Close

Rezultati i Sondazhit: Gjiri i Vlores "Det Adriatik apo Jon" !

Votues
8. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Det Adriatik

  4 50.00%
 • Det Jon

  5 62.50%
Sondazh me disa zgjedhje
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Polumbari
  Anėtarėsuar
  06-08-2014
  Vendndodhja
  Vlore
  Mosha
  40
  Postime
  18
  Faleminderit
  9
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Pershendetje,

  Nuk gjeta nje forum te pershtatshem per te hapur kete diskutim ne lidhje me gjeografine ndaj e hapa ketu. Do doja informacion te argumentuar dhe te bazuar ne lidhje me faktin se cfare quhet deti ne brendesi te Gjirit te Vlores, Adriatik apo Jon. Nese nuk ka mendime te bazuara ne dokumentacion, do doja mendimin tuaj personal pasi mendoj se eshte nje teme qe haset rralle por kur dikush ta drejton kete pyetje, kupton qe nuk eshte dhe aq e lehte te pergjigjesh.

  Adriatiku me Jonin ndahen diku ne Kepin e Gjuhezes, por a ndahet nga nje drejtez, nga karakteristikat e ujit apo nga dicka tjeter ! Nese ndahet nga nje drejtez cila pjese quhet Jon dhe cila Adriatik. Nese Karakteristikat e ujit ne Gjirin e Vlores jane si ato je Jonit, duhet te quhet Jon dhe nese jane si ato te Adriatikut a duhet te quhet Adriatik ?

  Ju falenderoj dhe mirepres mendimet e gjithe miqve te forumit.

  Polumbari.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Polumbari
  Anėtarėsuar
  06-08-2014
  Vendndodhja
  Vlore
  Mosha
  40
  Postime
  18
  Faleminderit
  9
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Jam shume i interesuar per kete teme por nuk ka asnje koment. Mund te ma ndryshoje nje administrator temen nese ka mundesi duke e bere "Deti brenda Gjirit te Vlores quhet Det Adriatik apo Det Jon ?". Nese nuk ka mundesi per ndryshim, ateher do ju lutesha ta fshini komentin qe une ta rihap perseri, sepse kam pershtypjen se nuk eshte shume e qarte ne kete menyre.

  Pres pergjigje.

  Ju falenderoj.

  Polumbari.

 3. #3
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Me sa di une gjiri i Vlores ben pjese ne detin Adriatik. Vije ndarese per kufirin verior te detit jon ka qene gjithnje kanali Otrantos (Karaborun-Brindisi).

  Gjeta dhe nje foto ku tregohet kufiri, mgjse ndryshon sipas shtetit dhe perdorimit.

  Emri: Ionian_Sea_borders.jpg

Shikime: 9547

Madhėsia: 49.8 KB

  English: Borders of the Ionian Sea; yellow: traditional borders, orange: borders as used be Italian weather service Meteomar, red: borders as defined by International Hydrographic Organization

  Italiano: Confini del mar Ionio; in giallo: confini tradizionali, in arancione: confini utilizzati dal servizio meteorologico italiano Meteomar, in rosso: confini definiti dall'Organizzazione Idrografica Internazionale

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar BOKE pėr postimin:

  Polumbari (15-08-2014)

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Nga karakteristikat e bregut: te dy detet gjenden, shkembor(Joni) dhe ranor (Adriatiku).
  Nga ana gjeografike: Deti Adriatik

  Burimi: Gjeografia, diku nga klasa 5,6,7,8.
  'Who is John Galt?'
  To say 'I love you' one must first be able to say the 'I' - Ayn Rand

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Do Not Tread On pėr postimin:


 7. #5
  i/e regjistruar Maska e Polumbari
  Anėtarėsuar
  06-08-2014
  Vendndodhja
  Vlore
  Mosha
  40
  Postime
  18
  Faleminderit
  9
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Boke, faleminderit per komentin dhe foton. Do Not Tread On, po te ishte per pergjigje te tipit "Edhe ashtu, edhe keshtu" une nuk e shtroja fare per diskutim. Nese keni nje pergjigje sipas dijeve qe keni, mund te klikoni ne pergjigjen e sondazhit dhe ta spjegoni e perforconi me koment. Nese nuk keni nje pergjigje, hidhi edhe nje sy Gjeografise se klasave qe permende

  Edhe njehere pyetja : Gjiri i Vlores, quhet Det Adriatik apo Det Jon ?

  Kalofshi mire.

  Polumbari.

 8. #6
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Kujt iu be vone se cfare shtron ti per diskutim? Te rren mendja me duket...
  Une shkruaja ato qe dija... S'te pelqejne? Pune e madhe! Na u prish gjiza!
  'Who is John Galt?'
  To say 'I love you' one must first be able to say the 'I' - Ayn Rand

 9. #7
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  kur isha ne shkolle na thonin deti adriatik...tani qe greku i mori ca hektare me uje te kripur dhe nje shkemb mbase kane ndryshuar ca koordinatat
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 10. #8
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Citim Postuar mė parė nga Elian70 Lexo Postimin
  kur isha ne shkolle na thonin deti adriatik...tani qe greku i mori ca hektare me uje te kripur dhe nje shkemb mbase kane ndryshuar ca koordinatat
  Gleku, o afel ke Salanda.
  Valona o ma nalt...
  'Who is John Galt?'
  To say 'I love you' one must first be able to say the 'I' - Ayn Rand

 11. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-11-2009
  Postime
  39
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 4 postime

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Gjiri i Vlores i perket detit Adriatik. Kufiri ndares midis dy deteve eshte pika me perendimore e gadishullit te Karaburunit. Megjithate kjo eshte thjeshte ndarje imagjinare gjeografike. Per nga karakterisitikat e ujit dhe te terrenit bregdetar mund te themi se i perket detit Jon qe nga cepi jugor i plazhit te ri ose me sakte qe nga uji i ftohte e poshte .Bregdeti i detit Jon karakterizohet nga shkembinjte ndersa i Adriatikut eshte me reliev te ulet dhe renore..Gjithsesi sot gjeografia e njeh ndarjen e pare nga gadishulli i Karaburunit e poshte deti Jon kurse siper deti Adriatik.

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar lusen_uk pėr postimin:


 13. #10
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Citim Postuar mė parė nga Do Not Tread On Lexo Postimin
  Gleku, o afel ke Salanda.
  Valona o ma nalt...

  pas salandes jane camet pastaj gleku o kok qip...gleku eshte nga pelmeti dhe kolca...po ne gjeoglafi ke qene tap...
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 14. #11
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Eshte ca deti te na doje qejfi neve... Lol

 15. #12
  i/e regjistruar Maska e Polumbari
  Anėtarėsuar
  06-08-2014
  Vendndodhja
  Vlore
  Mosha
  40
  Postime
  18
  Faleminderit
  9
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Ne kater votime te bera deri tani, ndarja eshte 2 me 2. Ju pata thene qe nuk eshte aq e thjeshte sa duket . Lusen_uk, ju faleminderit per komentin tuaj. Nese dikush disponon literature qe ben nje percaktim te tille do e falenderoja nese e poston.

  Pyetja vazhdon : "Gjiri i Vlores, quhet Det Adriatik apo Det Jon" ?

  Ju falenderoj.

  Polumbari.

 16. #13
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Une isha i pavendos dhe votova per te dyja... Ha ha haa

 17. #14
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  nga bisedimet qe kam bere me babain mendoj qe deti Jon fillon nga Orikumi, por nuk ka nje prerje me thike ta quajme. Dihet qe detet dallohen nga tiparet dhe karakteristikat e tyre si temperaturat(ditore, stinore, vjetore), dendesia, thellesia maksimale, sasia e kripes ne nje mase uji...tani ne rastin tone eshte edhe siperfaqja. ne baze te siperfaqes krijohet linja imagjinare e kufirit. ne kohen e xhaxhit ishte shume me e lehte se do e gjeje me patjeter nje kufitar duke peshkuar....
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Elian70 pėr postimin:

  Polumbari (15-08-2014)

 19. #15
  i/e regjistruar Maska e Polumbari
  Anėtarėsuar
  06-08-2014
  Vendndodhja
  Vlore
  Mosha
  40
  Postime
  18
  Faleminderit
  9
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Nese i ndajme nga karakteristikat e ujit i bie te klasifikohet si "Det Jon". Nese i ndajme nga vijueshmeria e detit i cili e lag Gjirin, ateher i bie te klasifikohet si "Det Adriatik". Por besoj se problemi ngec te kriteret e percaktimit ! Ne nuk jemi te qarte per kriteret e ndarjes, ndaj dhe klasifikimi eshte i veshtire. Kjo eshte ajo qe duhet qartesuar, ndaj i ftoj te gjithe ata qe kane me shume informacion apo argumenta te nderhyjne ne diskutim.

  Votimi vazhdon 4 me 3

  Ju pershendes.

  Polumbari.

 20. #16
  i/e regjistruar Maska e Polumbari
  Anėtarėsuar
  06-08-2014
  Vendndodhja
  Vlore
  Mosha
  40
  Postime
  18
  Faleminderit
  9
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Mendim tjeter !

 21. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Mbas nje viti e kerkove mendimin tjeter o Eurostar loL

 22. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447
  Faleminderit
  16
  70 falenderime nė 64 postime

  Pėr: Gjiri i Vlores"Deti Adriatik apo Jon" !

  Citim Postuar mė parė nga Polumbari Lexo Postimin
  Mendim tjeter !
  Provo nje here kete linkun , pak a shume sic te ka thene antari Boke eshte. http://www.worldatlas.com/aatlas/inf...driaticsea.htm

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •