Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 24 prej 24
 1. #21
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  36
  59 falenderime nė 56 postime

  Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

  Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
  NUk Ju Mjafton Lutja e Papes qe i bene Marias Pa Asnje Argument ne Bibel?
  Kjo qe postoj eshte e shkruar ne Ungjillin e Shenjt - e thėnė nga vet Jezusi. Kjo tregon se Bibla pershkruan kur njeriu i lutet Abrahamit dhe pershkruan Abrahamin e gjall kur njeriu ulet nė preher te tij....

  "Vdiq skamnori e engjėjt e ēuan nė prehėr tė Abrahamit. Vdiq edhe pasaniku dhe e varrosėn.

  Nė ferr, ndėr mundime tė mėdha, ēoi sytė e pa prej sė largu Abrahamin dhe Lazrin nė prehrin e tij e bėrtiti: ‘O atė Abraham, ki mėshirė pėr mua..."((Lk 16; 19-26)


  A ka deshmi biblike qė shėn Maria ndermjetsoj te Jezusi?

  Nė dasmė ftuan edhe Jezusin e nxėnėsit e tij. Kur u mbaroi vera, nėna e Jezusit i tha: “Nuk kanė mė verė!”
  [E] Jezusi i tha:
  “Moj burrneshė, a ėshtė punė pėr ne? Ende nuk erdhi koha ime!”
  Nėna e tij u tha shėrbyesve: “Bėni gjithēka t’ju thotė!”
  Ishin aty tė vėna gjashtė enė guri qė shėrbenin pėr larje tė rėndomta tė judenjve. Secila zinte dy apo tri masė. Jezusi u tha shėrbyesve: “Mbushni enėt me ujė!”
  Ata i mbushėn deri nė grykė.
  “Merrini tani ‑ u tha atėherė ‑ e ēojani kryetarit tė tryezės.” (Gjn 2; 1-8)  Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
  NUk ju mjaftojne si prova qe ju mbani inkona ne kishe vendim i marre ne sinod, dhe keni thyer urdherimin ?
  Ti vertet ose qenke nje njeri i semuar ose i marrė. Sa e sa her te eshte thene se nuk adhurohen shenjterit, ndersa "ikonat" apo fotot (imazhet) - janė nje menyre per ta kujtuar jeten dhe vepren e shenjtit. Kisha Katolike dhe Ortodokse nuk jane Kisha te vdekura, nuk jane kisha - trup pa krye, por TRUPI (Kishė) e pa ndar me Kishen qiellore. Ndersa "ikonat" biblike te Beslidhjes se Vjeter, behet fjale per idhujtari duke shndrruar Zotin ne trupore viqi, ndersa sot - nese ne kujtojme Jezusin - kjo dallon nga ajo - nuk eshte idhujtari por ne lavd te Zotit.  Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin

  E ndersa ju zoterinj vini me komente te thata pa baza biblike,jepni argumenta te qarta ne baza biblike mos ja fusni kote sespe e papa e beri lutjen ne sy te te gjithe njerezise, me gjeni nje varg ne bibel ku thuahet se duhet ti lutemi Marias? me gjeni nje varg ne bibel qe duhet te mbajme inkona?
  [/B]
  Blla Blla Blla, ma gjej ne Bibel ku shkruan se duhet t'i lutemi Jezusit, apo t'i lutemi Frymes te Shenjt. Apo ku shkruan nė Bible se duhet ta adhurojme Frymen e Shenjt?
  Ec e mos shit mend ketu se qenke krejt i semuar fetarisht - gje e cila nuk te dallon nga Isis - veq se ata ushtrojne terror fizik, ndersa ju terrorizoni njerezit frymisht dhe psiqikisht.

  Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin

  Sa per Kollaret edhe sketet te jeni te bindur qe une nuk beje pjese ne asnje nga keto grupime
  Po, ju jeni sekte te rrezikshme, vendosni kollaret dhe mendoni se gjithcka u krye. Mendoni dhe jeni te bindur se po shihni Zotin - kur u shtiravet djalli duke u nxitur kunder Kishes se Krishtit. Ec.... se krejt llom jeni, e keni nda dhe perqa TRUPIN e Zotit Krisht cop cop ne qindra e qindra sekte. Mjerim per ju.

  Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
  Jezus ty te perket Lavdia ,madheshtia,shenjteria,ne jete te jeteve Amen !!!!
  AMEN - lavdi Zotit.

  por mos e harro edhe kete rresht - Krishti po thot keshtu e jo une:

  “Jo secili qė mė thotė: ‘O Zot, o Zot!’ do tė hyjė nė Mbretėrinė e qiellit, por ai qė kryen vullnetin e Atit tim qė ėshtė nė qiell. Shumė do tė mė thonė atė ditė: ‘O Zot, o Zot, a nuk profetizuam nė Emėr tėnd, a nuk i nxorėm shpirtrat e kėqij nė Emėr tėnd, a nuk bėmė shumė mrekulli nė Emėr tėnd?’ Atėherė unė do t’u them: Kurrė nuk ju kam njohur! Shporruni prej meje, o keqbėrės!” (Mt 7; 21-23)

  “Kush ju pranon ju, mė pranon mua; e kush mė pranon mua, pranon Atė qė mė dėrgoi mua” (Mt 10; 40)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 22-10-2014 mė 16:33
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar toni77_toni pėr postimin:

  user010 (22-10-2014)

 3. #22
  i/e regjistruar Maska e lace
  Anėtarėsuar
  18-09-2014
  Postime
  240
  Faleminderit
  27
  31 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

  Hahahahaha Toni Bravo ,Duar trokitje per ty hahahahahahaha,Ku mi gjete keto more hahahah shume qesharake
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

 4. #23
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,074
  Faleminderit
  2
  38 falenderime nė 34 postime

  Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

  Citim Postuar mė parė nga lace Lexo Postimin
  Hahahahaha Toni Bravo ,Duar trokitje per ty hahahahahahaha,Ku mi gjete keto more hahahah shume qesharake
  Kur nuk i kupton dhe kur nuk i beson, qesharake duken.
  La verita' ti rendera' libero!

 5. #24
  i/e regjistruar Maska e lace
  Anėtarėsuar
  18-09-2014
  Postime
  240
  Faleminderit
  27
  31 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Kisha Katolike dhe Ortodokse

  Citim Postuar mė parė nga VOLSIV Lexo Postimin
  Kur nuk i kupton dhe kur nuk i beson, qesharake duken.
  O Shoku ,jane qesharake sepse Keta kane fshire postimet e mia ,prandaj ti mendon se une si kuptoj ,por gjithesesi ty te jap te drejete sespe si ke lexuar shkrimet e mia ,qe Toni i ka fshir dhe ka bere paralajmerim keshtu qe ska rendesi pse qesh une ,ate e kupton Toni ,
  Mos u Beni te gjithe Mesuesa se per kete do te gjukoheni ashper !!!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •