Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 76
 1. #21
  JUDO Maska e Gogi
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Postime
  1,695
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Mendoj qe i erdhi fundi Hamasit per disa vite, e ka marr nje mesim te mire. Llogariaper viktimat civilee ka adresen te ata milioneret e Hamasit.
  “Kush ėshtė prej jush pa mėkat, le ta gjuajė i pari gurin nė tė!”

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  30
  Postime
  837
  Faleminderit
  43
  59 falenderime nė 52 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Lufta e Gazas humbje apo fitore?!  Standarti i shifrave dhe numrave
  Nė pėrgjithėsi numrat apo shifrat pėrbėjnė standartin apo matėsin kryesor tė suksesit nė fusha tė ndryshme tė angazhimit, konkurrencės, pėrballjes dhe dialektikės. Por duhet theksuar se jo nė tė gjitha rastet ato pėrbėjnė matėsin real dhe treguesin vendimtar tė arritjes apo fitores. Njė nga kėto pėrjashtime ėshtė lufta.

  Lufta dhe numrat
  Tė paktėn historia moderne e luftrave tregon se numrat e vrarė nė to dhe pėr shkakun e tyre nuk janė nė vetvete fitorja. Kėtė e tregon lufta e dytė botėrore siē e tregojnė edhe luftėra tė tjera si ajo e Vietnamit… etj. Nė shumicėn e rasteve luftrat, siē thonė, bėhen, ose tė paktėn justifikohen, me qėllime tė tjera “tė ligjshme dhe madhore”. Sakaq ato konsiderohen tė fituara nė varėsi tė objektivave tė vėna. Kjo nuk do tė thotė aspak se njerėzit e vrarė dhe jetėt e marra janė tė dorės sė dytė… .

  Qindra tė vrarė dhe luftė e humbur
  Deri tani nė Gaza janė vrarė nga armėt gjigande tė Izraelit mbi 1400 palestinezė. Megjithatė analistė tė ndryshėm tė mediave kryesore izraelite si Jediot Ahranot dhe Haertz … etj, pohojnė se kryeministri izraelit Beniamin Netanjaho nuk bėri gjė tjetėr me kėtė luftė pėrveēse I shkaktoi Izraelit humbjen e rradhės nė pėrballje me Hamasin, njė organizatė politike aktiviste nė mbrojtjen e tė drejtave tė palestinezėve. Konkluzioni justifikohet lehtė dhe qartė: objetivat e vėna jo vetėm qė nuk janė realizuar por Hamasi po del nga kjo luftė me fitime kolosale tė cilat as nuk do t’i kishte ėndėrruar nėse nuk do tė ishte zhvilluar kjo luftė. Normalisht, kėtu nuk bėhet fjalė pėr fitime materiale.

  Pse po humb Izraeli edhe nė kėtė luftė?
  Para kalimit tek arsyet ia vlen tė theksohet dhe tė merret nė konsideratė fakti se kjo ėshtė pėrballja e tretė e shtetit me ushtrinė mė tė fortė nė rajon, Izraelit me Hamasin... . Vitet 2008, 2012 janė paraprirėse tė pėrballjes aktuale qė ka gjasa tė jetė e fundit e kėtij lloji sipas vetė analistėve izraelitė. Domethėnė se ka shumė mundėsi qė Izraelitėt tė ulen, tė detyruar, nė tavolinėn e rrumbullakėt tė negociatave me drejtuesit e Hamasit, tė cilėt janė trajtuar si terroristė deri mė tani, nga ana e Izraelit, duke pranuar si kusht paraprak, tė paktėn, heqjen e embargos dhe tė izolimit ndaj Gazas dhe hapjen e pėrhershme tė kufijve me Egjiptin, pėr tė parė njė marrėdhėnie tė re ndryshe nga e kaluara. Po ta marrim vetėm faktin se kemi tė bėjmė me njė pėrballje tė tretė mes njė force rajonale si Izraeli dhe njė organizate palestineze kjo do tė thotė shumė pėr tė dy palėt… .

  Pesha e Hamasit
  Ose thėnė ndryshe pse gjithė kjo vėmendje izraelite ndaj Hamasit?! Tre pėrballje ushtarake thuajse periodike. Domethėnė kemi tė bėjmė me njė kėmbėngulje tejet tė etur pėr zhdukjen e Hamasit. Qė do tė thotė se vetė Hamasi pėrbėka njė rrezik tė veēantė pėr Izraelin por nė tė njėjtėn kohė pėrbėka njė vlerė tė veēantė pėr ēėshtjen palestineze dhe palestinezėt gjė, kjo e fundit, qė mund tė shpjegojė, tė paktėn disi, se pse banorėt e Gazas nuk ngrihen kundėr Hamasit edhe pse ky i fundit ka qenė “shkak” i gjithė kėtyre vuajtjeve tė shkaktuara.

  Kthim mbrapa nė histori
  Ėshtė mėse e ditur se Hamasi si organizim politik ėshtė njė aktor relativisht I ri nė terenin e ēėshtjes palestineze. Por duhet ditur se Izraeli si shtet ka nisur pėr tė mos mbetur tek kufijtė aktual por pėr tu shtrirė nė tė gjithė hartėn teoratike nga Nili nė Eufrat.
  Janė tre-katėr element qė duhen futur nė llogari pėr tė shkuar pak mė tej nė kėtė analizė. Elementi i parė ka tė bėjė me faktin se vetė izraelitėt s’para e fshehin kėtė ambicie. Elementi i dytė ėshtė i lidhur me riformatimin apo ribėrjen e hartės gjeografike tė lindjes sė mesme e ideuar dhe e mbėshtetur nga fuqitė e mėdha… .Elementi i tretė pėrbėn futjen nėn sqetull tė Fatahut nga ana e Izraelit. Elementi i katėrt dhe shumė i rėndėsishėm konsiston nė faktin se veēanėrisht lufta e Irakur si dhe pranvera arabe dhe grushtet e shtetit qė e pasuan atė nxorrėn nė pah dhe pėrshfaqėn qartazi gadishmėrinė e Iranit pėr tė bėrė kompromise dhe pazare me Izraelin nė kurriz tė shteteve dhe faktorėve sunit nė rajon. Domethėnė se Izraeli pranon njė faktor tė dytė nė rajon qė kėnaqet me ndarjen pėrgjysėm tė Irakut dhe ndikim nė gjirin arab por qė i mundėson Izraelit realizimin e ambicies sė tij pėr zotėrimin e zemrės sė lindjes sė mesme. Pra bashkėpunimi i Izraelit me Iranin i bie tė jetė shumė i frytshėm sepse ambiciet e tė fundit nuk cėnojnė ato tė Izraelit por njėkohėsisht ai pėrbėn pėr Izraelin ndihmėsin kryesor pėr eleminimin apo tė paktėn pėr dobėsimin e faktorit sunit nė rajon qė pėrbėn pengesėn kryesore ndaj ambicieve tė tė dyve. Pra paradigma: “armiku I armikut tim ėshtė miku im” nė kėtė rast ėshtė shumė funksional.

  Mes 2008-s dhe 2014-s
  Duke pasur parasysh marrėdhėniet e qeverive arabe tė parapranverės arabe me Izraelin i vetmi faktor real shqetėsues pėr Izraelin mbetej Hamasi. Pėr konsolidimin e imazhit pozitiv tė Hamasit nė sytė e palestinezėve dhe popujve arab, veē kontributit tė vet Hamasit, njė kontribut tė veēantė po jepnin qėndrimi shumė gri i Organizatės “Fatah” dhe qeverive arabe ndaj ēėshtjes palestineve tė shumė zvarritur. Sakaq pėrballė njė imazhi pozitiv nė rritje tė Hamasit duhej njė ndėrhyrje e fortė izraelite por qė mbaroi me dėshtim. Ndėrhyrja e 2012 nga shumėkush u komentua si pėrpjekje e Izraelit pėr tė konstatuar pėrfundimisht qėndrimin e Mursiut dhe mbėshtetėsve tė tij ndaj ēėshtjes palestineze por gjithsesi edhe kjo qe dėshtimi izraelit i rradhės sepse nga njėra ana paraqiti Hamasin akoma dhe mė tė fortė dhe nga krahu tjetėr lartėsoi imazhin e Mursiut dhe pasuesve tė tij nė sytė e opinionit mbarė arab dhe mysliman pse jo dhe ndėrkombėtar.
  Pėrsa i pėrket ndėrhyrjes aktuale 2014, sipas shumėkujt, nga Izraeli u pa si njė rast qė nuk duhej humbur. Pas puēit ushtarak sisoist nė Egjipt dhe pas pseudozgjedhjeve presidenciale egjiptiane tė mbėshtetura fuqishėm nga vetė Izraeli, ky i fundit gėzon luajalitetin absolut dhe bindjen prej puthadori tė gjeneral Sisit dhe mbėshtetėsve tė tij. Duke marrė nė konsideratė plotėsisht pazaret e ndrequra me Iranin, Hizbullahin, qeveritė arabe tė tmerruara nga pranvera arabe si dhe krahėt e ngrohta… Izraeli me nė krye Netanjahun dhe qeverinė e tij nuk mund tė gjente rast mė tė mirė pėr tė hequr nga rruga pengesėn e fundit nė rrugėn drejt planit ekspansionist, Hamasin.

  Njė punė e lėnė pėrgjysėm sa njė punė a pakryer fare
  Para dy-tre ditėsh gazeta prestigjioze izraelite Jediot Ahranot shkruante se lufta e Izraelit ndaj Hamasit tashmė ka dėshtuar. Objektivi pėr zhdukjen e Hamasit nuk u realizua ndėrkohė qė humbjet e shumėanshme janė shumė tė mėdhaja nė tė kundėrt me fitoret e Hamasit brenda dhe jashtė, nė opinionin arab dhe ndėrkombėtar.

  Luftė mes shtetesh
  E njėjta gazetė pohon se kjo luftė e ka paraqitur Hamasin nė opinionin e brendshėm dhe tė jashtėm jo si njė organizatė por si njė shtet tė mirėorganizuar gjė qė ia lartėson Hamasit akoma dhe mė shumė imazhin nė opinionin ndėrkombėtar. Kjo gjė nė vetvete ushtron presion akoma dhe mė tė fuqishėm ndaj vetė Izraelit pėr ta marrė nė konsideratė Hamasin dhe pėr ta trajtuar ndryshe pas kėsaj lufte.

  Konsolidim i imazhit tė Hamasit brenda palestinezėve
  Ashtu si luftėrat e tjera edhe kjo luftė jo vetėm qė nuk e ka dobėsuar marrėdhėnien e Hamasit me popullsinė palestineze por e ka konsoliduar akoma dhe mė shumė nė Gaza, nė Bregun Perėndimor si dhe tek palestinezėt brenda Izraelit. Kėtė e vėrtetojnė protestat e shumta dhe tė vazhdueshme nė kėto vende pro Gazas dhe Hamasit.

  Miku im terrorist
  Pas kėsaj lufte Izraeli zor se e merr mė guximin tė pėrballet nė kėtė lloj forme me Hamasin dhe Gazan. Nė krahun tjetėr suksesi i vazhdueshėm i Hamasit ndaj Izraelit si dhe besnikėria e tij e paepur ndaj ēėshtjes palestineze e ka vėnė totalisht nėn hije dhe e ka zbehur mjaft Organizatėn “Fatah” e cila deri tani ka qenė aktori I vetėm pėr ēėshtjen palestineze i konsideruar nga Izraeli dhe nga opinion ndėrkombėtar. Pėrballė kėtij suksesi tė Hamasit dhe dėshtimi tė Fatahut, Izraeli do tė jetė i detyruar tė pranojė tė bashkėveprojė me mikun e tij “terrorist”, faktorin Hamas. Me kėtė Izraeli do jetė i detyruar tė vė nė siklet edhe shumė faktorė dhe aktorė ndėrkombėtarė qė e kanė trajtuar Hamasin de facto si organizatė terroriste. Edhe kjo e fundit pėrbėn nė vetvete njė pikė shtesė nė tabelėn e suksesit tė Hamasit nė pėrballjen me Izraelin dhe faktorėt ndėrkombėtar.

  Pėrfitimet nė terren
  E pakta gjė nga e cila nuk heq dorė Hamasi dhe qė ka si njė nga kushtet kryesore pėr ndalimin e luftės ėshtė heqja pėrfundimtare e embargos dhe izolimit. Sado qė pėrpiqet Izraeli ta shtyjė Hamasin tė kėrkojė ndalimin e luftės duket qė ky i fundit nuk e ka ndėrmend ta bėjė njė gjė tė tillė pa garantuar kushtet thelbėsore tė vėna nga ai vetė. Ėshtė e sigurtė se kryeministri Netanjaho dhe qeveria e tij janė penduar pėr kėtė luftė dhe do tė kishin ururar tė mos e kishin filluar atė. Kėtė pendim e shton akoma dhe mė tepėr kėmbėngulja e Hamasit pėr ta vazhduar pėr derisa nuk i realizohen kushtet e vėna. Ajo qė e bėn Hamasin akoma dhe mė kėmbėngulės ndaj kushtit tė heqjes sė izolimit ėshtė edhe shijimi i madh dhe i bukur i lirisė njėvjeēare qė pėrjetoi Gaza gjatė pushtetit tė Mursiut nė Egjipt.

  Suksesi i Hamasit sukses pėr pranverėn arabe
  Njė nga analistėt e Al-Xhezira pohon se ajo qė po ndodh nė Gaza ėshtė vazhdim i pranverės arabe. Kjo e kapur nė dy aspekte. Aspekti i parė ai i vetė pranverės arabe dhe aspekti i dytė ai i qėndrimit tė Izraelit dhe qeverive arabe ndaj vetė pranverės arabe. Pėrsa i pėrket aspektit tė parė duhet pasur parasysh se Hamasi shikohet nga opinion masiv arabo-islam por edhe mė gjerė… si shtrirje e faktorėve dhe aktorėve tė pranverės arabe tė cilėt kėrkojnė shembjen e despotizmave arabė dhe krijimin e hapsirave tė duhura dhe legjitime pėr faktorėt e natyrshėm qė burojnė nga vetė populli dhe identiteti i tij pėr ta udhėhequr botėn arabe drejt atij roli qė i takon. Pėrsa i pėrket aspektit tė dytė, edhe kėtu duhet pasur parasysh se ashtu si qeveritė arabe edhe Izraeli janė jashtėzakonisht tė interesuar qė pranvera arabe tė dėshtojė dhe ky interesim ėshtė konkretizuar mė sė miri nė bashkėpunimin e gjithanshėm tė dy palėve pėr dėshtimin e pranverės arabe. Sakaq fitorja e Hamasit ėshtė fitore pėr pranverėn arabe dhe humbja e tij ėshtė humbje e saj.

  Ngushėllim dhe inkurajim
  Kėtu duhet veēuar njė fakt shumė i rėndėsishėm. Rezistenca e Hamasit dhe susksesi i tij nė kėtė luftė pėrbėn nė vetvete njė ngushėllim shumė tė madh pėr masat e gjėra arabo-islame dhe pėr tė gjithė faktorėt pro-pranverės arabe tė cilėt u lėnduan rėndė nga puēi ushtarak ndaj presidentit Mursi dhe mbėshtetėsve tė tij tė cilėt pėrfaqėsonin udhėheqėsit dhe dretjuesit kryesorė drejt realizimit tė aspiratave dekadore tė pėrqindjes mė tė madhe tė popujve arabo-islam tė shumė vuajtur nga sistemet politike despotike. Sakaq kjo fitore do tė pėrbėjė nė vetvetė njė shtysė dhe inkurajim tė kėtyre masave dhe faktorėve pėr tė vazhduar rrugėn e tyre drejt vendosjes sė demokracive reale nė vendet e tyre e njėkohėsisht do ua lehtėsojė sado pak dhimbjen dhe lėndimin qė u shkaktoi puēi ushtarak nė Egjipt dhe situata e nderė nė Siri, Irak dhe Libi.

  Brishtėzimi i pozitave tė izraelit
  Pėr sa i pėrket humbjeve tė brendėshme tė Izraelit sipas vetė analistėve janė tė paimagjinueshme dhe tė paparashikuara ndonjėherė.
  Siguria kombėtare izraelite ėshtė e cėnuar si asnjėherė mė parė. Tashmė raketat Made in Gazza nuk lėnė cep tė Izraelit pa pėrshkruar. Pėrgatitja ushtarake e Hamasit ėshtė befasuese e njėkohėsisht tmerruese pėr ushtrinė Izraelite. Mbi tre milion izraelite I kanė kaluar kėto 25 ditė lufte nėpėr tunele pėr tu ruajtur nga raketat e Hamasit. Pėr herė tė parė nė historinė e Izraelit mbyllet aeroporti ndėrkombėtar “Ben Gorjon” mė I madhi I Izraelit, pėr shkak tė goditjes sė raketave tė Hamasit. Deri mė tani lufta mes Izraelit dhe Hamasit zhvillohej nė Kufijtė e Gazas ndėrsa tani Hamasi e ka kaluar luftėn e tij me Izraelin brenda nė Izrael. Me dy-tre raketa tė lėshuara nė njė nga qendrat mė tė mėdha bėrthamore izraelite Hamasi I pėrcolli Izraelit mesazhin se tashmė mburoja jote e hekurt nuk mund tė tė mbrojė nga raketat e prodhuara me dorė. Veē raketave Hamasi kontrollon sigurinė e Izraelit edhe pėrmes avionėve pa pilotė edhe kėto tė prodhuara me dorė. Tunelet e nėndheshme gjarpėruese tė Hamasit pėrbėjnė pėr ushtrinė izraelite tmerrin e vėrtetė dhe tė vazhdueshėm. Para dy ditėsh ishte hedhur nė youtube njė video e regjistruar nga ushtarėt e Hamasit duke dalur nga njė tunel i nėndheshėm ku goditėn njė fortifikatė izraelite dhe vranė dhjetė ushtarė izraelit gjė e cila shkaktoi shumė trazira nė opinionin izraelit. Njėqind e njėzetė ushtarė izraelit tė vrarė dhe njė ushtar I zėnė rob ėshtė njė shifėr qė shkakton shumėpresion nga opinion izraelit ndaj Netanjahut dhe qeverisė sė tij. Njėkohėsisht humbjet ekonomike nė fushėm e turizmit, tė aksioneve bankare, tė udhėtimeve ajėrore e nė shumė fusha tė tjera tė ekonomisė janė shumė tė rėnda dhe tė papara ndonjėherė.
  Ndėrsa pėr sa i pėrket ndikimit tė kėsaj humbje tė Izraelit tek popujt arab natyrisht pritet tė jetė shumė I madh. Mbase jo nė afat tė shkurtėr kohor por nė afat tė gjatė ėshtė I sigurtė… . Guximi I popujve arab ndaj Izraelit natyrisht qė do tė shtohet akoma dhe mė shumė.
  Nė aspektin e opinionit ndėrkombėtar, sipas analizave tė ndryshme, kjo luftė e mbyllur me humbje dhe dėshtim ka shumė mundėsi tė shkaktojė izolim tė Izraelit. Gjasat e kėtij opsioni shtohen akoma dhe mė tepėr nėse Izraeli do tu pėrgjigjet kushteve tė Hamasit pėr heqjen e Izolimit. Kjo e fundit do tė mundėsojė qė Hamasi tė kėrkojė akoma dhe mė fortė tė drejtat e palestinezėve dhe tė trajtojė viktimat e rėna nė tė gjithė kėto luftėra si pasojė e krimeve tė luftės dhe tė vėrė Izraelin nė bankėn e akuzės ndėrkombėtare. Pasoja kėto tė vėrejtura qė tani.

  Qeveritė arabe nė teh tė greminės
  Izraeli, me mbėshtetjen e qeverive despotike arabe kundėr pranverės arabe dhe kundėr popujve qė kanė qeverisur, ka pėrbėrė pėr kėto qeveri njė farė mburoje dhe mbėshtetėsi qė ka garantuar nė njėfarė mase jetėgjatėsinė e kėtyre qeverive. Dritėshkurtėsia e tyre I ka bėrė kėto qeveri tė lidhin interesate e tyre nė mėnyrė jetike me Izraelin. Mirėpo nėse Izraeli do tė jetė i detyruar tė bashkėveprojė me Hamasin dhe ta marri nė konsideratė atė, kjo do tė jetė njė goditje vdekjeprurėse pėr qeveritė arabe pėr disa arsye. Kėto qeveri jo vetėm nuk e kanė mbėshtetur Hamasin por kanė investuar miliardat kundėr tij ashtu siē kanė bėrė me pranverėn arabe. Sakaq do tė kenė tė bėjnė me njė investim kolosal tė shkuar dėm. Njėkohėsisht, siē pėrmendėm mė sipėr, Hamasi konsiderohet thuajse kalaja e fundit e pranverės arabe dhe me triumfin e tij merr zemėr akoma dhe mė tepėr pranvera arabe shumė trishtuese pėr kėto qeveri. Veē sa mė sipėr imazhi I kėtyre qeverive pėrballė popujve tė tyre do tė merrte njė goditje shumė tė dhimbshme e cila vjen nė njė kohė mplakje dhe dobėsimi tė tejskajshėm tė kėtyre qeverive despotike.

  Jargėt e Iranit dhe Hizbullahit
  Siē ėshtė kuptuar dhe deklaruar, Hizbullahu nuk ėshtė gjė tjetėr pėrveē se mekanizėm zbatues I politikave dhe interesave iraniane nė zemrėn e lindjes sė mesme. Sakaq ēdo lloj shfaqje e faktorėve pėrfaqėsues sunit nė kėtė rajon vėshtirėson misionin e Hizbullahit. Nė rastin konkret njė nga faktorėt e hijėzuar nga suksesi i Hamasit ėshtė edhe Hizbullahi. Njė nga dėmet e mėdha qė Hamasi i ka shkaktuar atij, nė mėnyrėjo tė drejtpėrdrejtė, ėshtė zbehja e heroizmave tė Hizbullahit nė pėrballjet e tij me Izrailin. Duke marrė nė konsideratėēka u tha mė sipėr nė lidhje me marrėdhėniet e Izraelit me Iranin dhe qėndrimin e tė dyve ndaj pranverės arabe dhe faktorit sunit nė rajon kuptohet akoma dhe mė lehtė dhe mė qartė se Hamasi shkakton ēuarjen kot tė gjithė atyra jargėve tė kulluara nga buzėt dhe gjuha e Iranit dhe Hizbullahit.

  Fitorja e vėllait tė vogėl fitore e vėllait tė madh, Turqia
  Siē dihet, njė nga mbėshtetėsit kryesor, pėr mos thėnė i vetmi i kėtij niveli, pėr Gazan ka qenė prej vitesh dhe vazhdon tė jetė Turqia. Kjo mbėshtetje e Turqisė vazhdimisht ėshtė konkretizuar dhe nuk ka mbetur nė nivel fjalėsh dhe deklaratash. Para disa ditėsh ministri i jashtėm i Turqisė Ahmet Davudoglu deklaroi se qeveria turke po studion mundėsinė e vendosjes sė njė ure ajrore direkte me Gazan. Fitorja e Hamasit veē asaj se nuk do jetė njė mbėshtetje e shkuar dėm nga ana e Turqisė por pėrbėn njė shtesė tė konsiderueshme pozitive nė opinionin e brendshėm turk dhe atė ndėrkombėtar qė vjen nė njė situatė jo shumė tė qėndrueshme pėr qeverinė turke pėr shkak tė problemeve tė brendėshme dhe presioneve tė jashtme. Siē vlen tė pėrmendet kėtu se vet ngjarjet nė Gaza kanė shkaktuar nė njė farė mase shkėputjen e vėmendjes sė faktorėve tė rėndėsishėm ndėrkombėtar nga reformat rrėnjėsore qė po bėn qeveria turke pas sprovave tė brendėshme gjė qė ia ka lehtėsuar sado pak kėtė fazė. Shto kėtu edhe respektin e shtuar tė popujve arab dhe islam ndaj shtetit dhe qeverisė turke. Siē pėrbėn njėkohėsisht shtesė tė njė shkalle tė dominancės turke nė marrėdhėniet e acaruara me Izraelin.

  Sprova e faktorėve ndėrkombėtar
  Ngjarjet dhe pėrballjet e vazhdueshme mes Izraelit dhe Hamasit kanė nxjerrė nė pah se aktorėt e rėndėsishėm ndėrkombėtarė e kanė pasur tė pamundur tė vėnė nė ballancė Izraelin me Hamasin. S’ka dyshim se pėr shumė prej kėtyre aktorėve Izraeli pėrbėn njė rėndėsi tė veēantė... . Kjo mund tė ketė qenė njė nga shkaqet qe e ka bėrė Hamasin tė mbėshtetet fuqishėm tek forcat e veta nė mbrojtje tė ēėshtjes palestineze. Zhgėnjimi qė pėsoi Hamasi nga qėndrimi i faktorit ndėrkombėtar ndaj zgjedhjeve tė lira dhe tė ndershme qė rezultuan me fitoren e Hamasit e vuri Hamasin pėrballė njė fakti tė palėkundshėm: pėr faktorėt e rėndėsishėm ndėrkombėtar Izraeli gėzon prioritet… .
  Mirėpo kjo fitore e rradhės sė Hamasit qė pritet tė shkaktojė pasojat dhe reagimet e lartpėrmendura do ta vėnė nė pozitė shumė tė vėshtirė faktorin ndėrkombėtar siē e ka vėnė realisht. Agjensitė e ndryshme mediatike ndėrkombėtare pohojnė se para njė jave Sekretari i Shtetit ka vizituar dy herė Kajron brenda dyzetė e tetė orėve… .Me sa duket aktorėt e rėndėsishėm ndėrkombėtar do tė jetė tė detyruar tė luajnė edhe me njė lojtar tė ri nė fushėm e lojės sė marrėdhėnieve ndėrkombėtare, Hamasin.

  Ngushėllim dhe Urim
  Duke pasur parasysh se nė ēdo lojė, garė, pėrballje pse jo dhe luftė ka njė krahė fitues dhe njė humbės mesa duket nė kėtė tė Izraelit dhe Hamasit do i duhet botės pėrsėri, por nė kėtė rast nė mėnyrė mė tė veēantė, tė ngushėllojė Izraelin pėr humbjen dhe tė urojė Hamsin dhe Gazan pėr fitoren. Ndėrsa tė rėnėt nė kėtė luftė ashtu si dhe nė tė tjerat iu duhet ta kėrkojnė ngushėllimin diku tjetėr dhe jo tek bota…

  Sabaudin Jashari
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  30
  Postime
  837
  Faleminderit
  43
  59 falenderime nė 52 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II


  Britanikėt: Izraeli ka kryer krime lufte  Gati dy tė tretat e publikut britanik (62%) besojnė se qeveria izraelite ėshtė duke kryer krime lufte, njė anketė e realizuar nga "YouGov" .
  Sondazhi i kryer nė datat 27-28 korrik, vjen njė ditė pas njė sondazhi tė veēantė tė kryer nga The Sunday Times, e qė thonė se 52% e publikut britanik i shohin bombardimet e Izraelit nė Rripin e Gazės si tė padrejta.
  Tė pyetur nė lidhje me qėndrimin e tyre ndaj konfliktit nė pėrgjithėsi, 27% thanė se ndajnė simpati pėr palestinezėt, ndėrsa 14% thanė se ndajnė simpati me izraelitėt.
  Tė dhėnat e votimeve nga SHBA tregojnė problemin nė rritje tė imazhit tė Izraelit, madje edhe te qytetarėt e aleatit tė tij mė tė afėrt.
  Njė anketė e re nga Pew Research Center tregon se nė mesin e amerikanėve 18-29-vjeē, 29% fajėsojnė Izraelin pėr dhunėn e tanishme, ndėrsa 21% fajėsojnė Hamasin.
  Ndėrkohė, njė sondazh i Gallup javėn e kaluar tregoi se shumica e amerikanėve e quajnė sulmin e Izraelit si tė padrejtė.
  Nė njė sondazh tė kryer nga CNN me 18-20 korrik, 57% e tė anketuarve thanė se veprimet e Izraelit janė tė justifikuara.
  Ndėrkohė, njė studim nė Mbretėrinė e Bashkuar ka zbuluar se 35.4% e tė anketuarve ndihen keq pėr palestinezėt, ndėrsa 16.9% simpatizojnė mė shumė Izraelin.
  Hulumtimi i fundit ėshtė kryer para sulmit tė Izraelit nė Gaza, ndėrsa Jeremy Moodey, kryesuesi i sondazhit, tha se sulmet ka gjasa tė rrisin mbėshtetjen pėr palestinezėt, edhe nė radhėt e tė krishterėve.
  {www.mesazhi.com}
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 4. #24
  Veritas liberatis Vos
  Anėtarėsuar
  08-10-2006
  Postime
  2,206
  Faleminderit
  74
  51 falenderime nė 46 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Me thoni nje shtet qe ka qene ne lufte dhe nuk ka bere krime. Me ne krye USA-n qe hodhi 2 A-bomb dhe zhduku cdo gje pa bere ndonje diskriminim. Eshte fatkeqesi qe femije vriten, por kur ti del me parrula " Ne duam vdekjen aq sa dhe israelitet jeten", atehere byca te zjefte. Palestina ka mare fund, qeveria e israelit do beje vetvrasje politike po e la hamasin te mbijetoje mbas gjith ketyre qe ndodhen.
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Korcar-L1 pėr postimin:

  xfiles (11-08-2014)

 6. #25
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Anėtarėsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  33
  152 falenderime nė 129 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Sipas burimeve hebreje - IDF - ka filluar te terhiqet nga Gaza ndersa terheqja e plote do te perfundoje deri te Dielen ne mbremje.
  Sipas tyre IDF ka arritur ta shketerroj ne teresi infrastrukturen terroriste te Hamasit (tunelet - gjithsej 31).

  Jerusalem Post : IDF to complete destruction of Hamas tunnels by Sunday ; Troops begin withdrawal

  Hamasit i shkoi huq puna 5 vjecare ne ndertimin e tuneleve.Ju be hi dhe pluhur.
  Rri qetė dhe fol Shqip !

 7. #26
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  47
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  [B][SIZE=5] Konkluzioni justifikohet lehtė dhe qartė: objetivat e vėna jo vetėm qė nuk janė realizuar por Hamasi po del nga kjo luftė me fitime kolosale tė cilat as nuk do t’i kishte ėndėrruar nėse nuk do tė ishte zhvilluar kjo luftė. Normalisht, kėtu nuk bėhet fjalė pėr fitime materiale.
  Cilat ishin obiektivat e HAmasit qe nderseu Izraelin ndaj Palestines, o dudum??!!!! Vdekjen e 1400 civileve per faj te Hamasit,e quan fitore ti??!! Po pse qurraviteni tehere per vdekjen e sa e sa femijeve, nderkohe qe paskeni fituar??!!
  Epo , idiote me te felliqur se ju s'paska pra.....
  Pesha e Hamasit
  Ose thėnė ndryshe pse gjithė kjo vėmendje izraelite ndaj Hamasit?! Tre pėrballje ushtarake thuajse periodike. Domethėnė kemi tė bėjmė me njė kėmbėngulje tejet tė etur pėr zhdukjen e Hamasit. Qė do tė thotė se vetė Hamasi pėrbėka njė rrezik tė veēantė pėr Izraelin por nė tė njėjtėn kohė pėrbėka njė vlerė tė veēantė pėr ēėshtjen palestineze dhe palestinezėt gjė, kjo e fundit, qė mund tė shpjegojė, tė paktėn disi, se pse banorėt e Gazas nuk ngrihen kundėr Hamasit edhe pse ky i fundit ka qenė “shkak” i gjithė kėtyre vuajtjeve tė shkaktuara.
  Ore hajvan, po a kane rrezik te veēante mushkonjat, meqe ti kerkon t'i zhdukesh nga shtepia jote??!! Po ē'eshte kjo "logjike" prej dudumesh, mer jahu??!!
  Hamasi shkoi te zgjoje arushen qe fle e tashi qe po zhdepet si gomari ne miser, dudumet po na e quajne "heroizem", "rrezik i veēante", e idiotesira te sojit!!!!

  Kthim mbrapa nė histori
  Ėshtė mėse e ditur se Hamasi si organizim politik ėshtė njė aktor relativisht I ri nė terenin e ēėshtjes palestineze. Por duhet ditur se Izraeli si shtet ka nisur pėr tė mos mbetur tek kufijtė aktual por pėr tu shtrirė nė tė gjithė hartėn teoratike nga Nili nė Eufrat.
  Kthehu mire mbrapa ne histori, qe nga koha e profetit qe mesuy tere Lindjen e mesme dhe e arabizoi, e pastaj ndalu pakez ne origjinen e "palestinezeve" qe jane sot ne Gaza!!! Nga kane ardhur atu e kur??!!
  Pra bashkėpunimi i Izraelit me Iranin i bie tė jetė shumė i frytshėm sepse ambiciet e tė fundit nuk cėnojnė ato tė Izraelit por njėkohėsisht ai pėrbėn pėr Izraelin ndihmėsin kryesor pėr eleminimin apo tė paktėn pėr dobėsimin e faktorit sunit nė rajon qė pėrbėn pengesėn kryesore ndaj ambicieve tė tė dyve. Pra paradigma: “armiku I armikut tim ėshtė miku im” nė kėtė rast ėshtė shumė funksional.
  Epo, eshte kulture e muslimanit qe te genjeje e te mashtroje pa turp!!!! Po si qenka i lidhur Izraele me Iranin, nderkohe qe tere armatimet qe ka Hamasi vijne nga ayatollahet??!! Po a ka mundesi qe t'ju hedhin trute e gomarit harapet e ju te vazhdoni te pellisni kesisoj??!!
  Mes 2008-s dhe 2014-s
  Duke pasur parasysh marrėdhėniet e qeverive arabe tė parapranverės arabe me Izraelin i vetmi faktor real shqetėsues pėr Izraelin mbetej Hamasi.
  Pra, shih dudumat se si e pranojne vete se pengesa kryesore per paqen eshte pikerisht Hamasi!!!!!
  Pas puēit ushtarak sisoist nė Egjipt dhe pas pseudozgjedhjeve presidenciale egjiptiane tė mbėshtetura fuqishėm nga vetė Izraeli,
  J edhe vertetimi i postulatit t egazetarit te Al-Jazziras: per harapet, edhe sikur t'u bjere rrufeja ne qenef, fajin e kane izraelitet!!!!!
  Po qyshh mer dudum, Izraeli paska fuqi te organizoje nje puē ne Egjipt, e spaska mendur ndonjehere ta beje ne Palestine??!!!
  Hajde logjike harapesh, hajde.....
  Njė punė e lėnė pėrgjysėm sa njė punė a pakryer fare
  Para dy-tre ditėsh gazeta prestigjioze izraelite Jediot Ahranot shkruante se lufta e Izraelit ndaj Hamasit tashmė ka dėshtuar. Objektivi pėr zhdukjen e Hamasit nuk u realizua ndėrkohė qė humbjet e shumėanshme janė shumė tė mėdhaja nė tė kundėrt me fitoret e Hamasit brenda dhe jashtė, nė opinionin arab dhe ndėrkombėtar.
  Ndoshta "objektivi" ishte vetem zhdukja e kercenimit te raketave.....a e kap logjika harape kete??!!
  Luftė mes shtetesh
  E njėjta gazetė pohon se kjo luftė e ka paraqitur Hamasin nė opinionin e brendshėm dhe tė jashtėm jo si njė organizatė por si njė shtet tė mirėorganizuar gjė qė ia lartėson Hamasit akoma dhe mė shumė imazhin nė opinionin ndėrkombėtar. Kjo gjė nė vetvete ushtron presion akoma dhe mė tė fuqishėm ndaj vetė Izraelit pėr ta marrė nė konsideratė Hamasin dhe pėr ta trajtuar ndryshe pas kėsaj lufte
  ."Shtet i organizuar" ne perdorimin e civileve si mburoje kunder predhave ēifute??!!!?? Shume e vertete.....nga dudumat, ē'logjike tjeter mund te presesh....

  Konsolidim i imazhit tė Hamasit brenda palestinezėve
  .... Kėtė e vėrtetojnė protestat e shumta dhe tė vazhdueshme nė kėto vende pro Gazas dhe Hamasit.
  Pro Gazes, ndoshta, por kurrsesi pro Hamasit!!
  Vetem per dudumet egziston shenja e barazimit midis Gazes dhe Hamasit!!!

  Miku im terrorist
  Pas kėsaj lufte Izraeli zor se e merr mė guximin tė pėrballet nė kėtė lloj forme me Hamasin dhe Gazan.
  ....ahahahahahaha.....kur Qerosit po i dilnin syte nga shtrengimi i Ciclopit(perralle shqiptare), njerezit perreth e pyetnin se pse po i zgurdullonte syte:-po mendohem nga ta hedh Ciclopin, ne gremine apo maje malit, -u pergjigj Qerosi!!!
  Keshtu edhe puna e dudumave: Izraeli u ve flaken e ata rrahin gjoksin!!!!
  Nė krahun tjetėr suksesi i vazhdueshėm i Hamasit ndaj Izraelit
  Vdekjen e mijera civileve per faj tuaj e quani sukses??!!
  Ore, po si ka mundesi qe te tille duduma te rriten edhe ne gjirin e Shqiptareve??!!
  . Ajo qė e bėn Hamasin akoma dhe mė kėmbėngulės ndaj kushtit tė heqjes sė izolimit ėshtė edhe shijimi i madh dhe i bukur i lirisė njėvjeēare qė pėrjetoi Gaza gjatė pushtetit tė Mursiut nė Egjipt.
  E ēfare bene palestinezet gjate kesaj lirie(qe s'u varka prej ēifuteve, por prej egjiptianeve!!!)??!! Cfare paktesh u bene ndaj qeverise se Mursiut dhe asaj te Palestines??!!
  Dudumat pellasin pa thene asgje.....


  Brishtėzimi i pozitave tė izraelit
  Pėr sa i pėrket humbjeve tė brendėshme tė Izraelit sipas vetė analistėve janė tė paimagjinueshme dhe tė paparashikuara ndonjėherė.
  Siguria kombėtare izraelite ėshtė e cėnuar si asnjėherė mė parė.
  Asnje i vdekur ne Izrael, e ky dudumi vazhdon te pellase per fitoren e Hamasit??!!

  S'kam me nerva te vazhdoj te analizoj tere idiotesirat qe shkruajne dudumat e besoj se eshte e qarte per te gjithe se cila eshte ideologjia dhe "logjika" qe mban akoma ndezur luften ne Palestine: ideologjia e dudumave qe ushqehen perdite me idiotesira te llojit te mesiperm!!!
  Virusi islamik qe tejshihet ne keto shkrime, eshte po ai qe ka ndezur luften vellavrasese ne Siri, Irak, e mbane trojev ete populluara nga sunitet!!!
  Jarigas

 8. #27
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  diku lexova se Hamasi me keto tunele planifikonte te bente nje 11 shtator izraelian...
  kjo shpjegon edhe kunderpergjigjen e forte te Izraelit, per shkatrrimin e tuneleve...

 9. #28
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,938
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Citim Postuar mė parė nga Dorian Kullota Lexo Postimin
  diku lexova se Hamasi me keto tunele planifikonte te bente nje 11 shtator izraelian...
  kjo shpjegon edhe kunderpergjigjen e forte te Izraelit, per shkatrrimin e tuneleve...

  Kush ishin punetoret e tuneleve , 600 femijet e vrare nen moshen 10 vjec?

  Ps. Kujdes me ate vesin se ka filluar te te thahet vertete truri.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 10. #29
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Anėtarėsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  pergjejgesin per femijet e mban autoriteti Palestinez terrorrist Hamasi...
  ketyre u duhet kerkuar pergjegjesi...

  pse hapin lufte? apo eshte vullneti i Palestinezeve te bejen lufte? nese po, dmth se edhe banoret e Palestines jane dakord me raketat qe leshohen dite per dite mbi Izrael nga terrrorriste e Hamas...

  plus qe femijet dhe civilet duhen fshehur neper bunkere... po Hamasi i ka perdor parat qe i jep shteti i rrezikshem i Iranit per te ndertuar tunele dhe jo bunkere...

 11. #30
  Veritas liberatis Vos
  Anėtarėsuar
  08-10-2006
  Postime
  2,206
  Faleminderit
  74
  51 falenderime nė 46 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Citim Postuar mė parė nga Dorian Kullota Lexo Postimin
  korcari,

  ne kete rast, mendoj, se pergjegjsia morale per vrasjen i bie atij qe ka sulmuar i pari. ne rastin SHBA JAPONI, ishte Japonia qe sulmoj Ameriken, madje edhe me ato sulmet terrorriste vetrarese te pilotve ne Pearl Harbour.

  ne rastin Israel Palestine, jamte i mendimit se faji dhe perjgegjsia morale i bie mbi kurriz Palestinezve dhe Hamasit mqnse jane keta qe provokojne lufte dhe sulmojn t'paret.
  ne rast se sulmon, duhet te presesh edhe kunderpergjigje... dmth mban perjgegjesi edhe per efektet e kunderpergjigjes..
  Nuk ka rendesi se kush sulmon i pari, prandaj vriten njerzia se eshte lufte. .....Japonezi sulmoi baze ushtarake, amerika fshiu 2 qytete nga harta...nuk eshte njelloj, megjithate eshte lufte, dhe si e tille nuk ka regulla. Prandaj banuesit e palestines ti thersin mendjes perpara se te peshtyjne siper.
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 12. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Kush ishin punetoret e tuneleve , 600 femijet e vrare nen moshen 10 vjec?

  Ps. Kujdes me ate vesin se ka filluar te te thahet vertete truri.
  Femijet nuk ndertuan tunele vertet, por baballaret e tyre me siguri qe po.
  Cdokush mendon pergjegjesine ndaj jetes dhe mirqenies se femijeve kur behet prind. Nese ti vendos si mburoje njerezore femijen tend pasi ke vrare me raketa femijen e tjetrit, duhet te jesh naiv qe te besosh se edhe ai nuk do vrasi femijen tend.
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 13. #32
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Anėtarėsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  33
  152 falenderime nė 129 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  Ose thėnė ndryshe pse gjithė kjo vėmendje izraelite ndaj Hamasit?! Tre pėrballje ushtarake thuajse periodike. Domethėnė kemi tė bėjmė me njė kėmbėngulje tejet tė etur pėr zhdukjen e Hamasit. Qė do tė thotė se vetė Hamasi pėrbėka njė rrezik tė veēantė pėr Izraelin ...
  Cfar rreziku paraqet Hamasi per Izraelin,pervec qe e bezdisin me raketa ndersa anetaret e Hamasit i perdorin tunelet per te sulmuar dhe menjehere ikin dhe fshehen ne ato tunele ( me jo !).
  Izraeli nuk e ka objektiv eliminimin e Hamasit,por shkaterrimin e tuneleve dhe raketave...po te donte ta eliminonte ne teresi Hamasin,do hynin ne Gaza me Merkava dhe puna do zgjaste jo me shume se 24 ore.
  Hamasi me nje berthame fanatikesh fetare qe llogariten deri me 2.000,nuk eshte kurrnjefare armiku serioz i IDFse - njeres nder ushtrite me mire te armatosura,me te pergatitura ne Bote.Ndersa me siguri eshte ushtrija me e trajnuar ne Bote,me me pervoje ne perleshjet luftarake.
  Rri qetė dhe fol Shqip !

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar semiku pėr postimin:

  mesia4ever (03-08-2014)

 15. #33
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Anėtarėsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,204
  Faleminderit
  33
  152 falenderime nė 129 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Femijet nuk ndertuan tunele vertet, por baballaret e tyre me siguri qe po.
  Ne ndertimin e tuneleve moren pjese EDHE FEMIJET nga Gaza !!
  Kete e ke te vertetuar edhe nga burimet palestineze permes " The Institute for Palestine Studies ".Ky institut ka raportuar ne imtesi per tunelet qysh me 2012.Atehere u publikua qe ... ne ndertimin e tuneleve humben jeten 160 femije te Gazes (edhe ate instituti IPS citoi burimet nga Hamasi) !
  Shoqatat qe mirren me te drejten e njeriut e hetuan kete fenomen qysh me 2008,ndersa me vone Hamasi u "zbut" dhe lejoi te formohet i ashtequajturi TAC ( the Tunnel Affairs Commission ),i cili kishte per qellim qe ti permiresoje kushtet e punes.

  Me gjeresisht : Gaza's Tunnel Phenomenon
  Rri qetė dhe fol Shqip !

 16. #34
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Kush ishin punetoret e tuneleve , 600 femijet e vrare nen moshen 10 vjec?
  Izraeli eshte i vetmi shtet pas ushtrise se ShBA-ve dhe UCK-se qe nuk ka shenjestruar civilet me qellim qe te shkaktoje sa me shume viktima civile. Po te ishte Izraeli si Serbia kjo e fundit do te bente spastrim etnik brenda 1 jave. Pra lufta qe e ben Izraeli eshte lufte etike dhe kundershtari i tij Hamasi ben luften me te felliqur qe e ben ndonje organizate terroriste pasi perdore civilet si pengje mbrojtese te objekteve full me raketa. Kete strategji e ka perdorur edhe Serbia gjate bombardimit te NATO-s ne Kosove.
  Pergjegjesine per konfliktin ne Gaza krejt e dijme se e mbane ideologjia e Hamasit dhe poashtu kjo organizate terroriste. Banoret e Gazes duhet ta kuptojne se sa here qe territori i tyre perdoret per ta sulmuar Izraelin ky i fundit do te kunderpergjigjet, do te ishte nje shtet palaco nese nuk do ta bente. Nese nuk do ta kuptojne krejt jeta do ju shkoje si tani ne vuajtje, mjerim, izolim dhe nen tenda.
  Destroyer of falsehood :)

 17. #35
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
  Me anė tė protestave anti-sioniste, francezėt kanė kėrkuar bojkotimin e mallrave dhe produkteve tė prodhuara nė Izrael.
  Sipas njė njoftimi tė kanalit televiziv Press Tv. Qindra francezė dje janė mbledhur nėpėr rrugėt e Parisit ku kanė protestuar duke dėnuar sulmet e regjimit tė Izraelit kundėr rripit tė Gazės dhe kanė theksuar nė bojkotimin e mallrave tė kėtij regjimi. Pjesėmarrėsit nė kėto protesta pasi kanė treguar respekt dhe nderime pėr martirėt nė Gaza, shumica e tė cilėve janė fėmijė dhe femra, shprehėn mbėshtetjen e tyre pėr luftėtarėt e rezistencės palestineze. Ata gjithashtu kanė shprehur mbėshtetjen e tyre pėr avokatin francez Xhil Davur i cili ka ngritur padi kundėr Izraelit nė GJND. Francezėt e mbledhur nė kėtė tubim janė shprehur tė vendosur nė vazhdimin e protestave tė tyre kundėr krimeve dhe sulmeve tė egra tė regjimit sionist nė Gaza. Megjithė shpalljen e armėpushimit 72 orėsh mes ushtrisė sė regjimit sionist dhe lėvizjes sė rezistencės islamike palestineze Hamas nė Gaza janė martirizuar 16 palestinezė.

  irib
  Kete e bejne disa parti komuniste dhe disa islamiste, shumices se francezeve nuk u intereson se cfare ndodhe ne Palestine e Izreael. Por Izraeli nuk do te beje gabimin e Ukraines qe te dorezoje armet e veta nukleare e pastaj te te sulmoje nje shtet apo disa sic po i ndodhe sot ne Ukraine apo sic i ka ndodhur Izraelit ne te kaluaren. Cifutet jane te mencur pasi nuk jane si ne shqiptaret qe nuk mesojme kurre nga e kaluara.
  'Rregjim sionist'?! Ne cilen bote po jetoni o njerez, Izraeli eshte nje shtet shume i zhvilluar, ne disa lemi shkencore cifutet jane me lart se vet amerikanet, francezet, kinezet apo ruset. Ai eshte shteti me demokratik ne Lindjen e Mesme keta i referohen si 'rregjim sionist'. Paramendoni pas 60 viteve Kosova te zhvillohet me ushtri, ekonomi, shkence si tashme Izraeli dhe disa te cmendur ta quajne 'rregjim terrorist'. Trrolla dhe trullana. Sic thoshte Enver Hoxhja 'ju prish xhiza Shqiperise..' edhe une them se 'i prishet xhizja Izraelit qe keta e quajne ''regjim sionist'?!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 03-08-2014 mė 20:53
  Destroyer of falsehood :)

 18. #36
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Anėtarėsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  180 falenderime nė 135 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Atje po vriten fėmijė. Kjo ėshtė mėse e mjaftueshme pėr ta dėnuar si akt. Llafet e tjera janė fukarallėk dhe demagogji e obskurantistėve qė trashėgojnė tė njėjtat instikte tė atyre tė cilėt vunė pa mėshirė nė turrėn e druve ēdo njeri i cili guxonte tė shikonte pėrtej mediokritetit tė priftėrinjve.

  A e kuptoni ju ēfarė do tė thotė? Ushtria e njė shteti po vret fėmijė, pa e vrarė mendjen pėr asgjė dhe pėr asnjė. Kėshtu ju mėson Bibla ju?
  Bibla dhe Teurati thonė ' mos vrit'. Ata po vrasin njerėz tė pafajshėm.
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 19. #37
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Puna e Gazes eshte e thjeshte.

  - Izraeli thote se po e bombardon Gazen sepse keta te fundit kane qelluar me raketa zona te banuara izraelite nga pertej kufirit. Meqenese leshimi i raketave nga pertej kufirit konsiderohet akt lufte Izraeli ka te drejte te sulmoje Gazan.

  - Gaza justifikohet qe pushtimi i territoreve dhe bllokada e forte ekonomike e ka bere jeten e banoreve tejet te veshtire sidomos keta dy vitet e fundit. Meqenese bllokada ekonomike konsiderohet akt lufte, Gaza ka te drejte te sulmoje Izraelin.

  E permbledhur, Izraeli e sulmon me te drejte Gazen sepse Gaza e sulmon me te drejte Izraelin, i cili nga ana e tij me te drejte sulmon Gazen e cila me te drejte sulmon Izraelin.

  A ka zgjidhje kjo? Une nuk e di, por Hamasi natyrisht nuk ka force te perballet ne menyre frontale me Izraelin. Keshtu i fshehur mes civileve, Hamasi vazhdon te gjuaje fishekzjarre pertej kufirit. Fishekzjarre qe mund te mos jene shkaterruese po ama jane tmerruese. Izraeli kthehet dhe rrafshon zonat ku fshihen keta buburrecat. Ikin bashke me ta gra, pleq, femije... Me bilancin e deri tanishem, eshte e qarte qe do mbarojne me pare palestinezet se izraelitet, prandaj e mira do te ishte qe Hamasi te hiqte dore perfundimisht nga fishekzjarret. Per ca te tille e dogji gjermani Boroven.

 20. #38
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Anėtarėsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,746
  Faleminderit
  121
  180 falenderime nė 135 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Nuk mbahet njė shtet nė kėmbė me dhunė dhe vrasje. Ēeshtja nuk qėndron tek e tashmja sepse sot dihet si janė rrethanat dhe ekuilibrat por i tėrė problemi qėndron tek e ardhmja. Nuk mund tė ketė garanci njė shtet si ai izraelit se ēfarė surprizash mund ti sjellė koha. Sido qė tė jetė, vrasja e fėmijėve ėshtė krim i madh.
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 21. #39
  Veritas liberatis Vos
  Anėtarėsuar
  08-10-2006
  Postime
  2,206
  Faleminderit
  74
  51 falenderime nė 46 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Citim Postuar mė parė nga Meriamun Lexo Postimin
  Atje po vriten fėmijė. Kjo ėshtė mėse e mjaftueshme pėr ta dėnuar si akt. Llafet e tjera janė fukarallėk dhe demagogji e obskurantistėve qė trashėgojnė tė njėjtat instikte tė atyre tė cilėt vunė pa mėshirė nė turrėn e druve ēdo njeri i cili guxonte tė shikonte pėrtej mediokritetit tė priftėrinjve.

  A e kuptoni ju ēfarė do tė thotė? Ushtria e njė shteti po vret fėmijė, pa e vrarė mendjen pėr asgjė dhe pėr asnjė. Kėshtu ju mėson Bibla ju?
  Bibla dhe Teurati thonė ' mos vrit'. Ata po vrasin njerėz tė pafajshėm.
  Fale sistemit te raketave, po mbrohet israeli nga 3500 raketat qe ka hedhur hamasi drejtuar pa diskriminim ne popullaten israelite. Ungjilli thote mos vrit, por kurani thote zhdukini te gjithe, per sa kohe jane besimtare te kesaj feje fashiste, nuk ka ta pafajshem por te gjithe jane pjese e fajit. pastaj mos u merzisni se ne parajse po vene te gjithe, hane e pine kurse te medhenjte dhe kur.verojne. Prandaj nje keshille per virgjereshat e vonuara : P pervishuni punes se ndryshe do perfundoni ne ndone harem arabesh
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 22. #40
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,938
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime

  Pėr: Izrael - Palestine II

  Citim Postuar mė parė nga Korcar-L1 Lexo Postimin
  Fale sistemit te raketave, po mbrohet israeli nga 3500 raketat qe ka hedhur hamasi drejtuar pa diskriminim ne popullaten israelite. Ungjilli thote mos vrit, por kurani thote zhdukini te gjithe, per sa kohe jane besimtare te kesaj feje fashiste, nuk ka ta pafajshem por te gjithe jane pjese e fajit. pastaj mos u merzisni se ne parajse po vene te gjithe, hane e pine kurse te medhenjte dhe kur.verojne. Prandaj nje keshille per virgjereshat e vonuara : P pervishuni punes se ndryshe do perfundoni ne ndone harem arabesh
  Ti diku ne nje teme the skam lexuar shume ungjillin e tani na jep leksione per kuranin?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •