Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Paulo Coelho: Tradhtia bashkshortore frymzoi librin tim

  Paulo Coelho: Tradhtia bashkshortore frymzoi librin tim

  Nga Redaktor {28/08/2014}
  Paulo Coelho, shkrimtari brazilian q ka shitur mbi 150 milion kopje dhe adhurohet q prej presidentit kinez Xi JinPing e deri te Madonna,s fundmi ka publikuar n anglisht librin e 16-t, me titull Adultery, q n shqip i bie Tradhtia bashkshortore, i frymzuar nga ndjeksit e tij n media sociale dhe Alfred Kinsey. Libri bn fjal pr nj gazetare n mosh t mesme, e cila hyn n nj afer shkatrruese me nj politikan t cilin e interviston. Shkrimtari 67-vjear ka thn pr The Australian q libri i tij sht inspiruar nga prcjellsit e vet n rrjetin social Facebook, q jan 22 milion dhe ata n Twitter, t cilt jan 9 milion.

  Coelho gjithashtu rrfeu se pr t shkruar librin ka ndjekur shembullin e librit t Alfred Kinsey, q shkroi dy libra pr seksualitetin tek meshkujt dhe femrat n vitin 1948.
  Origjina e librit sht nga raporti i Kinsey-t. Kur doli libri i tij, amerikant u ndjen shum t lehtsuar, kshtu q mendova se edhe un mund t bj dika t njjt pr mbi 30 milion njerz n rrjetet sociale, ka thn Coelho.
  Pasi bri nj postim pr depresionin n faqen e tij, Coelho vrejti q shumica e njerzve ishin ankuar pr tradhtin bashkshortore si shkaktare e depresionit. N kt intervist Coelho gjithashtu pranoi se ai dhe bashkshortja e tij e katrt, t dy kan tradhtuar dhe jan pajtuar me kt fakt. I lindur n Rio de Janeiro, Coelho u b i famshm n mbar botn pr librin e tij Alkimisti, q shiti mbi 65 milion kopje dhe ende qndron n listn e bestsellerve n New York Times. Ndrkaq, Adultery tashm sht publikuar n 30 vende t bots.

  Mapo online.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-07-2015
  Vendndodhja
  Michigan, USA
  Postime
  3

  Pr: Paulo Coelho: Tradhtia bashkshortore frymzoi librin tim

  Ky artikull eshte komercial, dhe nuk hedh drite mire mbi brendine e librit. Me sa lexova une, linja kryesore e rrefimit eshte disi siperfaqsore, dhe kur kerkon dicka me ne thellesi, nuk gjen shume gjera te tjera me peshe. Peshen me te madhe se vete ngjarja kryesore ne qender te librit e zene kalimet krejtesisht politike qe Coelho ka thurur vende - vende. Duke lexuar kete liber te krijohet lehte pershtypja sikur autori ka perdorur ngjarjen kryesore si shkak per te shprehur ide qe nuk propagandohen me shumice politikisht, apo qe kane goxha piper. Nuk besoj se ai vertet ka pasur kete synim, por se vepra e tij ka marre kete forme pasi mund te kete tentuar te mbushe skeletin e librit edhe me copeza shkrimesh e mendimesh te pakompletuara qe kane zene pluhur neper cepat e rafteve te studios se tij. Nuk me shijoi kushedi se cfare si liber ne teresi, por kishte edhe flete interesante neper te. Ka shume mundesi qe ky liber te gjeje mbeshtetje ne media, jo vetem prej fames se autorit, por edhe sepse zbaton formula morali qe jane te pelqyeshme dhe te pranueshme per shoqerine, ku heroina ben zgjedhjen e duhur duke mos prishur familjen ne fund te romanit, dhe jep shembull pozitiv per ato qe kane humbur rrugen... Ne fakt, nje femer e pjekur, qe ka kaluar eksperienca te ngjashme me "heroinen" e librit, do te mund te gjykonte me saktesi me te madhe nese vertet Coelho ka arritur te tregoje mjeshteri mendore duke e pasqyruar me syte e tij mashkullore realisht dramen e brendshme te heroines femer.
  Ndryshuar pr her t fundit nga "Blini : 21-07-2015 m 00:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •