Të pagëzohësh në katolik.


Nga Lek Gjoka
Jacksonville Florida

Shqipëri është ndër kombët e para në botë që nga viti 300 që pranoi në shpirtrat e tyrë besimin katolik.Kemi mbi 1700 vitë besim në Jezu Krishtin dhe ket besim vazhdojmë ta ruajmë me dashuri të zjarrtë .Edhe në diktaturën e eger komunistë në Shqipëri me gjithë ato vrasje që bënë ndaj klerit katolik nuk arritën dot ta kthejnë kombin tonë në një komb pa fe, pa besim në Zot sepse prindërit tanë e kishin Krishtin në shpirt , lutëshin çdo ditë, festonin festat fetare si Krishtlindjen dhe Pashkët etj.
Po të kërkosh në historinë tonë do të gjesh me mijëra e mijëra raste të rikthimit të shqiptarë në besimin katolik sidomos të mergimtareve.
Mjaft përsonalitete të Shqipërisë u kthyen në besimin e të pareve të tyrë duke filluar me Heroin tonë kombëtar Gjergj Kastrioti dhe me rradhe në vitet në vazhdim më ikonën e Pavarsisë së Kosovës Ibrahim Rugoven, shkrimtarin e madh me famë botërorë Ismail Kadare dhe deri tek kryeministri aktual i Shqipërisë Edi Rama.
Të pagëzohësh në katolik nuk do të thotë së vetem je me afer Zotit, Paqes dhe dashurise për të varfërit dhe njeri-tjetrin por edhe me gjere, je me afer Evropës së zhvilluar, ke më shumë kulturë dhe dashuri njërëzorë që mbart kjo botë ngarkuar dhe luftëra e dhimbje.
Jo me kot edhe ish mbreti i shqiptareve Ahmet Zogu e zgjodhi bashkshortën katolikë ku dora e mendja e saj solli një ndryshim rrënjësor në kulturën mbrëtërorë, solli një frymë evropianë në aspektet e jetes si dhe në shkollimin dhe të drejtat e grave që shihëshin si pronë e burravë në shoqërinë patriarkalë shqiptarë në mbi pese shekuj robëri osmanë.
Sigurisht pa bujë e zhurmë më mijëra shqiptarë janë kthyer e po kthehen çdo vit në besimin katolik sepse aty e gjejnë më mirë vetveten, dashuria që Jezu Krishti na la mbi tokë i ngroh disi më teper shpirtërisht.
Në pësë shekuj robëri nga pushtimi osmano-turk ka mjaft njërëz që Shqipërinë e kombin shqiptar nuk e duan të shkojë në familjën evropianë por të rrëshqase drejt vendeve që vetem po prodhojnë luftë, diskriminim gjinor, vrasje dhe dhimbje shpirtërorë.Jo më kot edhe përplasjët midis shkrimtarit Ismail Kadare dhe akademikut Rexhep Qosja janë me tëpër të karaterit fetar.Kadare jep mesazhin e kthimit të shqiptareve në fenë e të pareve, fenë që dominon Evropen dhe botën ndërsa akedamiku i pa fe Qosja ëndërron një përendori të re osmanë ku shqiptaret të bëhën pjese e saj.Personalisht nuk me shqeteson shumë fakti së Qosja shëh ëndrra të këqija për kombin shqiptar sepse nga përsona të tillë që mbrojnë me fanatizëm portretin e diktatorit komunist Enver Hoxhes mund të presesh edhe gjëma me të mëdhajë por që nuk do ti ndodhin kurrë shqiptareve dhe kombit shqiptar.
Shqipëria sapo ka vendosur trenin e saj të jetes mbi shina, ka ndezuar lokomotiven dhe po nis udhëtimin drejt familjes evropianë.Uroj që bekimi i Papës ndaj kombit shqiptar të jetë i përhërshëm dhe paqja, dashuria bashkë më toketancen fetare te ecin në një rrugë të drejtë.
Uroj që çdo shqiptar që dëshiron të pagëzohet në fene e të pareve të mos hezitojë por të trokasë në portën e Zotit dhe të bëhët pjese e familjes së madhe katolike.
Falënderoj mjaft miq të mi në mërgim që fëmitë e tyrë të lindur i pagëzuan më katolikë sepse besuan së është besimi i të parëve të tyrë, është njëra nga besimet fetarë që të afron më shumë dashuri, më shumë ngrohtësi shpirtërorë, më shumë zhvillim dhe mirqenie ekonomikë.
Të pagëzohësh në katolik do të thotë të respektosh të paret e tu, të respektosh heroin kombëtar Gjergj Kastriotin, nënën e të varferve të botës Nënë Tërezen.
Të jesh katolik do të thotë të ndihmosh shokun, të sëmuret, të varfërit, femijet,grate e kur keto i shikon në rend të dytë , apo edhe me keq abuzon ndaj tyrë jo vetem që nuk je katolik edhe sikur të kesh veshur rrobat e priftit por shpirtit tënd ia ke prere bileten për ferr.


Jacksonville Florida
Shtator 2014
http://gazetavatra.com/2014/09/te-pa...e-katolik.html