Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1

  John Galsworthy

  John Galsworthy ishte nje romancier, dramaturg anglez. Veprat e tij me e rendesishme eshte triologjia "Saga e Forsajteve". Ai ka qene fitues i cmimit Nobel ne letersi ne vitin 1932.

  Ai lindi ne 14 gusht 1867 ne Kingston Hill ne Surrey, Angli ne nje familje te pasur.
  John Galsworthy u shkollua ne Harrow dhe New College, Oxford per t'u bere avokat. Atij nuk i pelqente ushtrimi i ketij profesioni, ndaj vendosi te udhetonte dhe te merrej me pjesen e biznesit te transportit detar te familjes se tij.

  Botimi i tij i pare vjen ne vitin 1897 me nje koleksion tregimesh titulluar "Nga te kater ererat". Ky botim dhe ata qe vijuan u publikuan me pseudonimin letrar John Sinjohn. Kjo gje ndryshoi me "Ishullin e Farisenjve" (1904) kur ai nisi te botonte me emrin e tij, shkak mendohet te kete qene vdekja e babait te tij. Romani i tij i pare eshte "Jocelyn". Ndersa drama e pare eshte "Kutia e argjend" e cila pati sukses. Mgjs shkruante drama dhe romane ne te njejten kohe, ne kete periudhe ai ishte me i njohur si dramaturg, duke u vendosur ne krah te emrave si George Bernard Shaw. Disa nga dramat e tij me te njohura jane "Grindja" (Strife), "Lekura e lojes" (The Skin Game), "Besnikeria" (Loyalties) etj
  Vepra me e njohur e tij mbetet "Saga e Forsajteve" shkruar midis viteve 1906-1921. Nje tjeter liber i njohur eshte "Lulet e Molles" (1906)

  Ai u zgjodh presidenti i pare i klubit letrar "PEN International" ne 1921. U caktua gjithashtu ne Urdherin e Merites ne vitin 1929, pasi kishte refuzuar titullin e Kalorsit. Ndersa ne 1932 iu dha Ēmimi Nobel per letersi.
  Vdiq ne 1933.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2

  Pėr: John Galsworthy

  Shkeputur nga "Lulet e Molles"

  Eshersti u shtri nė bar. Sa ndryshonte ky kėnd nėn shkėmb, I qetė e me hije, nga shkėlqimi i qartė i fushave, mbuluar me arin e luleve tė dushqeve, tė zhabinave dhe rrezeve tė diellit! Vetėm tė thirrurat e kukuvajkės dhe gurgullimi i pėrroit ishin po ato. Ndenji njė kohė ashtu i shtrirė, duke kėrkuar njollat e diellit, derisa drurėt e mollėve lėshuan hijet e tyre tė gjata mbi zymbylat e kaltėr ku zukatnin bletėt. Puthja e mėngjesit dhe takimi nėn mollėn e madhe qė e priste nė mbrėmje ia kishin marrė mendjen. Ja, nė njė kėnd tė tillė, sigurisht, fshiheshin nė kohėt e lashta nimfat e bardha si lulet e mollės, kurse faunat* veshėmprehta e tė murrme si gurė tė mbuluar me myshk, tė shtrira nė bar, i ruanin ato…

  *fauna - sipas mitologjise romake ishte perendia e fushave, e maleve dhe e pyjeve, qe mbronte kopete e bagetive.

  shqiperuar nga Nasho Jorgaqi
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-01-2015
  Postime
  3

  Pėr: John Galsworthy

  Une e kam dashuruar romanin e tij "Saga e Forsajteve"...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •