Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,240

  5 mitet mbi rritjen e fmijve dygjuhsh

  Mitet pr rritjen e nj fmije me dy ose m shum gjuh. Ndonjher prindrit jan t dekurajuar kur iu duhet t rrisin nj fmij me dy gjuh t ndryshme. Ata mendojn se duke iu folur n dy gjuh, mund t krijojn tek ata konfuzion dhe t flasin me vones, ose q fmijt e tyre mund t humbasin mundsin t rriten si gjith t tjert. M posht, 5 mitet ( t pavrtetat) q ekzistojn mbi rritjen e nj fmije me dy ose m shum gjuh dhe far ndodh me t vrtet me rritjen e nj fmije dygjuhsh.

  1. Rritja me m shum se nj gjuh e ngatrron fmijn.

  Ky sht deri tani nj nga mitet m t prhapura dhe keqkuptimi m i madh. Disa prindr mendojn se nse nj fmij sht i ekspozuar n dy gjuh n t njjtn koh, ai mund t bhet i shprqendruar dhe t mos jet n gjendje t dalloj njrn nga tjetra.

  “Vetm dit pas lindjes, t gjitha foshnjat mund t tregojn diferencn midis shum gjuhve”, – thot Barbara Zurer Pearson, autore e librit “Pr rritjen e nj fmij dygjuhsh”. Ajo thot se kjo sht e vrtet sidomos kur gjuht jan mjaft t ndryshme nga njra-tjetra, pr shembull, si frngjishtja dhe arabishtja.

  “N at mosh t re, foshnjat prgjithsi kan probleme kur u flitet n dy gjuh shum t ngjashme, si holandisht dhe anglisht. Por pas 6 muajsh ata mund t’i dallojn shum mir dhe kto t dyja”, – thot ajo.

  Miti i ngritur mbi konfuzionin sht ndoshta rezultat i nj hulumtimi t vjetr q nxori prfundimin se ekspozimi n fillim ndaj dy gjuhve i vn fmijt n disavantazh. Ky hulumtim bri q edukatort t insistonin pr t nxitur prindrit emigrant q t heqin gjuhn e tyre t trashgimis dhe t theksojn aftsit n anglisht.

  2. Nj fmij dygjuhsh flet me vones

  Disa fmij t rritur n nj ambient dygjuhsh do t marrin pak m shum koh pr t filluar t flasin. Vonesa sht e prkohshme, megjithat, sipas ekspertve ky nuk sht nj rregull i prgjithshm.

  Pr fat t keq, prindrve t cilt ngren shqetsime n lidhje me zhvillimin e t folurit tek fmijt e tyre dygjuhsh u kshillohet q t flasin vetm njrn gjuh. Fatkeqsisht, kjo ndodh pr shkak se n t kaluarn dygjuhsia sht konsideruar shkak negativ n problemet me zhvillimin e t folurit.

  “Studimet tregojn se dygjuhsia nuk shkakton vonesa n t folurit apo aftsit gjuhsore”, – thot Ellen Stubbe Kester, presidente e Bilinguistiks, e cila ofron shrbime pr problemet e t folurit dygjuhsh n Austin, Teksas.

  “Edhe nse fmija juaj tashm sht diagnostikuar me nj lloj vonese t foluri, duke e kaluar at nga dygjuhsh n njgjuhsh nuk do t sjell ndonj prmirsim t aftsive t tij”.

  “Studimet kan gjetur se fmijt me vonesa gjuhsore q jan n mjedise gjuhsore t dyfishta mund t fitojn aftsit e gjuhs me t njjtin ritm si ata n mjedise njgjuhshe”, – thot Kester.

  3. Fmijt dygjuhsh prfundojn n przierjen dy gjuhve

  Przierja e gjuhve sht e pashmangshme dhe e padmshme. Por pr ata q jan t pafamiljarizuar me dygjuhsin, kjo sht nj dshmi se fmija nuk mund t’i ndaj gjuht.

  Shumica e fmijve q rriten me dy gjuh do t mbshteten n przierjen po ashtu n ndarjen e dy gjuhve. Duhet thn se nj nga gjuht shpesh ka nj ndikim m t fort tek fmija s sa tjetra. Fmijt t cilt kan nj fjalor t vogl n gjuhn q prdorin m pak, mund t fusin ndonj fjal nga gjuha q ata e prdorin m shpesh, kur e shohin t nevojshme.

  Ekspertt pajtohen se przierja sht e prkohshme. Prfundimisht, fjalori i fmijs suaj zhvillohet n t dyja gjuht dhe m shum n at me t ciln ai sht m i ekspozuar (gjuha me t ciln flet n shkoll, me shokt etj).

  N fakt, folsit dygjuhsh t t gjitha moshave i prziejn gjuht e tyre. Nj shembull i prkryer sht prdorimi i gjer i “spanglish” (przierjen e anglishtes dhe spanjishtes) nga latint n Shtetet e Bashkuara.

  Fmijt jan model i asaj q ata shohin dhe dgjojn, kshtu q, nse fmija juaj jeton n nj mjedis n t cilin gjuht prziehen, ju duhet t prisni q ai t bj kt gj gjithashtu.

  4. sht shum von pr t’i msuar dy gjuh fmijs suaj

  Nuk ka shum von – ose shum hert – pr t futur fmijn tuaj n msimin e nj gjuhe t dyt.

  “Msimi i nj gjuhe t dyt sht m i leht pr fmijt nn 10 vje, dhe madje edhe m i leht pr fmijt nn 5 vje, krahasuar me prpjekjet shum m t mdha q u duhen t rriturve”, – thot Pearson.

  Koha optimale, sipas ekspertve, duhet t jet nga lindja deri n 3 vje – saktsisht kur nj fmij sht duke msuar gjuhn e tij t par, dhe mendja e tij sht ende e hapur dhe fleksibl.

  Hera tjetr m e mir pr t msuar nj gjuh t dyt duket t jet kur fmijt jan midis 4 dhe 7 vje, sepse ata ende mund ta fusin procesin e gjuhve t shumfishta n shtigje paralele. Me fjal t tjera, ata mund t ndrtojn nj sistem pr gjuhn e dyt s bashku me t parn.

  Nse fmija juaj sht m i madh se 7 vje dhe ju jeni t mendimit pr t’i futur nj gjuh t dyt, nuk sht ende tepr von. Koha e tret m e mir pr t msuar nj gjuh t dyt sht nga mosha 8 vje deri n pubertet. Pas pubertetit, studimet tregojn se gjuht e reja jan t ruajtura n nj zon t veant t trurit, kshtu q fmijt duhet t prkthejn ose t kalojn npr gjuhn e tyre amtare, si nj rrug pr gjuhn e re.

  “Ne dgjojm aq shum n lidhje me “dritaren e mundsis” s veant pr fmijt e vegjl q t msojn dy gjuh, q ajo mund t jet dekurajuese pr fmij m t rritur”, – thot Pearson. “sht e vrtet q sht mnyra m e leht pr t filluar m hert, por njerzit mund t msojn nj gjuh t dyt edhe m von”.

  5. Fmijt jan si sfungjer, edhe ata do t bhen dygjuhsh, pa prpjekje dhe n do koh.

  Edhe pse sht m e leht pr fmijt pr t msuar nj gjuh t re kur ata jan t ekspozuar ndaj saj, sht joreale t prisni q fmija juaj t msoj spanjisht duke shikuar episodet e panumrta t ‘Dora Explorer’ n televizion.

  Msimi i nj gjuhe nuk duhet t jet nj pun e prditshme. Por futja e gjuhs s dyt pr fmijt tuaj krkon nj lloj strukture dhe m e rndsishmja, qndrueshmrin. Kjo mund t bhet dit pas dite me an t bisedave apo udhzimeve formale. Ideja sht q t’i familjarizoni fmijt me gjuhn n mnyra kuptimplote dhe interesante, kryesisht me fjalorin ose bisedat q jan t lidhura me jetn reale.

  http://bebja.com/

  http://mapo.al/2014/08/5-mitet-mbi-r...eve-dygjuhesh/

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e CRO
  Antarsuar
  29-12-2013
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  305

  Pr: 5 mitet mbi rritjen e fmijve dygjuhsh

  Si jane "vertetuar" keto pohimet me siper? Apo futja kot... si gjithnje. Artikuj limonade.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,240

  Pr: 5 mitet mbi rritjen e fmijve dygjuhsh

  S'ka rendesi tipi i artikullit ...... por permbajtja - ngacmues per kedo qe ka eksperienca te tilla .

  Cilido prind ne kete pozicion, e ka lehtesisht te vertetueshme nese JANE apo S'JANE MITE... theniet .

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e CRO
  Antarsuar
  29-12-2013
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  305

  Pr: 5 mitet mbi rritjen e fmijve dygjuhsh

  Jane artikuj te dobet qe nisen nga eksperienca te kufizuara dhe nxjerrin pergjithesime, madje shpesh here duke i shitur edhe si shkencore.
  Nuk bazohen mbi realitet.
  Neser del nje tjeter dhe thote komplet te kunderten e kesaj qe eshte thene me siper.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,240

  Pr: 5 mitet mbi rritjen e fmijve dygjuhsh

  1. Rritja me m shum se nj gjuh e ngatrron fmijn.

  2. Nj fmij dygjuhsh flet me vones

  3. Fmijt dygjuhsh prfundojn n przierjen dy gjuhve

  4. sht shum von pr t’i msuar dy gjuh fmijs suaj

  5. Fmijt jan si sfungjer, edhe ata do t bhen dygjuhsh, pa prpjekje dhe n do koh.


  MITE apo TE VERTETA ...... e thn thjesht .......

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669

  Pr: 5 mitet mbi rritjen e fmijve dygjuhsh

  vajza ime degjon 3 gjuhe ne dite eshte tre vjece e ca dhe kur shprehet nuk i ngaterron gjuhet, flet me pak kuptueshem se moshataret e saj, por ama flet tre gjuhe, shpuze e kam
  jo se eshte bija ime po nuk me duket aspak penguese ne zhvillim e saj , madje me duket me teper active dhe me e pjekur se moshateret e saj. do thoini ju hge mi boll na e lavderove
  po e lavderoj se eshte krenaria ime
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Antarsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,422

  Pr: 5 mitet mbi rritjen e fmijve dygjuhsh

  Ca kam njohur une:
  Flasin me vone se te tjeret
  Flasin ca ngateruar, dmth dhe fjalin e krijon anapolla se e pershtat me gjuhen qe di me mire, dhe nuk i thote me veten, gjinin, trajten e duhur.
  "M e mira sht armike e s mirs"

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e freeopen
  Antarsuar
  22-07-2011
  Postime
  1,516

  Pr: 5 mitet mbi rritjen e fmijve dygjuhsh

  Citim Postuar m par nga Prudence Lexo Postimin
  Ca kam njohur une:
  Flasin me vone se te tjeret
  Flasin ca ngateruar, dmth dhe fjalin e krijon anapolla se e pershtat me gjuhen qe di me mire, dhe nuk i thote me veten, gjinin, trajten e duhur.
  Ky model eshte mesim i gjuhes me ane te te degjuarit. Gjuha mesohet si ajo e folur dhe ajo e shkruar njekohesisht,keshtu nje person arrin te kuptoje veten,gjinine,rasen etj,etj.
  MOS I NDY TEMAT no name

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •