Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet tė japi dorėheqjen Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė?

Votues
55. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Po

  46 83.64%
 • Jo

  8 14.55%
 • Nuk e di

  1 1.82%
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 54
 1. #-19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet nė Bllog
  19

  A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Nje skandal i madh ka dale ne drite ne javet e fundit, ku ne Banken e Shqiperise, ne thesarin e saj, mungojne disa miliona dollare, te cilat rezultojne te vjedhura. Per kete skandal mund te informoheni ne temen e hapur per kete qellim ne forum me poshte. Prokuroria po heton dhe fakte te reja po dalin ne drite:

  http://www.forumishqiptar.com/thread...3-milionė-lekė

  E hapem kete sondazh duke ju drejtuar ju disa pyetje, per te pare reagimin tuaj ndaj kesaj ceshtje:

  - A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise, si drejtuesi i ketij institucioni?
  - A mendoni se vjedhja ishte ordinere apo e orkestruar nga vete drejtuesit e Bankes?
  - Ke beni ju me faj per kete vjedhje te thesarit te shtetit?
  - A keni besim se prokuroria do te zbardhi kete skandal te plote?
  - A keni besim ne sistemin bankar shqiptar dhe a mendoni se depozitat tuaja ne banka jane te sigurta?  Si ne cdo sondazh tjeter, vota dhe mendimi jane personale. Hidhni voten dhe jepni mendimin tuaj ne vazhdim ne lidhje me pyetjet e mesiperme, pa qene nevoja qe te komentoni e replikoni mendimin e njeri-tjetrit.

  Albo

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:


 3. #-18
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,539

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  normalisht I bie qe te pezullohet dhe te denohet
  por se cfare do te behet e kane te tjeret ne dore
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 4. #-17
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Po ēfarė dorheqje mor aman ?! Guvernatori Berishjan duhet tė hajė nja 15 vjet burg tė mira e bashkė me tė edhe Sali Koburja e Lulzim Kalbėzimi
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Wordless pėr postimin:

  user010 (16-08-2014)

 6. #-16

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
  Po ēfarė dorheqje mor aman ?! Guvernatori Berishjan duhet tė hajė nja 15 vjet burg tė mira e bashkė me tė edhe Sali Koburja e Lulzim Kalbėzimi
  Fullani nuk eshte i Berishes. E vetmja gje qe mund te thuhet eshte se i ka qe te dyja palet ne dore...
  'Who is John Galt?'
  To say 'I love you' one must first be able to say the 'I' - Ayn Rand

 7. #-15

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Duhet te jape qoreheqjen se pari nga turpi qe u zbulua ne banken e tij. Pastaj duhet hetuar per te pare nese ka ndikuar direkt a indirekt ne vjedhjen e bankes dhe te denohet nese eshte fajtor.

 8. #-14
  i/e regjistruar Maska e JuliusB
  Anėtarėsuar
  06-08-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  620

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  As qe vihet ne diskutim. Edhe nqs nuk ka dore ai ne vjedhje, duhet sesben te japi dorheqjen sepse banka ishte nen drejtimin e tij kur u be vjedhja dhe per me keq vjedhja kishte filluar ketu e 4 vite me pare.
  Habitem si nuk eshte larguar akoma.
  Habitem edhe se si nuk e kane hequr nga ai post, meqe ai vet dorheqjen spo e jep.
  Ama cme ben me shume pershtypje eshte se si te gjitha palet 'heshtin'.

 9. #-13
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,938

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  hiq priftin se do veme hoxhen...

  p.s. nje gje s'kuptova une injoranti akoma...kur jemi me borxhe cfare ka vjedhur ky qe ta heqim????!!!! pastaj ku vajten parate qe jane "vjedhur"?
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 10. #-12
  i/e regjistruar Maska e Polumbari
  Anėtarėsuar
  06-08-2014
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  18

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Guvernatori duhet ta kishte dhene doreheqjen qysh ne publikimin e ketij lajmi. Kjo eshte ajo qe bejne drejtuesit e institucioneve ne vendet e perparuara, kjo eshte ajo qe duhet te bejne drejtuesit tane, kjo eshte ajo qe duam ne shqiptaret. Zyrtare te larte ne bote kane dhene doreheqjen per arsye qe per ne shqiptaret mund te duken qesharake, nderkohe qe per nje rast kaq te bujshem heshtje e gjithanshme.

  Duket se lepuri fle ne dy kahet politike, ndaj padronet e tyre deklarohen me kaq delikatese per rastin ne fjale ! Po me vjen keq qe sensibilizimi qytetar eshte jo aq i madh sa ai ne rastin e lendeve kimike. Politika nuk po ben gje, ne duhet ta detyrojme guvernatorin te dorehiqet me reagim qytetar, duke rregjistruar ne kete menyre rastin e dyte ne Shqiperi pas atij te lendeve kimike ku zeri i qytetarit can edhe gurin kur bashkohet.

  Polumbari

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Polumbari pėr postimin:

  Qyfyre (08-08-2014)

 12. #-11
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,539

  Lightbulb Dalin rezultatet e votimit per ceshtjen Fullani

  Ka mbaruar procesi i votimit per drejtorin e BKSH
  Ardian FUllani

  deh rezutatet jane

  1 votues ishte pro qe ai te hiqesh nga Posti qe ai ka dhe te perballej me akuzat e ngritara drejt ti!!
  6 te tjere ishin kunder perballjeve te tij me keto akuza


  e keni idene o popull se cfare shteti te korruptuar qe kemi

  e gjithcka bie mbi kurrizin tone
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 13. #-10
  i/e regjistruar Maska e par
  Anėtarėsuar
  10-09-2010
  Postime
  818

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  "Analiza me e mire se si po shkojne hetimet e vjedhjes se thesarit"
  Top Channel dekonspiron marrėveshjen e fshehtė Rama-Llalla pėr tė mbrojtur Fullanin

  Analiza ime e djeshme me titull “Marrėveshja e Kryeministrit Rama me Prokurorin e Pėrgjithshėm Llalla pėr mbrojtjen e Fullanit” duket qartė se i ka prekur shumė disa njerėz, tė cilėt nuk janė mėsuar qė t’ u zbulohen manovrat e tyre tė ndėrlikuara, pėr tė cilat e quajnė veten si shumė tė menēur. Kėtė e them se sot nė edicionin e lajmeve tė Televizionit proqeveritar Top Channel pati njė editorial me titull “Vjedhja e Bankės sė Shqipėrisė, Policia jashtė hetimit: Prokuroria centralizon tė gjitha hetimet e superdosjes”.
  Ky editorial televiziv ishte produkt i njė mendjeje tė sofistikuar juridike dhe nė njėfarė mėnyre ishte pėrgjigje e tėrthortė pėr atė qė kam thėnė unė nė shėnimin e djeshėm. Unė dje kam thėnė:
  1)“Se pėrse Policia e Shtetit mbeti qė nė fillim jashtė loje nė kėtė ēėshtje, kjo gjė nuk thuhet as nga Qeveria, as nga Ministria e Punėve tė Brendshme, e cila sipas rregullit qė ka vėnė Kryeministri, nxjerr komunikatat ditore dhe javore nė emėr tė Policisė sė Shtetit.”
  2)“Rama i ka premtuar Fullanit mbrojtje, nėse ndjek udhėzimet e tij, dhe i ka kėrkuar sė pari qė ēėshtjen tė mos ia adresojė Policisė sė Shtetit, por Prokurorisė. Arsyeja se pėrse Rama e kėrkoi kėtė gjė ishte qė ēėshtja tė kalonte drejtpėrdrejt te Prokuroria, duke u shmangur Policia, nė mėnyrė qė Qeveria tė distancohej sa mė tepėr nga pėrgjegjėsia pėr zbulimin e ngjarjes dhe ndėshkimin e pėrgjegjėsve tė saj. Kėtė e them se Policia e Shtetit ėshtė nė varėsi tė drejtpėrdrejtė tė Qeverisė.”
  Nė editorialin e Top Channel u jepet pėrgjigje e tėrthorta kėtyre gjėrave qė kam thėnė unė:
  “Qė nga dita e parė, deri tani, ēdo gjė ėshtė pėrqendruar nė duart e Prokurorisė. Grupi i prokurorėve pėr hetimin e ēėshtjes sė Bankės sė Shqipėrisė nuk i ka deleguar Policisė sė Shtetit shqiptar asnjė veprim pėr tė kryer, duke e bėrė tėrėsisht kėtė hetim tė vetin, e duke mos e pėrfshirė atė nė hetim. Nė praktikėn e konsoliduar prej vitesh tė ēėshtjeve tė tilla, prokuroria urdhėron hetime nė bazė tė ligjeve nė fuqi, ndėrsa njė pjesė tė hetimeve dhe veprimeve i kryen Policia e Shtetit. Por, kėtė radhė, organi hetimor nuk ka dashur tė ndjekė procedurėn standard. Ajo ka vendosur t’i marrė pėrsipėr vetė tė gjitha veprimet e hetimit, provat, marrjet nė pyetje dhe vendimet pėr arrestim, duke mbyllur ēdo veprim vetė dhe duke i lėnė policisė vetėm ekzekutimin e urdhėr-arresteve pėr llogari tė prokurorit tė ēėshtjes.”
  Ai qė ka shkruar editorialin e Top Channel me kėtė kėrkon qė t’ i thotė publikut se, meqėnėse Policia e Shtetit ėshtė jashtė hetimeve tė kėsaj ēėshtjeje, atėherė nuk ka pėrgjegjėsi as ajo, as Qeveria, e cila kontrollon Policinė e Shtetit, pėr rezultatet e hetimeve. Publiku nxitet tė arrijė nė pėrfundimin se, meqėnėse hetimet pėr kėtė ēėshtje i ka monopolizuar Prokuroria, e cila ka nė krye Prokurorin e Pėrgjithshėm tė emėruar nga Sali Berisha, atėherė tė gjitha hetimet pėr kėtė ēėshtje janė nėn kontrollin e Sali Berishės. Unė dhe gjithkush e shohim se Sali Berisha e ka marrė nė mbrojtje publikisht Fullanin, por kjo nuk do tė thotė se fati i Fullanit sot ėshtė nė dorė tė Sali Berishės. Nėse Policia e Shtetit do tė ndihej e anashkaluar nė ēėshtjen e hetimeve pėr vjedhjen e Thesarit tė bankės qendrore, atėherė pėrse nuk e ka bėrė publik vetė Policia e Shtetit dhe Ministria e Punėve tė Brendshme shqetėsimin e tyre? Madje vetė Kryeministri Rama? Tjetėr herė Policia e Shtetit dhe Ministria e Punėve tė Brendshme, nuk i kanė kursyer ankesat publike ndaj Prokurorisė. Pėrse Policia e Shtetit dhe Ministria e Punėve tė Brendshme nuk kanė bėrė madje as transparencė as pėr veprimet e tyre rutinore nė kėtė ēėshtje, tė cilat rėndom pasqyrohen nė buletinėt e tyre javorė, mujorė dhe ditorė? Merret vesh, kėtu ka diēka tjetėr.
  Nėse do tė shikoni faqen zyrtare elektronike tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme dhe tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit, do tė vini re dy detaje shumė interesante qė kanė tė bėjnė me vjedhjen nė Thesarin e Bankės sė Shqipėrisė. Qė prej datės 13 korrik 2014 nė faqen online tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme mungon Buletini Javor i Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, ku pasqyrohet veprimtaria e Ministrisė si dhe e Policisė, ndėr tė tjera edhe ndalimet, arrestimet, ngjarjet kriminale etj. Ndonėse jemi nė 7 gusht, Buletini i fundit qė ėshtė paraqitur ėshtė ai qė mbulon datat 7-13 korrik 2014. Pra mungon buletini i datave 14-21 korrik 2014. Njė vonesė e tillė nuk ka ndodhur kurrė deri mė sot, qė nga dita qė Saimir Tahiri ėshtė bėrė ministėr. Gjithashtu, nė faqen zyrtare elektronike tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme mungon buletini mujor i muajit korrik. Arsyeja? Qeveria dhe Policia e Shtetit kėrkojnė tė fshehin faktet qė kanė tė bėjnė me vjedhjen nė Bankėn e Shqipėrisė, Qeveria kėrkon tė fshehė fakte qė kanė tė bėjnė me tė arrestuarin e parė pėr kėtė ēėshtje, Ardian Bitraj. Kur ėshtė ndaluar nga Policia, Ardian Bitraj? A ka ndodhur kjo gjė pas paraqitjes sė tij vullnetare nė Polici, pėr tė pohuar krimin, apo pas njė urdhėr-arresti tė lėshuar nga Prokuroria e Tiranės, pas kallzimit penal tė bėrė nga Banka e Shqipėrisė? Dhe nėse ndalimi i tij ka ndodhur pas kallzimit penal dhe urdhėr-arrestit tė Prokurorisė, kur pikėrisht ka ndodhur ndalimi i Bitrajt? Ministria e Punėve tė Brendshme, qartėsisht kėrkon t’ i fshehė kėto fakte.
  Edhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit ėshtė kujdesur qė t’ i mbajė tė fshehta kėto detaje ndaj publikut. Nė faqen zyrtare elektronike tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit, nė ndarjen “Informacione pėr shtyp” ku ndėr tė tjera ėshtė rubrika e pėrditshme “Mbi ngjarjet, ndalimet, arrestimet dhe procedimet e 24 orėve tė fundit” mungojnė plotėsisht tė dhėnat pėr datat 20, 21, 22, 23 korrik 2014. Kuptohet se kjo ėshtė bėrė me qėllimin e qartė pėr tė mos bėrė me dije pėr publikun faktet pėr veprimet policore ndaj Bitrajt.
  Ardian Bitraj ėshtė paraqitur nė Drejtorinė e Policisė sė Tiranės ditėn e dielė, nė datėn 20 korrik, ku ka pohuar vjedhjen dhe ka bėrė njė deklaratė nė tė cilėn ka thėnė se vihej nė shėrbim tė Drejtėsisė pėr tė dhėnė prova pėr njė vjedhje shumė mė tė madhe, duke bėrė me kėtė hapin e parė pėr tė kėrkuar kėshtu statusin e tė penduarit. Arsyeja se pėrse Ardian Bitraj e bėri kėtė gjė ishte se ai pati frikė se mos e vrisnin ata tė cilėt i trembeshin dėshmisė sė tij, pra Fullani dhe njerėzit e tij. Por ajo qė Bitraj nuk e dinte ishte se tashmė ishte arritur njė marrėveshje e fshehtė mes Guvernatorit Fullani dhe njeriut qė kontrollonte Policinė e Shtetit ku ishte paraqitur Bitraj, pra Kryeministrit Rama. Nė kėtė marrėveshje tė fshehtė tė arritur qė nė mbrėmjen e 18 korrikut, ditėn kur ishte zbuluar vjedhja nė Thesarin e bankės qendrore, u ra dakord qė pėr tė shpėtuar Fullanin, Policia e Shtetit nuk do tė vepronte ndaj Bitrajt, dhe ēėshtja penale do tė vihej nė lėvizje pas kallzimit tė Fullanit nė Prokurori.
  Pikėrisht ditėn qė Bitraj u paraqit nė Drejtorinė e Policisė sė Tiranės, nė 20 korrik, u bė takimi i fshehtė i Kryeministrit Rama me Guvernatorin Fullani, ku Rama ia bėri tė qartė Fullanit se ky mund t’ i shpėtonte burgut vetėm duke i paguar 50 milionė euro atij, Edi Ramės. Ndryshe Policia do t’ ia dėrgonte Prokurorisė materialet pėr Bitrajn, duke sugjeruar qė kėtij t’ i jepej statusi i tė penduarit qė kėrkon t’ i tregojė Drejtėsisė njė vjedhje tė madhe nė bankėn qendrore ku ai ėshtė vetėm hallka e fundit. Pas kėsaj, Prokuroria nuk do tė guxonte tė mos lėshonte urdhėr arresti pėr Fullanin. Pas kėsaj Fullanin e pėrfshiu paniku dhe pranoi tė gjitha kėrkesat qė i bėri Edi Rama.
  Policia e Shtetit, ndryshe nga ē’ thotė Top Channel, ka qenė shumė aktive vetėm nė njė moment tė ēėshtjes, kur nuk lejoi nė mėnyrė tė kundėrligjshme qė Bitraj tė takohej me avokatėt e tij gjatė kohės qė gjendej nė mjedistet e paraburgimit. Avokatėt u ankuan zyrtarisht pėr kėtė veprim tė kundėrligjshėm tė Policisė sė Shtetit. Gjatė kohės qė Bitraj u mbajt nė izolim tė kundėrligjshėm, deri edhe nga avokatėt e tij, atij iu bė presion qė tė mos kėrkonte statusin e tė penduarit, duke akuzuar kupolėn e bankės qendrore, se kėtė do ta paguante me jetė, por tė merrte fajin pėrsipėr, duke iu premtuar me kėtė rast mbėshtetje. Prokurori Ramadan Troci nuk mund tė ketė dhėnė njė urdhėr tė kundėrligjshėm qė Bitrajt t’ i ndalohej komunikimi me avokatėt, dhe nėse ai ka qenė aq i marrė sa ta bėnte kėtė, asnjė oficer policie nuk do tė zbatonte njė urdhėr tė tillė tė kundėrligjshėm.
  Nuk ka dyshim se Prokuroria e Pėrgjithshme do tė ishte e lumtur qė ta ndante sa mė tepėr qė tė ishte e mundur me Policinė e Shtetit barrėn e hetimeve dhe tė pėrgjegjėsisė tė njė ēėshtjeje kaq delikate, si kjo e vjedhjes nė Thesarin e bankės qendrore. Aq mė tepėr kur shihet qartė se Qeveria e cila kontrollon Policinė e Shtetit nuk ka dėshirė qė tė ndėshkohet Fullani. Pra, normalisht Prokuroria e Pėrgjithshme nuk kishte arsye pse tė shmangte ndarjen me Policinė e Shtetit tė pėrgjegjėsisė sė hetimeve pėr tė cilėn flet Top Channel nė editorialin e tij kur thotė: “Pavarėsisht se njė zgjedhje e tillė e prokurorėve nuk cėnon as bashkėpunimin mes dy organeve, pėrjashtimi i policisė dhe centralizimi nė vetėm njė institucion, Prokurorinė, dhe nė vetėm njė dorė tė ngushtė prokurorėsh, i njė ēėshtjeje kaq tė madhe, ngre disa pikėpyetje. Specialistėt mendojne se policia duhej tė pėrfshihej nė veprimet proceduriale, pėr aq sa i takon me ligj, jo vetėm pėr t’i dhėnė njė ndihmė mė tė madhe hetimit dhe pėr tė shkurtuar kohė nė kryerjen e kėtyre veprimeve, por edhe pėr tė garantuar transparencėn e rezultateve, qė do tė prodhonte nė fund hetimi. Aq mė tepėr kur ngjarja ka shkaktuar jo vetėm njė reagim tė fortė tė opinionit publik, por edhe njė shkallė skepticizmi, se do t’i shkohet deri nė fund kėsaj ēėshtjeje pėr tė zbuluar dhe ndėshkuar tė gjithė pėrgjegjėsit.”
  A thua vėrtet Adriatik Llalla nuk e kupton rrezikun qė vjen nga marrja pėrsipėr e gjithė pėrgjegjėsisė pėr kėtė cėshtje, nga ana e Prokurorisė? Nėse kjo gjė do tė ishte bėrė kundėr dėshirės sė Policisė sė Shtetit dhe Qeverisė, atėherė ky do tė ishte njė shkak qė Qeveria tė njoftonte se Prokurori i Pėrgjithshėm do tė thirrej nė interpelancė nė Kuvend, pėr tė dhėnė shpjegime. Nuk ka pengesa ligjore pėr t’ u bėrė kjo gjė, pavarėsisht se cėshtja ėshtė nė hetim. Se Prokurori i Pėrgjithshėm do tė pyetej jo pėr detajet e cėshtjes penale por pėr marrėdhėniet ndėrinstitucionale. Top Channel nuk i dha pėrgjigje pyetjes se pėrse Prokuroria e Pėrgjithshme kėrkon ta marrė vetė pėrsipėr tė gjithė pėrgjegjėsinė pėr kėtė ēėshtje. Aq mė tepėr kur tė dy institucionet, si Prokuroria e Pėrgjithshme, ashtu dhe Policia e Shtetit bashkohen nė dėshirėn pėr tė mbrojtur Fullanin?
  Nė tė vėrtetė Policia e Shtetit qėndron jashtė hetimeve pėr vjedhjen e bankės qendrore, jo se ky ėshtė vullneti i Adriatik Llallės, por se e tillė ėshtė marrėveshja e fshehtė mes Kryeministrit Rama dhe Kryeprokurorit Llalla. Mbajtja jashtė hetimeve e Policisė sė Shtetit nga ana e Prokurorisė sė Pėrgjithshme ėshtė njė kortezi e Adriatik Llallės pėr Edi Ramėn. Kjo gjė kuptohet edhe nga fakti se nė editorialin e sotėm tė Top Channel pilula e hidhur pėr Prokurorinė ėmbėlsohej me sheqer, kur thuhej se: “Pavarėsisht se kjo procedurė shihet si njė anashkalim i policisė nė kėtė ēėshtje, kjo mėnyrė e zgjedhur nga Prokuroria nuk shkel asnjė ligj nė fuqi, por ėshtė thjesht njė zgjedhje e dytė e veprimeve proceduriale tė kryera nė hetime tė tjera.”
  Kėshtu, nė editorialin e Top Channel Kryeprokurori Llalla shfajėsohet juridikisht dhe ngarkohet vetėm me pėrgjegjėsi morale. Editoriali i Top Channel nuk merret aspak me veprimet qė duhet tė kishte bėrė Policia e Shtetit nė kėtė ēėshtje, pavarėsisht Prokurorisė. Kėshtu, Policia e Shtetit mund tė kėrkonte tė saktėsonte momentin e saktė se kur drejtuesit e Bankės sė Shqipėrisė kanė zbuluar se ėshtė vėnė dorė nė mėnyrė tė kundėrligjshme nė Thesarin e bankės qendrore, dhe tė kėrkojnė tė dinė se pėrse nė kėtė moment nuk ėshtė bėrė denoncimi nė Drejtorinė e Policisė sė Tiranės. Prekja abuzuese e Thesarit, pavarėsisht shumės qė ėshtė marrė, pėrbėn njė krim dhe drejtuesit e Bankės sė Shqipėrisė kishin detyrim ta denonconin krimin nė Policinė e Shtetit nė momentin qė erdhėn nė dijeni pėr kryerjen e tij, jo tė humbnin kohė tė ēmuar gjatė sė cilės mund tė ishin bėrė veprime paraprake tė rėndėsishme policore, duke pritur ditėn e hėnė (21 korrik) qė tė bėhej njė kallzim nė Prokurorinė e Tiranės. Do tė mjaftonte vetėm ky fakt qė Fullani tė arrestohej pėr moskallzim krimi dhe shpėrdorim detyre, pasiqė ai kishte detyrim qė ta bėnte kėtė gjė.
  Por arsyeja kryesore qė Policia e Shtetit ka mbetur me dėshirėn e vet jashtė kėsaj ēėshtjeje ėshtė se nuk ka dashur qė tė ngarkohej me detyrėn kryesore qė duhet tė kryenin nė kėtė rast ekspertėt e saj, nėn mbikqyrjen e prokurorėve, dhe qė ėshtė kontrolli fizik i arkave me kartmonedha nė Thesarin e Bankės sė Shqipėrisė. Duke u qėndruar Policia e Shtetit, larg arkave tė parave nė Thesar, me kėtė u qėndron larg edhe Qeveria e cila e ka nėn kontroll Policinė e Shtetit. Me kėtė Qeveria mendon se nuk mban pėrgjegjėsi nėse nesėr del se shuma e parave tė vjedhura nė Thesar ėshtė shumėfish mė e madhe se sa ka dalė nga auditi i Bankės sė Shqipėrisė. Edhe Prokuroria iu rri larg arkave me kartmonedha sikur tė jenė tė minuara dhe mjaftohet duke marrė tė mirėqenė shifrėn qė ka nxjerrė vetė auditi i bankės qendrore sa i pėrket shumės sė parave qė ėshtė vjedhur nė Thesar. Kjo do tė thotė se nėse nesėr do tė zbulohet se nė Thesarin e bankės qendrore mungon shumėfishi i shumės qė ėshtė bėrė e ditur, nuk do tė habitet askush nė Shqipėri vec Ardian Fullanit, Edi Ramės, Adriatik Llallės, Saimir Tahirit dhe Artan Didit, pa harruar natyrisht Sali Berishėn dhe Lulzim Bashėn./Kastriot Myftaraj


  Si puna e liqenit artificial para 10 vitesh qe ju happen dyert per te marr fonde, por qe ngelen me gisht ne goje, por tani parat e taksave tona do paguajne haracin e simbiozes sorra
  Morali & Miresia
  Virtyte te trazuara nga mendje te modifikuara.

 14. #-9
  i/e regjistruar Maska e Pinxhuku
  Anėtarėsuar
  08-08-2014
  Postime
  34

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  jo nuk mendoj se duhet ta japi...
  sepse deri ne prove te kundert nuk eshte fajtor per gje...

  se po te qe aper ashtu cdo here qe nj grup budallenjsh dalin ne proteste duhet te japi dorheqejn nje njeri?

  pastaj pse nuk e dha doreheqjen Edvin Rama qe donte te na helmonte me arme kimike???????????????

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Pinxhuku pėr postimin:


 16. #-8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-08-2014
  Postime
  6

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Nuk ka pse te jepet doreheqja pa dhene gjykimin drejtesia. Atehere,nuk eshte guvernatori ai qe ka lidhje te drejtperdrejte me thesarin. Kjo eshte nje ceshtje delikate qe nuk mund te perfundoje e as te zgjidhet me largimin e Fullanit.

 17. 2 antarėt mė poshtė falenderuan melisa b pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Pinxhuku (13-08-2014)

 18. #-7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet nė Bllog
  19

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Nese une do te isha Guvernatori i Bankes se Shqiperise, qe diten qe skandali u be publik ne media pasi u be nje deponim ne prokurori, do te dilja para shqiptareve e mediave ne nje konference per shtyp, e do te thosha tre gjera:

  1. Dua t'i siguroj shqiptaret qe parate tuaja jane te sigurta ne banka.

  2. Dua t'iu siguroj qe do t'i shkojme deri ne fund hetimeve per te zbuluar vjedhjen e vene para pergjegjesise fajtoret ne bashkepunim me Prokurorine.

  3. Duke qene se une jam drejtuesi i ketij institucioni, edhe pse nuk jam personalisht i implikuar ne kete skandal, une do te jap doreheqjen nga ky post sapo pasardhesi im te jete gati te marri detyren. Une mbaj pergjegjesite morale e profesionale si drejtues i ketij institucioni.

  Doreheqja nuk behet vetem kur dikush eshte i zene ne faj, doreheqja behet edhe kur personi ne fjale eshte drejtuesi i institucionit. Gjithe gabimet e vartesve te tij, jane pergjegjesi e kreut te institucionit. Eshte pergjegjesia e tij qe te jete ne dijeni te gjithckaje qe ndodh ne banke, dhe mbi te gjitha te siguroje thesarin e bankes. Nese guvernatori nuk e jep doreheqjen, ai vetem sa le dyshime ne implikimin e tij ne kete vjedhje, dhe mungesen totale te profesionalizmit.

  Nuk ka skandal me te madh se ky qe mund ti ndodhi nje banke dhe skandali ndodhi kur ne krye te bankes ishte Fullani! Pergjegjesia eshte e tij.

  Albo

 19. #-6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-04-2007
  Vendndodhja
  under the sun
  Postime
  1,285

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Nqs do ishte njeri me integritet dhe profesionist i zoti, normalisht duhet te jepte doreheqjen pasi ajo qe ndodhi ishte pikerishte nga paaftesia menaxhuese e tij dhe e keshillit mbikqyres pasi ky ishte pergjegjes per mbarevajtjen e punes ne banke dhe keshilli mbikqyres per mbikqyrjen e saj.
  Duke qene se te dyja keto hallka deshtuan, e gjithe kupola drejtuese e bankes duhet te jepte doreheqjen.
  Por jetojme ne Shqiperi dhe kjo ska per te ndodhur ndonjehere nga askush nga "drejtuesit" tane te nderuar.
  When pleasure remains, does it remain a pleasure?

 20. #-5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  minimumi duhet te japi doreheqjen moralisht ai eshte pergjegjes per ate sistem te ngritur nga ai vete i cili tashme ka deshtuar , ne kine keta personazhe denohen me vdekje , ne shqiperi te pakten te pergjigjen penalisht perpara ligjit duke shkuar ne burg ne baze te demit qe ka shkaktuar

  me e bukra eshte se del ai miu i ps erion brace dhe thote se nuk ka hapesira ligjore per ta shkarkuar full hajnin nuk ka vjedh shume thjesht jane zhdukur 7 miliard leke (per faj te sistemit te ngritur nga ai vete)

 21. #-4
  i/e regjistruar Maska e Pinxhuku
  Anėtarėsuar
  08-08-2014
  Postime
  34

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
  minimumi duhet te japi doreheqjen moralisht ai eshte pergjegjes per ate sistem te ngritur nga ai vete i cili tashme ka deshtuar , ne kine keta personazhe denohen me vdekje , ne shqiperi te pakten te pergjigjen penalisht perpara ligjit duke shkuar ne burg ne baze te demit qe ka shkaktuar

  me e bukra eshte se del ai miu i ps erion brace dhe thote se nuk ka hapesira ligjore per ta shkarkuar full hajnin nuk ka vjedh shume thjesht jane zhdukur 7 miliard leke (per faj te sistemit te ngritur nga ai vete)

  Nga i nxorre keto perfundime ti mer? Apo je vet prokuror dhe vet gjykates?

  Kohet barbare dhe primitive kur gjyqin e benin njerzit qe mbanin sfurqe neper duar si puna juaj ketu me siper fatmiresisht kan perfundu.
  Gjyqin dhe deklarimin te fajshem e ben Gjykata mbi bazen e provave te orfuara nga Prokuroria... (jo mediat manipulative!!).

  Deri sa te shprehet Gjykata cdo person quhet i pafajshem!!

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Pinxhuku pėr postimin:


 23. #-3
  OpTiMuS Maska e DENIS
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Ne Toke.
  Postime
  191

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Persh.
  Z. Fullani duhet te jap dorheqjen dhe nqse sesht i implikuar, duhet te bej gjestin moral, te jap dorheqjen per shak se esht treguar i paafte per te parandaluar skandalin e shekullit...
  FEJA E SHQYPTARIT? 'SHQYPTARIA'

 24. #-2

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Citim Postuar mė parė nga DENIS Lexo Postimin
  Persh.
  Z. Fullani duhet te jap dorheqjen dhe nqse sesht i implikuar, duhet te bej gjestin moral, te jap dorheqjen per shak se esht treguar i paafte per te parandaluar skandalin e shekullit...
  Dmth Rames apo Berishes, kur mbytet ndonje njeri ne det, i kerkon/kerkoje doreheqjen ti?, sepse nuk parandaloi dot mbytjen? He? Apo kur u ekzekutua publikisht Artan Santo? He?
  'Who is John Galt?'
  To say 'I love you' one must first be able to say the 'I' - Ayn Rand

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Do Not Tread On pėr postimin:


 26. #-1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-04-2007
  Vendndodhja
  under the sun
  Postime
  1,285

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Citim Postuar mė parė nga Do Not Tread On Lexo Postimin
  Dmth Rames apo Berishes, kur mbytet ndonje njeri ne det, i kerkon/kerkoje doreheqjen ti?, sepse nuk parandaloi dot mbytjen? He? Apo kur u ekzekutua publikisht Artan Santo? He?
  Seriozisht e keni me keto krahasime ju apo e keni thjesht sa per diversion ndaj temes?
  Ceshte ky krahasim pa lidhje?
  Do te krahasojme; ja bejme nje krahasim te ngjashem.
  Nese buxheti i shtetit do ishte mjaftueshem (per mos te thene me teprice) per te marre masa sigurie per mbrojtjen e qytetarve nga mbytja (pasi fullhani dhe aparati i bankes kane buxhet te notojne ne para sic edhe e kane treguar raportet financiare te dorezuara prej tij) dhe do kishte per 3 muajt e beharit minimumi nga nje person te mbytur cdo dite, sigurisht qe do kerkohej doreheqja e kujtdo personi pergjegjes per kete gje duke vajtur deri te kryeministri.
  Mos harro qe Fullani kishte nje page mbi 100 mije Dollare ne muaj (per Shqiperi kjo page eshte paga mesatare per mbi 300 persona) vetem per te bere administratorin e mbarevajtjes se bankes, dhe e dyta qe eshte edhe me e rendesishme, vjedhja ka ndodhur per nje hark kohor prej 4 vjetesh !!!! (te pakten zyrtarisht se shifra dhe afati kohor mund edhe te jene me te medha) dhe asnje se ka kuptuar se cpo ndodhte.
  Me thuaj pergjegjesia e kujt eshte kjo?
  When pleasure remains, does it remain a pleasure?

 27. #0

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Jo nuk mendoj se Fullani duet te japi dorheqje, se po tia kerkojme Fullanit qe nuk ka bere asgje te keqe... do te duhej te dorehiqeshim te tere....

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •