Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,497
  Postimet n Bllog
  4

  6 gusht - Metamorfoza (Shprfytyrimi) e Shptimtarit (Sotirit).

  E mrkur, 6 gusht 2014 - Shenjtori i dits.

  Metamorfoza (Shprfytyrimi) e Shptimtarit (Sotirit).

  N Ungjillin e sotm, Jisui i udhheq dishepujt e Tij n nj mal t lart dhe u tregon atyre lavdin e Tij hyjnore. Ashtu si Theofania edhe Metamorfoza sht nj e kremte drite. Metamorfoza sht zbulim i Trinis s Shenjt. N malin Tabor ashtu si n pagzimin e shenjt n Jordan, Ati flet nga qiejt duke dshmuar birin hyjnor Krishtin. Edhe Shpirti i Shenjt sht i pranishm n kt ngjarje, jo si nj pllumb, por n formn e nj drite verbuese q rrethon Krishtin dhe hedh drit mbi gjith malin. Kjo drit verbuese sht drita e Shpirtit t Shenjt.

  Shprfytyrimi ndodhi 40 dit pas vuajtjeve t Krishtit. Ai e zgjodhi kt moment t veant q t'u shfaqte dishepujve dika nga lavdia e Tij hyjnore, me qllim q t bhej gati t duronte vuajtjet mbi kryq, dhe kisha jon e kremton kt ngjarje m 6 Gusht.

  Shprfytyrimi na paraqet potencialin e plot t natyrs njerzore dhe lavdin e cila do t mbulohet prsri nga hiri i Perndis. Tre dishepujt, Petro, Jakovi dhe Joani bhen dshmitar t lavdis s Krishtit. Ata e pan fytyrn e Tij "t ndrionte si diell". Krishti iu shfaq dishepujve n Malin Tabor jo si nj shrbtor, por n formn e Perndis, si personi i tret i Trinis s Shenjt. Ky trupzim mbetet i pandashm nga natyra e Tij Hyjnore, e cila sht e prbashkt m Atin dhe Shpirtin e Shenjt. Shfaqja e Hyjnis s Krishtit sht njkohsisht nj Theofani e Trinis. "Ati me ann e zrit dshmoi Birin e tij t dashur, ndrsa Shpirti i Shenjt u ndriua bashk me t me ann e res s ndritshme".

  Apostujt pasi dgjuan zrin e Atit dhe pan ren e ndritshme, ran n gjunj, ndrsa Krishti gjat shprfytyrimit qndronte n maj t malit duke folur me Moisiun dhe Ilian. T dy profett e kishin nga nj vizion prej Perndis, Moisiu n malin e Sinait, ndrsa Ilia n Karmel. Moisiu prfaqson t vdekurit, ndrsa Ilia q u mor n qiell nga nj karroc e zjarrt prfaqson t gjallt. Por Krishti n malin Tabor na paraqitet si Zot i t vdekurve dhe i t gjallve duke na dhn karakterin eskatologjik t Shprfytyrimit. Apostujt n ditn e Shprfytyrimit e pan lavdin e Krishtit dhe shijuan gzimin e Parajss.  KOASH

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,497
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: 6 gusht - Metamorfoza (Shprfytyrimi) e Shptimtarit (Sotirit).

  Shprfytyrimi (Metamorfoza)

  Emri: 52264024212_7bf5d86d0b.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 103.8 KB

  Shprfytyrimi i Krishtit sht nj nga ngjarjet kryesore t rregjistruara n Ungjijt. Menjher porsa Zoti ishte njohur nga apostujt e Tij si “Krishti (Mesia), Biri i Perndis s Gjall”, ai iu tregoi atyre se “ai duhej t shkonte n Jerusalem, t vuante shum… se do t vritej dhe do t ngjallej t tretn dit” (Mattheu 16). Njoftimi i afrimit t psimit dhe vdekjes s Krishtit u prit me indinjat nga nxnsit. Pastaj, mbasi i qortoi ata, Zoti mori Pietrin, Jakovin e Joanin dhe “u ngjit n nj mal t lart”, sipas tradits Mali Tabor dhe atje “u shprfytyrua prpara tyre”.

  …edhe faqja e tij ndriti posi dielli, edhe rrobat e tij u bn t bardha posi drita. Dhe ja, iu shfaqn atyre Moisiu dhe Elia, t cilt bisedonin me t. Ather Pietri, duke marr fjaln, i tha Jisuit: “Zot, sht mir q ne jemi ktu, nse do, le t ngrem tri tenda: nj pr ty, nj pr Moisiun dhe nj pr Elian”. Ndrsa ai fliste akoma, ja nj re plot drit i mbuloi; dhe nga reja u dgjua nj z q thoshte: “Ky sht Biri im i dashur, n t jam knaqur: dgjojeni!”. Dhe nxnsit, sapo e dgjuan kt, ran me fytyr prdhe dhe i zuri nj frik e madhe. Por, Jisui u afrua, i preku dhe tha: “Ngrehuni dhe mos kini frik!”. Dhe ata kur ngritn syt prpjet, nuk pan njeri, prve Jisuit vetm. Pastaj, kur po zbritnin nga mali; Jisui i porositi, duke iu thn: “mos i thoni askujt pr kt vegim, derisa Biri i Njeriut t ngjallet nga t vdekurit.” (Mattheu 17:1-9; shih, gjithashtu Marku 9:1-9; Lluka 9:28-36; 2 Pietri 1:16-18).

  Festa Judaike e Kasolleve (ose e t Vjelave) ishte nj fest e banimit t Perndis me njerzit dhe Shprfytyrimi i Krishtit zbulon se si ndodh ky bashkbanim me an t Mesias, Birit t Perndis n mish njerzor. Nuk ka dyshim se Shprfytyrimi i Krishtit ndodhi gjat kohs s Fests t Kasolleve dhe kremtimi i ngjarjes n Kishn e Krishter, bhet prmbushja n Dhiatn e Re e fests s Dhiats s Vjetr, n nj mnyr t ngjashme me festat e Pashkve dhe t Rushajeve.

  N Shprfytyrimin, apostujt pan lavdin e Perndis t pranishme n madhshti, n personin e Krishtit. Ata pan, q me t vrtet n at “tr plotsia e Perndis plqeu t banoj” dhe q “n at gjith plotsia e hyjnis banon truprisht” (Kolosiant 1:19, 2:9). Ata e pan kt para kryqzimit, q t mund t njihnin se kush ishte ai q vuajti pr ata dhe se far ka prgatitur ai, i cili sht Perndi, pr ata q e duan at. Kt kremton Kisha n festn e Shprfytyrimit. Kur u shprfytyrove n mal, o Krisht Perndi, lavdin tnde i tregove nxnsve, n masn q ata mund ta mbanin. Le t ndrioj mbi ne mkatart drita jote e prjetshme. Me ndrmjetimet e Hyjlindses, O Jetdhns, lavdi m Ty (Prlshorja). N mal u shprfytyrove, o Krisht Perndi dhe nxnsit pan lavdin tnde, aq sa ata mund ta shikonin dhe kshtu, kur do t shikonin n kryq, do e kuptonin q psimi yt ishte i vullnetshm dhe do t shpallnin n tr botn, se Ti je me t vrtet Shklqimi i Atit (Shkurtorja).

  Prve kuptimit themelor q ka ngjarja e Shprfytyrimit, n kontekstin e jets dhe misionit t Krishtit dhe t tems s lavdis s Perndis, q u zbulua me tr shklqimin hyjnor n faqen e Shptimtarit, prania e Moisiut dhe Elias ka gjithashtu, nj rndsi t madhe pr kuptimin dhe kremtimin e fests. Shum himne i referohen ktyre dy figurave udhheqse t Dhiats s Vjetr. Gjithashtu, kndimet nga Dhiata e Vjetr n Mbrmsoren flasin pr shfaqjen e lavdis s Perndis tek kta dy njerz t shenjt (Eksodi 24:12-18, 33:11-34; 1 Mbretrit 19:3-16).

  Moisiu dhe Elia, sipas vargjeve liturgjike, nuk jan vetm figurat m t mdha t Dhiats s Vjetr, t cilt vijn tani pr t adhuruar Birin e Perndis n lavdi dhe nuk jan vetm thjesht dy njerz t shenjt, t cilve Perndia iu ishte zbuluar n theofanit parafigurative t Dhiats s Vjetr t Izraelit. Kto dy figura qndrojn pr vet Dhiatn e Vjetr: Moisiu pr Ligjin dhe Elia pr Profett. Dhe Krishti sht prmbushja e Ligjit dhe e Profetve (Mattheu 5:17).

  Ata t dy qndrojn, gjithashtu, pr t gjallt dhe pr t vdekurit, sepse Moisiu vdiq dhe vendi i varrimit t tij njihet, ndrsa Elia u rrmbye i gjall n qiell, pr t’u shfaqur prsri, pr t lajmruar kohn e shptimit t Perndis n Krishtin Mesia. Kshtu, n shfaqjen e Jisuit n malin e Shprfytyrimit, Moisiu dhe Elia tregojn, q Mesia-Shptimtar sht ktu dhe q ai sht Biri i Perndis, pr t cilin Ati vet dshmon, Zoti i gjith krijimit, i Dhiats s Vjetr dhe t Re, i t gjallve dhe i t vdekurve. Shprfytyrimi i Krishtit sht n vetvete prmbushja e t gjitha theofanive dhe shfaqjeve t Perndis, prmbushje e br e prsosur dhe e plot n personin e Krishtit. Shprfytyrimi i Krishtit na zbulon destinimin prfundimtar t t gjith njerzve dhe t t gjith krijimit – q do transformohet dhe lavdrohet nprmjet shklqimit madhshtor t vet Perndis.

  Nuk ka dyshim q festa e Shprfytyrimit t Krishtit i prkiste n fillim periudhs para Pashke t Kishs. Ndoshta kremtohej n nj nga t Dielat e Kreshms, sepse, prve disa evidencave historike dhe faktit q sot Shn Grigor Pallamai, msuesi i madh i Shprfytyrimit t Krishtit, prkujtohet gjat Kreshms, ngjarja vet sht e lidhur me afrimin e vdekjes dhe Ngjalljes s Shptimtarit. …Sepse kur do t shikonin n kryq, do e kuptonin q psimi yt ishte i vullnetshm… (Shkurtorja). Sot, festa e Shprfytyrimit kremtohet n 6 gusht, ndoshta pr disa arsye historike. Megjithat, kremtimi veror i fests, t on vet n temn e Shprfytyrimit. Bekimi n kt dit i rrushit, si edhe i frutave dhe zarzavateve t tjera, sht shenja me e bukur dhe m e prshtatshme e shprfytyrimit final t t gjitha gjrave n Krishtin. Ai tregon lulzimin dhe frutshmrin prfundimtare t t gjith krijimit n parajsn e Mbretris s jets pambarim t Perndis, ku gjithka do t transformohet nga lavdia e Zotit.

  KOASH

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •