Piktori dhe karikaturisti Agim SulajAgim Sulaj piktor e karikaturist shqiptar. Ka lindur nė Tiranė nė vitin 1960 dhe ėshtė rritur nė Vlorė. 19 vjeē fiton ēmimin e tij tė parė nė njė konkurs satire dhe humorizmi tė organizuar nga "Hosteni". Nė vitin 1985 diplomohet nė Akademinė e Arteve nė Tiranė, dhe gjatė shkollės e mė pas, punon te "Hosteni", e vetmja revistė satirike kohės, pėr aq satirė qė mund tė bėhej asokohe. Trajton gjithnjė tema shoqėrore, subjektet e para trajtojnė servilizmin, thashethemet etj.
Nė vitin 1990 shkon nė Ankara tė Turqisė me veprėn tij "Valixhja e emigrantit" punim i vitit 1989, dhe fiton ēmimin special nė "Aydin Dogan International Cartoon Competition". Nė vitin 1992 hap njė ekspozitė Rimini e nė vitin 1993 njė tjetėr nė Brindisi.
Trajton temat shoqėrore nė punimet e tij. Padyshim shumė mė lirshėm se mė parė, por pa rėnė kurrė nė "karikaturizimin e personit". Vazhdon tė kritikojė dukuritė, jo mbartėsit.

Faqja Personale: Agim Sulaj

* * *

DISA PIKTURA NGA AGIM SULAJ


Emri:  10277913_10202615906030335_1488812470029540803_n.jpg

Shikime: 641

Madhėsia:  22.9 KB

* * * * *