Close
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 172
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Eurovision Song Contest 2015

  “Building Bridges”, slogani i edicionit tė 60-tė tė “Eurovision Song Contest”

  Edicioni jubilar, i 60-tė i Festivalit Europian tė Kėngės, “Eurovision Song Contest”, i cili kėtė vit do tė zhvillohet nė kryeqytetin e Austrisė, Vjenė, sapo ka zyrtarizuar edhe sloganin, i cili do e shoqėroj atė gjatė rrugėtimit deri nė finalet e kėtij eventi.

  “Building Bridges” ėshtė pėrzgjedhur si slogani mė i pėrshtatshėm pėr kėtė edicion, qė nė shqip pėrkthehet “Ndėrtim i Urave”, por qė patjeter ka kuptimin “Ndėrtojmė Urat”.

  Kėtė vit “Eurovison-i” ka rikonceptuar edhe logon zyrtare, tė cilės i kanė ndryshuar detaje, duke e bėrė edhe mė profesionale. Si gjithmonė spektakli i madh do tė realizohet nė muajin Maj, pikėrisht nė datat 19, 21 dhe 23. Shqipėria akoma nuk ka konfirmuar pjesėmarrjen e vitit tė ardhshėm, por pritet shumė shpejt ta bėjė.

  IMA / S. Dema

  http://www.imalbania.com/?p=3223
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 14-10-2014 mė 10:41

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015
  39 Shtete kane shprehur interesin per pjesmarrje ne EUROVISION SONG CONTEST 2015 , i cili sivjet zhvillohet ne VJENE, AUSTRI - vendi mikprites pas fitores se Conchita Wurst me " Raise like a PHOENIX "!


  * Albania
  * Armenia
  * Austria
  * Azerbaijan
  * Belarus
  * Belgium
  * Cyprus
  * Czech Republic
  * Denmark
  * Estonia
  * Finland
  * France
  * FYR Macedonia
  * Georgia
  * Germany
  * Greece
  * Hungary
  * Iceland
  * Ireland
  * Israel
  * Italy
  * Latvia
  * Lithuania
  * Malta
  * Moldova
  * Montenegro
  * Norway
  * Poland
  * Portugal
  * Romania
  * Russia
  * San Marino
  * Serbia
  * Slovenia
  * Spain
  * Sweden
  * Switzerland
  * The Netherlands
  * United Kingdom


  Lista Zyrtare e Vendeve Pjesmarrese ne ESC 2015 publikohet nga EBU ne fillim Janar te 2015.


  http://esctoday.com/87154/eurovision...-party-vienna/

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 05-12-2014 mė 11:49

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  MAQEDONIA eshte i pari vend pjesmarres qe zgjedh kengen perfaqesusese per ESC 2015.

  Permes Skopje Festival 2014 , organizuar ne Nentor, perzgjidhet kenga " Esenski Lisja " kenduar nga Daniel Kajmakoski , duke startuar teknikisht keshtu Garen e Madhe Europiane !

  http://en.wikipedia.org/wiki/Macedon...g_Contest_2015
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 18-12-2014 mė 11:44

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  Citim Postuar mė parė nga sirena_adria Lexo Postimin


  39 Shtete kane shprehur interesin per pjesmarrje ne EUROVISION SONG CONTEST 2015 , i cili sivjet zhvillohet ne VJENE, AUSTRI - vendi mikprites pas fitores se Conchita Wurst me " Raise like a PHOENIX "!


  * Albania
  * Armenia
  * Austria
  * Azerbaijan
  * Belarus
  * Belgium
  * Cyprus
  * Czech Republic
  * Denmark
  * Estonia
  * Finland
  * France
  * FYR Macedonia
  * Georgia
  * Germany
  * Greece
  * Hungary
  * Iceland
  * Ireland
  * Israel
  * Italy
  * Latvia
  * Lithuania
  * Malta
  * Moldova
  * Montenegro
  * Norway
  * Poland
  * Portugal
  * Romania
  * Russia
  * San Marino
  * Serbia
  * Slovenia
  * Spain
  * Sweden
  * Switzerland
  * The Netherlands
  * United Kingdom

  http://esctoday.com/87154/eurovision...-party-vienna/
  EUROVISION SONG CONTEST konfirmon te 39 shtetet e mesiperme , pjesmarrese te Edicionit te 60 -te te tij.

  http://www.eurovision.tv/page/news?i...nted_in_vienna


  Viena organizon Eurovision-in 2015, nė garė 39 shtete

  Nė garėn e madhe evropiane tė kėngės, Eurovision 2015, do tė marrin pjesė 39 shtete tė Evropės, dy mė shumė sesa vitin e kaluar. Edicioni i 60-tė i festivalit tė kėngės evropiane do tė mbahet nė Vienė tė Austrisė.
  Qipro, Republika e Cekisė dhe Serbia janė kthyer nė garė pėrsėri. Vitin e kaluar nė kėtė festival triumfoi kėngėtarja Conchita Wurst me kėngėn e saj “Rise like a phoenix” nė Kopenhagen.

  Ndėrsa, Shqipėria ka konfirmuar pjesėmarrjen si dhe nė datat 26, 27 dhe 28 dhjetor organizohet Festivali i 53 i kėngės, ku do tė pėrzgjidhet kėnga fituese pėr tė na pėrfaqėsuar nė Vjenė.

  Fituesi i Festivalit tė Kėngės Eurovizion 2015 do ta pėrfaqėsojė njė prej 39 vendeve tė mėposhtme:

  Shqipėria, Armenia, Austria, Azerbaixhani, Bjellorusia, Belgjika, Qipro, Republika Ēeke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Maqedonia, Gjeorgjia, Gjermania, Greqia, Hungaria, Islanda, Irlanda, Izraeli, Italia, Letonia, Lituania, Malta, Moldavia, Mali i Zi, Holanda, Norvegjia, Poloni, Portugalia, Rumania, Rusia, SanMarino, Serbia, Sllovenia, Spanja, Suedia, Zvicėra dhe Anglia.

  http://www.thealbanian.co.uk/viena-o...39-shtete.html

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  MALTA zgjedh Amber me kengen " Warrior " per ta perfaqesuar ne ESC 2015.
  Permes 2 mbremjesh, 1 gjysem finale dhe 1 finale, gare e zhvilluar ne Nentor 2014, Malta do te ishte vendi I dyte pjesmarres qe ben perzgjedhjen e tij.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Malta_i...g_Contest_2015
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 10-01-2015 mė 10:52

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  HOLLANDA, fituesja e vjetshme e Vendit te Dyte me "Calm After the Storm" nga The Common Linnets , ka vendosur te perfaqesohet ne ESC 2015 nga nje artiste e mirenjohur ne vend, perzgjedhur posacerisht per kete eveniment.

  "Walk Along" do te interpretohet nga Trijntje Oosterhuis dhe eshte shkruar nga Anouk, perfaqesuesja ne ESC 2013 dhe Tobias Karlsson.
  Hollanda deri tani eshte pjesmarrese e 55 Edicioneve, duke debutuar qe ne Festivalin e Pare Europian te Kenges ne 1956 dhe 4 Here FITUESE E CMIMIT TE PARE !

  http://en.wikipedia.org/wiki/Netherl...g_Contest_2015
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 17-01-2015 mė 18:48

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  BJELLORUSIA ka zgjedhur dyshen Uzari & Maimuna me kengen " TIME ", si perfaqesuese ne ESC 2014.  http://en.wikipedia.org/wiki/Belarus...g_Contest_2015

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  SHQIPERIA zgjedh nje Artiste te Re, Talenti i se ciles i ka kaluar kufijte e vendit, prej disa vitesh tashme ! Rrezellen, magjeps e rremben trofe ne cilindo konkurs ku garon !

  Bukuroshja jone shkodrane , e talentuara ELHAIDA DANI me kengen " DIELL" , kompozuar nga Aldo Shllaku e vargje nga Viola Trebicka e Sokol Marsi, shpalos virtuozitetin shqiptar ne ESC 2015 !
  Suksese ELHAIDA & TEAM ALBANIA !! Fat & Mbaresi !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 30-01-2015 mė 11:06

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  Videoklipi qė do tė na pėrfaqėsojė nė Eurosong nis xhirimet nė Kosovė

  Nga Dorjana Bezat - " Shekulli "


  Nisin pėrgatitjet pėr klipin e kėngės fituese tė Festivalit tė Kėngės nė Radio Televizionin Publik Shqiptar, e cila do tė na pėrfaqėsojė nė Eurosong 2015.

  Kėnga “Diell” nėn interpretimin e Elhaida Danit me kompozim tė Aldo Shllakut sė shpejti do t’i prezantohet videoklipi edhe komponentėt e tjerė. Na ndajnė vetėm 3 muaj nga Festivali i Muzikės Evropiane, i cili do tė mbahet nė datat 19-23 maj nė Vjenė tė Austrisė.

  Kėngėtarja Elhaida Dani ka konfirmuar se puna pėr pjesėmarrjen nė kėtė festival ka nisur qysh prej janarit. “Aktualisht po shkoj nė Kosovė pėr tė punuar mbi muzikėn dhe videon e kėngės “Diell”, e cila do tė na pėrfaqėsojė nė Eurosong. Besoj javės tjetėr do tė jem nė Shqipėri dhe do tė tregoj mė tepėr detaje se si po ecėn puna pėr kėtė projekt. Pėr momentin nuk mund tė bėj publike detaje tė reja, por mund tė them qė do i servirim publikut diēka shumė tė bukur”, tha Dani dje pėr “Shekulli”-n. Sipas renditjes nga organizatorėt e Eurosong, Elhaida Dani do tė ngjitet nė gjysmėn e dytė tė natės sė parė tė Eurosong ku do tė kėndojė e katėrmbėdhjeta.

  Kėngėtarja Elhaida Dani u shpall fituese e Festivalit 53 tė Kėngės nė RTSh me kėngėn “Diell”. “Kjo kėngė ėshtė kompozuar nga Aldo Shllaku dhe unė e kam pėr nder tė kėndoj njė kėngė tė shkruar nga ai. Teksti ėshtė shkruar nga bashkėshortja e tij edhe nga Sokol Marsi. Vlerėsoj shumė edhe punėn e profesorit, Marsi, i cili mė ka ndjekur edhe nė talent show-n ‘Star Akademi’, pėrpara katėr apo pesė viteve, kur unė hodha hapat e parė nė muzikėn shqiptare. Prandaj mendoj se me kėta bashkėpunėtorė mund ta pėrfaqėsoj vendin nė Eurosong”.

  Teksti i kėngės tė lė tė kuptosh se kjo ėshtė njė kėngė optimiste, qė transmeton energji pozitive. Kjo ėshtė edhe ajo qė artistja dėshiron t’i pėrcjellė publikut. “Diell” ėshtė njė kėngė qė flet pėr dashurinė, dhe sesi ajo mund tė transformojė jetėn e njė njeriu. “Unė e gjej veten shumė te ky tekst, pasi dashuria ėshtė energjia mė e madhe qė ne japim edhe marrim nė jetėn tonė. Kėtu dashuria ėshtė nė njė koncept mė tė gjerė, sesa dashuria pėr njė person. Prandaj kur unė dua dikė apo diēka kjo gjė mė bėn mė tė lumtur, edhe mė rrezatuese, si dielli”, ka thėnė ajo.

  Fillimisht Elhaida Dani u bė e njohur pėr publikun shqiptar nėpėrmjet talent show-t “Star Akademi” nė vitin 2009.
  Mė pas me pjesėmarrjen nė Festivalin “Top Fest 9” me kėngėn “S’je mė”, me tė cilėn fitoi dhe ēmimin e parė tė kėtij festivali tė kėngės moderne shqiptare. Por nuk u mjaftua me kaq, kėngėtarja me origjinė nga Shkodra do tė konkurronte nė “The Voice of Italy”, ku do tė bėnte pėr vete publikun, dhe jo vetėm. Gjatė pjesėmarrjes sė saj nė kėtė konkurrim ajo u mbėshtet fuqishėm nga kėngėtari italian Ricardo Cocante.

  Elhaida do tė jetė kėngėtarja e dymbėdhjetė qė do tė na pėrfaqėsojė nė Eurovizion. Kėngėtarja e parė shqiptare qė ka konkurruar nė Eurosong ka qenė Anjeza Shahini nė vitin 2004. Zėrat e tjerė shqiptarė qė kanė konkurruar nė vite janė: Ledina Ēelo, Luiz Ejlli, Aida dhe Frederik Ndoci, Olta Boka, Kejsi Tola, Juliana Pasha, Aurela Gaēe, Rona Nishliu, Adrian Lulgjuraj dhe Bledar Sejko, si edhe Hersi Matmuja. Gjatė kėtyre viteve Shqipėria vetėm pesė herė ka mundur qė tė futet nė natėn finale. Arritjet mė tė mėdha nė kėtė festival i ka arritur Rona Nishliu, e cila u rendit e pesta nė vitin 2012 dhe Anjeza Shahini, e cila u rendit e gjashta nė vitin 2004.

  Eurosong

  Ky ėshtė edicioni 60 i kėngės evropiane dhe pėr herė tė parė ky festival kapėrcen kufijtė kontinentalė, pasi nė tė do tė marrė pjesė edhe njė pėrfaqėsues nga Australia. Festivali do tė mbahet nė arenėn “Wiener Stadthalle” nė Vjenė nė datat 19- 23 maj. Arena ka njė kapacitet tė pėrgjithshėm prej rreth 16.000 njerėz. Shuma e kapacitetit nė dispozicion pėr tė gjitha shfaqjet do tė shpallet nė muajt e ardhshėm kur kėto detaje janė finalizuar. Nė kėtė arenė kanė dhėnė koncerte edhe yje botėrore si: Justin Bieber, Celine Dion dhe Lady Gaga. Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler dhe Arabella Kiesbauer do tė jenė tė ftuarat e kėtij viti, ndėrsa nė dhomėn e gjelbėr artistėt do t’i presė Conchita Wurst, fituese e vitit tė kaluar tė Eurosong.

  http://www.shekulli.com.al/p.php?id=220205
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 22-02-2015 mė 09:09

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,324

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  Kenga shqiptare qenka njeēik,me oj-oj,lulzoj,shpesoj,gezoj,luftoj,kendoj,kompozoj,das huroj,tradhetoj,lundroj,notoj. Teksi,shum i bukur,por me mir mos ta mbash mend. Dhe muzika fantastike,e harron duke e degjuar.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  Shqipėria nė Eurosong me kėngė tė re !

  Pėrfaqėsuesja e Shqipėrisė nė Eurovision, Elhaida Dani, duhet tė pėrgatisė njė kėngė tjetėr pėr ta kėnduar nė festivalin evropian, pasi e ka tė ndaluar ta kėndojė kėngėn fituese tė Festivalit tė Kėngės nė RTSH, “Diell”.

  “Mendoj se ėshtė e drejtė t’ju komunikoj personalisht vendimin e marrė dhe mė ėshtė komunikuar se fundmi. Kėtė vit do ta pėrfaqėsoj Shqipėrinė nė Eurovision me njė kėngė tjetėr nga ajo me tė cilėn u shpalla fituese e Festivalit tė Kėngės… nė dhjetor tė vitit tė kaluar. Ky lajm do tė bėhet publik dhe zyrtar sė shpejti, por dėshiroja qė tė isha unė ajo qė jua komunikoj pėr herė tė parė”.

  “Autori i kėngės ‘Diell’, pėr arsye personale dhe tė pandryshueshme, ka vendosur tė tėrheqė kėngėn nga ai e kompozuar dhe do jetė pėr fat tė keq e pamundur tė kėndohet nga unė nė “Eurovision Song Contest 2015’”.

  “Duke respektuar kėtė zgjedhje tė tijėn personale, dhe nė dakordėsi me RTSH, e mbi tė gjitha duke respektuar rregullat e vendosura nga ESC, mė ėshtė komunikuar qė si fituese e Festivalit tė Kėngės, unė duhet ta pėrfaqėsoj vendin tim nė Vjenė me njė kėngė tė re”.

  “Urimi dhe dėshira ime ėshtė qe ky vendim i papritur qė mė ėshtė bėrė i ditur tė mos sjelli pakėnaqėsi dhe polemika.

  “Qėllimi mbetet ai qė Shqipėria tė ndahet me njė rezultat sa mė tė mirė dhe tė gjithė do tė punojmė sa mė shumė pėr ta arritur”, shkruan nė deklaratėn e kėngėtares tė publikuar nė Facebook. /Telegrafi/

  http://www.telegrafi.com/magazina/sh...-re-video.html
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 23-02-2015 mė 23:40

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  Kenget e Perzgjedhura deri tani - Java e Tete :


 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  Shqipėria ndryshon kėngėn, Elhaida Dani do tė kėndojė "I'm Alive"

  Elhaida Dani lajmėroi me njė mesazh tė gjatė nė faqen e saj zyrtare nė Facebook se autori i kėngės Diell, ka tėrhequr kėngėn Diell nga konkurimi nė Eurovision Song Contest 2015. Lajmi ėshtė konfirmuar edhe nga Radio Televizioni Shqiptar (RTSH).

  Nė mesazhin e Elhaidės i cili vjen nė gjuhėn Shqipe dhe Italiane, ndėr tė tjera thuhet se ajo do tė jetė pėrfaqėsuesja e Shqipėrisė por me njė kėngė tjetėr. Mė poshtė mund tė lexoni mesazhin e saj tė plotė.

  "Mendoj se ėshtė e drejtė t'ju komunikoj personalisht vendimin e marrė dhe mė ėshtė komunikuar sė fundmi.
  Kėtė vit do tė perfaqėsoj Shqipėrinė nė Eurovision me njė kėngė tjetėr nga ajo me tė cilėn u shpalla fituese e FiK, nė dhjetor te vitit te kaluar.
  Ky lajm do bėhet publik dhe zyrtar sė shpejti, por dėshiroja qė tė isha unė ajo qė jua komunikoj pėr herė tė parė.
  Autori i kėnges Diell, pėr arsye personale dhe tė pandryshueshme, ka vendosur qė tė tėrheqė kėngėn nga ai tė kompozuar, dhe do jėte per fat te keq e pamundur tė kėndohet nga unė ne Eurovision Song Contest 2015.
  Duke respektuar kėtė zgjedhje tė tijėn personale, dhe ne dakordėsi me RTSH, e mbi te gjitha duke respektuar rregullat e vendosura nga ESC , mė ėshtė komunikuar qė si fituese e FiK, unė duhet tė pėrfaqėsoj vendin tim nė Vienė me njė kėngė tė re. Urimi dhe dėshira ime ėshtė qė ky vendim i papritur qė mė ėshtė bėrė i ditur, tė mos sjellė pakėnaqesi dhe polemika;
  Qėllimi mbetet ai, qė Shqipėria tė ndahet me njė rezultat sa mė tė mirė dhe tė gjithė do punojmė sa mė shumė pėr ta arritur."

  Autorėt e kėngės do tė jenė Zzapp & Chriss, tė cilėt shkruan kėngėn "S'tė fal" kėnduar nga Lindita Halimi, kėngė e cila mori cmimin e tretė nė Festivalin e RTSH-sė. Kėnga quhet "I'm alive" dhe ėshtė nė produksion, kėnga do tė kėndohet nė anglisht. Sipas burimeve nė RTSH, kėnga fillon me motive tė lehta, duke u marrė ritėm tė shpejtė nė vazhdim.  http://www.ogaealbania.com/

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  Ne faqen zyrtare te ESC 2015 konfirmohet prezantimi I Shqiperise me kengen e re " I'M ALIVE " .

  http://www.eurovision.tv/page/news?i...live_in_vienna

  http://www.eurovision.tv/page/news
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 26-02-2015 mė 08:05

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  KUSH E LA "DIELLIN" ..... ELHAIDA APO ALDO ?

  Nga Albaniac

  Sic mund ta keni mesuar, Elhaida Dani nepermjet nje postimi ne Facebook, ka bere te ditur se ajo nuk do te perfaqsohet me kengen "Diell" (me te cilen fitoi Festivali e Kenges ne RTSH) ne Eurovision, por me nje kenge te re te kompozuar nga Zzap&Chriss. Shkak per kete ndryshim ne "minuten e fundit", kengetarja ka cilesuar pa specifikuar "arsye personale" nga ana e autorit te kenges.

  OK!

  Qe kjo eshte nje levizje qe cdokush ka pas deshiren ta bej pothuajse cdo vit pas komenteve negative rreth kenges fituese, kjo dihet. Them dihet, sepse gjithmone kenga vjen e riperpunuar e jo thjesht e shkurtuar. Ne shume raste biles, kemi pasur deshire dhe ta ndryshonim komplet si kenge - qe dukej dhe levizja e duhur, por nje gje e tille eshte ofenduese jo vetem ndaj autorit te kenges, por dhe festivalit qe e shpall fituese e nje sere emrash te tjere qe ndihmuan ne suksesin e kenges, Perse po ndodh kjo kete vit?


  Ja nje analize e thjeshte:

  Elhaida ja "hodhi" fajin autorit te kenges, duke treguar se ai terhoqi kengen per arsye personale. Ne postimin e saj ne Facebook, ajo as nuk e permendi emrin e kompozitorit Aldo Shllaku i cili punon dhe jeton ne L.A te Amerikes, ku midis te tjerash njihet dhe per ndihmesen e dhene ne regjistrimin e "Suus" te Rona Nishliut, Ndoshta mund te jete rastesi, por ne nje deklarate publike merr ngjyra dhe kuptime te tjera. Te mos i permendesh emrin kompoztitorit te kenges qe te shpalli fituese? WOW! Fol per mosmirenjohje! Ja thuaj, kjo mund te ishte nje harrese e paqellimshme, por nje falenderim per mundesine, e per kohen qe punuan bashke etj etj etj a nuk mund ta vendoste dot? Facebook pa leke eshte, nuk kushton gje.

  Nderkohe Aldo Shllaku nuk eshte prononcuar ne lidhje me kete deklarate te Elhaides qe na ben te mendojme se jo gjithcka eshte kaq e thjeshte sa duket. Kjo te le te kuptosh se midis kompozitorit dhe kengetares ka pasur ndonje mosmarreveshje, e cila mesa duket e ka vendosur kengetaren ne nje "cep" te tille saqe i eshte dashur ti paraprije cdo vendimi tjeter dhe ka publikuar kete deklarate, duke bere mese te qarte qe ajo nuk ka deshire te shkoje me kengen "Diell" ne Eurovision. Problemi? Kjo nuk varet nga Elhaida. Qe ajo publikon nje deklarate te tille, perpara zedhenesit te festivalit, tregon jo vetem pamaturi por dhe nje mungese respekti ndaj ketij festivali, sepse ne fund te fundit nuk eshte Elhaida qe vendos se kush dhe cfare shkon ne Eurovision.

  Se dyti, kur punimet dorezohen ne festival, kompozitori i kenges ne baze te rregullave te festivalit, ka dorezuar dhe te drejtat e autorit per konkurim, perfaqsim etj pika sic jane te paraqitura ne rregullore, qe do te thote se kompozitori mund te kercej lart e poshte sa te doje, por kenga i perket RTSH e cdo justifikim tjeter eshte bosh. Se treti, menjehere u publikua se kush do te jene kompozitoret e kenges se re. Elhaida e vendos edhe kete? Se katerti (sepse ka shume pika ne kete mesele), Bojkeni (fituesi i vendit te dyte) eshte shprehur se dhe pas terheqjes se kompozitorit, ai deshiron Elhaiden te shkoj ne Eurovision. Dmth dhe Bojkeni vendos? Se pesti e se fundi...po sikur, mqs autori u terhoq, e Bojkeni nuk do te shkoje, si thoni te shkoj Linda Halimi me mire? Ne nje festival normal, nese respektohen rregullat, kur vendi i pare nuk respekton rregullat, vendi i dyte nuk do te shkoje, atehere i bie te shkoje vendi i trete apo jo? Me ate rast dhe Zzap&Chriss nuk kane nevoje te kompozojne kenge te re, dukeqene se ata jane kompozitoret e kenges se Lindes dhe gjithcka eshte gati.

  U zgjata pak si shume, por per nje arsye shume te forte. Shumica e artisteve tane flasin per profesionalizem, por jane shume amatoresk. Kerkojne te drejta, por jane ata te paret te cilet i shkelin te drejtat me kembe. Humbasin, por nuk pranojne humbjen, sepse gjithmone eshte faji i dikujt. E nese publiku mund te "genjehet" apo nuk i intereson shume, te pakten shtypi nuk duhet te behet pjese e kesaj loje.

  U prezantove me kete kenge ne festival, te pelqen nuk te pelqen me kete do vazhdosh. Perndryshe dhe te tjeret duhet te kene te njejtin shanc e le te filloj konkurimi nga e para. Ndoshta mendohet se kenga e saj e re do jete me e mire? Ja do ta shikojme.


  http://revistaalbaniac.blogspot.ca/2...-apo-aldo.html
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 26-02-2015 mė 08:07

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  21 kenge te perzgjdhura deri tani - JAVA E NENTE .


 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  " Eurovizioni, ēfarė po ndodh me Shqipėrinė " - Vizioni i pasdites


 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  Citim Postuar mė parė nga sirena_adria Lexo Postimin

  Elhaida Dani lajmėroi me njė mesazh tė gjatė nė faqen e saj zyrtare nė Facebook se autori i kėngės Diell, ka tėrhequr kėngėn Diell nga konkurimi nė Eurovision Song Contest 2015. Lajmi ėshtė konfirmuar edhe nga Radio Televizioni Shqiptar (RTSH).

  Nė mesazhin e Elhaidės i cili vjen nė gjuhėn Shqipe dhe Italiane, ndėr tė tjera thuhet se ajo do tė jetė pėrfaqėsuesja e Shqipėrisė por me njė kėngė tjetėr. Mė poshtė mund tė lexoni mesazhin e saj tė plotė.

  "Mendoj se ėshtė e drejtė t'ju komunikoj personalisht vendimin e marrė dhe mė ėshtė komunikuar sė fundmi.
  Kėtė vit do tė perfaqėsoj Shqipėrinė nė Eurovision me njė kėngė tjetėr nga ajo me tė cilėn u shpalla fituese e FiK, nė dhjetor te vitit te kaluar.

  Ky lajm do bėhet publik dhe zyrtar sė shpejti, por dėshiroja qė tė isha unė ajo qė jua komunikoj pėr herė tė parė.
  Autori i kėnges Diell, pėr arsye personale dhe tė pandryshueshme, ka vendosur qė tė tėrheqė kėngėn nga ai tė kompozuar, dhe do jėte per fat te keq e pamundur tė kėndohet nga unė ne Eurovision Song Contest 2015.

  Duke respektuar kėtė zgjedhje tė tijėn personale, dhe ne dakordėsi me RTSH, e mbi te gjitha duke respektuar rregullat e vendosura nga ESC , mė ėshtė komunikuar qė si fituese e FiK, unė duhet tė pėrfaqėsoj vendin tim nė Vienė me njė kėngė tė re. Urimi dhe dėshira ime ėshtė qė ky vendim i papritur qė mė ėshtė bėrė i ditur, tė mos sjellė pakėnaqesi dhe polemika;

  Qėllimi mbetet ai, qė Shqipėria tė ndahet me njė rezultat sa mė tė mirė dhe tė gjithė do punojmė sa mė shumė pėr ta arritur."

  Autorėt e kėngės do tė jenė Zzapp & Chriss, tė cilėt shkruan kėngėn "S'tė fal" kėnduar nga Lindita Halimi, kėngė e cila mori cmimin e tretė nė Festivalin e RTSH-sė. Kėnga quhet "I'm alive" dhe ėshtė nė produksion, kėnga do tė kėndohet nė anglisht. Sipas burimeve nė RTSH, kėnga fillon me motive tė lehta, duke u marrė ritėm tė shpejtė nė vazhdim.  http://www.ogaealbania.com/

  Shllaku: Tri net festival dhe kosto pa mbarim, nė kosh plehrash

  Valeria Dedaj - " Shekulli "


  Kompozitori Aldo Shllaku tregon pėr “Shekulli”-n se si ka lindur bashkėpunimi me kėngėtaren Elhaida Danin. Ai sqaron se ajo ēka thuhet se kėnga fituese e Festivalit 53 tė Kėngės nė Radio Televizionin Publik Shqiptar ėshtė realizuar nė momentin e fundit, vetėm sa pėr t’u shpallur fituese, nuk ėshtė e vėrtetė, pasi pėrgatitjet pėr kėtė kėngė kishin nisur qysh nė shkurt tė vitit 2014, 1 vit mė parė nga momenti i kėrkesės sė tėrheqjes sė Shllakut, shkurt 2015. Ndėrsa pėrsa i pėrket negocimit pėr vijim e bashkėpunimit me drejtorin e RTSH-sė, Marin Leka, ai shprehet se tė drejtat e autorit janė tė panegocioeshme pėr asnjė lloj motivi pėr tė. “Ka qenė praktikė pune nė RTSH nė tė gjitha vitet e pjesėmarrjes nė Eurosong, qė autorėt tė realizojnė adaptimin e kėngės, sipas rregullave tė Eurosong-ut, qė shkurtimisht konsistojnė nė shkurtim tė kėngės nė 3 minuta, dhe dėrgimi i tė gjithė materialit brenda datave tė caktuara tė pėrcaktuara nga vetė EBU-ja, organizatori i Eurosong-ut. Kėshtu ka ndodhur kur fitues ka qenė z. Shpėtim Saraēi / znj. Aurela Gaēe dhe z. Florent Boshnjaku / znj.Rona Nishliu, raste tė cilat i njoh shumė mirė, sepse kėto kėngė janė prodhuar nga unė nė Los Angeles. Ėshtė jonormale qė tė devijohet nga njė praktikė e qartė dhe autorėt e kėngės (kompozitor /poet /orkestrues) tė mos shihen mė si tė nevojshėm, kur kėnga do pėsojė njė pėrshtatje”, thotė tjera Shllaku.

  Zoti Shllaku, sė fundmi ėshtė folur edhe sė kėnga e Danit, ka qenė pėrgatitur shumė pak kohė para Festivalit 53 tė Kėngės, krahasuar me tė tjerat. Ajo qė do donim tė dinim ėshtė se realisht, si lindi ky bashkėpunim, edhe a ka diēka pėr tė cilėn duhet sqaruar edhe publiku?

  Ideja pėr tė marrė pjesė nė Festivalin e RTSH-sė ka qenė qė vite mė parė, dhe si ftesė ka ardhur nga z.Shpėtim Saraēi. Nga bisedat, ai e ka ditur se nėse do paraqitesha nė Shqipėri njėherė si kompozitor, kjo do ishte nė Festivalin e Kėngės. Arsyeja pse nuk ka ndodhur mė parė ėshtė fakti se pėrpara disa vitesh kam qenė nė Jurinė e Festivalit, kur doli fituese kėnga e Florent Boshnjakut / Rona Nishliut, dhe kam dashur tė mėnjanoj ēdo keqinterpretim pėr njė pjesėmarrje tė mundshme. Si anėtar jurie pata rastin tė njoh Elhaidėn, konkurruese atė vit. Njohja me tė u zhvillua mė tej gjatė vitit 2014, vit nė tė cilin kam qenė vazhdimisht nė Shqipėri pėr arsye private. Kemi shprehur dėshirėn pėr njė bashkėpunim pėr nė Festivalin e Kėngės dhe kėshtu lindi kjo kėngė. Me kėngėn ėshtė punuar qė nga shkurti i vitit 2014, deri me 5 shkurt tė vitit 2015, ditė kur zyrtarisht kam paraqitur kėrkesėn pėr tėrheqje. Nuk jam nė dijeni se sa kohė kanė marrė kėngėt e tjera pėr realizimin e tyre, por secila kėngė dhe secili krijues ėshtė i veēantė nė kėtė aspekt.

  Duke patur parasysh se “mėnjanimi” juaj si kompozitor i kėngės fituese nė Festivalin e Kėngės RTSH u bė, pa ju lajmėruar juve, derisa mė pas nga drejtori Martin Leka, u bė publik fakti se ju jeni tėrhequr pėr “banalitete”, sikurse e koncepton ai, tė drejtėn e autorit. Ajo qė do donim tė dinim ėshtė nėse juve u ėshtė thėnė diēka konkrete pėr ndryshimin e kėngės, sipas rregullave tė Eurovizionit, paraprakisht?

  Pėr mua tė drejtat e autorit janė tė panegociueshme, ėshtė ēėshtje parimi, qė njihet universalisht. Nėse nė Tiranė konsiderohet 'banalitet' atėherė ky ėshtė njė problem lokal. Ka qenė praktikė pune nė RTSH nė tė gjitha vitet e pjesėmarrjes nė Eurosong, qė autorėt tė realizojnė adaptimin e kėngės, sipas rregullave tė Eurosong-ut, qė shkurtimisht konsistojnė nė shkurtim tė kėngės nė 3 minuta, dhe dėrgimi i tė gjithė materialit brenda datave tė caktuara tė pėrcaktuara nga vetė EBU-ja, organizatori i Eurosong-ut. Kėshtu ka ndodhur kur fitues ka qenė z. Saraēi / znj. Gaēe dhe z. Boshnjaku / znj. Nishliu, raste tė cilat i njoh shumė mirė, sepse kėto kėnge janė prodhuar nga unė nė Los Angeles. Ėshtė jonormale qė tė devijohet nga njė praktik e qartė dhe autorėt e kėngės (kompozitor / poet / orkestrės) tė mos shihen mė si tė nevojshėm kur kėnga do pėsojė njė pėrshtatje. Ēdo pėrshtatje nėnkupton ndryshime nė elemente tė ndryshme tė krijimit, dhe me pas ēdo ndryshim i paautorizuar, nėnkupton shkelje tė tė drejtave tė autorėve. Kėtu nuk po elaboroj etikėn dhe respektin profesional, koncepte inegzistente nė kėtė rast. Mė ėshtė thėnė se RTSH-ja ka plane tė tjera dhe kontrata jonė si autorė me ta ka mbaruar mė 28 Dhjetor 2014, nata e mbarimit tė Festivalit. Jo normal ky pėrjashtim, por e drejtė e tyre tė bėjnė dhe anormalitete.

  Nga ana ime i ėshtė shpjeguar se pėr ndryshime nė krijim duhet aprovimi i krijuesve nė radhė tė parė, dhe ėshtė ēudi se si mund tė konceptohet punė pa krijuesit, pjesė e grupit tė punės. Mė tej, jam informuar nga z. Leka se vartėsit e tij i kanė sugjeruar qė kėnga tė realizohet nė Itali, meqenėse kėngėtarja jeton atje dhe kemi interes tė takojmė dhe Riccardo Cocciante-n. Megjithėse nuk ka logjikė tė diskutohet Italia, kur unė jetoj dhe punoj nė Los Angeles, pasi aksesi qė do i jepej kėsaj kėnge do ishte i jashtėzakonshėm pėr faktin se jam vetė krijuesi, kam qenė i hapur pėr sugjerimin e tyre dhe tė mė informonin se nė cilėn studio, me cilėt muzikantė, me cilin inxhinier regjistrimi kanė planifikuar qė unė tė punoj. I kam parashtruar gjithashtu zgjidhjen teknike se, nėse kėngėtarja nuk ka dėshirė tė udhėtojė pėr nė Los Ageles, atėherė zėri mund tė incizohet diku tjetėr, proces ky tepėr i thjeshtė, i cili nuk ka se si tė komprometojė tė gjithė produksionin e kėngės. Informacioni i kėrkuar nga RTSH-ja akoma dhe sot nuk bėhet i ditur.

  ..................

  Vijimi I Intervistes

  http://www.shekulli.com.al/p.php?id=222664
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 10-03-2015 mė 11:23

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  Bojken Lako: Nuk pretendoj tė shkoj nė Eurosong

  Bojken Lako thotė se ai nuk pretendon tė shkojė nė Eurovizion, pas problemeve qė fituesja e festivalit, Elhaida Dani, po has me kompozitorin.

  Kjo e fundit do tė detyrohet tė prezantohet me njė kėngė tjetėr nė festival, pas tėrheqjes sė kompozitorit tė kėngės fituese tė festivalit tė RTSH-sė, Aldo Shllaku.

  Edhe pse me tė drejtė ėshtė kėnga qė fiton e jo kėngėtari dhe se Bojkeni mund tė ketė tė drejtė tė prezantojė Shqipėrinė, pasi pėrfundoi i dyti nė festival, ai ka mohuar kėtė interesim dhe i ka dhėnė mbėshtetje kėngėtares.

  “Elhaida ėshtė njė nga kėngėtaret mė tė spikatura shqiptare, qė tashmė e ka marrė njė formė pėrkrahje nė Itali, duke fituar njė konkurs tė rėndėsishėm atje. Unė, qė kur mbaroi festivali, nuk vlerėsova kėngėn, se mbase ajo kėngė nuk ėshtė nė shijet e mia, por mu bė shumė qejfi qė do shkonte Elhaida nė Eurovizion”.

  “Ajo ėshtė njė artiste qė e meriton tė lanēohet dhe kur industria muzikore italiane i ka dhėnė goxha shtytje, pse tė mos i japė edhe Shqipėria, pėr ta ēuar mė larg publikimin e saj, pėr tė dhėnė vlerat e saj vokale, qė mė vonė mund tė bėhet edhe artiste ndėrkombtare”, shprehet kėngėtari pėr Gazeta Shqiptare. /Telegrafi/

  http://www.telegrafi.com/magazina/bo...-eurosong.html
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 10-03-2015 mė 11:24

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2015

  Linda Halimi pėrkthen nė anglisht kėngėn pėr nė Eurosong

  Linda Halimi ka pėrkthyer dhe pėrshtatur tekstin nė versionin anglisht tė kėngės pėrfaqėsuese tė Shqipėrisė nė Eurovision, “I’m Alive”, qė do ta kėndojė Elhaida Dani. Kėngėtarja Linda Halimi pėr Radio Dukagjinin, ka treguar se pėr versionin anglisht tė kėngės “I’m Alive” i ėshtė kėrkuar, qė ta shkruajė ajo.

  “Unė e kam njė informacion, qė nuk e kam thėnė, por qė po e them tani, se versionin e kėngės nė anglisht tė Elhadia Danit e kam pėrkthyer unė. Kėnga e dytė ėshtė perfekte, jo nga pėrkthimi, por sepse zėri i kėngės sė kėngėtares ėshtė shumė i mirė, edhe unė mendoj se kemi pėr tė bėrė bum nė Eurovizon. Unė e kam pėrkthyer edhe e kam pėrshtatur tekstin, edhe mund tė them se ėshtė shumė kėngė interesante, mė pėlqen instrumentali muzikor dhe gjithēka.

  Nuk do doja qė tė isha pjesėmarrėse, nėse nuk do tė ishte kėnga, sepse kėtu varet edhe pjesa ime artistike, por jam pjesė sepse gjithēka ėshtė nė nivel shumė tė mirė. Pranuam me “Zzap dhe Chriss” qė tė jemi pjesė e “I`m Alive”, me tekst tė Sokol Marsit, sepse na intereson arritja jonė. Nuk merremi me inate, me xhelozi, sepse nuk ka vend pėr kėtė, pasi egoja duhet lėnė jashtė kur duhet tė punosh. Normalisht qė jemi ndierė tė shkelur nė fillim, por kur e pranuam me kėnaqėsi.

  Nuk e di si e kanė menduar ata, por ne e kemi bėrė me kėnaqėsi. Kėnga ėshtė xhiruar edhe mezi po pres finalizimin nė gjuhėn angleze. Ėshtė njė kėngė shumė moderne, edhe sivjet ajo do tė bėjė bum nė Eurovizon. Ėshtė aq kėngė e mirė, sa do ta kėndoja edhe vetė, nėse do tė ma kishin dhėnė”. Ndėrsa lidhur me vendimin e RTSH-sė pėr tė ndėrruar kėngėn pėrfaqėsuese nė Eurovision, Linda ėshtė shprehur se nuk e kishte pritur, pasi ajo nuk ishte interesuar shumė pėr kėtė.

  Ndėrsa ka thėnė se ajo qė mund tė bėjnė artistėt lidhur me ketė ėshtė qė mund tė mos marrin mė pjesė nė Festivalin e RTSH-sė. Linda Halimi ishte pjesėmarrėse nė Festivalin e RTSH-sė, ku u shpall fituese Elhaida Dani, ndėrsa kėnga e saj u rendit e treta. Linda ka folur edhe pėr karrierėn e saj, pėr tė cilėn ėshtė duke punuar nė Amerikė. Kėnga saj “First Love” pritet tė publikohet gjatė javės sė ardhshme, pasi pritet edhe pėrfundimi i videoklipit. Me kėtė projekt Linda Halimi ka punuar shumė gjatė dhe pritet tė hyjė nė tregun amerikan tė muzikės.

  http://www.shekulli.com.al/p.php?id=225668

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •