Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime

  UCK, Surroi Goxhaj e gjarperinj te tjtj.

  http://gazetadita.al/kembet-e-gjarpr...veton-surroit/  Kėmbėt e gjarprit tė Veton Surroit  9


  Nga Dilaver Goxhaj
  Postuar mė: 14 Gusht, 2014 tek Lajme Flash


  Adem Jashari

  Rreth librit tė fundit i Veton Surroit, “Kėmbėt e gjarprit”, i botuar nė pragun e zgjedhjeve tė 8 Qershorit 2014, nė Kosovė, ka tėrhequr sė shumti vėmendjen e mediave kosovare, si dhe ka pas reagime nga mė tė ndryshmet, deri edhe njė ceremoni televizive tė djegies sė disa kopjeve tė atij libri, duke i krijuar mundėsinė autorit tė thoshte se kėta njerėz nesėr me siguri do tė veshin kėmishat e zeza. Tė gjitha kėto ngjarje, por edhe shkrimet kundėr librit, i kanė bėrė librit njė publicitet shumė tė madh, duke tėrhequr vėmendjen e gjithė opinionit publik, ndaj dhe ka patur njė seri botimesh brenda njė muaji. Kėshtu ndodhi edhe me mua, prandaj iu luta njė mikut tim nė Prishtinė tė mund tė ma siguronte njė kopje tė tij.

  Dilaver Goxhaj
  Dilaver Goxhaj

  Qysh sa libri tė bie nė dorė, tė tėrheq vėmendjen nėntitulli qė autori i ka vėnė librit: “Shėnime heretike”! Dhe, kur vetėm pasi ke pėrfunduar pjesėn e IV tė tij, e kupton se pse autori i ka vendosur kėtė nėntitull librit, i cili mund tė quhet njė roman politik dokumentar. Them dokumentar, pasi personazhet e tij janė realė si dhe mbėshtetet nė ngjarje reale, sikundėr ėshtė Konferenca e Rambujesė, ku edhe autori ka qenė pjesė e atij samiti. Autori e quan vepėr heretike, pėr faktin se ėshtė i bindur, ose ka dėshirė tė thirret i tillė prej lexuesit, ngaqė me vetėdije del nė kundėrshtim me historinė e vėrtetė e tė trajtuar pėr UĒK-nė deri sot, veēanėrisht kundėr disa drejtuesve tė saj. Si i tillė, autori i shkel, si pikėpamjet gojore, (qė ai i quan folklorike) dhe ato ēfarė janė shkruar deri tash pėr UĒK-nė, por duke dalė nė kundėrshtim edhe me normat panegjerike tė vendosura deri tani mbi historinė e UĒK-sė, e cila ėshtė njė ēėshtje mjaft e ndjeshme pėr shumicėn absolute tė opinionit popullor shqiptar brenda e jashtė Kosove. Si i tillė, Veton Surroi del jashtė kėsaj praktike pėr kėtė histori tė deritashme, tė cilėn e quan njė dogmė. Pėr kėtė qėllim ai e vetėquan veprėn e tij herezi, ngaqė ėshtė pozicionuar me vetėdije kundėr kėsaj historie tė njohur e tė saktė pėr UĒK-nė.

  Por, e meta kryesore e autorit nė kėtė libėr heretik historik dokumentar dhe politik qėndron nė faktin se ai edhe pse mundohet tė bėjė histori, nė fakt bėn politikė dhe jo histori, duke shfrytėzuar me mjeshtėri artistike shumė fakte qė i ka pėrjetuar vetė ose ka qenė protagonist i tyre; dhe, sė dyti, ai i pėrzien qėllimisht dy periudhat historike, krejt tė ndryshme me njėra-tjetrėn: Periudhėn e Luftės Ēlirimtare nė Kosovė, (qė shumė autorė kosovarė kanė dėshirė ta quajnė “Lufta e UĒK-sė” dhe jo Lufta Ēlirimtare e Popullit Shqiptar nė Kosovė), duke e mpleksur atė edhe me periudhėn e pasluftės, pėr tė cilėn mendoj se bėn njė analizė politiko-ekonomike tė pėrafėrt me realitetin, prandaj dhe nė kėtė tė dytėn dakordohet edhe Albin Kurti. Vetoni, qėllimisht e bėn kėtė mpleksie periudhash, me qėllim qė tė sfumojė sa tė jetė e mundur periudhėn e asaj lufte ēlirimtare.

  Unė nuk kam ndėrmend tė merrem me tė dy periudhat qė mpleks autori nė kėtė libėr, as me protagonistėt realė historikė qė ai i vė nė spikamė dhe qė jetojnė ende dhe qė janė tepėr aktivė nė politikė, pasi ajo ėshtė e drejtė e vetė atyre si dhe e biografėve dhe e kalemxhinjve tė tyre tė mirėpaguar; por do tė merrem me atė pjesė, nė tė cilėn Veton Surroi trajton UĒK-nė, ku edhe unė kam qenė pėr njė periudhė goxha tė mirė pjesėtar i formacioneve tė saj nė terrenin e Kosovės. Si i tillė e kam tė drejtė dhe detyrė tė replikoj, pasi kam qenė edhe kuadėr i lartė ushtarak i asaj Ushtrie Ēlirimtare.

  Qysh nė fillim dua tė them se autori ka gjetur njė stil dhe gjuhė tė tillė nė trajtimin e librit, qė ėshtė pėr ta patur lakmi. Kjo ėshtė edhe njė nga arsyet kryesore pse libri “Kėmbėt e gjarprit” ka pasur disa botime. Dhe ai nuk e ka zgjedhur rastėsisht kėtė lloj trajtese artistike, me qėllimin e vetėm qė tė bėhet i besueshėm pėr gjithēka ai shkruan dhe tė mbahet mend gjatė nė kujtesėn e lexuesve dhe, pa dyshim, pėr tė nxjerrė sa mė shumė pėrfitim material dhe moral pėr veten e vet. Dhe kėtyre qėllimeve mendoj se ia ka arritur jo pak.

  Pėrsa i pėrket UĒK-sė ai mundohet ta eliminojė krejtėsisht ekzistencėn e saj, jo vetėm si emėr, por ta bėjė mundėsisht tė urrejtshme pėr brezat e lindur pas asaj lufte, si dhe ta shumėzojė me zero gjithė aktivitetin luftarak tė saj, duke mos shprehur as edhe njė fjalė tė vetme pėr mijėra dėshmorė tė saj, qė dhanė jetėn pėr lirinė e popullit ku vetė autori ėshtė pjesė e tij. Dhe kėtė e ka bėrė nė mėnyrė graduale e mjeshtėrore. Kija inatin, por jepi hakun. Mirėpo, me kėtė mohim tė kontributit madhor tė UĒK-sė, Surroi e vendos veten pėrkrah Rugovės, edhe pse gjatė gjithė kohės sė tij si publicist ai e ka anatemuar Rugovėn. Por, mesa duket, duke shkruar me urrejtje patologjike pėr Hashim Thaēin dhe vėllezėrit siamezė tė tij, ndėrgjegja e Vetonit ėshtė bėrė gjithnjė e mė shumė negativiste dhe, pėr inerci, UĒK-nė e personalizon tek Hashim Thaēi, Jakup Krasniqi e Azem Syla. Si rrjedhojė, urrejtja ndaj kėtyre personave e bėn tė pakujdesshėm dhe negativist, duke e ēuar nė mohimin total ekzistencėn dhe kontributin madhor tė UĒK-sė.

  Shtrohet pyetja: Pėr herė tė parė del Veton Surroi me kėtė tezė tė mohimit tė UĒK-sė, ndaj dhe pati aq reagime tė ashpra nga intelelektualė dhe disa ish luftėtarė tė UĒK-sė? Faktet tregojnė se jo. Veton Surroi kėto mohime tė vlerave tė UĒK-sė i ka bėrė publike edhe nė letrėn e hapur dėrguar simbolit tė rezistencės, Adem Demaēit, nė fillim tė vjeshtės sė parė tė vitit 2002, botuar nė gazetėn e tij “Koha ditore”. Por ēuditėrisht, pėrveē drejtuesit tė Radio Kosova e Lirė, tė gjithė tė tjerėt nė Kosovė heshtėn atėherė, duke u justifikuar si puna e priftit: larg b….. sime. Unė ndoshta nuk do tė them mė shumė se sa ka trajtuar pėr luftėn e popullit shqiptar nė Kosovė dhe pėr UĒK-nė baca Adem, nė pėrgjigjen qė i dha atėherė Veton Surroit, por ėshtė rasti ta citoj bacėn, kur i thotė: “Njė ego e tillė si ti ka kapacitet tė mjaftueshėm qė tė bėjė njėqind maskarallėqe, qė t’i bėjė njėqind sherre Kosovės, vetėm e vetėm qė tė nxjerrė fitime pėr veten e vet dhe, i cili, me ēdo kusht po mundohet tė zbukurojė imazhin e vet tė rremė para qytetarėve tė Kosovės dhe tė botės”. Dhe, ēuditėrisht, me librin “Kėmbėt e gjarprit” u vėrtetua pėrcaktimi i zotit Demaēi!

  Duke qenė se Vetoni ka shkruar pėr UĒK-nė qysh nė vitin 2002, nuk ka tė drejtė qė tė kritikojė nė kėtė libėr Jakup Krasniqin e t’i thotė se ngutet tė shkruajė pas shtatė vjetėsh pėr historinė, (f.23), ngaqė botoi “Kthesa e madhe” nė vitin 2006, duke e kėshilluar qė tė priste tė paktėn 20 vjet. Kjo jo vetėm qė tregon njė lajthitje tė tij, por bie nė grackėn e asaj qė ai akuzon Hashim Thaēin: “Do tė thotė, do ta posedojė historinė. Do tė thotė, do ta konsiderojė historinė pronė,” (f.25). Me kėtė, Vetoni kėrkon tė na thotė se, vetėm Vetoni ka tė drejtė tė shkruajė historinė e periudhės sė asaj lufte, ngaqė ka qenė i pėrkėdhelur nga diplomatėt perėndimorė si dhe firmėtari i parė entuziast nė Rambuje pėr eliminimin e UĒK-sė, pėr tė cilėn edhe mburret nė letrėn dėrguar Adem Demaēit. Prandaj dhe na thotė: “Ai qė shkruan mė shpejt, e posaēėrisht ai qė shkruan nga pozitat e sė vėrtetės zyrtare, do qė ta ketė historinė pėr vete. Do tė thotė, do qė tė posedojė historinė. Do tė thotė, ta konsiderojė historinė pronė.” (f.25)

  Por, tė befason fakti se si nuk pati nė vjeshtėn e vitit 2002 dhe as sot asnjė lloj reagimi nga protagonistėt e UĒK-sė, qė Vetoni i ka vėnė nė piskamė! Kėtu qėndron edhe enigma e “suksesit” tė Vetonit, tek ai mosreagim, tė cilėt e lanė Demaēin tė vetėm nė pėrballjen me Surroin, pavarėsisht se Demaēi nė replika tė tilla ėshtė sa pėr njėqind sosh. Vetoni, duke marrė zemėr nga ai mosreagimi i atėherė i ish drejtuesve tė lartė politikė e ushtarakė tė UĒK-sė, e thellon urrejtjen kundėr Adem Demaēit, duke e barazuar me veten e tij: “Demaēi nuk ishte UĒK-ja; ishte si gjithė ne tė tjerėt”, f.47), si dhe na hedh tullumbacen tjetėr, duke e krahasuar UĒK-nė me katalizatorin nė reaksionet kimike: “UĒK-ja ka qenė ajo pėrbėrje “substancash” qė ka ndryshuar shpejtėsinė e reaksionit kimik, pra ka ndikuar nė shpejtėsinė e ēlirimit, ndonėse nuk ka sjellė ndonjė energji a marrė pjesė nė tė”, f. 89). Ne, dėshmitarėt okularė, midis tyre dhe unė, si njė prej drejtuesve dhe luftėtarėve aktivė nė terren, nė luftė me ushtrinė dhe policinė serbe, si oficeri kryesor nė mbajtjen e bashkėveprimit midis UĒK-sė dhe aviacionit tė NATO-s, e hedh poshtė me fakte kėtė minimizim tė kontributit tė UĒK-sė pėr ēlirimin e Kosovės.

  Sė pari dua t’i them Veton Surroit se ėshtė vetė presidenti i SHBA-aq, Bill Klinton, i cili mė 23 Maj 1999 i tha kombit amerikan: “Ushtria Ēlirimtare e Kosovės po shtohet dita ditės, ajo ka filluar tė ndėrmarrė ofensiva kundėr forcave serbe..”, ndėrsa Komandanti i NATO-s, Uesli Klark pohon, duke thėnė: “UĒK-ja, shpesh i detyronte forcat serbe tė dilnin nė terren tė hapur, ku kishim mundėsi t’i sulmonim ato”( “Tė bėsh luftė moderne”, Prishtinė, 2003, f. 372). Ndėrsa Ministri i Mbrojtjes sė SHBA, z. Cohen, po nė 16 Prill 1999 thoshte: “Millosheviēi mund tė mendojė se e ka eleminuar UĒK-nė, por gabon”, (Eilen Yan: “High Risk of Casualties”, Newsday, 16 Prill 1999). Po tė mos qe UĒK-ja me luftėn e saj “NATO-ja, sipas tė gjitha gjasave, nuk do tė kishte mundur tė mbijetonte nė formėn ekzistuese”, shton po nė atė vazhdim Uesli Klark, (po aty, f.18). Vetėm kėto citime besoj se e rrėzojnė konstatimin e shtrembėr qėllimor tė Vetonit pėr UĒK-nė, duke e krahasuar me katalizatorin qė ndihmon, por qė nuk merr pjesė nė reaksion. Dhe, shpėrblimi i pasluftės pėr UĒK-nė ėshtė kjo qė gėzohesh ty, zoti Veton, dhe ata qė e tradhėtuan atė pas lufte: Nė arrest!

  Por qė ta bėni edhe mė tė bindshėm etiketimin tuaj pėr UĒK-nė si katalizator pėr ēlirimin e Kosovės mė pas shpreheni: “Ēlirimin e Kosovės e kanė bėrė forcat e NATO-s. Ushtria serbe ėshtė tėrhequr nga Kosova nė sajė tė bombardimit tė NATO-s dhe hyrjes sė kėmbsorisė sė KFOR-it, e jo pėr shkak tė veprimeve tė UĒK-sė”, (f.79). Mė ēudit fakti se nė kėtė pikė puqeni me Kadarenė, i cili, nė kohėn qė Rugova i dha titullin “Honoris cauzus” nė Prishtinė, e drodhi, shprehu tė njėjtin mendim si dhe ju tashti: “Kosovėn nuk e ēliroi UĒK-ja, por Evropa Perėndimore”.

  Qė ta kuptosh edhe mė mirė qė jini gabuar rėndė nė kėtė konstatim, zoti Veton, po tė jap njė pjesė tė pėrgjigjes qė i kam dhėnė atėherė Kadaresė, pėr kėtė lloj deklarate tė ngjashme me tuajėn, nė librin tim “UĒK-ja dhe Kadare-ja”, pasi jam i bindur se nuk e ke lexuar, ngaqė ju lexoni vetėm Vetonin dhe asnjė autor tjetėr: “Zoti Kadare, tė thuash: Kosovėn e ēliroi Europa Perėndimore dhe askush tjetėr, ėshtė ekstremizėm i mbėshtetur nė parimet e servilizmit pacifist. Tė thuash: Kosovėn e ēliroi UĒK – ja dhe askush tjetėr, ėshtė ekstremizėm i mbėshtetur nė mosmirėnjohjen njerėzore dhe kapadaillėk. Ēdo ekstrem, ėshtė i papranueshėm dhe i dėmshėm. Prandaj, le tė kemi kurajon e tė themi tė vėrtetėn: Kosovėn e ēliroi bashkėveprimi luftarak midis UĒK-sė dhe NATO-s, tė paraprirė nga SHBA-tė.

  Ju, zoti Kadare, e dini mė sė miri se NATO-ja veproi vetėm pėrmes ajrit, me aviacionin e saj luftarak. Mirėpo nuk besoj ta dini se aviacioni luftarak i frontit, (ai qė godet forcat dhe mjetet luftarake tė kundėrshtarit nė fushėn e luftimit, betejės), nuk mund tė realizojė nė kohė asnjė lloj goditje tė saktė kundėr objektivave tokėsorė taktikė tė armikut, pa iu dhėnė shenjė tregimi nga toka ose nga aviacioni – helikopter i tij, qė qėndron nė afėrsi tė vijės sė frontit, por qė rrezikon tė asgjėsohet nga momenti nė moment. “Zotėrimi i ajrit ėshtė i parėndėsishėm, nė rast se forcat ajrore nuk kanė njė shenjėtregim tė saktė”, thuhet pothuajse nė tė gjitha doktrinat ushtarake tė sotme. Dhe ky ėshtė njė parim ushtarak, zoti Kadare,cqė juve iu falet tė mos e dini. Kėtu, mendoj unė, ėshtė njė nga burimet e pozicionimit tuaj mohues ndaj UĒK-sė, duke i hequr asaj tė drejtėn e tė qenit ēlirimtare.

  Detyrėn e shenjėtregimit pėr aviacionin e NATO-s, e kryenim ne, UĒK-ja, zoti Kadare, duke iu dhėnė atyre koordinatat pėr objektivat ushtarakė tokėsorė serbė tė lėvizshėm e tė palėvizshėm, me saktėsi tė lartė dhe, madje, jo njė herė, por disa herė gjatė gjithė ditės e gjithė natės, pa pushim, nė ēdo dy-tre orė, falė ndėrlidhjes moderne me tė cilėn na kish pajisur Gjermania. Pėr kėtė veprimtari tė dendur, kemi edhe dokumente, pavarėsisht se ato, Shtabi i Pėrgjithshėm i TMK-sė nuk i ka dorėzuar nė asnjė arkivė tė Kosovės apo tė Shqipėrisė dhe, nė kundėrshtim me rregullat e ruajtjes sė dokumenteve luftarake, janė marrė disa herė nga ushtarėt e KFOR-it, gjoja pėr verifikim, sa qė tani, vetėm njė zot e di se ē’ėshtė bėrė e ē’po bėhet me to. Do tė ishte mirė pėr historinė e popullit tonė, qė ato dokumente tė shumėfishoheshin duke i botuar, pėr qėllime tė tilla pėrdorimi, ndėrsa origjinalet tė dorėzoheshin nė Arkivin e Kosovės qysh nė korrik tė vitit 1999, porsa mbėrritėm nė Prishtinė dhe tė mos mbaheshin dosido nėpėr sirtarė, aq sa sot janė dhėnė edhe shenja se po vihet dorė nė to…

  Ndoshta u zgjata pak, zoti Kadare, por ua pėrmenda kėto mori faktesh dhe argumente pėr t’u treguar juve dhe gjithė atyre qė nuk e njohin UĒK-nė dhe luftėn e saj, jo vetėm se ēfarė lufte tė suksesshme bėri UĒK-ja, por edhe pėr t’u thėnė se ajo gjysma e popullit shqiptar tė Kosovės, gati njė milionė qė nuk e la Kosovėn nga qė pati besim te UĒK–ja dhe e ndau fatin me tė, nuk u zhgėnjye nga ushtria e vet, pasi ajo e mbrojti popullin e saj denjėsisht dhe e justifikoi besimin dhe ndihmėn e popullit edhe pse ishte shumė herė mė inferiore nė numėr dhe armatim ndaj kundėrshtarit me tė cilin luftoi. Gjithashtu po u dėshmoj pėr tė bindur juve dhe tė tjerėt se UĒK–ja ishte njėri prej faktorėve kryesorė qė ia bėri Serbisė tė pamundur qėndrimin nė Kosovė.

  Por, shumė mė mirė e mė saktė se unė, vetė ju, zoti Kadare, i nxirrni nė pah vlerat e UĒK-sė, sidomos tek libri “Shqiptarėt nė kėrkim tė njė fati tė ri”, f. 32: “Ishte UĒK-ja ajo qė i ra kambanės sė alarmit pėr tė zgjuar gjithė planetin. Ishte ajo qė u vra e u copėtua pėr t’i bėrė tė qartė botės se ē’po ndodhte nė Kosovė. Ishte ajo qė duke shėrbyer si pararojė e NATO-s, arriti tė tėrhiqte makinėn e rėndė ushtarake tė saj nė vendin e harruar qė quhej Kosovė…”. “Pėr ēlirimin e Kosovės, vazhdoni nė f. 54, midis popullit shqiptar dhe Aleancės Atlantike u sajua ai bashkim i ēuditshėm, ku shpenzimin mė tė vjetėr tė luftės, gjakun, e vuri populli i paktė shqiptar, kurse armėt, NATO-ja e fuqishme.”,(shih “UĒK dhe Kadare”, Prishtinė, 2004, f.144-145). Mirėpo, tė befason fakti qė kėtij mohimi tė kontributit tė UĒK-sė nė ēlirimin e Kosovės, qė po e thekson Veton Surroi tash nė librin e tij “Kėmbėt e gjarprit”, i ka paraprirė me kohė zoti Xhavit Haliti, duke e pėrsėritur tre herė rresht, brenda 14 vjetėve: fillimisht nė Korrikun e viti 1998, kur ėshtė takuar nė Tiranė me Vetonin dhe Blerim Shalėn; pėr herė tė dytė nė Tetorin e vitit 1999, kur dha intervistėn e parė tek “Zėri” i Blerim Shalės si dhe nė Korrikun e vitit 2013, duke thėnė: “Ne nuk mund ta fitojmė luftėn. Orientimi ynė ėshtė qė pėrmes rezistencės tė krijojmė rrethana qė pakti i NATO-s tė vijė nė Kosovė…”. Prandaj, edhe unė, si kushdo qė i ka ndjekur kėto zhvillime, i bėj pyetje vetes: pse nuk pati reagime si nė rastin kundėr Surroit, kur Xhavit Haliti e ka thėnė kėtė mohim tė UĒK-sė tre herė rresht e me zė edhe mė tė lartė se Veton Surroi? Prandaj, ata ish luftėtarė tė UĒK-sė, qė u indinjuan nga libri i Vetonit dhe dogjėn demonstrativisht disa kopje tė tij, nuk duhet tė kenė dy lloj kandarėsh (peshoresh) pėr tė njėjtėn dukuri (fenomen). Po ashtu, pse nuk reaguan as kėta tė indinjuarit e fundit as edhe ata qė mundohet t’i fyej Veton Surroi, kur Jakup Krasniqi, nė vitin 2006 shkruajti nė librin “Kthesa e madhe”: “Lufta Guerile e tipit “sulm e tėrheqje nga vendi i ngjarjes”, u tregua e dėmshme, sepse armiku po hakmerrej mbi popullsinė civile… Veprimi kėsisoj ishte i detyrueshėm sepse Ushtria Ēlirimtare e Kosovės do tė pėrballej tash e tutje jo vetėm me luftėn, por edhe me ruajtjen dhe evakuimin e UĒK-sė.” Si do tė ēlirohej Kosova, duke u mbrojtur pėr vete apo duke e sulmuar ushtrinė serbe?

  Qė Veton Surroi fillimisht ka pas besim tek UĒK-ja, kėtė e thekson disa herė nė libėr, por, mesa duket, me t’u takuar nė Tiranė me Xhavit Halitin, nė Korrikun e vitit 1998, i iku ai besim, prandaj dhe nuk ka pranuar qė tė bashkohej me Demaēin, edhe pse ky e ftoi tėrė sinqeritet kur pranoi detyrėn e Pėrfaqėsuesit Politik tė UĒK-sė njė muaj mė pas. Por ajo ēka ėshtė fare e papranueshme, ēka thotė Vetoni, ėshtė ajo kur thotė: UĒK-ja nuk ishte as ushtri, as ēlirimtare, as tėrėsishtė kosovare, por thjeshtė njė instrument pėr tė marrė pushtetin e Rugovės, (f.84). Gjithė ky farė intelektuali qė ka nė dispozicion jo vetėm gazeta, shtypshkronjė por edhe stacione televizivė, thua tė mos e dijė qė pushteti merret: ose me votė, ose me puē ushtarak, ose me luftė, sikundėr ėshtė lufta ēlirimtare! Duke qenė vetėm instrument, as ushtri, as e gjitha prej kosovarėsh, si mundej ta merrte pushtetin? Apo druan tė thotė se UĒK-ja na paska qenė njė turmė banditėsh, edhe pse e pranon qė ėshtė libėr heretik?!

  Kėtė etiketim Vetoni nuk guxon ta thotė troē, por e lė tė kuptohet, duke u shprehur: “Por ja qė jam i gatshėm tė marr pėrsipėr edhe konseguencat e herezisė dhe tė them se nuk ka ekzistuar ndonjėherė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės”, (f.76). Nėse do tė ishte kėshtu, si mund tė shpjegohet, zoti Veton, qė nė Kosovė Serbia pati sjellė 95.000 forca ushtarako-policore, baraz me sasinė e forcave qė sollėn si Italia fashiste ashtu edhe Gjermania naziste nė Shqipėri gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, ndėrkohė qė sipėrfaqja e Kosovės ėshtė 2,33 herė mė e vogėl se ajo e Shqipėrisė dhe terreni i Kosovės ėshtė gati i rrafshtė nė raport me terrenin malor e tepėr malor tė Shqipėrisė? Pėrse i solli Serbia gati 100 mijė ushtarė, zoti Veton, pėr paradė ushtarake apo pėr tė luftuar kundėr UĒK-sė? Dhe mos harro qė kėto forca i pat sjellė shumė mė herėt se tė flitej pėr Konferencėn e Rambujesė. Nėse nė Kosovė nuk do tė kish Ushtri Ēlirimtare, pse atėherė u ftua kjo UĒK-ja mosekzistuese nga ndėrkombėtarėt nė Rambuje? Nėse nuk do tė ekzistonte UĒK-ja, si u ndodhi qė kryetari i delegacionit nė Rambuje u zgjodh drejtori politik i asaj ushtrie mosekzistuese? Nėse nuk do tė ekzistonte UĒK-ja, pse zonja Ollbrajt propozoi qė mandatori i Qeverisė sė Pėrkohėshme e Kosovės tė delte nga kjo ushtria mosekzistuese? Nėse nuk do tė kish UĒK, pse Rugova pranoi qė Qeverinė e Pėrkoheshme ta udhėhiqte kryeministri i dalė nga ushtria mosekzistuese? A e kupton zoti Veton se ke vrarė veten me kėto shprehje tė bukura por gjithė helm e nonsens?

  Dhe kjo pyetje e ka pėrgjigjen: Vetoni ka gjasa tė ketė mbritur nė kėtė pėrfundim qysh nė Korrikun e vitit 1998, sepse ėshtė njė djalė i rritur me pekule, nėpėr kryeqytetet e Evropės, ku e dėrgonte babanė e tij Titua si ambasador tė Jugosllavisė, gjė qė njeh vetėm frikėn. Duke qenė i rritur me pekule, Vetoni nuk e njeh as vuajtjen dhe as urinė dhe, duke mos njohur vuajtjet e sacrificat, Vetoni nuk di se vuajtjet dhe uria shkaktojnė urrejtje, ecila, sikundėr thotė Balzaku: “Urrejtja ėshtė ilaē pėr fuqi, tė bėn tė rrosh, tė ngjall ndjenjėn e hakmarrjes”.

  E veēanta qėndron se, Veton Surroi ėshtė njė ndėr titistėt mė tė thekur, ndaj dhe e heq veten qytetar tė botės (kozmopolit), ndaj e kritikon mėnyrėn e fitores sė lirisė nėpėrmjet luftės guerile, ngaqė lufta e armatosur i duket jashtė mode. Dhe pėr kėtė unė i jap tė drejtė Vetonit dhe e kuptoj pse i bėn sulm tė pakuptimtė LPK-sė ilegale. Kjo, pėr tė vetmen arsye se Vetoni ka mendėsi krejt tė ndryshme pėr lėvizjet ilegale nė Kosovė, nė raport me ne qė guxuam e rrėmbyem armėt si dhe nga populli qė na mbėshteti; sepse formimi i Vetonit ėshtė bėrė jo vetėm nė shkollat serbe dhe nė mes tė serbėve, por edhe nė shkolla europiane, i financuar nga shteti serb si biri i njė ambasadori tė Jugosllavisė. Dhe pėr kėtė nuk ka pse t’i vemė faj. Madje edhe pse ti Veton e mohon kategorikisht kontributin e UĒK-sė, duke e ulur nė rolin e katalizatorit, pėrsėri vlen tė vlerėsohesh si njeri mirėnjohės ndaj Serbisė, sepse ai shtet tė mėsoi e tė edukoi me shpenzimet si bir ambasadori; ai shtet tė mundėsoi tė mėsoje disa gjuhė tė huaja tė tė gjithė shteteve ku shkonte yt atė si ambasador; ai shtet tė formoi me shpezat falas tė tij si intelektual; ai shtet tė mundėsoi tė hyje nė politikė dhe tė pasuroi me shuma pėrrallore; ai shtet tė mundėsoi tė ēelje gazetėn e “pavarur” “Koha ditore” si dhe tė ngrije shtypshkronjė dhe, mbi tė gjitha, duke tė krijuar tė tilla mundėsi, ai shtet tė formoi si kozmopolit duke tė zhveshur nga ndjenjat kombėtare. Ndaj dhe nuk tė akuzoj se pse je kaq mirėnjohės ndaj atij shteti, pasi mirėnjohja ėshtė virtyt, gjė qė tė stigmatizuarit e tu janė tepėr imunė ndaj atij virtyti, ndaj dhe ēdo ditė e mė shumė ata shpėrblehen me indiferentizmin e popullit shqiptar nė Kosovė si dhe me urrejtjen e tij, sikundėr po shihet nė pjesėmarrjen e ulėt nė votime dhe nė ngjarjet e ditėve tė fundit. Duke qenė mirėnjohės, kjo tė vendos ty si njė intelektual mbi ata. Diplomatėt ndėrkombėtarė, duke parė tek ty se, kishin tė bėnin me njė kozmopolit dhe njeri mirėnjohės ndaj atyre qė i mundėsojnė ecjen pėrpara, tė pėlqyen duke tė patur krah tė djathtė nė negociatat pėr eliminimin e UĒK-sė, ndaj edhe tė vunė nė kryesinė e delegacionit kosovar nė Rambuje. Dhe, mirėnjohja qė tregove ndaj tyre, bėri qė ata tė tė shpėrblenin, me mundėsinė qe ata kishin, duke tė bėrė faktor politik menjėherė pas luftės nė Kosovė, pasi asgjė nuk realizohet nė Kosovė (por edhe nė Shqipėri) pa njė ndihmė tė tė huajve, sado i zoti tė jesh: “Kandili, qoftė edhe prej floriri, nuk ndriēon po nuk pati vaj”, thotė Mari Kyri.

  Tė gjitha kėto kanė ndikuar qė nė formimin tuaj si intelektual, zoti Veton, tė kini njohuri tė cunguara pėr lėvizjet ilegale dhe luftrat ēlirimtare, prandaj e quani LPK-nė “organizatė e heshtjes”. Dhe kjo ndodh ngaqė nuk e dini se ēdo lėvizje guerile i ka fillesat e saj tek klandestiniteti (konspiracioni) i thellė. Nė tė kundėrt, ēdo lėvizje ēlirimtare do tė eliminohej qysh nė embrion. Ngaqė kini kėto lloj bindje pėr lėvizjet ilegale, prandaj dhe e urreni edhe Adem Demaēin; madje tėrboheni kur dėgjoni apo lexoni se populli atij i thėrret: “simboli i rezistencės”, ndėrkohė qė ndaj jush, masa e gjerė popullore nuk shprehu ndonjė lloj afeksioni e qė u vėrtetua nė fushatėn tuaj elektorale. Kjo u ka bėrė e u bėn xheloz, e cila ėshtė pasion i mendjes sė verbuar dhe i shpirtit tė vockėl, e cila i ngjan njė tufani shkatėrrues, duke i bėrė shėrbimet mė tė forta egėrsisė me rezultate negative.

  Vetoni dhe soji i tij mendojnė kėshtu, pasi i ka trembur jo vetėm politika pacifiste absolute, por dhe i ka mashtruar teknologjia moderne ushtarake, e cila sot ėshtė shumė e pėrparuar. Mirėpo, po tė kemi parasysh terrenin, qė ishte i yni, llojin e luftės qė bėnim ne, si dhe gatishmėrinė tonė pėr tė pranuar edhe koston mė tė lartė tė humbjeve, vetėflijimin tonė, nuk do tė mjaftonte teknika dhe armatimi i Serbisė pėr ta mposhtur luftėn tonė. Vetoni nuk e di se faktori kryesor nė luftrat ēlirimtare ėshtė njeriu, ėshtė morali tij dhe jo arma. Jo mė kot Napoleon Bonaparti pat thėnė: “Nė luftė, gjendja morale pėrbėn tre tė katėrtat e betejės. Pjesa qė mbetet varet nga fuqitė fizike”.

  Mendoj se hė pėr hė nuk ėshtė e nevojshme tė zgjatem mė tej nė kėtė drejtim, pasi edhe kėto ēka thashė nuk kanė pėr ta detyruar Veton Surroin tė ndryshoi mendim, pasi i tillė ėshtė brumosur. Ndaj dhe jo mė kot Adem Demaēi i tha para 12 vjetėsh: “Ti, duke u nisur nga egoja yt, nuk je i gatshėm tė paguash kurrfarė ēmimi pėr lirinė e popullit tėnd. Ti nuk je nė gjendje tė japėsh as gishtin pėr lirinė e popullit tėnd”.  Si ju ben te ndiheni ky lajm?  I kenaqur
  47%
  asnje ndjesi
  29%
  i trishtuar
  18%
  i shqetesuar
  6%
  i indinjuar

  0%  9 Komente

  Lini nje koment »

  Cobani nga Kurveleshi

  I nderuar Shpetim Golemi! Ketej nga malet e Kurveleshit po te drejtohem me pseudonimin e luftes. Lufta dhe sakrificat e nje populli nuk shkojne dem, sado te lehin zagaret e tipit … Shurroi. UCK dhe lufta e popullit kosavar jane pjese e pandashme dhe e ndritur e historise se kombit shqiptar per liri e pavaresi. UCK-ja ka zene vendin e merituar ne Panteonin e lavdise kombetare dhe Shurroi do harrohet si shurra ne zall.


  Pėrgjigjjuni
  Mal Osdrimi

  Veton Rexhai Surroi. Rexhai spiun i UDB, beseprere. Vetoni, ne rini snob dhe konfuz, tash grindavec dhe hakmarres.


  Pėrgjigjjuni
  albion xhane

  Gjithsesi, mua me shqeteson fakti qe ka shume shqiptare me fuqi mediatike apo politike qe ngrihen dhe sulmojne gjerat me te shtrenjta te popullit dhe kombit tone. ta bejne vetem per urrejtje politike per udheheqes te caktuar si Surroi kunder Thacit apo jane ne sherbim te interesave antishqiptare. Eshte shume e demshme per ne qe ti kthehemi dhe ti rikthehemi gjerave qe nuk duhen diskutuar fare. Kjo coroditje na pengon qe te zgjidhim problemet e perditshme dhe ne duhet te zgjidhim problemet e perditshme sepse jemi vendi ne fund te Europes.


  Pėrgjigjjuni
  AP

  NATO u fut me dyfek nė Kosovė pėr interesa gjeostrategjike. Para kėsaj amerikanėt e quanin UĒK- nė organizatė terroriste.Qe fat i madh pėr ne qė, nė kėtė moment historik , u puqėn interesat tona me ato amerikane! Koburja kosovare nė kėtė luftė qe simbolike, kokderrin Milosheviē nuk kishte shtet nė Evropė ta mundte. Kėtė mund ta bėnte , siē edhe e bėri , vetėm NATO.
  Unė nuk di ē’ka shkruar Surroi!


  Pėrgjigjjuni
  andi

  Veton Suroi nje kelysh UDB je i ndyre per Popullin e vet, nje kriminel qe UCK eshte dasht ti jepte Plumbin kokes qe ne fillim bashke me Serbin me kriminel. Megjithate qe ka pare me shume nga te gjithe Udbashat e kelyshet e Udbes nuk munde te fitoje simpati e poena ne popull as me para e propagande.


  Pėrgjigjjuni
  Deli

  Vetem me kesi Shpetima, Thaca,Demaca, Qosja, Kamisha, Tigra, Sandokana etj arritem te katandisim Kosoven ne kete pike. Si nuk ka turp ky gomor te tallet me ne dhe boten.
  Kosoven dihet kush e shliroi dhe dihet perse, sikurse dihet pse nuk lejon te zhbehet e tere kjo.
  Ik ore i mjere lere Surroi atje ku eshte, me te gjitha te metat qe ai ka eshte dhe do mbetet mbi ju te gjithe.


  Pėrgjigjjuni
  gimi

  Ky Deli duket qe na qenka nje deli djae titisti dhe antishqiptari se ndryshe nuk do te ishte kunder UCK, ose do te jete ndonje shqipfoles, me kombesi tjeter, dhe natyrisht qe i dhembin syte kur lexon shkrime te tilla ne mbrojtje te dinjitetit tone kombetar. Mesa duket ky Deli, por edhe ai tjetri, “AP”, duhet te marrin pagese nga Prishtina, por qe paret vine nga Beogradi. Shqiperia prandaj e ka pesuar tere jeten se me shume u ka besuar pakicave kombetare se sa shqiptareve. I drejtohem autorit te ketij shkrimi, duke i thene: TE LUMTE DORA DHE MENDJA DHE PERULEMI PARA VEPRES SUAJ DHE SHOKEVE TE TU QE GUXUAT E SHKUAT NE LUFTE DHE MOS I DEGJONI KETA “TRIMA” ANTISHQIPTARE.


  Pėrgjigjjuni
  Pėllumb zaimi

  I kini dhėnė njė pėrgjigje te mirė kėtij falsifikatori tė realitetit Dilo? Libri i tij i zi e ka marė pėrgjigjen edhe nė Kosovė? Mua me duket se “kėmbėt e gjarprit ” janė vetė kėmbėt e vetonit i cili duket qartė se noton nė ujrat e njė plani udba-sh apo tė pushtetit okult sėrb pėr tė fshirė nga historia luftėn clirimtare te popullit shqiptar tė Kosovės? Ku e ka hallin vetoni qe do ta fshijė rezistencėn e armatosur? Mendoj se qellimi i gjarprit veton ėshtė tė thotė se “meqėnėse nuk pati rezistencė dhe luftė nuk ka ekzistuar as urrejtja shqiptare pėr pushtuesin sėrb,se nuk ka pasur fare pushtues (!?) dhe pėr rrjedhojė, Kosova nuk duhet tė jetė shtet mė vehte por njė krahinė nėn Sėrbi”!??? Ky mendoj se ėshtė qėllimi i vėrtetė dhe qė i dekonspiron kėmbėt e gjarprit si kėmbėt e vetonit ??? E kaluara e vetonit dhe e tashmja e tij vėrtetojnė se pas publicistit dhe politikanit surroi kemi njė njeri jo dosido por njė njeri tė pėrgatitur e te instruktuar pėr planet e fshehta serbe te cilat sic e kemi pare janė dukur here pas here nė tryezat e bisedimeve dhe nė tentativat diplomatike te serbise pėr te mos lejuar shkeputjen e Kosoves nga serbia!? Kėsaj tentative e ketij plani i sherben edhe vetoni ? Do te dalin herė pas here edhe vetonė te tjerė? Ka shumė fuksa tė “lėnė nė gjumė”nga serbia? Vetoni duhet te jetė nga ata qe quhen “potencialė” dhe qe pushteti okult serb i shfrytezon pėr te dhenė “goditje te medha”? Si kjo e tanishmja qe synon te fshije fare luftėn popullore dhe njeherazi kundėrshtarėt e saj! Si mund tė ketė pasur kundėrshtarź kur “nuk ka pasur luftė”???? Ja kėtė “plan tė zi” kėrkon tė artikulojė vetoni ? Dilo? I keni bėrė nje sherbim te lavderueshėm jo vetėm luftes clirimtare te popullit te Kosovės por ne radhe te pare kini demaskuar njė plan ogurzi qe kelyshet e beogradit do te perpiqen t’i gjejnė kurdoherė terren te pershatshem per ta implementuar??? Kini rritur vigjilencėn e shqiptareve te Kosovės pźr ti parź kembėt e gjarprit si kembźt e vetonit? Vetonit tź ushqyer me frymėn dhe parate e beogradit??? Nuk u ndala te argumentet e tua rreth peshźs se U ĒK nė luftė. Pėr nje ushtarak ato kuptohen lehtė. Ju i kishit thenė si duhet? U ndala te”kembet e veton gjarpėrit” sepse kuptova qe ju po flisnit per njė ceshtje rreth se cilės nuk lejohet “renia ne gjumė”? Ky mendoj se ishte thelbi i mesazhit tuaj!? Unė e kuptova ose them se e kam kuptuar? Pėrqafime Dilo! Tė fala nga ” Mali i Gjeshnikoshit” i cili ka rritur vetėm trima e patriotė si ju!


  Pėrgjigjjuni  Furtuna

  Mendoj se pėllumbi e ka kapur drejt thelbin e kėtij libri tė Surroit sjellė népérmjet kritikės shumėplanéshe te autorit Dilaver Goxhaj? Pėrshėndetje!

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: UCK, Surroi Goxhaj e gjarperinj te tjtj.

  A thua lirinė Kosovės ia sollėn krismat e pushkėve tė UĒK-sė, apo krismat e tenxhereve tė Veton Surroit?

  Rreth librit “Kėmbėt e gjarprit”

  Reklamimi i shpeshtė nė KTV i librit “Kėmbėt e gjarprit”, si dhe ribotimi i tij mė zgjoi kureshtjen ta blej e ta lexoj dhe tė shoh se ēfarė ka dashur autori tė paraqesė nė tė. Mė thanė tė drejtėn, pasi e lexova, u ndjeva shumė keq, a thua thashė mė vete ende paska njerėz tė tillė qė tė shikojnė nga kėndvėshtrimi se nga je, pa marrė parasysh a je i shkolluar apo jo, a je qytetar apo je fshatar, po tė jesh qytetar sipas autorit je dikushi,e nėse je fshatar s’je kurrkushi dhe duhesh prapė tė kthehesh nė fshat e mos me ua prish rahatinė qytetarėve pra, aristokracisė qytetare. Unė e di se autori ėshtė rritur nė njė sistem socialist-komunist, ku nė shkolla na kanė edukuar se si fshatarėsia duhet pėrkrahur dhe ndihmuar pėr t’u shkolluar dhe nuk janė injoruar apo nėnēmuar nė kėtė mėnyrė, siē vepron autori i kėtij libri, tani nė demokraci.
  Vlerėsimet paushalle tė autorit
  Nėse duhet qė krejt fshatarėt qė shkollohen nė qytet tė kthehen nga kanė ardhur, atėherė shumė intelektualė, figura tė njohura tė dijės e shkencės, ishte dashur tė ktheheshin nga kanė ardhur, por atėherė vallė kush do tė merrej me edukimin dhe shkollimin e fėmijėve tė qytetarėve. Por, t’i kthehemi librit. Sipas autorit, Kosova do tė ishte ndryshe sikur Hashim Thaēi, pra gjarpri, tė ishte bėrė arsimtar i historisė nė Malishevė, apo Jakup Krasniqi tė kishte mbetur nė shkollėn e mesme tė Drenasit, si arsimtar i historisė, e Enver Hoxhaj edhe ai arsimtar i historisė tė ishte kthyer nė Suharekė, ndėrsa i riu Ibrahim Gashi edhe ai arsimtar i historisė t’i bashkohej Jakup Krasniqit. Por, ja qė ndodhi e kundėrta dhe kėta fshatarė u bėnė kėta qė janė sot dhe po e udhėheqin Kosovėn e unė, Veton Surroi, njė qytetar, bir i njė ish- ambasadori nė ish-Jugosllavi nuk munda t’ia zė (me ia zaptue) vendin gjarprit, pra Hashim Thaēit e tė bėhem kryeministėr e ma vonė t’ia zaptoj edhe shtetin. Pra, sipas tij, si mundet njė drenicak, njė fshatar qė ėshtė rritur nė njė fshat ku nuk ka pasur as shkollė fillore tė bėhet kryeministėr. E po i ashtuquajturi gjarpri nuk ishte fajtor pse fshati i tij nuk kishte shkollė, dihet se Drenica ka qenė ndėr vendet mė tė pazhvilluara nė ish-Jugosllavi dhe dihet po ashtu pse e kanė lėnė nė atė gjendje, sepse ēdoherė ka qenė ēerdhe luftėtarėsh e kryengritėsish dhe kurrė nuk ėshtė pajtuar me pushtetin e atėhershėm serbo-jugosllav. E sipas autorit kėta katėr historianėt qė i pėrmend ma mirė tė ishin kthyer nga kishin ardhur e tė vazhdonin punėn si mėsimdhėnės, sepse edhe ashtu Kosova do tė ēlirohej, NATO-ja do tė intervenonte, negociatat e Vjenės do tė vazhdonin, si dhe do tė bėhej Shpallja e Pavarėsisė nė 2008-ėn.
  Dhe, tani krismėtari i tenxhereve, e jo i pushkėve, bėhet nervoz dhe i pėrqesh kėta katėr historianėt, qysh kėta fshatarė janė bėrė dikushi dhe unė kam mbetur njė gazetar, publicist apo analist i zakonshėm edhe pse kam kontribuar pėr kėtė popull, sepse popullit i kam thėnė dilni nė dritare dhe kėrcitni me tenxhere pėr tė treguar se jemi tė uritur, dilni nė dritare dhe kėrcitni mė ēelėsa se jemi tė mbyllur dhe mė vonė i ka grumbulluar njė grup qytetarėsh dhe me njė arkivol tė zbrazur nė shpinė janė nisur qytetit, duke u thėnė qytetarėve hajde ta varrosim dhunėn, dhunė e cila nuk u varros, por u bė dhunė edhe mė e madhe mbi popull, derisa kėta fshatarėt “qė mė mirė tė ishin kthyer nė fshatrat e veta” se ua kanė nxėnė postet krismėtarit tė tenxhereve dhe shokėve tė tij, u organizuan dhe dolėn maleve. Dikush mund tė thotė qe kjo qenka fshatare, dhe me siguri e Drenicės qė po i mbron, por jo jam qytetare dhe kam lindur e jam rritur nė qytet, por ēdoherė kam pasur respekt pėr fshatarėsinė, ngase pas ēdo regjim qė ėshtė ndėrruar, fshatarėsia ka pėrjetuar vuajtjet mė tė mėdha e sidomos ajo e Drenicės, porse kėshtu edhe jam edukuar nga familja, se njeriu nuk vlerėsohet se prej nga ėshtė, por ēfarė edukate ka dhe nė ēfarė fryme ėshtė rritur.
  UĒK-ja dhe komandanti legjendar Adem Jashari
  Sipas Surroit, ajo qė ėshtė quajtur Ushtri Ēlirimtare e Kosovės nuk ka qenė ushtri, nuk ka qenė ēlirimtare dhe nuk ka qenė e Kosovės, atėherė a thua lirinė Kosovės ia sollėn krismat e UĒK-sė, apo krismat e tenxhereve tė Veton Surroit. Ēdo njėri prej nesh e dimė se NATO-ja e ndihmoi Kosovėn pėr t’u ēliruar, por e dimė edhe atė se po mos t’ia fillonin luftės kėta fshatarė marksistė- leninistė e besa edhe enveristė, ish tė burgosur politikė, anėtarė tė LPK-sė si i quan ti, bile edhe tallėsh me disa prej tyre, as NATO-ja nuk do tė na ndihmonte, prandaj assesi dhe nė asnjė moment nuk duhet mohuar gjakun e derdhur tė shumė komandantėve e luftėtarėve tė UĒK-sė, tė cilėt t’i fare as qė i pėrmend se mos po tė zhvlerėsohet “veprimtaria” jote, karshi atyre siē ishin Agim Ramadani, Sali Ēeku, Xhevė e Ramiz Lladrovci, Luan e Shkėlzen Haradinaj, Bekim Berisha,Tahir Sinani e Rrustem Bruqi nga Shqipėria e shumė e shumė tė tjerė, ku disa prej tyre vazhduan luftėn edhe nė Maqedoni e edhe nė Luginė tė Preshevės. Nuk ishte e lehtė tė marrėsh pjesė nė tri luftėra qė kishin qėllim tė vetėm bashkimin e kėtyre trojeve me shtetin amė, por qė do shumė si ti preferonin ma mirė me kėrcit me tenxhere se u kanė mė kollaj se me dalė maleve e me luftue, po tė ishim mė kompaktė dhe po t’u bashkohej shumica e popullit kėtyre luftėtarėve nuk do tė kishte ndodhur “aksidenti” i formimit tė shtetit tė Kosovės, as Konferenca e Ohrit, por as ajo e Konqulit, por do ta ēlironim edhe Ēamėrinė dhe do ta formonim Shqipėrinė etnike, ėndėrr e shumė brezave. Por, prapė mė mirė qė ndodhi “aksidenti” dhe u formua shteti i Kosovės, falė kėtyre fshatarėve dhe shumė bashkėluftėtarėve tė tyre qė ia nisėn luftės, ngase nė ato vite Kosova zbrazej me tė madhe nga popullsia shqiptare dhe mbushej me refugjatė tė luftės serbe e malazeze nga Kroacia e Bosnja e Hercegovina, ndėrsa ti dhe bashkėmendimtarėt tu bėnit sehir dhe duke ndenjur kėshtu nuk do tė kishim mundur ta bėnim shtetin e Kosovės, ndėrsa tani vetėm brenda 2 orėsh mund tė shkoj nė Tiranė dhe tė pi kafe, falė autostradės Prishtinė-Tiranė, gjė qė para 20 vjetėsh as qė kam ėndėrruar se do tė ndodhė njė ditė kjo.
  Adem Jasharin e ndėrlidh me mitin
  Sipas autorit, kur ėshtė fjala pėr UĒK-nė dhe Adem Jasharin, ēdo gjė ėshtė e lidhur me mitin, me folklorin, pasi kėta farė ”cubash” shumica e tyre vijnė nga mjedise tė traditės orale, kėshtu qė edhe flijimi i Adem Jasharit sipas autorit ėshtė njė mit, qė ish-luftėtarėt e UĒK-sė e pėrdorin si simbol tė kėsaj ushtrie. Pasi qė sipas autorit ai nuk ka qenė komandant dhe nuk ka qenė legjendar, por unė mendoj se komandant ka qenė pasi qė nga vitet e 90-ta ai ėshtė stėrvitur nė Shqipėri nga ushtarakėt e Ushtrisė Shqiptare, ngase ai ka qenė edhe vizionar, pasi e ka ditė se liria nuk fitohet pa gjak dhe herėt ka filluar pėrgatitjet ushtarake bashkė me tė vėllain Hamzėn e shumė shokė tė tij, por edhe jeta e tij shpeshherė prej kaēaku e tregon kėtė, prandaj nuk ishte edhe i rastėsishėm rrethimi i kullės sė tij nga forcat policore-ushtarake serbe. Ishte komandat, pasi i pari ishte ai qė ua ktheu tytat e pushkėve policisė dhe ushtrisė serbe, ai nė kėtė mėnyrė u tregoi atyre se ky popull ka bijė qė i dalin zot kėtij vendi, e legjendarė ėshtė se ishte bėrė burim frymėzimi pėr gjithė ata qė ia kanė dashur lirinė kėtij vendi dhe kėtij populli, pasi ėshtė rast i rrallė nė botė kur njė person sakrifikon veten dhe familjen pėr tė mirėn e popullit tė tij. Prandaj, shpeshherė kam menduar pse vallė tani 15 vjet pas rėnies sė tij heroike ende nuk u gjet njė vend nė Prishtinė pėr lapidarin e tij, pasi ky ėshtė personalitet i sakrificės pėr kėtė popull dhe edhe unė jam e mendimit se atij duhet t’i ngrihet njė lapidar m’u nė qendėr tė Prishtinės, aty te sheshi i ashtuquajtur “vėllaznim bashkim”, ku ti dhe shumė bashkėmendimtarė tuaj i keni kaluar vitet ma tė mira tė jetės nė atė sistem .Ēfarė koincidence historike mes pėrmendores “vėllazėrim bashkim” dhe personalitetit tė luftės dhe sakrificės, ku tregohet se ēfarė “vėllazėrim bashkimi” ka mbretėruar nė kėto hapėsira.
  Autori i kėtij libri bile ndihet keq qysh Aeroportit tė Prishtinės me ia lanė emrin “Adem Jashari” pasi qė sipas tij figura e kėtij heroi po ia prish imazhin kėtij Aeroporti, ngase udhėtarėt si po zbresin nė aeroport menjėherė po ndeshen me njė fytyrė qė identifikohet me luftėn. Tė vėrtetės nuk duhet t’i ikim, ajo luftė nuk ka ndodhur me dėshirėn tonė, ajo na ėshtė imponuar. Ē’t’i thuhet vallė kėsaj, derisa fqinjėt tanė ngrehin pėrmendore gjigante pėr heronj qė nuk janė tė tyre (rasti nė Shkup), por mundohen t’i pėrvetėsojnė si tė tyre, apo kėta fqinjėt tanė nė Serbi qė festojnė ēdo vit betejat e humbura tė tyre, ne heronjtė dhe luftėtarėt tanė qė bėnė luftė tė drejtė dhe ranė dėshmorė pėr kėtė popull, tallemi me ta dhe mundohemi t’ua ē’vlerėsojmė sakrificėn. Atėherė pse vallė nė Luginė tė Preshevės mos tė largohet lapidari i UĒPMB-sė kur ne vetė mundohemi ta mohojmė luftėn tonė tė drejtė. Pushtuesit e trojeve tona po e dinė se nė mesin e popullit tonė kemi bukur shumė kėsi mohuesish tė luftės sė UĒK-sė dhe luftėrave tė tjera nė Maqedoni e Luginė tė Preshevės dhe po na matin pulsin se deri ku mund tė shkojnė, prandaj edhe e larguan lapidarin e UĒPMB-sė nė Preshevė.
  Tani ėshtė koha e fundit t’u themi mjaft mė kėtyre mohuesve tė luftės, nuk ėshtė koha tė tallemi me gjakun e tė rėnėve, se pėr ndryshe mund t’ju quajmė edhe tradhtarė tė kombit. Rroftė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės! Lavdi dėshmorėve!

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: UCK, Surroi Goxhaj e gjarperinj te tjtj.


  Pse Veton Surroi thotė se UĒK-ja nuk ishte ushtri ēlirimtare?


  Publikuar: E premte 15 Gusht 2014

  Prof. Dr. Muhamet KELMENDI

  Duke lexuar librin e Veton Surroit “Kėmbėt e gjarprit – shėnime heretike”, e duke dėgjuar atė nė "Rubikon" (KTV), tek ndalesh te zbulimi i madh i tij pėr UĒK-nė, se nuk ka "qenė ushtri ēlirimtare" dhe nuk na paska ekzistuar fare (sic!), pa dashur, si lexues e dėgjues me memorie politike tė shėndoshė, tė kujtohen forcat e errėta tė viteve tė 90, kur u themelua UĒK-ja dhe filloi luftėn ēlirimtare. Nė atė kohė, tėrė ai llum “autonomistėsh” ka qenė vėrsulur me akuzat pėr UĒK-nė si forcė "terroriste", "kriminale" etj., pavarėsisht se ajo po dėshmohej ēdo ditė si forcė ēlirimtare.

  Po pse tash e thotė kėtė z. Veton Surroi?

  Lidhur me kėtė po sjell disa fakte kokėforta qė zotėriut mund t'i duken si njė lloj bumerangu qė trondit kokėn e tij "analitike".

  Sė pari, UĒK-ja nuk ishte grup i armatosur, por njė formacion qė u krijua dhe u ndėrtua nė nivelin e njė ushtrie ēlirimtare, si ēdo ushtri tjetėr qė ndėrtohet nė rrethana tė ngjashme dhe nė vendet e pushtuara. Nėse pritėt diēka tjetėr, ti dhe soji yt, atėherė, mjerisht, dėshmoni se nuk e kuptoni ende situatėn e viteve tė 90-ta. Vendi nė atė kohė ishte i pushtuar. Kudo zotėronte dhuna dhe terrori. Pra, kishim pushtim tipik shovinist me dhunė fashiste tė egėr.  Pse ai shprehet me kaq mllef edhe pėr LPK-nė?  Veton Surroi duket se gjykon nga pozicioni i njeriut tepėr laik e naiv, tek gjykon edhe sot se nė atėbotė do tė duhej tė kishim ushtri sikurse kanė tashti shtetet moderne! Dhe, ndonėse ai e di se nė ē' gjendje ishim, sepse nuk ėshtė edhe aq i pavetėdijshėm, e sulmon UĒK-nė me qėllim tė vetėm – mohimin dhe zhvlerėsimin e punės sė madhe qė e kanė bėrė LPK-ja dhe UĒK-ja pėr ēlirimin e vendit.

  Sė dyti, UĒK-ja, e saktė, ėshtė krijuar nga LPK-ja, por jo pėr realizimin e "pikėsynimeve" politike tė saj si organizatė, por vetėm pėr ēlirimin e popullit shqiptar qė ishte nėn sundim serb. Nė fakt ky ishte edhe qėllimi pėrfundimtar i LPK-sė.

  Kėtė e di z. Veton! Pra, pse ai shprehet me kaq mllef edhe sot pėr LPK-nė?

  Qėllimi i tij ėshtė injorimi i forcave tė shėndosha patriotike tė viteve tė 60-ta, 70-ta, 80-ta e 90-ta dhe pėr tė mbjellė njė lloj opinioni pezhorativ pėr kėto organizata dhe pėr veprimtarinė e tyre nė tėrėsi, duke e cilėsuar si tė kotė ekzistencėn e tyre! Pra, ėshtė qėllimi i injorimit tė punės ilegale tė organizatave revolucionare, natyrisht duke u bėrė herė hapur e here fshehur avokat i strukturės sė autonomistėve dhe tė tjerėve qė ishin nė anėn serbo-jugosllave. Nė fund fare, pėr tė pėrforcuar tezėn tashmė tė njohur tė kėtyre strukturave lidhur me atė se ato (pra, organizatat ilegale) kot kanė vepruar, se nė fund do tė "vinte" ēlirimi nga jashtė.

  Oj kohė e mallkuar!

  Sė treti, z. Surroi e di se asgjė nuk vjen vetvetiu, pa punuar!

  Pse pra e bėn kėtė?

  Ai pretendon fare nė fund qė t'i barazojė dy subjekte qė nuk barazohen dot. Tėrheqja e paraleleve mes UĒK-sė dhe FARK-ut ka prapavijė tė pastėr politike. Po zotėria e tij "harron" faktin se UĒK-ja vepronte nė Kosovė qė nga viti 1993, ndėrkaq FARK-u nė Shqipėri dhe atė vetėm pasi filloi bombardimi nga NATO-ja. Tek nė kėtė kohė FARK-u iu bashkua UĒK-sė.

  UĒK-ja kishte arritur nė vitin 1998 tė kishte rreth 20 mijė ushtarė nė vendet ku luftonte, si nė zonėn Dukagjinit, Drenicės, Llapit, Pashtrikut, Nerodimes etj., duke krijuar edhe territore tė lira. Nė kėtė luftė nuk ishin vetėm anėtarėt e LPK-sė, por edhe ata tė UNIKOM-it, PPK-sė dhe madje edhe tė LDK-sė, por edhe tė partive e organizatave tė tjera qė iu bashkuan luftės ēlirimtare.

  Po FARK-u ku ishte?

  Populli mirėpriti daljen nė skenė tė UĒK-sė; ai iu bashkua asaj pa shikuar subjektin politik qė i takonte. Ai ishte i tėri me UĒK-nė, e cila arriti tė organizojė kryengritje tė pėrgjithshme popullore. Ndėrsa, FARK-u nuk vepronte fare nė vitin 1998 nė Kosovė. Ai ishte nė proces krijimi dhe qėndronte nė veri tė Shqipėrisė.

  Pse, pra, kjo ide e Surroit?

  Me idenė e tillė done tė barazonte aktivitetin ēlirimtar tė radhėve tė UĒK-sė me radhė e ashtuquajtura paqėsore, tė politikanėve qė rrinin nė Prishtine kur populli vritej anekėnd Kosovės.

  Po kė e pėrfaqėsonte nė kėtė kohė ky zotėri?

  Askush nuk e di!

  Pse shkruan tash ky zotėri me kėtė gjuhė prej nepėrke e tė stėrngarkuar me dashakeqėsi kaq nihiliste? Kjo dihet? Qėllimi ėshtė mbrojtja e kastės qė i pėrket, asaj kaste qė sorollatej rrugėve nė Prishtinė nė vitet e 90-ta dhe tė autonomistėve qė kishin gėzuar shumė privilegje nga regjimi i Beogradit! Prandaj, nė vitet e 90-ta u krijua nga ai me shokė UJD-i nė Kosovė, pėrkatėsisht partia e bashkėshortes sė Millosheviqit (Mira Millosheviq). Dhe, vetė ky Surroi, Shkėlzen Maliqi, Baton Haxhiu me kompanitė e tyre patėn kėrkuar statusin e autonomisė pėr Kosovėn nėn Serbi (shih: Kohėn Ditore tė kėsaj periudhe). Se katėrti, Surroi gjykon se duhet luftuar UĒK-ja pėr tė fshehur ai veten dhe bashkėmendimtarėt e vet. Zotėriu e di mirė se pa luftuar pėr liri dhe ēlirim tė vendit askush nuk tė ndihmon. Nėse mendon diēka tjetėr, atėherė nuk duhet as tė merresh me shkrime. Kėtė po e them me vetėdije tė plotė, sepse UĒK-ja ka qenė e pranuar nga SHBA-ja dhe NATO-ja. Ketė e di z. Surroi! Sė pesti, unė nuk futem nė analiza dhe psikoanaliza pėr rrjedhat nė Rambuje. Nuk e analizoj atė gjendje, sepse nė kėtė kohė kam qenė vetėm ushtar. Prandaj, nuk futem nė raportet e delegacionit, apo te pikėpamjeve tė ndryshme tė pjesėmarrėsve nė atė Konferencė, sikundėr nuk futem nė dhėnien e mendimit se kush kė e ka pėrfaqėsuar nė Rambuje! Nuk di unė dhe nuk di as populli se nė emėr tė kujt kanė qenė anėtarėt e delegacionit tė Kosovės nė bisedime me Qeverinė e Beogradit nė Francė. Mirė ėshtė qė ata vetė tė tregojnė se kė e kanė pėrfaqėsuar! Por, nė kėto situata, vetvetiu shtrohet pyetja kė e pėrfaqėsonte nė Rambuje z. Veton Surroi? Dhe, fare nė fund, dua tė them se UĒK-nė nuk mundet askush ta injorojė apo ta njollosė, duke ia veshur farė pikėpamjet me natyrė kriminale. Ajo ishte organizatė ēlirimtare, sė cilės iu bashkuan forcat liridashėse tė vendit. Po kėsaj UĒK-ja iu bashkuan nė kauzėn e saj pėr ēlirimin e kėsaj pjese tė Shqipėrisė edhe shtetet e Evropės Perėndimore dhe nėn udhėheqjen e SHBA-sė, sė bashku me UĒK-nė, e ēliruan Kosovėn. Kjo ėshtė e vėrteta.

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: UCK, Surroi Goxhaj e gjarperinj te tjtj.

  KRITIKE (ANTI)LIBRIT TE VETON SURROIT

  INAT ME HASHIMIN APO NOSTALGJI PĖR JUGOSERBINĖ E TITOS

  Inati me Hashimin sa pėr ta fshehur nostalgjinė pėr jugosllavinė titoiste


  Xhevat Bislimi

  Pėr njė lexues tė rėndomtė e tė pavėmendshėm libri-pamflet kundėrshqiptar i Veton Surroit, Kėmbėt e gjarpėrit, pėrshkohet fillim e mbarim (nis e sos…) nga njė inat qė autori paska me Hashim Thaēin! Sepse, edhe libri, po tė merret parasysh vetėm titulli, i «kushtohet» Hashimit dhe ėshtė prodhim i inatit (zilis) qė paska Vetoni me tė ! Kėtu edhe qėndron hileja e madhe e Vetonit! Pastaj, ėshtė e vėrtetė se nuk ka faqe libri qė nuk pėrmendet Hashimi i pasuar (gjithmonė) nga nofka e tij, «gjarpėri». Megjithatė, kjo do tė ishte pėrshtypja e njė tė lexuari sipėrfaqėsor tė kėtij libri. Lexuesi qė ėshtė i pajisur me njohuri tė mjaftueshme pėr historinė politike tė Kosovės dhe pėr Lėvizjen Kombėtare Shqiptare (ilegale…), qė kulmoi me krijimin e famėmadhes, UĒK, do ta kuptonte fare lehtė se synim i Veton Surroit (si pėrfaqėsues i denj i sojit tė surrojve dhe «jugokosovarėve» titistė…) nuk ishte «anatemimi» i Hashim Thacit, por anatemimi dhe mohimi i Lėvizjes Kombėtare Shqiptare, me theks tė vecantė i LPK-sė (organizatės qė themeloi Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės) dhe i UĒK-sė, e bashkė me tė, edhe i tė gjitha pėrpjekjeve dhe flijimeve tė kėsaj pjese tė kombit shqiptar (Surroi i quan «kosovarė», sipas shembullit tė atij «kombit jugosllav», qė kishte krijuar dhunshėm dhe artificialisht e dashura e tij, Jugoserbia e Titos) pėr liri kombėtare, politike, demokratike e qytetare.
  Natyrisht, Surroi librin e tij e fillon me Hashim Thaēin dhe me mungesėn e shkollės fillore nė fshatin e tij tė lindjes. Kėtė punėn e shkollės fillore e pėrmend me shumė kėnaqėsi, duke iu referuar pa takt e pa masė disa herė…! Fakti qė nuk kishte shkollė shqipe (as fillore…) nė njė fshat shqiptar duket ashiqare qė e gėzon shumė Surroin (sigurisht edhe sojin e tij)! Duket qė Vetoni «harron» se ishte pushteti kolaboracionist-titist i babait tė tij dhe i sojit tė tyre qė e kishte lėnė nė atė gjendje prapambeturie fshatin shqiptar, pa mohuar arritjet e kufizuara tė popullit shqiptar nėn pushtimin jugoserb nė fushėn e arsimit. Sepse edhe nė ato rrethana tė pushtimit shqiptarėt nuk i pushuan pėr asnjė ēast pėrpjekjet e tyre pėr mė shumė liri, arsimim, kulturė e zhvillim nė kuadėr tė sistemit dhe kuadrit legal, por, sidomos me pėrpjekje tė organizimeve dhe organizatave tė fshehta-ilegale atdhetare, qė kulmonin nė revoltė, demonstrata dhe trysni mbarėpopullore.
  Nuk ishin tė pakėt intelektualėt, zyrtarėt dhe funksionarėt e niveleve tė ndryshme qė ishin bėrė pjesė e idealeve dhe pėrpjekjeve tė popullit shqiptar nėn thundrėn jugosllave pėr zhvillim e pėrparim (sidomos arsimim…). Kishte edhe nga ata qė shikonin punėn dhe rehatin e tyre (asnjėnsit…), por tė paktėn nuk i bėnin keq popullit tė tyre. Mirėpo, kishte edhe nga ata qė u bėnė krah dhe shėrbėtor besnikė tė politikave shtypėse dhe shkombėtarizuese. Prandaj, edhe sot, Surroi, me antilibrin e tij, kėrkon tė tregojė se si Hashimi dhe, pėrgjithėsisht atdhetarėt shqiptarė, ata qė ishin pėrpjekur, kishin vepruar dhe kishin luftuar dhe po luftonin kundėr Jugoserbisė sė surrojve nė kushte tė rėnda tė njė terrori shtetėror, ishin ca “katundarė” qė me shumė mund janė shkolluar, ca “katundarė” qė nuk ishin bijė tė funksionarėve tė lartė filojugosllavė, ca «katundarė» qė nuk do tė duhej tė ishin aktorėt dhe tė merituarit e organizimit dhe drejtimit tė qėndresės dhe tė Luftės sė armatosur pėr ēlirimin e Kosovės, tė cilėn surrojėt dhe soji i tyre po pėrpiqeshin me mish e me shpirt ta mbanin brenda kufijve tė Jugoserbisė me njė autonomi tė “gjerė”, e cila do tė garantonte sundimin e tyre tė qetė! Kjo ishte formula, ky ishte projekti edhe i disa shteteve tė mėdha evropiane…

  Lėvizja e “heshtur” Kombėtare nė Kosovė dhe soji i surrojve

  Ndėrsa pėrmes Azem Sylės, Veton Surroi pėrpiqet ta tregoj dhe “dokumentojė” karakterin e Lėvizjes Kombėtare Ilegale, tė cilėn e pėrshkruan si tė “heshtur”… Madje, sipas tij, kėtu qėndronte edhe “suksesi” i LPK-sė dhe UĒK-sė! Ē’ėshtė e vėrteta LPK-ja dhe organizatat tjera shqiptare ishin tė detyruara tė vepronin nė fshehtėsi tė plotė kundėr pushtuesve, sepse “e gjithė jeta private, shoqėrore e politike e shqiptarėve ishte vėnė nėn kontrollin (llupėn) e UDB-sė (shėrbimeve sekrete jugoserbe…), e cila kishte hapur 120 000 dosje” (ASHRSH, Kosova nė vėshtrim enciklopedik), por me hesht nuk kishin heshtur asnjėherė… Detyrueshmėria e organizimit dhe e veprimtarisė sė fshehur i dedikohet nė masė tė madhe edhe bashkėpunėtorėve “shqiptarė” tė pushtuesve dhe tė sojit tė surrojve, sepse pėrkrah forcave dhe shėrbimeve tė pushtuesit, nė ndjekje tė atdhetarėve shqiptarė ishin edhe mjaft shqipfolės tė “heshur”, por aktiv natėn e ditėn, tė cilėt mė mirė dinin tė fshiheshin ditėn se natėn…
  Me politikėn dhe mediet e tyre “publike” dhe “transparente” ndihmonin edhe soji i surrojve tė organizuar nė LKJ e mė vonė nė UJD dhe LDK…! Pra ishte soji i surrojve (“jugokosovarėve”), qė kishte zgjedhur heshtjen para shtypjes, dhunės, represionit, shpėrnguljes (vetėm gjatė viteve 1950-1965 ishin shpėrngulur me dhunė e terror rreth 500 000 shqiptarė nga shtėpitė dhe tokat e tyre…) dhe gjenocidit titisto-rankoviēist (mė vonė milosheviēian…). Populli i pushtuar shqiptar, pėrmes simbolit tė qėndresės shqiptare, Adem Demaēit, i thoshte Jugoserbisė qysh nė vitin 1959, mu nė gjykatėn e pushtuesit nė Prishtinė, se “nėse Serbia dhe Jugosllavia nuk heqin dorė nga pushtimi i Kosovės dhe nėse nuk lejojnė qė Kosova tė shkėputet nga Jugosllavia e t’i bashkohet Shqipėrisė, atėherė nuk do tė ketė paqe as nė Ballkan, as nė Jugoallavi dhe as nė Serbi. Nėse Serbia do tė vazhdojė me kėtė politikė ndaj shqiptarėve, njė ditė Serbia ka pėr t’u bėr shkaktare e shpartallimit tė krejt Jugosllavisė dhe nė fund do tė mbetet edhe pa Kosovėn”. Parashikim profetik i Bacės…!
  Nė anėn tjetėr, nė anėn e pushtuesit, ishte “klasa” e titistėve surrojan qė “mjaftoheshit” me tė drejtat dhe privilegjet e dhuruara nga pushtuesit pėr ta ndihmuar dhe mbėshtetur shtypjen, dhunėn dhe terrorin jugoserb ndaj popullit tė copėtuar shqiptar brenda atij shteti pushtues, Jugosllavisė, tė cilės i thurrnin himne! Ishte kjo “klasė” dhe soji i yre qė nuk e hapėn asnjėherė gojėn dhe nuk e thanė asnjė fjalė nė mbrojtje tė atyre mijėra djemve e vajzave qė torturoheshin barbarisht dhe dėnoheshin deri edhe me 15 e 20 vite burg tė rėndė pse kėrkonin tė ishin tė barabartė me popujt tjerė qė pėrbėnin federatėn jugosllave…

  Lėvizja pėr republikėn e Kosovės dhe soji surrojano-rugovian

  Sipas tė dhėnave zyrtare gjatė viteve 1981-1988 u dėnuan pėr vepra penale me afate tė gjata burgimi 75 000 shqiptarė dhe 95 000 tė tjerė pėr kundėrvajtje. Shumica tė rinj, studentė e arsimtarė. Ndėrsa gjatė kėtyre viteve nė forma tė ndryshme ishin (keq)trajtuar 584 000 shqiptarė nga policia dhe UDB-ja. Nė cilėn anė ishte “klasa jugokosovare” e sojit surrojan nė ato vite tė represionit dhe terrorit shtetėror tė Jugoserbisė? Apo kėrkojnė ta mbajnė tė fshehur dhe tė heshtur atė kohė si “kurrgjė”…!! Por dihet, se nė fakt, ishte kjo “klasė e jugokosovarėve”qė e hapte gojėn edhe mė shumė se sa ia kėrkonte Beogradi, shkruante dhe vepronte pėr t’i ndjekur, dėnuar dhe kualifikuar shqiptarėt liridashės si “kundėrrevolucionarė”, “irredentistė”, “nacionalistė”… Ėshtė interesant fakti se atėherė asnjėherė nuk na quanin “enveristė” e “marksistė-leninistė”, siē nisėn tė na quanin ne dhe Lėvizjen Kombėtare nė fillim tė viteve tė nėntėdhjeta e deri sot!! Ishte kjo “klasė” bastardėsh qė u bėnė altoparlantėt e shtypjes dhe tė terrorit jugoserb nė Kosovė dhe nė viset e saj shqiptare. Duhet t’u kujtohen gjithė ato mbledhje tė komiteteve, tė organizatave tė LKJ-sė dhe tė LSPP-sė nė ēdo qytet e lagje qyteti, katund e kolektiv pėr t’i dėnuar kėrkesat e drejta tė popullit shqiptar pėr liri dhe barazi? Apo edhe ajo kohė pėr Vetonin ishte “kurrėgjw”…! A i kujtohet sot Vetonit nė cilėn anė ishte ai dhe soji i tij? Nė anėn e popullit shqiptar, tė shtypur e tė terrorizuar nga aparati shtetėror jugoserb, apo nė anėn e shtetit terrorist? Ne, qė kemi pėrjetuar atė dhunė e terror, e dimė mirė se ajo “klasė” e kombmohuesve ishin pjesė e dhunės dhe e terrorit psikologjik e fizik ndaj popullit tonė dhe kėrkesave tė tij legjitime e demokratike…
  Edhe kėto pėrpjekje dhe flijime tė rinisė dhe tė popullit shqiptar, Surroi i quan tė panevojshme dhe i mohon, duke shkruar se kėrkesa pėr republikė dhe tė drejta tjera mund tė bėhej fare mirė edhe hapur, siē po e bėnte Rugova dhe soji i surrojve pas vitit 1990…!! Pacipėsia dhe hipokrizia marrin formė dhe pėrmbajtje si me asnjė njeri dhe kategori tjetėr njerėzish me Suroin dhe sojin e tij “jugokosovarė”! Secili shqiptar (katundar a qytetar, i arsimuar apo i paarsimuar…) mund t’i bėjė pyetje Surroit dhe sojit tė tij, aso kohe nė pushtetin kolaboracionist krahinor: Pse nuk kėrkonin dhe nuk angazhoheshin pushtetarėt kolaboracionistė tė asaj kohe, qė ta bėnin Kosovėn Republikė, nėse paska mundur qė njė kėrkesė e tillė tė bėhej dhe realizohej edhe hapur dhe nė rrugė legale?! Nėse paska patur mundėsi (sipas asaj qė “manipulon” Surroi nė antilibrin e tij “heretik”, Azem Vllasi dhe klasa e tyre “jugokosovare”) qė Kosova tė bėhej Republikė nga soji juaj dhe nuk e keni bėrė, atėherė jeni pėrgjegjės para historisė dhe para kėtij populli…
  Pse ky Rugova i sojit tė surrojve nuk kėrkonte qė Kosova tė bėhej Republikė edhe nė vitet e tetėdhjeta?! Apo sepse nė atė kohė hahej grosha kokrra-kokrra dhe duhet tė zgjidhje: o me kėrkesat e popullit (bashkė me kėtė duhej “pranuar” edhe pasojat: burgu, reprezaljet, vdekja…), o me pushtuesit jugoserbė dhe me privilegjet qė sillte lojaliteti-dashuria me pushtuesit! Ishte edhe njė “rrugė” e tretė, ajo e “neutralitetit”, e “heshtjes”, por kjo ishte kryesisht pėr shtresat e “prapambetura” tė shoqėrisė dhe jo pėr “superstrukturėn” e saj…
  Surroi dhe soji i tij, rugovjanėt, “pėrvetėsuan” kėtė kėrkesė mbarėpopullore (kėrkesėn pėr Republikė…) dhjetė vite pas Lėvizjes Kombėtare Shqiptare… E “pėrvetėsuan” nė kohėn qė askush nuk tė ndiqte dhe as nuk tė burgoste mė pėr njė kėrkesė-parullė tė tillė tė tejkaluar nga zhvillimi i ngjarjeve dhe nga shpėrbėrja e asaj krijese qė quhej Jugosllavi… Ēėshtja e Kosovės kishte hyrė nė njė fazė tjetėr: kėrkohej angazhim dhe veprimtari e organizaur dhe “konkrete” pėr shkėputjen-pavarėsimin e Kosovės nga Jugoserbia. “Angazhimi” i sojit tė surrojve pėr “pavarėsinė” e Kosovės, ēdo tė premte nga pesė minuta (konferencat e xhumasė…), ishte njė lloj “ventili” pėr shfryrjen e revoltės popullore. Ky “angazhim” dhe kjo “veprimtari” ishin lejuar edhe nga pushtuesi, tė cilit nuk i prishnin punė fare… Me njė fjalė, nė kohėn kur duhej folur pėr Kosovėn dhe kėrkesėn e saj pėr Republikė, soji i surrojve kishin zgjedhur tė flisin me krejt zėrin dhe fuqinė e tyre kundėr kėsaj kėrkese dhe tė angazhoheshin e tė vepronin nė krah tė pushtuesit e kundėr popullit shqiptar qė kėrkonte Republikė… Ndėrsa nė kohėn qė kėrkohej tė flitej, tė punohej dhe tė organizohej “konkretisht” (pėrgatitje pėr mbrojtje dhe pėr luftė tė armatosur…), soji i tyre kishin zgjedhur tė flisnin pėr njė kėrkesė tė tejkaluar qė nuk i prishte punė fare (veē i ndreqte…) Serbisė dhe pushtuesve tjerė sllavė tė tokave shqiptare. Nuk u prishte punė, sepse, pėr realizimin e Republikės dhe tė Pavarėsisė, ata u zotoheshin, u betoheshin dhe i siguronin pushtuesit nga pesė herė nė ditė se pėr kėtė “pavarėsi” do tė angazhoheshin vetėm me dialog, lutje, mirėkuptim, bashkėpunim… Dhuna jo vetėm qė pėrjashtohej, por edhe dėnohej nga LDK-ja (udhėheqja…) surrojane! Madje, pėr ta bindur Serbinė nė “kėmbėnguljen” e tyre kundėr dhunės, Surroi dhe soji i tij organizuan publikisht varrosjen e “dhunės”!! Dhe atė, varrosjen e “dhunės” shqiptare, nė kohėn qė dhuna dhe terrori shtetėror serb ndaj shqiptarėve po shėnonin “rekorde” dhe po bėheshin pėrgatitje intensive pėr njė qėrim “pėrfundimtar” hesapesh me shqiptarėt! Tė vetmen “dhunė” qė u “lejonin” shqiptarėve Surroi dhe soji i tij rugovjan e “jugokosovarė”, ishte rrahja e kusive, tepsive, tenxhereve…!! Edhe njė organizim qė u bė me njė “ministri tė mbrojtjes” kishte pėr qėllim mė shumė identifikimin e atyre shqiptarėve qė ishin tė gatshėm pėr luftė tė armatosur, regjistrimin e armėve qė kishin shqiptarėt dhe dorėzimin e atyre listave nė shėrbimet sekrete serbe, siē edhe ndodhi! Me kėtė “organizim” LDK-ja (udhėheqėsi i saj…) e sojit tė surrojve ia “dėshmoi” popullit shqiptar se me Serbi nuk luftohet, se me Serbi nuk bėhet shaka, se Serbia, siē deklaronte Rugova i surrojve pėr njė gazetė gjermane menjėherė pas luftės heroike tė Jasharajve nė Prekaz, “na zhduk pėr njėzetė e katėr orė nga faqja e dheut”! Edhe kjo intervistė dhe ky qėndrim i sojit tė surrojve kėrkonte t’i inkurajonte-demoralizonte shqiptarėt dhe UĒK-nė qė t’i dorėzonin armėt.

  vazhdon

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: UCK, Surroi Goxhaj e gjarperinj te tjtj.

  UĒK-ja dhe rugoviano-surrojanėt

  Nė valė tė njėjta me Rugovėn e sojit tė surrojve ishte edhe Bujar Bukosh-“kryeministri” (tash zėvendėskryeministėr i Hashimit!!), i cili i thoshte diplomatit amerika, Gelbardit, se “Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ėshtė njė grupacion i njerėzve tė frustruar, fshatarėve injorantė, tė manipuluar nga fundrrinat e marksizėm-leninizmit dhe tė sigurimit tė Enver Hoxhės, tė cilėt me veprimet e tyre terroriste provokojnė policinė serbe”. Pėr “habinė” e sojit tė surrojve ndryshe mendonte Kryetari amerikan, Klintoni, i cili shkruante te gazeta “Nju-Jork Tajms”: “Megjithėse Milosheviēi ka dėbuar me qindra mijėra shqiptarė tė Kosovės nga shtėpitė e tyre, ai nuk ka mundur tė eleminojė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Madje, radhėt e saj po shtohen dita-ditės. Ajo ka filluar tė ndėrmarrė ofanziva kundėr forcave serbe, tė cilat fshihen pėr t’u shpėtuar goditjeve ajrore”. Se forca dhe pesha-roli i UĒK-sė ishin vendimtare pėr ēėshtjen e Kosovės e thotė edhe njėri nga tre negociatorėt kryesor tė Rambujes, Volfgang Petriē, i cili deklaronte: “Do tė doja vėrtet tė dėgjoja prej tij, Markoviēit, se si e parashikon ai njė zgjidhje tė vėrtetė pėr Kosovėn pa UĒK-nė”. Kryetari i delegacionit serb, Markoviēi, dhe Serbia dėshironin dhe kėmbėngulnin qė tė pėrjashtohejė nga bisedimet UĒK-ja… Serbia donte tė bisedonte nė Rambuje vetėm me ata “jugokosovarė” qė e kishin varrosur dhunėn (lojalė tė saj…), me sojin e surrojve. Prandaj, Surroi dhe soji i tyre e donin nė krye tė delegacionit Rugovėn e jo UĒK-nė, tė cilėn anagzhoheshin ta “varrosnin”! Por, Fuqitė e Mėdha (sidomos SHBA-ja…) e dinin saktė se pa UĒK-nė nuk mund tė ketė as bisedime dhe as Konferencė tė Rambujes, ndėrsa pa Rugovėn dhe pa Surrojin mund tė bėheshin fare mirė bisedimet, sepse mungesa e tyre nuk do tė hetohejė fare… Ata u duheshin atyre shteteve (aleatėve tė Serbisė…), qė ende pėrpiqeshin ta shpėtonin Serbinė dhe ta mbanin Kosovėn tė lidhur pas saj, ndėrsa Amerikės i duheshin sa pėr tė dėshmuar “unitetin” politik tė shqiptarėve dhe “jugokosovarėve” (me rėndėsi tė madhe…) nė sytė e atyre qė kėrkonin “jugokosovarė” qė edhe mund tė pranonin njė “autonomi” dosido pėr Kosovėn, ala Shėn Exhidio ose ala surrojanēe…!!

  “Jugokosovari” Surroi mohon Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės

  Mė tej, V. Surroi pėrpiqet ta “bind” lexuesin e zakonshėm dhe atė tė “kualifikuar” se Ushtria Ēlirimtare e Kosovės nuk ishte as ushtri, as ēlirimtare dhe as e Kosovės…!! Kėtu ai nxjerr pėr fushe qėllimin e tij themelor… Nuk ishte ushtri, thotė ai, sepse nuk arriti tė organizohet dhe tė strukturohet si e tillė! Duket qė nė mendjen e tij ėshtė ngulitur thellė JNA-ja (Armata Jugosllave) e shokut tė tij tė dashur, Tito! Veē ajo ishte ushtri me tė gjitha standardet dhe normat e rregullat e njė ushtrie, sepse Komandant i saj i Pėrgjithshėm ishte “farkėtari”, Josip Broz Tito! Kėtu lexuesi edhe “zbulon” gjithė mllefin dhe inatin e tij dhe tė “jugokosovarėve” me UĒK-nė, e cila ia doli me sukses (lexo edhe mendimet-vlerėsimet e gjeneralėve, ushtarakėve, diplomatėve… tė huaj) tė organizohejė, tė struktorohejė, tė formohejė (qė nga kompania e deri te brigadatė…) dhe tė komandohej nga Shtabi i saj i Pėrgjithshėm dhe krahu i saj politik, LPK-ja (themeluesja e saj…), mė vonė Drejtoria Politike. “Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ėshtė guerilja me rritjen mė tė shpejtė nė botė…” deklaronte Gjenerali i shquar, Vesli Klarku. Ndėrsa Familja e Madhe Shqiptare, Familja Jashari, shkruante pėr ata qė i fėrkonin duart nga gėzimi pas ofenzivave dhe masakrave serbe, tė cilat ngjallnin shpresėn e “varrosjes” sė UĒK-sė, si puna e Vetonit,: “Nuk u shua familja jonė. Ne qė kemi mbetur jemi nė shėrbim tė atdheut. Nuk ka vdekur asnjė pa paguar veten… Edhe fėmijėt na kanė ndihmuar nė luftė kundėr bishave tė tėrbuara… Ata qė do ta lexojnė letrėn, le tė kuptojnė se ne do tė qėndrojmė kėtu, tė panėnshtruar…” Tė njėjtėn gjė e thoshte botėrisht edhe anėtari i SHP dhe Zėdhėnėsi i UĒK-sė, Jakup Krasniqi, pena e mprehtė e tė cilit dhe qėndrimi i tij i patundur ndaj idealeve tė UĒK-sė dhe tė popullit shqiptar e paska “nervozuar” “jugokosovarin”, V. Surroin…
  Duket, qė Surroit dhe sojit qė pėrfaqėson ai i ka mbetur merak FARK-u i Bukoshit, i cili kishte, pėrveē komponentės, “UĒK” (sepse s’kishte ushtri tjetėr ēlirimtare nė Kosovė…) edhe komponentėn e imagjinuar tė aviacionit!! Njė FARK partiak-virtual, qė synonte ta fuste nėn “kontrollin partiak e bukoshist”, Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės pėr t’i dhėnė fund Luftės Kundėrpushtuese Ēlirimtare me njė autonomi pėr Kosovėn!!

  Sipas “jugokosovarit” V. Surroi UĒK-ja nuk ishte ēlirimtare

  Nuk ishte ēlirimtare, shkruan V. Surroi me njė kėnaqėsi jargore, sepse nuk arriti ta ēlironte Kosovėn…! Ishin ushtritė e NATO-s, vazhdon ai, ato qė e ēliruan Kosovėn, prandaj NATO-ja ėshtė ēlirimtarja e Kosovės…!! Megjithatė, Surroi s’kishte si tė mos e pranonte faktin se pa UĒK-n nuk do tė kishte bombardime tė NATO-s dhe as Konferencė tė Rambujes! Kundėrthėnie e kundėrthėnėsit V. Surroi! “Jugokosovari”, V. Surroi, dhe i tėrė soji i tij duhet ta marrin vesh se lufta e UĒK-sė dhe e kombit shqiptar pėr Kosovėn ishte kundėrpushtuese dhe ĒLIRIMTARE, sepse po luftonte me forcat pushtuese serbe nė Kosovė dhe pėr ēlirimin e Kosovės, me ato forca, tė cilat, edhe sipas Gjeneralit Klark, kishin objektiva tė pėrcaktuara qartė: “asnjė shqiptar tė gjallė nė Kosovė, ndėrsa pasuria e tyre tė grabitet dhe tė digjet flakė”. Nėse kjo Luftė nuk ishte ēlirimtare pėr Surroin, atėherė ai dhe soji i tij po dėshmon, edhe me kėtė pamflet politik (antilibėr), se pushtimin jugoserb e paska pas pėrjetuar si ēlirim dhe liri tė Kosovės!! Nuk kemi dėgjuar dhe as lexuar, pėrvec Serbisė dhe ndonjė miku tė saj nė Afrikė e Azi, qė dikush ta ketė mohuar karakterin ēlirimtar, antipushtues dhe tė drejtė tė Luftės sė UĒK-sė dhe tė kombit shqiptar pėr ēlirimin e Kosovės.
  Ėshtė fakt i pamohueshėm se ndėrhyrja e NATO-s i dha fund luftės, qė me flakėt e saj kėrcėnonte jo vetėm Ilirinė-Ballkanin, por edhe Evropėn… Se ēfarė pėrfaqėsonte Kosova pėr SHBA-nė dhe pėr paqen nė Evropė e dėshmon edhe Zonja Medlin Ollbrajt, e cila deklaronte nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesėve tė Kongresit Amerikan se “Kosova pėrbėn njė provė kritike pėr NATO-n dhe institucionet tjera nė tė cilat SHBA-tė kanė interesa jetėsore. Nė rast se ne nuk kėmbėngulim nė vendosmėrinė tonė, ne do tė dobėsojmė kėto institucione nė tė cilat ne mbėshtetemi jo vetėm nė Ballkan, por nė tė gjithė kontinentin evropian… Nuk ekziston asnjė mundėsi qė shqiptarėt (jo “kosovarėt” e Surroit dhe tė sojit tė tij, shėn. im…) tė nėnshkruajnė marrėveshjen pa pjesėmarrjen e SHBA-sė nė forcėn ushtarake pėr zbatimin e saj. Nė Rambuje nuk u arrit ajo qė u shpresua, megjithėse Rambujeja nuk ishte fundi i pėrpjekjeve. Populli i Kosovės meriton tė jetojė nė paqe e demokraci, qė shqiptarėve t’u respektohen tė drejtat dhe prejardhja”.
  NATO-ja nuk ndėrhyri nė Bosnjė, sepse ishte e siguruar se lufta atje ėshtė e lokalizuar dhe nuk kishte rrezik tė kalonte kufijtė e Bosnjės… Ndėrsa lufta nė Kosovė dhe ndėrhyrja e NATO-s nuk ishte vetėm ēėshtje “humanitare”. Kjo luftė nuk mund tė mbahej gjatė (ishte punė muajsh, ndoshta javėsh) brenda kufijve tė Jugoserbisė. Kosova dhe populli shqiptar kishte njė shtet, i cili sado qė i lodhur nga rrėmujat e brendshme, kishte armatim (mbi 1 500 depo armėsh…) dhe fuqi ushtarake pėr ta vazhduar luftėn me vite tė tėra. Pastaj Kosova nuk ishte njė vend me njė milion e gjysmė shqiptarė. Rreth e rrotull saj dhe me TĖ ishte njė komb prej shtatė milionėve nė Iliri dhe miliona shqiptarė anembanė botės. Mirėpo, Surroji i sojit tė tij nuk i pėrmend me asnjė fjalė tė vetme kėto fakte (madje as shtetin shqiptar dhe rolin e tij vendimtar…) determinuese pėr organizimin dhe Luftėn e UĒK-sė, por edhe pėr ndėrhyrjen e NATO-s… “Nė qoftė se konflikti vazhdon, deklaronte Kryetari i SHBA-sė, Bill Klintoni, ka shumė tė ngjarė tė shkaktohen humbje tė jashtėzakonshme nė jetė njerėzish, por edhe njė krizė pėr shkak tė dyndjeve masive tė refugjatėve nė qendėr tė Evropės. Ekziston njė rrezik serioz qė armiqėsitė tė shpėrndahen nė demokracitė e reja fqinje, nė Shqipėri dhe nė Maqedoni, si dhe tė rindizet konflikti nė Bosnjė, pėr tė cilin ne punuamė aq shumė pėr ta ndalur. Ai mund tė pėrfshijė madje edhe aleatėt tanė tė NATO-s, Greqinė dhe Turqinė. Nė qoftė se do tė presim qė viktimat tė shtohen dhe lufta tė pėrhapet, ēdo pėrpjekje pėr ta ndalur atė do tė kėrkoj njė ēmim tepėr tė lartė nė kushte edhe mė tė rrezikshme. Koha pėr ta ndalur ėshtė pikėrisht tani”. E citova edhe Klintonin (Kryekryetarin e asaj kohe…) me shpresė qė Surroi dhe soji i tij rugovian do ta kuptojnė se nuk ishin fjalėt e “bukura”, diplomacia sharlatane (rugoviane-surrojane) dhe pėrulėsia e tyre deri nė nėnshtrim e bashkėpunim me pushtuesin, qė sollėn bombardimet e NATO-s, por ishte politika dhe diplomacia largpamėse e LPK-sė-UĒK-sė, e cila vinte nga thellėsit e ndėrgjegjies sė kombit, ajo qė e “detyroi”, siē thotė edhe Bill Klintoni dhe shumė burra shtetesh (diplomat, gjeneralė…), NATO-n tė bombardonte Serbinė dhe t’i hapte rrugė njė procesi bisedimesh pėr njė zgjidhje tė kufizuar, por premtuese, tė ēėshtjes sė Kosovės dhe asaj shqiptare nė Iliri-Ballkan. Ishin burra shqiptarė si Fehmi Lladroci, i cili deklaronte botėrisht, jo vetėm me gojė, por me ēdo qelizė tė qenies sė tij, se ishte i gatshėm ta bėnte “dekėn si me le” pėr Kosovėn dhe pėr krahinat tjera tė pushtuara tė Shqipėrisė, qė e sollėn NATO-n nė Kosovė. Ishte Familja Jashari dhe Komnadanti Legjendar i UĒK-sė, Adem Jashari, qė me luftėn dhe rėnien e tyre e “detyruan” NATO-n ta bombardonte Serbinė dhe tė vinte nė Kosovė. Ishin pėrpjekjet dhe lufta e UĒK-sė dhe e luftėtarėve tė saj (mijėra prej tė cilėve sot janė dėshmorė tė kombit), dhe e kombit shqiptar, por edhe e shtetit shqiptar, pa tė cilin nuk e di cili do tė ishte fati i kėtij kombi nė Iliri, qė e “detyruan” NATO-n ta bombardonte Serbinė dhe tė vinte nė Kosovė. Ishte edhe masakra e Reēakut dhe gjenocidi e holokausti serb nė Kosovė qė e “detyruan” NATO-n ta bombardonte Serbinė dhe tė vinte nė Kosovė… Veē njė gjė ėshtė e sigurt: NATO-ja nuk do ta bombardonte Serbinė dhe nuk do tė vinte kurrė nė Kosovė me politikat sahanlėpirėse tė “jugokosovarėve” tė tipi Rugova-Surroji…
  Me ndėrhyrjen e NATO-s, disa vende evropiane shpresonin, pėrvec SHBA-sė, ta “mbyllnin” luftėn qė kėrcėnonte rajonin dhe Evropėn dhe ta “zgjidhnin” ēėshtjen e Kosovės me njė “autonomi substanciale” brenda kufijve tė Jugoserbisė. Pastaj, ėshtė fakt i njohur qė pėr ēlirimin e Kosovės nuk ėshtė vrarė asnjė ushtar i NATO-s… Megjithatė, populli shqiptar ėshtė pėr jetė mirėnjohės pėr mbėshtetjen qė mori nga bota lufta e tij e drejtė. Ndėrhyrja e NATO-s dhe mbėshtetja qė mori UĒK-ja dhe lufta e kombit shqiptar pėr Kosovėn nga bota ėshtė fakti mė i pakundėrshtueshėm pėr karakterin e drejtė, kundėrpushtues dhe ēlirimtar tė kėsaj Lufte. Edhe kėtė fakt Surroi i surrojve nuk e pėrmend!
  UĒK-ja ishte ēlirimtare jo vetėm pse pėrpiqej dhe luftonte, duke derdhur gjakun lum pėr Kosovėn dhe viset e saj tė pushtuara nga republikat sllave, tė krijuara nė tokat shqiptare-tė Shqipėrisė, por ishte ēlirimtare edhe pėr faktin se fitoi mbėshtetjen mbarėkombėtare (edhe nė Athinė u manifestua dhe brohoritej: UĒK, UĒK… Kosova, Kosova…!) dhe mbėshtetjen e mbarė botės demokratike. Nuk pati kryeqytet evropian e deri nė Amerikė e Australi ku nuk thirrej nga shqiptarėt: UĒK, UĒK…! Edhe ky fakt, qė ai nuk e pėrmend, duket qė e ka tėrbuar Surroin dhe sojin e tij “jugokosovarė”! Diplomati shqiptar (atė kohė Ministėr i Jashtėm…), Paskal Milo, deklaronte: “Sa i pėrket UĒK-sė tė gjithė shqiptarėt duhet tė jenė tė ndėrgjegjshėm se falė atyre djemve trima e patriotė, ēėshtja e Kosovės erdhi dhe u bė njė ēėshtje urgjente ndėrkombėtare. UĒK-ja ishte fermenti, qė ēoi dhe po ēon nė zgjidhjen e problemit tė Kosovės. Pa UĒK-nė Kosova do tė vazhdonte ende tė vėrtitej nė vorbullėn e diplomacisė boshe, tė njė diplomacie joefektive, qė do tė kėnaqej me deklarata dhe jo me veprim konkret diplomatik qė synon zgjidhjen reale afatgjate tė ēėshtjes sė Kosovės”. Ndėrsa I. Kadare thotė se “ishte UĒK-ja ajo qė i ra kambanės sė alarmit pėr tė zgjuar gjithė planetin. Ishte ajo qė u vra e u copėtua pėr t’i bėrė tė qartė botės se ē’po ndodhte nė Kosovė. Ishte ajo qė duke shėrbyer si pararojė e NATO-s, arriti tė tėrhiqte makinėn e rėndė ushtarake tė saj nė vendin e harruar qė quhej Kosovė…”. Lexoje me kujdes Veton “jugokosovari”: “…nė vendin e harruar qė quhej Kosovė”!

  vazhdon

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: UCK, Surroi Goxhaj e gjarperinj te tjtj.

  UĒK-ja nuk ishte e Kosovės thotė “jugokosovari” Surroi

  Nuk ishte e Kosovės, sepse ishte themeluar nga LPK-ja dhe ishte krahu i saj ushtarak. Prandaj, si e tillė nuk e pėrfshinte gjithė Kosovėn…! Teza tė ēuditshme “shkencore” ala surrojanēe…!! UĒK-ja ishte e Kosovės, madje e mbarė kombit shqiptar, sepse ishte themeluar nga bijtė e Kosovės dhe tė kombit shqiptar, ishte themeluar nga ndėrgjegjia e kombit… S’kishte krahinė dhe as vendbanim e lagje shqiptare qė nuk ishte pėrfshirė, nė njė mėnyrė a nė njė tjetėr, nė UĒK dhe nė kėtė Luftė tė Madhe tė kombit shqiptar pėr Kosovėn. Vetėm njė grusht i vogėl ujdistėsh dhe “jugokosovarėsh”, qė ndjeheshin mirė dhe tė kėnaqur me Jugoserbinė pushtuese, qėndruan anash ose fshiheshin nė bodrumet e ndonjė serbi a serbeje pėr t’u shpėtuar bombardimeve tė NATO-s!!
  Themeli dhe ēatia e organizimit tė luftės sė armatosur ishte Xhavit Haziri (i zgjedhur nga LPK-ja qė ta formonte dhe drejtonte krahun ushtarak tė LPK-sė, UĒK-n), i cili jetonte dhe bashkėvepronte te kėmbėt e bijėve dhe bijave mė tė mira tė kombit shqiptar dhe nė ballė tė tyre pa pushuar kurrė, duke vepruar nėn hundėn e pushtuesit dhe tė surrojve dhe sojit tė tyre rugovian deri ditėn qė ishte arrestuar dhe zhdukur pa lėnė gjurmė (sigurisht edhe me “ndihmėn” e ndonjė denoncuesi “jugokosovar”…). UĒK-ja ishte e Kosovės, sepse u themelua, u pėrpoq, luftoi dhe derdhi gjakun pėr Kosovėn dhe viset e saj tė pushtuara nga e “dashura” Jugosllavi e Surrojit dhe e sojit tė tij… Se ishte e Kosovės, ēlirimtare dhe shqiptare e dėshmoi, pėrvec me Emblemėn dhe Betimin e saj, edhe me pėrkrahjen dhe mbėshtetjen mbarėkombėtare qė e fitoi pėr njė kohė aq tė shkurtėr… Megjithė dhunėn, terrorin, masakrat dhe gjenocidin qė bėnte Serbia fashiste (me kėtė “kualifikim” pėr Serbinė nuk do tė pajtohet “jugokosovari”, V. Surroi…) nuk u gjetėn kurrė qoftė edhe tre shqiptarė qė tė shprehnin pakėnaqėsinė ose protestėn e tyre publike kundėr UĒK-sė, e cila, sipas sojit tė surrojve, ishte “pėrgjegjėse” pėr luftėn me Serbinė! Duroi populli shqiptar (katundarė e qytetarė…) gjithė “zullumin” e Serbisė, sepse UĒK-nė dhe luftėn e saj e kishte gjakun e gjakut tė tij, sepse e kishte tė qartė si dritėn e diellit se lufta e UĒK-sė do t’i sillte lirinė Kosovės dhe popullit tė saj shqiptar. Madje, kjo Luftė po hapte dhe niste edhe zgjidhjen pėrfundimtare tė ēėshtjes shqiptare nė Iliri… UĒK-nė dhe luftėn e saj nuk e duronin dotė, por s’kishin ē’tė bėnin, njė grusht njerėzish, Surroi dhe soji i tij “jugokosovar”. Pastaj, nuk kishin as guximin dhe as pėrkrahjen e nevojshme pėr tė organizuar ndonjė protestė kundėr njė Lufte dhe kundėr njė UĒK-je qė kishte fituar zemrat dhe mbėshtetjen e njė kombi dhe tė njė bote demokratike e tė qytetėruar, sidomos tė kryefuqisė botėrore, Amerikės.
  Ēudi! Edhe sot, pesėmbėdhjetė vite pas Luftės dhe pas ēlirimit tė Kosovės, Veton Surroi, mundohet ta «kualifikojė» dhe ta «shes» UĒK-nė si «krijesė» tė UDB-sė !! “Nuk e morėn seriozisht deklaratėn e Rugovės kur tha se UCK-ja ėshtė krijesė e UDB-sė”, shkruan Surroi nė pamfletin e tij kundėrshqiptar (antilibrin e tij)…!! “Mbajma fėmijėn qė t’i them sa s’mė ka thėnė…”, thotė nėjfarė fjale. Njeriu qė ėshtė lindur dhe ėshtė pėrkundur nė djepin e jugoserbisė, njeriu qė ėshtė shkolluar-edukuar me paratė e pushtuesit, njeriu qė edhe gazetėn dhe “biznesin’ e tij e ka hapur me paratė e Serbisė, njeriu qė…, po dėshmon edhe me kėtė antilibėr se i mbetet besnik asaj “dashurie” qė quhej Jugosllavi, nuk di tė mendoj, tė flas, tė shkruaj dhe punojė ndryshe. Surroi dhe soji i tij “jugokosovarė” janė njė arsye madhore dhe njė domosdoshmėri e kohės qė Republika e Kosovės tė miratonte ligjin mbi pastėrtinė e figurės (lustracionit…) dhe t’i hapte dosjet e tė gjithė atyre qė nė njė mėnyrė a nė njė tjetėr kanė dėmtuar dhe po i dėmtojnė interesat e Kosovės dhe tė kombit shqiptar, duke bashkėpunuar ose duke ēuar ujin nė mulllirin e Serbisė dje dhe sot. Shpėrdorimi i gazetės, i televizionit dhe i shtėpisė botuese nga V. Surroi pėr tė mohuar Luftėn e njė kombi pėr ēlirimin e Kosovės dhe pėr tė dėmtuar imazhin e vendit nė vendet normale nuk do tė lejohej… Njėsoj edhe pėr tė tjerėt qė mbrojnė dhe propagandojnė ide dhe “vlera jugokosovare” ose ide dhe “vlera” tjera qė dėmtojnė unitetin politik dhe kombėtar tė Republikės sė Kosovės, imazhin e Kosovės dhe tė shqiptarit nė botė, ide dhe “vlera” qė rrezikojnė edhe sigurinė dhe qėndrueshmėrinė e arritjeve tė njė kombi nė Kosovė e mė gjerė…

  vazhdon

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: UCK, Surroi Goxhaj e gjarperinj te tjtj.

  UĒK-ja dhe rugoviano-surrojanėt

  Nė valė tė njėjta me Rugovėn e sojit tė surrojve ishte edhe Bujar Bukosh-“kryeministri” (tash zėvendėskryeministėr i Hashimit!!), i cili i thoshte diplomatit amerika, Gelbardit, se “Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ėshtė njė grupacion i njerėzve tė frustruar, fshatarėve injorantė, tė manipuluar nga fundrrinat e marksizėm-leninizmit dhe tė sigurimit tė Enver Hoxhės, tė cilėt me veprimet e tyre terroriste provokojnė policinė serbe”. Pėr “habinė” e sojit tė surrojve ndryshe mendonte Kryetari amerikan, Klintoni, i cili shkruante te gazeta “Nju-Jork Tajms”: “Megjithėse Milosheviēi ka dėbuar me qindra mijėra shqiptarė tė Kosovės nga shtėpitė e tyre, ai nuk ka mundur tė eleminojė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Madje, radhėt e saj po shtohen dita-ditės. Ajo ka filluar tė ndėrmarrė ofanziva kundėr forcave serbe, tė cilat fshihen pėr t’u shpėtuar goditjeve ajrore”. Se forca dhe pesha-roli i UĒK-sė ishin vendimtare pėr ēėshtjen e Kosovės e thotė edhe njėri nga tre negociatorėt kryesor tė Rambujes, Volfgang Petriē, i cili deklaronte: “Do tė doja vėrtet tė dėgjoja prej tij, Markoviēit, se si e parashikon ai njė zgjidhje tė vėrtetė pėr Kosovėn pa UĒK-nė”. Kryetari i delegacionit serb, Markoviēi, dhe Serbia dėshironin dhe kėmbėngulnin qė tė pėrjashtohejė nga bisedimet UĒK-ja… Serbia donte tė bisedonte nė Rambuje vetėm me ata “jugokosovarė” qė e kishin varrosur dhunėn (lojalė tė saj…), me sojin e surrojve. Prandaj, Surroi dhe soji i tyre e donin nė krye tė delegacionit Rugovėn e jo UĒK-nė, tė cilėn anagzhoheshin ta “varrosnin”! Por, Fuqitė e Mėdha (sidomos SHBA-ja…) e dinin saktė se pa UĒK-nė nuk mund tė ketė as bisedime dhe as Konferencė tė Rambujes, ndėrsa pa Rugovėn dhe pa Surrojin mund tė bėheshin fare mirė bisedimet, sepse mungesa e tyre nuk do tė hetohejė fare… Ata u duheshin atyre shteteve (aleatėve tė Serbisė…), qė ende pėrpiqeshin ta shpėtonin Serbinė dhe ta mbanin Kosovėn tė lidhur pas saj, ndėrsa Amerikės i duheshin sa pėr tė dėshmuar “unitetin” politik tė shqiptarėve dhe “jugokosovarėve” (me rėndėsi tė madhe…) nė sytė e atyre qė kėrkonin “jugokosovarė” qė edhe mund tė pranonin njė “autonomi” dosido pėr Kosovėn, ala Shėn Exhidio ose ala surrojanēe…!!

  “Jugokosovari” Surroi mohon Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės

  Mė tej, V. Surroi pėrpiqet ta “bind” lexuesin e zakonshėm dhe atė tė “kualifikuar” se Ushtria Ēlirimtare e Kosovės nuk ishte as ushtri, as ēlirimtare dhe as e Kosovės…!! Kėtu ai nxjerr pėr fushe qėllimin e tij themelor… Nuk ishte ushtri, thotė ai, sepse nuk arriti tė organizohet dhe tė strukturohet si e tillė! Duket qė nė mendjen e tij ėshtė ngulitur thellė JNA-ja (Armata Jugosllave) e shokut tė tij tė dashur, Tito! Veē ajo ishte ushtri me tė gjitha standardet dhe normat e rregullat e njė ushtrie, sepse Komandant i saj i Pėrgjithshėm ishte “farkėtari”, Josip Broz Tito! Kėtu lexuesi edhe “zbulon” gjithė mllefin dhe inatin e tij dhe tė “jugokosovarėve” me UĒK-nė, e cila ia doli me sukses (lexo edhe mendimet-vlerėsimet e gjeneralėve, ushtarakėve, diplomatėve… tė huaj) tė organizohejė, tė struktorohejė, tė formohejė (qė nga kompania e deri te brigadatė…) dhe tė komandohej nga Shtabi i saj i Pėrgjithshėm dhe krahu i saj politik, LPK-ja (themeluesja e saj…), mė vonė Drejtoria Politike. “Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ėshtė guerilja me rritjen mė tė shpejtė nė botė…” deklaronte Gjenerali i shquar, Vesli Klarku. Ndėrsa Familja e Madhe Shqiptare, Familja Jashari, shkruante pėr ata qė i fėrkonin duart nga gėzimi pas ofenzivave dhe masakrave serbe, tė cilat ngjallnin shpresėn e “varrosjes” sė UĒK-sė, si puna e Vetonit,: “Nuk u shua familja jonė. Ne qė kemi mbetur jemi nė shėrbim tė atdheut. Nuk ka vdekur asnjė pa paguar veten… Edhe fėmijėt na kanė ndihmuar nė luftė kundėr bishave tė tėrbuara… Ata qė do ta lexojnė letrėn, le tė kuptojnė se ne do tė qėndrojmė kėtu, tė panėnshtruar…” Tė njėjtėn gjė e thoshte botėrisht edhe anėtari i SHP dhe Zėdhėnėsi i UĒK-sė, Jakup Krasniqi, pena e mprehtė e tė cilit dhe qėndrimi i tij i patundur ndaj idealeve tė UĒK-sė dhe tė popullit shqiptar e paska “nervozuar” “jugokosovarin”, V. Surroin…
  Duket, qė Surroit dhe sojit qė pėrfaqėson ai i ka mbetur merak FARK-u i Bukoshit, i cili kishte, pėrveē komponentės, “UĒK” (sepse s’kishte ushtri tjetėr ēlirimtare nė Kosovė…) edhe komponentėn e imagjinuar tė aviacionit!! Njė FARK partiak-virtual, qė synonte ta fuste nėn “kontrollin partiak e bukoshist”, Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės pėr t’i dhėnė fund Luftės Kundėrpushtuese Ēlirimtare me njė autonomi pėr Kosovėn!!

  Sipas “jugokosovarit” V. Surroi UĒK-ja nuk ishte ēlirimtare

  Nuk ishte ēlirimtare, shkruan V. Surroi me njė kėnaqėsi jargore, sepse nuk arriti ta ēlironte Kosovėn…! Ishin ushtritė e NATO-s, vazhdon ai, ato qė e ēliruan Kosovėn, prandaj NATO-ja ėshtė ēlirimtarja e Kosovės…!! Megjithatė, Surroi s’kishte si tė mos e pranonte faktin se pa UĒK-n nuk do tė kishte bombardime tė NATO-s dhe as Konferencė tė Rambujes! Kundėrthėnie e kundėrthėnėsit V. Surroi! “Jugokosovari”, V. Surroi, dhe i tėrė soji i tij duhet ta marrin vesh se lufta e UĒK-sė dhe e kombit shqiptar pėr Kosovėn ishte kundėrpushtuese dhe ĒLIRIMTARE, sepse po luftonte me forcat pushtuese serbe nė Kosovė dhe pėr ēlirimin e Kosovės, me ato forca, tė cilat, edhe sipas Gjeneralit Klark, kishin objektiva tė pėrcaktuara qartė: “asnjė shqiptar tė gjallė nė Kosovė, ndėrsa pasuria e tyre tė grabitet dhe tė digjet flakė”. Nėse kjo Luftė nuk ishte ēlirimtare pėr Surroin, atėherė ai dhe soji i tij po dėshmon, edhe me kėtė pamflet politik (antilibėr), se pushtimin jugoserb e paska pas pėrjetuar si ēlirim dhe liri tė Kosovės!! Nuk kemi dėgjuar dhe as lexuar, pėrvec Serbisė dhe ndonjė miku tė saj nė Afrikė e Azi, qė dikush ta ketė mohuar karakterin ēlirimtar, antipushtues dhe tė drejtė tė Luftės sė UĒK-sė dhe tė kombit shqiptar pėr ēlirimin e Kosovės.
  Ėshtė fakt i pamohueshėm se ndėrhyrja e NATO-s i dha fund luftės, qė me flakėt e saj kėrcėnonte jo vetėm Ilirinė-Ballkanin, por edhe Evropėn… Se ēfarė pėrfaqėsonte Kosova pėr SHBA-nė dhe pėr paqen nė Evropė e dėshmon edhe Zonja Medlin Ollbrajt, e cila deklaronte nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesėve tė Kongresit Amerikan se “Kosova pėrbėn njė provė kritike pėr NATO-n dhe institucionet tjera nė tė cilat SHBA-tė kanė interesa jetėsore. Nė rast se ne nuk kėmbėngulim nė vendosmėrinė tonė, ne do tė dobėsojmė kėto institucione nė tė cilat ne mbėshtetemi jo vetėm nė Ballkan, por nė tė gjithė kontinentin evropian… Nuk ekziston asnjė mundėsi qė shqiptarėt (jo “kosovarėt” e Surroit dhe tė sojit tė tij, shėn. im…) tė nėnshkruajnė marrėveshjen pa pjesėmarrjen e SHBA-sė nė forcėn ushtarake pėr zbatimin e saj. Nė Rambuje nuk u arrit ajo qė u shpresua, megjithėse Rambujeja nuk ishte fundi i pėrpjekjeve. Populli i Kosovės meriton tė jetojė nė paqe e demokraci, qė shqiptarėve t’u respektohen tė drejtat dhe prejardhja”.
  NATO-ja nuk ndėrhyri nė Bosnjė, sepse ishte e siguruar se lufta atje ėshtė e lokalizuar dhe nuk kishte rrezik tė kalonte kufijtė e Bosnjės… Ndėrsa lufta nė Kosovė dhe ndėrhyrja e NATO-s nuk ishte vetėm ēėshtje “humanitare”. Kjo luftė nuk mund tė mbahej gjatė (ishte punė muajsh, ndoshta javėsh) brenda kufijve tė Jugoserbisė. Kosova dhe populli shqiptar kishte njė shtet, i cili sado qė i lodhur nga rrėmujat e brendshme, kishte armatim (mbi 1 500 depo armėsh…) dhe fuqi ushtarake pėr ta vazhduar luftėn me vite tė tėra. Pastaj Kosova nuk ishte njė vend me njė milion e gjysmė shqiptarė. Rreth e rrotull saj dhe me TĖ ishte njė komb prej shtatė milionėve nė Iliri dhe miliona shqiptarė anembanė botės. Mirėpo, Surroji i sojit tė tij nuk i pėrmend me asnjė fjalė tė vetme kėto fakte (madje as shtetin shqiptar dhe rolin e tij vendimtar…) determinuese pėr organizimin dhe Luftėn e UĒK-sė, por edhe pėr ndėrhyrjen e NATO-s… “Nė qoftė se konflikti vazhdon, deklaronte Kryetari i SHBA-sė, Bill Klintoni, ka shumė tė ngjarė tė shkaktohen humbje tė jashtėzakonshme nė jetė njerėzish, por edhe njė krizė pėr shkak tė dyndjeve masive tė refugjatėve nė qendėr tė Evropės. Ekziston njė rrezik serioz qė armiqėsitė tė shpėrndahen nė demokracitė e reja fqinje, nė Shqipėri dhe nė Maqedoni, si dhe tė rindizet konflikti nė Bosnjė, pėr tė cilin ne punuamė aq shumė pėr ta ndalur. Ai mund tė pėrfshijė madje edhe aleatėt tanė tė NATO-s, Greqinė dhe Turqinė. Nė qoftė se do tė presim qė viktimat tė shtohen dhe lufta tė pėrhapet, ēdo pėrpjekje pėr ta ndalur atė do tė kėrkoj njė ēmim tepėr tė lartė nė kushte edhe mė tė rrezikshme. Koha pėr ta ndalur ėshtė pikėrisht tani”. E citova edhe Klintonin (Kryekryetarin e asaj kohe…) me shpresė qė Surroi dhe soji i tij rugovian do ta kuptojnė se nuk ishin fjalėt e “bukura”, diplomacia sharlatane (rugoviane-surrojane) dhe pėrulėsia e tyre deri nė nėnshtrim e bashkėpunim me pushtuesin, qė sollėn bombardimet e NATO-s, por ishte politika dhe diplomacia largpamėse e LPK-sė-UĒK-sė, e cila vinte nga thellėsit e ndėrgjegjies sė kombit, ajo qė e “detyroi”, siē thotė edhe Bill Klintoni dhe shumė burra shtetesh (diplomat, gjeneralė…), NATO-n tė bombardonte Serbinė dhe t’i hapte rrugė njė procesi bisedimesh pėr njė zgjidhje tė kufizuar, por premtuese, tė ēėshtjes sė Kosovės dhe asaj shqiptare nė Iliri-Ballkan. Ishin burra shqiptarė si Fehmi Lladroci, i cili deklaronte botėrisht, jo vetėm me gojė, por me ēdo qelizė tė qenies sė tij, se ishte i gatshėm ta bėnte “dekėn si me le” pėr Kosovėn dhe pėr krahinat tjera tė pushtuara tė Shqipėrisė, qė e sollėn NATO-n nė Kosovė. Ishte Familja Jashari dhe Komnadanti Legjendar i UĒK-sė, Adem Jashari, qė me luftėn dhe rėnien e tyre e “detyruan” NATO-n ta bombardonte Serbinė dhe tė vinte nė Kosovė. Ishin pėrpjekjet dhe lufta e UĒK-sė dhe e luftėtarėve tė saj (mijėra prej tė cilėve sot janė dėshmorė tė kombit), dhe e kombit shqiptar, por edhe e shtetit shqiptar, pa tė cilin nuk e di cili do tė ishte fati i kėtij kombi nė Iliri, qė e “detyruan” NATO-n ta bombardonte Serbinė dhe tė vinte nė Kosovė. Ishte edhe masakra e Reēakut dhe gjenocidi e holokausti serb nė Kosovė qė e “detyruan” NATO-n ta bombardonte Serbinė dhe tė vinte nė Kosovė… Veē njė gjė ėshtė e sigurt: NATO-ja nuk do ta bombardonte Serbinė dhe nuk do tė vinte kurrė nė Kosovė me politikat sahanlėpirėse tė “jugokosovarėve” tė tipi Rugova-Surroji…
  Me ndėrhyrjen e NATO-s, disa vende evropiane shpresonin, pėrvec SHBA-sė, ta “mbyllnin” luftėn qė kėrcėnonte rajonin dhe Evropėn dhe ta “zgjidhnin” ēėshtjen e Kosovės me njė “autonomi substanciale” brenda kufijve tė Jugoserbisė. Pastaj, ėshtė fakt i njohur qė pėr ēlirimin e Kosovės nuk ėshtė vrarė asnjė ushtar i NATO-s… Megjithatė, populli shqiptar ėshtė pėr jetė mirėnjohės pėr mbėshtetjen qė mori nga bota lufta e tij e drejtė. Ndėrhyrja e NATO-s dhe mbėshtetja qė mori UĒK-ja dhe lufta e kombit shqiptar pėr Kosovėn nga bota ėshtė fakti mė i pakundėrshtueshėm pėr karakterin e drejtė, kundėrpushtues dhe ēlirimtar tė kėsaj Lufte. Edhe kėtė fakt Surroi i surrojve nuk e pėrmend!
  UĒK-ja ishte ēlirimtare jo vetėm pse pėrpiqej dhe luftonte, duke derdhur gjakun lum pėr Kosovėn dhe viset e saj tė pushtuara nga republikat sllave, tė krijuara nė tokat shqiptare-tė Shqipėrisė, por ishte ēlirimtare edhe pėr faktin se fitoi mbėshtetjen mbarėkombėtare (edhe nė Athinė u manifestua dhe brohoritej: UĒK, UĒK… Kosova, Kosova…!) dhe mbėshtetjen e mbarė botės demokratike. Nuk pati kryeqytet evropian e deri nė Amerikė e Australi ku nuk thirrej nga shqiptarėt: UĒK, UĒK…! Edhe ky fakt, qė ai nuk e pėrmend, duket qė e ka tėrbuar Surroin dhe sojin e tij “jugokosovarė”! Diplomati shqiptar (atė kohė Ministėr i Jashtėm…), Paskal Milo, deklaronte: “Sa i pėrket UĒK-sė tė gjithė shqiptarėt duhet tė jenė tė ndėrgjegjshėm se falė atyre djemve trima e patriotė, ēėshtja e Kosovės erdhi dhe u bė njė ēėshtje urgjente ndėrkombėtare. UĒK-ja ishte fermenti, qė ēoi dhe po ēon nė zgjidhjen e problemit tė Kosovės. Pa UĒK-nė Kosova do tė vazhdonte ende tė vėrtitej nė vorbullėn e diplomacisė boshe, tė njė diplomacie joefektive, qė do tė kėnaqej me deklarata dhe jo me veprim konkret diplomatik qė synon zgjidhjen reale afatgjate tė ēėshtjes sė Kosovės”. Ndėrsa I. Kadare thotė se “ishte UĒK-ja ajo qė i ra kambanės sė alarmit pėr tė zgjuar gjithė planetin. Ishte ajo qė u vra e u copėtua pėr t’i bėrė tė qartė botės se ē’po ndodhte nė Kosovė. Ishte ajo qė duke shėrbyer si pararojė e NATO-s, arriti tė tėrhiqte makinėn e rėndė ushtarake tė saj nė vendin e harruar qė quhej Kosovė…”. Lexoje me kujdes Veton “jugokosovari”: “…nė vendin e harruar qė quhej Kosovė”!

  vazhdon

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: UCK, Surroi Goxhaj e gjarperinj te tjtj.

  ---------------------------------------------------------------------------
  Sipas Surroit LPK-ja e krijoi UĒK-nė pėr t’ia marrė pushtetin LDK-sė

  Veton Surroi ėshtė autentik dhe besnik i konceptit, ideologjisė dhe teorive tė tij tė frymėzuara nga “patriotizmi jugosllav” edhe nė “shpjegimin” e shkaqeve tė krijimit tė UĒK-sė. LPK-ja, shkruan Surroi, e themeloi UĒK-nė pėr t’ia marrė pushtetin civil LDK-sė…!! E para, LDK-ja nuk kishte pushtet as civil, as politik, as ekonomik, as gjyqėsor, as policor, as…, pushtetin absolut nė Kosovė e kishte Jugoserbia pushtuese. E dyta, nėse shtrohet kėshtu problemi, atėherė ėshtė LDK-ja ajo qė qenka themeluar qė t’ia marrė LPK-sė “pushtetin”, sepse LPK-ja ishte themeluar shtatė vite e mė shumė para LDK-sė surrojane-rugovjane. Apo LPK-ja nuk ishte e regjistruar nė Beograd, prandaj nuk ishte e Kosovės?!! Njėri prej ideologve dhe drejtuesve tė dalluar tė Lėvizjes Kombėtare Ilegale, Heroi i Kombit, Kadri Zeka, shkruante (jepte kushtrimin…) te “Tezat e Frontit Popullor”: “Ēastet e vėshtira qė po kalon atdheu ynė, rreziqet qė po i thurren atij, e bėnė edhe mė urgjente nevojėn e bashkimit tė tė gjithė shqiptarėve tė ndersshėm e patriotė, pa dallim feje, klase, krahine, pėrkatėsie politike, nė luftėn kundėr armiqve”. Kjo “thirrje” vlente edhe pėr Surrojin dhe sojin e tyre, por si duket kėta nuk ndiheshin shqiptarė as atėherė… Nga kjo filozofi dhe nga ky pėrcaktim thellėsisht kombėtar udhėhiqej Lėvizja Kombėtare, pra edhe LPK-ja dhe UĒK-ja. Pėrpjekjet dhe lufta pėr ēlirimin e Kosovės dhe tė krahinave tjera shqiptare nuk e pėrjashtonin dhe nuk e pėrjashtojnė asnjė shqiptar, ashtu sikur nuk e detyronin me forcė-dhunė asnjė shqiptar qė tė bashkohejė me ato pėrpjekje dhe me atė luftė clirimtare…
  Prandaj, them se po tė hulumtohet mirė e mirė dhe po tė ishte mundėsia tė konsultoheshin tė gjitha “dokumentet” e arkivave tė pushtuesit, do tė dalė se LDK-ja u krijua qė t’i “zėvendėsonte” veprimtarinė, angazhimin dhe pėrpjekjet e Lėvizjes Kombėtare pėr ēlirimin e Kosovės me politika tė dialogut, mirėkuptimit, bashkėpunimit dhe “mbėshtetjes” sė pushtuesit pėr tė sunduar mė lehtė dhe pa “telashe” Kosovėn dhe viset e saj. Gatishmėria pėr dialog dhe mirėkuptim me pushtuesin shkonte deri nė nėnshtrim dhe bashkėpunim pa kushte…!! Mė saktė, Serbisė i duhej njė organizim politik ose njė forcė politike dhe njė “personalitet” i krijuar me sforcim tė gjithmbarshėm, qė gjithė pakėnaqėsinė dhe gatishmėrin e popullit shqiptar pėr t’u ballafaquar me pushtuesin dhe forcat e tij ta “shndėrronte” nė durim, pritje, nėnshtrim, kapitullim dhe ikje nga vendi (shpėrngulje tė organizuar pėrmes agjencive “shtetėrore”). Kėshtu edhe doli... Nė kohėn qė tė gjithė popujt e Jugosllavisė pėrpiqeshin, angazhoheshin dhe luftonin pėr t’u shkėputur nga Jugoserbia dhe hegjemonizmi serb, UJD-i, pak mė vonė LDK-ja, angazhohej pėr “ruajtjen” e Jugosllavisė dhe pėr “demokratizimin” e saj…!!
  Madje, edhe 2 korriku, tė cilin Surroi dhe soji i tij e quajnė si “lindjen” e Republikės-shtetit tė Kosovės, nuk ishte vepėr e UJD-it dhe as e LDK-sė. Kėrkesa qė Kuvendi i atėhershėm i Kosovės (KSAK-sė) ta shpallte mė nė fund Republikėn e Kosovės ishte inicuar nga LPK-ja me njė qarkore-peticion qė ishte shkruar dhe shpėrndarė diku nė muajin prill tė atij viti. Nisma dhe angazhimi i LPK-sė u pėrkrah edhe nga Akademia e Arteve dhe e Shkencave, e cila me deklaratėn e 14 qershorit i bėnte thirrje Kuvendit tė Kosovės dhe delagatėve tė tij qė njė orė e mė parė ta shpallnin Kosovėn Republikė. Nisma e LPK-sė dhe deklarata e Akademisė u pėrkrah edhe nga Forumi Demokratik mė 1 korrik tė atij viti. Propozimin pėr pėrkrahjen e deklaratės sė Akademisė e kishte bėrė Zenun Ēelaj… LDK-ja (udhėheqėsi i saj…) surrojane-rugovjane ishte deklaruar publikisht kundėr ēfarėdo nisme dhe veprimi “illegal”, qė ishte nė kundėrshtim me ligjet dhe me vullnetin e pushtuesit!! Tė njėjtėn gjė e kishte bėrė edhe kur u paralajmėrua mbledhja-kuvendi i Kacanikut. Por, tashmė ishte vonuar Kuvendi surrojan i KSAK-sė… “Shpallja-deklarata” e republikės u bė nė rrugė… Ndėrsa pas mbledhjes sė Kacanikut delegatėt, edhe pėr fajin e LDK-sė surrojane-rugovjane, e cila nuk u dha asnjė pėrkrahje pėrpjekjeve pėr shkėputjen e Kosovės nga Jugoserbia, ia mbathėn kah sytė kėmbėt. Pra, faktet, dėshmitė dhe dokumentet e pakundėrshtueshme provojnė katėrcipėrisht se 2 korriku, njė veprim gati i parėndėsishėm dhe i pa peshė nė historinė politike dhe kombėtare tė Kosovės, nuk ishte as nismė dhe as vepėr e LDK-sė (madje as nuk ishte pėrkrahur nga ajo…), por nismė e LPK-sė, e pėrkrahur nga Akademia dhe Forumi (krejt nė fund…) dhe e “realizuar” nga njė pjesė e delegatėve tė Kuvendit tė Kosovės jashtė Kuvendit (objektit…), nė rrugė dhe krejt pas vendimit tė dhunshėm tė atij Kuvendi pėr suspendimin e autonomisė sė Kosovės… Pesė minuta pas orės 12…!!

  Surroit dhe sojit tė tij ia zė udhėn edhe Komandanti Legjendar, Adem Jashari

  Pas “pushkatimit” tė UĒK-sė, Veton Surroi shpalos botėn dhe shpirtin e tij titoisto-jugosllav edhe kundrejt Komandantit Legjendar, Adem Jasharit…!! Pse duhet tė quhet Adem Jashari, Komandant Legjendar, pyet Surroi!! Pse duhet tė dallohet Adem Jashari nga Jasharėt tjerė, vazhdon ai, kur edhe Adem Jashari ishte njėri nga viktimat, pra njėri nga ata!! Adem Jashari, sipas Surroit, u quajt Komandant Legjendar pėr ta shembur «mitin» e Rugovės!! E ēfarė “miti” ishte Rugova, ore “jugokosovar” ziu?!! Cili mendimtar, dijetar, politikan, diplomat a personalitet i rėndėsishėm ka thėnė a ka shkruar pėr “mitin” Rugovė?!! Pėrvec ndonjė “gazetaruci” a fanatiku tė tipit surrojan-titist dhe tė ndonjė politikani servil, qė i zėnė “ngushtė” dhe pėr ta pėrmirėsuar biografinė e tij prej “ekstremisti shqiptar” shkon dhe pėrulet te varri i tij…!!
  Komandantin Legjendar, Adem Jasharin, nuk e bėri shembull dhe referencė tė heroizmit shqiptar, «legjendė» apo “mit” LPK-ja (edhe po tė donte s’mund ta bėnte…), por pėrkushtimi, pėrpjekja, lufta, heroizmi dhe rėnia e tij e pashembulltė dhe e pėrmasave planetare… Se nuk mund tė krijosh «mite», «legjenda» e «personalitete» sipas dėshirės apo «porosiė» duhet ta dinte edhe Vetoni nga pėrvoja dhe pėrpjekja e tij e pashembulltė (dėshpruese…) pėr ta bėrė tė atin (babain) e tij «mit» tė letėrsisė, meqė nuk mund ta bėnte nė kėto rrethana «mit tė jugokosovarizmit»!
  Nuk ėshtė LPK-ja, aq mė pak Hashim Thaēi, qė kanė mundur ta kthenin nė vend pelegrinazhi Prekazin, ku shkojnė dhe pėrulen me nderim tė thellė miliona njerėz nga mbarė bota, jo vetėm shqiptarėt… Madje, duhet tė konstatojmė (e kemi thėnė e shkruar tash e disa vite…) se Hashim Thaēi dhe Qeveria e tij, edhe pse shtatė vite nė pushtet, nuk ia bėnė qoftė edhe njė monument Komandantit Legjendar nė Prishtinė!! E kush do tė duhej ta kishte monumentin nė Prishtinė, pėrveē Heroit Kombėtar, nėse jo Komandanti Legjendar? Apo pse nuk ishte «jugokosovar»?! Kjo dhe lidhja e ngushtė e H. Thaēit me sojin surrojano-rugovjan po tregon se ai po kėrkon tė ikė nga vetja e tij. Kėtė e ka dėshmuar, pėrveē me anagzhime dhe veprime konkrete, edhe me deklaratatė e tij publike… Menjėherė pas Luftės deklaroi se «kurrė nuk kam qenė nė LPK »!! Para njė kohe deklaroi pėr njė televizion gjerman se «kam qenė larg fronteve tė luftės»!! Dhe kush?! Njeriu qė i binte gjoksit me sa fuqi kishte, duke thėnė: unė, unė, unė…!!
  Ndėrsa, pėrveē kombit shqiptar, edhe popuj liridashės dhe personalitete botėrore e vlerėsojnė lartė Komandantin Legjendar dhe luftėn e Jasharajve. “Po tė kishte njė ēmim Nobel pėr liri ai do t’i takonte Adem Jasharit dhe familjes sė tij”, deklaronte francezi, Bernard Kushneri, kryeadministratori i parė nė Kosovėn e pas luftės. Kjo deklaratė dhe ky vlerėsim i bėrė pėr Komandantin Legjendar dhe Familjen e tij, e jo pėr Rugovėn apo pėr sojin e surrojve, e ka “dėshpruar” si duket “jugokosovarin”, V. Surroin… Por mė dėshprues dhe qė do ta ēoj nė ēmendinė Surroin dhe “klasėn” e tij “jugokosovare”, ėshtė e vėrteta se mė i merituar pėr ēlirimin e Kosovės ėshtė kali ose mushka “shqiptare” se Surroji dhe soji i tij… Dhjetra kuaj e mushka janė vrarė duke bartur armatim pėr UĒK-nė dhe luftėtarėt e lirisė nga forcat pushtuese serbe, ndėrsa Vetoni dhe soji i tij “jugokosvar” pėrpiqeshin ta “varrosnin” UĒK-nė…!! Republika e Kosovės dhe populli shqiptar ia ka borxh pėr jetė njė pėrmendore mu nė Prishtinė kalit-mushkės “shqiptare”! Toka shqiptare e Kosovės nuk do tė duhej tė “rėnkonte” nga pesha e pėrmendoreve tė “jugokosovarėve”…

  Qeverisja e Hashimit dhe zaptimi i shtetit

  Veton Surroi njė pjesė tė antilibrit (pamfletit ose manifestit kundėrshqiptar…) tė tij ia ka kushtuar qeverisjes sė Hashim Thaēit dhe tė grupit tė tij, politikave ekonomike tė kėsaj qeverie (mė shumė tė Hashim Thaēit-Gjarpėrit), autostradės, bisedimeve me Serbinė, sidomos bisedimeve nė Bruksel dhe dėshtimeve tė Hashim Thaēit pėr ta shtrirė qeverisjen nė tėrė territorin e Kosovės, krijimit tė njė entiteti territorial serb dhe rreziqeve qė “prodhon” ky entitet pėr shtetin e Kosovės… Ka shkruar shumė faqe edhe pėr mentalitetin “zaptues” dhe zaptimin e shtetit nga ana e Hashim Thacit dhe grupit tė tij… Gjėra qė edhe shumėkush prej nesh i kemi thėnė e stėrthėnė dhe i kemi shkruar e stėrshkruar qė nga koha e bisedimeve tė Vjenės (pjesė e angazhuar dhe e dėmshme e tė cilave ishte edhe Surroi) dhe gjatė gjithė qeverisjes sė Hashim Thaēit… Mund tė thuhen e tė kritikohen edhe aspekte tjera tė kėtij antilibri, siē ėshtė nostalgjia dhe mendimi e vlerėsimi pozitiv pėr klasėn politike “kolaboracioniste” e titiste tė Kosovės, pėr sojin e tij, etj.

  Pėr fund…

  Fundin e kėtij shkrimi “kritik” pėr librin e Surroit po e nis me njė deklaratė tė shqiptarit dhe atdhetarit tė shquar, Jashar Salihut, njėrit nga drejtuesit e LPK-sė dhe tė UĒK-sė: “Ēdo gjė qė ėshtė folur pėr UĒK-nė deri mė 31 janar 1997 edhe mund tė arsyetohet. Por, qė nga 31 janari e tutje, ai qė akuzon UĒK-nė, ai kėtė e bėnė pėr dy arsye: ose ėshtė idiot, ose ėshtė tradhtar”. Megjithatė, do tė thoja se Veton Surroi nuk hynė as nė grupin e idiotėve dhe as nė atė tė tradhtarėve. Ai hynė nė grupin e “jugokosovarėve” besnik (ortodoksė) nostalgjik tė Jugosllavisė sė Titos, nė grupin e kombmohuesve. Ėshtė fat i madh i Kosovės dhe i kombit shqiptar qė kjo “specie” ėshtė nė zhdukje… Te grupi i tradhtarėve hynė ata qė tradhtuan ose tradhtojnė idealet e LPK-UĒK-sė dhe tė mbarė kombit shqiptar, duke u bashkuar me “jugokosovarėt” pėr ta zaptuar dhe plaēkitur e rraskapitur lirinė, pasurinė dhe Republikėn e Kosovės dhe ēdo gjė (nėse nuk u mbetet nė fyt…) qė u fitua me mundin, djersėn dhe gjakun e shumė brezave tė popullit shqiptar.
  Prandaj, shoku-zoti Veton dhe tė gjithė ju kalemxhinj e “gallamaxhinj” “jugokosovarė”, qė rrėzoni gurė nė Luftėn e Madhe tė UĒK-sė dhe tė kombit shqiptar e keni gabim, madje shumė gabim. Koncepti, idetė, mentaliteti dhe shpirti juaj “jugokosovarė” nuk mund tė mbulohen pas njė “inati” ose “zilie” me Hashimin ose me cilindo tjetėr pjesėmarrės ose drejtues politik a ushtarak tė UĒK-sė. Sepse UĒK-ja mė sė paku ishte e Hashimit apo e cilitdo emėr tjetėr tė pėrvetshėm. Ajo ishte mendja, pėrpjekja, mundi, djersa, flijimi dhe gjaku i brezave tė njė kombi, mė shumė se dy tė tretat e tė cilit mbahej e pushtuar nga fqinjėt shovinistė. Cilido emėr i pėrvetshėm qė do tė dėshironte ose mundohet ta personalizoj e ngarkojė mbi shpatullat e tij kėtė vepėr dhe luftė madhore tė kombit shqiptar e siguroj se nuk do t’ia mbajė kurrizi qoftė edhe njė sekond… Tendenca e “jugokosovarit”, V. Surroi, pėr ta “pėrmbledhur” UĒK-nė nė dy-tre emra ose pėr ta personalizuar me njė emėr dhe me njė nofkė e pėrshkon si njė fill i kuq librin… Kjo provon mė sė miri qėllimin e tij prej “jugokosovari” tė papėrmirėsuar. Megjithatė, tendenca dhe mundi surrojan pėr ta sulmuar dhe mohuar LPK-UĒK-nė dhe qėndresėn e luftėn e kombit shqiptar mė ngjanė nė njė donkishotizėm tė kohės sonė. Fobia pėr Lėvizjen Kombėtare, nėse nuk i bie “istikfa” dhe nuk ndalet nė kėtė “yrysh” antishqiptar, jam i bindur se do ta ēmend V. Surroin. Pėrpjekjet dhe Luftėn qė fitoi (pėr herė tė parė…), jo vetėm pėrkrahjen e mbarė kombit shqiptar, por edhe pėrkrahjen e njė superfuqie, siē ėshtė Amerika, dhe tė fuqisė mė tė madhe ushtarake qė ka njohur bota, NATO-s, shpalosin shpirtin, bindjen dhe logjikėn e njė “specie” nė zhdukje, tė njė “jugokosoavri”, siē ėshtė Surroi.
  Republikės sė Kosovės (pėrgjithėsisht kombit shqiptar…) i duhet mė shumė se kurrė uniteti politik dhe shtetėror. Njerėz qė janė emra publik: politikanė, intelektualė, gazetarė, publicistė, klerikė…, do tė duhej tė ishin shumė mė tė matur me paraqitjet e tyre publike, me fjalimet (ligjėratatė…), me shkrimet dhe me veprimtarinė e tyre publike pėrgjithėsisht. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės dhe lufta e kombit shqiptar pėr ēlirimin e Kosovės e ēimentoi mė shumė se kurrė unitetin kombėtar, shpirtėror dhe politik. Prandaj, nuk ėshtė mirė dhe nuk duhet lejuar qė sot pas 15 vitesh tė mundohet dikush, qė nuk e ndjen veten shqiptar, qarqe tė caktuara “jugokosovare”, tė bėjnė propagandė me shkrime e antilibra qė e tregojnė UĒK-nė dhe luftėn e kombit shqiptar pėr Kosovėn ashtu siē nuk ishte dhe pėr qėllime tė mbrapshta e tė kundėrta me MISIONIN ēlirimtar, kombėtar, antipushtues, emancipues dhe civilizues tė UĒK-sė. Lufta Ēlirimtare Kundėrpushtuese e UĒK-sė dhe vetė UĒK-ja nuk u takonė mė atyre qė e kanė themeluar dhe drejtuar… Nė fund tė fundit ajo edhe kur u themelua dhe u organizua nuk kishte qėllim qė t’u shėrbente themeluesėve tė saj, tė cilėt vetėm sa i ishin bindur ndėrgjegjies sė kombit, kėrkesės, nevojės dhe domosdoshmėrisė historike pėr ta ēliruar popullin dhe tokėn e pushtuar shqiptare, sepse edhe vetė ata ishin pjellė e kėtij kombi. Mision i saj historik dhe kombėtar ishte ĒLIRIMI i Kosovės dhe i viseve tė saj. Prandaj, edhe u pėrqafua nga shqiptarėt kudo qė ishin dhe fitoi pėrkrahjen e Fuqive tė Mėdha. Lufta e Madhe e kombit shqiptar pėr ēlirimin e Kosovės dhe Ushtria Ēlirimtare e Kosovės sot dhe nė tė ardhmen i bashkon partitė politike shqiptare nė Kosovė dhe kudo qė janė. Partitė politike mund tė garojnė me idetė, ideologjitė dhe programet e tyre pėr ta bėrė Republikėn e Kosovės edhe mė tė fuqishme dhe mė tė aftė pėr tė krijuar siguri politike, ekonomike, sociale dhe tokėsore dhe pėr ta pėrmirėsuar imazhin e saj nė botė. Partitė politike nė asnjė moment nuk do tė duhej ta shfrytėzonin UĒK-nė dhe Luftėn e Madhe tė kombit shqiptar pėr fushatė politike dhe nė “garėn” e tyre tė ashpėr pėr pushtet…
  UĒK-ja tashmė ėshtė nė themele tė kėsaj lirie dhe tė Republikės sė Kosovės. Ajo dhe Lufta e kombit shqiptar pėr ēlirimin e Kosovės i ka ndarė (me vetėdėshirėn e tyre…) dhe i ndanė vetėm “jugokosovarėt” besnikė dhe nostalgjikė tė Jugoserbisė, tė cilėt pėrpiqen dhe nuk zgjedhin rrugė e mjete pėr t’u “infiltruar” nė partitė politike shqiptare tė Kosovės… UĒK-ja mund tė “pėrdoret” vetėm si burim dhe shembull frymėzimi pėr brezat e tashėm dhe tė ardhshėm pėr zgjerimin e hapėsirave tė lirisė dhe tė demokracisė shqiptare… Madje, Ajo (UĒK-ja…), ėshtė njė AMANET dhe DETYRIM pėr ēdo shqiptar pėr t’i vazhduar pėrpjekjet nė tė gjitha fushat pėr ta pėrmbushur BETIMIN e ushtarit-luftėtarit tė UĒK-sė, qė ishte BETIM dhe dėshirėn e tė gjithė brezave pėr (ri)bashkimin e Shqipėrisė. Ky ėshtė interes edhe i popujve tanė fqinj, interes edhe i paqes, zhvillimit dhe qėndrueshmėrisė sė kėtij rajoni. Me kėtė do tė “ēliroheshin” njėherė e mirė edhe popujt tanė fqinj, shtetet e tė cilėve mbajnė tė pushtuar edhe sot mė shumė se dy tė tretat e Shqipėrisė dhe tė popullit tė saj shqiptar…
  Xhevat BISLIMI
  Autori ėshtė magjistėr i diplomacisė, ka qenė anėtar i Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LPK-sė, anėtar i Kryesisė, anėtar i Kėshillit Qendror tė Fondit “Vendlindja Thėrret”, pėrfaqėsues politik i UĒK-sė nė Francė, deputet i Kuvendit tė Kosovės, gazetar, publicist…

 9. #9
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime

  Pėr: UCK, Surroi Goxhaj e gjarperinj te tjtj.

  KOMENT DHE VĖSHTRIM-PĖRKITAZI ME FYERJET DHE NĖNĒMIMET E BĖRA NGA VETON SURROIT NDAJ UĒK


  -DHE ORVATJET E TIJ PĖR TI PAJTUAR ME XHELATĖT NGA BEOGRADI DISA PARTI POLITIKE NĖ LUGINĖ TĖ PRESHEVĖS PĖRMES DECETRALIZIMIT DHE EKSTRATERITORIALITETIT

  I vetėshpalluri “ambasador” pėr ne shqiptarėt nė Luginė tė Preshevės nė “negociatat” mes shqipfolsėve dhe serbo-ēetnikėve, Veton Surroi, para do kohe e kishte pasė shpikur tezėn e kėrkesave tona shqiptare qė jemi nėn kolonializmin serb, me barazinė e popullatės shqiptare tė Luginės sė Preshevės me serbėt nga Kosova.

  Sipas atij sharllatani tė karierizmit politikė kosovarė “do tė ishte reale dhe e mirė qė praktikat mė tė mira rajonale pėr decentralizim dhe ekstrateritorialitet qė do tė zbatoheshin nė Kosovė tė zbatoheshin edhe nė Luginė tė Preshevės. Dhe ai karizmatik prej sharlatani duke e ngritur para do kohe ēėshtjen e lidhshmėrisė ndėrmjet komunave tona me shumicė me etnos shqiptarė, ngjajshėm siē kėrkohet tė bėhet me komunat me shumicė serbe nė Kosovė.
  Ne shqiptarėt e Luginės sė Preshevės sipas Veton Surroi mund tė konstatojmė se ai kėrkoi:
  1) Pranimin e rikolonizimit tė Kosovės pėrmes krijimit tė njė etniteti serb, e qė “decentralizimi” dhe “lidhshmėria” e komunave me shumicė serbe” i konsideronte praktika tė zbatueshme, ky titist i zhollopojkave sllave dhe budalla i oborreve mbretrore europiane, nuk e dėnon planin e llahatarshėm tė ripushtimit hap pas hapi tė Kosovės nga Serbia pėrmes kėtij etniteti. 2) Pranimin e vazhdimėsisė sė pushtetit represiv serb nė Luginė tė Preshevės, ka arrijtur nė njė moment tepėr tė tensionuar me tendencė tė acarimit tė matutjeshėm tė sitautės politke dhe tė krizėsė sė theksuar ekonomike nė rajon e mė gjėrė. Siē thoshte Enver Hoxha nė raportin e tij tė “Kongresit tė VII-tė” tė PPSH-sė: “Se Fuqitė e Mėdha Botėrore gjithkund nėpėr rajone ndezin vatra tė tensionuara, pastaj kur flaka e luftės merr pėrmasa tė mėdha, po tė njejtat fuqi tentojnė qė zjarrin t’a shuajnė me njė tė sjellur nga njė tantan i madh dhe gjithēka t’a shėndrrojn nė fluskė sapuni”.Kur ne shqiptarėt e Luginės sė Preshevės u vetėdijesuam pėr tė drejtat tona legjitime, edhe neve kėto flluska sapuni na u servuan dinakėrisht, me marrveshjen e Konēulit. Ku do t’a ndalnin pėr njė moment tė caktuar luftėn e drejtė dhe tė pakompromis tė UĒPMB-sė, ashtu siē vepruan edhe me luftėn e drejtė nė Iliridė tė UĒK-sė.

  Z. Surroi, edhe deklaratė e juaja, nuk ėshtė aspak dekurajuese pėr serbėt, qė tė heqin dorė nga kėrkesat e tyre maksimale tė decentralizimit dhe eksatrateritorialitetit dhe nga pretendimet e lidhshmėrisė sė komunave tė enklavizuara serbe. Pėrkundrazi,thelbi i tezės suaj ėshtė mė se e kjart tentohet tė krijohet pėrshtypja e rreme, se ne shqiptarėt nga Lugina e Preshevės, mund tė fitojnė diēka nga decentralizimi dhe lidhshmėria e komunave tona, duke mbetur pėrgjithmon me status kolonial tė minoritetit nė trojet tona etnike shqipare. Pastaj, edhe nga varret pėrsėri tmerrshėm kanė filluar tė “thėrrasin” dėshmorėt e Kombit, bini vėllezėr shkaut bini, tokat e kolonizura mos ia lini. Serbia , me sejmenėt shqipėfolės pėrsėri kanė filluar t’a mbrehinė, thikėn nė farkė’ qė nga mėngjezi gjerė nė darkė. Pėr t’na eliminuar tash, kėsaj rradhe pėrfundimisht si qengje biologjike, neve shqiptarėve nga trojet tona etnike tė Shqipėrisė sė Vjetėr Juglindore nė Preshevė dhe Bujanoc.

  Popull! i Luginės sė Preshevės! Armiqėt, dhe servilėt tanė partiakė, tentojn t’i godasin dy lepuj me tė njejtin guri: Krijohet njė etnitet serb nė Kosovė, ndėrsa nga ana tjetėr Lugina e Preshevės, mbetet e kolonizuar gjė e garantuar pėrmes pranisė sė ushtrisė dhe xhandarmerisė serbe kėtu tek ne. Pastaj krijohet, krejtėsisht pėrshtypja e rreme nė popull e barazimit, tė njė pjese tė Kosovės, tokė shqiptare, me Luginėn e Preshevės, kinse tjetėr tokė shqiptare, pėr t’i realizuar premisat e asaj qė nė fakt Beogradi e dėshiron sipas logjikės sė tij aneksioniste- dhe shoveniste. Ky ėshtė njė pazar i fėlliqur pėr shkėputjen e njė pjese bukur tė madhe tė Kosovės nė kėmbim me Luginėn e Preshevės. E kjo ėshtė e papranueshme, pėr popullin ton tė Kosovės Lindore dhe bijtė e saj liridashės tė ish-UĒPMB-sė. Dhe se kėta nuk do tė lejonė dhe pajtohen kurra-kurrės, qė as edhe njė pėllėmbė tokė shqiptare tė kėmbehet as tė mbetet nėn pushtimin e kolonializmit serb dhe sllavomaqedonas.
  Zotrinjė! Popullatėn autoktone tė kėsaj ane tė Dardanisė Lindore nė Shqipėrinė e Vjetėr Vrilindore, e keni sjellė me thikė nė fyt, neve nuk na ka mbetur gjė tjetėr, vetėm t’a pėrsėrisim dhe t’a raelizojm nė praktikė ate apotheozėn e Rilindasėve tanė mbi robėrimin dhe gllabėrimin e tokave tė Mėmėdheut tonė e cila thoshte:
  “Jo pėr besė nuk duam azgjė nuk, vetėm se armė edhe ca bukė.”

  Iterpretimi i atij Zotriu, nuk mund tė trajtohet si fantazi, mjafton vetėm t’i hidhet njė sy, biografisė sė tij tė ndytė politike, pastaj leht mund tė kuptohet se ai ka qenė dhe po mbetet pėrjetėsisht servil i pėrbetuar i Beogradit si Canabeg Kryeziu (Crnogllaviqi), vedasi i tij nga Gjakova, qė ishte mik i pėrbetuar i Krajl Aleksandrit tė Beogradit. Gospodin Veton Surroi, qė po tenton tė na e mbushė sot mendjen me libra ndaj UĒK-sė, dhe broēkullat e tij politike, pėr shqiptarėt e Kosovės Lindore, janė gėnjeshtra tė paskrupėllta dhe me pasoja mjaftė tė rrezikshme. Ky rrenegat, qė ishte i biri i ambasadorit serbo-sllavė, ėshtė pikėrisht ai i cili nė cilėsinė e analistit titist nė vitin 1986, do tė deklaronte nė gazetėn, “Rilindja” se “Kosovės nuk i duhej statusi i Republikės.”
  -Poashtu, nga goja e kėtij” shqiptari tė ndershėm,” (pošteni albanac), kanė qėnė edhe fjalėt se ne shqiptarėt e Kosovės duhet tė dalim nė zgjedhjet tė lira serbe, pėrkrahė Drashkoviqit, Xhinxhiqit, Sheshelit e tjera, pra me opozitėn serbe, t’a rrexojmė Sllobodan Millosheviqin dhe ai i pari doli me shkrime pas luftės ku propagandonte kundėr UĒK-sė.
  I njejtė si edhe gospodin V. Surroi ishte, edhe ish-prefekti i Kuvendid Komunal tė Preshevės, gospodin Riza Halimi qė pati dalė me fjalėt e tija tė ndyta dhe aty-shqiptare, ndaj bijve dhe ushtarėve tanė trima tė UĒPMB-sė, se kėta bijtė e nėnave shqiptare, sipas fjalėve tė ish-Prefektit, na qenkan fshehur dhe strukur, prapa kaēubave dhe lisave nėpėr Karadak. Po Z. ish-Prefekt i K.K. tė Preshevės kėta “frigacakėt tanė tė UĒPMB-sė,” barem bre e patėn guximin t’i rreknin armėt pėr ribashkimin dhe lirinė e Kosovės Lindore e ndarė padrejtėsisht gjatė vitit 1947, nga Kosova. Ama pecullanėt karizmatik tė politikės rajonale nė Preshevė dhe Bujanoc ē’bėnit atėbotė, asgjė zotrinjė, asgjė, vetėm se rrinit nėpėr kabaret dhe bordelet e Pēinjski Okrugut dhe nėpėr ato tė Beogradit; duke pirė ujė tė Savės ngrėnė kastravec tė Leskocit, pirė shlivovicė Shumadije dhe duke bėrė petulla me ujė me vėllezėrit tuaj sodomist karpatjan, dhe hiē mė larg se para disa ditėve metorėt tuaj nė Skupshinėn e Beogradit, u bėnė pėr pesė para juve posllanikėt vetė zgjedhur pėr Luginė tė Preshevės.
  -Edhe kėta tė kualicionit, tash sė fundit qė i fituan zgjedhjet rajonale nė Preshevė e Bujanoc, nuk po bėjnė azgjė karshi ēėshtjes ton kombėtare e cila edhe mė tej po vazhdon tė mbetet nėn kolonializmin dhe hegjemonizmin sebo-karpatjan.
  Ēka ėshtė ajo mė tragjikja, se partit tė ashtuquajtura tė dalura nga lufta e ndalėn pėr momentin luftėn e drejtė tė UĒPMB-sė, dhe betimi e shokėve tė tyre tė rėne pėr Shqipėrinė Unike i shkelėn me tė dyja kėmbėt parimet e tyre kombėtare! Duke shkuar dhe pajtuar me xhelatėt vrasės nga Beogradi, dhe kėtė e bėnė disa allkapon tė papėrgjegjshėm pėr pėrfitimet e tyre personale karieriste.
  Dhe, se kjo po i pėrngjanė asaj idioms serbe e cila thote (sjaše kurta-jaše murta), apo sipas idiomės nė gjuhėn tonė tė bukur shqipe, do tė thoshte “hypė se t’vrava-zbritė se t’vrava.” Popullata e Shqipėrisė sė Vjetėr Verilindore sot pyet dhe shpreson se votėn ua dhamė filan partiashit me ymit (shpresė) se edhe ne do tė jemi me Kosovėn.
  Edhe bashkmendimtari si ju, i udhėheqėsve partiak, nga Presheva dhe Bujanoca, Veton Surroi nė vitin 1998, deri sa shqiptarėt po masakroheshin nėpėr fshatrat dhe qytetet e Kosovės, ai dhe klika e tij, ishin ata qė shkuan deri nė Beograd dhe u puthėn me Sllobodan Millosheviqin.

  Ky Veton Surroi, gjithmon ishtė pasuruar nga djersa e popullit dhe nė emėr tė tij, nga qarqet shoveniste ati-shqiptare, sepse nėpėr forumet ndėrkombtare, ai paraqiti kurdoher kompromise, nė fjalimet e tija, gjithnjė denigruese dhe qėndrime antishqiptare. Nė vitet e 90-ta, kur formoheshin partitė “demokratike” nė Beograd , ky do ta formonte njė parti e quajtur UJD-i, d.m.th (Unioni Jugosllav Demokratik). Ai e paraqiti vetėn si “simbol” tė rrezstencės, gjatė torturave tė tmerrit qė bėnte rregjimi i Millosheviqit, ky pati organizuar, gjoja varrimin e dhunės, duke e mbajtur dhe shetitur njė arkivol tė thatė nėpėr Prishtinė. E pati mashtruar njė pjesė tė popullatės tė mjer Kosovare! Pastaj njė “zbulim” tjetėr tė “rrezistencės” e kishte bė duke e ftuar popullin qė nė njė orė tė caktuar tė mbrėmjes tė fikeshin dritat pėr 5 minuta dhe tė fillohej tė rapllohej me lugė nėpėr: kalanica, tenxhere, kusia, tepsia dhe nėpėr teneqe tjera.
  Broēkullat e tij politike, pėrveēse rolit tė dėmshėm qė patėn nė Rambuje, se ēfar kėrkonte ky, nuk mund tė kuptohej, ai deklaronte se do t’a pranonte “pavarsinė e kushtėzuar”, pra pavarsinė e Kosovės me kokė nėn Serbi, dhe me kėmbė nė Kosovė. Kėtij Zotriut, hiē nuk i prishet puna dhe qejfi, nėse shqiptarėt si kolektivitet do tė rikolonizoheshin pėrsėri nga Serbia, pėrderisa ai mbahet si njė “sheik ballkanik”(i pasur e me pozita tė privilegjura), ashtu siē ka qenė nė kėto “vite tė arta” para dhe pas ardhjes sė kolonės sė pestė nga Beogradi nė Kosovė-UNMIKU-ut, e tash sė fundi EULEX-it, duke vjellė helėm e vrerė ndaj UĒK-sė, dhe komandantėve tė saj trima dhe legjendarė nė librin e tij “Kėmbėt e Gjarpėrit” Popullata e Luginės sė Preshevės, duhet thellėsisht tė bindet dhe t’a kuptoj se ky far Veton Surroi, nuk ishte ambasador i interesave tona shqiptare nėn kolonializmin serbo-sllavomaqedonas.
  -Po tė ishte i tillė do ta kishte njė qasje kretėsisht tjetėr, popull dhe ju antarėt e ndėrgjeshėm tė partive politik nė Luginė tė Preshevės, nuk duhet t’a pranoni idenė e realizimit tė njė statusi tė ngjajshėm, minoritar, pėr ne shqiptarėt nė Luginė tė Preshevės tė njė llojt me statusin e serbėve tė Kosovės, sepse kėta serbėt e Kosovės janė kondominiumist nė trojet tona etnike shqiptare.
  Shqiptarėt duhet me tė drejta t’a ngrisin problematikėn nė instanca mė tė larta ndėrkombėtare, ēėshtjen e drejtė tė trojeve tona tė Shqipėrisė sė Vjetėr Verilindore tė Toplicės nė sanxhakun e dikurshėm tė Nishit dhe Kazanė e Vrajės, qė u suprimuan dhe u grabitėn me dhunė dhe terror, gjatė viteve 1878-1880, nga pushteti atėbotė i Millan Obrenoviqit, i cili e parapėlqente shtetin e tij njė nacional serb, dhe do tė propozonte atėbotė: “Sa mė pak qė tė ketė shqiptar dhe turq nė mesin tonė, aq mė e madhe do tė jetė merita pėr atdhe dhe sa mė shumė shqiptarė qė tė shpėrngulni ju, aq mė i madh do tė jetė suksesi pėr atdheun tonė-serb.
  Pastaj, gjatė vitit 1941, njė kryeēetnik shkruante:”Do tė isha shumė i lumtur, kur Kosta Peēanci do tė mė japė urdhėr dhe se lumenjtė e Kosėvės si: Llapi, Sitnica, Ibri dhe Drini do tė bartin dy muaj koka tė shqptarėve, dhe se nė Kosovė nuk do tė mbetet, asnjė plisė pėr fare. Pastaj do t’i ndėrtojmė kampet e pėqėndrimit, tė gjithė shiftarėt janė kriminel… shkruhej mė 1945, pėr shfarosjen e shqiptarėve. Ndėrsa nė planin e Millosheviqit dhe e klikės sė Veton Surroit, gjatė viteve 1989-1999, pėr shfarosjen e popullatės shqiptare thuhej: a) Nė Kosovė toka e djegur duhet, t’i pėrfshijė tė gjitha anėt e saj. b) Tymi i vatrave shqiptare tė dėshmojė, se ato vise janė fikur pėrgjithmonė. c) Kufomat e karbonizuar tė shqiptarėve dhe shtėpitė e bėra shkrumb e hi tė shkaktojnė trishtim vdekjeprurės. ē) Botės t’i themi: Po i vrasim shqiptarėt, se po na detyrojnė. d) Toka e Shėn Savės duhet tė hakmeret, shqiptarėt i pastron vetėm se thika. dh) Kurse nė Maqedoni thuhet, se pėr shqiptarėt autokton nė Ilirid duhet tė digjen nėpėr furrat e plinit dhe se shqiptari i mir pėr ta ėshtė shqiptari i vdekur. e) Ndėrsa, ushtarėt grekė kėrkojnė tė bėjnė kėmisha nga lėkurat e shqiptarėve ndėrsa nė vend tė verės kėrkojnė tė pijnė gjak shqiptari.

  Tash sė fundi njė praktikė e njejtė po na pėrsėritet, edhe nga pasaardhsit e rij tė Millosheviqit nė Luginė tė Preshevės, duke i arrestuar ish-ushtarėt e UĒPMB-sė, pastaj prania e ushtrisė dhe xhandermėrisė serbe dėshmon se qeveria e Beogradit pas protestave gjithpopullore nė Luginė tė Preshevės, nuk ėshtė ndėrgjegjėsuar aspak, qė t’i rrespektojė shqiptarėt, se ende punojn me metodat e vjetra. Dhe, se ushtria serbe e ka ndėrtuar njė bazė ushtarake prej 1000 shtretėrve nė Borovc tė Bujanocit, pastaj sipas Agjensisė sė Lajmeve TANJ-ug, tanket T-80, janė dėrguar nė Rusi pėr t’i sofistikuar, Rusia pėr ēdo ditė e furrnizon Serbinė me armė mė moderne luftarake. Kėtė e pati dėshmur edhe Nebojsha Ēoviqi,kur pat thenė se prania e forcave policoro-ushtarake ėshtė qė tė mbrohet popullata serbe nga pjesa e Anamoravės.

  Taktika serbe “pushto, mashtro, asimilo e sėrish pushto” nga Beogradi tani krejtėsisht ėshtė e qartė! Por edhe mė e qartė ėshtė prononcimi i Radikalėve tė Sheshelit nga zadhėnsi i tyre Tomislav Nikoliqi-Grobari, se nėse do tė pavarsohej Kosova ata serbėt banorėt tė Sodomės-Serbi do t’a sulmonin Kosovėn dhe do t’a futnin pėrsėri nėn sovranitetin dhe intergritetin e tyre neokolonilist dhe hegjemonist serb!
  Tė kėrkohet urgjentisht nga faktori i jashtėm dhe ai i mbrendshėm, qė kėsaj situate kolonialiste serbe t’i jepet fund nė Luginė tė Preshevės, se neve shqiptarėve po na kėrcnohet ardhmėria jonė etnike, ne mund t’a pėsojmė keq, nė tė njejtėn mėnyrė si vėllezėrit tanė muhaxher, tė cilėt u zhvedosėn barbarisht, nga ushtria serbe nga trojet e Shqipėrisė sė Vjetėr Verilindore si nga: Toplica, Nishi, Prokupja, Kurshumlia, Leskoci dhe Vraja… etj.

  Populli i nderuar, i Kosovės Lindore, lidhshmėria e decetralizimit dhe ekstrateritorialitetit, midis autorėve shqipfolės dhe kolonistėve serb ėshtė shpikur nė kuzhinat e pista politike tė Beogradit, tė cilėt majmen e pastaj vjellin vrerė titistėt dhe millosheviqianėt tė konvertuar nė demonokrat. Andaj shqiptarėt, kudo qė tė janė, atje ku bukės i thonė bukė e ujit ujė, nėpėr tė gjitha hapsirat e Shqipėrisė Etnike, duhen tė vetėdijesohen dhe t’a ngrisin zėrin e arsyes-natyrore. Ne shqiptarėt gjithėmonė e kishim trua (nemur) Europėn se na e kishte bėrė tė padrejtė nė coptimin dhe gllabėrimin e trojeve tona etnike shqiptare, qė nga Traktati i Shėn Stefanit e gjer tek Kongesi i Berlinit i 1878. Ama sot, vetė kryenegociatorėt shqiptar, bijė kėta tė UDB-shėve dhe tė kollaboracionistėve titisto-millosheviqian, qė sot vet janė duke e ndarė dhe coptuar komune pas komune toritorin e Kosovės me do farė marrveshjesh tė turpshme dhe mjaft tė rrezikshmembi ekstrateritorialitetin dhe decentralizimin. Dhe, se neve shqiptarėve ende nuk na ėshtė tharė gjaku ndėr dammarėt tanė qė tė mos kemi kurajo dhe forcė tė zbresim nė arenėn e luftės sė drejtė shqiptare sikurse Gjegj Elez-Alija,qė sa herė e kėkonte ēėshja e vatanit zbriste nė fushė tė mejdanit, pėr t’a marė edhe njė plagė mė shumė. Edhe ēmimi nė njė tė ardhme do tė jetė edhe mė i lartė dhe shumė i dhimbshėm, pėr Kosovėn dhe trojet etnike shqiptare tė Shqipėrisė sė Vjetėr Verilindore, tė ndara edhe kėto padrejtėsisht.

  Ndėrsa ne, shqiptarėt e Luginės sė Preshevės, pėr fatin ton tė hidhur nėn kolonializmin dhe hegjemonizmin serb, duhet tė vendosim vet me referendum gjithėpopullor nė tė tria komunat tona shqiptare si nė: Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė. E jo disa tė vetshpallur ambasador tė soit dhe tė sorollapit- ēubrilloviēijan e millosheviqian.

  Nė fund sa herė qė tė tjerit kanė vendosur pėr fatin tonė, ne shqiptarėt gjithmon e kemi pėsuar shumė keq dhe ėshtė dashur qė tė derdheshin lumej gjaku pėr tė drejtat tona legjitime, edhe ate gjatė tėrė historisė sonė tė lavdishme, kėtė jo qė po e them unė si njė ish i burgosur i ndėgjegjės shqiptare, por pėr kėtė flet njė det i tėrė argumentesh dhe faktesh tė pakontestueshme historiko diplomatike.

  P.S.
  Nė protestėn e Bujanocit e mbajtur mė 01Shkurt 2013, ndaj padrejtėsive qė po i bėhet popullatės autoktone shqiptare, mua dhe “Shoqatėn e Muhaxhirėve”, do tė na etiketonin me termin si organizatė terroriste. Se e kishim ngritur zėrin e sė vėrtetės zėrin e arsyes, ndaj diskriminim tė aparteidit, qė po e ushtron sot politika gjenocidiale serbe e Beogradit ndaj popullatės duar thatė nė Kosovėn Lindore:

  SPECIMENT SECRET

  Protesti albanaca u jug srbije

  Rešat Avdiu iz sela Buštranje, opština Preševo( u sredini sa pankartom u ruci), vođa takozvane terorističke organizacije “Muhadžiri Preševske Doline” na čelu protesta koji su održani u Preševo i Bujanovcu protiv politike države Srbije.

  Autori ėshtė i burgosur politikė, njėherit edhe kryetar i “Shoqatės sė Muhaxhirėve” pėr Kosovėn Lindore me seli nė Preshevė.
  Gusht, Preshevė 2014.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-11-2009
  Postime
  39
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 4 postime

  Pėr: UCK, Surroi Goxhaj e gjarperinj te tjtj.

  Sinqerisht te admiroj per punen e palodhur qe ben ne sherbim te Hashim Thaqit. Nuk ke njeri me te forte se ti qe harxhon ore te tera duke sjelle ne forum te gjithe pellitjet qe behen ne ndihme te Hashimes. Te te them qe je Hashimja vete nuk besoj pasi Hashimja do ishte lodhe dhe do e kishte braktise misionin. Te te them qe je dashnori i Hashimit ka mundesi. Veq nje lidhje dashurie shume e forte ben qe njeriu si puna jote te mos heqe dore asnjehere ne mbrojtje te partnerit. Je i madh LLap..

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,403
  Faleminderit
  35
  78 falenderime nė 72 postime

  Pėr: UCK, Surroi Goxhaj e gjarperinj te tjtj.

  RUBIKON Veton Surroi 05 06 2018


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •