Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Vinjol
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime nė 52 postime

  "Ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  Shkencėtarėt e Universitetit tė Southemptonit kanė kryer studimin mė tė madh tė realizuar ndonjėherė.
  Vdekja dihet qė ėshtė pėrfundimi i pashmangshėm i jetės, por tani shkencėtarėt besojnė se mund tė kenė gjetur pak "dritė nė fund tė tunelit". Studimi mė i madh mjekėsor i bėrė ndonjėherė ka zbuluar se “ndėrgjegjja” e njeriut mund tė vazhdojė edhe pasi truri ėshtė fikur plotėsisht.
  Shkencėtarėt e Universitetit tė Southempton-it kanė kaluar 4 vjet, duke ekzaminuar mė shumė se 2 mijė pacientė, qė kanė vuajtur nga ataket kardiake nė 15 spitale tė Britanisė, Amerikės dhe Austrisė.
  Si pėrfundim rezultoi se rreth 40% e njerėzve, qė mbijetuan, kanė dėshmuar njė farė ndėrgjegjėsimi gjatė kohės kur ishin klinikisht tė vdekur, pėrpara se zemra e tyre tė ristartonte. Madje, njė punonjės 57-vjeēar, i mbėrthyer nga ataku nė zemėr, ka sjellė nė kujtesė sesi u shkėput plotėsisht nga trupi, duke shikuar rigjallėrimin e tij nga njė kėnd i dhomės.
  "Ne e dimė se truri s'mund tė funksionojė kur zemra ndalon sė rrahuri - ka shpjeguar Sam Parnia, njė studiues i Universitetit tė New York-ut dhe udhėheqės i kėrkimit -. Por nė kėtė rast, ndėrgjegjja duket se vazhdon pėr tre minuta qė nga koha kur zemra s'rreh.
  “Megjithėse mendohet se zakonisht, truri fiket 20-30 sekonda pasi zemra ėshtė ndalur. Njė nga dėshmitarėt tanė pėrshkroi gjithēka ndodhi nė dhomėn e spitalit gjatė marrjes sė trajtimit urgjent prej mjekėve, por pėr mė tepėr dėgjoi zhurmat e makinerive klinike pėr gati tre minuta. Kėshtu mundėm tė matim edhe sesa jetė ka ende edhe pas vdekjes".
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 2. #2
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Vinjol
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime nė 52 postime

  Pėr: "ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  U vertetua edhe nga shkenca qe ka jete pas vdekjes ,,,,,,,,,,,,, per te gjithe ata personat Skeptike............
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,076
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime

  Pėr: "ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  Citim Postuar mė parė nga Vinjol Lexo Postimin
  Shkencėtarėt e Universitetit tė Southemptonit kanė kryer studimin mė tė madh tė realizuar ndonjėherė.
  Vdekja dihet qė ėshtė pėrfundimi i pashmangshėm i jetės, por tani shkencėtarėt besojnė se mund tė kenė gjetur pak "dritė nė fund tė tunelit". Studimi mė i madh mjekėsor i bėrė ndonjėherė ka zbuluar se “ndėrgjegjja” e njeriut mund tė vazhdojė edhe pasi truri ėshtė fikur plotėsisht.
  Shkencėtarėt e Universitetit tė Southempton-it kanė kaluar 4 vjet, duke ekzaminuar mė shumė se 2 mijė pacientė, qė kanė vuajtur nga ataket kardiake nė 15 spitale tė Britanisė, Amerikės dhe Austrisė.
  Si pėrfundim rezultoi se rreth 40% e njerėzve, qė mbijetuan, kanė dėshmuar njė farė ndėrgjegjėsimi gjatė kohės kur ishin klinikisht tė vdekur, pėrpara se zemra e tyre tė ristartonte. Madje, njė punonjės 57-vjeēar, i mbėrthyer nga ataku nė zemėr, ka sjellė nė kujtesė sesi u shkėput plotėsisht nga trupi, duke shikuar rigjallėrimin e tij nga njė kėnd i dhomės.
  "Ne e dimė se truri s'mund tė funksionojė kur zemra ndalon sė rrahuri - ka shpjeguar Sam Parnia, njė studiues i Universitetit tė New York-ut dhe udhėheqės i kėrkimit -. Por nė kėtė rast, ndėrgjegjja duket se vazhdon pėr tre minuta qė nga koha kur zemra s'rreh.
  “Megjithėse mendohet se zakonisht, truri fiket 20-30 sekonda pasi zemra ėshtė ndalur. Njė nga dėshmitarėt tanė pėrshkroi gjithēka ndodhi nė dhomėn e spitalit gjatė marrjes sė trajtimit urgjent prej mjekėve, por pėr mė tepėr dėgjoi zhurmat e makinerive klinike pėr gati tre minuta. Kėshtu mundėm tė matim edhe sesa jetė ka ende edhe pas vdekjes".
  Ndergjegjia dhe memoria eshte dicka qe i perket shpirtit jo trupit (sipas shen Agostinit) dhe mqns ndergjegja sebashku me memorie jane fuksionale edhe pas vdekjes se trupit kjo verteton qe ka njeriu ka shpirt.
  La verita' ti rendera' libero!

 4. #4
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: "ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  Citim Postuar mė parė nga Vinjol Lexo Postimin
  U vertetua edhe nga shkenca qe ka jete pas vdekjes ,,,,,,,,,,,,, per te gjithe ata personat Skeptike............
  Une nuk pash naj vertetim te ai artikulli. Ato studiusit thojn se kena marr n'pytje do veta qe kan vdek klinikisht per disa minuta, gje qe nuk verteton nje vdekje te plote pasi vdekja e plote e nje trupi ndodh pas 48 oresh, kohe kur elektriciteti i trurit dhe i zemres i ka mbaruar baterit. Sidoqofte, aty nuk ka ndonje vertetim, por kan mar disa deklarata pacientash te cilet menojn se ka pa jet mas vdekjes. Nuk du me vu n'diskutim jeten mas vdekjes ka apo nuk ka, por rasti ne fjale nuk e verteton ate dhe as studiuesit nuk e kan faktuar shkencerisht
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: "ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  kur njeriu vdes ne fund te fundit do avulloje ndonje gje...prandaj edhe ulet temperatura e kadavres...
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 6. #6
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: "ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  Citim Postuar mė parė nga Elian70 Lexo Postimin
  kur njeriu vdes ne fund te fundit do avulloje ndonje gje...prandaj edhe ulet temperatura e kadavres...
  Ne fakt nuk avullon asgje, perkundrazi shton disa kilogram
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: "Ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  Jeta pas vdekjes eshte e vertete instiktive sa here qe na hyn frika e kuptojme qe me pas do na cojne neper kampe te tjera ku do sherbejme si k..va, pe..ra apo zara te ndryshem.

 8. #8
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Vinjol
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime nė 52 postime

  Pėr: "ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
  Une nuk pash naj vertetim te ai artikulli. Ato studiusit thojn se kena marr n'pytje do veta qe kan vdek klinikisht per disa minuta, gje qe nuk verteton nje vdekje te plote pasi vdekja e plote e nje trupi ndodh pas 48 oresh, kohe kur elektriciteti i trurit dhe i zemres i ka mbaruar baterit. Sidoqofte, aty nuk ka ndonje vertetim, por kan mar disa deklarata pacientash te cilet menojn se ka pa jet mas vdekjes. Nuk du me vu n'diskutim jeten mas vdekjes ka apo nuk ka, por rasti ne fjale nuk e verteton ate dhe as studiuesit nuk e kan faktuar shkencerisht

  Worldless

  per vdekjet Klinike ta jap une pergjigjjen cus im died 2 times
  for the first clinical death was for 2 min 20 sec
  and the second was 3 min & 50 sec

  per me shume nuk di ajo pas 48 oresh se skam ndejt aq shume
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-11-2010
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  "vdekja e plote e nje trupi ndodh pas 48 oresh"!!! Kjo nuk eshte e sakte. Disa inde (organe) vdesin me ngadale, p.sh. Melqia. Truri, si ind i ndieshem, ne mungese oksigjeni vdes i pari nga te gjitha organet. Nuk e di nga ku e ke kete informacion qe trupi vdes pas 48 h?!

 10. #10
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Vinjol
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime nė 52 postime

  Pėr: "ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  Citim Postuar mė parė nga ViFes Lexo Postimin
  "vdekja e plote e nje trupi ndodh pas 48 oresh"!!! Kjo nuk eshte e sakte. Disa inde (organe) vdesin me ngadale, p.sh. Melqia. Truri, si ind i ndieshem, ne mungese oksigjeni vdes i pari nga te gjitha organet. Nuk e di nga ku e ke kete informacion qe trupi vdes pas 48 h?!
  Shkencėtarėt e Universitetit tė Southemptonit kanė kryer studimin mė tė madh tė realizuar ndonjėherė.
  Vdekja dihet qė ėshtė pėrfundimi i pashmangshėm i jetės, por tani shkencėtarėt besojnė se mund tė kenė gjetur pak "dritė nė fund tė tunelit". Studimi mė i madh mjekėsor i bėrė ndonjėherė ka zbuluar se “ndėrgjegjja” e njeriut mund tė vazhdojė edhe pasi truri ėshtė fikur plotėsisht.
  Shkencėtarėt e Universitetit tė Southempton-it kanė kaluar 4 vjet, duke ekzaminuar mė shumė se 2 mijė pacientė, qė kanė vuajtur nga ataket kardiake nė 15 spitale tė Britanisė, Amerikės dhe Austrisė.

  Top-channel
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-02-2016
  Postime
  18
  Faleminderit
  11
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: "Ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  Per me shume informacion lexoni ketu http://bit.ly/1nYny8e

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-11-2010
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  Citim Postuar mė parė nga Vinjol Lexo Postimin
  Shkencėtarėt e Universitetit tė Southemptonit kanė kryer studimin mė tė madh tė realizuar ndonjėherė.
  Vdekja dihet qė ėshtė pėrfundimi i pashmangshėm i jetės, por tani shkencėtarėt besojnė se mund tė kenė gjetur pak "dritė nė fund tė tunelit". Studimi mė i madh mjekėsor i bėrė ndonjėherė ka zbuluar se “ndėrgjegjja” e njeriut mund tė vazhdojė edhe pasi truri ėshtė fikur plotėsisht.
  Shkencėtarėt e Universitetit tė Southempton-it kanė kaluar 4 vjet, duke ekzaminuar mė shumė se 2 mijė pacientė, qė kanė vuajtur nga ataket kardiake nė 15 spitale tė Britanisė, Amerikės dhe Austrisė.

  Top-channel
  Vinjol, personalisht nuk kam asnje pike dyshimi qe ka jete pas vdekjes. Si musliman qe jam, plotesisht besoj ne kete. Prandaj zbulimin e ekipit te Sothemptonit nuk e konsideroj ku me dite sa fascinues, anipse argumentimi i kesaj do te ishte me shume dobi. Shkenca, dje, sot dhe ne te ardhmen s'do te beje me shume se qe do te konfirmoje ate qe eshte thene ne Kuran para 14 shekujsh. Vetemse formulimi juaj per vdekjen biologjike te trupit pas 48 oresh ishte konfuz. Njeriu, ose me qarte me thene trupi i tij, biologjikisht vdes pas disa oresh. Shume me heret se 48h.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Hylja
  Anėtarėsuar
  11-08-2006
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "Ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  Nuk ka asnje prove te forte(te pakten me sa di une) qe shpjegon jeten pas vdekjes, pasi qe shpirtrat nuk mund te shpjegohen nga shkenca. Personalisht as nuk i hy diskutimit se a ka apo jo, por artikuli nuk verteton asgje.
  Nuk ka absolutisht asnje prove per te mbeshtetur nje koncept te tille.


  Budistet mendojne se shpirtrat zgjasin 7 jave deri sa te gjejne nje trup te ri por dhe kjo ka qene e argumentuar sepse nuk ka asnje menyre per t'a vertetuar te.

 14. #14
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: "Ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  Se ne do te jetojme pas vdekjes kjo dihet. Perse do te jetojme kur te vdesim. Sepse ne jemi krijuar nga nje Perendi i cili mund te krijoje dicka nga asgjeja. Argumentet se kjo bote eshte e krijuar jane te shumta per t'u injoruar. Merreni shembull vetem ekzistencen e ujit... mos te hyjme t'i perserisim te njejtat gjera qe jane thene vazhdimisht... ju mirepresim ne debat sidomos anetaret e rinje te ketij forumi.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Selena1
  Anėtarėsuar
  24-02-2016
  Postime
  50
  Faleminderit
  7
  4 falenderime nė 4 postime

  Pėr: "Ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!


 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,652
  Faleminderit
  633
  178 falenderime nė 161 postime

  Pėr: "Ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Se ne do te jetojme pas vdekjes kjo dihet. Perse do te jetojme kur te vdesim. Sepse ne jemi krijuar nga nje Perendi i cili mund te krijoje dicka nga asgjeja. Argumentet se kjo bote eshte e krijuar jane te shumta per t'u injoruar.
  Kur lexon keta COPAT e DERRIT....qfare mbetet?
  Naten e mire!

 17. #17
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: "Ka jete edhe pas vdekjes", vjen zbulimi i pare shkencor!

  Citim Postuar mė parė nga martini1984 Lexo Postimin
  Kur lexon keta COPAT e DERRIT....qfare mbetet?
  Naten e mire!
  Sqarohu, s'je rob i imi te te mbaj peng. Vazhdoje jeten...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •