BEOGRAD- Ambasadori izraelit n Serbi, Josef Levi, e cilson t komplikuar shtjen e njohjes s Kosovs nga Tel Avivi.

Izraeli nuk ka asgj kundr popullit t Kosovs. Un shpesh udhtoj atje (n Kosov), me ata flas hapur dhe przemrsisht. Shum shqiptar kan shptuar hebrenj gjat Lufts s Dyt Botrore... Vendimi q t mos e njohim Kosovn nuk sht i lidhur ngusht me dialogun ndrmjet Izraelit dhe Palestins. Thjesht ai sht m pak i lidhur me konfliktin tuaj, e m shum me konfliktin ton privat, me sfidn e Lindjes s Afrt, citon ambasadorin Josef Levi gazeta Kurir e Beogradit.

Levi konsideron se Marrveshja e Brukselit sht kryevepr dhe thekson se ajo sht model t cilin Izraeli do ta dshironte ta zbatonte n Lindjen e Afrt.

"Dhe nuk sht vetm marrveshja, por edhe prpjekja q t dy palt t sjellin frym t re n zgjidhjen e konflikti shumvjear. E di dhembje kan serbt pr t gjitha ato nga e kaluara pasi ata Kosovn e kan tok t shenjt. Njsoj sht edhe pr shqiptart. Dhe mbi t gjitha, dy kombet vendosen tia zgjasin duart njri -tjetrit, t ulen e t bisedojn. Pr kt duhet guxim, ka thn Levi.
koha/