Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet tė japi dorėheqjen Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė?

Votues
55. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Po

  46 83.64%
 • Jo

  8 14.55%
 • Nuk e di

  1 1.82%
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 54
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Citim Postuar mė parė nga gesti_7 Lexo Postimin
  Mos harro qe Fullani kishte nje page mbi 100 mije Dollare ne muaj (per Shqiperi kjo page eshte paga mesatare per mbi 300 persona) vetem per te bere administratorin e mbarevajtjes se bankes, dhe e dyta qe eshte edhe me e rendesishme, vjedhja ka ndodhur per nje hark kohor prej 4 vjetesh !!!! (te pakten zyrtarisht se shifra dhe afati kohor mund edhe te jene me te medha) dhe asnje se ka kuptuar se cpo ndodhte.
  Me thuaj pergjegjesia e kujt eshte kjo?
  Pergjegjesine ne vende te civilizume nuk e japin halabaket e bllogjeve dhe te forumeve por drejtesia, Pra heton prokurorija dhe gjykata vendos mbi baz'n e propave te orfuara nga prokurorija...
  Gjtihe muabetet e tjera jane llogje llafologesh si puna jote...

  jam me mendimin e do not thread qe Po ti kerkojm dorheqje Fullanit vetem sepse rojet e Thesarit kan vjedhe para dhe nuk kane bere punen e tyre athere do duhej te dorhiqeshim te gjith... madje do duhej ti kerkonim dorheqje Rames qe donte te na helmonte me arm kimike... metes qe ka vjedh par publike dhe qe e kena par me ze dhe me figur...


  por jo... ne nuk u kerkojme dorheqje ktyre se keta jane "te mire".. ne dorheqje i kerkojm Fullanit qe deri me tani eshte krejt i pafajshem... dhe me shume gjasa i pafajshem do dali dhe kur te shprehet gjykata.


  ata qe kerkojne shkarkimin e Fullanit pa arsye per mendimin tim modest jane antishqiptar qe duan qe Shqipria te destabilizacionohet dhe te perfundoj si Gerqia!!!

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Arvizu takon Fullanin: Dorėheqja, vendim individual. Tė mos ketė implikime politike

  UPDATE- Pėr rreth 1 orė ambasadori i Shteteve tė Bashkuara Aleksandėr Arvizu ėshtė takuar me Guvernatorin e Bankės, Ardian Fullani. Mesazhi i SHBA-sė tha nė fund tė takimit Arvizu ėshtė stabiliteti i vendit, i cili ėshtė shumė i rėndėsishėm. Lidhur me dorėheqjen, Arvizu tha se ėshtė njė vendim individual i Guvernatorit.
  “Nuk ėshė nė dorėn time pėr te vendosur, ėshtė njė vendim individual. E rėndėsishme qė Banka tė vazhdojė tė performojė nė mėnyrė tė pavarur, nė interes tė vendit. Pra nuk ėshtė nė pozitėn e SHBA-sė qė tė adresojė kėtė ēėshtje. Mesazhi ynė ėshtė stabiliteti i vendit, ėshtė shumė i rėndėsishėm.”- tha Arvizu.

  Arvizu tha se ėshtė e kuptueshme qė shqiptarėt janė tė shqetėsuar, dhe duhet tė jenė tė mėrzitur, pasi ėshtė njė ndjejė natyrale, por ai theksoi se ėshtė e rėndėsishme qė tė lėmė hetimet tė zhvillohen.
  “Duhet tė nėnvizoj ėshtė qė ta shikojmė si ēėshtje tė brendshme, tė mos ketė implikime politike, se Banka e Shqiperise ndėrvepron me Bankėn Botėrore, FMN, BERZH, dhe shumė banka tė tjera dhe duke pasur parasysh rėndėsinė, stabiliteti i bankės ėshtė shumė i rėndėsishėm nė mėnyrė ndėrkombėtare dhe pėr kėto arsye ne E kuptojmė se shqiptarėt, populli duhet tė jenė tė mėrzitur dhe kėtė e kuptoj se ėshtė njė ndjenjė natyrore, por e rėndėsishme eshte qė duhet lėnė drejtėsia tė hetojė dhe se kjo ėshtė e rėndėsishme dhe pėr stafin e Bankes, Kėshillin Mbikqyrės, Bordin Drejtues. Kur nė shtator tė mblidhet Kuvendi tė diskutohet sepse bankat duhet tė mbiqyren por dhe duhet tė jenė tė pavarura”- tha Arvizu.


  nga Panorama

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-04-2007
  Vendndodhja
  under the sun
  Postime
  1,288
  Faleminderit
  5
  9 falenderime nė 7 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Citim Postuar mė parė nga 01029450803 Lexo Postimin
  Pergjegjesine ne vende te civilizume nuk e japin halabaket e bllogjeve dhe te forumeve por drejtesia, Pra heton prokurorija dhe gjykata vendos mbi baz'n e propave te orfuara nga prokurorija...
  Gjtihe muabetet e tjera jane llogje llafologesh si puna jote...

  jam me mendimin e do not thread qe Po ti kerkojm dorheqje Fullanit vetem sepse rojet e Thesarit kan vjedhe para dhe nuk kane bere punen e tyre athere do duhej te dorhiqeshim te gjith... madje do duhej ti kerkonim dorheqje Rames qe donte te na helmonte me arm kimike... metes qe ka vjedh par publike dhe qe e kena par me ze dhe me figur...


  por jo... ne nuk u kerkojme dorheqje ktyre se keta jane "te mire".. ne dorheqje i kerkojm Fullanit qe deri me tani eshte krejt i pafajshem... dhe me shume gjasa i pafajshem do dali dhe kur te shprehet gjykata.


  ata qe kerkojne shkarkimin e Fullanit pa arsye per mendimin tim modest jane antishqiptar qe duan qe Shqipria te destabilizacionohet dhe te perfundoj si Gerqia!!!
  Sepse po me dukesh si i njejti person me ate qe ke cituar dhe me disa te tjere qe nuk ke cituar nuk e di, dhe vjen e hap usera ketu vetem per tu dukur sikur jeni shume ne mbrojtje te Fullanit.
  Nejse puna jote kjo, nuk ka problem nese u beri mbledhje apo u nisi Fullani email ti "futeni" punes me themeli per te rregulluar imazhin e tij (se per banken kush pjerdh).

  Gjithsesi prape je i pasakte kur fut prokurorine dhe gjykaten ne kete mes. Ato vendosin dhe hetojne pergjegjesite penale te nje individi, nuk merren me pergjegjesite organizative dhe funksionale ne rast te nje mosfunksionimi. Dhe kjo eshte ajo qe une kam disa postime qe po te them. Ai si administrator eshte pergjegjes per administrimin e aktivitetit te perditshem te bankes.
  Dhe nqs gjate kesaj "perditshmerie" per 4 vjet me radhe (te pakten me cka dale zyrtarisht) jane vjedhur para, do te thote qe ai eshte nje administrator i deshtuar.
  Edhe ata vartesit e tij qe ti tenton tu hedhesh fajin, ai i ka vendosur ne ato poste dhe ishte detyra e tij ti mbikqyrte si epror i tyre.
  Pra me pjesen e mire apo keq administrimit nuk ka lidhje drejtesia por ai qe e ka vendosur ne kete pozicion Guvernatorin (pra kuvendi), por kur nuk i intereson njeriu, normale se jane nje me te.
  When pleasure remains, does it remain a pleasure?

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Citim Postuar mė parė nga gesti_7 Lexo Postimin
  Ai si administrator eshte pergjegjes per administrimin e aktivitetit te perditshem te bankes.
  Dhe nqs gjate kesaj "perditshmerie" per 4 vjet me radhe (te pakten me cka dale zyrtarisht) jane vjedhur para, do te thote qe ai eshte nje administrator i deshtuar.
  Edhe ata vartesit e tij qe ti tenton tu hedhesh fajin, ai i ka vendosur ne ato poste dhe ishte detyra e tij ti mbikqyrte si epror i tyre.
  Pra me pjesen e mire apo keq administrimit nuk ka lidhje drejtesia por ai qe e ka vendosur ne kete pozicion Guvernatorin (pra kuvendi), por kur nuk i intereson njeriu, normale se jane nje me te.
  1. nukkupton se aktiviteti i bankes qendore, keshillit mbikqyres, nuk eshte hetimi i rojeve apo ruajtja e rojeve. por eshte politika monetare. banka qendore ka pavaresi ne hartimin dhe zbatimin e politikes monetare. banka qendore dhe drejtuesit e saj mund te gjykohen vetem mbi punen e tyre reale, qe eshte politika monetare dhe gjera te aferta.
  2. guvernatori nuk merret me rojet. guvernatori nuk merret me ruajtjen e thesarit. guvernatori nuk merret me sigurine e thesarit. per koto gjera ka ndarje detyre, shkalle pergjegjsie me te uleta, eshte nenpunesi qe a vjedhur, qe mban pergjeegjsi penale. eshte drejtori i sigurise se thesarit, qe mban pergjegjsi per neglixhense, nese ka! eshte drejtori i thesarit, qe mban pergjegjesi per neglixhense, nese ka... perpara se te vemi tek guvernatori, duket te kalohen te pakten 4-5 hallka pergjegjesie. akoma: eshte keshilli mbikqyres qe eshte organ kolegjial dhe ne fund vjen guvernatori. pra do te duhej te reformohej e gjithe banka nese qenkan te gjith fajtor.
  3. sic e thashte Guvernatori nuk merret personalisht me te gjithe nenpunesit e bankes. sepse nuk eshte Guvernatori qe merret me burimet njerzore apo me sigurine e bankes. banka ka bere pjesen e saj, dhe i ka denoncuar hajdutet. tani prokuroria dhe gjykata do bejen punen e tyre.


  etj etj.


  P.s: merru me argumentacioni tim dhe jo me personin.

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-04-2007
  Vendndodhja
  under the sun
  Postime
  1,288
  Faleminderit
  5
  9 falenderime nė 7 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Jo ti e kufizon me aq jo se nuk kuptoj une se cili eshte aktiviteti i perditshem.
  Po te shohesh ne ate nenin qe te kam prure te tema tjeter do ta kuptosh qe pervec politikave monetare dhe financiare ka dhe aktivitetin e perditshem (pika 3. Guvernatori pėrgjigjet pėrpara Kėshillit Mbikėqyrės pėr zbatimin e vendimeve tė miratuara, duke pėrfshirė zbatimin e politikės monetare, tė kreditit dhe tė kėmbimeve
  valutore, si dhe pėr drejtimin, kontrollin dhe mbikėqyrjen mbi administrimin dhe
  operacionet e Bankės sė Shqipėrisė.) dhe po ta shohesh ke nje lidhez "SI DHE" pra eshte shtese e asaj qe kerkon te shesesh ti ne kete teme.
  Aktiviteti perfshin edhe mekanizmat dhe procedurat per ruajtjen e rojeve dhe perzgjedhjen e tyre, dhe gjithe procedurat e tjera per mbarevajtjen e bankes.
  Ta thashe njehere, duket qe spaske punuar ndonjehere neper kompani te medha dhe qe te punosh me procedura sepse do e kishe kuptuar shume mire edhe funksionimin e nje strukture te caktuar organizative, ashtu edhe pergjegjesite e Fullanit dhe Keshillit Mbikqyres ne kete mes.
  When pleasure remains, does it remain a pleasure?

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  1. banka e shqiperise nuk eshte kompani private, por publike, shteterore, dhe e pavarur. rregullohet vetem mbi bazen e ligjit dhe te kushtetutes. kushtetuta i jep autonomi, ne menyre qe te mos kete influenca nga parlamenti apo qeveria. sepse po te ksihte influnenca do te na merrte lumi..
  2. kushtetuten dhe ligjin qe rregullon banken e shqiperise nuk e interpreton as ti dhe as budallenjte e tjere pao militantet e forumeve.
  3. hajdutet jane denoncuar nga vet banka dhe zyrtaret e bankes.
  4. hajdutet hetohen nga prokuropria.
  5. gjykata merr provat e mbledhura nga prokuroria dhe ne baze te ligjeve te vendit i denon fajtoret.
  6. nuk eshte me koha e gjuetise se shtrigave.


  7.ik bej cicin tani...

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-04-2007
  Vendndodhja
  under the sun
  Postime
  1,288
  Faleminderit
  5
  9 falenderime nė 7 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Autonomi nuk do te thote pavaresi qe ta kuptosh ti.
  Dhe ne kete autonomi nuk do te thote qe nuk eshte askush pergjegjes per mosfunksionimin e struktures se saj.
  Banka vertet nuk eshte kompani private poor cdo institucion ka hierarkine e vet dhe cdo hallke e kesaj hierarkie ka detyrat e veta dhe eshte pergjegjese per keto detyra qe i ngarkohen.
  Dhe nqs keto detyra (sipas atij nenit 53 dhe asaj qe ke sjelle ti) qe ka guvernatori dhe keshilli mbikqyres nuk permbushen me sukses, atehere ai eshte i deshtuar ne ate pjese qe nuk ka permbushur dot keto detyra.
  Nuk po permend njeri fare ketu prokurorine dhe mos e shpernda vemendjen kot. Prokuroria dhe gjykata ndajne pergjegjesite penale.
  Une po them per pergjegjesite administrative kush do i mbaje per kete mosfunksionim qe solli nje humbje prej 713 milion lekesh?
  Pra kush quhet se ka deshtuar ne kete mes vetem ai roja atje qe ka neglizhuar apo abuzuar me punen apo edhe drejtori i tij qe nuk e ka mbikqyrur? Apo edhe Auditi i brendshem qe nuk e zbuloi gjate ketyre vjetve?
  Apo edhe auditi i jashtem qe nuk e zbuloi brenda ketyre 4 vjetve? Apo edhe Keshilli Mbikqyres i bankes qe kishte emeruar ate drejtor bashke me guvernatorin qe kishte emeruar ata punonjes? Apo prape keshilli mbikqyres se nuk monitoron krijimin dhe ndjekjen e procedurave sipas standardeve? Apo edhe shume hallka te tjera qe ndoshta duhet te kishin funksionuar?
  When pleasure remains, does it remain a pleasure?

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Citim Postuar mė parė nga gesti_7 Lexo Postimin
  Banka vertet nuk eshte kompani private poor cdo institucion ka hierarkine e vet dhe cdo hallke e kesaj hierarkie ka detyrat e veta dhe eshte pergjegjese per keto detyra qe i ngarkohen.
  Dhe nqs keto detyra (sipas atij nenit 53 dhe asaj qe ke sjelle ti) qe ka guvernatori dhe keshilli mbikqyres nuk permbushen me sukses, atehere ai eshte i deshtuar ne ate pjese qe nuk ka permbushur dot keto detyra.
  Kete po them edhe un. Pergjegjes per sigurine e thesarit eshte roja, nenpunesi dhe drejtori perkates, i cili do te hetohet dhe nese vihen re veprime apo mosveprime qe kane favorizuar vjedhjen e Bitrajt, do te marrimasen perkatese te denimit. Nuk eshte pergjejges Guvernatori per te ruajtur parate ke kasaforta.
  Me mendjen tendet Guvernatori mban pergjegjegjesi edhe per fshirjen e xhamave, berjen e kafes, dhe pastrimin e dyshemeve? Po sikur pastruesja te mos e fshije mire tavolinen e sekretares, a do ta kerkojme shkakrimin apo doreheqejn e Fulalnit?

  ...

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-04-2007
  Vendndodhja
  under the sun
  Postime
  1,288
  Faleminderit
  5
  9 falenderime nė 7 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Mos krahaso mosfshirjen e tavolines me nje vjedhje ne banke ku jane perfshire gjithe (apo nje pjese) punonjesit e nje departamenti dhe qe ka nje humbje te konsiderueshme, dhe per me teper e shtrire ne nje afat kohor prej 4 vjetesh. Dhe pjesa e administrimit te bankes i takon guvernatorit dhe keshillit dhe nqs nga ky administrim kemi pasur nje humbje prej 713 milion lekesh, i bie qe nuk eshte mire administruar por perkundrazi eshte keqadministruar.
  When pleasure remains, does it remain a pleasure?

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Citim Postuar mė parė nga gesti_7 Lexo Postimin
  Mos krahaso mosfshirjen e tavolines me nje vjedhje ne banke ku jane perfshire gjithe (apo nje pjese) punonjesit e nje departamenti dhe qe ka nje humbje te konsiderueshme, dhe per me teper e shtrire ne nje afat kohor prej 4 vjetesh. Dhe pjesa e administrimit te bankes i takon guvernatorit dhe keshillit dhe nqs nga ky administrim kemi pasur nje humbje prej 713 milion lekesh, i bie qe nuk eshte mire administruar por perkundrazi eshte keqadministruar.
  Vet e the mo... Ndryshove mendim tani?
  Apo perjashtimet jane si ta do ty qejfi? Po pse ashtu vepron "ligji", me interpretime sipas qejfit tat??

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-04-2007
  Vendndodhja
  under the sun
  Postime
  1,288
  Faleminderit
  5
  9 falenderime nė 7 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Citim Postuar mė parė nga 01029450803 Lexo Postimin
  Vet e the mo... Ndryshove mendim tani?
  Apo perjashtimet jane si ta do ty qejfi? Po pse ashtu vepron "ligji", me interpretime sipas qejfit tat??
  Nqs do ta ulim nivelin e debatit, hajt bujrum e ulim dhe flasim per pastrusen dhe pergjegjesine e fullanit te pastrusja.
  Por duket qe te kane mbaruar argumentat dhe po ja fut kot. Cdo gje varet nga shuma e humbjeve (apo fitimeve) qe nje institucion arrin per te vleresuar punen e nje administratori.
  Ne kete rast papastertia e pastruses nuk eshte humbje e madhe dhe mbaron me shkarkimin e pastruses.
  Nqs do kishim nje abuzim me detyren nga ndonje individ tjeter dhe me kete mosveprim demi do ishte perseri i vogel, atehere mund te shkarkohej ai dhe ndonje pergjegjes sektori apo drejtor departamenti.
  Nqs do kishim nje dem ku nje departament i tere (dhe me i rendesishmi mund te thuhet), nuk ka funksionuar si duhet dhe ti si administrator (pervecse ke vene ne krye te ketij dept burrin e mbeses sate qe eshte inkriminuese deri ne palce) nuk je i zoti te kontrollosh vartesin tend qe eshte drejtori i dept dhe veprimtarine e tij, atehere i bie qe ti si administrator ke deshtuar dhe i ke sjelle shtetit nje humbje te nje shume te konsiderushme.
  When pleasure remains, does it remain a pleasure?

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-05-2013
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  1 - Kam pershtypjen se banka e Shqiperise ka 24 vite qe vidhet sistematikisht nga te tere drejtuesit qe ka pasur e ka edhe sot menyrat jane nga me te ndryshmet por ne thelb ato kane te perbashket faktin qe djersa e popullit Shqiptar e konvertuar ne forme paraje pervetesohet padrejtesisht nga nje grup njerezish ordinere qe jane caktuar te qeverisin kete banke. Banka e Shqiperise eshte vjedhur sa here jane bere votime te cfaredo lloji dhe sa here qe qeverite Shqiptare kane dashur te fshehin inflacionin apo krizat e ekonomise Shqiptare. Banka e Shqiperise eshte vjedhur si ne monedhe letre ashtu edhe ne flori.
  2 - Edhe nese nuk ka qene vjedhje e orkestruar ajo eshte lene e lire nga drejtuesit aktuale per te mbuluar te tjera vjedhje edhe me te medha qe jane bere nder vite.
  3 - Faj ka e gjithe klasa politike Shqiptare e periudhes postkomuniste sepse Bazen ligjore te funksionimit te kesaj banke e kane bere te tille qe drejtuesit e saj te kene atribute faraonike , duke qene mbi Parlamentin dhe mbi gjykatat.
  4 - E keqja eshte se une besoj se me pare se te denohet Fullani duhet bere nje reforme e thelle ne sistemin e drejtesise ne menyre qe gjyqi kunder tij te mos rrezikoje te kthehet ne nje komedi.
  5 - As kam patur e as nuk kam besim ne sistemin e funksionimit bankar Shqiptar, sepse ne kete vend kane ndodhur shume fenomene Shoqerore negative dhe Banka e Shqiperise asnjehere nuk ka paralajmeruar publikun Shqiptar per rrezikun qe u kanosej ( Kujtoni kohen e piramidave , kur bankat e cdo niveli ne Shqiperi vetem bene sehir se si renoheshin ekonomikish Shqiptaret dhe asnjehere nuk e paralajmeruan publikun per rrezikun ne fjale.

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-08-2014
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Duhet ta kishte dhene me kohe

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e tessy
  Anėtarėsuar
  18-05-2014
  Postime
  61
  Faleminderit
  11
  7 falenderime nė 6 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  pytje per tu bere kjo ????!!!!!

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  242 falenderime nė 202 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Vetem pyetja si pyetje me iriton .. "A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise".. ne nje shoqeri normale ky 20 vite burg do duhej ti mbaj ..po c'ti besh ,ne shoqerine tone diskutohet a duhet te dorehiqet apo jo ..jemi te pashprese!
  There is a special place in hell for women who don't help other women.
  Madeleine Albright

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e taku72
  Anėtarėsuar
  23-11-2011
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  115
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Duhet ta japi me ceremoniiiiiiiiiiiiiii

 17. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Citim Postuar mė parė nga Pinxhuku Lexo Postimin
  Nga i nxorre keto perfundime ti mer? Apo je vet prokuror dhe vet gjykates?

  Kohet barbare dhe primitive kur gjyqin e benin njerzit qe mbanin sfurqe neper duar si puna juaj ketu me siper fatmiresisht kan perfundu.
  Gjyqin dhe deklarimin te fajshem e ben Gjykata mbi bazen e provave te orfuara nga Prokuroria... (jo mediat manipulative!!).

  Deri sa te shprehet Gjykata cdo person quhet i pafajshem!!
  "Fullani", ne nuk jemi Qyteti i Lutjeve..

  Tej ngjarjes se boshatisjes sa financiare aq dhe te besimit ne Banken e Shqiperise, se fundi ka nisur te bulezoje dhe perpjekja per te shpetuar veten dhe heehur pas krahesh Guvernatorin me te mirat e sjella prej tij ne kutin e miqesise se mbylljes se syrit e te veshit, por hapjes ndoshta te thesit. Deputete, persona publike nga bota e medias, per hater te informacionit qarkullues ku ata mesojne se cdo ngjase se shpejti, kane maree veten dhe e nxjerrin nga rreshti per te kerkuar Fillanit te largohet se edhe ata pas me shume se nje muaji nuk.mund ta mbrojne me gjate. Per hir te se vertetes kemi nje njeri larg kompromisit dhe gjithnje perqafues i te thenes lirisht te asaj qe anon ne ibteresin oublik e jo lersonal, e ky eshte Fatos Lubonja. Pasi ai foli, te tjere fort e ndjene se u be shume vone, makina ne te cilen udhetojne njerez te oavarur ka bere diss here rrugen bosh se te medhenjte rrinin ne taksine e "Fullanit" e nuk mundeshin te prishnin hatrin ku mbillej rehatia. Qytetaret kujtesa e te cileve dsllon dhe mat servilizmin me mire se askush tjeter e kane thene fjalen dhe nuk e duan pershpirtjen. Ne duket sikur jemi bere Qyteti i Lutjeve teksa i lutem Guvernatorit te ike se ata se largojne dot. Por Qyteti i Lutjeve ka banore vetem pasunaret e pushteteve dhe jo qytetaret, ata fisnike qe bartin shpirtin e ketij vendi..Ne duhet te jemi Qyteti i Ligjeve..

  Basir Collaku

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Online Zėri i Shqiptarėve - ELSA LILA NĖ TIRANĖ - FIRMOS PETICIONIN KUNDĖR FULLANIT

  www.voal-online.ch
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 24-08-2014 mė 07:18

 19. #39
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Fatos Lubonja

  Kush do ta zėvendėsojė Fullanin

  I kthyer nga pushimet gjeta nė komentet e rrjetit social shumė kėrkesa lexuesish qė mė kėrkonin tė shprehesha mbi ēėshtjen Fullani. Mė duhet t'u shpjegoj se gjatė dy javėshit pushime i qėndrova qėllimisht sa mė larg atmosferės publike shqiptare, dmth. medieve dhe gazetave, si njė nevojė ēhelmimi. Dhe mė duhet ta pranoj se ndjehesha mė mirė, deri edhe fizikisht. Kontakti me natyrėn, me malet, me detin ėshtė shumė herė mė i shėndetshėm nė Shqipėri sesa kontakti me njerėzit - veēanėrisht me ata qė bėjnė jetėn publike nė vend e me tė cilėt njė gazetar ėshtė i detyruar tė merret.

  Pra, i shtytur edhe nga kjo kėrkesė e lexuesit, iu futa me pak vonesė leximit tė lajmeve mbi Fullanin dhe mė duhet tė them se, nė njė gjysmė dite, u ndjeva mė i lodhur dhe mė i helmuar nga ē'ndjehesha para pushimeve.
  Ēfarė t'u them lexuesve pas kėtyre leximeve helmuese?

  Sė pari, jam dakord me ata qė vjedhjen e thesarit e kanė konsideruar si "rėnie e shtetit". Vjedhja deri edhe nė Bankėn e Shtetit nėnkupton njė rėnie edhe disa gradė mė poshtė tė mosbesimit tė qytetarit tek institucionet e shtetit tonė nė atė humnerėn kriminale ku, nė fakt, ky shtet gjendet i rėnė prej kohėsh.

  Sė dyti, jam dakort edhe me ata qė thonė se heshtja dhe mbrojtja e guvernatorit tė Bankės - pėrjashto klithmat teatrale me erė tė qelbur selektiviteti tė ndonjė socialisti, qė, kur vjen puna pėr fakte qė flasin pėr kriminelė nė radhėt e tyre nė Parlament, s’bėzan fare - ashtu sikurse edhe heshtja e frikshme ndaj vrasjes sė drejtuesit tė bankės private Credins, Artan Santo, janė heshtje qė flasin shumė. Flasin jo vetėm pėr humnerėn ku kemi rėnė, por edhe pėr faktin se kjo klasė politike, punon si njė e tėrė kur vjen puna pėr tė mos hapur kapakun e kėsaj humnere ku na ka hedhur gjatė kėtyre 20 e kusur vjetėve nė bashkėpunim me oligarkinė e saj.

  Sė treti, jam dakord me gjithė ata qė kėrkojnė dorėheqjen e Fullanit dhe tė gjithė Kėshillit Mbikėqyrės sė Bankės. Mund tė tirren shumė argumente se sa e si mund tė jenė ata pėrgjegjės pėr ngjarjen konkrete. Mund tė thuhet edhe se ky nuk ėshtė skandali mė i madh qė ėshtė bėrė nė Shqipėri pėrsa i pėrket vjedhjes dhe abuzimit me pasurinė e publike. Por, pėr vetė natyrėn e institucionit, ky ka njė vlerė simbolike tė tillė qė perceptohet si pika qė mbush kupėn.
  ***
  Veēse lidhur me kėtė kėrkesėn e fundit, kam njė koment, jo nė kontekstin e pėrforcimit tė idesė sime se kėtu kemi tė bėjmė me dy banda qė zėvendėsojnė njėra tjetrėn, qė bėjnė sikur po ndryshojnė gjithēka pėr tė mos ndryshuar asgjė, por duke u thelluar diēka mė shumė - pikėrisht pas leximit tė lajmeve mbi Fullanin, - rreth pyetjes se kush do t'i zėvendėsojė kėta banditė pėr tė sjellė ndryshimin e vėrtetė nė Shqipėri?

  Mė duhet t'i them lexuesit se ajo qė mė tėrhoqi mė shumė se gjithēka vėmendjen nė lajmet rreth Fullanit ishin ato qė flisnin pėr sistemin e vlerave tė tė birit. E kam fjalėn pėr ato mburrjet e tij nė facebook me ora e makina tė shtrenja e mė the tė thashė. Dhe nuk e shkruaj kėtė pėr tė amplifikuar populizmin e atyre qė duan tė manipulojnė ndjenjat e tė varfėrve tė shumtė tė kėtij vendi, pėr interesa personale, ndėrkohė qė vetė aplikojnė tė njėjtat vlera, por pėr tė ngritur njė problem qė mė duket dramatik pikėrisht lidhur me atė qė thashė mė lart: se kush do tė sjellė ndryshimin e vėrtetė tė vlerave nė Shqipėri.

  Kam dėgjuar shumė shqiptarė qė, kur justifikojnė pisllėqet qė u duhet tė bėjnė, pėrveē argumentit se ky ėshtė sistemi dhe po nuk iu pėrshtate atij ai tė nxjerr jashtė dhe tė le pa bukė, shtojnė edhe argumentin: "fėmijėt". E bėj pėr fėmijėt - tė thonė, - tė paktėn ata tė kenė njė shkollim tė mirė, njė tė ardhme tė sigurt, tė rriten pa streset tona etj..

  Mua ky argument mė ka kujtuar gjithmonė dramėn "Franku i V" i Dyrrenmattit. Me dy fjalė ajo qė tregon autori ėshtė historia e njė familjeje bankierėsh tė cilėt, edhe ata, thonė se i kanė bėrė punėt e pista pėr fėmijėt, qė ata tė studiojnė nė shkollat mė tė mira etj., etj. Por, kur djalit dhe vajzės iu vjen radha tė marrin nė drejtim bankėn, ata nuk duken fare mė tė ndriēuar, pėrkundrazi, shumė shpejt i ftojnė tė atin dhe tė ėmėn tė futen edhe ata nė tabutin ku kėta kanė futur herė pas here viktimat e tyre tė mėparshme. "Ke lexuar ca si shumė libra ti baba, i thotė i biri tė atit, nuk je i pėrshtatshėm pėr kohėn qė jetojmė, prandaj futu edhe ti kėtu." Kėtė mė kujtoi historia e tė birit tė Fullanit dhe ky nuk ėshtė problemi i njė rasti individual, por drama e rinisė qė kemi gatuar dhe po gatuajmė, nga e cila presim pastrimin e kėsaj hale shoqėrie qė kemi krijuar.

  Sikurse dihet shumė nga kėta fėmijė janė ēuar edhe nė shkollat mė tė mira dmth. nė ato privatet mė tė shtrenjta tė vendit, madje edhe nė ato jashtė. Si ka mundėsi, ēfarė u mungon atyre pėr tė qenė njerėz me ndjeshmėri dhe interesa tė tjera nga pasuria? Si ka mundėsi qė vijnė nga jashtė me njė barrė shkollė dhe bėhen fėt e fėt shėrbėtorė tė heshtur tė kėtij sistemi kriminal? Janė pyetje kėto qė po i ngre pa e pasur pėrgjigjen, thjesht duke e kėrkuar atė. Nė fakt prej kohėsh ndjehet nevoja e reflektimit tė tė rriturve pėr kėtė sepse nė asnjė mėnyrė nuk mund tė akuzohen fėmijėt si fajtorė pėr injorancėn dhe varfėrinė e tyre shpirtėrore.

  Nė kėrkim tė pėrgjigjeve do tė rendisja disa faktorė qė janė kryesisht kulturorė.

  Sė pari: invadimi i vendit prej kulturės konsumiste. Ajo bėn qė objekte tė tilla si vilat, makinat, rrobat, ēantat, orėt e shtrenjta etj. tė jenė gjithnjė e mė shumė ēėshtje statusi, forma vaniteti pėr tu dalluar e diferencuar nga tė tjerėt. Njeriu, e veēanėrisht tė rinjtė, vetėdijshėm e pavetėdijshėm manipulohen ditė pėr ditė prej kėsaj kulture, kryesisht nėpėrmjet medieve dhe reklamave tė tyre, me idenė se duke i pasur kėto mund tė ndjehen superiorė, prandaj dhe mė i lumtur se tė tjerėt. E ndėrkohė qė bota ka e ēmon edhe vlera tė tjera, nga ato qė nuk blihen me para, siē janė psh. pasuria e dijeve qė zotėron njė individ, e ndjenjave, e talenteve, e marrėdhėnieve sociale tė ndėrtuara edhe mbi sinqeritetin e solidaritetin, luftėn pėr tė drejta e barazi etj. nė kėtė shoqėrinė tonė karikaturė vlerat e kulturės konsumiste shfaqen nė formėn mė groteske.

  Njė nga arsyet e kėsaj karikature ėshtė se pėr shkak tė varfėrisė dhe izolmit komunist shqiptarėt u gjendėn pėrpara vlerave tė konsumizmit si ata indianėt e Amerikės qė evropianėt kolonizues i gėnjenin me objekte qė s'vlenin njė grosh pėr tu marrė arin. Dhe, ē'ėshtė mė e keqja, nėse nė botėn kapitaliste objektet me vlerė blihen kryesisht me punė tė ndershme dhe nganjėherė me breza ne vendin tonė obsesioni qė tingėllon nė veshėt e shqiptarėve nė formėn e pyetjes: ēfarė je ti po nuk pate njė vilė apo njė makinė si kjo, njė kostum apo njė orė qė kushton kaq apo aq etj.? i ka shtyrė shumė syresh deri edhe tė vjedhin pėr t'i bėrė sa mė shpejt kėto "vlera". Grotesku ka arritur deri nė atė pikė sa nė nga reklamat e shpeshta qė sheh nė televizionet tona zėri joshės i reklamuesit tė tregon njė vilė qė kushton 500 mijė euro dhe tė thotė se kjo ėshtė dhurata mė e bukur qė ti mund t'i bėsh njeriut tėnd tė dashur. Vini re, njerėzit kudo nė botėn normale punojnė njė jetė tė tėrė pėr tė blerė njė shtėpi, pėr nevojė, kurse kėtu ne paskemi kaq shumė milionerė qė mund tė blekan vila 500 mijė eurosh… pėr dhuratė!!!

  Dhe nuk ka dyshim se tė rinjtė, nė pėrgjithėsi, janė mė tė brishtė ndaj tundimeve tė kėtyre zotėve tė rremė.

  Nė kėtė pikė dikush mund tė bėjė vėrejtjen se nga njė i ri nė moshėn e tė birit tė Fullanit mund tė presim edhe tė kundėrtėn: qė tė jetė rebel ndaj sistemit tė vlerave qė pėrfaqėsojnė apo promovojnė prindėrit, nė emėr tė idealeve, nė kėrkim tė aventurės… edhe si formė e afirmimit tė vetvetes. Kam parasysh kėtu edhe atė thėnien e Ēurēillit se nė moshėn njėzet vjeē ēdokush duhet tė jetė komunist. Pse nuk ndodh kjo nė Shqipėri? Pėrse konformizmi i rinisė sonė me vlerat banale qė promovojnė tė rriturit ėshtė tronditės deri nė palcė? Pse nuk ka nė Shqipėri konflikt brezash ndėrkohė qė ecja pėrpara e njeriut drejt mė shumė lirie, njohjeje, krijimtarie ka ardhur edhe nga aftėsia e brezave pėr tė konfliktuar me brezat paraardhės nė emėr tė idealeve tė reja.

  Nuk pretendoj t'i jap pėrgjigje shteruese kėsaj pyetjeje, por do tė veēoja tre arsye:

  Sė pari, kjo ndodh sepse ne kemi mbetur njė shoqėri tejet autoritare e patriarkale, qė vazhdon t'i mėsojė fėmijėt me nėnshtrimin dhe pėrshtatjen qė nė vezė. Kjo e bėn tė vėshtirė edhe pasjen dhe kultivimin e njė mendimi ndryshe nga ai mbizotėrues i "atit".
  Sė dyti, sepse vazhdojmė tė jemi njė familje klanore, ku identifikimi me klanin, familjen ėshtė shumė mė i rėndėsishėm sesa personaliteti dhe individualiteti i individit. Nė botėn e lirė i nxjerrin fėmijėt shumė herėt nė jetė tė sigurojnė vetė bukėn e gojės, tė krijojnė pavarėsinė dhe personalitetin e tyre, edhe kur i kanė mundėsitė t'i mbajnė, kurse tek ne fėmija duhet tė jetė nė varėsi dhe shėrbim tė klanit, prandaj dhe tė ndajė e ruajė tė njėjtin moral e vlera me tė.

  Sė treti, sepse mbetemi njė shoqėri e varfėr qė zhvillon njė kulturė mbijetese. Dhe "mbijetesė do tė thotė bashkėpunim" - thotė Imre Kertesz - nė kėtė rast me sistemin qė tė jep bukė. Edhe fėmijėt trashėgojnė kėtė kulturė mbijetese qė nė familje. Prindėrit bashkėpunojnė me sistemin e madh - me mė tė fortin - nėpėrmjet nėnshtrimit, korrupsionit, gėnjeshtrės, hipokrizisė etj., dhe fėmijėt imitojnė prindėrit qė nė familje duke mbetur tė lidhur pas parave qė sigurojnė prindėrit nė kėtė sistem. Kjo kulturė e mbijetesės bėn qė kultura qė nxit vlerat e sakrificės, e sinqeritetit, e tė qenit me tė dobėtin, me tė humburin, tė mos gėzojė pikė popullariteti.
  Janė kėto disa arsye pse, siē thotė edhe Konica, "Nė Shqipėri nuk ka tė rinj, por ca qė kanė lindur mė parė dhe ca qė kanė lindur mė prapa".
  ***
  Ē'duhet tė bėjmė pėr tė pasur tė rinj ndryshe qė tė ndryshojnė Shqipėrinė?

  Pėrgjigja qė mund tė jap, gjithmonė nė formėn e kėsaj sprove tė shkurtėr, lidhet pikėrisht me problemet qė identifikova.
  Sė pari, duhet tė luftojmė autoritarizmin qė nė familje - dhe kjo kėrkon prindėr mendjehapur qė nuk synojnė tė sundojnė, por tė edukojnė fėmijė tė lirė.

  Sė dyti, duhet tė ndėrtojmė individė qė mendojnė me kokėn e tyre, me aftėsi kritike dhe krijuese, kundėrshtarė tė njė edukimi qė synon tė rrisė skllevėr bij skllevėrish, siē ėshtė ky i yni. Dhe kjo kėrkon investim serioz nė sistemin arsimor, qė nė shkollat fillore mė sė pari.
  Duhet tė ndėrtojmė njė ekonomi tė shėndoshė qė t'i bėjė njerėzit sa mė tė pavarur, por edhe me shumė mė tepėr mundėsi qė tė mendojnė pėr plane afatgjata dhe jo sot pėr nesėr. E kėtu, pėr hir tė sė vėrtetės, duhet thėnė se sistemi neoliberist qė kemi aplikuar ne nė formėn mė radikale, ka shfaqur problemet e veta edhe nė botėn mė tė zhvilluar duke nxitur edhe ai, nėpėrmjet pasigurisė pėr tė nesėrmen, kulturėn e mbijetesės qė i ēon njerėzit tek pėrshtatja dhe bashkėpunimi me sistemin dhe jo kontestimi i tij. Prandaj dhe ėshtė shumė e nevojshme qė, veēanėrisht tė rinjtė, tė gėzojnė pėrfitimet e njė shteti social qė u siguron atyre sigurinė e jetės nė kohėn e formimit.

  Dhe sė fundi, por jo pėr nga rėndėsia, duhet tė marrim masa urgjente kundėr kulturės konsumiste qė ka uzurpuar hapėsirėn publike pėr interesat e njė pakice nė mėnyrėn mė skandaloze. Kjo presupozon ndryshime serioze nė mjetet e informimit e edukimit dhe ato tė komunikimit tė vendit, media, gazetat, etj. nė emėr tė kultivimit tė asaj kulture qė promovon vlerat shpirtėrore, marrėdhėniet njerėzore tė solidaritetit e sinqeritetit, dashurisė sė njeriut pėr njeriun, tė respektit pėr publiken etj..

  Pėrndryshe, "bijtė e Fullanit" do tė na ftojnė shumė shpejt tė futemi kokulur nė tabutin ku ne kemi futur paraardhėsit tanė, duke na thėnė me qesėndi se na ka mbetur ende njė fije yndyre - pasi kemi lexuar edhe ndonjė libėr - kurse sistemi i tyre i do njerėzit pa yndyrė fare.

  (Panorama, 18 gusht 2014)

 20. #40
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: A duhet te japi doreheqjen Guvernatori i Bankes se Shqiperise?

  Zinxhiri i parpergjegjshmerise!

  Qytetaret votojne, zgjedhin deputetet, deputetet votojne zgjedhin KM, Presidentin, Guvernatorin, Bordin Drejtues te Bankes.

  Drejtuesi i Bankes zgjedh stafin.

  Zhduken 7.2 milion$

  Departamenti ku u zhduken leket nuk mban pergjegjesi, ceshtje procedurash, rregulloresh, etj... (Pavaresia e Departamentit)
  Bordi Drejtues i Bankes nuk mban pergjegjesi, se jane te pavarur dhe te zgjedhur nga parlamenti. (Pavaresia e Bordit)
  Guvernatori nuk mban pergjegjesi, se eshte i zgjedhur nga Parlamenti. (Pavaresia e Guvernatorit)

  Deputetet nuk mbajne pergjegjesi per ate qe thone, apo per ate qe nuk thone "Kushtetuta"

  KM e quan institucion te pavarur...., sikur ky institucion te ishte nje ishull i parajses monetare gjendur rastesisht ne Shqiperi.
  Presidenti qe e ka propozuar, nuk mban pergjegjesi se tek e fundit dhe vete ai eshte zgjedhur nga te papergjegjshmit (deputetet)

  Deri tani jane mbi 12000 qytetare te cilet kane nenshkruar me pergjegjesine e tyre per shkarkimin e Fullanit, (pergjegjshmeria e qytetareve te paperfaqesuar)....peticioni vazhdon te evidentoj paperfaqesimin institucional.

  1- A do shkarkohet Fullani?

  2 - A do te kete nje Komision Hetimi Parlamentar per megaskandalin e zhdukjes se 7.2 milion$ dhe abuzimeve qe jane kryer ne kete institucion.

  3 - A do te kemi CV-te e punonjesve qe te kuptojme nese kemi konflikt interesi te te punesuarve aty. (Pjesa nepotike e punesimit)

  4 - A do ti sekuestrohet pasuria Fullanit dhe cdokujt tjeter qe eshte treguar i papergjegjshem ne detyren e ngarkuar?

  A do te degjohet zeri i ketyre firmetareve, apo do te duhet qe keta firmetare te jene aty para parlamentit diten qe ata te kthehen nga pushimet duke kerkuar "DREJTESI" dhe "PERGJEGJSHMERI" per menyren se si po keqadminstrohet pasuria e tyre?

  web
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 28-08-2014 mė 07:12

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •