Sa m shum prparon teknologjia, aq m shum shtohet kureshtja njerzore pr t msuar m tepr pr planetet e largta.

Me vendosjen n hapsir t teleskopve t fuqishm n gjendje t kapin dhe sjellin n tok imazhe nga distanca prej qindra-mijra vitesh drit larg, vitet e fundit zbulimet kan qen t mdha.

Njri prej tyre sht ai i botuar n revistn Nature i shkenctarve t Universitetit t Merilendit n Shtetet e Bashkuara. Ata pretendojn se kan gjetur gjurm uji n planetin HAT P-11b i cili ndodhet n yjsin Cygnus, rreth 124 vite drit larg me madhsi rreth 4 her m shum se sa Toka.

Ky planet, sipas shkenctarve amerikan, prmban uj n form avulli. Ata mbrritn n kt prfundim gjat vrojtimit me 3 teleskop t ndryshm, ndihmuar edhe nga fush-pamja e kthjellt n atmosfern e planetit, n momentin kur ky i fundit po kalonte para yllit t tij.

N kt moment reflektimi i drits s yllit n siprfaqjen dhe atmosfern e HAT P-11b sugjeron se ai prmban uj dhe hidrogjen. Sipas shkenctarve 90 prqind e atmosfers s tij prbhet nga hidrogjeni dhe 10 prqind sht n form uji t avullt.

Zbulimi vlersohet i nj rndsie t veant pr faktin se studimi i atmosfers s ekzo-planeteve (planete jasht sistemit ton diellor) t mdhenj mund t ndihmoj shkenctart n gjetjen e jetve aliene n galaksi t tjera. / Top Channel