Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Kodikt e Shqipris, Prmendore T Kulturs Njerzore

  Kjo teme i kushtohet Kodive te Shqiperise, nje thesar i vertet kulturor. Ky material eshte botuar nga Drejtoria e Pergjithshme e Arkivave ne bashkepunim me UNESCO.

  Autort jane:

  Alfred Moisiu, Aleks Buda, Anthimus Alexoudes, Erich Trapp, Johannes Koder, Kaliopi Naska, Kochiro Matsuura, Kosta Nai, Llambrini Mitrushi, Nevila Nika, Pierre Batiffol, Roderic L. Mullen, Shaban Sinani, Theofan Popa.

  Koordinator:

  Prof. as. dr. Kaliopi Naska, Minella Gjenerali
 2. #2
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Kodikt e Shqipris, Prmendore T Kulturs Njerzore

  Kodikt e Shqipris, Prmendore T Kulturs Njerzore
  KODIKT E SHQIPRIS, PRMENDORE T KULTURS NJERZORE

  ALFRED MOISIU, PRESIDENT I REPUBLIKS S SHQIPRIS


  Kodikt jan dorshkrimet m t vjetra q jan ruajtur n hapsirn shqiptare. Tradita e shkrimeve t shenjta n Shqipri ka vazhduar pr 15 shekuj me radh, prej paleokrishtrimit deri n koht moderne. Shkrimet ungjillore dhe biblike n Shqipri jan pjes e historis botrore t shkrimit; pjes e
  historis s zhvillimit progresiv t mendimit dhe t kulturs njerzore. “Kodiku i Purpurt i Beratit”, nj prej varianteve m t hershme t Beslidhjes s Re, prbn nj dorshkrim t rrall t letrsis biblike n shkall botrore. Sipas dijetarve vends dhe t huaj, ai numrohet i treti ose i katrti pr nga kronologjia, por mohet edhe m shum pr nga rndsia. T njohsh kt dorshkrim sht njsoj si t takohesh me kohrat e mjegullta, me at faz t mugt t historis, kur krishtrimi sapo kishte dal nga fshehtsia. N shkall botrore ruhen gjithsej shtat kodik t purpurt, t periudhs s fillimeve t krishtrimit. Nuk sht e rastit q dy prej tyre gjenden n Shqipri. Vendi yn ishte n prbrje t hapsirs burimore biblike. Tradita e dorshkrimeve t shenjta sht prov se hapsira shqiptare ka pasur n vijimsi nj elit kulturore, q ka ditur jo vetm t krijoj, por edhe t ruaj kryevepra. Vepra t tilla, q
  jan prmendore t historis s mendimit t njerzimit, na bjn optimist pr nj imazh tjetr pr Shqiprin ton. Ato promovojn vlern e kulturs s ktij vendi dhe t ktij populli edhe sot, kur kan kaluar shekuj e mijvjear nga koha e krijimit. Ato jan kontribut i njohur n historin botrore.

  Historiant le t bjn t tyren dhe t na shpjegojn se si sht e mundur q n hapsirn shqiptare u ruajtn shkrime t tilla, t cilat i takojn kohs kur krishtrimi po kalonte nga stadi i predikimit gojor n at t predikimit kult. Por ka disa fakte t njohura, q na bjn t ditur se “Kodiku i Purpurt i Beratit” dhe dorshkrime t tjera t krishtrimit t hershm nuk jan dukuri rastsore n mjedisin shqiptar. Vetm pak koh para se t shkruhej kjo vepr, ishte Shn Jeronimi i Iliris, Shn Gjri, si e njohin shqiptart, q i dhuroi Perndimit “La Vulgata-n”, t parin tekst t Bibls t prkthyer n latinisht, rilindjen e par shpirtrore europiane. Po n at shekull, Shn Niketa i Remesians ose i Dardanis kompozoi kryelutjen e krishtrimit, “Te Deum laudamus” (“ty Zot t lavdrojm”), q kndohet edhe sot n katedralet e Perndimit. Perandort ilir t Bizantit, me fuqin q u jepte detyra, e bn pr her t par krishtrimin nj fe zyrtare. Ruajtja e kodikve t Shqipris n kt mjedis ku kan kaluar rrebeshe t kohs dhe ku jan kryqzuar ndikime mospajtuese, shpreh edhe nj her nj prej vlerave etnodalluese t popullit shqiptar, tolerancn ndrfetare t tij, nj model tolerance edhe pr Shqiprin e sotme. T tilla dorshkrime jan pjes e identitetit kulturor t popullit, q i ka ruajtur dhe i japin emr Shqipris n bot. Prandaj ne prulemi me emocion dhe nderim para tyre. Shqipria ka nj t ardhme t sigurt europiane, sepse ka nj t shkuar t lavdishme europiane. N Shqipri ka ekzistuar nj frym e fort ekumenizmi, pavarsisht se si ka ndryshuar gjeopolitika. Fryma ekumenike, fryma e prbashkimit, q gjendet edhe n nj prej vargjeve t himnit ton kombtar, le t gjej nj inkurajim prej ksaj tradite, q promovohet n librin “Kodikt e Shqipris”.

  Shkruar posarisht pr botimin “Kodikt e Shqipris”.

 3. #3
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime

  Pr: Kodikt e Shqipris, Prmendore T Kulturs Njerzore

  GUR THEMELTAR N NDRTESN E TRASHGIMIS  KOCHIRO MATSUURA

  DREJTOR I PRGJITHSHM I UNESCO-S  Pr t jetuar n paqe e harmoni ke nevoj pr referenca, piketa, t cilat krijohen n mnyr progresive prgjat historis. Ndrtimi i s ardhmes nuk mund t bhet pa i kushtuar kujdes s kaluars son t prbashkt. Trashgimia e shkruar, e ruajtur n biblioteka dhe arkiva, si shemblltyr e shumllojshmris s gjuhve, popujve dhe kulturave, prbn njkohsisht nj dshmi t jashtzakonshme t s shkuars son dhe t bots s sotme. Por kjo trashgimi sht tejet e brisht. Pr shembull, n Europn Qendrore dhe Lindore llogaritet q rreth 70-80 pr qind e trashgimis dokumentare t ket nevoj pr nj ndrhyrje t shpejt pr ta shptuar. Edhe kodikt e Shqipris, kto thesare t vrteta t trashgimis shpirtrore botrore, nuk mbeten t pakrcnuar prej ktij rreziku. Kto dorshkrime, midis t cilve edhe “Kodiku i Purpurt i Beratit”, nj nga variantet m t vjetra t Testamentit t Ri, jan nj referenc
  thelbsore e letrsis evangjeliste dhe, m prgjithsisht, e kulturs kristiane. UNESCO i kushton nj vmendje t veant ruajtjes s ksaj trashgimie unikale t zhvillimit t letrsis s vjetr biblike dhe liturgjike prgjat historis botrore. Ja pse “Kodikt e Purpurt t Beratit” figurojn n regjistrin e veprave m t rndsishme t Njerzimit, t krijuar n kuadrin e programit Kujtesa e Bots. Nisur nga mandati i saj, si prgjegjse e zhvillimit kulturor dhe e mbrojtjes s trashgimis botrore, UNESCO ka vlersuar, n fakt, t nevojshme q t veprohet pa humbur koh pr t arritur q trashgimia dokumentare botrore t mos psoj dme t reja. Prmes programit t saj Kujtesa e Bots UNESCO synon t siguroj ruajtjen e trashgimis dokumentare me interes universal dhe t nxis trashgimin dokumentare me interes kombtar e rajonal, si dhe t lehtsoj komunikimin e nj publiku t gjer me to. Trashgimia dokumentare ilustron kshtu shprehjen e ndryshueshmris dhe pluralizmit kulturor, t cilave UNESCO u kushton nj kujdes prparsor.

  Ja pse, n mnyr krejt t natyrshme, UNESCO i dha mbshtetje botimit t “Katalogut t kodikve t Shqipris”. Nga kjo vepr e shnuar, kodikt e Shqipris do t jen tashm m lehtsisht t pranishm jo vetm pr shkenctart, por edhe pr nj lexues m t gjer. Ky katalog, informues dhe njkohsisht shkencor, nxjerr n drit dorshkrimet dhe nxit n prjetimin e prbashkt t kujtess. Gjithashtu ai v n dukje n mnyr parsore dhe nj nga tiparet karakteristike t qytetrimit dhe t kulturs shqiptare: prpjekjen pr pajtimin ekumenik, i cili ka spikatur trsin e historis shqiptare dhe sht reflektuar n mnyr aq dalluese n kodikt, kto dorshkrime kishtare. Jam i lumtur t konstatoj se prpjekjet e UNESCO-s n fushn e ruajtjes s trashgimis dokumentare jan piktakuar me nj iniciativ kombtare shembullore. “Katalogu i kodikve t Shqipris” na sjell kshtu nj gur themeltar n ndrtesn e ruajtjes dhe shptimit t trashgimis. Ai kontribuon n nxjerrjen n pah t pasuris, shumllojshmris dhe t brishtsis s thesareve tona t mdha t trashgimis shpirtrore. Si i till, ai nxit n ruajtjen dhe prftimin e vlers s saj t pamuar.Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •