Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  35
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime

  Kategoria Superiore, 2014-2015

  Ndryshon mėnyra e organizimit tė Kategorisė Superiore, zyrtarizohet Kalendari i Kampionatit.

  Kalendari i Kategorisė Superiore pėr sezonin 2014-2015 rezervon qė nė start duele intriguese. Nė ambientet e FSHF-sė ėshtė hedhur shorti, teksa kampionėt nė fuqi tė Skėnderbeut do ta nisin sezonin nė transfertė kundėr Elbasanit tė sapongjitur nė Superiore. Kalendari i ka buzėqeshur Tiranės sa i pėrket startit tė kampionatit, pasi bardheblutė do tė luajnė dy ndeshje nė shtėpi. Nga ana tjetėr, shorti nuk ka lėnė tė kėnaqur Partizanin, qė e nis me dy takime radhazi jashtė fushe. Pėr tė parė derbin e kryeqytetit, Tirana-Partizani, duhen pritur 6 javė. Ndeshja ėshtė parashikuar tė luhet mė 27 shtator, pikėrisht pėr javėn e 6-tė, teksa pritės janė bardheblutė. Sfida mė intriguese e fillimit tė kampionatit, qė starton mė 23 gusht, ėshtė ajo qė do tė luhet nė Shkodėr, mes Vllaznisė dhe Kukėsit. Por, njė tjetėr ndeshje “big” mbetet edhe Laēi-Partizani. Ēifti tjetėr i javės sė parė ėshtė Flamurtari-Teuta, gjithashtu njė takim i gjithi pėr t’u parė. 10 skuadrat e Superiores janė ende nė fazėn e rikompozimit tė grupeve dhe deri nė mbylljen e merkatos, mbetet pėr t’u parė se cilat klube do ta nisin si pretendentė. Ky kampionat do tė jetė me 4 faza, ndėrsa skuadrat do tė pėrballen plot katėr herė me njėra-tjetrėn. Nga Superiorja njė kategori mė poshtė bien ekipet qė e mbyllin kampionatin, respektivisht nė vendet 9 dhe 10.
  Nė sallėn e konferencave pėr shtyp tė institucionit tė futbollit, sekretari i pėrgjithshėm i FSHF-sė, Ilir Shulku dhe zv.sekretari Besnik Ēela, drejtuan shortin pėr kalendarin e Kategorisė Superiore dhe asaj tė Parė. Nė fillim me tėrheqjen e goglave u pėrcaktua rendi i skuadrave dhe mė pas vendosja e tyre nė ēifte. Goglat e klubeve si Tirana e Partizani u pėrcaktuan tė parat, nė mėnyrė qė tė mos kishte pėrplasje tė dy skuadrave tė kryeqytetit sa i pėrket ndeshjeve nė shtėpi. Numri 1 u takoi bardhebluve, ndėrsa ai 6 Partizanit. Nga pėrfaqėsuesit e klubeve tė Superiores mungonin vetėm ata tė Skėnderbeut, Vllaznisė dhe Laēit, ndėrsa tė tjerėt kishin respektuar shortin.

  Batutat nė short
  Gjatė hedhjes sė shortit nuk munguan batutat mes drejtuesve tė FSHF-sė dhe pėrfaqėsuesve tė klubeve qė ishin tė pranishėm. “Panorama Sport” ka arritur tė zbardhė njė pjesė tė tyre.

  Ilir Shulku: “Jemi gati tė fillojmė shortin? Problem ėshtė monitori pėr kameramanėt, por pak do tė flasim, nuk prish punė”.

  Ardi Behari (Flamurtari): “Ilir, ne duam transparencė, mos na pyet ne se si do tė dukesh nė televizor, vazhdo me shortin”.

  Shulku: “Meqė pėrfaqėsuesi i Skėnderbeut mungon nė sallė, atėherė goglėn pėr kėtė klub po e tėrheq unė”.

  Polizoi Kuqo (Tomori): “Tėrhiqe edhe tė Tomorit, nuk prish punė. Paē dorėn e mbarė o Ilir!”.

  Dedė Ndreca (Mamurrasi): “Pėrziejini mirė goglat, edhe pse unė e di qė numrin 10 do kap”.

  Besnik Ēela: “Doli ashtu si doje, Mamurrasi ka numrin 10. Tė vijė pėrfaqėsuesi i Luftėtarit, ku ėshtė?”.

  Dedė Ndreca: “Vij unė e zgjedh pėr Luftėtarin” (ndėrkohė, nė mungesė tė pėrfaqėsuesit tė Luftėtarit, Deda zgjedh numrin 1 pėr gjirokastritėt, duke u rezervuar dy ndeshje radhazi nė shtėpi).

  Skema me 10 skuadra, ja ēfarė pėrfiton kampionati

  Njė kampionat me 10 skuadra rikthehet tė aplikohet pas tetė sezonesh nė elitėn e futbollit shqiptar. Sezoni 2014-2015 do tė luhet me katėr faza nė Superiore. Natyrisht, jo tė gjithė klubet janė pro kėsaj skeme, por FSHF ka qenė e vendosur pėr ta bėrė kampionatin me 10 skuadra, duke ndjekur shembullin e Austrisė, Zvicrės dhe vendeve tė tjera europiane. Njė kampionat me mė pak ekipe rrit cilėsinė nė nivelin mė tė lartė tė pėrfaqėsimit nė futbollin shqiptar. Nga ana tjetėr, pėrveē kėsaj, duke qenė se klubet janė vetėm 10 dhe jo 12 apo 14, siē kanė qenė nė sezonet e kaluara, tė ardhurat e tyre shtohen. Bėhet fjalė pėr shpėrndarjen e parąve qė u takojnė klubeve nga shitja e sė drejtės televizive, teksa do tė pėrfitojnė mė shumė nga ēfarė kanė marrė deri mė tani. Sigurisht, marketingu pritet tė jetė mė efikas. Jo vetėm reklamat, por tė ardhura tė mėdha pritet tė kenė klubet nga shitja e biletave. Interesimi do tė jetė gjithnjė e nė rritje, pėr vetė faktin se ndeshja tė tilla si Tirana-Partizani, Vllaznia- Tirana, Partizani-Skėnderbeu etj., nuk do tė luhen vetėm dy herė, por katėr herė gjatė sezonit, pa marrė parasysh kėtu qė mund tė pėrballen edhe nė Kupėn e Shqipėrisė. Mirėpo, kjo skemė ka edhe anėt e veta negative, pėr shkak tė tkurrjes sė futbollit nga ana gjeografike. Disa qytete tė mėdha si Gjirokastra, Lushnja, Berati, Kavaja etj., janė penalizuar nga kjo skemė. Megjithatė, nė sezonin e ri, njė eksperiment mė vete pritet tė jetė struktura e Kategorisė sė Parė, qė si kurrė mė parė do tė jetė me 20 skuadra, tė ndarė nė dy grupe me nga 10 klube.

  Rregullorja pėr sezonin 2014-2015

  1. Kategoria Superiore do tė jetė me 10 skuadra dhe do tė zhvillohet me katėr faza gjatė sezonit 2014-2015.
  2. Nė pėrfundim tė sezonit, skuadrat e renditura pėrkatėsisht nė vendin e 9-tė dhe tė 10-tė, bien automatikisht nga Kategoria Superiore nė Kategorinė e Parė.
  KUPAT E EUROPĖS
  a) klubi qė shpallet fitues i kampionatit kombėtar nė sezonin 2014- 2015, do tė marrė pjesė nė turin e dytė paraeliminator tė Ligės sė Kampioneve.
  b) klubi qė shpallet fitues i Kupės sė Shqipėrisė nė sezonin 2014- 2015 merr pjesė nė turin e parė paraeliminator tė Ligės sė Europės.
  c) klubi qė renditet nė vendin e dytė nė klasifikimin e pėrgjithshėm tė kampionatit merr pjesė nė turin e parė paraeliminator tė Ligės sė Europės.
  d) klubi qė renditet nė vendin e tretė nė klasifikimin e pėrgjithshėm tė kampionatit merr pjesė nė turin e parė paraeliminator tė Ligės sė Europės.
  e) nėse klubi i shpallur kampion fiton njėkohėsisht edhe Kupėn e Shqipėrisė, atėherė klubi tjetėr finalist i kupės, do tė marrė pjesė nė turin e parė paraeliminator tė Ligės sė Europės.
  f) nėse klubi i renditur nė vendin e dytė ose tė tretė nė klasifikimin e pėrgjithshėm, fiton njėkohėsisht edhe Kupėn e Shqipėrisė, atėherė klubi i renditur nė vendin e katėrt do tė marrė pjesė nė turin e parė paraeliminator tė Ligės sė Europės.
  g) nėse skuadra e shpallur kampione shpallet njėkohėsisht fituese e Kupės sė Shqipėrisė dhe nėse skuadra finaliste e kupės ėshtė renditur nė vendin e dytė ose tė tretė tė kampionatit nė klasifikimin pėr fundimtar, atėherė skuadra e renditur nė vendin e katėrt do tė marrė pjesė nė turin e parė paraeliminator tė Ligės sė Europės.

  Urdhri i FSHF-sė, ēmime tė njėjta biletash pėr tifozėt

  Institucioni i futbollit shqiptar ka urdhėruar klubet qė tė pėrdorin ēmime tė njėjta biletash pėr tifozėt vendės dhe ata miq, gjatė sezonit 2014-2015. Vendimi ėshtė marrė nga Komiteti Ekzekutiv, teksa ėshtė futur edhe te ndryshimet nė rregulloren e veprimtarisė futbollistike pėr sezonin 2014-2015. Nė nenin 120, pėr deklarimin e biletave nė ndeshjet e kampionatit dhe Kupės sė Shqipėrisė, ndėr tė tjera citohet: “Tė gjitha klubet janė tė detyruara tė vendosin ēmim tė njėjtė biletash, si pėr tifozėt vendės, ashtu edhe pėr ata tė ekipit udhėtues. Klubet pritėse janė tė detyruara tė rezervojnė pėr ekipin udhėtues 5% tė vendeve nė stadium”. Ky vendim i FSHF-sė vjen pas ngjarjeve tė sezonit tė shkuar, kur nė disa raste dhe veēanėrisht pėr ndeshjen e fazės sė tretė, Skėnderbeu-Tirana, ēmimi i biletave pėr tifozėt udhėtues ishte shumė herė mė i lartė se ata vendės. Klubi korēar pat vendosur 10 mijė lekė tė vjetra biletėn pėr tifozėt e Tiranės. Ndėrkohė, nė jo pak raste, veēanėrisht tifozėt e Partizanit janė ankuar pėr ēmime shumė tė larta tė biletave nė disa transferta. Tashmė, nė rast se klubet nuk zbatojnė kėtė urdhėr, do tė penalizohen me gjoba tė majme nga institucioni i futbollit.

  Burimi: http://www.panorama-sport.com/katego...#ixzz39Wd31vRl
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 2. #2
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  35
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime

  Pėr: Kategoria Superiore, 2014-2015

  KALENDARI I KATEGORISE SUPERIORE:

  Ekipet pjesmarrėse  FAZA - I


  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 3. #3
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  35
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime

  Pėr: Kategoria Superiore, 2014-2015

  FAZA - II

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MaDaBeR : 06-08-2014 mė 08:16
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 4. #4
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  35
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime

  Pėr: Kategoria Superiore, 2014-2015

  FAZA - III

  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 5. #5
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  35
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime

  Pėr: Kategoria Superiore, 2014-2015

  Federohet Partizani, ja lista e lojtarėve tė kuq

  Partizani ka zyrtarizuar listėn e lojtarėve qė do0 ta startojnė sezonin e ri futbollistik, tė cilėt janė federuar edhe nė FSHF. Merkatoja konsiderohet e mbyllur tashmė, ndaj kėta janė emrat e “demave tė kuq”, qė nėn drejtimin e trajnerit Shpėtim Duro do tė synojnė fitimin e titullit kampion dhe tė Kupės sė Shqipėrisė.

  Partizani i sezonit 2014-2015

  Portierė: Alban Hoxha, Dashamir Xhika, Fabio Gjonikaj;

  Mbrojtės: Amir Rrahmani, Labinot Ibrahimi, Arbnor Fejzullahu, Ardian Cuculi, Ignat Dishliev, Arben Muskaj, Klaudio Cema;

  Mesfushorė: Nderim Nexhipi, Mentor Mazrekaj, Bunjamin Shabani, Emiljano Vila, Idriz Batha, Argjend Mustafa, Asion Daja, Lorenc Trashi, Lauren Ismailaj;

  Sulmues: Jurgen Vatnikaj, Astrit Fazliu, Stevan Racic, Liridon Osmanaj

  Burimi: http://www.panorama-sport.com/lajme-...#ixzz3BDUOKZHA
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 6. #6
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  35
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime nė 31 postime

  Pėr: Kategoria Superiore, 2014-2015

  Miratohet lista e arbitrave, mbeten jashtė Hoxha e Koka

  Ėshtė mbajtur dje nė Federatėn Shqiptare tė Futbollit mbledhja e radhės e Komitetit Ekzekutiv. I drejtuar nga presidenti Armand Duka, organizmi mė i rėndėsishėm vendimmarrės i futbollit shqiptar, nė periudhėn mes dy Asambleve, ka diskutuar nė lidhje me startin e edicionit tė ri dhe pėr probleme tė tjera tė mbarėvajtjes sė futbollit. Gjatė kėsaj mbledhjeje ėshtė miratuar lista e arbitrave, vėzhguesve dhe delegatėve pėr edicionin e ri futbollistik 2014-2005, ku ndryshimi i vetėm krahasuar me edicionin e mėparshėm ėshtė konfirmimi i lajmit tė “Panorama Sport”, para disa muajsh nė lidhje me kryesorin Edvin Hoxha dhe anėsorin Gėzim Koka. Kėta tė dy u pėrjashtuan nė mėnyrė tė heshtur nga sektori i arbitrimit, pėr shkak tė ndeshjes Bylisi-Tirana (0-1), ku u pėrfol pėr njė implikim tė mundshėm tė arbitrave (i pakonfirmuar zyrtarisht nga asnjė palė). Edhe pse federata nuk dha asnjė detaj nė lidhje me Hoxhėn dhe Kokėn, fakt ėshtė se qė tė dy kėta tė fundit nuk janė nė listėn e arbitrave pėr kėtė sezon. Pėrveē gjyqtarėve, KEja ka aprovuar strukturėn e kampionatit kombėtar tė Kategorisė sė Dytė. Ndryshimi i vetėm kėtu ėshtė pjesėmarrja e Tirana B dhe Teuta B nė kėtė kampionat, skuadra kėto tė ardhura nga Kategoria e Tretė. Kėsisoj kėtė edicion, pėrveē derbit Tirana-Partizani nė Superiore, do tė kemi edhe derbin e po kėtyre dy klubeve, por me skuadrat e dyta, nė Kategorinė e Dytė. Komiteti ka aprovuar dje edhe strukturėn e kampionatit kombėtar tė moshave U-17 dhe U-19, si dhe programin e aktiviteteve tė futbollit amator pėr kėtė edicion. Nė fund, Komiteti Ekzekutiv i Federatės Shqiptare tė Futbollit ka uruar tė gjithė klubet, drejtuesit, trajnerėt, lojtarėt, gjyqtarėt dhe zyrtarėt pėr fillimin e edicionit tė ri futbollistik, duke shpresuar nė njė edicion pa probleme dhe nėn siglėn e “fair-play”. Kujtojmė qė Kategoria Superiore starton ditėn e nesėrme, ndėrsa e Para do tė luajė javėn e parė nė mesin e shtatorit. Kjo e fundit do tė vijė nė njė format ndryshe, me dy grupe me nga 10 skuadra. Dy kampionet e dy grupeve do tė kenė mundėsinė qė edicionin 2015-’16 tė ngjiten nė elitėn e futbollit shqiptar.

  Burimi: http://www.panorama-sport.com/lajme-...#ixzz3BDfGgHIH
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 7. #7
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,863
  Faleminderit
  175
  112 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Kategoria Superiore, 2014-2015

  Java e pare e super liges

  Tirana - Apolonia 3-0
  Laci - Partizani 1-1
  Vllaznia - Kukesi 1-2
  Elbasani - Skenderbeu 0-1
  Flamurtari - Teuta 2-1


  Renditja pas javes se pare
  Ndeshjet e javes se dyte

  Apolonia - Partizani
  Kukesi - Elbasani
  Tirana - Flamurtari
  Skenderbeu - Laci
  Teuta - Vllaznia
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

 8. #8
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Anėtarėsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Postime
  3,863
  Faleminderit
  175
  112 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Kategoria Superiore, 2014-2015
  ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •