Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387

  Rama n samitin e NATO-s n Uells (Video)

  Delegacioni shqiptar n samitin e NATO-s n Uells t Britanis kryesohet nga shefi i qeveris, Edi Rama dhe n prbrje t tij jan edhe ministri i Punve t Jashtme, Ditmir Bushati dhe ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli.

  Samiti, ku marrin pjes delegacionet e nivelit t lart t 28 vendeve antare t Aleancs s Atlantikut t Veriut, u hap nga Sekretari i Prgjithshm i NATO-s, Anders Fog Rasmussen, i cili nnvizoi se ky Samit do ti shrbej forcimit t partneritetit t Aleancs n prballje me sfidat e prbashkta t siguris.

  Udhheqsit botror, t mbledhur n Uells t Britanis, po diskutojn pr rrezikun e grupit Shteti Islamik, Afganistanin dhe krizn mes Ukrains dhe Rusis. Si reagim ndaj atij q shihet gjersisht si agresion rus, ata pritet t ndrmarrin hapa energjike pr formimin e nj force ushtarake t ndrhyrjes s shpejt, q t mund t dislokohet me shpejtsi n zona t caktuara n Evropn Lindore.

  Takimi i sotm filloi me nj ceremoni pr t nderuar forcat e armatosura t t gjitha vendeve pjesmarrse n Forcn Ndrkombtare t Siguris q kan luftuar n Afganistan. David Cameron, kryeministri i vendit mikprits i prmblodhi sfidat madhore globale n komentet e tij n fillim t konferencs:

  Trupat ruse jan ilegalisht n Ukrain. Krcnimi ekstremist islamist, sht ringritur n nj form t re n Irak dhe Siri. Kto jan vetm dy nga krcnimet me t cilat ne prballemi. NATO-ja sht spiranca e siguris son dhe gjat ktyre dy ditve, ne duhet ta rigjallrojm dhe rifokusojm aleancn pr t prballuar rreziqet e reja dhe pr tu siguruar q ajo do t vazhdoj t garantoj stabilitetin n gjith botn, tha ai. Sekretari i Prgjithshm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, para takimin e akuzoi Rusin se po sulmon Ukrainn.

 2. #2
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387

  Pr: Rama n samitin e NATO-s n Uells (Video)


 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979

  Pr: Rama n samitin e NATO-s n Uells (Video)  Rama nga Samiti i NATO-s bn thirrje pr njohje t Kosovs


  GazetaExpress E premte, 05 Shtator 2014 18:11
  Kryeministri i Shqipris, Edi Rama, gjat samitit t NATO-s q po mbahet n Wales t Mbretris s Bashkuar, ka krkuar nga shtetet antare t ksaj aleance, q t njohin pavarsin e Kosovs.

  Rama ka krkuar nga t gjitha shtetet e NATO-s, q t lvizin drejt njohjes s realiteti t ri n Kosov.

  N ditn e dyt dhe t fundit t samitit t NATO-s, kryeministri Rama ka takuar kok m kok presidentin amerikan Barack Obama, takim ku sht folur mbi zhvillimin e marrdhnieve dypalshe, raporton Top Channel.

  Menjher m pas ka nisur edhe takimi me sekretarin e Shtetit John Kerry, q do vijoj bisedn e nisur mes kryeministrit shqiptar dhe shefit t Shtpis s Bardh.

  Ndrkoh, n konferencn pr shtyp q ka dhn n Wales, kur sht pyetur mbi takimin me homologun grek Andonis Samaras dhe interesin e pals greke pr reformn territoriale, kryeministri Rama sht prgjigjur se kjo shtje sht atribut i Shqipris dhe e miratuar nga Parlamenti shqiptar.

  Sa pr shtjet e pazgjidhura mes Shqipris dhe Greqis, Rama ka theksuar se, kjo nuk sht nj shtje e till por vetm e Shqipris, pr prmirsimin e jets s shqiptarve dhe minoriteteve.

  Sa pr Marrveshjen e anuluar t Detit, Rama ka shprehur gatishmrin pr ta trajtuar at me qeverin e Athins. Ndrkoh, paralajmrohet nj vizit e kryeministrit grek n Tiran, me ftes t zotit Rama.

  Ndr t tjera, shefi i qeveris son ka thn se shqiptart vijn n kt samit me kredite t rritura, prmes kontributit n misionet ndrkombtare, ndaj dhe Shqipria meriton m shum vmendje nga NATO.

  Rama ka folur edhe pr mundsin e antarsimit t Maqedonis n aleancn e NATO-s, ku ka shtuar se, prve kontestit t emrit me Greqin, ky vend duhet t implementoj edhe Marrveshjen e Ohrit, para se t bhet nj gj e till.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. Anetart m posht kan falenderuar Llapi pr postimin:

  mesia4ever (05-09-2014)

 5. #4
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387

  Pr: Rama n samitin e NATO-s n Uells (Video)

  Bravo Rama Maqedonia do te duhej te detyrohej qe te implementoje Marreveshjen e Ohrit para se te hyje ne NATO, kjo do te duhej te kushtezohej para se Maqedonia te anetaresohet ne NATO.
  Madje edhe nese Shqiperia hyn para Maqedonise ne EU do te duhej qe edhe per ne EU, Maqedonia te kushtezohej me implementimin e Marreveshjes se Ohrit. Kur Greqia anetaresimin ne NATO te Maqedonise e mban peng per nje emer, perse edhe Shqiperia te mos e bllokoje kur eshte fjala per te drejtat e bashkekombasve tane atje. Asgje tjeter, Bravo Rama kesi kryeministri i duhet Shqiperise.

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •