Close
Faqja 2 prej 11 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 214
  1. #21
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Une kulturen ilire/hellene e cilesoje te bazuar ne monoteizmin (jo vetem nga elementet qe i permban, por edhe thjeshte per arsye te hapesires gjeografike ku jetojme ne dhe ku jane zhvilluar dhe kultivuar keto kultura), i cili brenda kohes kuptohet eshte tjetersuar...........dita e VERES ka te beje pikerisht me te njejten simbolike sic eshte edhe bajrami, kurse konteksti i dites se veres eshte i lidhur per natyren (me domethenje per agrokulturen, mbijetesen fizikle), kurse i bajramin per hyjnine (shpirtin).....dhe qe te dy nuk jane diametral njeri me tjetrin, por thjeshte te natyrave te ndryshme dhe paralel, me kete, nje PASURI e njeriut.
    What the hell are u talking about? Me monoteizmin a?! Adhurimin e dhjetera idhujve e lidh ti me monoteizmin?!
    Dita e Veres ka te njejten simbolike sikur Bajrami?! Ofro argumente nese ke. Jo gjepura.
    ...'i Bajramin per hyjnine?! Aman more kini meshire se na cmendet.

    Eshte momenti i fundit qe shqiptare si ti te ktheheni ne realitet e t'i shihni gjerat ashtu sic jane e jo te shkruani pacavura te kota.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anëtarësuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Semiku dhe Jarigas nuk replikoj me ju sepse ju sillni vetem ofendime kryesisht.
    Ku e sheh ti ofendimin ?
    Te thuhet qe je injorant kjo del e drejte per ty,sepse nuk ke njohuri te thelluara.
    Te thuhet qe je azilant,cka ka ofendim ketu - vet thua qe je.Hajt mqns prekesh te pershtatet nje term me i bute edhe ate ne Shqip - Ti nuk je azilant por nje IKANAK i ikur nga atdheu yt dhe per ta rregulluar lejeqendrimin e perhershem ja ke lepire prapanicen pastoreve protestant.Mos u deshpero,shume veta nuk kane vullnet te forte ti mbijetojne veshteresive.Si ngushellim i ke me mijera kosovar nominalisht me fe islame qe per shkak te nje statusi, ne kishat e Evropes e kane deklaruar qe kthehen ne krishterizem dhe jane kryqezuar me "Ne emer te atit,te birit dhe shpirtit te shenjte " - Bingo kishe e dashur interveno qe te marre lejeqendrimin.Ndersa kur viejne ne ish-atdheun e tyre te mbysin me ligjerata muslimance....he,eshte ky realitet ofendim ?!
    Ani ky Semiku per ta treguar injorancen e tij te permasave kolosale thote se Dhiata e Re eshte shkruajtur nga greket.
    Pse nga kush ?
    Gati te gjithe dijetaret boteror te kesaj fushe e thone te njejten gje - cdo shkrim i Dhjates se Re dhe letarave percjellese te helenikut Pali jane te shkruar bukur-bukur ne gjuhen greke.Madje edhe tekstet biblike te shpalluar me vone si apokrife jane te shkruara ne greqisht.Shkruesit shihet qe kane kulture greke,e njohin kulturen greke ndersa shkruesit edhe sot jane te panjohur,emrat e tyre gjithashtu edhe emrat e tyre Marku,Gjoni,Mateu etj. jane krejtesisht te panjohur per hebrejet e kohes (!!!),te gjitha keto emra jane te marr nga literatura e bolllshme greke e kohes.
    Libri i Mateut eshte shkruar ne origjinal ne greqisht nga ana e njerezve edhe sot anonim ... Marko eshet grek ( e ka pasur mentor Sh.Pjetrin) ... edhe me te tjeret eshte e njejte !
    Si eshte e mundur qe te mos ket ASGJE ne gjuhen amtare te apostujve,Jezu krishtit,Pjetrit ?
    Gjithcka qe eshte shkruar ne Biblen tende eshte ne greqisht,prej emrit te Jezusit.Nuk eshte veshtire te shihet nga e cila kuzhine vie e gjitha - nga kuzhina greke zoteri.
    Fjalet e Jezu Krishtit me te madhe jane kopjim i Dhjates se Vjeter,ndersa greket e kohes vetem kane shtuar jo pak gjera qe besimin e Ri ti ja ofrojne paganeve.
    Madje edhe Septuagunita te eshte greke teje ne Bibel,madje edhe pjesa tjeter e Dhajtes se Vjeter burimin e ka aty nga shekulli i II-te nga pendat mashtruese te krishtereve perkthyes.Ata qe e kane shkruar Dhjaten e Re kane qene qarte sekt grek.
    Nese don te shohesh krishterimin me pak te ndryshuar ,shko ne Greqi atje e ke.Arsyet ti tregoj.
    Pali, Marku, Mateu, Gjoni keta ishin greke a?!
    hajde ndalu vetem te ky Pali,cka ka qene AI ? Hebrej ?
    Argumento cfar etnije i perkiste Pali.Ne Bibel thuhet qe ka qene prodhues shatoresh nga qyteti grek i Antiohijes,qytet ne kuader te Perandorise romake - Pali "grek",farizej i rrejshem (sipas vete fjaleve te tij "Jam shenderruar ne hebrej qe ti rikthej hebrejet ne te krishtere").Per vete thote : jam Farizej,jam nxenes i Gamalijelit,jam Benjamin etj.Zgjidhe cilen variant te pelqen dhe diskutojme per Palin tend.
    Pali ka qene helenist i plote qe ka mbledhur perkrahes ne baze te vizionit te tij privat,enderrave te tij.Ne te vertet nuk munde te thuhet qe ka qene grek,por as hebrej.
    Dhiata e Re eshte liber 'pro romak'?! Ju as sdini e as nuk i leni te tjeret te ju mesojne.
    Natyrisht qe Dhjata e Re eshte liber antihebrej dhe Pro-Romak...nuk me duhet me shume se sa te rindertojme Gjyqin e Jezu Krishtit te guvernatori romak Poncije Pilat.
    Sju pergjigjem sepse ju mundoheni ta ktheni luften e argumentave ne konflikte personale. Ejani kerkoni falje per ofendime qe beni pastaj mund te debatojme, ne te kundert mos replikoni ne kete teme sepse tema s'eshte hapur per t'u share me ju por thjesht kisha disa replika dhe pergjigje.
    Ashtu pra,ne postimet me larte akuzon,te kerkohet te sjellish citatet per Darwinin,nuk i sjell.Por aktron qe je i ofenduar.
    Hyne ne bisede,,pergjigju edhe postimit paraprak edhe ketij dhe ne vazhdojme edhe shume me thelle - mos u be si ata qenerit qe e fusin bishtin nen dhe ikin si te zgjebosur.
    Ke marr detyre te rende qe te kesh Teme ne vete dhe TI ti pergjigjesh te tjereve,duhet pasur dituri multidisplinare per tema te tilla,...e ti nuk i ke.
    Ndryshuar për herë të fundit nga semiku : 10-10-2014 më 18:28
    Rri qetë dhe fol Shqip !

  3. #23
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Ku e sheh ti ofendimin ?
    Te thuhet qe je injorant kjo del e drejte per ty,sepse nuk ke njohuri te thelluara.
    Te thuhet qe je azilant,cka ka ofendim ketu - vet thua qe je.Hajt mqns prekesh te pershtatet nje term me i bute edhe ate ne Shqip - Ti nuk je azilant por nje IKANAK i ikur nga atdheu yt dhe per ta rregulluar lejeqendrimin e perhershem ja ke lepire prapanicen pastoreve protestant.Mos u deshpero,shume veta nuk kane vullnet te forte ti mbijetojne veshteresive.Si ngushellim i ke me mijera kosovar nominalisht me fe islame qe per shkak te nje statusi, ne kishat e Evropes e kane deklaruar qe kthehen ne krishterizem dhe jane kryqezuar me "Ne emer te atit,te birit dhe shpirtit te shenjte " - Bingo kishe e dashur interveno qe te marre lejeqendrimin.Ndersa kur viejne ne ish-atdheun e tyre te mbysin me ligjerata muslimance....he,eshte ky realitet ofendim ?!
    Nuk te ka hije te shpifesh, lejeqendrimin e kam fituar me pune e sma ka rregulluar as kisha protestante e as ajo katolike. Islamin e kam braktisur moti kohe bile para se te vij ne perendim. Skam ikur more prej askujt por sepse eshte dashur te punoj e ta mbaj familjen. Ore zoteri une besoj ne Bibel s'jetoj more une per pastora e per prifterinje. Mos qit more gjera prej vetit nese deshiron te debatosh me mua nese jo se paku mos shpif. Se kam braktisur as atdheun e as shqiptarine, por vetem sa e kam forcuar dhe do ta forcoj edhe ne te ardhmen. Keta myslimane e ateiste si ti e shkatrroni shtetin pastaj silleni rrugeve te botes nen meshiren e ndihmes sociale nga shtetet perendimore. Ndersa patriotet e diaspores kontribojne per komb e per shtet, keta nuk jane pak por ju i sulmoni. Per ata qe po flet ata jane 1%, qe sjetojne per vete por per te tjeret. Ne njeren anë thua se keta jane te gjithe dijetare te fese - hafiza qe e dijne dhe zbatojne Kuranin qind per qind, ne tjetren anë nuk e ndalin alkoolin dhe ndjekin cdo diskoteke.

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Pse nga kush ?
    Gati te gjithe dijetaret boteror te kesaj fushe e thone te njejten gje - cdo shkrim i Dhjates se Re dhe letarave percjellese te helenikut Pali jane te shkruar bukur-bukur ne gjuhen greke.Madje edhe tekstet biblike te shpalluar me vone si apokrife jane te shkruara ne greqisht.Shkruesit shihet qe kane kulture greke,e njohin kulturen greke ndersa shkruesit edhe sot jane te panjohur,emrat e tyre gjithashtu edhe emrat e tyre Marku,Gjoni,Mateu etj. jane krejtesisht te panjohur per hebrejet e kohes (!!!),te gjitha keto emra jane te marr nga literatura e bolllshme greke e kohes.
    Po cfare dijetare more mos shpikni gjera nga vetja se na shkulet zorret e barkut. Cili dijetar sekularist apo cfaredo tjeter thote se emrat Pali e Gjoni kane qene grek. Pali e kishte emrin 'Saul', tek judenjte ky emer njihej qe moti, madje nese lexojme Dhiaten e Vjeter hasim edhe Mbretin Saul.

    A ke ndegjuar vlla per 'cifute te helenizuar'?!

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Libri i Mateut eshte shkruar ne origjinal ne greqisht nga ana e njerezve edhe sot anonim ... Marko eshet grek ( e ka pasur mentor Sh.Pjetrin) ... edhe me te tjeret eshte e njejte !
    Si eshte e mundur qe te mos ket ASGJE ne gjuhen amtare te apostujve,Jezu krishtit,Pjetrit ?
    Gjithcka qe eshte shkruar ne Biblen tende eshte ne greqisht,prej emrit te Jezusit.Nuk eshte veshtire te shihet nga e cila kuzhine vie e gjitha - nga kuzhina greke zoteri.
    Fjalet e Jezu Krishtit me te madhe jane kopjim i Dhjates se Vjeter,ndersa greket e kohes vetem kane shtuar jo pak gjera qe besimin e Ri ti ja ofrojne paganeve.
    Madje edhe Septuagunita te eshte greke teje ne Bibel,madje edhe pjesa tjeter e Dhajtes se Vjeter burimin e ka aty nga shekulli i II-te nga pendat mashtruese te krishtereve perkthyes.Ata qe e kane shkruar Dhjaten e Re kane qene qarte sekt grek.
    Nese don te shohesh krishterimin me pak te ndryshuar ,shko ne Greqi atje e ke.Arsyet ti tregoj.
    E per cka jam anetaresuar une ketu ne forum. Pra te i sqaroj disa gjera e disa kontradikta te juaja. Por fatkeqesisht qellimi juaj nuk eshte te debatoni, por ta beni 'MESS ALL OVER THE PLACE'.

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    hajde ndalu vetem te ky Pali,cka ka qene AI ? Hebrej ?
    Argumento cfar etnije i perkiste Pali.Ne Bibel thuhet qe ka qene prodhues shatoresh nga qyteti grek i Antiohijes,qytet ne kuader te Perandorise romake - Pali "grek",farizej i rrejshem (sipas vete fjaleve te tij "Jam shenderruar ne hebrej qe ti rikthej hebrejet ne te krishtere").Per vete thote : jam Farizej,jam nxenes i Gamalijelit,jam Benjamin etj.Zgjidhe cilen variant te pelqen dhe diskutojme per Palin tend.
    Pali ka qene helenist i plote qe ka mbledhur perkrahes ne baze te vizionit te tij privat,enderrave te tij.Ne te vertet nuk munde te thuhet qe ka qene grek,por as hebrej.
    Cka ka qene more kastravec, ku ka patur greke farisenje?! Farisenjte ishin sekt cifut e nuk kishte te bente asgje me greket pagane.

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Natyrisht qe Dhjata e Re eshte liber antihebrej dhe Pro-Romak...nuk me duhet me shume se sa te rindertojme Gjyqin e Jezu Krishtit te guvernatori romak Poncije Pilat.
    Te themi se Pilati deshi ta lironte Jezusin (sepse sic thoshte vet ai se tek Jezusi nuk kishte gjetur faj qe ta meritonte kryqezimin) qenka pro romak dhe anti cifut?! Dhiata e Re eshte liber pro cifut, pro shqiptar, pro grek, pro te gjithe njerezve te botes, pasi aty regjistrohet se si Biri i Perendise vdiq per mekatet tona, dhe u Ringjall. Nuk eshte shkruar Dhiata e Re me iu pershtate politikes, por ju 1 varg e merrni e shkeputni nga konteksti dhe arrini ne ekzstaze e mendoni se keni zbuluar rakete se si te shkohet ne planetin Mars. Jo more zoteri ske bere asgje perpos ke vrare qeliza te trurit te njerezve.

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Ashtu pra,ne postimet me larte akuzon,te kerkohet te sjellish citatet per Darwinin,nuk i sjell.Por aktron qe je i ofenduar.
    Hyne ne bisede,,pergjigju edhe postimit paraprak edhe ketij dhe ne vazhdojme edhe shume me thelle - mos u be si ata qenerit qe e fusin bishtin nen dhe ikin si te zgjebosur.
    Ke marr detyre te rende qe te kesh Teme ne vete dhe TI ti pergjigjesh te tjereve,duhet pasur dituri multidisplinare per tema te tilla,...e ti nuk i ke.
    Te gjithe anetaret e forumit po te beheni bashke smund te me detyroni te debatojme me ju perderisa ofendoni. S'ti sjelli hiq perderisa nuk i ndalon shpifjet e ulta e nuk debatoni ashtu sic u ka hije burrave te vertete sepse se kemi njet te ju 'detyrojme' asgje nese nuk jeni te gatshem te flisni me fakte e argumenta. Sbehem si qenerit, por sdo behem as si ju te shpikim teori konspirative nga vetja. Cka kam dituri pergjigjem, cka skam nuk pergjigjem, simple.

    Dalengadale do i sqarojme.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 10-10-2014 më 21:16

  4. #24
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    qenka rrefyer mesia. allahalla

  5. #25
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga drague Lexo Postimin
    qenka rrefyer mesia. allahalla
    Sju kam rrefyer askujt, por ua qita poshte disa genjeshtra te Semikut te thena nga urrejtja dhe nga mosdija, dhe a e di me cfare shpejtesie se. Me shpejtesi te kometes.

    Shiqo a ishte Pali grek apo cifut. Kete e kemi tek ...

    Filipianeve 3:5.

    u rrethpreva të tetën ditë, jam nga kombi i Izraelit, nga fisi i Beniaminit, Hebre nga Hebrenj, dhe sipas ligjit farise,.

    Sipas logjikes se Semikut synet beheshin grekerit te cilet ishin pagane?! Semiku ka zgjedhur te na vrase qelizat e trurit tone. Si ti themi ketij tani, edhepse eshte me i vjeter se sa ne, kur thot genjeshtra une me plot goje do ta quaj genjeshtar. Nuk kam cka te ju rrefehem per 'gabimet' sepse ai person qe thote genjeshtra edhe 140 vite po t'i kete do te quhet 'Genjeshtar'. Kjo nuk d.m.th. se 'e urrejme' (pasi tek disa ateiste e myslimane cdo mospajtim me ta eshte 'URREJTJE'), por sepse e duam dhe ia terheqim verejtjen te mos genjeje më. Se paku kur nuk di te mos flase per ato gjera qe si di.

    Pershendetje, ke replike, jo, ok tung te gjitha te mirat ne jete.

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Fishtani1
    Anëtarësuar
    09-12-2009
    Postime
    1,334

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Ashtu pra,ne postimet me larte akuzon,te kerkohet te sjellish citatet per Darwinin,nuk i sjell.
    Te diskutosh me Mesian eshte sikur te diskutosh me nje femije 8 vjecar. Banaliteti i tij ne logjik arrin deri aty sa pretedonte se Darvini paska pretenduar per evolimin e species nga miza ne elefant dhe anasjelltas lol

  7. #27
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Fishtani1 Lexo Postimin
    Te diskutosh me Mesian eshte sikur te diskutosh me nje femije 8 vjecar. Banaliteti i tij ne logjik arrin deri aty sa pretedonte se Darvini paska pretenduar per evolimin e species nga miza ne elefant dhe anasjelltas lol
    Ju shqiptarët sdini cka thote teoria e evolucionit ndersa ne shqiptarët e dijme cka permban teoria e evolucionit, ju ndaleni tek evoluimi 'njeri - majmun', nuk e dini se sipas kesaj teorie te gjitha speciet qe tani kemi kane evoluar nga specie tjera me te thjeshta dhe kane patur paraardhes te perbashket, nuk d.m.th. mize-elefant por d.m.th. krimb-peshk. I nderuar keto pretendime behen ne teorine e evolucionit e jo nga une. Une s'them qe njerezit dhe kafshet kane paraardhes te perbashket, kete e thoshte Darvini.

  8. #28
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    O mesia4ever, thote nje fjale e urte shkodrane:

    Kur te shkon marria ska cfare te duhet mencuria

    Keshtuqe mos e vrit mendjen. U bere gazi botes lol
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  9. #29
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Une s'them qe njerezit dhe kafshet kane paraardhes te perbashket, kete e thoshte Darvini.
    Messia, çfare kishe ti i sapolindur me shume nga nje gorille e porsalindur??!!
    Jarigas

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anëtarësuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Jo eshte e pamundur zoteri me t'u pergjigj ne pyetjet tuaja. Sepse mendoj se ne koken tende gjenden trute e gomarit. Kur ta provosh se ne koke ke tru te njeriut atehere do te te pergjigjem.
    Me sa duket qeke ftohur n byth ti mesiarrotforever.

  11. #31
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Meriamun, Julius, Jarigas sjam anetaresuar te mirrem me ju dhe te ofendohem me ju. Tung, ju uroj te gjitha te mirat ne jete, mos me replikoni dhe mos citoni postimet e mia, mos merrni pjese ne temat qe hap une. Wish u all the best. Mos me humbisni kohe

  12. #32
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Te lumte mesia, beji bisht pyetjeve....je ne linje me temen qe ke hapur!!!
    Jarigas

  13. #33
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Te lumte mesia, beji bisht pyetjeve....je ne linje me temen qe ke hapur!!!
    Ju pe prishni temen si gjithmone pa piken e turpit, une sju ftova ne kete teme. Tung, wish u all the best.

    Ne postimin ne vazhdim i replikoj Cenit i cili beson ne Kuran e Islam.

  14. #34
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Ceni-1 Lexo Postimin
    3. Kush krijoi jetën e parë (a thua ajo u krijua nga materia e pajetë?)

    A thua prej materies së pajetë do të mund të ngjallej jeta e parë? Cilat ishin qelizat e para që funksionuan? U bë veza ose pula e para?
    Për ne besimtarët është shumë qartë. Kjo s’mund të ndodhte pa komandën e të Lartmadhëruarit Zot. Edhe diçka, përgjigja e "vezës ose pulës" gjendet në Kur'an:

    “Allahu ju krijoi prej dheu, mandej prej një pike uji, e pastaj ju bëri çift...” (Kur’an, 35:11)
    “Ai (Zoti) është Krijues i qiejve e i tokës. Ai nga lloji juaj krijoi për ju bashkëshorte, edhe nga kafshët krijoi çifte, ashtu që t'ju shumojë...” (42:11)

    pertymoter/net
    Jeten e pare e Krijoi Perendia ashtu sic na tregohet ne Bibel. I nderuar Kurani thirret ne Bibel. Muhamedi thirrej ne Bibel. Muhamedi nuk pretendonte te bente nje 'zot te tijin me emrin 'Allah' por thirrej ne Monoteizmin Biblik.
    Prej materies se pajete nuk mund te vije jeta. E vetmja menyre qe jeta te vije ne ekzistence eshte nga vet jeta.
    Veza apo pula?! Ateistet nuk mirren me kete, keta kane pune me te mencura, epo pastaj kush te dale e te thote e te i genjeje shqiptaret se Pali ka qene grek. Ska kush more. Ateistet thjeshte besojne se format primitive te jetes evoluan dalengadale ne forma - krijesa me komplekse.
    Po cfare besimtari ti, ti je ateist, Muhamedi ste la asnje gje te moralshme per ty qe ta ndjekesh, ne anen tjeter Biri i Perendise na dha shume keshilla dhe urdheresa perfekte sesi duhet ta jetojme jeten tone. E kete mesazh qindra mijera myslimane sot po e pranojne vullnetarisht.
    Nuk e ke as edhe nje varg ne Kuran ku flitet keq per Biblen, ju dhe disa ateiste pa piken e etikes sot dilni e i genjeni shqiptarët e shqiptaret se Biblen e kanë shkruar dhe ndryshuar greket. Myslimanet qe sinqerisht besojne ne Zot nuk bejne kesi manipulimesh, edhe pse nuk e ndjekin Biblen thjeshte e respektojne.

    Naten e mire

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anëtarësuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Ateistet nuk mirren me kete, keta kane pune me te mencura, epo pastaj kush te dale e te thote e te i genjeje shqiptaret se Pali ka qene grek.
    Alo,aloooo Mesijano ti je i jo vetem i paditur por edhe naiv qe i ke lexuar dy-tri rreshta nga Bibla ndersa nuk di gje per rrethanat historike te asaj kohe.Din te lexosh ti drejte cka te shkruaj ?
    E cka eshte Pali sipas teje ?
    Cfare deshmi deshiron te te ofrohen ?
    Ne ketu vetem supozojme (Une them sipas te gjitha gjasave ka qene grek dhe te ofroje plot gjera nga prapavija ),sepse pervec lavdatave te krishtereve per heroin tend Palin NUK KA ASGJE tjeter informate per kete person.Nuk me duhen cituar Letrat e Apostujve per Shaulin tend (Kush i shkroi letrat e Palit tend ?),mendon qe une nuk i di keto.Nese ti ofron Biblen e Krishtere dhe don te argumentosh qe Pali eshte hebrej,atehere une munde te te ofroje Enciklopedine Hebreje qe Shaulin tend ta dekonspiron ne te katerta anet,fund e krye.Kerkohen burime te pavarura (jashta biblike) per heroin tend enderrimtare - si qe "Rash nga Kali dhe pash Jezusin"....gjithcka rreth Palit eshte greke,shkrimet,referencat qe perdoren etj.
    Ne cilen gjuhe u shkruajten Ungjijt ? Ku eshte origjinali i tyre ? Ne cilen gjuhe u shkruajten Letrat e Palit ku eshte origjinali i tyre,kush i shkruajti ato ?
    Pse Pali (kinse nje hebre) eshte i aferte me paganet e i urren hebrejte e tij ? ... po, Pali eshte nje hebre nga letrat e tij - dhe cka ? ka shkruar dikush qe Pali ka qene Farizej dhe ka mesuar te dijetari Gamalilej,dhe kjo nuk mundet te jete ashtu (e pse nuk mundet, pergjigju pyetjeve dhe hyjme thelle,thelle ne jeten e Palit tend te formuar nga shkruesit grek te kohes) ... nuk ka asnje deshmi per shkruesit e Ungjellive ( te te 4 terteve).Nuk egzistojne.Sic supozohet Ti qe jane hebrej ashtu munde te supozohet qe jane shkruesit grek, perndryshe gjithcka eshte shkruar ne greqisht (variantin koin).
    Perndryshe Beslidhja e Re eshte perplot gabime nga gjeografija e terrenit te Palestines se sotme,gabime ne gjuhen e Judejve,dhe logjikisht qe asnjeri shkrues i kohes se ngjarjeve nuk do bente gabime ne permasa te tilla .Kjo deshmon midis tjerash qe shkruesit e Dhajtes se Re nuk kan qene hebrej,asnjehere nuk kane qene ne Palestine, dhe asnjeri nuk ka jetuar ne kohen qe flasin tregimet e tyre. (Pjetri ka qene peshkatar analfabet dhe te tjeret) ... Burimet historike Poncije Pilatin e paraqesin si nje tiran te pashpirt dhe arrogant i cili i urrente hebrejet dhe nuk leshonte per asnjehere ndaj kerkesave te hebrejeve - MIREPO ne mitologjine krishtere AI paraqitet si nje pushtetar qe ka nevoje per hebrejte dhe i cili distancohet nga akuzat ndaj Jezu Krishtit, dhe po ky Pilat ishte i detyruar ti plotesonte kerkesat e hebrejeve.Edhe ate per diten festive hebreje Pasha/Pesvha hebrejet i luteshin guvernatorit romak Poncije Pilat qe te lironte nje kriminel sipas zgjedhjeve te vet hebrejeve (sipas variantit krishter).Kjo eshte genjshter me e thjeshte,Hebrejet ASNJHERE nuk kane pasur tradite te lirojne kriminelet per festen e tyre Pasha ... ndersa sipas tregimit (grek) te krishtere, Pilati i mundesoi qe te zgjedhin ke do liroj Ai, kriminelin Baraba apo Jezu Krishtin.Hebrejet Zgjodhen kriminelin te lirohet !!
    Fund e krye perralle greke antihebreje per tju ofruar romakeve dhe te shtrihen te paganet.
    etj etj
    ju dhe disa ateiste pa piken e etikes sot dilni e i genjeni shqiptarët e shqiptaret se Biblen e kanë shkruar dhe ndryshuar greket.
    Pse pa etike,cka don ti ? qe te flasim sipas deshires sate...Per cfare etike flet je ti normal,po ti je ai qe dite e nate sjell shkrime nga fundi i Botes se harapve,talebaneve dhe tenton te nxish shqiptaret musliman permes ngjarjeve te tilla .... shikimi i Bibles nga nje aspekt historik te benka genjeshtar madje pa etike !!! ik ore i paditur ....une do te shkruaj nga aspekti i fakteve historike dhe ato tregojne qe variantet e Bibles se krishtere nuk perputhen me deshmite dhe rrethanat historike.
    Ke dituri dhe intelekt qe te me pergjigjesh nese Une pike per pike ta rindertoj Gjygjin e Jezu Krishtit dhe te shohim se pse nuk ka qene Ai gjyq ashtu (nga konteksti historik dhe realiteti i ngjarjeve) dhe cila eshte prapavija dhe intereset e shkruesve ?
    Cka eshte Septuguanita ? po nese e marrim kete Septuguanita ke ndryshime me bollek nga Libri i Mojsies - pra e kane pershtatur greket e tu.
    Hajde,kur u botua Septuguanita,kur,ku u botuan Ungjijt,ne cilen gjuhe ?

    Lere evulucionin se nuk merr vesh "Sa Pula n`telefon" - ke hapur teme dhe do pergjigjesh cdo pyetje,ska ikje.

    P.S: Evulucioni eshte nje gje qe eshte afer profesionit tim,ndersa periudha kur ka jetuar Jezu Krishti eshte nje pasion i imi qe e studjoj panderpre.Ke kujdes !
    Ndryshuar për herë të fundit nga semiku : 12-10-2014 më 21:16
    Rri qetë dhe fol Shqip !

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anëtarësuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Te lumte mesia, beji bisht pyetjeve....je ne linje me temen qe ke hapur!!!
    Pse je duke e marr seriozisht kete mesijen tone ?!
    Te mbeti hatri ?
    Ate Mesijen e shekullit te I-re meriton te mirret seriozisht per fjalet e tij.Pa marr parasysh Si,KUSH,PSE,NUK E BESOJ qe ka qene nje person i tille.

    Ja nga ana ime per ti pajtuar gjakrat me ju te krishteret e vertet - Fjalet e Jezu Krishtit jane milion here me te fuqishme,me te larta,me njerezore,me humane se gjithe Kurani.
    Mjafton ?
    Rri qetë dhe fol Shqip !

  17. #37
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Alo,aloooo Mesijano ti je i jo vetem i paditur por edhe naiv qe i ke lexuar dy-tri rreshta nga Bibla ndersa nuk di gje per rrethanat historike te asaj kohe.Din te lexosh ti drejte cka te shkruaj ?
    E cka eshte Pali sipas teje ?
    Alo, po te ndegjoj shume kthjellet. Po ndegjohesh, por spo kuptohesh.
    Si e di ti qe une nuk di dhe nuk kam lexuar asgje tjeter rreth asaj kohe?

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Cfare deshmi deshiron te te ofrohen ?
    Ne ketu vetem supozojme (Une them sipas te gjitha gjasave ka qene grek dhe te ofroje plot gjera nga prapavija ),sepse pervec lavdatave te krishtereve per heroin tend Palin NUK KA ASGJE tjeter informate per kete person.Nuk me duhen cituar Letrat e Apostujve per Shaulin tend (Kush i shkroi letrat e Palit tend ?),mendon qe une nuk i di keto.Nese ti ofron Biblen e Krishtere dhe don te argumentosh qe Pali eshte hebrej,atehere une munde te te ofroje Enciklopedine Hebreje qe Shaulin tend ta dekonspiron ne te katerta anet,fund e krye.Kerkohen burime te pavarura (jashta biblike) per heroin tend enderrimtare - si qe "Rash nga Kali dhe pash Jezusin"....gjithcka rreth Palit eshte greke,shkrimet,referencat qe perdoren etj.
    Ti nuk supozon, por spekulon, dhe nuk ofron argumente tjera per spekulimeve. Ti se di se kishe shume hebrenje qe ishin te shperndare anekend Perandorise Romake ne ate kohe.
    Zoteri ofroje, por jo konspiraci por me te dhena historike. Se Pali ka qene grek eshte vetem nje historian ne tere boten qe e thote, dhe eshte nje shqiptar nga Maqedonia me nofken Semiku.

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Ne cilen gjuhe u shkruajten Ungjijt ? Ku eshte origjinali i tyre ? Ne cilen gjuhe u shkruajten Letrat e Palit ku eshte origjinali i tyre,kush i shkruajti ato ?
    Pse Pali (kinse nje hebre) eshte i aferte me paganet e i urren hebrejte e tij ? ... po, Pali eshte nje hebre nga letrat e tij - dhe cka ? ka shkruar dikush qe Pali ka qene Farizej dhe ka mesuar te dijetari Gamalilej,dhe kjo nuk mundet te jete ashtu (e pse nuk mundet, pergjigju pyetjeve dhe hyjme thelle,thelle ne jeten e Palit tend te formuar nga shkruesit grek te kohes) ... nuk ka asnje deshmi per shkruesit e Ungjellive ( te te 4 terteve).Nuk egzistojne.Sic supozohet Ti qe jane hebrej ashtu munde te supozohet qe jane shkruesit grek, perndryshe gjithcka eshte shkruar ne greqisht (variantin koin).
    Ne cilen gjuhe jane shkruajtur letrat e Palit?! Kujt i drejtohen ato letra, mos deshte qe Kishave ne Perandorine Romake te u shkruhet judaisht?! Ungjijte jane te vetmjaftueshem, pranohen si te dhena historike te pranueshme mbi jeten e Jezusit. Pali im?! Cfare Pali i imi ore cka je duke folur?! Darvini yt?! A ka kuptim kjo fjali per ty?!

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Perndryshe Beslidhja e Re eshte perplot gabime nga gjeografija e terrenit te Palestines se sotme,gabime ne gjuhen e Judejve,dhe logjikisht qe asnjeri shkrues i kohes se ngjarjeve nuk do bente gabime ne permasa te tilla .Kjo deshmon midis tjerash qe shkruesit e Dhajtes se Re nuk kan qene hebrej,asnjehere nuk kane qene ne Palestine, dhe asnjeri nuk ka jetuar ne kohen qe flasin tregimet e tyre. (Pjetri ka qene peshkatar analfabet dhe te tjeret) ... Burimet historike Poncije Pilatin e paraqesin si nje tiran te pashpirt dhe arrogant i cili i urrente hebrejet dhe nuk leshonte per asnjehere ndaj kerkesave te hebrejeve - MIREPO ne mitologjine krishtere AI paraqitet si nje pushtetar qe ka nevoje per hebrejte dhe i cili distancohet nga akuzat ndaj Jezu Krishtit, dhe po ky Pilat ishte i detyruar ti plotesonte kerkesat e hebrejeve.
    Si skane qene ne Palestine?! Sipas teje keta jetonin ne Rome dhe Selanik dhe medoemos do te duhej te shkruanin fjale dhe urdheresa e keto t'i atribuoheshin nje personi 1000 km larg?! E perse do ta benin kete?! Ti po thua se keta ishin pagane, madje nuk ishin hiq cifute?!
    Teksti Biblik na thote se Pilati druhej se do te kishte nje tjeter kryengritje, nuk thote askush se Pilati sillej mire me cifutet. Pra ai nuk deshironte qe te kishte edhe nje kryengritje ne popull.


    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Edhe ate per diten festive hebreje Pasha/Pesvha hebrejet i luteshin guvernatorit romak Poncije Pilat qe te lironte nje kriminel sipas zgjedhjeve te vet hebrejeve (sipas variantit krishter).Kjo eshte genjshter me e thjeshte,Hebrejet ASNJHERE nuk kane pasur tradite te lirojne kriminelet per festen e tyre Pasha ... ndersa sipas tregimit (grek) te krishtere, Pilati i mundesoi qe te zgjedhin ke do liroj Ai, kriminelin Baraba apo Jezu Krishtin.Hebrejet Zgjodhen kriminelin te lirohet !!
    Fund e krye perralle greke antihebreje per tju ofruar romakeve dhe te shtrihen te paganet.
    etj etj
    Nuk ishte ne traditen hebreje qe 'hebrenje t'i luteshin guvernatorit Romak Pilatit qe ta lironte nje kriminel - te burgosur'?!

    Luka 23:17 17 Tani me rastin e festës së Pashkës qeveritari duhet të lironte dikë.

    Gjoni Kapitulli i 18:39 Por ndër ju është zakon që unë t`ju liroj dikë për Pashkë; a doni, pra, që t`ju liroj mbretin e Judenjve?``.

    Marku 15:6 Dhe në çdo festë ishte zakon t`u lëshohej atyre një i burgosur, këdo që ata do kërkonin.

    Mateu 27:15 Tani me rastin e festave guvernatori e kishte zakon t`i lironte popullit një të burgosur, atë që populli kërkonte.

    Asnjera nuk e perjashton tjetren, pra edhe ishte bere zakon qe te lirohej nje i burgosur ne cdo feste, pra jo sic thua ti 'tradite' tek cifutet. Zakoni mund te jete edhe jo i shkruar ne ndonje tekst. Sipas jush Pali i ka shkruar keto, atehere perse i duhet nje personi te shkruaje per nje ngjarje nga 4 veshtrime te ndryshme?!

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Pse pa etike,cka don ti ? qe te flasim sipas deshires sate...Per cfare etike flet je ti normal,po ti je ai qe dite e nate sjell shkrime nga fundi i Botes se harapve,talebaneve dhe tenton te nxish shqiptaret musliman permes ngjarjeve te tilla .... shikimi i Bibles nga nje aspekt historik te benka genjeshtar madje pa etike !!! ik ore i paditur ....une do te shkruaj nga aspekti i fakteve historike dhe ato tregojne qe variantet e Bibles se krishtere nuk perputhen me deshmite dhe rrethanat historike.
    Per etike normale. Nuk eshte e jo etike nese une bi nje lajm ku nje mysliman hedh veten ne ere dhe vret 45 e gjymton 135 (myslimane kryesisht) te tjere.
    S'eshte e vertete se une deshiroj te nxij myslimanet tradicionale shqiptare, perkundrazi keta jane pjesa me e mire e popullit shqiptar, shumica nga ta jane patriote dhe u kemi lakmi rreth sinqeritetit te tyre, ti si di qellimet e mia. Qellimi im eshte (pra s'eshte sekret - apo lufte e fshehte, e kam thene dhjetera here ne kete forum) qe te tregoj se ndjekja e Islamit (sic eshte ne Kuran e Hadithe dhe ne urdherat e Muhamedit) dergon ne rrjedhjen e gjakut si lum. Dhe per kete kemi nje lum me argumenta, ah jo nje lum por nje det, oh jo, spo i zen as nje det i tere, per kete i ofroj ne kete forum. Sjam anetaresuar ne forum te u shkoj per shtati askujt, por te sjelli argumentat e mia, pasi une luftoj per komb e per besim ne Zot.
    Per fjaline e fundit ofro argumentat, skam asgje kunder nese ua sjelle shqiptareve argumentat.
    Skam me ikur hiq por do te ngul kembe qe ta ofrojme edhe ne pikepamjen tone rreth atyre ngjarjeve, pervecse me dhune, atehere me dhune ndoshta mundeni, por me drejtesi jo... nuk i imponoj askujt asgje, thjesht do shpreh mendimin tim. Kete ma garanton rregullorja e forumit, ma garanton edhe Kushtetuta e Shqiperise, edhe Kushtetuta e Kosoves, bejeni rregullore se kush nuk u shkon per shtati kesaj apo asaj ideje, une hiq s'hi kurre ne kete forum, e shpalli anti shqiptar, anti Biblik, te njeanshem dhe ia bej 'Adios Amigos'.

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Ke dituri dhe intelekt qe te me pergjigjesh nese Une pike per pike ta rindertoj Gjygjin e Jezu Krishtit dhe te shohim se pse nuk ka qene Ai gjyq ashtu (nga konteksti historik dhe realiteti i ngjarjeve) dhe cila eshte prapavija dhe intereset e shkruesve ?
    Cka eshte Septuguanita ? po nese e marrim kete Septuguanita ke ndryshime me bollek nga Libri i Mojsies - pra e kane pershtatur greket e tu.
    Hajde,kur u botua Septuguanita,kur,ku u botuan Ungjijt,ne cilen gjuhe ?
    'Te kam thene nje mije here, jam ai qe jam...'
    Cfare greke te mi ore, qellimi yt jo etik eshte qe te me distancosh si sherbetor i grekerve?! Sa here more me te thene se une besoj ne historicitetin e Bibles, sjetoj more zoteri per askend, jetoj per vete. Sa here more duhet me ta perserite se me shkule zorret e barkut. Ti thua konspiraci se kinse nje sekt paganesh grekesh (qe skane te bejne asgje me Biblen e monoteizmin) kane marre e kane shkruar libra e keto ia kane atribuar nje personi tjeter i cili ka jetuar 1000 km tutje?! Ku u interesonte paganeve more cka ka thene nje person tjeter mijera kilometra larg?! Kryesisht nga ky kendveshtrim ateist kunder besimit krishter jane shkruar qindra libra nga hoxhallare te ndryshem duke u munduar ta kthejne Palin si 'shkatrrues te krishterimit te vertete'. Kete pretendim vetem te marret e bejne.

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Lere evulucionin se nuk merr vesh "Sa Pula n`telefon" - ke hapur teme dhe do pergjigjesh cdo pyetje,ska ikje.

    P.S: Evulucioni eshte nje gje qe eshte afer profesionit tim,ndersa periudha kur ka jetuar Jezu Krishti eshte nje pasion i imi qe e studjoj panderpre.Ke kujdes !
    Baza e teorise se evolucionit eshte se ne kemi evoluar nga 'lower species'?! Cka ka more mos te kuptojme ketu. Ne kemi evoluar nga format me te thjeshta jetesore sipas kesaj teorie. Ne homosapienset jemi forma me e larte e perkryer qe i eshte pershtatur natyres. Neve sna ka krijuar ndonje Krijues apo Perendi por thjeshte kemi evoluar nga majmunet ose se paku kemi paraardhes te perbashket. Pa kete as ateizmi nuk ka baze logjike sepse pa Krijues nuk ka krijese.
    Ti ke njohuri per teorine e evolucionit ashtu sic p.sh. ka nje selefi me shume dituri se une rreth Haditheve, kjo nuk d.m.th. se ai ka automatikisht te drejte pasi sikur teoria e evolucionit ashtu edhe teologjia islame eshte zhvilluar ne pretendime fallse. Shume mire qe e ke pasion kete periudhe, smuj me te tregu une ty cka te studiosh e cka jo. Te respektoj ashtu sic je. Skam asgje kunder.

  18. #38
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Po ku, ku e ka thene, mor dudum, te Kulka e Rojes, a!?? Silli pra citimet e perpikta nga libri i Darwinit
    Kulla e Rojes a?! Edhe ata i ftojme ne Debat, sua pranojme pretendimet e tyre, ne besojme ne Bibel dhe ne historicitetin e saj, teksti Biblik mjafton per te percaktuar cka eshte krishterim e cka jo. Spranojme qe nga Broklyn te na interpretojne Biblen e te na shtremberojne besimin tone ne Perendi. S'pranojme qe masonet te mundohen ta shkatrrojne besimin tone. Besimi se Jezusi ka vdekur per mekatet tona mjafton per shpetim. Bibla e regjistron se kete e tha vet Jezusi. Ata jane sektë apokaliptike. Ne pranojme si te verteta ato cka tha Krishti. Per kete thirremi te krishtere... ti mendon se 'krishterimi eshte kulture evropiane', shqiptare si ti se dijne se ku jetoi dhe kush ishte Krishti.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 14-10-2014 më 02:40

  19. #39
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga Cen Durimmadhi Lexo Postimin
    Religjionozi, dhe ungjilli i Krishtit. ....
    a mund te na perktheni ne shqip kete!?
    S'jam avokat i askujt, thjeshte jam ketu per sqarime.
    Religjiozi (fetari religjioz, fetari etj) dhe Ungjilli i Krishtit. Tema eshte hapur te tregohet se cka thote Albo, Feja Orthodokse, Feja Katolike, Toni dhe cfare thote Jezusi. Cka thote nje njeri i shek. te 6 dhe cfare thote Bibla. Se kupton sepse je ateist, per kete eja shtro pyetje ne kete teme. Nese di te ta sqaroj do te mundohem te te sqaroj. Forumi eshte hapur per debate, e jo per monologje, per tallje apo per ofendime. Ska ardhur Krishti ta mbroje traditen, por thjeshte te vdese per mekatet e njerezimit. Kush e zgjedh Krishtin heq dore nga tradita fetare pasi ajo eshte e rreme. Sna ka krijuar neve as Islami, as Evolucioni e as Orthodoksizmi e as Katolicizmi e Protestantizmi. Bibla fillon me 'Në fillim Perëndia krijoi qiejt dhe tokën'. S'jetojme per tradite, as per greker e as per latine, per kete thirremi Kreacioniste.
    respekt

  20. #40
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Replika dhe Përgjigje për myslimanët dhe ateistët për pyetjet e tyre

    Citim Postuar më parë nga semiku Lexo Postimin
    Pse je duke e marr seriozisht kete mesijen tone ?!
    Te mbeti hatri ?
    Ate Mesijen e shekullit te I-re meriton te mirret seriozisht per fjalet e tij.Pa marr parasysh Si,KUSH,PSE,NUK E BESOJ qe ka qene nje person i tille.

    Ja nga ana ime per ti pajtuar gjakrat me ju te krishteret e vertet - Fjalet e Jezu Krishtit jane milion here me te fuqishme,me te larta,me njerezore,me humane se gjithe Kurani.
    Mjafton ?
    Kjo nofka ime 'Mesia4ever' eshte marre nga Bibla.

    Ska gjakra ketu, ketu eshte lufte argumentesh, tema eshte hapur me qellim qe te shkaktoje tension te larte ne luften e argumentave. Ju i keqkuptoni gjerat. Ke thene realitet, je bere realist, neve shqiptareve na mungojne njerez qe jane realiste por ti thua se keto fjale nuk i ka thene Jezusi por pagane greke 300 a 400 vite pas ngjarjes. Na sill argumentat. Ne kemi tonë e lata me kunder argumente se nje pretendim i tille eshte jo logjik. Mbetemi brenda kornizave te debatit njerezor. Cka besoni e cka nuk besoni eshte ceshtje private. Kur te flisni per Biblen dhe krishterimin do te nguli këmbë, bile ate 1 meter nen dhe... ... ne shqiptaret e kemi interesant kete shprehjen 'ka ngulur kembe', lol.

Faqja 2 prej 11 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •