Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Ja se si t detoksifikoheni n mnyr natyrale

  Ja se si t detoksifikoheni n mnyr natyrale

  12 Gusht 2014 | : Ndryshe | Autor: Gazeta Shqip
  11

  verduraPr t pastruar mlin, ju duhet t prdorni barishte t hidhura dhe t egra, si luleradhiqe ose ushqime t tilla si karota, selino, panxhar dhe rozmarin

  sht thelbsore t pastroni zorrt tuaja dhe kt mund ta bni me uthull molle, lng aloe vera dhe enzima probiotike

  Detoksifikimi sht i rndsishm pr t gjith. Duhet t bhet nj kthim te nj jet m e shndetshme, te nj ushqyerje e leht dhe e ekuilibruar. Ndaj preferoni ushqimet bio dhe lngjet e freskta t frutave. Ja se cilat jan 10 “ilaet” pr nj detoksifikim natyral

  Pr t pastruar mlin

  Pr t pastruar mlin, ju duhet t prdorni barishte t hidhura dhe t egra, si luleradhiqe ose ushqime t tilla si karota, selino, panxhar dhe rozmarin. Pr pak koh shmangni llojet e qumshtit, kafet dhe pijet e gazuara dhe prqendrohuni tek uji mineral dhe lngu i molls, pa konservues dhe sheqerna t shtuara.

  Pastrimi i zorrve

  sht thelbsore t pastroni zorrt tuaja dhe kt mund ta bni me uthull molle, lng aloe vera dhe enzima probiotike. Ndrsa pr t luftuar bakteret, konsumoni lng karafili.

  Thojuni “po” dietave gjysm t lngshme

  Pas shum tejkalimeve q mund t’i keni br rndsis s shndetit tuaj, pastrohuni me nj diet gjysm t lngshme, e pasur me lngje t shtrydhura frutash dhe perimesh t freskta. Por, edhe me supa t ndryshme, vaj far liri, fara susami, fara kungulli dhe uj natyral.

  Lirohuni nga ushqimi me prmbajtje metalesh

  Nse m par keni konsumuar ushqime t cilat n prbrjen e tyre kan pasur metale t rnda, si alumin, merkur, kadium dhe plumb, ju duhet t privilegjoni nj diet t pasur me fruta, perime, t cilat nuk jan trajtuar me pesticide. Ndrkaq, shmangni sa t mundni ushqimet me prejardhje industriale, sidomos ato t paketuara me mbshtjells metalik.

  Ushqimet e paprpunuara

  Ngrnia e ushqimeve t paprpunuara sht nj mnyr mjaft e mir pr t pastruar organizmin dhe pr t ndihmuar aparatin trets. Po flasim pr fruta dhe perime t freskta, lakra, farra dhe arra.

  Thojini “po” detoksifikimit t shkurtr

  Edhe pse jo t gjith jan t informuar mbi kt metod, pr shum persona detoksifikimi mund t kaloj edhe pr nj periudh t shkurtr pastrimi, i cili mund t vijoj pr nj apo tri dit. N kt faz, sht e kshillueshme q t konsumoni vetm lngje dhe tul frutash e perimesh t freskta. Mes ushqimeve t kshilluara, jan mjalti, karotat, spinaqi, dardhat, lakra, xhenxhefili dhe perimet me gjethe jeshile.

  Shum erza kan efekt pastrues n organizm

  Ekzistojn disa erza aromatike, t cilat favorizojn proceset e pastrimit t organizmit. Ato mund t konsumohen duke lexuar indikacionet. Por cilat jan ato do t thoshit ju? Rigon, kanell, qimnon, xhenxhefil, kopr, piper i zi, majdanoz, rozmarin dhe shafran i Indis.

  Ushtrohuni do dit

  N mnyr q ta detoksifikoni trupin si duhet, ushtrimet jan thelbsore. Nuk bhet fjal pr nj program t fuqishm gjimnastike dhe t shkoni do dit n palestr. Fjaln e kam pr lvizje t thjeshta, t qeta, t atij lloji q e mban trupin t zhdrvjellt dhe t ri. Pak zgjatje, ecje, ngjitje npr shkall, minihedhje nga trampolina, vallzim, salsa, disko, not, biiklet n natyr, aerobi, pilates, madje edhe karate. fardo q ju shtyn t djersitni, ju bn shum mir.  SHENJAT KRYESORE PRSE KENI NEVOJ PR DETOKSIFIKIM

  Ndiheni t lodhur, t kputur, letargjik

  Keni vshtirsi me prqendrimin dhe fokusimin

  Dhembje koke

  Dhembje kyesh

  Ftoheni lehtsisht

  Probleme me gjumin

  Arom e pakndshme e gojs

  Arom e pakndshme e trupit apo djerss

  Gazra t shpeshta, fryrje dhe mostretje t ushqimit

  Alergji dhe ndjeshmri t lart ndaj ushqimeve

  Probleme t lkurs si akne, psoriazis, ekzem

  Kapsllk dhe rregullime t tjera gastrointestinale

  Depresion

  Nervozizm

  Probleme t prsritura t frymmarrjes

  Dhembje shpine

  Ndryshime t humorit

  Hemorroide

  Bllokim t sinuseve

  Shtim t peshs

  N.A.

  http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/0...nyre-natyrale/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Ja se si t detoksifikoheni n mnyr natyrale

  detoksifimi apo agjerimi i njohur ne boten e arabeve te forte apo asketizmi i njohur ne boten e grekeve te mencur eshte nje proces i thjeshte por qe kerkon vullnet dhe deshire per te patur nje trup te forte! detoksifikimi i trupit eshte i njohur si nje proces i heqjes dore nga ushqimi, me nje stimul te forte psh renien ne peshe apo adhurimin ndaj zotit dhe me pas kthimin ne regjimin e meparshem duke ngrene ushqime me te shendetshme dhe cilesore, kjo i perket shkathtesise se asketit. detoksifikimi i mendjes eshte nje proces i ri dhe i pastudjuar mire, mirepo eshte vene re psh tek arabet qe kane nje natyre te zhveshur nga qytetet por edhe pyjet qe kane veti te mesojne shume permendsh por edhe te gjykojne me thelle. ky lloj asketizmi ka lidhje me heqjen dore nga cdo zhurme apo imazh dhe ndenjen ne qetesi te plote, por zgjuar per disa ore dhe ka mundesi te shuaje zhurmat dhe fiksimet ne koke edhe pse ne fillim papastertite ne koke mund te jene asfiksuese ngaqe duan te dalin jashte! kthimi ne regjimin e meparshem dhe permiresimi i ushqimeve, muzikes apo imazheve jetesore ne menyre graduale eshte i domosdoshem per te ruajtur pastertine qe te dhuron asketizmi normal dhe jo ekstrem. asketizmi ekstrem perdoret per qellime ekstreme dhe muskuj ektreme!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •