Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Cerebro
  Antarsuar
  11-07-2014
  Postime
  125
  Faleminderit
  30
  18 falenderime n 14 postime

  Post Zanafilla e komunizmit n Shqipri

  Zanafilla e komunizmit n Shqipri  Dgjojm shfajsuesit e asaj q historia tregoi si organizata m e madhe kriminale n Shqipri, t thon ata nuk e dinin, ata u gnjyen, por qllimet ishin t mira dhe t tjera pohime t ngjashme q asnj logjik e shndosh nuk mundet ti pranoj pa anuluar vetveten.
  E vrteta sht se dinin! Q prej afrimit t bolshevizmit kufijve tan dhe deri me kurorzimin e Tradhtis s Madhe, n nntor t vitit 1944, pr asnj ast shtypi shqiptar nuk rreshti duke shnuar se si komunizmi ishte arma e re e qllimeve t vjetra sllave. Qllime t cilat ende sot vuajm n t gjith truallin kombtar.

  Artikulli i mposhtm, botuar n vitin 1931 n Tiran, hedh drit mbi zanafillat e bolshevizmit n Shqipri.
  Komunistat n shrbim t diplomatis Jugosllave

  Nj kurs stvitjeje n Mitrovic

  Vjen Qysh Qeverija e Belgradit shrbehet prej komunizmit pr qllimet e veta politike
  Me kt titull fletorja hungareze Nemzeti Ujsag boton nj korespondenc t marrun nga Zagrebi, mbas t cils Qeverija e Belgradit, nga nj an prpiqet faqsisht ta pastroj vendin nga elementet komunist, dhe nga tjetr shrbehet me kto elemente pr qllimet e saja politike.

  Komunizm n favor t Jugosllavis

  Komunistat e Jugosllavis arrestohen dhe dnohen prej gjykatoreve tue u drgue ndr burgjet e Mitrovics. Po ktu, n vend q t psojn vuejtje dhe tortura, si ngjau me t gjith t burgosunit e tjer politike, mbahen mir dhe me nj jet luksoze prej Qeveris Jugoslave e cila, me ann e personelit t prshtatshm, u jep nj kurs strvitje mbi aktivitetin dhe propagandn q do t zhvillojn jasht kundr Qeverive t ndryshme antikomuniste. Kshtu ata bahen emisar t vrtet dhe t rregullshm t diplomatis jugoslave tue shvillue nj aktivitet komunist kudo.
  Ktyne komunistve t diplomatis jugoslave s Belgradit u akordohen pasaporta dhe dokumenta n baz t cilave do Legat jugoslave jasht sht e detrueme ta prkrahi lvizjen e veprimin e tyne. Dhe prpara bots s jashtme ata fytyrojn si taratisun apo tekspulsuem nga Jugoslavija.

  Drgimi i tyne n Shqipni, Bulgari dhe Itali

  Qeverija, mbassi t mbaroj kursi ndr burgjet e Mitrovics, i prndan kto agjenta t saj sidomos n Hungari, Shqipni, Itali dhe Bulgari.
  Nj prfundim i par i ktij aktiviteti t propagandistave komunist jugoslav sht pr tu vrejt n situatn e tanishme n Bulgari. Kur zgjedhjet u zhvilluen nat shtet propagandistat bolsheviko-jugoslav e kishin sigurue pozitn n krejt Sofin. Dhe lajme q vin nga Sofije nuk bajn tjetr vese ta konfirmojn nj gjendje t till. Qeverija e re, e formueme prej blokut topozits prpiqet me t kot ta qetsoj opinionin publik, po lajmet mbi planin e nj diktature eventuale dhe pr nj grusht shteti, nuk pushojn.


  Besa, 1931.


  -

  [Marr nga 8mvsk.wordpress.com]
  Tomorrow Never Dies.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  966
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Zanafilla e komunizmit n Shqipri

  Komunizmi ne shqiperi qe nje antidot, nje bar popullor efikas, pas marrjes neperkembe gjermane dhe nje autoimunitet i saj ne perpjekjet per tu mevetesuar. Kurse keta ish te denuar duhen te kene qene bastarde politike apo te paftuar, sepse asnje vend nuk i vret bijte e saj, por vetem kur ata vriten apo tradhetohen qarte nga vende te huaja, te tjera. Sa per komunizmin, ai do mbetet nje bar popullor shume i forte dhe efikas por per te semuret, per ata qe kerkojne ideologji dhe bote ideale, dhe ne kohen tone te dehjeve duhet nuhatje peshkaqeni per te kuptuar ndytesine e botes.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  966
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Zanafilla e komunizmit n Shqipri

  ...pastaj ne nuk u ndjeme kurre komunista por ashtu te kalbur dhe vellavrases ngritem nje epope te kuqe apo djajsh, gje qe ndodhi edhe ne zemer te kesaj peme ideollogjike, thyerje kalbezim dhe fitim te djajve(kokave te nxehta injorante) por ketu s'kishte imunitet ne lartesi.

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •