Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 48
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  ADblock Plus (pa pages-Freeware)

  Blloko reklamat e pa dshiruar. Me siguri gjat lundrimit n rrjet hasni n faqe ku ju shfaqen t ashtuquajtura Pop UP reklama t vogla q ju iritojn pa mas ose video q nuk dshironi ti shikoni. Me ADblock Plus ju i evitoni prgjithmon kto reklamime.

  https://adblockplus.org/

  BurnAware (pa pages-Freeware)

  BurnAware shrben pr djegje t CD, DVD-ve, Blu Ray t t gjitha llojeve.

  http://www.burnaware.com/

  Driver Booster (pa pages-Freeware)

  Kontrollon dhe analizon softuert e instaluar dhe zvendson me versionet m t reja; pas shkarkimit dhe instalimit, vegla nis automatikisht me kontrollim. Kur i gjen pjest, i shfaq n tabel dhe fillon shkarkimi i tyre. Mirpo versioni falas shkarkon ngadal. Kliko n ndrpre shkarkim dhe n at rast shfaqet dritare me pyetjenshiron ndrprerje t shkarkimit? Mos kliko as n butonin po dhe as n jo. N at rast, papritmas, shpejtsia e shkarkimit rritet shum dhe ju i instaloni pa problem t gjitha pjest e reja.

  http://www.iobit.com/compare/db/inde...=db2&type=free

  Pixillon image converter software (pa pages-Freeware)

  Pixillon shrben pr konvertim t imazheve jpeg, jpg, png, gif, bmp, ico, psd, svg, tga, pcx, tif, ras, ppm, raw, jp2, pgf, raf, ptx, wmf, emf etj.Poashtu shrben edhe si ndryshues i madhsive t imazheve dhe ngjeshje (compress) me t ciln rast zvoglohet masa e tyre.Zvoglimi i mass s imazheve ka rndsi pr kursimin e vndit do thot n nj vnd sic sht hard disku ose memory flash sticks ju mund t arkivoni m tepr material(imazhe).

  http://www.nchsoftware.com/imageconverter/index.html

  Popcorn Time (pa pages-Freeware)

  Vegl relativisht e re dhe shum e popullarizuar pr t shikuar filma drejtprdrejt(online) pa shkarkim n HD standard.(shkarkohet vetm torrenti i vogl (i prkohshm)n mnyr automatike nga ana e softuerit n hard disk)Nuk nevojitet regjistrim por nse dshiron mund t regjistrohesh n mnyr vullnetare ku prfiton disa beneficione. Nse keni aftsi mund ta prktheni softuerin n shqip dhe mund t punoni n prkthimin dhe titrimin t filmave n shqip.Versioni i fundit sht 3.7 Beta.Prdoret edhe n celular dhe tablet pajisje.

  https://popcorntime.io/
  ose
  http://popcorn-time.se/
  Versioni i fundit 5.2 Beta

  C-Net

  Pa dyshim faqja numr 1 n internet pr krkim t softuerve.Praktikisht ktu i gjen t gjitha softuert nga e mbar bota.Pra sht dhe funksionon si Google.Nse krkon aty gjen softuer nga t gjitha kategorit. Nj pjes jan shareware, nj pjes freeware, trial etj. N faqe jepen recenzione nga ana e editorit si dhe shfaqen mendimet dhe prvojat e prdoruesve.Mund t thuhet sht faqe pr promovim dhe marketing.

  http://download.cnet.com/windows/


  Inovative Solutions (pa pages-Freeware)
  (FB Checker)


  Grup i veglave pr qllime t ndryshme. Vlen t vecohet FB Checker;kontrollon personat n FB pr verifikim se a jan persona t vrtet/nga jeta reale apo falco.Prdoret vetm me Internet Explorer shfletues.

  http://www.innovative-sol.com/neosetup/

  Java (pa pages-Freeware)

  Java shrben pr lojra online, biseda(chat), shfaqje t imazheve 3D(tre dimenzionale) etj.

  https://java.com/en/

  Google Earth (pa pages-Freeware)

  Harta nga e mbar bota, nga hna dhe planetet q mund ti studijoni n imtsi....

  http://www.google.com/earth/index.html

  Nj lajm i shkurt:


  Planifikoni t blini kompjutor t ri dhe nuk ke informata cili kompjutor ju prshtatet?N treg jan shfaqur kompjutor(pjes) t gjenerats m t re me tekologjin q prdor DDR4 procesor. Poashtu prdor RAM kujtesn me DDR4 si dhe karteln grafike q e prdor t njjtn teknik. Pra ky sht sistemi m i ri n treg.Andaj nse planifikoni blerje pritni s paku 6- deri n 9 muaj llogaritur prej sot. (N ndrkoh cmimet e produktit t ri me siguri do pson ulje.)Nse blini sot kompjutor t ri, ather, n t vrtet shumica e kompjutorve q gjinden npr shitore t elektroniks jan kompjutor t “vjetruar” respektivisht prdorin teknologjin t vjetruar DDR3.
  (Tregtart orvaten q s pari ti shesin kompjutort e “vjetruar” dhe pastaj t nxjerin n shitje ato t rejat)
  Pra para blerjes kontrollo ciln teknologji e prdor kompjutori respektivisht pyet shitsit e kompjutorve dhe lexo pr karakteristikat/ specifikacionin e tyre.Ja nj artikull sa pr orientim:

  http://www.pcworld.com/article/23658...bout-ddr4.html


  T ecim n nj hap me kombet tjera.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 17-02-2015 m 11:27

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Update Detector (pa pages-Freeware)

  Brnda vitit, softuert e instaluar n kompjutor psojn ndryshime, prmirsime ose shfaqen verzione t reja. N disa raste vet softueri i programuar( i instaluar n kompjutorin personal) paralajmron pr ndryshimet e tilla duke drguar mesazhe prmes t t ashtuquajtura pop up q shfaqen n shiritin e ikonave n tryez ose prmes posts elektronike(emailit) por n disa raste ju nuk pranoni asnj porosi. Nga ky shkak u krijua softueri q paralajmron n mnyr automatike pr t gjitha softuert q psojn ndryshime. Si funksionon vegla n fjal? Kur aktivizohet vegla, ajo automatikisht skenon gjith sistemin operativ t kompjutorit tuaj dhe drgon informata n bazn e t dhnave(database) ku analizohen informatat dhe krahasohen me verzionet aktuale npr faqe t softuerve respektivisht npr bazat e t dhnave.Nse ka informata t reja(softuer), ather softueri shfaq rezultatet/informatat e reja n nj tabel/faqe. Nga aty ju mund t shkarkoni t gjitha verzionet e reja.

  http://www.filepuma.com/updatedetector/

  Maxthon
  (pa pages-Freeware)

  Maxthon dhe Vivaldi jan dy Ueb shfletues(Web browsers) t ri q jan shfaq si konkurenc serioze pr Internet Explorer t Microsoftit, Google Crome, dhe pr Mozilla Firefox.
  Microsofti pohon q s shpejti n treg do prezanton shfletuesin e ri i cili do e zvendson Internet Explorer i cili sipas tyre sht verzion i fundit i internet Explorer-it. Kto dy shfletues t siprm jan nj form e re e shfletuesve si nga forma ashtu edhe nga vecorit
  Maxthorn sht verzion i testuar dhe funskionon me shpejtsi dhe efikasitet t madh;
  menaxhon shkarkimet, bllokon t ashtuquajtura pop up-s, bn sinkronizim t t gjitha paisjeve-kompjutorit,tablet paisjes, celularve dhe funksionon si shfletues i mjegullave(cloud browser), me vegln mund t ruani(save as...) faqe t ndryshme t internetit etj.

  http://www.maxthon.com/

  Vivaldi(pa pages-Freeware)

  I ngjajshm me Maxthon por n dallim prej saj, akoma gjindet n fazen testuese
  (tech preview)

  https://vivaldi.com

  Freedom Wallpaper
  (pa pages-Freeware)

  Shkarko dhe zvendso imazhin e tryezs.Imazhe jasht zakonisht t bukura pr tryez(desktop).Pas shkarkimit hap imazhin dhe kliko(me ann e djatht t miut)n imazh dhe ather shfaqet nj palet me tekste t ndryshme.Kliko n tekstin e parafundit(Set as a desktop background) dhe menjher tyreza mer shklqim t ri.

  www.freedomwallpaper.com

  Skype
  (pa pages-Freeware)

  Nse dshiron t bisedosh dhe t shohish bashkbiseduesin tnd n monitorin e celularit, kompjutorit etj. instalo Skype. Celulari dhe kompjutori duhet t jen t pajisur me kamera.Shumica, mos them t gjitha celulart jan t pajisur me funksione t tilla.Nse e prdor komjutorin pr kt qllim ather duhet t keni ueb cam(kamer).Dy apo m tepr persona q dshirojn t komunikojn n mes veti duhet q t ken t instaluar skype.Bisedat jan falas pa pages.

  http://www.skype.com/en/download-sky...-for-computer/

  Glory Utilities
  Verzion i ri
  (pa pages-Freeware)

  Shrben pr: pastrim t regjistrit t kompjutorit, rregullon shtigjet(shortcuts), largon nga kompjutori rreziqet e ndryshme q vijn gjat lundrimit(surfing) n internet, ndreq hard diskun nse keni probleme, largon gjurmt e lundrimit(tracks eraser), largon skedart e prkohshm q grumbullohen n dosjen (temp files) etj.

  http://www.glarysoft.com/


  Pr Windows 7, 8 dhe 8.1 (pa pages-Freeware)

  Imazhe(grup i imazheve) q ndrohen n mnyr automatike n tryez/desktop.Prvec q ndrohen imazhet poashtu ndrohen edhe tingujt e komandove t ndryshme respektivisht tinguj q eksekutohen kur p.sh. Keni b ndonj gabim, hedhni mbeturinat n kosh etj. q gjinden brnda softuerit.

  http://windows.microsoft.com/en-US/w..._client_themes

  Lavasoft (pa pages-Freeware)

  Antivirus dhe anti malware
  http://www.lavasoft.com/


  AOMEI Partition Assistant Standard Edition dhe AOMEI Backupper
  (sygjerohet pr prdorues me prvoj-advanced users)
  (pa pages-Freeware)

  Partition Assistant prdoret pr ndarjen e hard diskut n disa pjes, krijim, zmadhim apo fshirje t nj pjese t diskut(pjess s krijuar) etj.

  Backupper sht vegl falas pr kopjim t hard diskut n nj skedar t vetm(i ngjajshm me Macrinum Reflect t prezatuar n kt faqe) respektivisht shrben pr restaurim( t diskut) nse ju ndodh dicka e pa pritur n sistemin operativ.

  http://www.aomeitech.com/freeware.html

  Kto softuer t m poshtm jan dedikuar pr shkrim t teksteve, pr nevoja dhe detyra n matematik, vizatim etj.

  WPS-verzion i ri 2015
  (Bazik)
  (pa pages-Freeware)

  WPS sht mjet i shklqyer pr tekste , prmban shembuj t gatshm q mund t prdoren n raste t ndryshme etj. Edhepse sht verzion bazik(ka edhe verzion me pages) prmban shum elemente q nevojiten gjat prpilimit t nj teksti dhe gati i njjt me Office pakon e Microsoftit dhe sht plotsisht kompatibil me skedart e Microsoft Office.

  http://www.wps.com/windows/

  Open Office (pa pages-Freeware)

  Poashtu shrben pr shkrim dhe sht plotsisht pa pages.
  Open Office prmban: pjesn pr shkrim t teksteve, ekuacione matematikore, prezantime, vizatim dhe mund t krijoni nj baz t t dhnave(data base).

  https://www.openoffice.org/download/index.html

  Book Writer
  (pa pages-Freeware)

  N t vrtet ky softuer i prshtatet m s shumti shkrimtarve, poetve dhe gazetarve. Prmban t gjitha elementet pr nj shkrim korekt dhe ka funksion special pr lidhje direkte me redaktorin i cili mund t korigjon menjher tekstin aktual dhe ia drgon autorit menjher n vnd t prdorimit p.sh. T posts elektronike(email-it).

  http://www.fastpencil.com/company/book_writing_software

  Free ebook converter
  (pa pages-Freeware)

  Konvertues i standardeve(formateve) t ndryshme t librave elektronik dhe prshtatja e tyre konform pajisjeve (kompjutor, tablet, celular) respektivisht softuerve t: Sony, iRiver, Amazon, Kobo, Adobe Digital Editions, Kindle,MobiPocket Reader etj.

  http://www.hamstersoft.com/free-ebook-converter/

  Free ebook reader (pa pages-Freeware)

  Nj tog aplikacionesh pr lexim t librave elektronik n kompjutor, celular dhe tablet pajisje.

  http://www.the-ebook-reader.com/free-ebook-reader.html


  Tregu i sekreteve q mund t nis nj revolucion botror
  .Lexo m tepr:

  https://medium.com/@ZozanCudi/darkle...t-1ee5ac28c892


  T ecim n nj hap me kombet tjera.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 02-04-2015 m 15:49

 3. #23

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Un gjithashtu t rekomandoj nj Shofert Shkarko faqe.
  Doktor shofer
  Doktor shofer (https://www.driverdr.com) sht nj dritare profesionale dhe t lir shofert shkarko faqe, ktu njerzit mund t gjeni t gjitha Dell, HP, Lenovo, Acer, Asus, Logitech dhe prodhuesit e tjer shofert.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e xubuntu
  Antarsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  168

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  ca do me thon UEB se spo e marr vesh

 5. #25

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Citim Postuar m par nga xubuntu Lexo Postimin
  ca do me thon UEB se spo e marr vesh
  Urte E Bute  lol


  WEB
  grmo plako grmo, se @@ e mia do gjesh

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer pa pages (Freeware)


  Uindovs/Windows 10


  N nj komunikat pr shtyp, Microsofti paralajmron q m dat 30 prill do ndrpitet/pushon s punuari/funksionimi i versioneve eksperimentale t vjetra 9841, 9860 dhe 9879 t sistemit m t ri operativ Uindovs 10 /Windows 10, andaj duhet t bhet azhurnimi(update) n versionin m t ri eksperimental t mars/prill 2015. Nse nuk bn azhurnim kompjutori nuk do nis m. Sipas Microsoftit, versioni eksperimental(tech preview) do funksionon deri m 1 tetor 2015. Diku gjat vers 2015 del n qarkullim(shitje) versioni zyrtar/prfundimtar i Windows 10.M posht gjen udhzime si t instalosh versionin m t ri eksperimental t Uindovs 10(Windows 10). Jo zyrtarisht msohet q pronart/prdoruesit e Windows 7 dhe 8 do ken mundsin e azhurnimit(update) falas/pa pages n Uindovs/Windows 10.

  http://windows.microsoft.com/en-us/w...so-update-1503

  Metoda e re pr instalim:

  http://www.filecluster.com/howto/ins...-update-13113/


  Camstudio

  Camstudio mund t jet ndihmes e madhe pr parashtrim t pyetjeve nga ana e antarve t forumit n lidhje me ndonj problem q kan has n kompjutor(dhe p.sh.nuk mund ta prshkruani me fjal), respektivisht me vegln camstudio mund t xhironi do gj q ndodh n kompjutor dhe t krijoni nj video ku n mnyr vizuele vren ku qndron problemi dhe t njejtn t prezantoni ekspertve t forumit pr zgjidhjen p.sh. Probleme apo pengesa n -softuer, gabimet e kompjutorve harduerit, ndonj gabim(error) q ju shfaqet etj.Video-ja e krijuar ngarkohet n youtube dhe duhet t zgjas 2-3 minuta...

  http://camstudio.org/


  OBS project

  OBS project shrben pr video xhirime t monitorit(aktiviteteve) dhe transmetime t drejtprdrejta ose per krijim t video skedarit(prezantimit) pr ngarkim n youtube...

  https://obsproject.com/

  Video shpjegim i shkurt:
  Express files


  Nga burime t sigurta, prmes express files, gjen dhe shkarkon me qindra mija materiale nga bota e filmave, muziks, softuerve dhe materiale t ndryshme n form t dokumenteve t shkruara ose t prezantuara prmes metodave dh mnyrave t ndryshme.

  Http://express-files.com/


  Ikona pr tryez/desktop dhe brndsi t kompjutorit


  Ktu gjen me qindra ikona dhe tog ikonash t cilt mund t zvendsojn ikonat(standarde) ekzistuese t kompjutorit. Si mund t zvendsohen? Ja nj metod:
  N tryez/desktop krijo nj dosje(map) t re.Kliko me ann e djatht t miut n siprfaqen e dosjes dhe aty do shfaqen shum fjal respektivisht komando t ndryshme. N fund t dritares s hapur ku vren fjaln VEORIT (PROPERTIES nse keni instaluar windosin n gjuhn angleze apo fjal t njjta t prkthyera n gjuh t tjera varsisht nga sistemi operativ i windowsit-gjuha e instaluar) kliko n veorit dhe automatikisht hapet dritarja e re ku vren 4 t ashtuquajtura butone(ska prkthim n shqip fjala TAB) respektivisht alternativa t shnuara me: E prgjithshme-Ndarje(Share)-Siguria dhe Prshtat. Kliko n alternativn Prshtat dhe aty gjen mnyrn e zvendsimit t ikons standarde me ikonn e re t shkarkuar nga faqja.Shkarko ikonn q i prshtatet rezolucionit t monitorit tuaj/madhsis ngase aty ka ikona me madhsi t ndryshme

  http://www.iconarchive.com/popular.html


  Winamp
  Pr Windows Vista, 7 dhe 8

  Winamp sht nj ndr mediumet m t prsosura sa i prket transmetimit/dgjimit t muziks nga radiostacionet e ndryshme npr bot ose transmetimet e muziks ( drejtprdrejt/online ) nga kompjutori personal. Para nj viti Winamp ndroi pronarin respektivisht pronsin dhe tani ka bashkpunim t ngusht me itunes. M prpara egsistonte nj plug in q mundsonte hapje t drejtprdrejt t radistacioneve nga brndsia e softuerit por tani kjo mund t realizohet prmes t faqes s m poshtme. Shkarko dhe instalo vegln dhe m pas hap radiostacionet duke klikuar n listn e m poshtme(shoutcast).Eksistojn rreth 55.000 radiostacione botrore(q bjn transmetime prmes winamp)n mesin e t cilve jan edhe ato shqipe kryesisht nga diaspora.

  http://uploadgeneration.info/Winamp/...com/index.html

  Pr t hap radiostacionet shqipe shkruaj n fushn/shiritin e krkimeve fjaln shqip
  http://www.shoutcast.com/Scradioinwinamp/Search

  Me Streamripper mund t kopjosh muzik(n form t mp3 skedarve) nga radiostacionet e ndryshme q transmetohen nga Winamp.

  http://sourceforge.net/projects/streamripper/

  http://streamripper.sourceforge.net/

  Shkarko dhe instalo vegln.M pas kopjo skedarin streamripper.exe q gjindet n dosjen e streamripper-it dhe vendose n dosjen e winamp-it(ku jan prfshi t gjith skedart e winamp-it.)
  Kopjo edhe njher streamripper.exe dhe vendose edhe n tryez/desktop. Nis(starto) kompjutorin dhe m pas aktivizo Winamp dhe streamripper.

  Konfigurimi-vepro kshtu:

  Hap softuerin dhe kliko n butonin Options. N dritaren e re shfaqen disa opsione.Kliko n butonin (Tab emrtimi orgjinal anglisht, nuk ka fjal adekuate shqipe) File dhe n vndin e njjt kliko n butonin e vogl me tre pika ....Cakto vndin se ku do krijohet dosja e re.Ajo duhet t jet n tryez/desktop. Prafrsisht duket kshtu C:\User\Desktop
  Kliko n OK dhe m pas aktivizo faqen e radio stacioneve, zgjedh ndonj radiostacion dhe fillo me kopjim/shkputje t kngs. Kur fillon kopjimi/shkputja, automatikisht krijohet nj dosje(dhe nndosje)n tryez me emrin e radiostacionit aktual q e kopjon dhe aty automatikisht krijohen mp3 skedart s pari n nndosjen incomplete e m pas vet transferohen n dosjen kryesore.

  Shumica e radiostaicioneve transmetojn muzik me kulaitet t lart dhe kopjimi me streamripper sht i CD kualitettit mirpo ka radiostacione(varsisht nga konfigurimet e saj) ku kopjimi nuk sht ashtu sic duhet respektivisht pas prfundimit t kngs streamripper vazhdon t kopjon edhe kngn n vijim1, 2, 3 etj kshtu q krijohet skedar i madh.Andaj eksperimento me radiostacione q bjn kopjim t vetm nj knge.Do thot knga, shkputet automatikisht, e m pas vazhdon me kng e re me shkputje t re....Streamripper mund t kopjon/shkput kng 24 or pa ndrpreje!!!!

  N disa raste mund t ket pengesa gjat kopjimeve sic vijon m posht:

  SR_ERROR_CANT_CREATE_FILE


  Lexo m posht pr problemet dhe zgjidhjet:

  http://sourceforge.net/p/streamrippe...read/37a5d0cd/

  m tepr:
  http://sourceforge.net/p/streamripper/discussion/19083/

  Nse dshiron transmetime private nga kompjutori personal ose je pronar i radiostacionit, lexo se si mund t bsh transmetime:

  http://www.shoutcast.com/BroadcastNow

  Dhe nj vegl tjetr i ngjajshm me Steramripper


  Screamer radio

  Screamer radio softueri pr kopjim funksionon me windows 2000, XP, Vista, ndoshta edhe me 7 por jo me Windows 8 - kompjutori duhet t jet i pajisur me sound card

  http://all-streaming-media.com/recor...eam-ripper.htm

  Kush dshiron, mund ta prkthen vegln Screamer Radio pr kopjim, n shqip(drejtohu tek krijuesi i softuerit)

  Softueri ku gjinden radio stacionet -ju vet mund t shtoni aty radiostacionet tona

  https://beta.screamer-radio.com/


  Maelstrom
  (Beta)


  M 10 prill 2015 u lanua Ueb shfletuesi Maelstrom nga entuziastt dhe krijuesit e Bit Torrentit. Principi i puns sht i ngjajshm me softuerin Bit Torrent dhe ktu nuk gjen asnj server qndror q do thot se punon n baz t t ashtuquajturs P2P lidhje apo me fjal m t qarta n baz t rrjetit nga lidhja e kompjutorve(n mes veti) rreth e rotull bots.Tani pr tani funksionon me sistemin operativ Windows 32 bit(windows 7, 8 dhe 10).

  http://project-maelstrom.bittorrent.com/

  Blog dhe recenzione t prdoruesve:

  http://blog.bittorrent.com/2015/04/1...m-enters-beta/


  Bit torrent

  Ǵsht bit torrent dhe si funksionon?

  http://computer.howstuffworks.com/bittorrent.htm

  Faqja zyrtare me softuer:

  http://www.bittorrent.com/


  Mso(provo) se si prkthehen/titrohen filma dhe emisione t ndryshme dokumentare


  Http://www.divxland.org/en/media-subtitler/

  http://sourceforge.net/projects/ahdsubtitles/

  http://www.aegisub.org/


  N faqet gjen dy konvertues t video skedarve


  http://www.freemake.com/free_video_converter/

  http://www.iwisoft.com/videoconverter/


  Dropbox


  Dropbox sht hard disk pr akumlim / grumbullim dhe ruajtje t skedarve personal n internet.Skedart mund t ngarkohen(shkarkohen nga) n dropbox nga do pajisje pa mar parasysh ku gjendeni n bot, pra sht dhe funksionon si nj post elektronike/email adres e zakonshme....

  https://www.dropbox.com
  ose
  http://www.dropbox.com


  Okayfreedom

  Shrben pr hyrje n faqet e bllokuara npr shtetet e ndryshme q do thot shtetet e ndryshme mund t ken bllokuar ndon ueb faqe me informata q jan t klasifikuar si t“rrezikshm,, p.sh. politike/ekonomike/ushtarake apo kritik ndaj ndonj regjimi, transmetime Televizive qe jan dedikuar vetm nj shteti p.sh. restrikcione t tilla i gjeni n faqet amerikane q nuk lejojn t shikohen filma, seriale etj nga shtetas t shteteve tjera pr shkak t mbrojtjes s autorsis s veprs,Turqia dhe Irani me sa kam lexuar kan bllokuar Youtube dhe Facebook...Poashtu Okayfreedom shrben pr lundrim(surfing) anonim n rrjet, hyrje e sigurt n ueb nga kompjutort publik apo nga tablet pajisja etj.

  https://www.okayfreedom.com/
  ose
  http://www.okayfreedom.com/


  Expothemes
  Pr Uindovs/Windows 7 dhe 8


  Shrben pr:

  1-Ndrim dhe zvendsim t plot t kopertins/ndrfaqes s Uindows(Windows) 7 dhe 8.
  2-Ndrim dhe zvendsim t plot t imazhit fillestar(logon screen)
  3-Ndrim t imazheve t tryezs si dhe mund t instalohen t ashtuquajtura screen saver

  http://www.expothemes.com/

  http://www.expothemes.com/bring-wind...windows-7.html


  Para prdorimit t Expothemes sygjerohet kopjimi apo krijim i kopjes s siguris t sistemit operativ Windows(nse ju ndodh di e papritur)

  Faqe tepr interesante pr zgjidhje t problemeve t ndryshme n:


  (How to:....)

  1-Sistemin kompjutorik
  2-Multimedia
  3-Vegla
  4-Siguria
  5-Ueb etj

  http://www.filecluster.com/howto/


  Fik dhe nis m shpejt kompjutorin


  http://www.xetoware.com/fast-shutdown.html

  http://www.wikihow.com/Make-a-Window...tart-up-Faster


  Faqe e specializuar n gjuhn shqipe pr PC, celular dhe softuer


  http://www.pcworld.al/


  Njoftime:

  Kur instalon ndonj softuer, lexo me kujdes cili softuer instalohet.Nj pjes e madhe e kompanive q shprndajn softuer falas inkorporojn/prfshijn edhe softuer t tjer n brendsi t softuerve(t tyre) gjat procesit t instalimit si p.sh: Wajam dhe PC mechanic ose t ngjajshm.Andaj lexo me kujdes udhzimet gjat instalimit dhe nse has n t tilla kliko n kutin me nj X, e m pas kliko n butonin Decline dhe vazhdo me procesin e instalimit.Q do thot se kto softuer nuk instalohen por vetm at q e keni zgjedh ju. Kompanit e ndryshme bjn kt pr shkak t marketingut/reklamimit respektivisht paguhen q t inkororojn softuer t tjer n softuerin e tyre(n pjesn hyrse;gjat instalimit).Kto nuk jan t rrezikshm, por jan irituese.

  Bitcoin

  Valuta dixhitale e emrtuar si bitcoin pak nga pak pushton botn.Mbi kt valut dixhitale nuk ka kontroll asnj shtet, qeveri, bank, organizat, person. Transferimi i valuts reliazohet prmes t dy kompjutorve, dy tablet pajisjeve ose dy celularve pa ndrmjetsime p.sh. t banks...N shum shtete t bots sidomos n perndim kjo valut sht pranuar si mjet i pagesave/shitblerjeve t zakonshme. N faqen e m poshtme sqarohet `sht bitcoin, si shprndahet dhe vlera e saj pr botn. Aty mund t fitosh rreth 100 bitcoin pa asnj investim.1 bitcoin ka vler t rreth 230 dollarve amerikan (vlera momentale).

  https://www.weusecoins.com/

  Vlera ditore n treg
  http://www.coindesk.com/price/
  T ecim n nj hap me kombet tjera.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 24-04-2015 m 14:56

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer pa pages (Freeware)

  IDevice Manager


  Disponon IPhone, Ipad ose Ipod Touch? Me IDevice Manager mund t transferohen t gjitha materialet nga pajisja n kompjutor pr ruajtje, modifikim apo thjesht pr zbrazje t pajisjes nse e ke t strbushur.
  Poashtu iDevice Manager kontribon n transportim t skedarve dhe aplikacioneve n mes t kompjutorit tuaj dhe kompjutorve p.sh. t zyrs ose t miqve.Kush ka aftsi, kompetenca/dituri dhe dshir, vegln mund ta prkthen n gjuhn ton-n gjuhn standarde shqipe...

  http://www.software4u.de/en/products...r/default.aspx

  Password recovery tools


  Ke qen diku larg, ndoshta n pushime, apo nuk e ke prdor kompjutorin pr nj koh? Dshiron aktivizim t sistemit operativ dhe nuk t kujtohet fjalkalimi/password(password logon)? Provon disa her me fjal/fjalkalime t ndryshme dhe prsri dshton..Nuk mund t hysh... T z paniku, nervozohesh apo e hedh kompjutorin jasht nga dritarja? Qet, ka zgjidhje; prdor kto mjete tani prpara se t ndodh ndonj katastrof....

  http://pcsupport.about.com/od/toolso...ssrecovery.htm

  http://www.lazesoft.com/forgot-windo...-freeware.html


  Krijo disk pr riparim t sistemit/Create a system repair disc


  Riparon dmtimet serioze t sistemit operativ Windows 7.

  http://windows.microsoft.com/en-us/w...em-repair-disc

  AVG
  (Riparues)


  http://www.avg.com/us-en/avg-rescue-cd

  AVG sht kompatibile me:

  Windows XP (32 dhe 64 bit)
  Windows Vista (32 dhe 64 bit)
  Windows 7 (32 dhe 64 bit)
  Windows 8 (32 dhe 64 bit)

  Free MP3 WMA cutter

  T plqen ndonj kng q e shkarkove nga rrjeti? Por fillimi, fundi ose mesi i kngs nuk t plqen? Dshiron ta modifikosh? Pr shembull t shtosh ndonj efekt/tingull apo pjes t ndonj knge tjetr- Ja vegla:

  http://freeaudiovideosoft.com/freemp...tter/index.php

  ose

  modifiko mp3 drejtprdrejt (online)

  http://mp3cut.foxcom.su/en/

  http://cutmp3.net/

  Ultimate Boot CD

  Shrben pr diagnostifikim t pjesve t kompjutorit. Sygjerohet pr persona me m tepr eksperienca(advaced users).

  https://www.ultimatebootcd.com/

  Drivethelife

  Softueri m i ri q mund ta gjeni n treg pr azhurnim(update) t drejtuesve(drivers). Me Drivethelife mundsohet zvndsimi i drejtuesve t vjetruar / q u ka kaluar afati, drejtues q jan t prishur, shkputur ose nse keni probleme me ta etj.Vegla instalon drejtues nga bazat e t dhnave ku ruhen me qindra mija driver-s, poashtu kopjon dhe ruan n dosje t caktuar drejtuesit/drivers t shkarkuar.

  http://www.drivethelife.com/

  Adware

  Ndoshta ke dgjuar m hert pr adware, ose nuk e di me saktsi domethnien. `sht dhe si funksionon?
  Adware sht nj softuer i pavarur i cili shprndan reklama komerciale n internet respektivisht shfaq reklama n ueb shfletues kur ju e aktivizoni at (shfletuesin) dhe sht vshtir largimi nga shfletuesi n mnyr manuale.

  Si instalohet n ueb shfletues? Eksistojn rrug t ndryshme por m e zakonshme sht kur ju instaloni ndonj softuer t internetit(sidomos nga faqe ilegale por ka edhe t atilla q instalohen n softuer ligjor/legal) dhe n brendsi gjindet i fshehur Adware q instalohet paralelisht me instalimin q ju e bni(ndonj vegl interesante).

  Pas instalimit, Adware sulmon ueb shfletuesin duke instaluar pjes shtes .
  Shenja q tregojn pr prezencn e Adware n kompjutor:

  1-Ndron/modifikon faqen fillestare t ueb shfletuesit
  2-Ndron/modifikon maqinn krkuese standarde q e keni n shfletues(p.sh n vnd t Google shfaqet ndonj maqin tjetr pr krkim)
  3-Shfaq pop up dritare(reklame) t reja t pa kontrolluara
  4-N mnyr t automatizuar krijon shtigje(shortcuts) t faqeve t ndryshme n tryez/desktop.Kur klikon n ta arrin n faqe q ju nuk i dshironi.

  N `mnyr evitohen rreziqet?

  a)Mos shkarko materiale apo vegla t dyshimta (ilegale) nga rrjeti(nga faqe ilegale)
  b)Azhurno(update) shpesh ueb shfletuesin n versionin m t ri
  c)Lexo me kujdes rregullat(dhe prmbajtjen) kur instalon dika t re
  d)Anti adware (adware removal/adware cleaner) duhet t prdoret me kujdes dhe vmndje t madhe, ngase ka raste kur gjate skenimit mund t largon edhe pjes t softuerve normal/legal. Nse ka ndodh nj gj e till ather ri instalo softuerin e dmtuar.

  Prdor anti adware vegla pr kontrollim, zbulim dhe largim t tyre:

  http://www.techsupportall.com/adware-removal-tool/

  http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/

  One Tab


  (Pr Firefox Mozilla dhe Google Crome)

  E rrit shpejtsin e ueb shfletuesve.

  http://www.one-tab.com/
  ose
  Https://www.one-tab.com/

  Pr prpunim t imazheve


  http://free.zoner.com/

  http://www.photoscape.org/ps/main/index.php

  https://picasa.google.com/

  Wise video downloader

  Shkarkon youtube video

  http://www.wisevideosuite.com/

  Free video audio studio

  Konverton audio dhe video materiale MP3, WMA, WAV, OGG, M4a, si dhe video MP4, 3GP, FLV, AVI, MOV. Poashtu mund t krijosh video DVD, ISO skedar,audio CD etj.

  http://freeaudiovideosoft.com/freemp...tter/index.php

  Filma t prodhimit m t ri

  Filma t plot t prkthyer dhe titruar n shqip q mund ti shikoni drejtprdrejt(online)

  http://www.albfilm.com/filma/furious-7-2015

  Deep/Dark Web

  A e din q uebin/Web q e shfleton sht vetm 0.03% e materialit q gjindet n internet?!Pjesa tjetr, rreth 97% sht e padukshme. Hyrja n kt pjes shpesh mund t jet shum e rrezikshme dhe me pasoja t kundrvajtjes. Nuk sht shaka por e vrtet serioze. Shfletimi i faqeve t Uebit t fshehur realizohet prmes nj shfletuesi special i quajtur TOR(THOR) Kto informata t prezantuara nuk shfaqen n shtypin apo mediat e zakonshme. Nse nuk di se `bn mos hy ktu:

  http://www.sickchirpse.com/deep-web-guide/

  http://www.popsci.com/dark-web-revealed

  Lajm:

  Pr prdorues t antivirus softuerit Panda

  Lajmi ndoshta vlen edhe pr antivirus softuert e tjer, por tani pr tani aq sa kam testuar vlen pr Panda;

  Zakonisht, kur shkarkon ndonj softuer nga faqet serioze, ata jan t paqetuar/mbshtjellur prmes zip softuerve. Por ka raste kur softueri q shkarkohet nuk sht paqetuar si Zip, por vetm si .exe q do thot softueri sht n rregull por Panda antivirus softueri e bllokon ngase (“mendon” n baz t analizave dhe krahasimeve me bazn e t dhnave pr gjetjen e virusve) q softueri q shkarkohet sht ndonj virus ose malware.

  Pr t evituar kt gj nevojitet q para shkarkimeve t `aktivizohet Panda Antivirus.Pas shkarkimit dhe instalimit t softuerit t dshiruar, prsri aktivizon antivirusin.

  Si t prdor pajisjet e vjetra n sistemin e ri operativ?


  Instalon sistem t ri operativ n kompjutor dhe papritmas maqina e shkrimit(printeri), ose fotoaparati nuk funksionojn m...Orvatesh t krkosh zgjidhje t problemit n Google apo n faqet zyrtare t prodhuesve t pajisjeve, por edhe aty nuk gjen dot asnj informat....kontrollon pajisjet e prmndura por nuk mund t gjesh gabimin...Nga prvoja personale duke eksperimentuar, ratssisht gjeta zgjidhje q mund t`ju ndihmon edhe juve n raste t ngjajshme;
  Prshkrimi nuk vlen pr Windows 10 ngase ende sht n fazn eksperimentale.

  Gjat instalimit t ri operativ vepro kshtu:

  Kur instalon respektivisht zvendson sistemin operativ eksistues(aktual) me nj sistem m t ri shfaqen pyetjet e softuerit: Dshiron instalim t plot? Ose dshiron vetm mbindrtim(upgrade?)
  Nse zgjedh instalim t plot(Full instal) n at rast FSHIHEN T GJITHA skedart e sistemit operativ eksistues do thot nuk mbetet asgj nga sistemi i vjetr. Prandaj zgjidh aletrnativn mbindrtim(upgrade) q do thot vetm q zvendsohen skedart e sistemit t vjetr operativ me nj t ri, por nuk preken asesi(aspak) skedart e p.sh. Printerit apo fotoaparatit.N kt mnyr ju ia zgjatni jetn e pajisjeve t vjetruara n sistemin e ri operativ. Metodn e prshkruar e kam prdor un personalisht duke zevendsuar Windows Vista me Windows 8.1 dhe eksperimenti ishte i suksesshm.


  T ecim n nj hap me kombet tjera.....


  Pushime t kndshme kudo q frymon
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 31-05-2015 m 10:54

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  LAJMI M I RI 2 Qershor 2015
  Pr prdorues t Sistemit operativ Windows 7 dhe Windows 8
  MICROSOFTI PRMES FAQES ZYRTARE LAJMRON:
  Kush disponon me Windows 7 dhe 8 ofrohet azhurnim(prditsim) upgrade n sistemin operativ WINDOWS 10. Nuk duhet t paguani asnj lek.Nga lidhja e m poshtme mund t siguroni(rezervoni nj kopje) t Windows 10. Kliko n lidhjen e m poshtme dhe m pas n buton dhe rezervo:

  http://www.microsoft.com/en-us/windows/features


  <
  Citim Postuar m par nga Rrjeti Lexo Postimin
  Softuer pa pages (Freeware)

  IDevice Manager


  Disponon IPhone, Ipad ose Ipod Touch? Me IDevice Manager mund t transferohen t gjitha materialet nga pajisja n kompjutor pr ruajtje, modifikim apo thjesht pr zbrazje t pajisjes nse e ke t strbushur.
  Poashtu iDevice Manager kontribon n transportim t skedarve dhe aplikacioneve n mes t kompjutorit tuaj dhe kompjutorve p.sh. t zyrs ose t miqve.Kush ka aftsi, kompetenca/dituri dhe dshir, vegln mund ta prkthen n gjuhn ton-n gjuhn standarde shqipe...

  http://www.software4u.de/en/products...r/default.aspx

  Password recovery tools


  Ke qen diku larg, ndoshta n pushime, apo nuk e ke prdor kompjutorin pr nj koh? Dshiron aktivizim t sistemit operativ dhe nuk t kujtohet fjalkalimi/password(password logon)? Provon disa her me fjal/fjalkalime t ndryshme dhe prsri dshton..Nuk mund t hysh... T z paniku, nervozohesh apo e hedh kompjutorin jasht nga dritarja? Qet, ka zgjidhje; prdor kto mjete tani prpara se t ndodh ndonj katastrof....

  http://pcsupport.about.com/od/toolso...ssrecovery.htm

  http://www.lazesoft.com/forgot-windo...-freeware.html


  Krijo disk pr riparim t sistemit/Create a system repair disc


  Riparon dmtimet serioze t sistemit operativ Windows 7.

  http://windows.microsoft.com/en-us/w...em-repair-disc

  AVG
  (Riparues)


  http://www.avg.com/us-en/avg-rescue-cd

  AVG sht kompatibile me:

  Windows XP (32 dhe 64 bit)
  Windows Vista (32 dhe 64 bit)
  Windows 7 (32 dhe 64 bit)
  Windows 8 (32 dhe 64 bit)

  Free MP3 WMA cutter

  T plqen ndonj kng q e shkarkove nga rrjeti? Por fillimi, fundi ose mesi i kngs nuk t plqen? Dshiron ta modifikosh? Pr shembull t shtosh ndonj efekt/tingull apo pjes t ndonj knge tjetr- Ja vegla:

  http://freeaudiovideosoft.com/freemp...tter/index.php

  ose

  modifiko mp3 drejtprdrejt (online)

  http://mp3cut.foxcom.su/en/

  http://cutmp3.net/

  Ultimate Boot CD

  Shrben pr diagnostifikim t pjesve t kompjutorit. Sygjerohet pr persona me m tepr eksperienca(advaced users).

  https://www.ultimatebootcd.com/

  Drivethelife

  Softueri m i ri q mund ta gjeni n treg pr azhurnim(update) t drejtuesve(drivers). Me Drivethelife mundsohet zvndsimi i drejtuesve t vjetruar / q u ka kaluar afati, drejtues q jan t prishur, shkputur ose nse keni probleme me ta etj.Vegla instalon drejtues nga bazat e t dhnave ku ruhen me qindra mija driver-s, poashtu kopjon dhe ruan n dosje t caktuar drejtuesit/drivers t shkarkuar.

  http://www.drivethelife.com/

  Adware

  Ndoshta ke dgjuar m hert pr adware, ose nuk e di me saktsi domethnien. `sht dhe si funksionon?
  Adware sht nj softuer i pavarur i cili shprndan reklama komerciale n internet respektivisht shfaq reklama n ueb shfletues kur ju e aktivizoni at (shfletuesin) dhe sht vshtir largimi nga shfletuesi n mnyr manuale.

  Si instalohet n ueb shfletues? Eksistojn rrug t ndryshme por m e zakonshme sht kur ju instaloni ndonj softuer t internetit(sidomos nga faqe ilegale por ka edhe t atilla q instalohen n softuer ligjor/legal) dhe n brendsi gjindet i fshehur Adware q instalohet paralelisht me instalimin q ju e bni(ndonj vegl interesante).

  Pas instalimit, Adware sulmon ueb shfletuesin duke instaluar pjes shtes .
  Shenja q tregojn pr prezencn e Adware n kompjutor:

  1-Ndron/modifikon faqen fillestare t ueb shfletuesit
  2-Ndron/modifikon maqinn krkuese standarde q e keni n shfletues(p.sh n vnd t Google shfaqet ndonj maqin tjetr pr krkim)
  3-Shfaq pop up dritare(reklame) t reja t pa kontrolluara
  4-N mnyr t automatizuar krijon shtigje(shortcuts) t faqeve t ndryshme n tryez/desktop.Kur klikon n ta arrin n faqe q ju nuk i dshironi.

  N `mnyr evitohen rreziqet?

  a)Mos shkarko materiale apo vegla t dyshimta (ilegale) nga rrjeti(nga faqe ilegale)
  b)Azhurno(update) shpesh ueb shfletuesin n versionin m t ri
  c)Lexo me kujdes rregullat(dhe prmbajtjen) kur instalon dika t re
  d)Anti adware (adware removal/adware cleaner) duhet t prdoret me kujdes dhe vmndje t madhe, ngase ka raste kur gjate skenimit mund t largon edhe pjes t softuerve normal/legal. Nse ka ndodh nj gj e till ather ri instalo softuerin e dmtuar.

  Prdor anti adware vegla pr kontrollim, zbulim dhe largim t tyre:

  http://www.techsupportall.com/adware-removal-tool/

  http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/

  One Tab


  (Pr Firefox Mozilla dhe Google Crome)

  E rrit shpejtsin e ueb shfletuesve.

  http://www.one-tab.com/
  ose
  Https://www.one-tab.com/

  Pr prpunim t imazheve


  http://free.zoner.com/

  http://www.photoscape.org/ps/main/index.php

  https://picasa.google.com/

  Wise video downloader

  Shkarkon youtube video

  http://www.wisevideosuite.com/

  Free video audio studio

  Konverton audio dhe video materiale MP3, WMA, WAV, OGG, M4a, si dhe video MP4, 3GP, FLV, AVI, MOV. Poashtu mund t krijosh video DVD, ISO skedar,audio CD etj.

  http://freeaudiovideosoft.com/freemp...tter/index.php

  Filma t prodhimit m t ri

  Filma t plot t prkthyer dhe titruar n shqip q mund ti shikoni drejtprdrejt(online)

  http://www.albfilm.com/filma/furious-7-2015

  Deep/Dark Web

  A e din q uebin/Web q e shfleton sht vetm 0.03% e materialit q gjindet n internet?!Pjesa tjetr, rreth 97% sht e padukshme. Hyrja n kt pjes shpesh mund t jet shum e rrezikshme dhe me pasoja t kundrvajtjes. Nuk sht shaka por e vrtet serioze. Shfletimi i faqeve t Uebit t fshehur realizohet prmes nj shfletuesi special i quajtur TOR(THOR) Kto informata t prezantuara nuk shfaqen n shtypin apo mediat e zakonshme. Nse nuk di se `bn mos hy ktu:

  http://www.sickchirpse.com/deep-web-guide/

  http://www.popsci.com/dark-web-revealed

  Lajm:

  Pr prdorues t antivirus softuerit Panda

  Lajmi ndoshta vlen edhe pr antivirus softuert e tjer, por tani pr tani aq sa kam testuar vlen pr Panda;

  Zakonisht, kur shkarkon ndonj softuer nga faqet serioze, ata jan t paqetuar/mbshtjellur prmes zip softuerve. Por ka raste kur softueri q shkarkohet nuk sht paqetuar si Zip, por vetm si .exe q do thot softueri sht n rregull por Panda antivirus softueri e bllokon ngase (mendon n baz t analizave dhe krahasimeve me bazn e t dhnave pr gjetjen e virusve) q softueri q shkarkohet sht ndonj virus ose malware.

  Pr t evituar kt gj nevojitet q para shkarkimeve t `aktivizohet Panda Antivirus.Pas shkarkimit dhe instalimit t softuerit t dshiruar, prsri aktivizon antivirusin.

  Si t prdor pajisjet e vjetra n sistemin e ri operativ?


  Instalon sistem t ri operativ n kompjutor dhe papritmas maqina e shkrimit(printeri), ose fotoaparati nuk funksionojn m...Orvatesh t krkosh zgjidhje t problemit n Google apo n faqet zyrtare t prodhuesve t pajisjeve, por edhe aty nuk gjen dot asnj informat....kontrollon pajisjet e prmndura por nuk mund t gjesh gabimin...Nga prvoja personale duke eksperimentuar, ratssisht gjeta zgjidhje q mund t`ju ndihmon edhe juve n raste t ngjajshme;
  Prshkrimi nuk vlen pr Windows 10 ngase ende sht n fazn eksperimentale.

  Gjat instalimit t ri operativ vepro kshtu:

  Kur instalon respektivisht zvendson sistemin operativ eksistues(aktual) me nj sistem m t ri shfaqen pyetjet e softuerit: Dshiron instalim t plot? Ose dshiron vetm mbindrtim(upgrade?)
  Nse zgjedh instalim t plot(Full instal) n at rast FSHIHEN T GJITHA skedart e sistemit operativ eksistues do thot nuk mbetet asgj nga sistemi i vjetr. Prandaj zgjidh aletrnativn mbindrtim(upgrade) q do thot vetm q zvendsohen skedart e sistemit t vjetr operativ me nj t ri, por nuk preken asesi(aspak) skedart e p.sh. Printerit apo fotoaparatit.N kt mnyr ju ia zgjatni jetn e pajisjeve t vjetruara n sistemin e ri operativ. Metodn e prshkruar e kam prdor un personalisht duke zevendsuar Windows Vista me Windows 8.1 dhe eksperimenti ishte i suksesshm.


  T ecim n nj hap me kombet tjera.....


  Pushime t kndshme kudo q frymon

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Nj analiz dhe paralajmrim PR WINDOWS 10

  Ju q posedoni sistemin operativ Windows 7 apo Windows 8.1(legal-ligjor;genuine) do t vreni q n shirtin e ikonave n tryez/desktop ju shfaqet nj ikon e re. Mos u shqetsoni/friksoni, nuk sht virus apo dika e ngjajshme, por sht vegla e Microsoftit q sht shfaq aty.Prmes ksaj vegle, Microsofti paralajmron q ju keni mundsi legale pr shkarkim(q do jet aktual nga data 29 Korrik 2015) t Windows 10. Me klikim n ikon ju bni rezervimin e kopjes pr shkarkim.
  (Nse nuk vepron kshtu SI SHT PRSHKRUAR M POSHT, ather rrezikon t humbisni t gjitha materialet q i keni n kompjutor me rastin e instalimit t Windows 10; ajo i bn jo funksionale shumicn e prmbajtjes s kompjutorit tuaj)

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Microsofti dhe shumica e idhtarve jan tepr entusiast pr produktin e ri.do material/analiz q shfaqet n media/shtyp flet vetm pr prparsit e Windows 10 por askush nuk flet pr mangsit e tij....
  sht e njohur q produktet e reja q dalin n treg pve anve pozitive kan edhe an negative/mangsi, poashtu edhe produkti m i ri i Microsoftit ka an negative, por fatkeqsisht tani pr tani heshtet pr t.

  Cilt jan ant pozitive t Windows 10?

  1-Shpejtsia dhe Efikasisteti-n baz t testimit/provs s ktij sistemi del q sht shum m i shpejt se sa paraardhsi Windows 8.1.

  2-Funksionet e reja-dritarja q ishte vendosur n ann e djatht(n Windows 8.1) tani sht shprngul n ann e majt te meny-ja e nisjes(Start).

  3-Posta elektronike mer form t re me funksione shtes

  4-Butoni i nisjes(Start) q mungon n Windows 8.1 srisht u kthye n Windows 10

  5-...dhe t tjera

  Por cilt jan annt negative apo mangsit e Windows 10?

  Pr shkak t informimit objektiv (real) t prdoruesve, duhet t PARALAJMROJM: (Microsofti s paku deri m tani(aq sa kam lexuar) nuk paralajmron q:


  a) N baz t testimit(provs) me Windows 8,1 bn mbindrtim(upgrade) n Windows 10 (kini kujdes versioni eksperimetal/tech preview) doli q; pas instalimit T GJITH SOFTUERT q i kam pas(instaluar) NUK FUNKSIONOJN ME WINDOWS 10. POASHTU NUK FUNKSIONON AS PRINTERI(MAQINA PR SHKRIM).

  b) PRODHUESIT E SOFTUERVE ENDE NUK JAN KOMPATIBIL/PRSHTAT(NUK KAN ADAPTUAR PAJISJET E TYRE) PR SISTEMIN E RI q do thot praktikisht se duhet nj koh mos them 6 apo m tepr muaj t prshtatin produktet e veta pr sistemin e ri operativ.(NGA MOMENTI KUR DEL N QARKULLIM(pr shkarkim) WINDOWS 10-versioni zyrtar.

  c) POR ka edhe prjashtime RESPEKTIVISHT SOFTUER/PRINTER/PAJISJE T NDRYSHME Q QYSH TANI JAN KOMPATIBIL/prshtat sistemit t ri operativ, por kta jan t rrall.

  D) Pr t fituar nj pasqyr objektive se cilt pajisje apo softuer jan prshtat(q jan kompatibile) sistemit t ri operativ krko m tepr informata n faqet e tyre zyrtare...

  NJ NDR SOFTUERT Q FUNKSIONOJN/PUNOJN PA PROBLEM N WINDOWS 10 sht MACRINUM REFLECT.
  Vegla n fjal, si kam prmnd edhe m hert, shrben pr kopjimt sistemit operativ eksistues. Nse t mungon kliko ktu pr shkarkim:

  http://download.cnet.com/Macrium-Ref...-10845728.html

  ME KT RAST DUHET T SHKARKOHEN 2 PJES.:
  MACRINUM REFLECT DHE N BRNDSI T MACRINUMIT DUHET T SHKARKOHET>EDHE SOFTUERI I QUAJTUR WINDOWS PE. PAS SHKARKIMIT DHE INSTALIMIT DUHET T KRIJOHET EDHE NJ DISK Q SHRBEN PR BOOT APO RI NISJE T KOMPJUTORIT NGA DISKU. WINDOWS PE SHKARKOHET N FORM T NJ SKEDARI ISO. KY SKEDAR DIGJET N NJ CD APO DVD DISK.

  SI PRDOREN VEGLAT N FJAL?

  ME MACRINUM REFLECT E BN KOPJIMIN E SISTEMIT OPERATIV ME T GJITHA ELEMENETET. KOPJA SHT VETM NJ SKEDAR I CILI DUHET T VENDOSET N NJ VND T SIGURT P.SH N NJSIN 000000 : D . ( jo n tryez/desktop apo n njsin 000000 : C se n at rast kompjutori nuk mund ta gjen) (n brndsi t MACRINUM REFLECT cakto rrugn(path) deri te njsia 000000 : D ku ruhet skedari, me qllim q softueri Macrinum ta gjen kur bhet instalimi nga kopja-krijo nj dosje dhe emrto p.sh. Si Macrinum ku vendoset skedari/kopja e krijuar)

  Pas saj aktivizo MACRINUM REFLECT dhe kopjo sistemin tnd operativ.(PROESI I KOPJIMIT MUND T ZGJAT PAK KOH VARSISHT SE SA MATERIAL KENI N DISPOZICION-SOFTUER T INSTALUAR)

  WINDOWS PE RESPEKTIVISHT DISKU I KRIJUAR PRDORET KSHTU:

  S pari duhet q:

  Shko n parametra t windows-it dhe cakto nisjen e kompjutorit nga disku.

  Ose ky proes sht rregulluar n mnyr automatike (testo me WINDOWS PE DISKUN E KRIJUAR q ke n dispozicion).

  Ve diskun n kompjutor dhe ri nis(start) kompjutorin. Nse kompujtori nis nga disku ather sht n rregull.

  Ose gjat nisjes s kompjutorit(pasi e keni vendos diskun) ju shfaqet nj mesazh n form t nj monitori t zi me kt prmbajtje:

  Press any key to start from CD/DVD disk...Kliko n ndonj buton t tasturs dhe kompjutori nis nga disku.

  Kur nis kompjutori nga disku ather aktivizohet MACRINUM REFLECT Q SHT INSTALUAR M PRPARA. Dhe nuk nis sistemi i zakonshm operativ i Windows-it.

  N kt mnyr mund t ri krijosh(ta kthesh kompjutorin n gjendje t m parshme) sistemin operativ q e ke kopjuar ose me fjal t tjera kur e instalon sistemin e ri operativ WINDOWS 10 dhe nse nuk t plqen ather nga kopja e krijuar e ri krijon sistemin e m parshm; Windows 8.1 ose Windows 7.
  Nnkuptohet q edhe n Windows 10 duhet ta instalosh MACRINUM REFLECT nga ku vepron si m lart.Sidoqoft, sht mir t shkarkohet WINDOWS 10 dhe t ruhet n nj disk(dvd) t veant pr prdorim t m vonshm, pasiq oferta e Microsoftit pr shkarkim t sistemit t ri Falas zgjat nj vit duke filluar nga data 29 Korrik 2015.

  http://www.microsoft.com/en-us/windows/features
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 04-06-2015 m 09:15

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Hern tjetr n kt tem:

  Si mund t shikoni transmetime t drejtprdrejta t rreth 270 kanaleve televizive nga SHBA(USA) dhe rreth 400 kanale nga shtetet tjera t bots. Shiko prmes kompjutorit jetn reale n SHBA....Shpjegimet dhe instalimet mund t shikoni prmes yotube dhe mund ti provoni drejtprdrejt n kompjutor.

  Veojm disa nga ta:

  ABC-NBC-FOX Miami(Florida FL),
  News Brookling, Bronx, Long Island, Connecticut, New Jersey, Hudson Valey
  ITV 1,2,3,4
  4 Seven,
  Channel 4 dhe 5
  SKY Living dhe atlantic
  5 Star,
  USA NETWORK EAST
  A&E East
  History
  H2 USA
  WETV dhe AMC East
  Discovery Channel USA
  CNBS World dhe US
  CBS Drama, Reality dhe Action
  Crime dhe Investigation Network
  30 kanale Muzikore
  HBO East dhe West HBO2 East dhe West
  Cinemax East dhe West
  Starz East dhe West
  Sky Disney, Family, Comedy
  BOXNation
  Astro Super Sport

  Sport 1 deri n kanalin 20

  etj

  Shumica e kanaleve transmetohen n HD teknik.

  Pr ti shikuar kanalet e prmndura duhet t keni lidhje t mira me internet, me shpejtsi s paku 3-4 MB-megabitve.

  Mirupafshim deri n vjesht .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 03-07-2015 m 22:36

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  (Pr shkak t interesimit t madh n lidhje me temn, bhet botimi i m hershm)

  ADD ONS dhe KODI

  Historiku:

  N vitin 1884 gjermani Paul Nipkow shpiku aparatin e par q transmetoi imazhe t lvizshme dhe dhe ky aparat u emrtua si ”scanning disk”. Aparati prbhej nga nj disk i lvizshm me 24 vrima dhe funksiononte me ndihmn e drits fotoelektrike(qarkut fotoelektrik). Kur drita kalon prmes vrimave t diskut ndryshimet/dallimet n mes drits dhe ersirs regjistroheshin nga nj qarku fotoelektrik.Qarku ishte i lidhur me nj numr t caktuar t pocave elektrik.....M tepr: http://sockom.helsinki.fi/journ/medi...evisionen.html

  Skotlandezi John Logie Baird kosiderohet si shpiks i par i televizionit.Ai n vitin 1923 krkoi licenc(mbrojtje, patent) t televizionit mekanik.Philo Taylor Farnsworth ishte i pari q n vitin 1927 prezantoi sistemin elektronik televiziv.Transmetimi i par televiziv u realizua n Njujork n shtator t vitit 1928 me dramn televizive t quajtur-The Queen’s Messenger.

  Gjermania hitleriane qysh n vitin 1939 filloi me transmetime t rregullta televizive n Berlin.

  Pas lufts s dyt botrore vjen deri te zhvillimi fantastik i transmetimeve televizive; signalet televizive pranohen prmes antenave t zakonshme, m pas ky sistem kalon n transmetime kabllovike, satelitore dhe teknologjia m e re bazohet n transmetime televizive prmes inetrnetit....


  Pr t shikuar pa pengesa kanalet televizive(me kualitet t lart) ju duhet t keni koneksion/lidhje t mir me internet, s paku 3-4 megabit n sekond(MB/s). Koneksioni/lidhja mund t punon edhe me shpejtsi m t vogl, mirpo n at rast gjat transmetimeve imazhi “ngrin” pr disa sekonda ndoshta edhe minuta. Kjo vjen si pasoj e mos prballimit t bartjes/transferimit t sasive t mdha t informatave brnda nj kohe t shkurt.
  Kualiteti i transmetimeve varet edhe nga Tv kanalet q transmetojn prmes rrjetit.

  Ktu mund t bsh matje t shpejtsis s koneksionit/lidhjes me internet:

  http://www.speedtest.net/


  IPTV

  `sht IPTV dhe si funksionon?

  IPTV(Internet Protocol TV) sht sistem i paqetuar(mbshtjellur) i cili shrben pr transportim dixhital t TV -s prmes IP-s (internet protocoll) respektivisht transportim prmes t shiritit t gjr(broadband)) deri te konsumatori.

  Kur arrin signali-sistemi i mbshtjellur(televiziv) deri te konsumatori ather po ky signal dekodohet(lexohet) nga ana e softuerit t instaluar n kutin (box) t TV-s(dhe kartels s abonuar). Por entuziastt/vullnetart rreth e prqark globit tani aritn q signalin televiziv t transportojn pa nevojn e kutis(box) respektivisht konsumatori mund ta prdor sistemin vetm me prdorimin e t ashtuquajturs addons (versioni pa pages).Konsumatori prsri duhet ta ken softuerin e duhur(kartela e prenotuar/parapaguar)pr dekodim/lexim prpara se t drgojn/shprndajn signalet televizive prmes addons. Ju nuk duhet t keni asnj pages.do gj ktu sht falas.

  IPTV sistemi prdoret/aplikohet edhe te na: pr shembull IPTV mund ta porositni n shtete e ndryshme t Evrops pr t shikuar kanalet televizive t trojeve tona, ja shembuj: http://iptviliria.com/
  http://nimitv.com/index.php


  KODI

  KODI sic sht prmnd edhe m hert n temn m lart, sht softuer m i sofistikuar q mund t prdoret n mnyra t ndryshme; pr TV Transmetime, dgjim t arshivave muzikore, mund t shikoni filma, dgjoni radio kanale t sistemuara sipas kategorive, mund t luani lojra t thjeshta, poashtu mund t shikoni lojrat m t sofistikuara etj...
  S pari shkarkohet kodi dhe instalohet dhe m pas Add ons.

  http://kodi.tv/download/

  Hap i par:

  Pas instalimit hap programin dhe shiko komandot(eksperimeto pak). Kur hapet softueri(aktivizohet) ai e mbulon tr monitorin e kompjutorit ose monitorin e TV-s(nse si monitor e prdor TV-n e zakonshme). Me kt rast nuk gjen komando pr zvoglimin e madhsis s softuerit(dritaren e hapur) sic sht zakon n softuerat e tjer. Pr ta zvogluar madhsin e softuerit vepro kshtu;

  Shiko n tastier(keyboard) n ann e majt t siprm gjen butonin me emrin Esc.
  Ndr kt buton gjen nj tjetr buton pa emr, por me shenja/simbole t ndryshme si kta: | .
  Kliko/shtyp n t dhe do vresh se si zmadhohet apo zvoglohet madhsia(dritarja) e softuerit KODI.
  Exploro dhe njohtou me funksionet e KODI-it pr t fituar nj pasqyr m t qart.

  Hap i dyt:

  ADD ONS

  Add ons jan pjes t vogla t softuerrve( mund t emrtohen si shtesa-softuer shtes i ngjajshm me plugins) q shtojn(shtohen) funksionet(funksionalitetin) t reja n ndonj softuer, n kt rast n softuerin Kodi. Add ons prdoret edhe n Mozilla Firefox shfletuesin apo n vegla t ngjajshme. Pr m tepr informata krko n Google.

  Kliko m posht n Videon edukative q sqaron mnyrn e instalimit t add on n KODI hap pas hapi. Pr ti zbatuar udhzimet ndiq me vmndje dhe vepro ashtu si sqarohet n video do thot q pas disa sekondave ndrpre videon dhe vepro n Kodi ashtu sic veprohet n video. Dhe vazhdo me procedurn e njjt.


  Mbi 1300 kanale televizive, filma m t ri si dhe radio stacione dixhitale:

  1-

  2- http://spoonfedproduction.com/video-addons/

  (Nj sqarim t vogl; gjat shpjegimeve autori shfaq n mnyr vizuale procedurat se si bhet instalimi, mirpo duhet t keni kujdes- emri i kompjutorit t autorit quhet Jim, por i juaji me siguri sht ndryshe....mvaret cilin emr (emrtimi) ia keni dhn kompjutorit tuaj....)

  Adresat q prshkruhen n video duhet ti shnoni n mnyr manuale(ju vet) ngase(s paku tek un) kopjo/ngjit copy/paste sic prshkruhet n video nuk funksionon.
  ADDons nuk jan softuer statik por dinamik q do thot se gjithnj ndryshojn, prmirsohen, krijohen funksione t reja, nj pjes e tyre zhduken etj.... do muaj shfaqen produkte t reja(Addons) si dhe prmirsime n KODI.Ku mund t gjeni informata aktuale?

  Kryesisht gjinden n Youtube dhe facebook.

  N youtube krko kshtu:

  IPTV addons for Kodi live TV for july, august etj.

  Facebook:

  https://www.facebook.com/groups/Iptv...aring/?fref=nf
  ose
  http://www.facebook.com/groups/Iptv....aring/?fref=nf

  Kto vegla t siprme mund t prdoren dhe jan t prshtatur edhe pr celulart android.


  Shpresoj q programert nga trojet tona do i kushtojn rndsi ksaj teme dhe do krijojn vepra n kt lmi....

  Emri: 111.jpg

Shikime: 1938

Madhsia: 37.0 KB

  T ecim n nj hap me kombet tjera.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 03-08-2015 m 16:27

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer t plot dhe pa pages (Freeware)

  Iso Opener

  ISO Opener shrben pr hapjen e skedarve t mdhenj si p.sh. T sistemit operativ Windows 10 apo t ngjajshm t cilt jan t ngjeshur nga Iso softueri.
  Shumica e softuerve t cilt nga sasia e informatave respektivisht skedarve jan tepr t mdhenj mbshtillen prmes ISO softuerit.Mbshtjellja shrben pr zvoglim t mass s softuerit dhe transport m t leht respektivisht zvoglon kohn e shkarkimit nga rrejti(t vendosur npr faqe t ndryshme) ose DVD-ja. Me fjal t tjera Iso I ngjan Zip softurve.

  http://www.isoopener.com/


  Epubee DRM Removal


  Huazim i librave elektronik(ebooks) nga bibliotekat apo institucionet e ndryshme prmes internetit sht shndruar n dukuri(fenomen) t prditshme. Librat mund t huazohen n afat t caktuar kohor 2-4 apo m shum jav. Pas ksaj kohe(afati),librat(elektronik) e huazuar nuk mund t prdoren m, respektivisht t hapen. Shkaku qndron n faktin se kto libra respektivisht skedar jan t koduar(t mbrojtur) me kode t caktuar. Ky kodim/programim/mbrojtje emrtohet si DRM (Digital Right Managment) dhe nnkupton emrtim t prbashkt pr mnyra/metoda t ndryshme t kodimit/programimit pr mbrojtje t prmbajtjes s veprs-librit elektronik( e drejta e autorit). Me epubee DRM removal `aktivizohet mbrojtja respekivisht kodi dhe ju mund ta prdorni librin prgjithmon DRM removal prkrah kto standarde(formate):
  .PDF, EPUB, Mobi dhe AWZ.(Ndoshta edhe HTMLZ, Prc, Topaz) etj.

  http://www.epubee.com/


  Librat nga faqja http://librariaelektronike.com/ nuk jan t mbrojtur me DRM dhe mund t shkarkohen dhe prdoren lirisht pa pages. -Nse je fillestar dhe nuk ke njohuri pr .PDF skedart; s pari shkarko dhe instalo Adobe Reader DC softuer nga kjo faqe: https://store2.adobe.com/cfusion/sto...r=0&product=10

  Shko n Menu dhe zgjedh Adobe Reader DC>shkarko dhe instalo.M pas mund t hapish(duke klikuar) librat elektronik t shkarkuar.


  O&0 Shutup dhe Do not Sp
  y

  N Wndows 10 Microsofti ka krijuar mundsi respektivisht softuer(ka fut softuer) pr spiunim t prdoruesve; bn matje t shprehive t prdoruesve, ku prqndrohen ata, cilt vegla i prdor m s shumti, nga vjen prdoruesi etj, pra krijon nj profil t tij. Kto t dhna m von sistemohen, kategorizohen dhe prdoren pr qllime t hulmumtieve statistikore, por mund t prdoren edhe pr marketing t produkteve t reja. Nuk prpjashtohet edhe mundsia q informatat tua t drgohen edhe t shrbimet ose institucionet e ndryshme n SHBA dhe gjetiu. Ky sht shkaku q disa programues krijuan vegla pr bllokim t rrjedhjes s ktyre informatave deri te Microsofti.Momentalisht Microsofti sht prqndruar edhe n krijim t veglave t ngjajshme pr Windows 8, dhe Windows 7.Me veglat e m poshtme ju mund t bllokoni spiunimin e Microsoftit.

  http://www.oo-software.com/en/shutup10

  http://pxc-coding.com/portfolio/donotspy10/

  http://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm


  Ashampoo ZIP FREE

  Nj Zip vegl e ndrlikuar. Ky version sht falas por mund ta mbidrtosh(upgrade) n ZIP Pro. Nuk sht me pages por ata krkojn q ju t dhuroni t holla(Donate).

  https://www.ashampoo.com/en/sek/pin/...ampoo-ZIP-FREE
  ose
  Nse https nuk funksionon ather shno http://.....
  pa `s n fund t http.


  Addons n Firefox dhe Crome shfletuesin


  Me kto addons ju mund t ndroni ngjyrn e ueb shfletuesve. Nse ju lodhen syt nga qndrimi I gjat para shfletuesve ather prdor kto vegla pr relaksim t syve. S pari instalo Themes dhe m pas Stylish . Me themes(zgjedh cili ju plqen) ndrohet pjesa e siprme e shfletuesit.

  Nse https nuk funksionon ather shno http://.....
  pa `s n fund t http.

  Https://addons.mozilla.org/en-US/android/themes/

  https://addons.mozilla.org/en-US/fir...userstyleshome

  “Trupi” I shfletuesve ndrohet me kto pjes shtes t m poshtme

  https://userstyles.org/styles/18192/nightshift-eye-care

  https://userstyles.org/styles/111047...ark-theme-beta

  https://userstyles.org/styles/47391/...ng-alternative

  https://userstyles.org/styles/23516/...bal-dark-style

  https://userstyles.org/styles/13570/...-the-same-dark

  https://userstyles.org/styles/104936...fox-and-chrome

  Si dhe ku gjinden komandot pr kontrollim t addonsave?

  N Firefox>shko n tools>Addons. Aty mund t aktivizoni,`aktivizoni ose largoni addonsat, stylish apo themes.Pr Crome me siguri sht i njjt por nuk sht testuar. Prkrahet nga Windows Vista, 7 dhe 8. N Windows 10 funksionon por me vshtrsi.

  Liberkey


  296 aplikacione pr kompjutorin personal....

  Pr mnyrn e instalimit shiko video prezantimin.

  http://www.liberkey.com

  Libreoffice

  Libreoffice sht nj vegl e fuqishme q liron kreativitetin njerzor n disa fusha dhe prmban disa pjes; shkrim t teksteve, prezantime, baz t t dhnave, matematik etj.

  http://www.libreoffice.org/


  Google Drive dhe Icloud


  Google drive sht nj hard drive mobil-q do thot se at e prdor sikur q e prdor postn elektronike(emailin). Aty mund t grumbullohen dhe shprndahen materaile t ndryshme; dokumete, dokumentacione, imazhe, muzik etj. Me fjal t tjera nse punon n ndonj projekt n pun/zyr, fakultet, shkoll etj-dokumentet q i krijon i fut dhe i ruan aty. Kur ven n shtpi prsri mund t hapish dokumentin dhe t vazhdosh punn.Ose nse gjindesh n udhtime/pushime Google Drive e hap nga do pajisje q ka akces/mundsi t hyrjes n rrjet....

  http://www.google.com/intl/en/drive/
  ose
  https://www.google.com/intl/en/drive/

  http://www.icloud.com/
  ose
  https://www.icloud.com/

  Icon generator

  Krijo ikona pr desktop dhe zvendso ato eksistuese. Cka jan ikonat? Ikonat jan imazhe n miniatur dhe kur klikon n to ather nis ndonj softuer.

  http://icon-generator.net/

  Dhe n fund-nj video mahnitse pr relaksim:
  http://www.youtube.com/watch?v=c2-e7...ature=youtu.be
  ose
  https://www.youtube.com/watch?v=c2-e...ature=youtu.be

  T ecim n nj hap me kombet tjera.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 05-09-2015 m 17:23

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer t plot dhe pa pages (Freeware)

  Ghostery


  A e dini q: kur lundroni(surfing)-vizitoni faqe t ndryshme- n rrjet prmes ueb shfletuesve,ndiqeni nga qindra kompani t ndryshme t internetit? Ndjekja realizohet prmes t t ashtuquajturave trackers. Kompanit e ndryshme prdorin trackers pr grumbulimin/mbledhjen e informatave(t dhna) t ndryshme t prduesit. Me Ghostery bllokohen mundsit pr ndjekje t vizitorve.Cilt informata jan intersante pr ta?

  Atyre u interesojn shum fakte rreth juve por m kryesore jan:

  1-Pse e vizitoni faqen?
  2- N cilt pjes t faqes inetersimi i juaj sht m i madh.
  3-Pse prqndrohesh aty.
  4-Cilt produkte apo shrbime i shfrytzoni apo blini etj, etj,….

  Strategjia e kompanive:


  -Pr reklamim(Advertising) t produkteve dhe shrbimeve
  -Pr analiza(Analytics) nga vjen vizitori/shteti/qyteti, ku prqndrohet/interesimi i tij/saj, kohzgjatja e vizits etj...
  -Beacons
  -Privacy
  -Widgets

  Ku instalohet Ghostery?


  Vegln mund ta vresh n pjesn e siprme t shfletuesit n form t nj ikone q duket si fantazma…

  Konfigurimet:

  Sqarimi vlen pr shfletuesin Firefox por me siguri sht i ngjajshm edhe pr shfletuesit e tjer.Pas instalimit nis prsri ueb shfletuesin. Dhe do befasohesh- kur e nis srish shfletuesin do vresh q nisen dy faqe menjher;
  E para sht faqja e Ghostery
  E dyta faqja juaj e zakonshme
  N Ghostery faqen shko deri n fund dhe kliko n butonat next deri n fund.
  M pas vepro kshtu:
  Shko tek: Options>General>Home page dhe fshi adresn resource://firefox-at-ghostery-dot-com/ghostery/data/walkthrough.html
  Shno adresn e zakonshme(ueb faqja juaj)
  Nis srish faqen.Pas nisjes, Ghostery faqja nuk do niset m si hern e par.
  E vetmja mangsi e softuerit sht kjo: bllokon krkimet n Google, por edhe ktu ka zgjidhje t problemit-hap Ghostery nga ikona n ueb shfletues dhe aktivizo Google Analytics.

  http://www.ghostery.com/en/try-us/download-add-on/


  Ashampoo-versione t plota (produkt Gjerman)


  Surpriz! Dhurata speciale pr vizitort e ksaj faqejje.


  Ashampoo sht kompani e njohur q krijon vegla nga sfera t ndryshme. Ktu gjen:

  1-Burning Studio-vegl pr djegje t CD apo DVD-ve
  2-Music Studio-vegl pr bashkim/perzierje(mix) t kngve t ndryshme (MP3)
  3-Ashampoo Snap
  4-Ashampoo Slideshow Studio-krijon nj kolazh t imazheve tua
  5-Win Optimizer-vegl q shrben pr mirmbajtejn e kompjutorit respektivisht sitemit operativ

  Pr ti aktivizuar veglat e siprme vepro kshtu;

  N fushn e zbrazt aty ku sht shnuar: Please enter your coupon code here:shno ose kopjo dhe ngjit fjaln GIFT.-Pas hapet faqja pr shkarkim t softuerve t plot. Shkarko dhe instalo vegln e dshiruar.Aktivizim i softuerit t plot: regjistrohu n faqen e tyre dhe pas disa sekondave ju drgohet kodi n postn tuaj(emailin).
  Nuk dihet( ska informata) sa do zgjas shprndarja e veglave falas pa pages.N ndrkoh mund t ndryshohet....Shfrytzo rastin....

  http://www.ashampoo.com/en/usd/lpa/gift


  Internet Accelerator dhe MZTweak


  Dy vegla q shrbejn pr rritjen e shpejtsis s koneksionit me rrjetin; m nuk do keni probleme me hapje t faqeve, shkarkime t ndryshme, lozje t lojrave t ndryshme online etj.

  http://www.pointstone.com/products/InternetAccelerator/
  http://www.mztweak.com/mzxptweak.html


  VM Ware, Virtual PC dhe Virtual Box


  Veglat n faqe t m poshtme mund t prdoren pr instalim t sistemeve operative paralele n nj kompjutor ose pr testim t softuerve t ndryshm q i shkarkon nga rrjeti.Me fjal t tjera, nse dshiron, n kompjutor mund t instalosh edhe Windows sistemin edhe Linux. Ja faqja me sisteme t ndryshme q mund t testohen pa rrezik pr sistemin operativ q e keni momentalisht t instaluar; natyrisht s pari duhet t krijosh nj hapsir t lir(free space) pr instalim t softuerit dhe sistemit t ri operativ testues.

  http://www.vmware.com/products/player/
  http://www.softpedia.com/get/System/...rtual-PC.shtml
  https://www.virtualbox.org/

  http://www.freeos.com/Downloads

  Ose

  Alternativa e dyt


  Partition Master(sygjerohet pr prdorues me prvoj)


  Me partition master ndan hard diskun ( : C ) n disa pjes dhe n pjesn e krijuar mund t insalosh nj sistem t ri operativ.Kur e nis kompjutorin pas instalimit t sistemit t ri operativ, shfaqet pyetja-Cilin sistem operativ dshiron ta aktivizosh-At t zakonshme ose sistemin e ri operativ-Ju zgjedhni alternativn q ju prshtatet.Pr m tepr lexo me kujdes manualin e softuerit.

  http://www.easeus.com/partition-manager/epm-free.html


  Drgo fax mesazhe nga kompjutori

  http://www.faxbetter.com/Default.aspx

  http://www.k7.net/


  Instrumente/vegla muzikore

  Ktu gjen disa instrumente t cilat mund t prdoren drejprdrejt n faqe ose mund t shkarkohen n tryez t kompjutorit personal. Ju vet mund t krijoni melodi t ndryshme dhe t njjtat mund t shndroni n mp3 skedar. Nse krijon nj melodi dhe e ruan n tryez do vresh q skedari I krijuar nga instrumenti muzikor shfaqet n form t tekst skedarit. Mirpo eksiston mundsia q melodia e krijuar t shndrohet n mp3 skedar. Ja se si:

  1-Krijo nj melodi
  2-Ruaj (Save as...)
  3-Fillo eksekutimin e veprs s krijuar dhe prdor Audacity ose recordpad pr inizim t veprs dhe shndrim t saj n MP3.

  http://www.buttonbass.com/

  http://sourceforge.net/projects/audacity/
  http://www.nch.com.au/recordpad/index.html

  M tepr-kto nuk mund t shkarkohen por prdoren vetm n faqe:

  Http://www.bgfl.org/bgfl/custom/reso...2/music/piano/

  http://activeden.net/item/realistic-..._preview/71340


  CCCal

  Nj kalkulator pr llogaritje t ndryshme. Shfaqet n form t nj fletore t zakonshme dhe prmban: +, -, :, X, rnja katrore, ekuacione matematikore. Llogaritjet q i bn ruhen n mnyr automatike. Mund ti korigjosh llogaritjet dhe n at rast rezultati prfundimtar korigjohet n mnyr automatike.

  http://download.cnet.com/CCCalc/3000...-10843945.html


  Fake Voice - Free Voice Changer


  Modifiko/ndrysho zrin tnd n z t fmijs, gruas , burrit ose shndro n z t robotit. Kto modifikime mund t prdoren n :

  Yahoo Webcam
  Windows Live Webcam
  Google Talk Webcam,
  Skype etj.
  http://www.fakewebcam.com/Free-Voice...Fake-Voice.asp

  Bota

  Nj faqe interesante me prmbajtje t ndryshme.

  http://www.bota.al/  T ecim n nj hap me kombet tjera.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 26-09-2015 m 18:48

 14. Anetart m posht kan falenderuar Rrjeti pr postimin:

  DiGiT@LiFE (30-09-2015)

 15. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer t plot dhe pa pages (Freeware)

  ART DHE FILM

  Second Life


  Krijo nj bot tre dimensionale/3D apo bashkohu me komunitetet ku imagjinata njerzore shndrohet n “realitet”-Shiko video prezantimin.....Lvizjet i bn me ndihmn e butonave/tasteve t tasturs(keyboard). Biseda zhvillohet n dy mnyra; prmes teksteve dhe prmes mikrofonit.Personazhet/figurat q i takon jan njerz t vrtet online(drejtprdrejt) dhe jan njerz inteligjent dhe kreativ.Ktu gjen 2 versione; falas dhe me pages...

  http://secondlife.com/

  http://www.draxtor.com/thelatest/


  Kundr kopjimit/plagjiaturs s teksteve dhe veprave t ndryshme


  N jetn e prditshme hasim n tekste/vepra t ndryshme q ndonjher na duken se i kemi lexuar diku tjetr por nuk na kujtohet se n cvnd i kemi lexuar. Ndoshta jan mendime dhe vepra orgjinale mirpo ndodh q po kto vepra ndoshta jan kopjuar. Me veglat e m poshtme mund t analizoni/krkoni fjali apo tekste t tra q jan kopjuar dhe shfaqen si vepra orgjinale. Veglat n fjal mund t prdoren pa kufizim nga ana e njerzve ordinier, gazetarve, msuesve etj....
  2 nga softuert mund t shkarkohen kurse t tjerat prdoren on line(drejtprdrejt).

  http://elearningindustry.com/top-10-...s-for-teachers


  CCFile

  Me CCFile kmben dhe shprndan skedar n mnyr t re. Dallimi kryesor n mes mnyrs klasike t shprndarjeve dhe kmbimeve t skedarve bazohet n mnyrn e puns respektivisht shprndarjes;

  N mnyrn klasike shprndarja realizohet prmes torrentve-mini torrent/softuer q krijohen nga ana e torrent softuerve dhe vendosen pr shkarkim n faqe t ndryshme-...kur klikon dhe shkarkon n torrente t vendosur npr faqe, kto pjes t vogla lidhen me faqen respektivisht aktivizojn torrent programin pr shkarkim.

  CCFile funksionon ndryshe dhe shum m thjesht; aktivizo CCFile
  N pjesn e poshtme t CCFile do vresh nj IP adres n kt form
  http:// 34.544.32.23 > numrat jan vetm nj shembull > tek ju shfaqen numra t tjer....

  Nga tryeza juaj; gjej nj apo m tepr skedar dhe trhiq dhe lsho(drag and drop) brnda
  softuerit CCFile; skedar t till mund t jen p.sh, ndonj imazh, mp3 skedar, tekst skedar etj.

  M pas kliko n butonin MY Share. N at rast aktivizohet nj faqe e re n ueb shfletuesin (Web Browser) dhe skedart e futur n brndsi t CCFile shfaqen n ueb shfletues nga ku mund t shkarkohen. Kto mund t shprndani me miqt, shokt etj dhe mund ti mbroni me fjalkalim. T njjtn gj mund ta realizojn edhe miqt e tu.
  Thn m thjesht-CCFile shndron kompjutorin personal n nj server.

  Http://www.ccfile.net/


  Stickynotes,Wunderlist dhe Simple Sticky Notes

  Stickynotes shrben pr mbajtje t shnimeve t vogla ose me fjal t tjera krijim t listave t ndryshme. Pas instalimit dhe nisjes s kompjutorit, kjo vegl niset n mnyr automatike pr t`ju rikujtuar shnimet tua. Ngjajshm me Stickynotes sht edhe Wunderlist por vegla n fjal ka disa dallime:

  a)Instalohet si Add On(shtes) n pjesn e siprme t shfletuesve.
  b)Ka nj struktur t vecant.
  c)Kategorizon/krjion kategori pr lista t ndryshme.
  d)Aty mund t futni/veconi lidhje(links) t faqeve t ndryshme
  e)sht add on univerzal; mund t instalohet n KP/PC, n celular, Iphone/Ipad,Windows Phone etj.

  http://www.tk8.com/stickynotes/

  http://www.wunderlist.com/home

  http://www.simplestickynotes.com/


  Autodesk 123D dhe DoubleCAD

  Pr inxhiner/konstruktor t maqinave dhe pajisjeve t ndryshme teknike.

  http://www.123dapp.com/design

  http://www.doublecad.com/DoubleCAD/Key-Features


  Watermark


  Mbro imazhet nga vjedhjet. Prmes veglave ju mund t mbroni imazhet q publikoni n internet me t ashtuquajtur watermark. Brnda imazheve mund t futni tekstet, emrat, ndonj figur/logo etj.

  http://www.star-watermark.com/

  http://www.customdworks.com/phHelper.aspx

  http://freewatermarksoftware.com/

  https://www.watermark.ws/

  http://www.innovative-sol.com/drivermax/


  ToolWiz Time Freeze

  Krijo nj mjedis virtual(imitim) si nj kopje t sistemit real ku lejohen modifikime t sistemit operativ me t gjitha programet e instaluar q jan aktiv/lvizin,por njkohsisht duke mbajtur sistemin tuaj aktual/t vrtet t 'ngrir' dhe larg nga ndryshime e padshiruara dhe krcnimet.

  http://www.toolwiz.com/products/toolwiz-time-freeze/


  Pr art dhe krijues t artit, pse jo edhe pr fillestar..
  .

  Vegla pr krijim t pikturave, pejsazheve, figurave t ndryshme 2D (dy dimensionale), butonave, t t ashtuquajturave baner(pr marketing)etj.

  http://krita.org/

  Me Krita softuer jan krijuar nj numr i madh i personazheve n lojrat kompjuterike.

  Shiko:

  http://www.valvesoftware.com/games/dota2.html

  Softuer t ngjajshm

  http://mypaint.intilinux.com/?page_id=6

  http://www.fenrir-inc.com/us/pictbear/

  N vegln e m poshtme nuk nevojitet shkarkim por hapet drejtprdrejt n shfletues.Skedart e krijuar ruhen n llogari n Queeky ose mund t ruhen n kompjutor.

  http://www.queeky.com/app


  Pandora Recovery dhe Remo Recover (Windows)


  Keni humb apo keni fshi aksidentalisht ndonj imazh q ju nevojitet? Me Pandora recovery dhe Remo Recovery shpejt gjen dhe rikrijon imazhin e humbur.

  http://www.pandorarecovery.com/

  http://www.remosoftware.com/download#

  Cyber Duck


  Me Cyber Duck leht dhe shum shpejt transferon skedart-tekste-imazhe, mp3- etj deri n faqen personale.Pra redaktimin e faqeve realizon n kompjutor dhe me FTP, SFTP,WebDav, S3 tekologjin transferon faqet/skedart e ndryshm deri tek hapsira e lir n server(your free space)...

  https://cyberduck.io/


  DXstudio

  Krijo modele, animacione dhe ambiente 3 dimenzionale(3D)

  http://www.dxstudio.com/features.aspx


  Movie Maker

  Gati n do kompjutor me sistem operativ Windows ka t parainstaluar Movie Maker. Nse nuk e keni mund ta instaloni nga lidhja e m poshtme. Prse shrben Movie Maker?
  Me softuerin mund t krijoni apo modifikoni video klipet e krijuara me celular ose video kamer,poashtu mund t krijohen kollazhe t teksteve, imazheve etj duke i redaktuar dhe duke i prshtat pr Yotube ose Facebook.

  http://windows.microsoft.com/en-us/w...maker-download


  Fotor

  Vegl pr krijim t afisheve dhe kolazh t imazheve pr printim ose shprndarje n FB, Flickr ose Tuiter.

  http://www.fotor.com/windows/index.html


  All Video Downloader


  Nse ju plqen ndonj video, me All Video Downloader, mund t shkarkosh t gjitha nga majoriteti i faqeve t ndryshme.

  http://www.kastorsoft.com/index_en.php


  MindMaple dhe Xmind

  Kto vegla ndihmojn n rritjen e produktivitetit dhe kreativitetit nga aspekti i orgaanizmit dhe sistemimit t ideve dhe mendimeve n nj trsi prmes t t ashtuquajturs brainstorming. Me fjal m t thjeshta; kur ju shfaqet mendim apo ide dhe dshiron q kt ta konkretizosh ather ky organizim kalon npr disa faza/shkall deri tek finalizimi.

  http://www.mindmaple.com/Default.aspx

  http://www.xmind.net/

  Lojra

  http://www.myrealgames.com/download-free-games/

  http://www.playwitharena.com/?Welcome_to_Arena

  http://www.wmlsoftware.com/index.html

  Lajme

  Youtube

  Youtube filloi t ”flet” n gjuhn shqipe

  A e dini q Youtube mund t konfigurohet edhe n gjuhn shqipe?
  T gjitha tekstet, prve teksteve t autorve t video-ve dhe komentet, shfaqen n gjuhn ton...
  Shko n fund t faqes dhe zgjedh gjuhn e preferuar….

  https://www.youtube.com/user/BuzzFeedVideo


  Sulmet kibernetike

  Ktu mund t ndiqni sulmet q bhen ndaj SHB-ve nga Kina dhe Evropa, cdo sekond, cdo dit t vitit.
  Qllimi i sulmeve: vjedhje/spiunimi t informatave industriale, ushtarake, t arriturave shkencore etj.

  http://map.norsecorp.com/v1/


  Ebay dhe Paypal


  Veshmbathje apo pajisje elektronike, vepra t artit etj. q mund ti blesh lir dhe mir`? N rrjet mund t gjesh numr t pa kufizuar t faqeve komerciale pr produkte t ndryshme ku shumica e faqeve jan serioze por ka edhe shakaxhijn, respektivisht mashtruaes dhe manipulator por kjo faqe bn prjashtim.

  Ebay sht faqe e jashtzakonshme ku kompanit kryesisht Aziatike(ka edhe nga Europa dhe SHBA-t) ofrojn produkte t llojllojshme pr shitje me cmime jashtzakonisht t volitshme n krahasim me shitoret fizike. Nse i krahason me shitoret dhe faqet e shteteve perndimore q ofrojn produkte t tilla pr shitje, do shihni dallim t madh n cmime, respektivisht cmimi i produkteve n Ebay shpesh jan nn 40-60% m lir dhe me transport falas kudo n bot!!!

  Prparsia e ksaj faqeje-Ebay-n krahasim me faqet tjera komerciale qndron n rregulloren e tyre si dhe garancn q ia ofrojn blersve. Garanca e kompanis Ebayroduktet q shiten prmes faqes jan n prputhje me prshkrimin e tyre n faqet e e Ebay. Nse nuk prputhet dhe ju nuk e pranoni produktin e prenotuar, keni t drejt t ankess/reklamimit te kompania n fjal.


  N rast se kompania n fjal refuzon krkesat tua(ankesn e bazuar n fakte) ather ju mund ta denonconi tek Ebay. N at rast Ebay ju kompenzon(paguan dmshprblim), dhe kompania q sht prgjergjse, nuk mund t shet m(n vazhdim)produkte prmes Ebay.... Thjesht Ebay bllokon kompanin n faqet e veta.

  Pr m tepr lexo n rregulloren e Ebay dhe hap nj llogari(falas pa pages)...

  KUJDES!

  Me rastin e blerjes s veshmbathjeve nga Ebay, ki vmndjen n njsit e matjes(gjatsis s produktit, gjrsis s krahve etj. Ka dallim t madh n kto njsi t Azis, t Europs dhe SHBA-ve(Usa).
  Poashtu keni kujdes n blerjen e produkteve nga personat privat; nse shkruan n faqe bids do thot(shpesh her produkte t prdorura-por jo cdo her). Nse klikon n bids(ofron nj cmim) do thot q nse e fitoni garn ju obligoheni ta blini produktin. Nse nuk e blini ather Ebay ju bllokon xhiro llogarin prgjithmon....

  Kohzgjatja e transportimi t mallrave deri te konsumatori sht 3 jav prej dats s prenotimit dhe pagess s produktit.

  Prndryshe mbi 90% e kompanive n Ebay jan kompani serioze dhe kualitative. Produktet i kan me kualitet t lart dhe shumica ofrojn transportim t mallrave deri te pragu i shtpis pa pagese.(free transportation) -Ka edhe kompani q krkojn pages t transportit... Por nuk jan t shpeshta..S pari krijo nj xhiro llogari n Paypal
  dhe m pas lidh me xhiro llogarin tuaj bankare (nga internet faqja e banks suaj-internet banka juaj).

  Pr personat fizik/privat regjistrimi dhe shfrytzimi i shrbimeve t Paypal sht falas .
  Gjat regjistrimit n Paypal jep t dhnat e sakta, pasiq m von nuk mund t regjistrosh nj xhiro llogari t re me emr dhe adres t njjt...(Mos u tall(mos b shaka) me Paypal se ja sheh sherrin/ mund t bllokojn.) Ruaj(shnoje n ndonj dokument dhe ruaj n vnd t sigurt) me kujdes fjalkalimin e Paypal-it, se poqese e humb apo harron do kesh probleme t mdha.

  http://www.ebay.com/

  http://www.paypal.com


  T ecim n nj hap me kombet tjera.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 25-10-2015 m 08:30

 16. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Hern tjetr n kt tem gjen materiale rreth:

  1-Shndrim t fjalve/teksteve n imazhe fantastike-tani pr tani funksionon vetm n gjuhn angleze.

  2-Vegl q ndihmon t krijosh dhe hulumtosh prejardhjen e familjeve tua,
  degzimeve etj.

  3-Shiko rreth 500 kanale televizive nga Britania e Madhe, SHBA-ja, Gjermanie etj. n mnyr legale...

  4-Nse keni pllaka t gramafonit ose radio kaseta t vjetra mund t nxjerni kngt nga kto n kompjutorin personal.

  5-Cili sht kompjutor i vitit 2015, veorit, mimi dhe ku mund ta blini....

  6-Si krijohet nj disk sekret etj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 01-12-2015 m 18:04

 17. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer pa pages (Freeware)
  EDICION SPECIAL PR FESTAT E FUNDVITIT

  Babbel

  Mso gjuh t huaja prmes internetit. N mnyr t thjesht apo t ndrlikuar mson fjal apo fjali nga gjuht e huaja; jan t prfshir:

  Gjuha:
  Angleze
  Gjermane
  Frnge
  Italiane
  Holandeze
  Poloneze
  Indoneziane
  Suedeze
  Spanjolle
  Norvegjeze
  Turke
  Ruse

  Kushti kryesor sht q njeriu t ket njohuri pr s paku 1 nga kto gjuh t sipr prmndura.Duke u nisur nga ky fakt ju krahasoni respektivisht klikoni/shnoni cila fjal i prgjigjet fjals s par....Poashtu aty mund t dgjosh edhe shqiptimin e fjals apo fjalis.

  http://www.babbel.com/

  Geogebra


  Open source softuer-apo prkthyer n shqip softuer me kod t hapur ku do person ka mundsi t modifikimit t saj.Prdoret n gjeometri, algjebr, statistik, dhe matematik 3D( 3 dimensionale) E prkthyer n shqip; emrat e titujve / komando.

  http://www.geogebra.org/


  Pllaka t gramofonit dhe kaseta muzikore t dikurshme
  EZ vinyl/tape converter


  N shtpin tuaj me siguri keni pllaka t gramafonit ose kaseta muzikore t vjetra.Pajisjet e vjetruara ose jo funksionale nuk mund t prdoren m pr eksekutim t kngve.Andaj parashtrohet pyetja : a mund ti prdor kto pllaka apo kaseta edhe m tej?Prgjigjja sht po.

  Pr bartjen e muziks nga kasetat/pllakat e gramofonit n kompjutor duhet t keni hardvera/pajisje me USB porte pr transferim t kngve.N treg kto pajisje i gjen me mim 25/90 euro (shitoret e elektroniks) ose prenotim prmes internetit.(Por ka edhe pajisje t shtrenjta pr standardin e Ballkanit; shfleto lidhjet e m poshtme.)

  Me pajisjet e reja kngt transferohen n kompjutor n form t mp3 skedarve.Pra i konverton n form dixhitale.N video prezantime t m poshtme mund t shikosh mnyrn e puns.Aty gjen edhe softuerin e domosdoshm pr transferim t kngve.

  http://www.ionaudio.com/usb-turntable-and-cassette-faq

  http://cassette-to-mp3-review.toptenreviews.com/

  http://shop.telegraph.co.uk/buy/musi...layer-recorder


  Konvertues i video kasetave
  (video tape)

  N t vrtet konvertuesi sht vetm nj ur apo nj mnyr e shndrimit t filmave nga sistemi analog n at dixhital; me vegln n fjal bhet lidhja e video rekorderve me kompjutor ku bhet transferim i filmave apo emisioneve t ndryshme n sistemin dixhital.

  http://vhs-to-dvd-converters-review.toptenreviews.com/

  Image resizer

  Ndrysho madhsin e imazheve, si dhe dokumenteve t skenuara me 1 klikim pa e humbur kualitetin/cilsit e imazhit/dokumentit. Cakto madhsin e tyre dhe kliko ose trhiq dhe lsho imazhin n softuer(drag and drop).Me kt rast dokumenti/imazhi p.sh.i i madhsis prej 1 Mb(megabit) shndrohet n madhsi 220/230 kb(kilobajt).Kshtu kursen hapsisr n hard disk. Zvoglimi i mass ndikon n transportim/drges m t leht prmes posts elektronike(email),shprndarje prmes mediave shoqrore/sociale ose arkivim n kompjutorin personal.

  http://icecreamapps.com/Image-Resizer/


  Free Codecs (pr imazh dhe tingull/video/audio)


  N Windows Media Player, Winamp dhe vegla t ngjajshme pr eksekutim t muziks ose filmave ka t instaluar nj numr t caktuar t pjesve shtes t quajtuara codecs q shrbejn pr dekodim t formateve/standardeve t ndryshme prmes t cilave jan koduar kto skedar.(muzika apo filmi).

  Mirpo me koh krijohen codese t reja apo standarde t reja pr kodimin t kngve(mp3 skedarve) apo filmave andaj nevojitet shtim/plotsim me/ i codecseve t reja.Ktu mund t gjesh dhe testosh nj numr t madh t tyre.Si standard/codecs standard(apo si piknisje) prdoret K-Lite Codex pack.

  http://www.free-codecs.com/

  Picky-pics

  Krijo afishe, kopertina pr libra dhe prezantime profesionale drejtprdrejt (on line). Bazohet n sistemin trhiq dhe lsho(drag and drop). Nevojitet vetm antarsimi/regjistrimi

  https://picky-pics.com/


  Disku Sekret


  Disku sekret mund t krijojn nj disk shtes n PC, i cili mund t jet i padukshm dhe i mbyllur me nj fjalkalim.Me kt vegl ju mund q skedart dhe dosjet tua t bni t pa dukshme dhe t mbrojtura pr shembull nse keni materiale sekrete q nuk dshironi dikush ti lexon apo t ket njohuri pr ta.

  Ska nevoj pr formatim t hard diskut ose p.sh. t bni ndonj ndryshim n boot(nisjes/ri nisjes) sektorin.N rast t ndrprejes s ryms elektrike disku sektret mbyllet automatikisht dhe bhet i pa dukshm.Ndodh kshtu ngase informacioni sht arkivuar n memorjen/kujtesn virtuale.

  http://privacyroot.com/software/www/en/sede.php

  MP3 Karaoke

  MP3 Karaoke sht nj freeware q shrben pr krijim t mp3 duke eliminuar dhe larguar vokalin njerzor nga mp3 skedari. Nse keni dshir ju vet mund t kndoni nj kng pa prcjellje t zrit t kngtarit.

  http://mp3-cutter-splitter.com/mp3-karaoke.html

  http://www.ocenaudio.com.br/

  Wordseye


  Shno nj tekst n gjuhn angleze dhe m pas vren transformim t tekstit n imazhe fantastike. Imazhet jan t grumbulluar n nj baz t t dhnave/imazheve. Nga aty mirren imazhet dhe shndrohen n kombinime t imazheve. Ky sht vetm version i par testues (beta) dhe pr momentin funksionon vetm n gjuhn angleze.Nevojitet regjistrim(antarsim).

  http://www.wordseye.com/

  Zip, softuer t rinj


  Shumica e softuerve, dokumenteve dhe materialeve t ndryshme mbshtjellen me Zip vegla pr drges komplete me email, arkivim n kompjutor ose shprndarje npr faqe pr shkarkim. Ku jan vendosur vetm ZIP vegla m t reja q i shkarkon dhe prdor pa pages.

  http://www.peazip.org/index.html

  http://www.izip.com/

  http://www.7-zip.org

  http://www.camunzip.com/

  http://www.nchsoftware.com/zip/screenshots.html

  Filmon(Live) 500 kanale televizive n SD kualtitet


  Kjo faqe me t vrtet sht faqe speciale.
  Shiko rreth 500 kanale televizive drejtprdrejt ose emisione/filma t xhiruar (recordet) nga Britania e Madhe, SHBA-t, Gjermanie dhe ca shteteve tjera. Financimi I veprimtaris s transetimeve falas bazohet n reklama q shfaqen do her kur hap/klikon n nj kanal t ri.

  Me prmbatje kualtitaive veohen kanalet televizive t Britanis s Madhe,t SHBA-ve dhe t Australis(PickTV).Eksistojn dy mnyra t prdorimit:

  1-Drejtprdrejt
  2-Shkarkim dhe instalim t aplikacionit

  Kanalet televizive hapen me 1 klikim dhe ju duhet t zmadhoni monitorin/imazhin pr zhdukjen t bisedave/chat-it i cili shfaqet n imazh n ann e djatht.

  Ndr kanalet m t paraplqyer mund t prmnd: ITV, Channel4, E4, Dave, PickTV e t tjer.

  http://www.filmon.com/

  Aplikacioni prdoret n Windows 7/8 dhe 10

  http://www.filmon.com/download#win8


  Libra elektronik n gjuh t ndryshme


  Faqja me prmbajtje m t madhe t librave elektronik. Mbi 33,000 tituj/libra t plot pr shkarkim dhe prdorim falas. Fatkeqsisht mungojn librat n gjuhn ton. Nuk punojm sa duhet.
  Standardet/formatet t librave: Kindle/mobi, PDF, dhe EPUB. Zgjedh standardin e dshiruar (aty ku qndron shigjeta) aty ku shkruan Download dhe shkarko.

  http://manybooks.net/

  Libra elektronik(ebooks) pr teknologjin informative

  https://mva.microsoft.com/ebooks


  Bullzip


  Krijon PDF dokumente nga do aplikacion(i Microsoftit) dhe punon si printer i Microsoftit. PDF dokumetet e krijuar mund t mbrohen me fjalkalim dhe t njjtve mund tu shtohet edhe Watermark ( apo mbrojtje duke shnuar autorsin e veprs).

  http://www.bullzip.com/products/pdf/info.php


  Atom


  Editor i teksteve dhe dedikohet pr programer-N faqe gjen dokumentacion dhe video q shpjegon mnyr e puns. M tepr video shpjegime gjen n youtube.

  https://atom.io/

  Tera Copy

  Tera Copy sht projektuar/dizajnuar pr kopjim dhe lvizje t skedarve me shpejtsi maksimale t mundshme. Gjat proesit t kopjimit Tera Copy i kalon skedart e prishur dhe m pas i shfaq ata n fund t proesit t transferimit dhe aty mund t vresh cili nga skedart ka nevoj pr vmndje. Skedart e kopjuar kontrollohen n mnyr automatike pr gabime duke llogaritur vlerat e tyre CRC checksum. Gjithashtu siguron m tepr informacion n lidhje me skedart q kopjohen se sa homologu i tij Windows. Tera Copy integrohet me shfletuesin Window-s Explorer, respektivisht me menu e shfletuesit klikimin djathtas dhe mund t vendoset si kopje e parazgjedhur.

  http://www.codesector.com/teracopy

  Prejardhja dhe trashigimia

  Legacyfamilytree dhe My heritage jan dy vegla pr hulumtim dhe prshkrim t orgjins suaj familjare. Q do thot se prmes ktyre veglave krijoni nj “hart historike” familjare; prej gjenerats pr t ciln keni njohuri(gjenerats fillestare) e deri n ditt e sotme. Me t vrtet vegl e mrekullueshme ku krijon pasqyrn e prejardhjes....Ndiq shembujt n softuer dhe krijo pemn familjare.

  http://www.legacyfamilytree.com/

  http://www.myheritage.com

  Photo Commander


  Photo Commander shrben pr organizmi, klasifikim, shprndarje, redaktim dhe editim t imazheve dixhitale.N Photo Commander gjen dy versione; version falas(standard) 2014 dhe version Profesional(Pro) 2015 falas dhe me pages. Pr prdorim t versionit falas nevojitet regjistrim i email adress dhe pas disa mometeve ju drgohet kod-i pr hapje dhe prdorim t plot t vegls.

  https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/...commander-free

  https://www.ashampoo.com/en/sek/pin/...o-Commander-12

  M tepr softuer n versionet:


  1-Falas

  2-Version testues-vegla me funksione t plota por q ndoshta prmbajn ndonj zbraztir(t ashtuquajtura bugs), andaj dhurohen falas pr testim dhe prdorim t prhershm

  3-Dhe versione q prdoren falas pr 30 dit (Trial version)

  https://www.ashampoo.com/uk/aud/fdl

  Standard i ri i kompjutorve (teknologjia m e re
  )

  .... Dhe s fundi: N treg u shfaq gjenerata m e re e komjutorve.Kto kompjutor tani pr tani / n momentin e shkrimit t tekstit ofrohen vetm n tregun Gjerman dhe Suedez(krko n Google dhe aty nuk gjen dot n shtetet tjera prve se n shtetet e siprprmndur)
  (Emri -Lenovo Y700-34ISH (90DF001GMT)

  Nse shfleton dhe krkon kompjutor pr blerje npr faqe t internetit(ose n shitore t produkteve t elektroniks) gjen kryesisht kompjutor me RAM/Random Acess Memory- kujtes DDR3- me shpejtsi 1600 MHz (standard/teknologji e vjetruar)

  Veorit e teknologjis s re;

  Model i proesorit Intel Core™ I5-6400
  Intel Core™ i7-6700

  Shpejtsia standarde 2.7 GHz (i5) 3,40 GHz (i7)
  Shpejtsia maksimale 3.3 GHz (i5) 4,00 GHz (i/7)
  Numri i brthamave 4

  Lloj i kujtess DDR4
  Shpejtsia 2133 MHz (megahertz)
  Kujtesa e prfshir 8GB
  Kujtesa maksimale 24 GB
  Numri i kartelave t kujtess 4
  Vnde t lira pr instalim t kartelave 2

  Kartela grafike/graphic card-NVIDIA GTX 960 2GB respektivisht GTX 980 4GB
  sht i pajisur me Wifi dhe bluetooth
  Porte: 2 pjes HDMI, 1 pjes DVI dhe 1 pjes VGA
  USB: 6 porte USB 2.0 dhe 4 porte USB 3.0

  Lloj i disqeve: disqet n kto kompjutor jan t kombinuar(hybride)
  Disku primar me madhsi 120 Gb(gigabyte) sht lloj I diskut SSD (Solid state disk)
  Disku sekondar 1000 Gb SSH disk(disk mekanik-me pjes t lvizshme)

  Disku primar sht disk i pa lvizshm dhe jet gjatsia e saj sht m e madhe n krahasim me disqet e lvizshme. Punon pa zhurm dhe ka shpejtsi jashtzakonisht t madhe.

  Sistemi operativ Windows 10, 64 bajt/bit.

  mimi i produktit n treg: rreth 1 131.55 EUR ( Intel Core™ i5-6400)
  respektivisht 1 347.28 EUR ( Intel Core™ i7-6700)

  http://www.billiger.de/show/produkt/...ia-GeForce.htm

  https://www.netonnet.se/art/dator/st...t/224046.8943/

  32 dhe 64 bajt/bit versione t sistemit operativ t Windows-it-(respektivisht t proesorit)


  Npr faqe shpesh vrejm softuer me kto shenjzime/informata
  32 dhe 64 bit.

  `prfaqsojn kto shifra?

  Sistemi operativ i Windows-it ka 2 standarde t kompjutorve; kompujtor me (proesor) 32 ose 64 bajt/bit.
  Me fjal m t thjeshta: lloji i proesorit(zemra e kompjutorit) 32 apo 64 bajt prcakton cilin sistem operativ mund ta instaloni(Windows 32 ose 64 bajt/bit), respektivisht cilt softuer jan t prshtatshm pr kompjutorin personal-32 apo 64 bajt .

  do gj q shikoni, dgjoni apo prdor n kompjutor ssht asgj tjetr prpos programim/shkenc, llogaritje matematikore respektivisht kombinim I numrave. Kto numra jan t rradhitur sipas sistemit t caktuar dhe kryesisht jan 0 dhe 1.
  Mund t duket kshtu 00000111000111111000000(Ktu bhet fjal pr produktet/rezultatin e softuerve n form t skedarve; mp3 skedar, tekste, imazhe etj)
  Softuert n prgjithsi krahasohen me nj shtpi apo maqin-ku produktet e maqins/softuerit jan skedart q prodhohen nga softueri n form t imazhit, tekstit, muziks/kngs etj.

  Duhet t theksohet edhe programimi q sht nj tem mjaft e komplikuar dhe kryesisht sht apo prfaqson dhnie t “urdhrave” apo detyrs q softueri prkats e aplikon.Pr shembull; krijo nj skedar mp3.Pra softueri sht maqina apo prindi kurse produktet e softuerit jan fmijt e tyre...
  Npr faqe kryesish gjent 2 lloje t softuerve 32 apo 64 bit dhe ciln do e prdorish varet nga kompjuteri personal respektivisht sistemit operativ t Windowsit a sht 32 ose 64 bit.

  Njsit pr matje:
  do softuer dhe dokumet/produkt i krijuar ka nj madhsi t caktuar. Madhsia e tyre prcaktohet sipas nj standari t caktuar. Madhsia m e vogl(njsia matse) emrtohet si bajt / byte kurse madhsia maksimale tani pr tani emrtohet si petabytes.

  1 Byte = 8 bajts/bytes
  1 kiloBit ( kb ) = 1 024 Bajts
  1 megaBit (Mb) = 1 024 kb = 1 048 576 Bajts
  1 gigaBit (Gb) = 1 024 Mb = 1 073 741 824 Bajts
  1 teraBit (Tb) = 1 024 Gb = 1 099 511 627 776 Bajts
  1 petaBit (Pb) = 1 024 Tb = 1 125 899 906 842 624 Bajts

  Azhurnim/prditsim
  Update


  Koh pas kohe, kur nis ndonj softuer , shfaqet pyetja/mesazhi:
  Update avaliable(ka azhurnime/prditsime t reja) apo ndonj mesazh i ngjajshm; ka do thot kjo dhe a duhet ti prmbahem?!
  Zakonisht t gjitha softuert koh pas kohe psojn ndryshime, plotsime apo ndoshta korrigjime t tyre andaj nse pranojm ndonj mesazh t till duhet ta aplikojm menjher. Parashtrohet pyetja pse?

  Bota e sofuterve sht bot dinamike e cila pson ndryshime permanente q do thot do produkt i krijuar nuk sht produkt i prkryer por produkt i cili ka nevoj pr ndryshime, prmirsime/korrigjime,plotsime t pjesve apo ndoshta funksioneve andaj azhurnimet/prditsimet jan m se t nevojshme. Hern tjetr kur has n ndonj mesazh t till apliko menjher udhzimet pr azhurnime.

  Avantazhet:
  Plotson ndonj zbraztir
  Stabilizon edhe m tej produktin
  Ia zgjat jetn kompjutorit personal duke iu prshtat kushteve dhe rrethanave t reja...

  Prvoja m se 20 vjeare me PC-(Master of PC)

  Artikuj/Lajme interesante


  Lexo-si t spiunon televizori yt i menur (Smart Tv) dhe si i shet informatat tua kompanive t ndryshme(third part)-Gjenerata e re e TV sht e pajisur me aplikacione t ndryshme por nj veori specifike(aplikacion) q sht zbuluar tani, bn t mundur xhirimine video dhe bisedave q i bni n shtpi(Smart Tv e pajisur me video kamer). Kjo ndodh edhe nse e keni t fikur TV-n. Andaj sygjeroj: MOS BLINI SMART TV.

  http://fortune.com/2015/11/19/smart-...cebook_FORTUNE

  T rejat e fundit nga-Sound bar pr Tv dhe kompjutor


  Autoparlante t reja t emrtuar si sound bar-mund t prdoren n mnyr t kombinuar; pr/n TV dhe kompjutor
  Prforcon/Zvndson autoparlantet e TV-s dhe kompjutorit;s pari b koneksion t Sound bar-it me TV prmes kabllos dixhitale, konekto kompjutorin me TV prmes HDMI ose DVI kabllos dhe kshu prfiton nj sistem perfekt q bart zrin dhe monitorin e kompjutorit n TV.

  http://sound-bar-review.toptenreviews.com/

  Artikuj/Lajme dhe informatata tjera


  http://www.pcworld.al/microsoft-publ...indows-10-tes/

  http://www.mozilla.org/en-US/contribute/

  http://cio.al/pse-europa-e-ka-te-pam...-ose-facebook/

  http://www.pcworld.al/inovacion-ne-k...uerit-te-lire/

  http://fortune.com/2015/10/20/google...ording-delete/

  https://news.vice.com/article/why-wa...gn%3Dpartnerfb
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 25-12-2015 m 11:38

 18. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer pa pages (Freeware)

  Kamera t Siguris-Ispyconnect

  Teknika n shrbim t njeriut.Jeto pa brenga.T arriturat e fundit n sfern mediale arrijn edhe n trojet tona.Ju mund t gjindeni n do pik t rruzullit toksor dhe njkohsisht t ndiqni/kontrolloni/monitorni `ngjet n shtpi apo n vndin e puns.

  Prdor Ispyconnect pr kontrollim t pajisjeve presonale/video kamerave-live video(transmetime t drejtprdrejta) si dhe materialve t xhiruara-video nga do knd t rruzullit toksor. Pr shembull prdoret pr monitorim t shtpis private, vndeve t puns, ofiinave, n universitete, objekte me rndsi t veant, n klasa, dhoma t fmijve, kafshve shtpiake etj.

  S pari instalohet kamera(ca nga ta) dhe m pas prmes pajisjes(pajisje speciale ku grumbullohen materialet e xhiruara apo prmes transmetimit t drejtprdrejt) dhe softuerit ju lidheni me kamern/live streaming/transmetim t drejtprdrejt- apo materialet e xhiruar.

  Vzhgimi realizohet prmes monitorve, celularve ose ueb faqeve.Kto vegla nuk duhet t keqprdoren/abuzohen pr shndrim t shoqris son n shoqri t kontrolluar diktatoriale, por si vegl pr mbrojtje/ndihme nga keqprdorimi i besimit n individin apo mbikqyrje gjat/n kryerjen e detyrave dhe obligimeve t ndryshme. apo ndoshta monitorim t objekteve me rndsi t veant.

  http://www.ispyconnect.com/


  Kamera sekrete/t fshehta

  Pr kontrollim/monitorim sekret p.sh. Vizitave t ndonj individi kur ju nuk jeni n shtpi ose n vndin e puns...hehehehe.....

  Mund t prdorni dy lloj t kamerave:

  1-Kamera publike q d.m.th. Secili mund t vren ekzistencn e saj-prshkrim i lart prmndur.
  2-Kamera sekrete pr t ciln vetm ju keni dijeni....
  N kuadr t kamerave t fshehta eksistojn edhe t ashtuquajtura Night Vision camera q d.m.th. Lloj t kamerave q xhirojn edhe natn n ersir audio dhe video xhirime 24 orshe.
  Pr efekt, pun efektive t veglave n fjal, vendosni/montoni kto vegla t spiunimit sekret n kohn kur nuk keni personel(pas orarit t puns) n zyra/ofiina ose kur nuk keni prezent asnj antar t familjes n shtpin ose banesn tuaj.

  http://www.brickhousesecurity.com/ca...den+cameras.do


  Media Portal


  Media portal sht vegl m e re n sfern e eksekutimit t skedarve muzikor, filmave, imazheve, lojrave etj.Vegla t ngjajshme mund t gjinden n rrjet por ky softuer sht vegl e veant duke filluar prej dizajnit deri te performancat.Gjat instalimit t Media Portal nuk instalohet vetm kjo vegl porse bhet edhe azhurnimi i kompjutorit personal q .d.m.th. Nse kompjutori prmban komponente t vjetruara(audio/video), vegla n fjal i azhurnon/prditson n komponenta m t reja.Instalimi mer nj koh,prisni, keni durim...

  Pas instalimit t media portali bhet konfigurimi i saj ngase konfigurimi ekzistues shfaq softuerin n monitor t plot, pra nuk mund t klikohet n softuer pr zvoglim t dritares.Andaj shko te konfigurimet/settings dhe ndro sipas dshirs.
  Cilsit dhe ezekutimi audio/video sht pr do lvdat, me t vrtet sht arritur shkalla e perfeksionit..Jo vetm q eksekuton video/audio dhe transmetime t drejtprdrejta televizive, por me vegln n fjal ju mund t inizoni do program televiziv.

  Pr ekzekutim t audio apo video skedarve personal duhet q-po t njjtat-t vendosen n dosjet e caktuar do thot n dosjen e muziks respektivisht n dosjen video/film/Movie. Ku i gjen kto dosje?-do kompjutor ka dosje t tilla q jan t parainstaluar.Shko te:
  Kt kompjutor(this computer) dhe aty gjen kto dosje: Pr dokumete, pr shkarkime, pr muzik dhe dosje pr video. Pikrisht n to duhet t vendosen audio dhe video skedart.Nse nuk jan t vendosur aty ather Media Portal nuk mund ti gjen.Pr m tepr lexo n manual.Pr fillestar sygjerohet shkarkim i versionit fillestar respektivisht;kliko n Media Portal 1.

  http://www.team-mediaportal.com/


  PDF compressor dhe PDF Reducer

  PDF compressor(dhe PDF Reducer) apo n shqip softuer pr ngjeshje t PDF skedarve-shrbejn pr ngjeshje / reduktim t madhsis s PDF skedarve t krijuar.

  http://www.freepdfcompressor.com/

  http://www.orpalis.com/products/pdfr...ducer-free.php


  Dosje me ngjyra/Foldermarker

  Klasifiko dosjet sipas ngjyrs respektivisht prmbajtjes. N Windows t gjitha dosjet jan nj ngjyrshe dhe monotone. Dhe nse kemi nj grup t tyre vshtir bhet dallimi(prve se dallohen n baz t emrtimit automatik ose emrtimit personal) andaj sygjerohet krijim i dosjeve me ngjyra pr identifikim m t leht, grumbullim/klasifikim dhe dallim sipas kategorive dhe rndsis q kan pr nevojat tona.Po edhe n form estetike / vizuale jan m t prshtatshme pr syrin e njeriut.

  http://foldermarker.com/folder-marker-free.php


  Dosja sekrete/Secret folder


  N tryez apo ndonj pjes tjetr t kompjutorit mund t krijohet dosje sekrete pr ruajtje t informatave apo dokumenteve sekrete personale dhe mund t arshivohen numr t pa kufishm/ t pa limituar t informatave dhe nn dosjeve.Mbrohet ne fjalkalim(password).

  http://ohsoft.net/en/product_secretfolder.php


  Fliphtml5 dhe Anyflip

  Fliphtml5 dhe Anyflip jan dhe shrbejn mnyr e re pr krijim t librave elektronik,katalogjeve, broshurave etj.Kur shfleton faqe t krijuara me kto vegla mer prshtypjen q shfleton libra apo katalogje fizike.Ndjenja/prshtypja sht e njjt.Veprat e krijuara mund t shprndahen prmes faqeve t zakonshme ose mund t drgohen deri te konsumatori si exe skedar.Prdoren si n kompjutor poashtu edhe n tablet pajisje.

  http://fliphtml5.com/desktop-version/

  http://fliphtml5.com/features/publishing

  http://fliphtml5.com/

  http://anyflip.com/


  QR Code(quick response)

  Quick Response(shkurtimisht(QR Code) sht krijuar nga japonezt n vitin 1994.Prafrsisht sht e njjt si Barcode>do produkt q e vren n treg sht i shnuar ose me QRcode ose me Bar code. Pr ka shrbejn?Kryesisht kto ndihmesa,, (si do i emrtoja) shrbejn pr identifikim t produkteve apo shrbimeve n treg.

  N QRcode shnohen t gjitha t dhnat pr produktin dhe praktikisht sht i pa mundshm falsifikimi.Aty shnohen:emri i shtetit ku sht prodhuar produkti, adresa, numrat e telefonit, faqet etj.

  QRCode mund t skenohet me pajisje t veanta npr shitore ose supermarkete ose mund t skenohet edhe prmes celularve kur nevojitet p.sh. pagesa (transferimi i t hollave nga xhirollogaria bankare) npr shitore. Poashtu me vegln n fjal mund t vizitosh faqe, arshivon numra telefonik, drgon sms mesazhe etj.Pr m tepr lexo ktu:

  https://en.wikipedia.org/wiki/QR_code

  Krijo vet QR Code pr produkte,.shrbime dhe arshiva:

  http://qrcode.tec-it.com/en/Url

  http://www.qr-code-generator.com/


  GSplit3

  Nda skedart e mdhenj n pjes m t vogla.

  http://www.gdgsoft.com/download/gsplit.aspx


  Mirmbajtja e kompjutorit personal

  Vegla pr mirmbajtje t kompjutorit.Ktu prezantohen vegla t cilt duhet t prdoren s paku 1 her n jav; secili softuer ka metoda t ndryshme pr kontrollim,pastrim si dhe prmirsim t puns s pjesve t ndryshme t kompjutorit.Meqe kan metoda dhe mnyra t ndryshme t puns sygjerohet prdorim i t 3 veglave ngase ata ndikojn n mnyra t ndryshme n sistemin operativ Windows si dhe n harduer.

  Versione t reja:

  1-http://www.iobit.com/en/index.php
  2-http://www.glarysoft.com/
  3-http://www.wisecleaner.com/wise-disk-cleaner.html

  Patch my PC (Version i ri)

  Pr azhurnim/prditsim t t gjith softuerve njkohsisht

  do vegl q e keni t instaluar n sistemin operativ Windows apo t ngjajshm nuk jan vegla statike po dinamike do thot psojn ndryshime. Azhurnimi/prditsimi manual i tyre sht pun e mrzitshme dhe mer koh. Andaj u shfaq nj vegl q i bn t gjitha punt menjher.
  Gjen n mnyr automatike versionet m t reja t softuerve,shkarkon dhe instalon t gjitha me 1 klikim.

  https://patchmypc.net/


  Baidu

  Nj Ueb shfletues(Web Browser) i ri-Baidu,produkt i ri Kinez. I thjesht por me t gjitha funksionet e nevojshme, i cili sht shum i shpejt n hapjen e faqeve.

  http://en.browser.baidu.com/


  Gimp

  Shndrim i imazheve bardh e zi n imazhe me ngjyra

  Emri: albert-einstein-summer-1939-nassau-point-long-island-ny-edvos-comparison.jpg

Shikime: 1376

Madhsia: 39.9 KB
  Emri: albert-einstein-summer-1939-nassau-point-long-island-ny-edvos.jpg

Shikime: 1387

Madhsia: 66.0 KB


  Imazh i Albert Ajnshtajnit nga viti 1939 me ngjyr-A do e besonit kt fakt?Imazhet e para me ngjyr u relaizuan n vitin 1963.Njeriu merr prshtypje sikuri mazhi t jet realizuar dje...

  Je kureshtar t msosh se si shndrohen imazhet bardh e zi n imazhe me ngjyra;imazhe/fotografi t vjetra personale ose imazhe historike?Ska rndsi se sa i vjetr sht imazhi.

  Ja mnyra:

  http://www.tutorialgeek.net/2012/11/...otos-from.html

  S pari skeno/kopjo imazhin tnd prmes pajisjes pr skenim. M pas hap imazhin n brndsi t Gimp.

  Vegla e puns:

  https://www.gimp.org/

  Shembuj dhe inspirime:

  http://twistedsifter.com/2013/08/his...tos-colorized/

  https://www.google.se/search?q=color...sch&gws_rd=ssl


  Print Screen

  Emri: printscreen.jpg

Shikime: 1392

Madhsia: 61.6 KB

  Dshiron t prfitosh njohuri se si bhet “fotografimi” i tryezs apo t nj faqeje t ueb-it?
  Eshte procedur fare e thjesht. Vepro kshtu:
  N ann e djatht t tastiers n pjesn e siprme gjindet nj buton i emrtuar si PrtScr SysRq.
  Shtyp tastin dhe hap softuerin Paint.Ngjit(Paste) n t. Paint softueri gjindet n do kompjutor me sistemin operativ Windows.Kjo sht e tra.


  Mso se si krijohet nj aplikacion

  (Pr Uindovs/Windows 10)

  https://channel9.msdn.com/Series/Win...10-c20-cl2-fac

  Lajme dhe informata t ndryshme

  N muajin prill gjiganti Japonez i pajisjeve elektronike Sony do shfaq n treg pajisjen e re pr transformim t muziks nga pllakat e gramafonit n mp3

  http://www.sony.co.uk/electronics/au...nents/ps-hx500

  http://www.librariaelektronike.com/a...4/fahri-xharra


  Kshilla praktike pr Windows 10, 8 dhe 7

  http://www.intowindows.com/how-to-ch...in-windows-10/

  http://www.howtogeek.com/198758/neve...-than-useless/

  T ecim n nj hap me kombet tjera.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 31-01-2016 m 11:32

 19. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer pa pages (Freeware)

  Epoka n t ciln frymojm sot emrtohet si epoka e teknologjis informative (TI-anglisht IT).Ku kemi arrit na dhe ku ka arrit bota mund t vrehet m posht dhe n jetn e prditshme.Duhet t jemi pesimist? Jo, e kundrta.Shembulli le t jet nj inspirim dhe shtytje/motivim pr na.-Lexo historin e kompanis s sukseshme me fam botrore-Samsungut me ka mirreshin n fillim:

  http://www.samsung.com/us/aboutsamsu...history06.html

  Na gjindemi n zanafill….

  Fjalor i Informatiks

  Fjalor i Informatiks tani mund t shkarkohet edhe n form digjitale. Botuar n vitin 2005. Prmban 18000 fjal Anglisht-Shqip dhe Shqip-Anglisht. Fjalori sht fryt i bashkpunimit n mes t akademis s shkencave t Shqipris dhe Akandemis s shkencave dhe arteve t Kosovs dhe sht prezantuar n PDF standard.

  Lajmi prezantohet n dy vnde; ktu dhe n temn pr prkthime t softuerve, nga shkaku i gjetjes m t leht kur dikush dshiron t bn prkthime.(Informatat leht mund t humbasin/t mbulohet nga tema tjera).

  Mnyra e shkarkimit t fjalorit; pas instalimit t PDF-it dhe hapjes s fjalorit, n pjesn e siprme do vreni ikona t ndryshme (lundro me shigjet e miut mbi fjalorin e hapur)

  Kliko n ikonn n form t printerit.Pr disa sekondave fjalori shkarkohet n kompjutor.(PDF softuerin e gjen ktu-(Kliko n meny dhe gjej-Adobe Acrobat Reader DC) -Aty eksiston edhe MCAfee Security Scan Plus-at nuk duhet ta instaloni nse s`ke nevoj pr t.

  http://www.adobe.com/products/experi...7K35&mv=other#

  http://www.ashak.org/repository/docs...aka_413239.pdf

  Dashline

  Prdor rrjete sociale dhe nj numr t madh t adresave t posts elektronike/emailave,antarsohesh npr forume dhe blogje t ndryshme dhe ju ndodh q t harroni fjalkalimet(passwords)? Dashline kujdeset dhe i memorizon t gjitha fjalklaimet tua. Me dashline hyn n do ueb faqe dhe( prmes do) pajisje n mnyr t automatizuar.

  https://www.dashlane.com/

  Equalizer APO-BETA version

  Shto/rrit fuqin/efektin e autoparlantve.
  Pr tingull m t pastr, m t qart dhe m t mpreht nga autoparlantet. Me t vrtet sht knaqsi dgjim t muziks me equalizer, dgjon do nuanc t tingujve muzikor….mund ta modifikosh sipas shijes dhe dshirs….
  Equalizer APO sht equalizer parametrik/grafik pr Windows. N baz t testimit personal Equalizer-i funksionon edhe me Windows 10.

  Veorit:
  - Numr praktikisht t pakufizuar t filtrave
  - Punon n do numr t kanaleve
  - Latenca shum e ult, q e bn at t prshtatshme pr aplikime interaktive
  - Prdorim i ult i CPU
  - Modular grafik user interface

  Efekte shtes pr autoparlante:

  Pas instalimit t mjetit kliko me ann e djatht t miut n ikononn/simbolin e autoparlantit n shiritin e veglave-shiko fig:
  Emri: 1.jpg

Shikime: 1301

Madhsia: 24.3 KB Emri: 2.jpg

Shikime: 1295

Madhsia: 22.3 KB
  N figur vrehet simboli i Samsungut pasi Samsungu n kompjutorin personal sht njsia standare pr audio. Tek ju me siguri sht ndryshe. Kliko srish n at njsi/simbol dhe gjej aty ku sht shnuar properties/cilsit dhe pas klikimit hapet dritare e re. Kliko n flick prmirsime dhe shno Loudness. M pas aktivizo ndonj Mp3 kng dhe hap Equalizer APO dhe eksperimento.

  https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/

  Equlaizer n Windows Media Player

  Ktu prshkruhet mnyra e aktivizimit t equlaizerit n Windows Media Player:

  http://windows.microsoft.com/en-us/w...#1TC=windows-7

  Mad Mimi

  Mad Mimi sht rruga m e leht pr krijim, drgesa dhe shprndarje t posts elektronike/emailave ek konsumatrt e produkteve dhe shrbimeve t ndryshme. Kjo mnyr e puns sht pr njerzit q dshirojn marketing n mnyr t thjesht. do dit, drgohen dhe shprndahen rreth 40 milon emaile/reklama n tr globin prmes shrbimeve t ksaj kompanie.Me Mad Mimi versioni pa pages mund t drgohen rreth 100 emaile.

  https://madmimi.com/

  Say Taxi

  Nj aplikacion nga krijuesit tan; mjet pr celular q ju asiston n do moment n abonim t taksi shrbimeve-Prllogaritje e kostos s udhtimit pa e br porosin, shrbimi i shpejt dhe efikas nga lidhja me Google maps n kohn reale, cilsi shrbimi bazuar mbi vlersimin e klientve etj.

  https://madmimi.com/p/627a57?fe=1&pa...6369df6c1fe3ea

  Crystal Security

  Crystal Security sht antimalware q do thot detekton dhe largon nga kompjutori rreziqet e ndryshme q jan instaluar apo mund t instalohen n mnyra t ndryshme dhe ju jep informata pr apo ndryshime eventuale n kompjutor n kohn reale. Me fjal m t thjeshta koha reale do thot informim t menjhershm. Bazohet n tekonlogjin Cloud(Mjegull).M tepr rreth Cloud lexo ktu: https://en.wikipedia.org/wiki/Cloud_computing

  http://www.crystalsecurity.eu/

  Speccy

  Speccy sht vndi pr t filluar hulumtim t PC dhe pr t msuar se far ka n brndsi t saj. Shih nj prmbledhje t shpejt apo hulumto n thellsi t PC hardware.Speccy ju jep informacion t detajuar mbi do pjes t hardware n kompjuterin tuaj. Kurseni koh dhe hulumtoni prmes kompjutorit tuaj pr statistikat si CPU, motherboard, RAM, karta grafike dhe m shum. Informatat pr do gj jan t paraqitura n nj ndrfaqe t pastr. Speccy sht prkthyer edhe n gjuhn ton.Shko n konfigurime(settings) dhe ndro gjuh.

  http://www.piriform.com/speccy

  Autodesk

  Autodesk pr student dhe edukatort

  I/e interesuar n inxhinieri? Dshironi t msoni pr t hartuar? Mer akses t lir pr msim dhe msimdhnie.
  Prdor t njjtat programe si top disenjatort , animatort dhe inxhiniert nga e gjith bota.
  Ktu gjen nj tog veglash si Fusion 360 3d CAD/CAM vegla pr zhvillim t produkteve q kombinon disajnin industrial dhe mekanik, bashkpunim dhe prpunim n nj paket t vetme.

  Inventor Professional 3D CAD software ofron nj grup t leht t mjeteve pr dizajn mekanik 3D, dokumentimin, dhe simulim t produktit. Digital Prototyping me Inventor ju ndihmon n projektimin dhe validimin e produkteve tuaj para se t ndrtohen pr t ofruar produktet m t mira dhe m t shpejt.

  http://www.autodesk.com/education/fr...tware/featured

  Wallpaper

  Pr tryezn e kompjutorit tuaj-Shkarko dhe ndro imazhin e tryezs.Pr fillestar apo persona q nuk kan dituri pr mnyrn e ndrimit t imazhit n tryez; shkarko s pari imazhin e dshiruar(duke klikuar me ann e djatht t miut brnda imazhit) n tryez apo n ndonj dosje. Kliko dhe hap imazhin e shkarkuar. Kliko brnda imazhit me ann e djatht t miut dhe krko tekstin Set as a desktop bakground(mund t jet n gjuh tjera mvarsisht ciln gjuh e prdor sistemi i juaj operativ) Duke klikura n tekstin Set as a desktop bakground(Prdor si / n prapasken) ndrohet imazh i aktual me imazh t ri.

  https://www.planwallpaper.com/

  Folders Popup

  Dosjet Popup sht nj add-on i dobishm pr Windows Explorer q ju lejon t hidheni shpejt n dosjet q prdoren shpesh, dokumente ose aplikacionet pa pasur nevoj pr t lundruar prmes strukturave t dosjeve/dokumeteve tua. Programi hapet duke klikuar butonin e mesm t miut, i cili sjell nj menu t vogl me t gjitha vendet tuaja t preferuara-dosjet dhe nj opsion pr t shtuar dosjen aktuale n list. Ju mund t shtoni dosje t panumrta si t doni dhe t organizoni ato n grupe.

  http://code.jeanlalonde.ca/folderspopup/

  SSD(solid state drive)

  –----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Veglat e m poshtme dedikohen pr kompjutor t gjenerats m t re, respektivisht kompjutor t pajisur me disqe SSD (Solid state drive). Disqet e ngurta pa pjes t lvizshme apo SSD disqet kan veori m t avancuar n krahasim me disqet klasike si pr nga jetgjatsia, efektiviteti dhe shpejtsia. Si t tilla kan nevoj t mirmbajtjes, azhurnimit/prditsimit(uppdate) me veglat e m poshtme.

  Crosair toolbox SSD

  http://www.corsair.com/en/support/downloads

  Intel Solid State Drive Toolbox

  https://downloadcenter.intel.com/dow...-Drive-Toolbox

  Samsung SSD Firmware Updates for Windows Users


  http://www.samsung.com/global/busine...downloads.html

  –---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Pr biznese/kompani t vogla

  Softuer falas pr kontabilitet, pagesa(online), strukturim t kompanive etj:

  https://www.waveapps.com/accounting/

  Krijo revist personale

  Jemi dshmitar t lajmeve t ndryshme do dit. Kto lajme ndoshta na interesojn ndoshta jo. Pse t lexojm lajme q nuk na interesojn? Pse ta helmojm trurin me informata triviale?Ktu prfiton mundsin e dizajnimit t lajmeve, pra krijon nj ”revist” personale me temat q na joshin. Krijo vet nj revist t till dhe shprnda edhe me miqt/kolegt tu.

  https://about.flipboard.com/

  Polaris Office

  Shiko ose redakto dokumentet tuaja n do koh, kudo me Polaris Office.
  Vazhdoni punn tuaj n smartphone tuaj, tablet dhe PC.
  Shiko ose modifiko dokumentet MS Office.
  Ju mund t bashkpunoni n redaktimi dhe shikimin e dokumenteve me antart e ekipit tuaj n koh reale.
  Ju mund t ndani dokumentet lehtsisht nprmjet URL (post elektronike/email, Facebook, Twitter).

  https://www.polarisoffice.com/pc

  Dupeguru

  DupeGuru sht nj vegl pr t gjetur skedar kopje(duplikate/t dyfishta) n kompjutorin tuaj. Mund t skenoni emra t skedarve ose prmbajtjen. Gjat Skenimit t emrit softueri bazohet n nj alogaritm/prputhje t emrave t dyfishta(kopje) t skedarve edhe kur ata nuk prputhen trsisht. DupeGuru aplikohet n Windows, Mac OS X dhe Linux.

  https://www.hardcoded.net/dupeguru/

  Jazz

  Nje radio kanal q prshtatet n mnyr perfekte gjat puns son me kompjutor ose gjat lundrimit npr ueb faqe; nuk t shprqndron ose nuk t shqetson sikur radio kanalet tjera…Shumica e kngve jan kng instrumentale...Financohet nga reklamat q jan fare t shkurta por melodit jan me t vrtet relaksuese.Transmetimi realizohet nga Kalifornia-SHBA.Kush dshiron, kt radio kanal/stacion e gjen edhe n softuerin Winamp.Shiko m lart n temn pr Winamp(mund ti kopjoni/shkputni(mp3) t gjitha melodit prmes Stream ripper)

  http://www.smoothjazz.com/

  Irani dhe bota Arabe


  Mediat europiane na bombardojn me lajme dhe imazhe/filma negative do dit ndaj bots Arabe dhe Perse/Iraniane...(Veten nuk e shohin n pasqyr).Por a jan kto media me t vrtet neutrale apo prqndrohen n helmimin e opinionit publik me lajmet ditore?

  Pr nj mazh neutral ndaj lindjes na duhet t kemi nj qndrim netural dhe ai qndrim fitohet duke perceptuar realitetin atje. Ju vet mund t bindeni cili sht realiteti.Un nuk jam as pr as kundr ktyre popujve por dua t krijoj bindje n baz t fakteve…

  Natyrisht, realiteti shpesh zbukurohet n media por edhe prkundrejt ktij fakti na fitojm njohuri t shumta duke ”lexuar n mes rrjeshtave”...Me nj fjal mos t shndrohemi n skllevr t ”njmendsis s re”-nj realiteti ashtu si i konvenon politiks ditore apo strategjive ekonomiko/politke dhe ushtarake n Europ dhe bot.….
  (Nj pjes e TV kanaleve transmetohen nga Irani dhe shtetet Arabe kurse pjesa tjetr nga SHBA-t.)

  http://www.iranproud.net/livetv

  Antarsohu pr ti shikuar t gjitha kanalet…

  http://www.giniko.com/watch-all-channels.php

  Team Viewer

  Vendosja e lidhjeve hyrse dhe dalse t largta pr mbshtetje/ndihma/support n koh reale apo qasje n kompjuter t tjer. Pjesmarje n takime dhe prezantime, biseda me njerz apo grupe t tjera, dhe pr t br vido telefonata. Pas shkarkimit dhe instalimit t softuerit , ju do t keni sesioni tuaj t par dhe drejtimin brenda pak sekondave. +

  https://www.teamviewer.com/en/

  Affinty

  Vitin e kaluar doli n qarkullim Affinity Photography q sht sfidues i vrtet i Photoshop-it, por ndoshta mbi t gjitha, Pixelmator q eksiston vetm pr Mac kompjutor.
  Tani zhvilluesit n kompanin Serif njoftojn se t dy programet s shpejti do t jet lshuar pr Windows, dhe versioni i par beta do t del n qarkullim brenda muajit prill 2016.
  Abonohu dhe prfito - kompania ju lajmron kur mund ta shkarkoni beta versionin e par.Beta versioni n shumicn e rasteve sht version pa pages.

  https://affinity.serif.com/en-gb/photo/

  https://affinity.serif.com/en-gb/windows/

  Lojra

  Parashtrohet pyetja: A duhet t riturit t lozin me lojra? Do thoja po, nuk sht aspak nnmuese apo qesharake/humbje kohe; prmes lojrave prfiton shkathsi, gjindshmri, zgjidhje t pengesave dhe problemeve t ndryshme n jetn reale, ide t reja etj. Pilott amerikan t aviacionit ushtarak, shpesh prdorin lojra t ndryshme kompjuterike pr zhvillim dhe prmirsim t aftsive profesionale...Ca nga lojrat prdoren drejtprdrejt n Ueb shfletuesin, kurse ca t tjer duhet t shkarkohen.

  http://sl.loygame.com/landpage/sl5.html?ref=sgb

  http://en.37.com/

  http://www.advgenplay.com/games/skyforge/a2/se.html

  https://sf.my.com/us/about

  http://eu.wargaming.net/

  https://www.origin.com/en-se/store/f...s/on-the-house

  https://www.origin.com/en-se/download

  https://www.innogames.com/

  http://worldofwarships.eu/en/content/game/

  Lajme dhe informata

  Disqe eksterne/t lvizshme

  Hard disku i desktopit/laptopit sht i mbushur/nuk ka m vnd/hapsir t lir? Ather zgjidhja e problemit sht disku ekstern. M posht mund t gjesh disqe nga kompania m e prmndur dhe m kualitative WD: Disqet jan me madhsi prej 500GB deri m 3-4 terrabit hapsir ku mund t arkivosh qindra mija materiale me madhsi t ndryshme.

  http://www.wdc.com/en/products/external/portable/

  DriverPack Solution driver auto-installation

  Mos prdor kt faqe respektivisht DriverPack Solution softuerin pr azhurnim/prditsim/uppdate t drivers/drejtuesve.Mjeti n fjal edhepse duket n rregull prmban rreziqe t shumta t cilat mund t ndikojn n sistemin operativ t Windows-it.Paralelisht me instalim t drejtuesve(drivers) instalohen edhe softuer apo plug ins n gjuhn ruse t cilat asesi nuk mund ti largosh nga kompjutori- Plug-ins-at instalohen n Ueb Shfletuesin n pjesn e siprme aty ku shfaqen veglat-tools.Nuk ka asnj garancion q brnda nuk ka apo nuk infiltrohen pjes t rrezikshme.Burimi i faqes sht n Rusi.

  http://drp.su/

  Holoportation/Teleportim

  Prej imagjinats n relaitet-E arritura e fundit e Microsoftit: arritn t teleportojn(transferojn) imazhin njerzor n largsi dhe shfaqja e personave relaizohet n 3D( 3 dimensional):  Libra q mund t blihen prmes ueb-it:

  http://www.botimeshqip.com/

  Shiko ka mund t bsh me/n nj kompjutor t vjetr!


  http://imgur.com/a/fvh1M

  Vepra q ndoshta ju interesojn

  http://www.ashak.org/repository/docs..._WEB_94044.pdf

  http://www.ashak.org/repository/docs...ore_659049.pdf

  http://www.doktoratura.unitir.edu.al...formatikes.pdf


  Abonim/rezervim

  Kompanit turistike/t udhtimit si i njohim nga jeta e prditshme dalngadal kalojn n histori.Gjitnj e m shum rezervimi/abonimi qoft i hoteleve apo udhtimeve me aeroplan realizohet prmes internetit.Npr faqe gjen dhe krahason(mimet dhe kategorin) e qindra mija kompanive t hoteleve/kompani ajrore nga tr globi dhe zgjedh at q ju konvenon.
  (kto t dhna jan shtjelluar edhe m prpara po n kt faqe mirpo tani ktu sqarohen me m tepr detaje);

  Abonim i biletave t aeroplanit
  (Ktu prshkruhen procedurat se si t veprosh nse je fillestar)

  a)-S pari zgjedh gjuhn e preferuar ose shko n fund t faqes dhe ndro gjuhn
  b)-Shno datn dhe destinacionin
  c)-Do vreni q shfaqen numr i madh i kompanive t ndryshme(mbi 1000 kompani)
  )-Kliko n agjencin e zgjedhur

  d)-Pas klikimit faqja t orienton n faqe t re(redirect) faqe t kompanis s krkuar
  dh)-Shno t dhnat personale dhe pago me VISA/Master karteln
  e)-Pas ca minutave prmes posts elektronike /emailit ju do pranoni bileta elektronike-t ashtuquajtura e ticket.
  )-Dokumentet e udhtimit q arrijn me posten elektronike shpesh jan si PDF dokumente q i printon
  ( shkarko PDF softuerin nse nuk e ke t instaluar-shko n meny dhe zgjedh Adobe Acrobat Reader DC) http://www.adobe.com/products/experi...7K35&mv=other#

  Por mund t jet/shfaqet edhe si faqe e zakonshme t ciln e printorn me printer(pas pagess-pra mund t shfaqet si htlm dokumet.)

  f)-Kto bileta jan bileta t prkohshme-biletat e vrtet i pranoni/merni n sportele n aeroport, respektivisht vet i nxjerni nga automatet(Pajisjet) e instaluar npr aeroporte duke shnuar kodin n monitorin e automatit….
  g)-Ditt m t mira me mime m t lira i gjen nga e hna deri t ejten
  -N ditt e fundjavs-e premte,e shtun, e diel, mimet riten pr shkak t ritjes s numrit t udhtarve

  gj)-Abono/siguro biletn s paku 2-3 muaj m hert. N at rast has/blen bileta me mim shum m t mir(m t lir).

  h)-Kur vjen dita e udhtimit ju duhet t gjindeni/t jeni prezent n aeroport 2-3 or para nisjes(varsisht nga destinacioni i zgjedhur).Zakonisht nse udhton jasht shtetit ku qndron, eksistojn procedura t posame speciale prej dorzimit t valixheve deri n kontrollimin e dokumeteve personale dhe biletave dhe kjo mer koh andaj duhet t jeni prezent shum m hert.Pr m tepr lexo n rregullat respektivisht faqen e kompanis ajrore.

  http://www.flightmate.com.au/

  http://www.skyscanner.com

  Abonim i hotelit

  http://www.booking.com

  http://www.agoda.com/

  Dhmb i kaltrt / Bluetooth

  Komunikim respektivisht kmbim t skedarve n mes 2 pajisjeve gjithnj e m shum gjen aplikim prmes Bluetooth.Mjeti n fjal sht nj ndihmes q zvendson lidhjet kabllovike n mes dy pajisjeve me lidhje pa kabllo t ashtuquajtura wireless.Natyrisht q si parakusht sht q t dy pajisjet t jen t pajisur me bluetooth.Ca shembuj ku zbatohet teknologjia e re;

  1-Kmbim t skedarve n mes t celularit dhe kompjutorit
  2-Kmbim skedarsh n mes kompjutorit dhe hard disqeve mobile/eksterne
  3-Tani s fundi u shfaqn edhe printer kompjutorik me bluetooth,
  4-Fotoaparte m t sofistikuar t cilt me ndihmn e bluetooth drgojn imazhe direkt n kompjutor, 5-Autoparlante t kombinuar pr TV/kompjutor-Sound bar me bluetooth,
  6-Hapje t dyerve t shtpis prmes celularit respektivisht bluetooth etj,etj…
  7-Kufje(headset) me bluetooth
  Kur blini pajisje t reja elektronike , blini pajisje me bluetooth dhe nuk do keni m problem me kabllo.

  https://www.bluetooth.com/what-is-bl...etooth-devices

  http://www.popularmechanics.com/tech...everyday-life/

  Shtpia n t ardhmen


  Shiko ka bn kreativiteti dhe puna njerzore


  https://www.facebook.com/officialkos...5986377088299/

  T ecim n nj hap me kombet tjera.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 02-04-2016 m 08:00

 20. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Softuer pa pages (Freeware)

  Gjirafa


  Nga krijuesit shqiptar: Platforma dixhitale pr marketing t produkteve dhe shrbimeve.
  Faqe q meriton lvdata-e ndrtuar n mnyr profesionale me t gjitha elementet e domosdoshme: shpjegime t thjeshta q afron konsumatorin dhe e bn kureshtar te kompania….

  http://client.gjirafa.com/home/landing

  Add on pr TV kanale nga trevat tona dhe Kodi


  Kodi sht prmnd m hert. Ktu gjen material / shpjegim pr instalim t add on (softuerit shtes) n kodi pr t shikuar rreth 142 kanale shqiptare si dhe kanale t huaja.Pas instalimit t plot t add on (iptv) n Kodi hap kodin dhe shko te >VIDEOS>Add ons>BES_IPTV dhe zgjedh kanalin e dshiruar. Versioni m i ri(pr momentin) i kodit sht Kodi Jarvis 16.1 . Majoriteti i kanaleve shfaqet n HD teknik edhepse aty shkruan SD teknik.  Emri: 1.jpg

Shikime: 1070

Madhsia: 33.4 KB

  Kodi

  Kur instalon kodin ju shfaqet nj dritare dhe ju pyet: Dshironi q softueri t kalon murin mbrojts(firewall)-Mos u habisni me pyetjen/dritaren e re-kjo pyetje sht rezultat i aktivizimit t kodi softuerit online q d.m.th se pr t punuar n mnyr normale softveri duhet t komunikon me rrjetin/softuer t tjer respektivisht add ons-at andaj duhet t pranoni kyjen e Kodit me rrejtin.

  https://kodi.tv/


  Remix OS

  Keni ndonj desktop apo llaptop t vjetr q nuk e prdor m ? Tani vegla e hedhur menjan apo e harruar mund t prdoret srish; aktivizo kompjutorin e vjetr dhe instalo sistemin e ri operativ ndoshta sa pr testim…Sistemi i ri operativ i emrtuar Remix OS for PC mundson testim t mbi 1.6 milion Android aplikacioneve q prdoren kryesisht n celular.
  VINI RE-KUJDES:Sistemin e ri operativ mos e instalo n kompjutorin e zakonshm q e prdor do dit….
  Pas instalimit shfaqet mesazhi – cilin sistem operativ dshiron t niset. Pr m tepr ndiq video prezantimin pr shkarkim/instalim q e gjen n fund t faqes:

  http://www.jide.com/remixos-for-pc#downloadNow


  Pr Uindovs/Windows 10-Recovery Drive

  Hert a von ju do prballoheni/hasni n pengesa dhe probleme edhe me sistemin m t ri operativ Windows 10.Ky sistem i ri si dhe sistemet e tjera operative sjan sisteme t prkryera por sisteme q gjithnj plotsohet,korigjohet, shtohen(funksione t reja) pr mbulim t zbrastirave,mungesave dhe gabimeve t ndryshme.

  Si rezultat u krijua vegla q prdoret pr identifikim/riprtrirje t sistemit operativ n rast t ndonj problemi burimin e t cilit nuk mund ta identifikojm pr momentin. Softueri sht instaluar/gjindet n vet sistemin operativ t Uindovs-it. N faqe prshkruhet mnyra e krijimit/transferimit t softuerit ku si ndihmes prdoret nj USB pajisje-USB flash drive:

  http://www.newegg.com/USB-Flash-Driv...ategory/ID-522

  https://en.wikipedia.org/wiki/USB_flash_drive

  Pr krijim t USB vegls respektivisht gjat procesit t instalimit t softuerit n USB pajisjen duhet t bni unchek apo largim t shnimit pr t vazhduar m tej me instalim-nse nuk bni unchek ather softueri nuk instalohet.-Shiko figurn n faqen aty ku shkruan Backup sistem files to the recovery drive- M tepr lexo n forum t faqes…

  Sygjerohet krijim i menjhershm i ksaj vegle si hap preventiv pr t parandaluar ndonj t pa pritur me Uindovsin n t ardhmen…Madhsia e USB-s duhet t jet s paku 8 apo16 GB(gigabit) shiko imazhet dhe lexo tekstet me kujdes;

  http://www.tenforums.com/tutorials/4...dows-10-a.html

  http://answers.microsoft.com/en-us/w...?page=1&auth=1


  Bitdefender

  Antivirus i klasifikuar / votuar me 5 yje. Prdoret/sht instaluar nga 500 miliona prdorues.I qet, pa reklame t tepruara, vepron n mnyr diskrete n prapasken pa ju shprqndruar me lajmrime apo informata q ju iritojn(pop up).Nj ndr funksionet m t rndsishme dhe q bn t veant kt antivirus sht funksioni kundr vjedhjes respektivisht mbrotje nga vjedhja e kompjutorit personal.

  Hy n faqe t tyre(pas regjistrimit) dhe shkarko edhe kt vegl fantastike.Bazohet n teknologjin mjegull/cloud.Versioni i lir-pa pages mund t instalohet edhe n sistemin operativ Windows 10. Kjo informat nuk qndron fare n faqen zyrtare.Pas instalimit krkohet regjistrim i fjalkalimit dhe posta elektronike.T gjitha proeset n vazhdim jan t automatizuar-pra ju nuk keni nevoj t kotrolloni(prmes Bit defender) a keni ndonj virus n kompjutor. Instalo dhe harro.

  Pr prdorim privat/home users:

  http://www.bitdefender.com/solutions/free.html


  Video Downloader


  Shkarko do video nga Youtube. Prve shkarkimeve t video-ve t ndryshme, me Video Downloader nxjerr/shkput edhe kngt e ndryshme nga Yotube dhe transferon/shndron n mp3 standard/format n mnyr automatike.

  http://videodownloader.ummy.net/


  Testamet/Mesazh pr t ardhmen


  Ndoshta keni sekrete, mesazhe, dokumente etj t cilt dshironi tua jepni /shprndani/njoftoni trashigimtart tuaj, miqt, kolegt apo ndoshta keni materiale t ndryshme t cilat dshiron t publikohen pasi t ndroni jet? Ktu gjen rastin unik ku mund t drgohen posta elektronike/email pasi t vdisni…Mos i mirni sekretet n varr….

  https://www.afternote.com/

  http://zeri.info/bota/84980/babai-ng...-email-djalit/

  ….ose nj mesazh/rrfim/ngjarje q mund ta lexoni n t ardhmen ndoshta pas 5-10-20-50 viteve….

  https://www.futureme.org/


  Vizit karta

  Krijo vizit karta profesionale;


  http://www.nchsoftware.com/businessc...reenshots.html

  http://www.hlpsoft.com/product/free-...ard-maker.html


  Scrubus


  Nse ju doni t bni nj sprov, nj menu, nj ftes apo nj gazet, prdorni nj program faqosje (DTP). Edhe pse sht e mundur pr t br planet e thjeshta n p.sh. Word ose LibreOffice, por kjo nuk sht optimale.

  https://www.scribus.net/


  Kopjim dhe restaurim t drejtuesve/drivers-Driver backup (and restore)

  N sistemin operativ t Uidows-it/Windows-it bhet azhurnim/prditsim automatik t drejtuesve/drivers, mirpo ka pajisje/drejtues/drivers t cilat microsofti nuk i azhurnon/prditson andaj duhet q azhurnimi t bhet me vegla tjera.

  Pa mdyshje, nj ndr veglat m t prsosura pr kopjim, azhrunim dhe restaurim t drejtuesve/ drivers sht Glary Utilities.Shkarko dhe instalo. Hap softuerin dhe shko tek Advanced tools dhe kliko n Driver Manager. Me nj klikim kopjon t gjitha drejtuesit/driversat.Nga ky vnd mund t kopjohen, instalohen, restaurohen dhe azhurnohen t gjitha drejtuesit/drivers-at.

  Nuk duhet ln menjan as Driverbackup dhe Free Driver backup q luan rol t ngjajshm n mirmbajtjen e kompjutorit personal.

  Glary Utilities, Driverbackup, Free Driver backup dhe Free Driver Scout prmbajn 3 elemente t rndsishme:

  1-Shkarkojn drejtuesit/drivers-at e nevojshm
  2- Azhurnojn/prditsojn(updating) drejtuesit eksistues t kompjutorit
  3-Arkivojn ose kopjojn po t njjtat n nj dosje t caktuar nga softueri apo ju vet.

  http://www.glarysoft.com/

  https://sourceforge.net/projects/drvback/

  http://www.freedriverbackup.com/index.php

  http://freemium.com/free-driver-scout/index.html


  GWX Control Panel


  GWX-vegl e lir me ndihmn e s cils mund t hiqni dhe t `aktivizoni 'Get Windows-10' zon njoftimit - ikon pr Windows 7 dhe Windows 8. Versionet e fundit gjithashtu mund t aktivizojn azhurnimin/prditsimin 'Upgrade n Windows 10 n panelin e kontrollit t Windows

  http://ultimateoutsider.com/downloads/


  Si t prdoren 1 tastier dhe 1 mi n disa kompjutor

  https://www.microsoft.com/en-in/down....aspx?id=35460

  http://www.inputdirector.com/


  Riparo video t prishur ose t dmtuar


  Fjala sht pr ndonj video skedar t shkarkuar nga ndonj CD ose Video disk t cilin e riparon me kto mjete t m poshtme. Ose ndoshta keni shkarkuar ndonj video nga video pajisja personale e q fatkeqsisht ndoshta ka humb cilsit apo sht prishur nga x shkaqe.Me mjetet e m poshtme
  po t njjtat i riparon pa problem.

  http://www.risingresearch.com/en/dvr/

  http://www.divfix.org/


  Si t “fotografoni” nj UEB faqe apo pjes t saj?


  N temn m lart sht dhn nj prshkrim i thjesht se si ”fotografohet” nj Ueb faqe por me sa duket jan shfaq edhe vegla pr kt qllim…

  http://www.websitescreenshots.com/

  http://toki-woki.net/p/WebKut/


  Thunderbird

  Thunderbird sht nj e-postprogram q leht instalohet dhe prshtatet. Plotsisht zvendson shrbimet postale(drgim-pranim t posts elektronike-epost) t Microsoftit-Windows 10.
  https://www.mozilla.org/en-US/thunderbird/


  Lajme interesante dhe informacione t ndryshme

  Parandalim i nisjes automatike t softuerve gjat nisjes/startimit t kompjutorit?

  Mund t ndodh q ndonj vegl e sapo instaluar nis n mnyr automatike pas nisjes s srishme t kompjutorit dhe ndoshta ju habit apo edhe irriton nj gj q prsritet pa ndikimin apo dshirn tuaj?!

  Pse ndodh proesi dhe a mund ta ndrprisni?

  Nj numr i madh i veglave programohen pr nisje automatike me nisjen e kompjutorit dhe ndodh q nisja automatike t jet e preferuar/e dobishme por ka raste kur nisja automatike bhet irituese, andaj shfaqet pyetja si t ndrpritet proesi automatik?

  Ndrpreja e proesit relaizohet kshtu:

  N Windows 10(ndoshta funksionon edhe te versionet tjera) kliko me ann e djatht t miut n shiritin e ikonave/simobeleve n tryez dhe gjej aty ku sht shnuar Task Manager.

  M pas kur hapet dritarja kliko n Autostart dhe me ann e djatht t miut kliko n programin/softuerin dhe zgjedh `aktivizo(por keni kujdes cilin softuer e `aktivizon mos `aktivizo programe q nuk i njihni.

  Emri: Namnls.jpg

Shikime: 1241

Madhsia: 32.5 KB

  Kufje/Headphone-Headset-MX666


  Dshiron t disponosh kufje me funksione t shumta dhe q nuk kushton shtrejt? Ja nj rast i shklqyer; nj produkt Kinez me cilsi-vegl q prdoret pr dgjim t muziks nga radio kanalet, dgjim t muziks prmes TF kartels me kapacitet prej 8 GB(gigabyte) (muzik e kopjuar nga kompjutori personal (mp3 skedar).
  Vegla prdoret edhe pr/dhe me celular dhe ka t instaluar mikrofon

  Kufja n fjal mund t prdoret edhe n kompjutor dhe HDTV. Mund t prenotoni nga faqja-transporti sht falas nse e zgjidhni alternativn pr transport q do zgjas 1 muaj ose mund t pagoni 0.33 cent pr transportim 2 javor.Transportimi bhet n do shtet t bots duke mos anashkaluar edhe trojet tona.

  Personalisht vet kam ble nj t till dhe me t vrtet MX666 meriton lvdata.

  http://www.gearbest.com/bluetooth-he...pp_356174.html

  Pr prdorim me kompjutor(pr lojra, dgjim t internet radio kanaleve, pr filma etj) duhet q kompjutori t jet i pajisur me funksionin Bluetooth. Nse ju mungon(nuk sht instaluar) bluetooth n kompjutorin tuaj ather blini kt prshtats/adapter dhe t gjitha pajiset tua i konekton/lidh me kompjutorin desktop apo laptop.

  Prshtats/adapter-Bluetooth pr PC/Laptop

  https://www.amazon.com/Whitelabel-Bl...GJDVR4HW0T30H1

  Bluetooth pr HDTV

  http://www.howtogeek.com/219326/how-...-to-your-hdtv/


  Si aktivizohet/sinkronizohet Bluetooth i kufjeve me dhe n kompjutor?  N tryezn e PC-s(kompjutorit) vren shiritin e ikonave/simboleve:ikonn e nisjes s Uindowsit, ikonn e posts elektronike, ikonn e dosjeve etj. N ann e djatht e keni ikonn e autoparlantit dhe ikonn/simbolin e lidhjes/kyjes me internet si dhe orn. Me ann e djath t miut kliko n simbolin/ikonn e autoparlantit dhe gjej aty ku sht shnuar pr parametrat/settings eksekutimin e tingullit/zrit.

  Kliko n t dhe do vreni disa ikona kryesisht ikona q paraqesin mnyrn apo llojin e eksekutimit t tingullit/zrit-Nse keni autoparlante t aktivizuar ather kjo pjes sht m e shndritshme q do thot se sht aktive. ktivizo autoparlantet e PC-s.

  Pas `aktivizimit t autoparlantve t PC-s, aktivizo autoparlantet e kufjeve n kt mnyr:
  (kt prshkrim e gjen edhe n manual t kufjeve)

  Kufja MX666 ka 6 butona.Shtyp n butonin (me simbolin pr aktivizim/`aktivizim t kufjes) dhe
  mba t shtypur rreth 5-8 sekondave pa ndrpreje. Me kt rast aktivizohet respektivisht sinkronizohen kufjet me kompjutorin tuaj dhe simbolin e vren n parametrat/settings pr eksekutim t zrit/tingullit. Hap dritaren e parametrave t tingullit dhe aktivizo kufjet.(kliko me ann e djatht t miut n ikona/simbole:Activate)

  Me kt rast gjith tingulli apo zri bartet tek kufjet.

  Emri: 2.jpg

Shikime: 1096

Madhsia: 24.4 KB

  KUJDES: Kur dshiron t dgjosh prsri p.sh.muzik nga autoparlantet e kompjutorit duhet q s pari t `aktivizohen kufjet dhe t aktivizohen autoparlantet.E njjta procedur vlen srish pr kufjet.

  Kufjet MX666 karrikohet/mbushen prmes USB-s s kompjutorit desktop/laptop.

  E vetmja gj negative me MX666 sht se n t nuk ka t instaluar rregullator t tingullit/zrit mirpo edhe ky problem zgjidhet-n celular mund t sinkronizoni dhe t prshtatni nivelin e zrit prmes funksionit pr zrin/tingullin q eksiston n do celular.
  Poashtu n kompjutor rregullohet niveli i zrit njlloj me aplikacionet q i keni n disponim(aplikacionet pr muzik/film/lojra).


  Drejtshkrimi

  Shpesh vrejm anomali/deformime n prdorimin t drejt t germave(dhe fjalve) t gjuhs son npr Tv kanalet (dhe mediat e shkruara) e ndryshme-ky sht turp i madh q nuk tolerohet n asnj shtet normal ky sht krim i pa falshm.

  Pr shembull n vnd t germs -ka, gjithka shnon germn q - qka apo gjithqka apo veq/prveq n vnd se t prdorin fjalt ve/prve… ose n vnd t germs shnon germn E…..pyes, po n cilin fjalor e gjete kt fjal ore hajvan-thi i egr? N fjalorin e Shumadis(Serbis) a?!

  A kan dituri kta bastard t mediave se cila germ ku dhe si prdoret(n nj fjal) dhe si shnohet prmes tasturave kompjuterike?! Nse nuk dijn le t msojn…

  Shtyp njkohsisht Alt + ……

  = Alt+137(ose shtyp n pjesn ku sht tasti enter-tastin e par fqi t enter- e m pas germ e)
  = Alt+0203
  = Alt+135
  = Alt+128


  Aplikacioni q ndihmon prindrit dhe fmijt

  Aplikacioni ”SwitchOff” u krijua nga dy shqiptar t cilt jetojn n Zvicr, Blerim Bunjaku dhe Premtim Sermaxhaj. +

  http://rtv21.tv/web/aplikacioni-qe-n...t-dhe-femijet/


  Aplikacion me karakter lokal

  Aplikacioni n fjal mund t prdoret(natyrisht me autorizim t krijuesve) n do qytet t trojeve tona.

  http://www.tetova1.mk/2016/04/07/tet...-tetoven-foto/

  https://www.unepertetoven.com/


  Virtual Desktop


  Teknologjia m e re pr shndrim t kompjutorit t zakonshm n kompjutor 3D (3 dimensional)
  (Shiko video prezantimin)


  http://store.steampowered.com/app/382110/

  Oculus

  Testo kompjutorin personal a sht kompatibil/ a prshtatet pr tekonologjin e re; Oculus-vegla nuk instalohet por vetm teston harduerin tuaj pr t pa a sht dhe a mund t prdoret me teknologjin e re; nse nuk prshtatet ju informon cilt pjes t kompjutorit duhet t zvndsohen...(shkarko dhe testo)

  https://www.oculus.com/en-us/setup/


  VR (Virtual Reality)


  Ku mund t blihet pajisja?

  https://shop.oculus.com/en-us/cart/

  T rejat e fundit nga Microsofti


  https://blogs.windows.com/windowsexp...mixed-reality/

  https://www.microsoft.com/silverlight/


  NASA konfirmon eksistencn e jasht toksove….


  Prof. Michio Kaku

  youtube.com/watch?v=f0iPdKeH5jg

  youtube.com/watch?v=D86gzs5PuBs

  youtube.com/watch?v=bgUHA2S67VM

  youtube.com/watch?v=SBeV3gNYhI8

  youtube.com/watch?v=3l2QxclENYQ

  youtube.com/watch?v=-BdoK5D_vxc&feature=youtu.be

  youtube.com/watch?v=ipe6CMvW0Dg

  youtube.com/watch?v=nu6zLNpGUG0

  T ecim n nj hap me kombet tjera.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 03-06-2016 m 15:29

 21. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Pr: Softuer t vlersuar me 4 dhe 5 yje

  Testim pr t verifikuar koneksionin me internet-
  Citim Postuar m par nga Rrjeti Lexo Postimin
  Softuer pa pages (Freeware)

  Gjirafa


  Nga krijuesit shqiptar: Platforma dixhitale pr marketing t produkteve dhe shrbimeve.
  Faqe q meriton lvdata-e ndrtuar n mnyr profesionale me t gjitha elementet e domosdoshme: shpjegime t thjeshta q afron konsumatorin dhe e bn kureshtar te kompania….

  http://client.gjirafa.com/home/landing

  Add on pr TV kanale nga trevat tona dhe Kodi


  Kodi sht prmnd m hert. Ktu gjen material / shpjegim pr instalim t add on (softuerit shtes) n kodi pr t shikuar rreth 142 kanale shqiptare si dhe kanale t huaja.Pas instalimit t plot t add on (iptv) n Kodi hap kodin dhe shko te >VIDEOS>Add ons>BES_IPTV dhe zgjedh kanalin e dshiruar. Versioni m i ri(pr momentin) i kodit sht Kodi Jarvis 16.1 . Majoriteti i kanaleve shfaqet n HD teknik edhepse aty shkruan SD teknik.  Emri: 1.jpg

Shikime: 1070

Madhsia: 33.4 KB

  Kodi

  Kur instalon kodin ju shfaqet nj dritare dhe ju pyet: Dshironi q softueri t kalon murin mbrojts(firewall)-Mos u habisni me pyetjen/dritaren e re-kjo pyetje sht rezultat i aktivizimit t kodi softuerit online q d.m.th se pr t punuar n mnyr normale softveri duhet t komunikon me rrjetin/softuer t tjer respektivisht add ons-at andaj duhet t pranoni kyjen e Kodit me rrejtin.

  https://kodi.tv/


  Remix OS

  Keni ndonj desktop apo llaptop t vjetr q nuk e prdor m ? Tani vegla e hedhur menjan apo e harruar mund t prdoret srish; aktivizo kompjutorin e vjetr dhe instalo sistemin e ri operativ ndoshta sa pr testim…Sistemi i ri operativ i emrtuar Remix OS for PC mundson testim t mbi 1.6 milion Android aplikacioneve q prdoren kryesisht n celular.
  VINI RE-KUJDES:Sistemin e ri operativ mos e instalo n kompjutorin e zakonshm q e prdor do dit….
  Pas instalimit shfaqet mesazhi – cilin sistem operativ dshiron t niset. Pr m tepr ndiq video prezantimin pr shkarkim/instalim q e gjen n fund t faqes:

  http://www.jide.com/remixos-for-pc#downloadNow


  Pr Uindovs/Windows 10-Recovery Drive

  Hert a von ju do prballoheni/hasni n pengesa dhe probleme edhe me sistemin m t ri operativ Windows 10.Ky sistem i ri si dhe sistemet e tjera operative sjan sisteme t prkryera por sisteme q gjithnj plotsohet,korigjohet, shtohen(funksione t reja) pr mbulim t zbrastirave,mungesave dhe gabimeve t ndryshme.

  Si rezultat u krijua vegla q prdoret pr identifikim/riprtrirje t sistemit operativ n rast t ndonj problemi burimin e t cilit nuk mund ta identifikojm pr momentin. Softueri sht instaluar/gjindet n vet sistemin operativ t Uindovs-it. N faqe prshkruhet mnyra e krijimit/transferimit t softuerit ku si ndihmes prdoret nj USB pajisje-USB flash drive:

  http://www.newegg.com/USB-Flash-Driv...ategory/ID-522

  https://en.wikipedia.org/wiki/USB_flash_drive

  Pr krijim t USB vegls respektivisht gjat procesit t instalimit t softuerit n USB pajisjen duhet t bni unchek apo largim t shnimit pr t vazhduar m tej me instalim-nse nuk bni unchek ather softueri nuk instalohet.-Shiko figurn n faqen aty ku shkruan Backup sistem files to the recovery drive- M tepr lexo n forum t faqes…

  Sygjerohet krijim i menjhershm i ksaj vegle si hap preventiv pr t parandaluar ndonj t pa pritur me Uindovsin n t ardhmen…Madhsia e USB-s duhet t jet s paku 8 apo16 GB(gigabit) shiko imazhet dhe lexo tekstet me kujdes;

  http://www.tenforums.com/tutorials/4...dows-10-a.html

  http://answers.microsoft.com/en-us/w...?page=1&auth=1


  Bitdefender

  Antivirus i klasifikuar / votuar me 5 yje. Prdoret/sht instaluar nga 500 miliona prdorues.I qet, pa reklame t tepruara, vepron n mnyr diskrete n prapasken pa ju shprqndruar me lajmrime apo informata q ju iritojn(pop up).Nj ndr funksionet m t rndsishme dhe q bn t veant kt antivirus sht funksioni kundr vjedhjes respektivisht mbrotje nga vjedhja e kompjutorit personal.

  Hy n faqe t tyre(pas regjistrimit) dhe shkarko edhe kt vegl fantastike.Bazohet n teknologjin mjegull/cloud.Versioni i lir-pa pages mund t instalohet edhe n sistemin operativ Windows 10. Kjo informat nuk qndron fare n faqen zyrtare.Pas instalimit krkohet regjistrim i fjalkalimit dhe posta elektronike.T gjitha proeset n vazhdim jan t automatizuar-pra ju nuk keni nevoj t kotrolloni(prmes Bit defender) a keni ndonj virus n kompjutor. Instalo dhe harro.

  Pr prdorim privat/home users:

  http://www.bitdefender.com/solutions/free.html


  Video Downloader


  Shkarko do video nga Youtube. Prve shkarkimeve t video-ve t ndryshme, me Video Downloader nxjerr/shkput edhe kngt e ndryshme nga Yotube dhe transferon/shndron n mp3 standard/format n mnyr automatike.

  http://videodownloader.ummy.net/


  Testamet/Mesazh pr t ardhmen


  Ndoshta keni sekrete, mesazhe, dokumente etj t cilt dshironi tua jepni /shprndani/njoftoni trashigimtart tuaj, miqt, kolegt apo ndoshta keni materiale t ndryshme t cilat dshiron t publikohen pasi t ndroni jet? Ktu gjen rastin unik ku mund t drgohen posta elektronike/email pasi t vdisni…Mos i mirni sekretet n varr….

  https://www.afternote.com/

  http://zeri.info/bota/84980/babai-ng...-email-djalit/

  ….ose nj mesazh/rrfim/ngjarje q mund ta lexoni n t ardhmen ndoshta pas 5-10-20-50 viteve….

  https://www.futureme.org/


  Vizit karta

  Krijo vizit karta profesionale;


  http://www.nchsoftware.com/businessc...reenshots.html

  http://www.hlpsoft.com/product/free-...ard-maker.html


  Scrubus


  Nse ju doni t bni nj sprov, nj menu, nj ftes apo nj gazet, prdorni nj program faqosje (DTP). Edhe pse sht e mundur pr t br planet e thjeshta n p.sh. Word ose LibreOffice, por kjo nuk sht optimale.

  https://www.scribus.net/


  Kopjim dhe restaurim t drejtuesve/drivers-Driver backup (and restore)

  N sistemin operativ t Uidows-it/Windows-it bhet azhurnim/prditsim automatik t drejtuesve/drivers, mirpo ka pajisje/drejtues/drivers t cilat microsofti nuk i azhurnon/prditson andaj duhet q azhurnimi t bhet me vegla tjera.

  Pa mdyshje, nj ndr veglat m t prsosura pr kopjim, azhrunim dhe restaurim t drejtuesve/ drivers sht Glary Utilities.Shkarko dhe instalo. Hap softuerin dhe shko tek Advanced tools dhe kliko n Driver Manager. Me nj klikim kopjon t gjitha drejtuesit/driversat.Nga ky vnd mund t kopjohen, instalohen, restaurohen dhe azhurnohen t gjitha drejtuesit/drivers-at.

  Nuk duhet ln menjan as Driverbackup dhe Free Driver backup q luan rol t ngjajshm n mirmbajtjen e kompjutorit personal.

  Glary Utilities, Driverbackup, Free Driver backup dhe Free Driver Scout prmbajn 3 elemente t rndsishme:

  1-Shkarkojn drejtuesit/drivers-at e nevojshm
  2- Azhurnojn/prditsojn(updating) drejtuesit eksistues t kompjutorit
  3-Arkivojn ose kopjojn po t njjtat n nj dosje t caktuar nga softueri apo ju vet.

  http://www.glarysoft.com/

  https://sourceforge.net/projects/drvback/

  http://www.freedriverbackup.com/index.php

  http://freemium.com/free-driver-scout/index.html


  GWX Control Panel


  GWX-vegl e lir me ndihmn e s cils mund t hiqni dhe t `aktivizoni 'Get Windows-10' zon njoftimit - ikon pr Windows 7 dhe Windows 8. Versionet e fundit gjithashtu mund t aktivizojn azhurnimin/prditsimin 'Upgrade n Windows 10 n panelin e kontrollit t Windows

  http://ultimateoutsider.com/downloads/


  Si t prdoren 1 tastier dhe 1 mi n disa kompjutor

  https://www.microsoft.com/en-in/down....aspx?id=35460

  http://www.inputdirector.com/


  Riparo video t prishur ose t dmtuar


  Fjala sht pr ndonj video skedar t shkarkuar nga ndonj CD ose Video disk t cilin e riparon me kto mjete t m poshtme. Ose ndoshta keni shkarkuar ndonj video nga video pajisja personale e q fatkeqsisht ndoshta ka humb cilsit apo sht prishur nga x shkaqe.Me mjetet e m poshtme
  po t njjtat i riparon pa problem.

  http://www.risingresearch.com/en/dvr/

  http://www.divfix.org/


  Si t “fotografoni” nj UEB faqe apo pjes t saj?


  N temn m lart sht dhn nj prshkrim i thjesht se si ”fotografohet” nj Ueb faqe por me sa duket jan shfaq edhe vegla pr kt qllim…

  http://www.websitescreenshots.com/

  http://toki-woki.net/p/WebKut/


  Thunderbird

  Thunderbird sht nj e-postprogram q leht instalohet dhe prshtatet. Plotsisht zvendson shrbimet postale(drgim-pranim t posts elektronike-epost) t Microsoftit-Windows 10.
  https://www.mozilla.org/en-US/thunderbird/


  Lajme interesante dhe informacione t ndryshme

  Parandalim i nisjes automatike t softuerve gjat nisjes/startimit t kompjutorit?

  Mund t ndodh q ndonj vegl e sapo instaluar nis n mnyr automatike pas nisjes s srishme t kompjutorit dhe ndoshta ju habit apo edhe irriton nj gj q prsritet pa ndikimin apo dshirn tuaj?!

  Pse ndodh proesi dhe a mund ta ndrprisni?

  Nj numr i madh i veglave programohen pr nisje automatike me nisjen e kompjutorit dhe ndodh q nisja automatike t jet e preferuar/e dobishme por ka raste kur nisja automatike bhet irituese, andaj shfaqet pyetja si t ndrpritet proesi automatik?

  Ndrpreja e proesit relaizohet kshtu:

  N Windows 10(ndoshta funksionon edhe te versionet tjera) kliko me ann e djatht t miut n shiritin e ikonave/simobeleve n tryez dhe gjej aty ku sht shnuar Task Manager.

  M pas kur hapet dritarja kliko n Autostart dhe me ann e djatht t miut kliko n programin/softuerin dhe zgjedh `aktivizo(por keni kujdes cilin softuer e `aktivizon mos `aktivizo programe q nuk i njihni.

  Emri: Namnls.jpg

Shikime: 1241

Madhsia: 32.5 KB

  Kufje/Headphone-Headset-MX666


  Dshiron t disponosh kufje me funksione t shumta dhe q nuk kushton shtrejt? Ja nj rast i shklqyer; nj produkt Kinez me cilsi-vegl q prdoret pr dgjim t muziks nga radio kanalet, dgjim t muziks prmes TF kartels me kapacitet prej 8 GB(gigabyte) (muzik e kopjuar nga kompjutori personal (mp3 skedar).
  Vegla prdoret edhe pr/dhe me celular dhe ka t instaluar mikrofon

  Kufja n fjal mund t prdoret edhe n kompjutor dhe HDTV. Mund t prenotoni nga faqja-transporti sht falas nse e zgjidhni alternativn pr transport q do zgjas 1 muaj ose mund t pagoni 0.33 cent pr transportim 2 javor.Transportimi bhet n do shtet t bots duke mos anashkaluar edhe trojet tona.

  Personalisht vet kam ble nj t till dhe me t vrtet MX666 meriton lvdata.

  http://www.gearbest.com/bluetooth-he...pp_356174.html

  Pr prdorim me kompjutor(pr lojra, dgjim t internet radio kanaleve, pr filma etj) duhet q kompjutori t jet i pajisur me funksionin Bluetooth. Nse ju mungon(nuk sht instaluar) bluetooth n kompjutorin tuaj ather blini kt prshtats/adapter dhe t gjitha pajiset tua i konekton/lidh me kompjutorin desktop apo laptop.

  Prshtats/adapter-Bluetooth pr PC/Laptop

  https://www.amazon.com/Whitelabel-Bl...GJDVR4HW0T30H1

  Bluetooth pr HDTV

  http://www.howtogeek.com/219326/how-...-to-your-hdtv/


  Si aktivizohet/sinkronizohet Bluetooth i kufjeve me dhe n kompjutor?  N tryezn e PC-s(kompjutorit) vren shiritin e ikonave/simboleve:ikonn e nisjes s Uindowsit, ikonn e posts elektronike, ikonn e dosjeve etj. N ann e djatht e keni ikonn e autoparlantit dhe ikonn/simbolin e lidhjes/kyjes me internet si dhe orn. Me ann e djath t miut kliko n simbolin/ikonn e autoparlantit dhe gjej aty ku sht shnuar pr parametrat/settings eksekutimin e tingullit/zrit.

  Kliko n t dhe do vreni disa ikona kryesisht ikona q paraqesin mnyrn apo llojin e eksekutimit t tingullit/zrit-Nse keni autoparlante t aktivizuar ather kjo pjes sht m e shndritshme q do thot se sht aktive. ktivizo autoparlantet e PC-s.

  Pas `aktivizimit t autoparlantve t PC-s, aktivizo autoparlantet e kufjeve n kt mnyr:
  (kt prshkrim e gjen edhe n manual t kufjeve)

  Kufja MX666 ka 6 butona.Shtyp n butonin (me simbolin pr aktivizim/`aktivizim t kufjes) dhe
  mba t shtypur rreth 5-8 sekondave pa ndrpreje. Me kt rast aktivizohet respektivisht sinkronizohen kufjet me kompjutorin tuaj dhe simbolin e vren n parametrat/settings pr eksekutim t zrit/tingullit. Hap dritaren e parametrave t tingullit dhe aktivizo kufjet.(kliko me ann e djatht t miut n ikona/simbole:Activate)

  Me kt rast gjith tingulli apo zri bartet tek kufjet.

  Emri: 2.jpg

Shikime: 1096

Madhsia: 24.4 KB

  KUJDES: Kur dshiron t dgjosh prsri p.sh.muzik nga autoparlantet e kompjutorit duhet q s pari t `aktivizohen kufjet dhe t aktivizohen autoparlantet.E njjta procedur vlen srish pr kufjet.

  Kufjet MX666 karrikohet/mbushen prmes USB-s s kompjutorit desktop/laptop.

  E vetmja gj negative me MX666 sht se n t nuk ka t instaluar rregullator t tingullit/zrit mirpo edhe ky problem zgjidhet-n celular mund t sinkronizoni dhe t prshtatni nivelin e zrit prmes funksionit pr zrin/tingullin q eksiston n do celular.
  Poashtu n kompjutor rregullohet niveli i zrit njlloj me aplikacionet q i keni n disponim(aplikacionet pr muzik/film/lojra).


  Drejtshkrimi

  Shpesh vrejm anomali/deformime n prdorimin t drejt t germave(dhe fjalve) t gjuhs son npr Tv kanalet (dhe mediat e shkruara) e ndryshme-ky sht turp i madh q nuk tolerohet n asnj shtet normal ky sht krim i pa falshm.

  Pr shembull n vnd t germs -ka, gjithka shnon germn q - qka apo gjithqka apo veq/prveq n vnd se t prdorin fjalt ve/prve… ose n vnd t germs shnon germn E…..pyes, po n cilin fjalor e gjete kt fjal ore hajvan-thi i egr? N fjalorin e Shumadis(Serbis) a?!

  A kan dituri kta bastard t mediave se cila germ ku dhe si prdoret(n nj fjal) dhe si shnohet prmes tasturave kompjuterike?! Nse nuk dijn le t msojn…

  Shtyp njkohsisht Alt + ……

  = Alt+137(ose shtyp n pjesn ku sht tasti enter-tastin e par fqi t enter- e m pas germ e)
  = Alt+0203
  = Alt+135
  = Alt+128


  Aplikacioni q ndihmon prindrit dhe fmijt

  Aplikacioni ”SwitchOff” u krijua nga dy shqiptar t cilt jetojn n Zvicr, Blerim Bunjaku dhe Premtim Sermaxhaj. +

  http://rtv21.tv/web/aplikacioni-qe-n...t-dhe-femijet/


  Aplikacion me karakter lokal

  Aplikacioni n fjal mund t prdoret(natyrisht me autorizim t krijuesve) n do qytet t trojeve tona.

  http://www.tetova1.mk/2016/04/07/tet...-tetoven-foto/

  https://www.unepertetoven.com/


  Virtual Desktop


  Teknologjia m e re pr shndrim t kompjutorit t zakonshm n kompjutor 3D (3 dimensional)
  (Shiko video prezantimin)


  http://store.steampowered.com/app/382110/

  Oculus

  Testo kompjutorin personal a sht kompatibil/ a prshtatet pr tekonologjin e re; Oculus-vegla nuk instalohet por vetm teston harduerin tuaj pr t pa a sht dhe a mund t prdoret me teknologjin e re; nse nuk prshtatet ju informon cilt pjes t kompjutorit duhet t zvndsohen...(shkarko dhe testo)

  https://www.oculus.com/en-us/setup/


  VR (Virtual Reality)


  Ku mund t blihet pajisja?

  https://shop.oculus.com/en-us/cart/

  T rejat e fundit nga Microsofti


  https://blogs.windows.com/windowsexp...mixed-reality/

  https://www.microsoft.com/silverlight/


  NASA konfirmon eksistencn e jasht toksove….


  Prof. Michio Kaku

  youtube.com/watch?v=f0iPdKeH5jg

  youtube.com/watch?v=D86gzs5PuBs

  youtube.com/watch?v=bgUHA2S67VM

  youtube.com/watch?v=SBeV3gNYhI8

  youtube.com/watch?v=3l2QxclENYQ

  youtube.com/watch?v=-BdoK5D_vxc&feature=youtu.be

  youtube.com/watch?v=ipe6CMvW0Dg

  youtube.com/watch?v=nu6zLNpGUG0

  T ecim n nj hap me kombet tjera.....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrjeti : 03-06-2016 m 17:07

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •