Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime

  Fillesat e artit njerezor

  Sot eshte publikuar ne revisten "Nature" studimi i nje bashkpunimi shkenctaresh australian dhe indonezian per ato qe mendohen te jene nder pikturat me te vjetra te njerezimit te zbuluara deri tani. Duke perdorur datimin me uranium, shoqeruar me shenjat e 12 duarve dhe skicimin figurativ te dy kafsheve nga shtate shpella ne Sulawesi, Indonezi shkenctaret kane dale ne perfundimin qe ky art i perket nje periudhe kohe te pakten 39,000 vite me pare. Ne vjetersi kohore dhe ngjashmerine e tyre kjo forme arti i bashkangjitet atij te zbuluar me pare ne Spanje dhe France qe daton rreth 40-41,000 vite.

  Ky zbulim eshte i rendesishem ne rishikimin e fillesave te inteligjences njerezore, ashtu sic perceptohet sot.

  Arti dhe mundesia e te menduarit te koncepteve abstrakte eshte ajo qe dallon qeniet njerezore nga speciet e tjera. Aftesi, te cilat cuan njerezit ne zbulimin e zjarrit, shpikjen e rrotes deri tek teknologjite e fundit qe e kane bere njeriun te mbijetoje.
  Fillesa e shfaqjes se artit eshte moment kyē ne dallimin e qenies tone njerezore nga qeniet e tjera…

  http://www.nature.com/nature/journal...ture13422.html
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •