Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,907

  Shtohet numri i vehabistve n Lugin

  Emri: xshtohet-numri-i-vehabist-euml-ve-n-euml-lugin-euml_hd.jpg

Shikime: 722

Madhsia: 35.0 KB

  N Luginn e Preshevs s fundi sht shtuar numri i ithtarve t sekti selefist apo prkrahs edhe t vehabizmit. Prania e tyre dita dits po bhet m e shtuar dhe se njerzit e ktij sekti q pretendojn se jan ithtart e drejt t fes po pushtojn edhe xhamit n Preshev, Bujanoc dhe n fshatrat e ktyre dy vendbanimeve.


  Dita dits po shtohet edhe prfshirja e numrit m t madh t t rinjve dhe se prijsit e ktij sekti tashm kan strategjin se si t manipulojn me rinin e papun dhe dshpruar t ktij rajoni m t varfr shqiptar, t ln pas dore nga institucionet shtetrore.

  Edhe drejtuesit e disa xhamive, por edhe prfaqsues legal fetar q thirren si institucione q prfaqsojn komunitetin mysliman jan prkrahs dhe financues t ktyre fushatave.

  Burime pr agjencin e lajmeve INA theksojn se n kt skenar jan t prfshir hoxhallar t mirnjohur, q kan nj mburoj edhe nga qarqe t larta t siguris t shtetit serb.

  N Preshev sidomos rinia ofrohet dhe joshet pr t`u prfshir n kt sekt, duke kundrshtuar m pas islamin tradicional t kultivuar brez pas brezi n kto treva.

  Kemi nj strategji t ktyre grupimeve t organizuara q funksionojn n mnyr t prkryer. Ata kan shtabet apo erdhet e tyre, nofkat e tyre dhe tr strategjin e implikimit dhe infektimit t t rinjve. Baza e tyre dihet se sht e prkrahur edhe n Beograd nga nj fuqi e madhe, q leht edhe mund t zbulohet, nse do t kishte nj transparenc, thekson pr INA, nj bashkbisedues dhe predikues i islamit tradicional shqiptar.

  Bashkbisedues dhe qytetar t Lugins n storien pr INA theksojn se njerzit q jan kyur n kto rryma jan me t kaluar t keqe, devijuese, pa tradit familjare dhe me pisllqe t ndryshme. Por ka edhe nga ata q pr shkaqe interesi, varfrie e skamje, por edhe joshje jan prfshir n kt sekt.

  Prhapja m e madhe po ndodh npr fshatra, ku individ t ndryshm me stilin e zakonshm t pantallonave t shkurtra dhe mjekrave po pushtojn edhe xhamit. Nj prhapje e till m masive sht n disa fshatra, ku fshatart jan t shqetsuar nga prhapja e tyre dhe strategjia pr t pushtuar xhamit.

  Ata shtohen si krpudha dhe bjn fushat t fuqishme pr t bindur shum t rinj q ti bashkngjiten. Imamt jan t paaft dhe po heshtin dhe nuk po gjejn fuqin q s bashku me kshillat e xhamis, shkollat dhe institucionet e tjera pr t goditur dhe anashkaluar kto individ destruktiv q kan mision t keq pr shqiptart. Ata prmes interesit po joshin t rinjt. Ndrsa drejtuesit e ktyre strategjive kan plane se si t prfitojn sa m shum prkrahs. Ata bjn jet koti duke ndenjur, duke mos punuar dhe duke prfituar fonde nga jasht. Kjo sht mse e qart, thekson Iliri, nj preshevar i ri.

  Por, banort e kan rrezik dhe bezdi t flasin publikisht kundr tyre, me frikn se mund t psojn ndonj sulm apo hakmarrje si thon ata nga mjekrat.

  Edhe politikant gjithashtu nuk dshirojn t flasin publikisht kundr tyre, por ata pajtohen me mendimin se kto individ duhet t pendohen dhe ti rikthehen jets dhe fes tradicionale, duke mos dmtuar imazhin e shqiptaris n kto troje.

  N Lugin pretendohet se ka shum shoqata q kan deprtuar dhe japin para pr gjith ithtart e tyre. Por shteti serb asnjher nuk ka br transparenc se sa para t ktyre shoqatave shprndahen pr kt mision.

  Kohve t fundit disa media serbe kan folur mbi prhapjen e si kan shkruar ato xhihadistve n Lugin, por duke thn se dihen edhe emrat e udhheqsve.

  Deri tani nuk dihet reagimi i autoriteteve serbe, por burime pran disa medieve n Beograd kan thn se nuk prjashtohet ndonj operacion i xhandarmeris serbe ndaj ktyre grupimeve, pr t prfituar Serbia prball opinionit ndrkombtar se po lufton terrorizmin dhe vehabizmin.

  Ky aksion parasheh goditjen e disa kokave organizative por edhe ithtarve, duke i konsideruar si celula dhe prkrahs t ISIS dhe Al Nusra.

  Jo zyrtarisht msohet se n Lugin ka edhe individ prgjegjs q bjn prgatitjen e opinionit dhe rekrutimeve pr t rinjt q duan t`i bashkngjiten ktyre formacioneve terroriste.

  Shqiptart e Lugins s Preshevs apelojn pr reagim t faktorit politik, por edhe mbshtetjen e Prishtins dhe Tirans pr t luftuar dhe zmbrapsur kt dukuri t ktyre individve dhe ktij sekti po rrnon imazhin e shqiptarve n Lugin, por q po lihet qet nga ana tjetr nga shteti serb. /INA/LuginaPress/

  http://luginapress.com/shtohet-numri...eve-ne-lugine/
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 2. #2
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  46
  Postime
  4,463

  Pr: Shtohet numri i vehabistve n Lugin

  Citim Postuar m par nga iliria e para Lexo Postimin
  Emri: xshtohet-numri-i-vehabist-euml-ve-n-euml-lugin-euml_hd.jpg

Shikime: 722

Madhsia: 35.0 KB

  N Luginn e Preshevs s fundi sht shtuar numri i ithtarve t sekti selefist apo prkrahs edhe t vehabizmit. Prania e tyre dita dits po bhet m e shtuar dhe se njerzit e ktij sekti q pretendojn se jan ithtart e drejt t fes po pushtojn edhe xhamit n Preshev, Bujanoc dhe n fshatrat e ktyre dy vendbanimeve.


  Dita dits po shtohet edhe prfshirja e numrit m t madh t t rinjve dhe se prijsit e ktij sekti tashm kan strategjin se si t manipulojn me rinin e papun dhe dshpruar t ktij rajoni m t varfr shqiptar, t ln pas dore nga institucionet shtetrore.

  Edhe drejtuesit e disa xhamive, por edhe prfaqsues legal fetar q thirren si institucione q prfaqsojn komunitetin mysliman jan prkrahs dhe financues t ktyre fushatave.

  Burime pr agjencin e lajmeve INA theksojn se n kt skenar jan t prfshir hoxhallar t mirnjohur, q kan nj mburoj edhe nga qarqe t larta t siguris t shtetit serb.

  N Preshev sidomos rinia ofrohet dhe joshet pr t`u prfshir n kt sekt, duke kundrshtuar m pas islamin tradicional t kultivuar brez pas brezi n kto treva.

  “Kemi nj strategji t ktyre grupimeve t organizuara q funksionojn n mnyr t prkryer. Ata kan shtabet apo erdhet e tyre, nofkat e tyre dhe tr strategjin e implikimit dhe infektimit t t rinjve. Baza e tyre dihet se sht e prkrahur edhe n Beograd nga nj fuqi e madhe, q leht edhe mund t zbulohet, nse do t kishte nj transparenc”, thekson pr INA, nj bashkbisedues dhe predikues i islamit tradicional shqiptar.

  Bashkbisedues dhe qytetar t Lugins n storien pr INA theksojn se njerzit q jan kyur n kto rryma jan me t kaluar t keqe, devijuese, pa tradit familjare dhe me pisllqe t ndryshme. Por ka edhe nga ata q pr shkaqe interesi, varfrie e skamje, por edhe joshje jan prfshir n kt sekt.

  Prhapja m e madhe po ndodh npr fshatra, ku individ t ndryshm me stilin e zakonshm t pantallonave t shkurtra dhe mjekrave po pushtojn edhe xhamit. Nj prhapje e till m masive sht n disa fshatra, ku fshatart jan t shqetsuar nga prhapja e tyre dhe strategjia pr t pushtuar xhamit.

  “Ata shtohen si krpudha dhe bjn fushat t fuqishme pr t bindur shum t rinj q ti bashkngjiten. Imamt jan t paaft dhe po heshtin dhe nuk po gjejn fuqin q s bashku me kshillat e xhamis, shkollat dhe institucionet e tjera pr t goditur dhe anashkaluar kto individ destruktiv q kan mision t keq pr shqiptart. Ata prmes interesit po joshin t rinjt. Ndrsa drejtuesit e ktyre strategjive kan plane se si t prfitojn sa m shum prkrahs. Ata bjn jet koti duke ndenjur, duke mos punuar dhe duke prfituar fonde nga jasht. Kjo sht mse e qart”, thekson Iliri, nj preshevar i ri.

  Por, banort e kan rrezik dhe bezdi t flasin publikisht kundr tyre, me frikn se mund t psojn ndonj sulm apo hakmarrje si thon ata nga ‘mjekrat’.

  Edhe politikant gjithashtu nuk dshirojn t flasin publikisht kundr tyre, por ata pajtohen me mendimin se kto individ duhet t pendohen dhe ti rikthehen jets dhe fes tradicionale, duke mos dmtuar imazhin e shqiptaris n kto troje.

  N Lugin pretendohet se ka shum shoqata q kan deprtuar dhe japin para pr gjith ithtart e tyre. Por shteti serb asnjher nuk ka br transparenc se sa para t ktyre shoqatave shprndahen pr kt mision.

  Kohve t fundit disa media serbe kan folur mbi prhapjen e si kan shkruar ato ‘xhihadistve’ n Lugin, por duke thn se dihen edhe emrat e udhheqsve.

  Deri tani nuk dihet reagimi i autoriteteve serbe, por burime pran disa medieve n Beograd kan thn se nuk prjashtohet ndonj operacion i xhandarmeris serbe ndaj ktyre grupimeve, pr t prfituar Serbia prball opinionit ndrkombtar se po lufton terrorizmin dhe vehabizmin.

  Ky aksion parasheh goditjen e disa kokave organizative por edhe ithtarve, duke i konsideruar si celula dhe prkrahs t ISIS dhe Al – Nusra.

  Jo zyrtarisht msohet se n Lugin ka edhe individ prgjegjs q bjn prgatitjen e opinionit dhe rekrutimeve pr t rinjt q duan t`i bashkngjiten ktyre formacioneve terroriste.

  Shqiptart e Lugins s Preshevs apelojn pr reagim t faktorit politik, por edhe mbshtetjen e Prishtins dhe Tirans pr t luftuar dhe zmbrapsur kt dukuri t ktyre individve dhe ktij sekti po rrnon imazhin e shqiptarve n Lugin, por q po lihet qet nga ana tjetr nga shteti serb. /INA/LuginaPress/

  http://luginapress.com/shtohet-numri...eve-ne-lugine/
  Soooo sweeeeet......kush do te therase tash i pari "rroft serbia" ???, ja pra, per ata qe nuk e dijen se cka eshte ironia....kjo eshte ironi....

  tungi
  albanish by nature

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •