Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,890
  Postimet n Bllog
  4

  Qeveria e Rilindjes: M shum para n buxhet pr homoseksualt se grat e fmijt

  Buxheti planifikon fonde pr komunitetin LGBT

  Emri: Perfaqesues-te-komunitetit-LGBT_1-320x228.jpg

Shikime: 409

Madhsia: 31.5 KB

  LGBT futet edhe n programet e PAK, m tepr fonde se pr fmijt dhe grat e dhunuara

  Zamir Alushi

  Perfaqesues te komunitetit LGBT_1Ministria e Mirqenies Sociale dhe Rinis paraqet nj buxhet gjithprfshirs dhe t detajuar, ku krkohen fonde edhe pr komunitetin LGBT. Pr kt grup parashikohen m tepr para sesa pr t drejtat e fmijve apo grat e dhunuara dhe t papuna.

  Prfshirja sociale

  Nj nga shtyllat e programit q do t financoj buxheti afatmesm 2015-2017, sht Prfshirja sociale. Qllimi, thuhet n dokumentin e miratuar nga qeveria, sht t rrit aksesin dhe pjesmarrjen n shoqri t grupeve sociale n nevoj. Ndrkaq, synohet reflektimi i praktikave m t mira ndrkombtare dhe prafrimi me BE-n n politikat kombtare pr prfshirjen sociale, integrimin gjinor, dhunn n familje, grupet LGBT, romt dhe egjiptiant, fmijt dhe aftsin e kufizuar. Prmirsimi i kuadrit ligjor pr rritjen e prfshirjes s t rinjve n jetn sociale dhe vendimmarrje, si dhe mbshtetja dhe fuqizimi i organizatave rinore, sht nj tjetr synim i programit. Aktivitetet kombtare dhe rajonale pr t rinjt marrin pjesn m t madhe t fondeve dhe pas tyre vjen fondi i planifikuar pr monitorimin e planit t masave pr LGBT-t.

  Monitorimi

  Produkti i par i ktij programi sht strategjia dhe plani i veprimit pr prfshirjen sociale q prfshin edhe ngritjen e mekanizmave monitorues. Pr kt z jan 41 milion lek q jepen pr vitin 2015, 36 milion lek pr 2016-n dhe 25 milion lek pr 2017-n. Ndrkaq, Raport Monitorimi, Strategjia dhe Plani i Veprimit pr Barazin Gjinore dhe Dhunn n Familje, pr 2015-n do t ket n dispozicion fondin 25 milion lek dhe po t njjtn shum pr 2016-n.

  Sensibilizimi pr LGBT-t

  Komuniteti LGBT sht pjes e t gjitha produkteve t ktij programi. Kshtu, n shtylln Aktivitete pr sensibilizim t komunitetit n lidhje me shrbimet sociale t ofruara pr grat, parashikohet q kto fonde jan pr sensibilizimin pr shrbimet sociale t ofruara pr grat e papuna, t dhunuara dhe personat me orientim seksual t ndryshm. Pr 2015-n jan vn n dispozicion pr kt z 16 milion lek, pr vitin 2016, 12 milion lek dhe pr 2017-n, 700 mij lek. Kto para do t prdoren pr: 1) Monitorimi i planit t masave pr personat me orientim seksual t ndryshm; 2) Monitorimi i ecuris s linjs telefonike t kshillimit 24 or falas pr viktimat e dhuns n familje; 3) Monitorimi i ecuris s linjs telefonike t kshillimit 24 or falas pr viktimat e dhuns n familje. Gjithashtu, n nj shtyll tjetr t programit, sistemi efektiv online i referimit t rasteve t dhuns do t marr fondin 16.8 milion lek pr 2015-n, 16 milion lek pr 2015-n dhe 12.8 milion lek pr 2017-n.

  Fushata Kombtare Sensibilizimi quhet nj produkt tjetr i programit q prfshin gjithashtu edhe komunitetin LGBT. Ky fond do t jet konstant pr tre vite rresht nga 21.5 milion lek. Edhe n produktin Raport Monitorimi pr Aftsin e Kufizuar (PAK) sipas Konvents s OKB-s me planin (2012-2021) sht futur komuniteti LGBT. N kt ndarje, monitorimi i planit t masave pr personat me orientim t ndryshm seksual sht vendosur krahas sektorve t tjer t t drejtave t PAK n prputhje me Konventn e OKB-s. N kt shtyll jan edhe monitorimi i Planit t Veprimit pr Dekadn Rome dhe hartimi i Planit Kombtar pr romt dhe egjiptiant. Fondet pr kt produkt pr vitin 2015 jan 27.9 milion lek, pr vitin 2016, 24.9 milion lek dhe pr vitin 2017 parashikohen 32,6 milion lek.

  Pr romt

  Pr romt do t jepen m pak para. Produkti Raport Monitorimi pr Dekadn Rome q konsiston n hartimin e raportit sipas fushave prkatse t mbshtetjes pr prmirsimin e jetess s komunitetit rom, do t marr n vitin 2015 vetm 1 milion lek, nga 114.5 milion lek q ka ky z pr vitin 2014. N ulje vijn fondet pr romt edhe n parashikimin pr 2016-n dhe 2017-n, prkatsisht n 1.5 milion lek dhe 990 mij lek.

  Fmijt dhe rinia

  Edhe pr t drejtat e fmijve jan paksuar fondet thuajse gjysm pr gjysm. Produkti Raport Vjetor Monitorimi pr t Drejtat e Fmijve n vitin 2014 e ka buxhetin 9.4 milion lek, ndrsa pr vitin e ardhshm jan planifikuar 5.5 milion lek. Pr vitin 2016 pr t drejtat e fmijve jan krkuar 6.8 milion lek, kurse pr 2017-n, 8.5 milion lek. Prioritet kan marr aktivitetet sociale-kulturore dhe informuese pr t rinjt n nivel rajonal dhe kombtar. Ky produkt i buxhetit, q prfshin edhe ngritjen e 12 qendrave rajonale rinore, do t marr pr tre vite rresht nga 12 milion lek. N vitin 2014 ky z nuk kishte fonde t planifikuara.


  Plani 2015

  Programi Prfshirja sociale

  1. Monitorimi i Strategjis dhe Planit t Veprimit pr Prfshirjen Sociale 2014-2020.

  2. Monitorimi i Strategjis pr Barazin Gjinore, Dhunn me baz Gjinore dhe Dhunn n Familje

  3. Monitorimi i Planit t Masave pr Personat me Orientim Seksual t Ndryshm.

  4. Monitorimi i Planit t Veprimit n zbatim t Konvents s OKB pr Personat me Aftsi t Kufizuar.

  5. Monitorimi i Planit Kombtar pr Fmijt 2015-2020. Forcimi i mekanizmave ligjor dhe institucional.

  6. Ngritja e 12 qendrave rajonale rinore pr fuqizimin dhe mbshtetjen e t rinjve t talentuar.


  Gazeta Shqip

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,890
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Rilindjes: M shum para n buxhet pr homoseksualt se grat e fmij

  O shoku Rama,

  Tani qe ua hoqem parate grave dhe femijeve, dhe ua dhame homoseksualeve te Shqiperise, a u beme evropiane te vertete?

  Po ti vete shoku Rama, a je anetar i shoqates se LGBT apo te kane si president nderi?

  Nderin po ua ben sic duhet homoseksualeve. Ka lezet!

  Kushedi sa do gezohen ata 1 milionet qe te dhane voten ty kur te lexojne kete lajm!

  Albo

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •