shprngulen nga fshati n Prizren, fillojn t flasin turqisht duke dashur t tregojn me kt se jan t denj t jen "qytetar", sepse sipas nj mentaliteti t mbrapsht, qytetart flasin turqisht, ndrsa katundart shqip.
  Me t vrtet e mjerueshme dhe e patolerueshme.

 13. #13
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542

  Ata jane me origjine Shqiptare te gjithe.

  Ky problemi i disa familjeve prizrenasve qe flasin Turqisht eshte i ngjashem me problemin e krahines te Himares ne Shqiperine e Jugut. Sipas Noel Malcolm-it keta Prizrenas jane pinjolle te familjeve sunduese te zones. Disa nga keto familje mund te jene zhvendosur nga Turqia prandaj flasin Turqisht. Por sipas tij keto familje jane me origjine Shqiptare por u integruan thelle ne Perandorine Osmane e rrjedhimisht nderruan gjuhen. Eshte e ngjashme me familjet Shqiptare ne Ameriken e Veriut qe kane ardhur rishtaz. Femijet e tyre nuk e dine Shqipen dhe prinderit mendojne se kjo i ndihmon femijet te integrohen me lehte ne shoqeri. Sido qe te jete nuk eshte nevoja te nxehen gjakrat. Ne fund te fundit ishte nje zgjedhje personale qe u be para 300-400 vjetesh.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-04-2003
  Postime
  200
  shqiptaret duhet ta pastrojne fjalorin e perditshem qe ata flasin.e vetmja gjuhe qe ne duhet te flasim eshte ajo shqipe..

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 14:46
 2. Si lindi harmonia fetare n Shqipri?
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
 3. Fenomeni "Abdi Baleta"
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 206
  Postimi i Fundit: 06-09-2009, 09:28
 4. Knga e Gjergj Elez Alis
  Nga Ullmar Qvick n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 07-09-2006, 05:29
 5. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •