Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8

Tema: Për Fitness

  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Mr.Bujar
    Anëtarësuar
    14-08-2014
    Postime
    2

    Post Për Fitness

    Dua te filloj fitness porë kërrkoi një kshill nga ju qe kan provoj a kin ushtrue me PROTEINA a po NATYRAL me USHQIM ETJ ETJ....!?

  2. #2
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Për: Për Fitness

    Pershendetje.
    Mr.Bujar fjalet jane thjesht frymezim per momentin,kshu s'mund ti marim c'do gje per baze..
    Per mua c'do gje e ke ne Youtube. dhe jam shume i bindur se do te ndihmoje shume. ( Pasi merem vet me ate lloj sport )

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Mr.Bujar
    Anëtarësuar
    14-08-2014
    Postime
    2

    Për: Për Fitness

    PROTEINA a jan te shendetshme a jo per Fitnes ...!?

  4. #4
    Dark Angel Maska e smokkie
    Anëtarësuar
    08-01-2004
    Vendndodhja
    verdalle
    Postime
    1,137

    Për: Për Fitness

    Pak si vone se ka filluar dhe shkolla por te keshilloj te rregjistrohesh ne ndonje shkolle fillore e te mesosh gjuhen shqipe, si shkruhet e si lexohet.
    Pastaj mendo per body building apo fitnes.
    Cdo gje eshte relative...

  5. #5
    Ego? Superego? Maska e Harakiri
    Anëtarësuar
    07-10-2004
    Postime
    638

    Për: Për Fitness

    Besoj se e ke fjalen per proteinen ne forme pluhuri. Proteina ne kete forme merret thjesht sepse eshte alternative me e shpejte dhe me pak kalorike sesa marrja me ane te ushqimit. Mendoj qe proteina pluhur eshte e nevojshme vetem pas ushtrimit ne palester ngaqe thuhet qe absorbohet shume shpejt nga trupi kur eshte e tretur ne uje. Nga ana tjeter te hash nje cope mishi p.sh. eshte me pak e deshirueshme sepse stomaku do kohe te trese e asimiloje nutrientet e mishit. Prandaj une e perdor proteinen pluhur vetem nje here ne dite (menjehere pas ushtrimit ne palester). Pjesen tjeter te proteines e marr me ushqim. Gatuaj pule, veze, fasule, thierza, kos etj. qe jane te pasura me proteine dhe gjithmone e gatuaj ushqimin ne sasi te medha qe te me zgjase per nje jave. Nqs do te merresh me bodybuilding, gatimi me shumice eshte i domosdoshem sepse pak nga ne kane kohe te gatuajne gjate gjithe dites. Mendohu mire para se ti futesh kesaj rruge. A eshte e domosdosshme proteina pluhur? Jo, aspak.
    Une nuk jam dietolog dhe kam dijeni fare te ceket biologjie prandaj s'mund te them qe te mesipermet jane fakte, i kam me te degjuar dhe kam vite qe ushtrohem ne palester dhe perdor proteine pluhur.
    "Kto pershembull i kput ai neni per pervetsimin e burrave t'martum"

  6. #6
    LindaValdez
    i/e ftuar

    Për: Për Fitness

    Ka qindra lloje të pluhurave të proteinave dhe shumë të mira atje. Përdor një blender për shkundje Ninja për të bërë një mëngjes të përditshëm me banane të freskëta, luleshtrydhe ose boronica, dhe 2 Unë kam akull, dhe qumësht ëmbëlsuar bajame, dhe ndoshta një sasi të vogël të kos grek.Këto smoothies janë shumë të shijshme dhe proteina ju jep disa zarzavate dhe vitamina të ndryshme dhe ushqyesve shumë.Unë stërvitje në gjimnastikë 5- 6 ditë në javë - kjo proteinë funksionon mirë për trupat, muskujt dhe mendjet e shëndetshme. Disa proteina janë të vështira në stomakun tuaj dhe në sistemin e tretjes.

  7. #7

    Për: Për Fitness

    nuk ka nevojë për shkundje të proteinave, thjesht hani më shumë mish

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-03-2021
    Vendndodhja
    Berlin
    Postime
    3

    Për: Për Fitness

    Ich stimme völlig mit Ihnen.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •