Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Shteti Policor: Policia t monitoroj prokurorin dhe gjykatat

  Procedimet penale, Didi urdhr: Policia t monitoroj prokurorin dhe gjykatat

  TIRANE-Drejtori i Prgjithshm i Policis Artan Didi urdhron drejtorit e policis n qarqe dhe n nivel komisariati q t gjith punonjsit e policis q referojn procedime penale n prokurori, t monitorojn ecurin e procedimin sin prokurori dhe n gjykata. Kjo bhet me qllim forcimin e lufts kundr korrupsionit brenda sistemit t drejtsis ,si nj shqetsim i prekshm i qytetarve.

  Urdhrin i Drejtorit t Prgjithshm Nr. 478
  Me qllim analizimin e ecuris s procedimeve penale, prmirsimin e puns hetimore, ngritjen cilsore t saj dhe rritjen e bashkpunimit me institucionin e Prokuroris dhe Gjykats n luftn kundr korrupsionit brenda sistemit t drejtsis ,si nj shqetsim i prekshm i qytetarve, nga ana juaj krkohet informacion i hollsishm pr:

  Konkretisht krkohet informacion
  1. Procedimet penale t filluara nga strukturat e policis, pr t cilat Prokuroria ka vendosur mos fillimin, pezullimin ose pushimin e shtjes.
  2. Procedimet penale n fushn e krimeve t hapura, pr t cilat Prokuroria ka krkuar dnimin e autorve n procedim, dhe Gjykata sht shprehur me vendim pafajsie ose vendim pushimi.
  3. Procedimet penale n fushn e krimit te organizuar, krimeve financiare dhe krimeve t rnda pr t cilat Prokuroria ka krkuar dnimin e autorve dhe Gjykata sht shprehur me vendim pafajsie ose vendim pushimi. Informacioni krkohet pr t gjitha procedimet e referuara q nga data 1 janar 2014 e n vazhdim.

  Tre dit m par nprmjet nj letre ministri i brendshm i krkoi presidentit t republiks Bujar Nishani t marra masa konkrete pr procedimin disiplinor t gjyqtarve t cilt sipas Tahirit n m shum se 25 raste kan liruar kriminel t arrestuar nga policia.


  Sipas ministrit t brendshm kto vendime kan ardhur si rrjedhoj e aferave korruptive n dyert e gjyqsorit, ndrsa theksoi se n kt mnyr ulet besueshmria e qytetarve tek sistemi i drejtsis si dhe rritet rrezikshmria e jets s komunitetit.

  (a.n/News24/BalkanWeb)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Shteti Policor: Policia t monitoroj prokurorin dhe gjykatat

  Urdhri i Didit pr monitorim t hetimeve, Berisha: N shtetin policor, policia mbi t gjitha

  TIRAN-Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar menjher pas publikimit n News24 t urdhrit t drejtorit t Policis s Shtetit Artan Didi pr monitorim t hetimeve. N nj status n “facebook” Berisha shkruan se n shtetin policor policia sht mbi gjithka. Sipas tij shteti policot tashm do ushtroj kontroll mbi vendimet e gjykatave. “N shtetin policor, Policia mbi t gjitha! Vendoset kontrolli policor mbi vendimet e gjykatave dhe prokuroris.

  T dashur miq, n kuadrin e shtetit policor, bazuar n parimin "Policia mbi t gjitha", sot u vendos zyrtarisht kontrolli policor mbi vendimet e gjykatave dhe prokuroris. Edvin Kristaq Rama, pasi deklaroi publikisht m date 30 shtator n Konferencn Kombtare pr Drejtsin se ai do bj gjithka pr t'iu nxir jetn gjykatsve dhe prokurorve, dhe i quajti ata prdhunues dhe vrass, vendosi sot zyrtarisht kontrollin dhe terrorin policor mbi vet ata dhe vendimet e tyre.

  N kontekstin e nxirjes s jets Rama i krkoi zdhnsit t tij pr rendin, Tahirit, t firmosi urdhrin e prgatitur n zyrat e Rams, sipas t cilit inspektort e Policis tani e tutje ngarkohen t krijojn regjistrin e vendimeve t gjykatave dhe prokuroris pr t'i vendosur ata nn trysni dhe terror policor. Kjo dshmon dhe nj her se anti-reforma n drejtsi e Rams ka si qellim kryesor konsolidimin e shtetit policor dhe pushtetit t tij personal!!”- shkruan Berisha.

  (a.n/BalkanWeb)

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •