Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Paskal Milo rishkruan historin: Enver Hoxha smund t fshihet nga historia

  Milo rishkruan historin: Enver Hoxha smund t fshihet nga historia  Paskal Milo kryetar n Komisionin e Rishkrimit t Historis, pr ciklin shkollor parauniversitar, ka deklaruar se historia e popullit shqiptar ka nevoj pr tu rishkruar, pasi duhet armatosur nga politizimi q i sht br ndr vite. Milo n nj intervist me gazetaren Klementina Cenkollari, tha se duhet vlersuar historia dhe figurat historike ndr vite. Ndrsa shtoi se periudha e komunizmit krkon m tepr objektivitet. Pas pasur frik se dikush mund ta gjykonte, historiani u shpreh se Enver Hoxha ka qn nj prsonalitet i Shqipris dhe se mnyra si mund ta interpretojn shqiptart periudhn e tij, nuk e bn at q t largohet n mnyr t dhunshme nga historia.


  Intervista e plot:

  Paskal Milo: Procesi i t shkruarit t historis, sht nj proces i natyrshm, i vazhdueshm. Historia rishkruhet vazhdimisht. Nuk ndodh vetm n Shqipri, por ka ndodhur dhe do t ndodh gjithnj. Procesi i t shkruarit t histroris duhet kuptuar n mnyr dialektike dhe ajo ka po bhet sot n Shqipri, sht pjes e ktij procesi, sht e natyrshme, aq m tepr kur konstatohet, pr fat t keq, q n Shqipri, ka nvoj pr nj ekuilibr. Ka nvoj q n kt rast historia t depolitizohet, t armatoset nga mjetet e ndeshjes politike, q pr fat t keq transpetohen tek fmijt dhe tek brezi i ri.
  Klementina Cenkollari: Politika ka ndrhyr dhe sht prdorur qellimisht, edhe n rastet kur fqinjt tan konsiderohen t till. Mund t prmendim ndonj rast konkret n tekstet q ju keni lexuar? Takste konkrete ku sht prdorur qellimisht pr qellime politike?
  Paskal Milo: Prpara se tu jap prgjigje direkte, me lejoni q tju them, se vitet e fundit n Shqipri vihen re 2 tendenca. Q jan t rrezikshm. E para sht tendenca e nihilizmit t tradits kombtare shqiptare. Ka nj numr njerzish, shumica e tyre johistorian, t cilt prpiqen t mohojn ose t zhbjn historin shqiptare n shekuj. Godasin pa asnj arsye, pa emocione ose pr t qn modern, figurat qendrore t historis s kombit duke filluar nga Skndrbeu dhe deri tek Ismail Qemali shtrembrojn historin e kombit shqiptar, mbi t gjitha duam q historin shqiptare nn Perandorin Osmane, q ka qn nj histori dhe nj realitet hisrorik i pakontestueshm, n nj marrdhnie midis sunduesve osman dhe shqiptarve t sunduar. Pra, nj sjellje e till, q sht vn re gjat ktyre viteve t fundit, sht me t vrtet shqetsuese.
  Problemi i dyt sht ajo q nism bisedn, q ka nj politizim ekstrem n tekste t ndryshme t histories, n prputhje me rrotacionin politik q ka ndodhur n Shqipri n kto 20 vite. sht pa dyshim nevoj q tekstet e historis dhe vet historia e shqiptare e shekullit t XX t shikohet n mnyr sa m objektive. Qoft pr periudhn nga viti 1912 deri n periudhn 1939, ose si njihet ndryshe periudha e mbretit Zog. Qoft pr periudhn e Lufts s Dyt Botrore ose t Lufts antifashiste Nacional-lirimtare, q prsri ka vend dhe duhet t rishkruhet me objektivitet. Qoft periudha e Komunizmit e cila sht edhe periudha m e vshtir pr tu shkruar, m delikate, sepse n t shkruarit e histroris ka nj parim baz, q sa m larg ngjarjes , aq m mir sht. Sepse e shikon, e percepton dhe e studion ngjarjen nga nje largsi vitesh, q ju japin mundsi pr tiu larguar emocioneve q mund t ket edhe vet ai q e shkruan historin.
  Por mbi t gjitha se me largsin e viteve dalin edhe burimet arkivore q kan afatet e tyre t ruajtjes. N kt mnyr studiuesi, historiani, ka n dor t gjitha elementt dokumentare pr t studiuar dhe pr t br nj interpretim objektiv, pr t treguar historin larg pasioneve, larg trysnive t ditve. Po kshtu edhe n periudhn komuniste. Pr historiant shqiptar do t jet pjesa m e vshtir pr tu interpretuar, pse tashm sht n gjykimin e nj numri t madh njerzish pr periudhn komuniste, fshihet gjithka, shumzohet me zero, quhet nj periudh e errt nga t gjitha pikpamjet, q nuk sht e drejt. Jo se dikush mund t vhet apologjet i saja periudhe, i atij regjimi kohor n t ciln shqiptart kan vuajtur shum. Objektiviteti historik, krkon q edhe n kt periudh historike t shqyrtohen me kujdes, t bhen analiza t hollsishme pr t mos mohuar tendencn e zhvillimit historik.
  Njerzimi ecn prpara gjithnj, problemi sht ritmi t cilin ecn prpara edhe gjat periudhs s komunizmit. Ktu nuk sht rasti pr t prmendur fushat ku ka pasur progres mjat t rndsishm. Por e nnvizova kt fakt, pr t arguementuar se periudha e Komunizmit krkon m tepr vemndje, m tepr interes dhe m tepr produktivitet.
  Klementina Cenkollari: Do t rishikohet edhe periudha e Enver Hoxhs?
  Paskal Milo: Enver Hoxha, Ahmet Zogu, Sali Berisha dhe t gjith politikant shqiptar, jan n nj mnyr ose n nj tjetr, tashm personalitete t fondit historik shqiptar. Kur prmenden kto emra, dikush mund t buzqesh, dikush mund ti shtrembroj buzt, por historia kshtu zhvillohet. Po t kemi parasysh dhe figurat historike t s kaluars dhe po tu hedhim nj sy gazetave t asaj kohe, qoft t viteve t 20 apo t viteve 30, do t shikoni mjaft portrete, nga analist, gazetar dhe studiues t kohs, t cilt vizatohen n mnyr m ekstreme. Ose glorifikohen ose poshtrohen. Kjo ka ndodhur n Shqipri edhe gjat periudhs s tranzicionit. Prandaj nuk duhet t gjykojm ngjarjen e s kaluars s afrt. Tani kemi nj prceptim jo dhe aq realist sepse nisemi nga ajo far na ka ndodhur neve si individ, nisemi nga ajo far i ka ndodhur familjes, fisit, apo gjith shqiptarve. Prandaj un them q sht e nevojshme koha, pr t cilt ne duhet t vizatojm portretet historike sa m realiste.
  Enver Hoxha nuk kam ndrojtje se dikush mund t m akuzoj, se jam historian ka qn nj personalitet i historis shqiptare, ka drejtuar vendin, kt Shqipri q kemi sot, nga viti 1945 1985. Pra pr 40 vjet ai ka qn drejtuesi unik i ktij vendi. Dhe nuk mundt t fshihet nga kujtesa histoike e shqiptarve emri i tij. Se si do t vlersohet, kjo i takon njerzve dhe historianve, nuk mund ta largosh n mnyr t dhunshme nga historia, ai nuk mund t zhbhet me vullnet politik se do apo nuk do njri apo tjetri. Dhe vijm tek ngjarja qe dits, kemi 70 vjetorin e lirimin e Shqipris nga nazifashizmi, sht nj ngjarje shum e rndsishme historike pr Shqiprin dhe shaqiptart. Pavarsisht se nj pjes e shqiptarve trashgimtar t atyre prfaqsuesve t forcave politike, q n Luftn e Dyt Botrore nuk ishin n gjndje t orientoheshin drejt dhe n vend q t shkonin me fituesit, me Fuqit e Mdha aleate, shkuan dhe u bashkua, tradhtuan shtjen e liris.
  Ktu nuk sht fakti i shumics s Shqiptarve q u orientuan drejt. Por kjo ngjarje duhet interpretuar tani pa pasione. Ne duhet t shikojm q luftn Nacional-lirimtare e kemi pasuri kombtare, nuk sht pasuri e komunistve shqiptar, sht pasuri e t gjith shqptarve. 2000 2500 komunist kishte Shqipria n vitin 1944 n fund t lufts, ndrkoh q kishte rreth 70.000 lufttar, nga t cilt ishin 6000 mij gra dhe vajza t reja. Shikoni far kontrasti . Pra luftn e bn shqiptart, komunistt patn meritn q e udhhoqn. Po kshtu n kt kuadr duhet vlersuar pa patur frik se dikush mund t t emrtoj enverist, komunist, ballist apo zogist. Historia sht br, faktet jan t njohura, prandaj duhet t gjejm guximin, jo vetm intelektual, por edhe at shkencor, krijues, q ti themi si ka qn e vrteta.
  Duke pranuar rolin e komunistve n Luftn e Dyt Botrore, pavarsisht nga qellimet q kishin pr t ardhur n pushtet, sepse do parti lufton pr t ardhur n pushtet. Edhe Balli luftonte q t vinte n pushtet, edhe zogistt luftonin q t kthehej Zogu n pushtet. T trija aktort kryesor n luftn e dyt botrore at synonin, por mnyra se si e synuar dhe se si e konceptuan, metodat q prdorn ishin t ndryshme. N qoft se komunistt synonin pushtetin pas luft dhe kjo sht shum e sakt ata gjetn mnyrn dhe rrugn m t mir pr t ardhur n pushtet. Kjo sht nj merite e tyre, por n t njjtn koh sht nj gabim fatal i nacionalistve q i lan komunistt t merrnin inciativ, t bashkoheshin me kualicionin e madh botror t popujve antifashist, ndrkoh q nacionalistt prisnin kafeneve, ose t paktn bn sikur luftuan, disa prej tyre edhe luftuan, por ishin n minoranc.
  Sepse nuk e kapn problemin seriozisht, shpresonin shum pr nj ndrhyrje t Fuqive Aleate n Ballkan q tjua sillte atyre fitoren n pjatn e art. Po kshtu edhe zogistt q ishin m t pakt si n influenc dhe si forca. Pra me pak fjal, duhen njohur kontributet e t gjithve. Un jam duke shkruar nj libr pr shqiptart n Luftn e Dyt Botrore dhe po bj prpjekje q ti shoh me objektivitetin maksimal ngjarjet. Si po shoh edhe themelimin e Partis Komuniste t Shqipris, si po shoh konferencn e Mukies, si po shoh edhe marrdhniet midis forcave politike, gjithnj n baz t dokumentave t reja q kam gjetur n arkivat shqiptare dhe ato t huaja, por edhe n baz t nj vshtrimi kritik, me nj piksynim objektiv t domentacionit ekzistues dhe vte ngjarjeve.
  Nuk jan zhvilluar ngjarjet ashtu si i ka paraqitur Enver Hoxha n librat e tij t shumta n Luftn e Dyt Botrore. Ka mjaft manipulime t cilat duhen sqaruar. Ky libr do t sjell vshtrime t reja, kritike edhe ndaj atyre q ka shkruar Enver Hoxha, por n t njjtn koh do t ndrioj dhe do t prpiqet t sjell at ka edhe t tjer mund ta ken br, at kontribut pozitv, objektiv q patn edhe forcat e tjera politike n kt luft. Vija e tyre e prgjithshme ishte e gabuar , kt e vrttoi koha, por kjo nuk do t thot q n kuadrin e t gjith strategjin e Ballit Kombtar n Luftn e Dyt Botrore, t mos gjenden fakte dhe ngjarje q meritojn t vlersohen, meritojn t respektohen dhe t zn vend n histori. Edhe hisoria e Lufts s Dyt Botrore nuk ka qn nj histori bardh e zi, si jemi msuar ta dgjojm dhe ta interpretojm, nga njra an partizant, fitimtart, t drejtt, nga ana tjetr zogistt, ballistt, tradhtart, bashpuntort e fashizmit. Nuk ka qn kshtu historia, kaq e ndar, kaq ekstreme.
  Po t lexohen me kujdes dokumentat dhe ato pr fat jan, ekzistojn. Ka patur individ t ktyre forcave politike q kan qn atdhetar, por n nj moment t caktuar kan ecur drejt. Ka patur takime bisedime dhe prpjekje pr bashkpunim. Se flitet pr Mukien gjithnj. Ka patur takime, bisedime edhe n koh t tjera, para Mukies, q nga viti 1942, q nga janari i vitit 1943, ndrkoh q Mukia u b nga Gushti i vitit 1943. Midis komunistve dhe nacionalistve pr t arritur n nj marrveshje, jan mjaft tentative para Mukies pr t biseduar. Abaz Kupi ka qn antar i Kshillit t Prgjithshm Nacional-lirimtare, ka qn antar i Shtabit t Prgjithshm t ushtris Nacional-lirimtare. Pra kryezogisti ka qn me komunistt, pavarsisht se kishte bindjet e veta politike.
  Ktu flitet pr nj bashkim n funksion t lirimit t Shqipris nga pushtimi fashist. Ka shum lnd dhe shum hapris pr t gjetur at ka ishte e prbashkt pr t gjitha forcat politike n Luftn e Dyt Botrore. U zgjata pak ktu meq ishte dhe tem e dits dhe q do t ishte me interes q 70 vjetori i lirimit t Shqipris t mos prkujtohet si nj ngjarje q i ndan shqiptart, por prkundrazi sht koha q t gjith shqiptart t ndihen komod me prvjetorin e 70-t t lufts. Sepse sht pikrisht ajo q i vendosi shqiptart n ann e drejt t historis, sht ajo luft q i radhiti shqiptart me fitimtart m t mdhenj me Shtete e Bashkuara t Ameriks, me Britanin e Madhe, me Bashkimin Sovjetik, me Francn dhe shum kombe t tjera q dhan kontribut n luftn kundr fashizmit. Pra shqiptart kan arsye t krenohen.
  Nse disa shqiptar gabuan n kt betej t madhe q mbetet ende e madhe n kujtesn e popujve, kjo nuk ka asgj t keq q ta vuajn t gjith shqiptart. Por edhe q quhen fitimtar duhet t jen t kujdeshm, q t mos jua kujtojn ort e minut atyre q gabuan, gabimin q ata bn n at koh. Aq m tepr q ai gabim t ket pasoja negative tek trashgimtart e tyre, te familjet e yre, gj q krijoi at klime t papapranueshme dhe at luft klasash, q e kemi dhe e kemi jetuar nj pjes prej nesh q jemi t vjetr. sht momenti q rishkrimi i historis t shnoj nj kufi t qart ndars, midis interpretimeve t vjetra, q reflektojn mentalitete e vjetra dhe mnyrs s re me t ciln shqiptart duhet, ta gjykojn, ta interpretojn historin dhe ta rishkruajn histrorin.
  Klementina Cenkollari: Do t rishikohet edhe figura e Zogut dhe kur do t jet periudha e fundit q do t rishkruhet historia?
  Paskal Milo: Figura e mbretit Zog ka vite q sht ridimensionuar, q sht rishkruar. Periudha por edhe ai si person. Rishkrimi i historis, riinterpretimi i ngjarjeve dhe i veprs s prsonaliteteve historike, nuk do t thot q t kalohet nga nj ekstrem, n tjetrin. Q do t thot se mbreti Zog gjat gjith periudhs s komunizmit sht anatemuar dhe konsideruar si nj figur e zez e historis kombtare, sot nuk duhet shkuar n ekstremin tjetr si sht br pr fat t keq n mjaft raste. Edhe 100 vjetorin e shpalljes s pavarsis kombtare q glorifikohet mbreti Zog n ekstrem, thuhen gjra t pathna pr t nxjerr kontributet e tij, kudo dhe n t gjitha fushat dhe harrohen dhe fshihen qellimisht gabimet e tij, krimet e tij dhe mbi t gjitha braktisja q ai ju bri shqiptarve dhe atdheut t vet n nj moment delikat, kur m tepr se kurr ai duhet t ishte aty.
  Do t ket patjetr edhe msime pr historin e viteve t fundit. Pr historin e post diktaturs , pr historin e demoktracis shqiptare pas vitit 1990 deri n vitin 2012, meq prkon edhe me 100 vjetorin e shtetit shqiptar. Kjo do t jet m tepr nj kronologji politike sesa nj histori e mirfillt dhe gjithanshm. Sepse jemi n periudhn q ne po e jetojm. Nuk jemi t paimunizuar nga influenca t ndryshme dhe para s gjithash politike. E dyta nuk sht n dispoziocion dokumentacioni i nevojshm pr t br interpretimin e qart, t sakt t atyre far ka ndodhur.

  ORA NEWS

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Paskal Milo rishkruan historin: Enver Hoxha smund t fshihet nga historia

  Porosit e 2 profesorve: Politika t mbaj duart larg nga historia  Politika t qndroj sa m larg rishkrimit t historis. Ky sht qndrimi q vjen nga Mareglen Verli dhe Ksenofon Krisafi q prmes “Ora News” prcjellin disa kshilla pr historiant.
  Akademiku i asocuar Mareglen Verli dhe dekani i Fakultetit Juridik n UET, Ksenofon Krisafi, pr rishkrimin e historis, kan t njjtin qndrim: politika t qndroj sa m larg saj.
  Jan n nj mendje, edhe pr figurat q historia duhet ti ritrajtoj, Enver Hoxha dhe Ahmet Zogu.
  Sipas Verlit, pr t dy figurat n tekste, duhen lejuar mendimet alternative t historianve, pr t`ia ln n fund nxnsve gjykimin.
  “Pr ciklin e ult duhet ndrtuar aq informacion sa n pikat e nxehta apo t debatueshme duhet dhn n mnyr kronologjike nj ngjarje. Kurse n tekstin e shkolls s mesme duhet dhn nj informacion m i gjer dhe n kt rast nuk sht keq q pr nj problem apo nj individ t caktuar t jepen edhe mendimet alternative q mund t vijn nga studiues t ndryshm”
  Krisafi, i cili njeh historin n funksion t profilit t tij si pedagog i s drejts ndrkombtare, thot se pr Hoxhn dhe Zogun, duhen shkruar disa t vrteta t pathna.
  “Ka dshmitar t gjall ku po dalin n drit dokumente q provojn se n periudhn kur Enver Hoxha ka qen n krye t vendit jan kryer gabime dhe veprime t padrejta q n raste t caktuara mund t konsiderohen edhe krime t rnda. Kto duhen evidentuar. Zogu u identifikua me dika pozitive dhe ai vihej n krye t t tra zhvillimeve t popullit shqiptar dhe atij i atribuohej merita e gjithkaje. Nuk mund t sfumohet dot fakti q Zogu ishte ai q cedoi nga trualli shqiptar Manastarin e Shn Naumit dhe nj pjes t Vermoshit”.
  Ndrsa komisioni i historis, ka vendosur t kaloj vetm n rrjedh kronologjike historin e pas viteve ’90, Krisafi sugjeron:
  “Padiskutim q ka vend t rishkruhet historia, t shihet me nj tjetr sy, edhe pas viteve `90, pas prmbysjes s komunizmit. Sepse edhe n kt periudh vrehen deformime”.
  N mendje, komisioni duhet t mbaj edhe kt kshill t Verlit:
  “Duhet par mir n kuadrin e prgjithshm programi shkollor dhe un mendoj q historia n kto or duhet t gjej m tepr vendin e vet”.

  ORA NEWS

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Paskal Milo rishkruan historin: Enver Hoxha smund t fshihet nga historia

  Rishkrimi i historis, Lubonja kundr Milos pr rolin e Enver Hoxhs  Tiran - Analisti Fatos Lubonja del kundr rishkrimit t historis nga komisioni i drejtuar nga Paskal Milo, q sipas tij, po bn prpjekje pr normalizimin e figurs s Enver Hoxhs, dhe nprmjet saj, diktaturn e tij.
  N nj shkrim t gjat n t prditshmen “Panorama”, Lubonja reagon pas intervists s publikuar n “Ora News” me histiorianin Paskal Milo, duke nnvizuar se n rishkrimin e historis, po tentohet q Enver Hoxha t kujtohet vetm pr mir, dhe t mos kujtojn krimet e atyre kohve.
  “N intervist nuk sheh t prdoren nj her t vetme fjalt terror, persekutime, internime, izolim, q jan fjal kye kur analizohen regjimet totalitare komuniste, ndr t cilat ai i Enver Hoxhs, q ka qen m brutali dhe njerzori”, shkruan Lubonja.
  M tej, Lubonja nnvizon se ktu nuk kemi t bjm me histori dhe historian q krkojn t ndriojn njerzit: “Ktu kemi t bjm me trashgimin e shmtuar t memotekniks s komunizmit, q krkon t’i mbaj njerzit injorant rreth historis s tyre dhe t’i praj duke manipuluar pasionet e tyre, q t’i sundoj me leht; kemi t bjm me nj politik t paprgjegjshme, q ka prodhuar nj shoqri ku sheh shkatrrim, njerz agresiv, njerz t dshpruar, njerz q jetojn n ankthin e s shkuars s errt dhe nuk jan t aft t gjejn kurn e duhur, njerz q jan njqind pr qind t varur n rezultatet e zgjedhjeve, pra njerz t paaft pr t qen t zott t udhheqin jetn e tyre”.

  ORA NEWS

 4. #4

  Pse dhe si e duan Enver Hoxhn
  Fatos Lubonja


  Pse dhe si e duan Enver Hoxhn  Sikur ti thoshin nj kategorie njerzish, ku bjn pjes jo pak politikan, deputet, biznesmen, shkrimtar, gazetar, intelektual, botues, se do t ngjallet Enver Hoxha dhe do t t marr viln duke t akuzuar se je borgjez, q ke pir gjakun e popullit; se, pas ksaj, do t t krkojn t dorzosh parat q ke n bank dhe ato q ke t fshehura dhe se, po nuk i tregove, do t t rrasin n qeli ku do t t torturojn derisa ti nxjerrsh t gjitha; se po nuk ndenje urt edhe pas ksaj do t t rrasin n burg e familjen do t ta internojn; se nuk do t mund t lvizsh jo vetm jasht vendit, por as nga qyteti n qytet; se nuk duhet t kesh asnj ide tjetr n kok, prve atyre t partis dhe t udhheqsit t saj; se fmijt duhet t duan m shum udhheqsin sesa ty; se ushqimin do ta kesh me tollona e kilen e qumshtit do ta marrsh duke mbajtur radh q n orn 4:00 t mngjesit, e shum t tjera bma t atij regjimi, jam i sigurt se do t ngriheshin me qysqi, kazma e lopata q t mos e linin Enverin t dilte nga varri. Jo, jo kta nuk e duan diktaturn e proletariatit q kaluam, larg qoft; n kt aspekt, kta kan prqafuar vlerat e sistemit borgjezo- kapitalist dhe veanrisht kta q kemi lart, jan shkuar borgjezve e kapitalistve kur vjen puna pr privatizime e pr pronn e tyre private q, sipas atij sistemi, ishte burimi i t gjith t kqijave. Po pse megjithat e duan Enverin sht pyetja, ku e kan hallin? Kush tha q e duan vrtet, do t m pyes dikush, duke m vn n dukje faktin se thuajse askush sot nuk deklaron hapur nj dashuri t till, edhe pse mund ta doj.

  Sipas meje, ka plot shenja t ksaj dashurie pr Enverin si simbol t asaj kohe, por zhbirilimi i ktij halli dashurie sipas meje nuk sht edhe aq i thjesht si krkojn ta paraqesin disa sikur oligarkia socialiste n pushtet krkuaka t na kthej kohn e kaluar. Sipas meje, lvizjet pr t nxjerr hijen e Enver Hoxhs nga varri, por jo Enverin e vrtet, q ndihen kur vijn socialistt n pushtet, nuk kan t bj me t djeshmen, por me t sotmen, me lojn e pushtetit. Po prpiqem ta shtjelloj pak m qart iden q kam pr kt shtje. Nj nga mnyrat m efikase pr ti pasur njerzit nn pushtet, sigurisht krahas kontrollit t interesit t tyre material, sht ti bsh ata t ndajn me ty kndvshtrimin pr botn, vlersimet dhe emocionet pozitive e negative pr njerzit. Sepse njerzit nuk jetojn vetm pr bukn e gojs, kjo dihet. E, n kt kndvshtrim, nj vend t madh z kujtesa e s shkuars dhe protagonistt e saj. Nuk thuhet kot se ne jemi kujtesa jon. Vini re, sa her takohemi me dik dhe fillojm e bisedojm, nuk bjm gj tjetr vese kujtojm ngjarje t s kaluars s largt ose t afrt. Sikur t na hiqet kujtesa, ne nuk dim se cilt jemi dhe do t reshtnim s dashuri apo s grinduri me njritjetrin. Dhe q ktej vjen edhe rndsia e kujtess pr pushtetin.

  Pr hir t pushtetit duhet t ndrhyhet energjikisht te kujtesa e njerzve: n mnyr q ajo t punoj n nj drejtim t caktuar. Njeriu duhet t detyrohet t kujtoj dhe t kujtoj n nj mnyr gjithnj e m mekanike. Dhe kshtu njeriu manipulohet deri n thellat m intime t psikiks. Atij i kryhet nj si incizim me zjarr n kujtes. Nuk ka asgj m t tmerrshme dhe m t mistershme sesa mnemoteknika, thot Nietzche. Kush ka prjetuar komunizmin, e kupton mir mnemoteknikn teknika pr t fiksuar sa m lehtsisht dhe sa m shpejt gjrat n kujtes, pr ka ajo prdor imazhe, rrfenja, fjal kye e plot mjete t tjera, sepse propaganda komuniste e oi n nivelet m spektakolare incizimin me zjarr n kujtesn e njerzve. Mjaft t kesh parasysh numrin e pafundm t lapidarve q ka ngritur, apo tr at letrsi a kinematografi t realizmit socialist, kujtimet e shokut Enver, gnjeshtrn e shpifjen e prsritur pr armiqt apo deri edhe fshirjen nga kujtesa t njerzve t urryer nga pushteti nprmjet heqjes s fotove t tyre nga albumet apo faqet e historis. Prgjat afro gjysm shekulli kjo mnemoteknik manipulative sht prdorur nga hoxhizmi dit pr dit pr t incizuar n mendjet e njerzve versionin e vet t historis dhe t kujtess.


  ***

  far ka ndodhur gjat ktyre njzet vjetve me kt kujtes? Sigurisht gjat afro 50 vjetve diktatur ndodhn edhe shum ngjarje t tmerrshme q nuk mund t iknin kollaj nga kujtesa e shqiptarve, q u ngulitn edhe ato n kujtesn e tyre si krime e tmerre t asaj kohe. Nuk do t kishte rn ashtu si ra komunizmi, me njerzit duke ikur nga syt kmbt apo duke rrzuar e pshurrur statujat e Enver Hoxhs sikur ata t mos kishin edhe nj kujtes tjetr nga ajo q kishin gatuar shkrimtart, artistt, gazetart e propagandistt e Enver Hoxhs. Po t shohsh imazhet e Shqipris s eksodit, t njerzve q kacavirreshin n anijet pr t shkuar n Itali, mbetesh pa goj pr at se cilt ishin shqiptart q doln nga Shqipria socialiste. Megjithat, ajo narrativ e incizuar me zjarr pr 50 vjet mbeti edhe ajo aty, n mendjet e tyre. Ndrkaq, shum shpejt filloi loja e re e pushtetit. N kushtet e pluralizmit politik ne zvendsuam pushtetin e nj partie t vetme me pushtetin e dy partive q, jo rastsisht, kishin n krye q t dyja ish-komunist t cilt, edhe pr shkak se skishin marr kultur tjetr, filluan t prdorin edhe ata mnemoteknikat e prdorura nga hoxhizmi. Ksisoj, dora-dors, n funksion t pushtetit t tyre, mnemoteknikat e ktyre dy partive filluan t krijojn nj version dykrersh t kujtess e t historis. Le t kujtoj disa momente t ktyre mnemoteknikave t pushtetit. Pr shembull, komunisti i kthyer n antikomunist Sali Berisha i fitoi zgjedhjet m 1992-shin duke prdorur shprehjen jemi t gjith bashkvuajts e bashkfajtor.

  Ishte nj tentativ prpunimi dhe thjeshtzimi i kujtess t s kaluars nprmjet ktyre dy fjalve kye me kaq pesh. Ai tentonte ksisoj t merrte votn e atyre q deri dje kishin qen m s shumti fajtor, duke e ditur se ata q m s shumti kishin qen vuajts i kishte votues t sigurt t partis s tij antikomuniste. Megjithat, kjo thnie prmbante nj t vrtet t madhe: at se shqiptart kishin nj kujtes t keqe pr at sistem, q kishte sjell ose vuajts, ose fajtor, ose t dyja s bashku. Mirpo shum shpejt, pr hir t pushtetit, Berisha i ndrroi teknikat e prpunimit t kujtess. Shum shpejt filloi tu kujtonte njerzve se jo vetm opozita, por edhe ata q i kishin dal kundra pse ishte autoritar, i padurueshm, kishin qen fajtor pa bashk-n prpara. Ksisoj filloi nj prpunim i kujtess nga ata q u vetquajtn demokrat, ku shumica kujtonin vetm vuajtjet e persekutimet (q kishin pasur nga ata t tjert) dhe trimrirat q kishin br kundr tyre deri n at pik sa mund t ngrije pyetjen: si ka ndodhur q ai regjim ka ekzistuar kaq gjat me kta liridashs, trima e disident t artur? Po ashtu, thuajse do gj q ishte konsideruar e zez nga historiografia hoxhiste, u b e bardh si me shkop magjik. Ndrkaq, nga pala tjetr fillimisht pati kryesisht vetmbrojtje. Mnemoteknika e socialistve punoi me njerzit e vet me metodn e harress, t fshirjes nga kujtesa, veanrisht t krimeve. Nj streh e rndsishme pr kujtesn e tyre u b Lufta Nacionallirimtare, e cila u ruajt thuajse krejtsisht n variantin q kishte gatuar hoxhizmi.

  Pak nga pak, duke par edhe dshtimet e pushtetit t ri, filloi t rimerrej narrativa e vjetr e t prpunohej versioni se ai regjim ka pasur edhe t mira se kishte krijuar universitetin e par, shkollat, spitalet. Madje-madje pr shumicn e atyre q ishin persekutuar, kur nuk heshtej, prhapeshin thnia se kishin qen kryesisht hajdut e keqbrs ordiner. Dhe ksisoj, q prej asaj kohe t dyja palt filluan t kultivojn kujtesn dhe harresn e grupit t tyre dhe t punojn sistematikisht t ruajn imazhet dhe versionet e tyre t historis. N kt vazhd lufte mnemoteknikash kemi prjetuar e vazhdojm t prjetojm konfliktin e gjat pr t prcaktuar datn e lirimit: nse ishte 29 Nntori, apo 28 Nntori; kemi par t vihen emrat e rrugve sipas prkatsive partiake t familjarve, t ngrihen monumente, t jepen medalje e t prkujtohen ngjarje historike; kemi par socialistt t heqin burgun e Burrelit si vend muze dhe ta kthejn n nj burg t zakonshm e demokratt t heqin monumentin e Heronjve t Vigut nga sheshi qendror i Shkodrs pr ta uar afr fushs s plehrave. S fundmi u b edhe nj sulm vandal mbi memorialin e izolimit komunist dhe nuk pati nj socialist t vetm t shprehte keqardhjen, sepse at e kishin ngritur demokratt. Kjo loj dy teatrosh, regjisort e t cilve kan interes t mbajn spektatort n platet e tyre, sa duke u prpunuar kujtesn aq edhe duke e mikluar at, po vazhdon edhe sot. N fakt, sht nj loj/luft pr pushtet q ska lidhje as me t vrteta historike shkencore dhe as me vlera t vrteta. N kt loj s fundmi sht futur nga socialistt dhe fantazma e Enver Hoxhs.


  ***


  Enver Hoxha nuk mund t fshihet dhunshm nga historia e Shqipris. Kshtu ishte titulli i nj interviste t Paskal Milos q m trhoqi vmendjen, pasi ai sht caktuar kryetari i nj komisioni pr rishikimin e historis, prej t cilit thuhet se do t dal nj tekst q t na rrfej t vrtetn e t vrtetave pr historin ton. E lexova me vmendje dhe mund t them se ndjeva n do rresh incizimet mnemoteknike q synojn t mbajn gjall narrativn socialiste t kujtess son pr historin. Kjo fillonte q me titullin: tek prdorja e fjalve dhun dhe fshirje e te mbrojtja q krkon ti bj autori Hoxhs nga kjo dhn dhe fshirje. N fakt, asknd nuk kam dgjuar t thot q Hoxha duhet t fshihet nga historia. Aq m tepr dhunshm. Ai duhet t jet n histori, si sht n histori edhe Hitleri, edhe Stalini, edhe Musolini, edhe Mao Ce Dun si prfaqsues apo simbol i nj periudhe historike nga ato m t tragjiket pr njerzimin: ajo e regjimeve totalitare t shekullit XX q, sigurisht, nuk mund t shpjegohen vetm nprmjet bmave t nj figure, por nprmjet tr kontekstit kulturor ku kan lindur e vepruar kta diktator. Por Milo duket qart se nuk synon kt. E gjith intervista t l shijen e nj prpjekjeje pr t normalizuar figurn e Enver Hoxhs e nprmjet saj, kuptohet, edhe diktaturn e tij. N intervistn e tij nuk sheh t prdoren nj her t vetme fjalt terror, krime, persekutime, burgje, internime, izolim, q jan fjal kye kur analizohen regjimet totalitare komuniste, ndr t cilt ai i Enver Hoxhs ka qen m brutali dhe m njerzori.

  Kuptohet qart se ai krkon ti flas kujtess s atyre spektatorve t teatrit socialist, q Enver Hoxhn e kujtojn edhe pr mir apo vetm pr mir, q nuk duan ti kujtojn krimet e atyre kohve sepse i kan kryer vet, madje edhe niprve e mbesave t tyre q nuk e kan prjetuar at regjim, q shkojn pin alkool e krcejn e kndojn kng perndimore n Pez duke prkujtuar Komandantin, pa e ditur se ai dhe gjyshrit e tyre u prisnin gjuhn n at koh t rinjve q bnin kto pun. Kjo shije e keqe e intervists bhet m e dukshme kur thot: Enver Hoxha, Ahmet Zogu, Sali Berisha dhe t gjith politikant shqiptar jan n nj mnyr ose n nj tjetr, tashm, personalitete t fondit historik shqiptar. Pr t cilt, gjith sipas Milos, do t shikoni mjaft portrete, nga analist, gazetar dhe studiues t kohs, t cilt i vizatojn n mnyr m ekstreme ose duke i glorifikuar, ose duke i poshtruar. Kjo ka ndodhur n Shqipri edhe gjat periudhs s tranzicionit. Nuk kam pik simpatie pr Ahmet Zogun e Sali Berishn, madje mendoj se sikur t kishin prqafuar komunizmin e t udhhiqnin nj regjim totalitar, mund t kishin qen po aq kriminal sa Enver Hoxha, por ata smund t futen n nj rresht, si bn Milo, me Enver Hoxhn.

  sht njlloj sikur t futsh Stalinin n nj rresht me cart apo pasardhsit e tij. Totalitarizmat e shekullit XX kan qen nj kafsh kriminale m vete dhe kshtu jan trajtuar nga historiografia e vrtet kudo n bot. Mirpo Milo vazhdon: Tani kemi nj perceptim jo dhe aq realist, sepse nisemi nga ajo far na ka ndodhur neve si individ, nisemi nga ajo far i ka ndodhur familjes, fisit, apo gjith shqiptarve. Po pse nga far duhet t nisemi pr t qen realist n shkrimin e historis nse jo nga ato q u kan ndodhur shqiptarve? Por ai nuk e shtron kt pyetje q t na oj te filozofia e tij e historis. Ai thjesht krkon t sugjeroj se ata q flasin vetm keq pr Enver Hoxhn (kuptohet, ktu nuk e kam fjaln pr ata q thjesht e shajn me fjal banale apo q thon se ishte aq mizor pse ishte homoseksual) e bjn kt nga halli familjar, prandaj kan nj vizion t shtrembruar t historis e nuk duhen marr seriozisht. Dhe menjher ai kalon shpejt e shpejt te streha e narrativs s teatrit socialist: tek Lufta Nacionallirimtare, pr prkujtimin e prvjetorit t s cils qeveria sapo lshoi edhe nj fond prej nj milion dollarsh shum kjo jo e vogl pr xhepat e shqiptarve t varfr. Ai na jep prsri avazin e strprsritur nga mnemoteknika e Enver Hoxhs: luftn e bn shqiptart, komunistt patn meritn q e udhhoqn.

  Pastaj jep edhe ca argumente t uditshme, si: do parti lufton pr t ardhur n pushtet. Edhe Balli luftonte q t vinte n pushtet, edhe zogistt luftonin q t kthehej Zogu n pushtet N qoft se komunistt synonin pushtetin pas lufte dhe kjo sht shum e sakt ata gjetn mnyrn dhe rrugn m t mir pr t ardhur n pushtet. Kjo sht nj merit e tyre. Shikoni o njerz se ktij historiani i sht dhn kryesia e komisionit q do t shkruaj historin zyrtare t Shqipris, q do t jet ajo q do t msojn fmijt tan npr shkolla. Si sht e mundur q ky nuk e di se jo vetm n Shqipri, por edhe kudo n ish-bllokun lindor ardhja e komunistve n pushtet sht vendosur nga ndarja e Jalts q ndau zonat e influencs midis fitimtarve, e se Shqipria n kt kontekst iu la Titos; se historia e ka dnuar si ardhje jo demokratike, pasi shkeli edhe premtimet e dhna n Jalt nga Stalini, pasi prdori dhun e kreu krime ngase przjeu nj luft me karakter lirimi kombtar me nj revolucion proletar, q synonte t vendoste diktaturn e ashtuquajtur t proletariatit, q mohoi ekzistencn e partive t tjera dhe t zgjedhjeve t lira. Si mund t thuhet se kjo ishte merit, a thua se ardhja n pushtet qenka qllim m vete q justifikohet me do mjet?! Jo, ktu skemi t bjm me histori dhe historian q krkojn t ndriojn njerzit. Ktu kemi t bjm me trashgimin e shmtuar t mnemotekniks s komunizmit, q krkon ti mbaj njerzit injorant rreth historis s tyre e ti praj duke manipuluar pasionet e tyre, q ti sundoj m leht.

  Kemi t bjm me nj politik q – si m shkruante nj lexuese shkel me izme mbi dhimbjet e s kaluars dhe ato q shkakton prdit mbi njerzit e thjesht. Nj politik e paprgjegjshme q ka prodhuar nj shoqri ku sheh shkatrrim, njerz agresive, njerz t dshpruar, njerz t depresionuar, njerz t vetmuar, njerz q jetojn n ankthin e s kaluars s errt dhe nuk jan t aft t gjejn kurn e duhur njerz q jan njqind pr qind t varur n rezultatet e zgjedhjeve, pra njerz t paaft pr t qen t zott t udhheqin jetn e tyre.

  Panorama

 5. #5
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Pse dhe si e duan Enver Hoxhn

  Sa pr t'a ilustruar pak shkrimin e z Lubonja !


  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  758

  Pr: Pse dhe si e duan Enver Hoxhn

  Shkrimi ashte interesant,,,,,,,,por Lubonja nuk ka kapur CELESIN e problemit

  ,,,,,,,,,,,qe per mendimin tim ashte elektorati dhe jo nostalgjia per diktatorin

  Jane TRE KOLLONA qe e mbajne ne pushtet PS,,,,,,,

  1- Lokalizmi
  2- Ish aparati i nomenklatures (Enveristet, spiunet, sigurimsat,kriminelet e diktatures,ish te privilegjuarit etj)
  3- Krimi i organizuar ( trafikantet,kontrabandistet,etj)

  shembja e njeres prej ketyre kollonave con ne shembjen e pushtetit te PS

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Paskal Milo rishkruan historin: Enver Hoxha smund t fshihet nga historia

  Paskal Milo e ngriti shpaten edhe njehere per situaten! Hajde Paskal hajde, minoritaret e anesdetit gjithmone me habisin me shkallen e indoktrinimit komunist, qe e kane ne gjak "idealin komunist". Paskali del e thote qe do ta rishkruaj une historine e Shqiperise pasi keshtu i do qejfi Paskalit. Por thote edhe ca gjera akoma me te bukura: na thote qe te gjithe popujt e rishkruajne historine e tyre, e nuk ka asgje te keqe. Qe eshte ne vetvete, nje genjeshter me bisht. Vetem popujt e asimiluar apo te ndrydhur e rishkruajne historine e tyre, pasi u eshte mohuar e verteta historike nga pushtuesit apo diktatoret. Kurse popujt jo te ndrydhur dhe jo te kolonizuar nuk e rishkruajne historine e tyre, por e pasurojne ate me fakte te reja historike. Ti shtosh historise fakte te reja te panjohura qe dalin ne drite me kohen, nuk perben shkas per "rishkrimin e historise", ajo qe rishkruhet eshte ri-interpretimi i historise nga studiues e njerez te kesaj fushe, qe kishin ngritur nje gjykim apo teze bazuar mbi faktet historike te kohes. Por faktet historike nuk ndryshojne sa here qe ndryshon duart pushteti politik, sic eshte bere zakon tashme ne Shqiperi.

  Se pari o Paskal, eshte turp qe te dalesh ti e te thuash qe "do te rishkruaj historine" pasi te nxjerr nje burre leshko nga mendja e jo burre te zgjuar. Edhe i zgjuar e historiani me i pergatitur i atij vendi te ishe, qe nuk je, prape nuk te takon ty te rishkruash historine e atij populli, pasi nuk e di a e ke vene re, por je person politik ne shoqerine shqiptare. Je politikan, ke nje parti politike, ke sherbyer si minister ne disa qeveri, ke qene deputet, ke bindjet e tua politike. Dhe profesionin e historianit e ke marre gjate viteve te komunizmit ku kriteri i pare i pranimit ishte biografia (bij i besuar i prinderve komuniste), kriteri i dyte ishte indoktrinimi komunist me ideologjine e diktatures komuniste, kriteri i trete ishte qe historia e atij vendi i sherbente ruajtjes dhe perforcimit te "vijes se Partise" qe na e jepte shoku Enver, i cili me guximin e budallait na e rishkruajti historine e atij populli qe nga gjeneza e deri ne fund te historise, ashtu sic i deshi qejfi atij. E beri ne ato Veprat e tij o Paskal, qe ti dhe shoket e tu i mesonit permedesh e i shkruanit per te, dhe detyra juaj ishte qe versioni i historise se dale nga Veprat e shokut Enver, te reflektohej edhe ne bankat e shkollave te femijeve shqiptare. Ti i di mire keto qe une ti shkruaj o Paskal, po i shkruaj qe ti lexojne e kuptojne brezat e rinj te shqiptareve, qe ndryshe nga ty qe u thinje nen komunizem, nuk kane jetuar nje dite te vetme te jetes se tyre nen komunizem.

  Se dyti o Paskal, shqiptaret nuk kane nevoje per "rishkrimin e historise" sic na del e na thua ti, por kane nevoje per dokumentimin e historise. Historia eshte shkence dhe si e tille, ajo nuk merret me "rishkrime" qe nuk jane gje tjeter vecse interpretime subjektive politike te njerezve qe duan te marrin peng historine e nje populli per qellimet e veta. Historia merret me dokumentimin, renditjen e deshmive dhe fakteve historike, ashtu sic kane ndodhur, e deshmuar nga goja e pena e deshmitareve aktuale. Prandaj une e kuptoj qe ju historianet e stanit komunist nuk ju ze gjumi naten nga deshira per te "rishkruar" historine, por para se te na e rishkruani kete histori version te shkurter, ka mundesi te na i rendisni te gjitha faktet historike te ketij populli gjate historise? Dhe kesaj here, mundesisht na e rendisni keto fakte jo vetem nga nje burim, nga goja e diktatorit komunist, apo goja e diktatoreve te rinj sot qe ecin ne rrugen e diktatorit te vjeter, por edhe nga goja e shqiptareve te thjeshte qe i kane deshmuar e marre pjese ne keto ngjarje. E kam te qarte qe eshte pak e veshtire per ju "profesorat e historise se Enver Hoxhes" qe diktatori u kish besuar "historine", qe te hiqni dore nga zakoni i vjeter. Por perpiquni qe te beheni edhe ju njerez te lire, e te mos shkoni drejt varrit me po ate mendje te indoktrinuar e me ate shpirt te shitur idealit komunist, sic bene baballaret tuaj.

  Se treti o Paskal, te duhet te kuptosh qe ka perenduar njehere e mire ajo koha ku monopolin e "se vertetes historike", e kishte Partia, shoku Enver, dhe bazhibuzuket e tij te besuar qe si profesion ishin historiane por qe detyren e vertete kishin ate te indoktrinimit te masave me "vijen e partise". Jo ti, por cdo shqiptar i cmendur sot, mund te dali e te thote qe une do te shkruaj historine e ketij vendi sic me pelqen mua. Vetem sa do te beheni qesharake e do t'i beni per te qeshur ata qe ju degjojne. Nese nuk e ke marre vesh o Paskal, gjithe shqiptaret sot jane te lire te deshmojne me gojen e tyre, ate qe kane pare me sy, degjuar me veshe, gjate historise. Dhe ti mund te dalesh e mund t'u thuash qe nuk eshte ashtu por eshte keshtu se keshtu them une, por prape, nuk ta ve veshin njeri o Paskal. Do te te flakin tej e do te te injorojne me keq se sa injorojne sot figurat e historise qe ti kerkon te ringjallesh e tu japesh "lavdet dhe nderet qe u takojne" ne histori. Liria eshte gje e madhe dhe kur te gjithe e kane te drejten e fjales, te drejten per te lexuar e njohur me faktet dhe kendveshtrimet e ndryshme historike, keta njerez nuk kane nevoje per "inspektore Partie" qe t'i udhezojne se cfare duhet te besojne si histori te vertete. Por ty nuk te behet vone shume per shqiptaret e rritur, ti me kete rishkrimin e historise kerkon te helmosh e indoktrinosh trurin e brishte te femijeve shqiptare ne bankat e shkollave shqiptare, ashtu sic bere per dekada te tera si i besuar i rregjimit komunist.

  Dhe se fundmi o Paskal, ne ka nje histori qe ti duhet te rishkruash, ajo eshte historia e jetes tende, profesionit tend si profesor e historian gjate rregjimit komunist. Po ta beje kete gje, jo vetem une qe do te te lexoja me endja me shpresen se do te gjeja sadopak keqardhje ne shpirtin tend per ate sherbim ogurzi qe i bete vendit, por do ti beje nje nder te madh edhe femijeve te tu. Do t'iu jepje mesazhin e qarte atyre qe te mos bien pre e ideologjive te kohes e te mos kompromentojne te verteten dhe lirine e tyre si njerez, per hir te idealit te Partise.

  Sa shtepi e mbajne akoma portretin e Enver Hoxhes ne shtepite e tyre ne Himare, o Paskal?

  Albo

 8. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Kreksi (30-09-2014)

 9. #8

  Pr: Paskal Milo rishkruan historin: Enver Hoxha smund t fshihet nga historia

  Qe Enver Hoxha nuk duhet te fshihet nga historia, eshte fjala me me vend qe ka thene. Biles duhet te permendet sa me shpesh dhe ti jepet sa me shume hapesire ne librat e historise, qe mos harrohet asnjehere se c'ka bere.

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2012
  Postime
  98

  Pr: Paskal Milo rishkruan historin: Enver Hoxha smund t fshihet nga historia

  Enveri iku,mbetem ne tjeret,te miret....qe s kemi bere ndoj te keqe....po ku jemi se?

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616

  Pr: Paskal Milo rishkruan historin: Enver Hoxha smund t fshihet nga historia

  Un pajtohem me reagimin q dha ktu Albo dhe nuk e kuptoj pse dhe si ka mundsi kjo q te na ndodhi edhe nj rrmuj tjetr kur dihet se Milo sht Politikan eJO historian ?
  Si mos te revoltohet njeriu sot ?
  E kisha nj kundershtar Arefin qe poasa ksihte dalur nga shpella por tani mu bn dy...'na gjeti me keta historianuca ....!

  -Albo:[/url]
  "Se pari o Paskal, eshte turp qe te dalesh ti e te thuash qe "do te rishkruaj historine" pasi te nxjerr nje burre leshko nga mendja e jo burre te zgjuar. Edhe i zgjuar e historiani me i pergatitur i atij vendi te ishe, qe nuk je, prape nuk te takon ty te rishkruash historine e atij populli, pasi nuk e di a e ke vene re, por je person politik ne shoqerine shqiptare. Je politikan, ke nje parti politike, ke sherbyer si minister ne disa qeveri, ke qene deputet, ke bindjet e tua politike. Dhe profesionin e historianit e ke marre gjate viteve te komunizmit ku kriteri i pare i pranimit ishte biografia (bij i besuar i prinderve komuniste), kriteri i dyte ishte indoktrinimi komunist me ideologjine e diktatures komuniste, kriteri i trete ishte qe historia e atij vendi i sherbente ruajtjes dhe perforcimit te "vijes se Partise" qe na e jepte shoku Enver, i cili me guximin e budallait na e rishkruajti historine e atij populli qe nga gjeneza e deri ne fund te historise, ashtu sic i deshi qejfi atij. E beri ne ato Veprat e tij o Paskal, qe ti dhe shoket e tu i mesonit permedesh e i shkruanit per te, dhe detyra juaj ishte qe versioni i historise se dale nga Veprat e shokut Enver, te reflektohej edhe ne bankat e shkollave te femijeve shqiptare. Ti i di mire keto qe une ti shkruaj o Paskal, po i shkruaj qe ti lexojne e kuptojne brezat e rinj te shqiptareve, qe ndryshe nga ty qe u thinje nen komunizem, nuk kane jetuar nje dite te vetme te jetes se tyre nen komunizem."
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 12. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Paskal Milo rishkruan historin: Enver Hoxha smund t fshihet nga historia

  Enver Hoxha, dhe duhet gjetur forca, duhet te duhet sic do i verbri driten, njollen e shpreses qe ajo ngjall ne thellesite e trishtimit te tij, por a bien mbi te te gjitha fajet, krimet, kalbezimet dhe gabimet te nje ish sistemi ''han pa porta'', kjo eshte dicka qe kerkon njohuri, argumenta konkrete terreni dhe do kete gjithnje diskutime.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •