Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e abica
  Antarsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  220
  Postimet n Bllog
  1

  Krkime arkeologjike nga OSHEE (ish CEZ) pr fatura n mijvjearin e shkuar

  Impresione nga Operacioni “fatura e trularjes” i cili rezultoi me sukses edhe kt fundver nga faturuesit


  Verifikimi demek i korrupsionit tek personat qe e paguajn rregullisht prmes bankave n harkun e mbi 5 viteve te energjis elektrike nga sistemi kompjuterik tregoi se ky sistem hallakati q pr me thn realen ka patur disa lajthitje n vite duhet t krkoj ndonj her dhe falje publike para konsumatorve jo vetm pr fatura spektakolare.

  Problemi ksaj vere ishte se eskorta e dikurshme e faturueses plus 2 deri n 4 elektricistt q zbatonin formuln m i urti dhei dobti ekonomikisht paguan pr tr shkalln ose ndonjrin nga katet e pallatit ksaj here ishte thjesht e zbatuar si nj skeme m praktike pr tu patur zili dhe nga trainer i Gjermanis fituese t botrorit 2014.

  Shkurt e shqip Dritat i priteshin direkt pa njoftuar t abonuarit (dukei djegur dhe paisjet elektroshtpiake me mim disa fish m t larta se fatura dhe kamatat e riekzekutuara pas faljes kush paguan n bank) pr t gjith at a qytetar apartamentesh q kan denjuar t shkojn me pushime pa paguar muajin e trembdhjet t njrit prej viteve t shkuara.
  M ka befasuar se jo vetm mua kt ver q pas nj jav pa drita mu desh t prballem me dmet e ktij aksioni dramatik dhe qesharak n nj koh q pr disa jan falur dhjet vjecar mospagimi t energjis.
  I hyra nj krkimi me arnaut inat npr fatura, libreza e kontrata duke u rikthyer pas n koh n shkurtin e para nj viti pr t gjetur kopjen e nj mandati pagese pr t ciln n m t shumtn e herve kam par sesi grisen nga cilido pagues apo flaken shkujdesur n kosh ashtu si bileta e autobusit pas udhtimit.

  E njjta histori pr nj kolegen time gazetare por vjet, pasi u kthye pr pushime nga Sharmi, po nj histori e ngjashme pr nj tjetr shok pran vendbanimit madje dhe me post drejtues pran nj banke t njohur. Nse kolegia ish detyruar t paguante pr her t dyt t njjtin muaj pa diskutuar dy her aktin dhunues ndaj baness dhe familjes, kolegu i banks e kish zgjatur dhe drguar deri tek Enti Rregullator i Energjis ankesn duke e hedhur m pas n gjyq. Por n kt rast dritat ia kishin sjell edhe pse nuk pagoi pr her t dyt ose t tret t njjtin muaj t para nj dhjetvjecari nga ish CEZ-i.

  Kam dgjuar n shrbimin ndaj klientit prtej bregut t Lans s Poshtme n Tiran ankesa nga m njerzoret e t logjikshmet si “nuk jemi gjith ditn n shtpi”, “nuk prdorim kondicioner apo ngrohje elektrike t voltazhit t lart” “nuk jam fonderi apo furr buke, oficin apo gomisteri” madje dhe prindr t shoqruar nga fmijt e rritur para kohe prej gjobave hutuese.
  Mendoj se ashtu si pagesa e internetit apo e dixhitalbit me paket impulsesh , apo hyrja e kompanis s katrt celulare me tarifa m t ulta m pran xhepave dhe mundsive t tarifimit t bashkombasve duhet t mbrrij shum sa m shpejt pr t shmangur kt dhimbje publike.

  Pretendohet q banort q e dshirojn m shum rregullin dhe i nnshtrohen si Sokrati ligjit n shtetin e t drejts ku pretendohet se sundon shumica jan pjestart m t integruar si kandidat n dyert eFamiljes s Bashkimit Evropian. Por me sa shihet ende favorizohen milionert e pallateve, q njohin dhe zbatojn Sistemin mbi 20 vjear t Hiles apo triumfon rezistenca e t pamposhturve n zonat luftarake informale (Lazaratt e elektrikut dhe ujit).
  Shpresoj q ky trend veror n formn e nj aksioni blic si anti+show i hidhur n dm direkt t publikut, shtetasve kokulur e modest t ndalet duke i krkuar m s pari ndjes atyre familjeve t gjobitura ciklikisht ( detyruar dhunshm me thellim borxhesh e listash dyqanxhinjve t paguajn edhe pse t shkundur nga pushimet apo nn minimumin jetik dhe invaliditet) prmes mbifaturimit dhe lojs s shmtuar me kujtesn e mandateve t humbura.

  AMDI ALLKAN
  Ndryshuar pr her t fundit nga abica : 28-08-2014 m 03:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •